Pozdní potrat ve II. trimestru. Máte zkušenost?

miccka
20. kvě 2010

Ahoj holky. Bohužel zakládám tohle smutné téma. Chtěla jsem vás poprosit, zda máte některá (nebo vaše známé a kamarádky) zkušenost s potratem v 6.měsíci. Při kontrole na ultrazvuku moje mudra již neslyšela u miminka srdíčko, přitom vše se vyvíjelo naprosto normálně, oba genetické screeningy v pořádku. Vyvolávali mi potrat, dost otřesný zážitek. Miminko bylo v pořádku, žádný uzel na pupečníku, žádné vady. Hledala jsem na netu holky, které mají podobnou zkušenost, ale spíš se jednalo o indukovaný potrat kvůli VV. Já nic takového neměla. Budu ráda, když si o tom budu moct s někým popovídat, kdo má podobnou zkušenost. Mám za sebou už jedno zamlklé těhotenství v 10.týdnu, ale to se vůbec nedá srovnávat. Je to sice také otřesný zážitek, ale uspí vás a provedou revizi, během 15 minut je po všem. Přetrvává jen smutek v duši. Ale porodit mrtvé miminko, to nepřeji ani největšímu nepříteli. Dítko doma ještě žádné nemáme, o to všechno je to smutnější ☹
Díky. Mirka

kessinkaa
27. dub 2011

@reddwarf taky na amino atd nejdu,oni straší,protože už mi je dost,jinak holčička byla zdravá.Díky moc 🙂

@klara.k no tak to budem na stejno,když to klapne.No v rizikovce,u psychouše i Caru mi dali zelenou.Příští pátek bych to měla dostat,pak léky na ket a hurá.Doktorka říkala,že transfér tak po 20 květnu 😉

sue_m
27. dub 2011

Holky, asi všechny znáte Dlouhou cestu, našla jsem tam dnes jeden článek, třeba jste ho ještě nečetly... podle mě je moc pravdivý, pobrečela jsem si u něj... ☹

http://www.dlouhacesta.cz/cz/leve-menu/prvni-po...

@veruska007 i já jsem vděčná za tuto diskuzi, je to vlastně taková svépomocná skupina, i když virtuální. Pomáhá mi cítit se tu jako maminka, která ztratila své děti, i vidět, že mé pocity jsou "normální", že je tu často máte také, nebo jsou podobné... já dnes čekám dvě své kamarádky, přijdou večer k nám a bojím se toho už dopředu. Ale vím, že ten krok musím udělat. Bojím se ale, jak to bude probíhat, jestli mi budou líčit veselé historky a dělat jakože se nic nestalo, nebo třeba budou i když v dobré víře říkat nesmysly o dětech.. víš jak to myslím. Nejsem si jistá, jak na podobné řeči reagovat. Stejně jako mě včera ta kamarádka po telefonu zbavila slov...

klara.k
27. dub 2011

@kessinkaa a kolik máte mrazáčků? To budeš dřív než já, já čekám MS až kolem 20.5., mám dlouhé cykly. ☹ Budu ti držet palce, určitě budeš referovat, že ano. 😉

sue_m
27. dub 2011

@reddwarf dvojčátka holčičky, to je krásné... já jsem moc zvědavá, co jsme čekali, jaké pohlaví, dozvím se to až ze zprávy. Já už se do dvojčátek nikdy neodvážím jít, budeme transferovat jenom jedno embryo, tak mě trochu mrzí, že už tu nebudou. Ale zase se to snažím brát tak, že dvojčátka máme... nejsou s námi, ale máme je. Jsou to přece naše děti.

@kessinkaa já pevně doufám, že se k vám s KETem připojím v červnu... snad budou všechna vyšetření v pořádku a my budeme moct začít.

sue_m
27. dub 2011

@kackag já teď poslala našim, manželově mamce a jedné kamarádce ten článek... třeba pochopí a uvědomí si, že nemusí mlčet, že my potřebujeme o našich dětech mluvit i po dlouhé době...

skurinka
27. dub 2011

@sue_m ahoj taky jsem to cetla a pobrecela si ☹
S tema kamaradkama je to tezky ono i pro ne je to tezke aby treba pred nama nerekli neco spatne ☹ Ja jak byla o vikendu grilovat se znamyma mame fakt super particku vzdycky jsme sedeli s holkama kecali popijeli sampicko a bavili se a smaly se ..ted jsem sedela mezi chlapama a poslouchala jsem je jenom .Byla jsem rada ze jsem byla venku uz kvuli mojim dvoum detem ,nemuzu se doma zavrit ..musim fungovat i kdyz nejradsi bych zalezla a nevylezla ☹
Urcite to bude tezky vecer ale i pekny ....jestli jsou to opravdu dobre kamaradky tak si myslim nemusis mit strach.Pomalinku se musime zaradit do zivota i kdyz je nam po tech nasich Andileccich moc smutno a vzdycky bude.

skurinka
27. dub 2011

@kessinkaa ahojky je mi to taky moc lito jak tady vsem ostatnim..a urcite se z nas vsech tady stanou tehulky a budeme to prozivat spolu 🙂

kessinkaa
27. dub 2011

@klara.k 4 mražáčky a doufám,že to hned klapne 😉 .Neboj určitě budu referovat,kdo jinej by to pochopil,než vy tady

kessinkaa
27. dub 2011

@sue_m určitě se připojíš,já půjdu květen ,Klárka červen a ty červenec 🙂

kessinkaa
27. dub 2011

@skurinka díky.Taky mám pár (kámošek)co to prostě nepochopí,ani o tom nemůžu psát!!Taky jsem si ty přátelé protřídila a dost!!!

skurinka
27. dub 2011

@kessinkaa i ja protridila mam v cesku kamaradku od ktere jsem spis cekala povzbuzeni a byla jsem zklamana 😔 a to poradne

sue_m
27. dub 2011

@skurinka já vím, že i pro ně je to těžké, taky za mnou jdou obě dvě, i když je pro ně těžší to časově skloubit a myslím, že i ony se bojí. Tak to snad nějak zvládneme. Já jen prostě nemám vyřešené to, jak mám reagovat když někdo řekne něco, čím mi připadá, že se dotkl mých dětí... i když to myslel dobře, tak já nechci být zlá nebo nepříjemná, ale bolí mě to, zraňuje a hned se chci zase izolovat, stáhnout do sebe a být sama. No, je to těžké, ale jsou to dobré kamarádky, tak to snad půjde 🙂

@kessinkaa snad ano, taky máme čtuři mrazáčky, tak snad to bobíci zvládnou 🙂

kessinkaa
27. dub 2011

@skurinka tak,tak nějaká se chová,jako bych si zlomila jen ruku,nějaká se neozve vůbec a nebo řeknou,že to ještě nebylo dítě...bych vraždila!!!Holčička měla 2 kila,tak byla co??Raděj nemyslet.

sue_m
27. dub 2011

@kessinkaa panebože, no a přesně takových keců se i já bojím. Dodnes jsem nepochopila, jak to někdo může říct????

kessinkaa
27. dub 2011

@sue_m neboj rozmrazí.Kačenka byla taky mražáček,držela se perfektně,až na tu blbou placentu.Doktorka říkala,že budu max hlídaná a promi pacient(já si to pohlídám) 🙂

kessinkaa
27. dub 2011

@sue_m a taky mi to řekla,kámoška která ví,co jsem protrpěla,co to bylo pokusů,peněz a roků.Sama má dospělé dítě,ale já neměla asi 😖 .Ale to byla moje holčička,mám její rodný list,tak co to bylo jiného,než dítě.Už jí nechci, ani vidět.Ted vůbec nebudu trousit,že jsem těhu.

reddwarf
27. dub 2011

@sue_m kamarádka přišla o páreček 3týdny před náma-21tt,no a teď má nádherného chlapečka-prostě se to stává častěji,než by člověk věřil,dokud se ho to nezačne týkat....,ale je pravda,že ji hodně hlídali,často krvácela-to tě nechci nijak strašit-prostě je to dlouhá cesta a velký boj,ale určitě se miminka dočkáš 🙂 ...
My tenkrát byly 4holky těhotné od sebe cca měsíc a kámoška,co jsem ji znala od 15ti,se se mnou,pak přestala bavit,připadala jsem si jak prašivá-ty reakce byly kolikrát nepochopitelný...od ledna mi neřekla,ani popel a v květnu,když jsem měla termín,mi poslala sms-jak krásnou holčičku porodila a jak z ní je maminka s tatínkem unešená-tak to jsem tenkrát teda těžce trávila...

skurinka
27. dub 2011

@kessinkaa vis co mi napsala ..prej az budes chtit zase pokecat tak se ozvi....jako pardon jak pokecat nam umrelo miminko a zadnej krecek nebo andulka ....kde jsme
Nepotrebuju aby u me sedeli a breceli ale trochu etiky !!!!!
A fakt nektery jsou kravy fakt..
Ja sem moc rada ze jsem tady na teto diskuzi o ktere mi dalaVerca vedet a hlavne ze se vsechny tady chapeme a vime jak se citime..

kessinkaa
27. dub 2011

@skurinka no protože kdo nezažije,tak nepochopí!!!Ale jak píšeš,trochu etiky,soucitu atd.Dřív jsem to i četla,ale neveděla jaké to je a holek mi bylo stejně líto,tak nechápu,když já můžu mít soucit s někým pro mě cizím,tak moje kámoška se chová jak se chová.

@reddwarf tak to nebyla kámoška,ale veš a ještě tě takhle ranit,vůbec to nechápu

maculda
27. dub 2011

@ivcah Úplně souhlasím se vším co říkáš. Jediné z čeho nemám vůbec strach a na co se docela těším je porod. Prostě i když bude trvat tři dny, tak pokud budu pak držet zdravé miminko v náručí, tak veškerou bolest tomu s radostí obětuju... A taky mám takové pocity, jak popisuješ. Na další mimi se strašně těším, ale bojím se že to těšení (až mimi bude) bude prostě jinačí. Ach jo, ale snad jsou naše obavy zbytečné. Z velkého UTZ neměj obavy, určitě tam na něm pak budeš získávat samé pozitivní informace.
@skurinka Je to od nich pěkné, že ti to dali. Muselo to být těžké, a snad cítíš, že v tom nejsi sama. Kolem mě je taky teď hodně těhulí a většina stresuje z porodu, co já bych za to dala... Jinak já byla na odběru choriových klků, což je něco jak odběr plodové vody, jen se to dělá dřív. Riziko potratu je stejné (1:100). Nebolelo to, jen to bylo takové nepopsatelně nepříjemné, nevím k čemu bych to přirovnala. Já v té době měla ještě "celodenní nevolnosti", tak jsem myslela, že jim tam vše pozvracím. Měla jsem strašný strach, když jsem měla jehlu v břichu, abych se nepohla kvůli toho zvracení a něco nezpůsobila,ale vše dopadlo OK.
@veruska007 To jsem vůbec nevěděla, že je větší riziko s tou plodovkou. No snad bude v příštím těhu vše OK a na odběry nebudu muset jít. Někdy si připadám divně, jak už teď řeším další těhu a přitom se ještě ani nemůžeme snažit. Předtím jsem to vůbec neřešila a teď už studuju plínky... No snad to neva. Jinak jsem ráda, že je to u vás doma lepší 😀
@lucie.krajcarova Jsem moc ráda, že jsem si albumek udělala. Mám tam jednu básničku (našla jsem ji na netu):, je o tom, jak se setkáme v nebíčku"...Budu tě chovat v náručí a mluvit tě taky naučím...". Můj taťka říkal, že ho nebudu muset učit mluvit, že on ho to naučí, protože se s ním setká dřív. Tak jsme to všichni zase obrečeli ☹
@sue_m To je hrozné, jak ti kamarádka mohla říct něco takového, asi bych ji dořvala nebo spíš bych nebyla v tom šoku schopná cokoliv říct. Jak píšeš - co na to říct. @kackag A přesně jak píšete - o mimču nikdo nemluví, maximálně jak to zvládám já (je zvláštní, že NIKDO se na tu samou otázku nezeptá manžela) a když se mluví o mimču, tak o dalším... Ale asi nás tím nechtějí nervovat. Vždy mě to rozesmutní a ostatní si myslí, že když na to zavedem řeč, budu brečet, budu smutnější a tím pádem to pro mě bude horší. Je to ale přesně naopak. Někdy si pobrečím a za chvilku je vše v pořádku a funguju zase úplně normálně.
@klara.k Můžu se zeptat, co sis píchala a proč?
@sue_m Já když jsem byla poprvé s kamarádkama, tak jsme kecali "o ničem", ale bylo to takové divné, vyhýbavé pohledy, nikdo se nechtěl dotknout tématu těhotenství a pod. Nakonec jsme se mu stejně nevyhli a já jsem jim vše řekla. A najednou to vypadalo, že všem spadl kámen ze srdce. Oni taky neví, jak se k nám mají chovat, jestli o tom mluvit nebo raději mlčet. Nikdo se nechce vyptávat i když je každý "zvědavý". Jen možná jedna kamarádka to moc nechtěla poslouchat, aby nebyla v těhu nervózní, možná jí to bylo i trošku nepříjemné, ale jinak v poho. Musím říct, že my všechny jsme takové ty odstrašující případy, prostě takhle by to dopadnout nemělo. Já kamarádky uklidňuju tím, že když se to stalo mě, tak je opravdu malá pravděpodobnost, že by se to stalo i jim. Bohužel potrat do 3. měsíce dnes beru jako "normu", to má za sebou spoustu mých kamarádek a známých.
Jinak já jsem se naštěstí se špatnými reakcemi ani nesetkala. Jen teď o víkendu mi tchýně říkala, že nějaká její známá přišla o miminko. A že to bylo horší, protože mimi už bylo velké, že ta známá byla v 6. měsíci nebo na začátku 7. Proč to měla horší, já jsem byla v půlce sedmého!!!! Vůbec jsem nepochopila. Docela mě to naštvalo, že si ani nedokázala spočítat ve kterém jsem byla. Snad si pamatovala, kdy se mělo její první vnouče narodit. Dlouho jsem to rozdýchávála. Vím, že je stejně náročné, když se miminko "narodí" v šestém, sedmém, nebo osmém, ale přišlo mi, že ona víc lituje tu známou...

veruska007
27. dub 2011

No, ja az ted zacinam byt schopna se normalne bavit o tom, co se stalo a to i s cizima lidma. Jak jsem zacala znovu chodit na tehu cviceni, tak se s maminkama bavime a treba pri recech o tehotenstvi nebo o porodu reknu, ze jsem rodila dvakrat... a oni se pak vsichni ptaji, kde mam toho druheho chlapecka a tak... ale musim rict, ze konecne o tom muzu mluvit a nebrecim. Ve ctvrtek ma prijit jedna kamaradka na navstevu, tak se konecne tesim a nebojim. Ty zacatky byly hodne krusny, dve kamaradky mely uplne stejny termin jako ja, chtely se videt a ja nemohla... musim rict, ze ted uz je to o moc lepsi. Holky, skorosnazilky, budu moooc drzet palecky, at tu muzeme spolecne resit smutky i nadeje 😉

lucie.krajcarova
27. dub 2011

@reddwarf díky za tvá slova, neberu to jako útěchu, ale jako naději, že se vše v dobré obrátí. jen kdyby člověk věděl kdy.. mně se blíží smutný moment, kdy jsem zjistila, že jsem podruhé těhotná.... a byla jsem tak šťastná...

reddwarf
27. dub 2011

@lucie.krajcarova chtěla jsem Vás povzbudit,protože to je prostě hrozně těžký a lidi se opravdu nedokáží vžít do takové situace,bohužel někdy,ani ti nejbližší

lucie.krajcarova
27. dub 2011

@maculda tak teď jsi mě zase rozbrečela 😢 s tím, jak taťka bude učit mluvit miminko 😢 😢 😢 😢 😢 nevím sice, jestli je to tvůj ta´tka nebo tak říkáš manželovi, ale je to prostě nádherné.
holky,moc mě mrzí, že některé vaše "kamarádky" se nedokáží vcítit do toho, co jste si (my všechny) prožily... je to zvláštní,u nás to nejdřív kromě rodiny věděli sousedi. když přišli ti jedni poprvé na návštěvu, cítila jsem úlevu, že s nimi o tom můžu mluvit. Iveta je moc příjemný člověk. její sestra pracuje v nemocnici, kde jsem byla, tak se snažila, aby na mě byli všichni hodní, i když tam nebyla, tak jim volala. moc jsem si toho vážila. a druhá sousedka si prošla něčím podobným před mnoha lety, kdy se ani nepřišlo na to, proč se chtělo mimčo narodit tak brzy. hodně nás to sblížilo. naštěstí u mně už uplynulo šílených 9 měsíců, čas tak akorát na srovnání...

maculda
27. dub 2011

@lucie.krajcarova Luci, nechtěla jsem tě rozesmutnit. Říkal mi to můj taťka - budoucí dědeček.

Holky, já vážně nechápu, že všechny téměř vše cítíme úplně stejně. Jak někdy čtu vaše příspěvky, připadá mi, jako bych je sama psala. Jen já to ještě nemám vše tak srovnané a nedokážu ty pocity slovy tak přesně vyjádřit jako vy. A pak jak čtu, co jste napsaly, si říkám že mě to třeba nenapadlo už dávno. Díky moc vám všem!!!

klara.k
28. dub 2011

ahoj, já teď jen v rychlosti - píchala jsem si fragmin, měla jsem zvýšené fibrinogeny (srážlivost krve), měla jsem to kvůli hypestimulačnímu syndromu po IVF. Píchala jsem to cca do 8tt, pak už bylo vše ok.

pajdulka
28. dub 2011

@skurinka já vím je to někdy pěkně těžký a v situacích jako jsou ty co se potkáš s kamarádkou nebo známou a ona se tě zeptá "tak co ,jak ti je?" ,bych jí nejradši jednu vrazila.Ale když nad tím pak přemýšlím tak oni vlastně vůbec netuší jaký to je a asi bych ani já nevěděla kdybych to nezažila,no a tak nezbývá než jim to odpustit.V týdnu jsem třeba potkala známou a ta mi povídá kdy prý začnu konečně tloustnout? No dala bych jí korunu káče jedný,ale ona vlastně vůbec netušila co se stalo.No a s tím nic neuděláš ,to by jsi to musela mít napsaný na čele.Jinak jsem začala zase něco dělat pro sebe a svý tělo KONEČNĚ!!!!!!!! Vyčistit si hlavu v přírodě na kole není tak špatný a ani se neptej jak to dopadlo.....🙂))) rozbila jsem si hubu hned na 5 km 🙂)))) Tak k těm šrámům na duši připíšu ještě šrámy na těle a je ze mě labilní fešanda.Jinak už to všechno docela jde,no jak kdy ale půjde to ,vím to.Těším se na tebe :-*

kami77
28. dub 2011

@skurinka Ahojky,ja jsem sice na odberu plodove vody nebyla,ale byla jsem na odberu choriovych klku,to se muze delat drive nez plodovka,takze i vysledky jsou rychleji a pak se pripadne nemusis stresovat,jak to vyjde.Toto vysetreni se dela uz od 12.-13. tydne,kdezto plodova voda az od 16.tydne.Riziko potratu jsou u obou odberu stejne tj,0.5 - 1%.

@reddwarf Diky za povzbuzeni,je prima vedet,ze i po tom vsem,se na nas muze stesti znovu usmat... 🙂

Co se tyka mluveni o miminku,tak to s nekterymi ani nezkousim...,kdo proste nezazil,tak nepochopi.Taky bych se rada ze vseho i opakovane vymluvila,proste to nejde jen tak hodit za hlavu a jit,zjistila jsem ale,ze nejvic si v tomto ohledu rozumim s Vami,protoze se dokazete vzit do mych pocitu,do toho,jak mi je.Nekdy lepe,nekdy hure.Zrovna dnes jsem dostali cast vysledku z genetiky,vsechno nasvedcuje tomu,ze to skutecne byla jen vyvojova vada a ne zadny syndrom,takze by to nemelo dalsi tehotenstvi ohrozit.Riziko VV je 3-5 %,my si bohuzel toho "cerneho petra" vytahli,tak snad to priste vyjde bez komplikaci... 🙂Verim.Taky se chystame o prazdninach zacit se snazenim nanovo,bude to po 5M...

kami77
28. dub 2011

@kessinkaa Drzim moc palce,at to vyjde a Ty se budes radovat ze zdraveho miminka
@sue_m Diky za odkaz,je az neuveritelne,ze vse,co je napsano,je zaroven tak pravdive...

Myslim,ze ztraty nasich miminek proverily i nase pratele.Naraz v takovych situacich clovek zjisti,kdo za nase pratelstvi stoji a kdo ne.Neni nekdy na skodu udelat si poradek...

Taky se snazim znovu dostavat " do kondice" ,po dlouhych mesicich jsem sedla na kolo a vysledek byl tristni,sice jsem dojela ale jako pekny lazar.Holt budu na fyzicce muset jeste zapracovat... 🙂

maculda
28. dub 2011

Holky, tak mám to černé na bílém - Leidenská mutace (způsobuje to srážení krve). Tak když se na to přišlo, tak snad bude příště vše v poho. Prý si mě pohlídají na hematologii.