Pozdní potrat ve II. trimestru. Máte zkušenost?

miccka
20. kvě 2010

Ahoj holky. Bohužel zakládám tohle smutné téma. Chtěla jsem vás poprosit, zda máte některá (nebo vaše známé a kamarádky) zkušenost s potratem v 6.měsíci. Při kontrole na ultrazvuku moje mudra již neslyšela u miminka srdíčko, přitom vše se vyvíjelo naprosto normálně, oba genetické screeningy v pořádku. Vyvolávali mi potrat, dost otřesný zážitek. Miminko bylo v pořádku, žádný uzel na pupečníku, žádné vady. Hledala jsem na netu holky, které mají podobnou zkušenost, ale spíš se jednalo o indukovaný potrat kvůli VV. Já nic takového neměla. Budu ráda, když si o tom budu moct s někým popovídat, kdo má podobnou zkušenost. Mám za sebou už jedno zamlklé těhotenství v 10.týdnu, ale to se vůbec nedá srovnávat. Je to sice také otřesný zážitek, ale uspí vás a provedou revizi, během 15 minut je po všem. Přetrvává jen smutek v duši. Ale porodit mrtvé miminko, to nepřeji ani největšímu nepříteli. Dítko doma ještě žádné nemáme, o to všechno je to smutnější ☹
Díky. Mirka

ivcah
6. dub 2011

@maculda Mě právě na začátku řekli, že už je pozdě mi ho píchnout, že už je to daleko. Píchli mi něco do žíly, ale po tom jsem zvracela a neřekla bych, že to pomohlo. Ale po prvním jsem se úplně zavřela, takže to pak naštěstí šlo. Mě stejně nevíc trápily křížové bolesti. Takže ležení na zádech bylo peklo. Anesteziolové byli báječní pořád mě uklidňovali a měli se mnou dost práce. Píchali to asi hodinu. Mám na zádech moc vpichů ale ta úleva byla skvělá. I když je pravda, že to bolelo i tak.
Je pravda, že co já se setkala s doktorama v nemocnici, tak paradoxně mladí doktoři byli hodně věcní. O lidském přístupu se fakt mluvit nedalo. Ale ti starší v čele s panem profesorem (primářem) byli zase naprosto báječní. Dokázali povzbudit, nebrat člověka jenom jako kus. Holt jsou lidi a lidi. Někteří jsou sice určitě odborníci, ale myslím, že trochu lidštější přístup by je nezabil a člověku by to pomohlo. On už pobyt v nemocnici je sám o sobě dost stresující.

ivcah
6. dub 2011

@berule Tak záleží, jak dlouhá je dodací lhůta ale myslím, že 32. týden je tak akorát na kočárek. Nemůžeš přece pořád počítat s nejhorším. Teď to prostě vyjde tak ať máš mimi v čem vozit. Nevím, kde ho budeš kupovat, ale většina prodejen nabízí, že se kočárek objedná a vyzvedne až po narození...
Jinak to, co ti řekl doktor mi taky nepřijde normální. To bych asi taky těžko rozdejchávala. Sice chápu, že nemůže nic vědět dopředu, ale trochu optimismu ještě nikoho nezabila...

sue_m
6. dub 2011

@berule já si taky myslím, že po 32.týdnu už je akorát doba na kočárek 🙂 je také možnost ho koupit či objednat a nechat v obchodě až do porodu, pak ho manžel může vyzvednout.. my to takhle plánovali s kočárkem a v prodejně by nám vyšli vstříc. Jinak, teda na Vlašina docela koukám, já o něm slyšela jen, že je to kapacita, ale že má takovéhle chování... 😒 nevím jestli je o co stát 😒

Holky těhulky, vy jste si potom vyřizovali ještě někde rizikovou poradu kam pravidelně docházíte?

@maculda... mluvíš mi z duše s těmi starostmi a dělání si hlavy s maličkostmi.. i třeba to mít věci pro mimi 100% nachystané.. je to přesně to samé, taky jsem to ta měla. A přitom nic není tak důležitý, jako aby se malé narodilo v pořádku a zdravé.

berule
6. dub 2011

@sue_m @ivcah díky holky za rady 🙂 . Mě žádnou rizikovou poradnu nenabídli, chodím jen na gyndu, na hematologii a na endokrinologii.

veruska007
6. dub 2011

@ivcah já na výsledky z pitvy čekala 3 měsíce, pak se nic nedělo, až jsem znovu otěhotněla, tak mě cca ve 13.tt poslali na hematologii, při prvních testech na nic nepřišli, další trvaly 3 měsíce a tam teprve něco našli ☹. Tak je to na dlouho.

veruska007
6. dub 2011

@veruska007 Do rizikové poradny chodím, ale zároveň i ke své dr., což je teda na houby, protože jeden dr. drbe druhého a já si připadám jako idiot ☹. Rizikovou poradnu mi doporučili v Bohunkách, když jsem si byla pro pitevní zprávu. Musím říct, že sice se tam čeká hooodně dlouho, ale péče lepší jak u své dr, ta by mě třeba na hematologii vůbec neposlala ☹

klara.k
6. dub 2011

@berule - já bych si už kočátek taky objednala. Teď už je to jiné než předchozí těhu. uvidíš, že bude vše v pořádku 🙂

@veruska007 - bohunky myslíš Brno - Bohunice, i já tam rodila a šla jsem si tam pro pitevní zrpávu a mudra mi říkala, že mi může nabídnout potom rizikvou poradnu, tak jsem si říkala, že toho využiju. Pro svůj klid. Kašli na to, že vypadáš jako idiot, jejich názory si předebereš a uděláš trochu svůj závěr, hlavně že jsi sledovná a máš klid a péči. na doktory se vykašli.

veruska007
6. dub 2011

@klara.k To jo, ale otravuje mne to dohadování se s mojí gyndarkou... a proc vas poslal zrovna sem? A proc vam dela utz. zrovna tehdy? A porad neco... furt mam pocit, ze delam neco blbe, pripadam si tam jak skolacka. Uz se tesim, jak se mi vrati moje dr. z materske. A to jsem tuhle dr. nasla na netu jako jednu z nej 😒 .

veruska007
6. dub 2011

Jo, do rizikovky chodim k Hrubanovi, mela jsem zpocatku obavy, ale co jsem slysela i jinde, tak je bezva, muzu doporucit!

maculda
6. dub 2011

@veruska007 Mě hned v porodnici po potratu nabízeli rizikovou poradnu, že mají výbornou a že bych do ní příště mohla chodit. Ptala jsem se na to svého doktora a on říkal, že to záleží na mě, jestli tam budu chtít chodit, že některé ženské tam chodí pravidelně a jiné se tam jdou ukázat jen jednou, tak uvidím. Snad takové problémy budu řešit co nejdřív. 😉 Fakt se divím, že tě tvoje doktorka na tu hematologii neposlala, je to divné. Já bych řekla, že to je takové základní vyšetření... A nedělej si hlavu z těch dohadů, halvně že jsi sledovaná! To je hlavní!

veruska007
6. dub 2011

@maculda No, ja byla po potratu s Bohunicemi extra nespokojena - prijali me bez jakehokoli vysetreni, porodila jsem na chodbe, operace zacala s velkou prodlevou, jeste tehoz dopoledne jsem sla domu (misto 1 dne na JIP a min. 3-4 dny na norm. pokoji), takze ted vazne uvazuju o tom, kde budu znova rodit 😖 . Pri odchodu mi nerekli nic, kdyz jsem chtela neco proti nastupu laktace, tak mi rekli, ze to u mne nehrozi (coz je blbost, laktace se mi rozjela a byva to tak v naproste vetsine pripadu), zadne info, co dal... fakt des 😕 .

ivcah
6. dub 2011

To je teda drsnej přístup. V Jihlavě sice doktoři taky půl na půl ale hned druhý den po porodu mi začali dávat prášky na zastavení laktace, sestřičky mi bandážovaly prsa a a ležela jsem tam 3 dny po výkonu s tím, že se mě poslední den doktorka ptala, jestli už bych chtěla jít domů. A to mě nechali na pokoji samotnou, za což jsem jim vděčná Prášky mi dali na další 4 dny, další už mi předepisoval můj doktor.

veruska007
6. dub 2011

@ivcah No, skoro Ti takový přístup závidím. Já byla v šoku, vůbec jsem nechápala, že fakt rodím. Na pokoji jsem byla se dvěma dalšími ženami před gynekologickou operací, na patře se společnými toaletami apod., kde kromě tohoto byly všechny ostatní pokoje pro maminky po porodu, na pokoji jsme měli přebalovák a fotky miminek, po chodbě jezdily v postýlce maminky s miminkama, když jsem v 11h odjížděla, právě propouštěly maminky s miminkama v autosedačkách. Celou dobu jsem silně krvácela a nikdo to neřešil, druhý den doma jsem zkolabovala a manžel volal rychlovku, po operaci mě nikdo nezkontroloval, málem jsem vykrvácela, ale nedostala jsem krev, nic... tlak jsem pak měla ten vyšší 60, nižší napřed nenaměřili, pak 30, ještě po několika měsících jsem chudokrevná... Laktace se mi rozjela, tak jsem volala do porodnice a řekli mi, že nemám pít, max. 2 dcl za den, tak jsem dva týdny skoro nepila. No přístup fakt otřesný, znovu bych tam rodit nechtěla.

ivcah
6. dub 2011

@veruska007 No tak to je fakt hrůza. To se ti nedivím, že si hledáš jinou porodnici. A já si myslela, že čím větší město tím lepší nemocnice. Od nás se hodně jezdí rodit do Havlíčkova Brodu ale podle mě je to v Jihlavě na docela dobré úrovni a hlavně tady mají daleko lepší podmínk pro nedonošená miminka což u mě rozhodovalo. Navíc to mám 15 minut cesty...
Já jsem ležela na gynekologickým patře. Porodnice a šestinedělí jsou v dalších. Takže na gyndě jsou jednom 2 pokoje po tří pro těhulky. No a po porodu mě převezli na netěhu pokoj, kde jsem byla sama. Jsem moc ráda, že jsem nemusela koukat na miminka.
Ale hrůza je, že tě fakt pustili domů bez kontroly a bez prášků. Přitom je pojišťovna plně hradí tak nechápu nic... Mě taky říkali, že je dobře míň pít, ale že to zase nemám přehánět abych si víc neublížila. 2 dcl za den je fakt dost málo. Mě ještě dělali znova ultrazvuk a kontrolovali, jestli ještě někde nezbyla sraženinka.
No já jsem z toho teda v šoku!

klara.k
7. dub 2011

@veruska007 jo tak já se svou troškou do mlýna - objednali jsme si nadstandart jinak pokoj s maminkama před a nebo po porodu, tudíž s miminkama, doktora jsem při příjmu žádného neviděla, sestřičky za mnou nechodili. Když jsem se šla sama zeptat co bude, kdy a jak, tak mi řekli, že neví. Jen jsem dostala spoustu papírů na podepsání - např. žádám o umělé přerušení těhotenství (musela jsem podepsat i když naše děťátko už nežilo). Večer mi někdo (možná doktor, možná sanitáˇk) zavedl tyčinky a nic. Ráno jsme se opět ptali co a jak bude, opět nevěděli. Po 9 za mnou přišli až jdu do 2. patra, proč, co tam je, co si mám vzít sebou - neví. Už mi dali najevo, že je obtěžuju. Tam byla porodnice (porodní asistenstka senzační, milá, příjemná, jako jediná chápala, že je mi asi strašně) jinak doktorky co za mnou chodili - mladé bezcitné potvory. Po porodu zpět na odd, kde jsem požádala o suchou košili a další deku, košile prošla, ale s kecama a deka nebyla. Nikdo za mnou už nepřišel se podívat, jestli vůbec žiju. Dělali mi rovnou revizi dělohy, takže jsem byla po narkóze. Ráno přišla vizita - mladá mudr - chcete jít dom, já jo, tak běžte. toď vše. Pak jsme se jí šla ještě ptát, jestli mám krvácet, špinit, mlíko, prostě co mě teď čeká - odpověď - to poznáte a do konce týdne můžete zůstat doma a v pondělí do práce. U této diskuze zívala a dávala jasně najevo, že se se mnou absolutně nehodlá zabývat. Ve zprávě bylo napsáno - nekrvácí, stolice byla, laktace není, břicho měkké atd., jak na to přišla to netuším. Krvácela jsem, laktace byla, atd. no hrůza. Dlouho jsem přemýšlela, že napíšu nějakou stížnost, ale zatím jsem to neudělala.
A když jsem si šla pro pitevní protokol, tak jsme se ptala, mají takový případů 1-2 miminka týdně. Kolika ženám musí tímto způsobem ublížit. Psychologa nenabídly, přitom tam je krizové centrum. Mám z toho opravdu jen ty nejhorší vzpomínky. toto je obrázek (špičkové) nemocnice Bohunice

berule
7. dub 2011

@veruska007 Já byla teda v obou případech ve Vyškově. Tam teda je člověk 5 dní, až mě to nakonec štvalo, ale zase mě hlídali. Poprvé jsem byla na kyretáži a asi je nenapadlo, že se mi i tak rozběhne laktace, tak jsem vypadala jako blbec, když druhý den rodiny chodily na návštěvy a já měla košili celou mokrou, pže mi ani nastáhli prsa a já to nevěděla, že. Navíc jsem měla strašné bolesti jak se mi stahovala děloha a nic mi nechtěli dát. Samozřejmě jsem ležela na pokoji s těhotnýma a ty na mě vůbec nebrali ohled. To byl nejhorší zážitek.Podruhé už jsem rodila, tak to už mi stahovali prsa i prášek na zastavení laktace jsem dostala a pak mi to předepisoval můj dr. Taky jsem tam byla 5 dní, ale je pravda, že v obou případech, než mě propustili jsem musela na utz, aby všechno zkontrolovali a jestli se děloha stahuje. Tady mi taky nechtěli dát nic od bolesti, což absolutně nechápu, když už nebylo co ohrozit 😠 , naštěstí mě dali na pokoj gynekologie, kde byly ženské po operaci a žádná těhule, vlastně jedna, která měla mimoděložní těhu. Doufám, že tak hrozné pocity už nikdy nezažiju.
Právě řeším, kde mám jít rodit, ve Vyškově budu 6 dní, v Bohunicích 3 dny a to je sakra rozdíl. Včera říkal manžel, že mu v práci říkala jedna paní, že rodila v Bohunicích na kleště, a že to byla hrůza, takže záleží asi na koho člověk narazí. Já když první měla taky kleštěma, tak se se mnou taky nikdo nebavil, důležitější bylo miminko.

klara.k
7. dub 2011

ad Bohunice - známá tam rodila zdravého chlapečka, umřel pár dní po pordu, byl přidušený, špatně vedený porod. Soudila se s nimi, soud vyhrála, paní doktrorka na obhajobu řekla, že se necítila na to, aby sama vedla císařský řez!!!! Známá stále nemá další děťátko, nemůže otěhotnět, nejspíš psychika. Ale paní doktroka holt neměla ten den chuť na cisaře, tak zprasila život několika lidem.

maculda
7. dub 2011

@veruska007 To se fakt divím, že jsi neprošla žádnými vyšetřeními. Musela jsi být pěkně nervózní, než se ti potvrdila ta genetická odchylka. To je hrůza. No a to co popisuješ, jak se k tobě v nemocnici chovali, to je scénař nějakého hororového filmu? Už jen toto chování v tobě muselo zanechat otřesné následky, no a když se k tomu přidá ztráta miminka, tak se vůbec nedivím, že jsi pak zkolabovala, to by nevydržel nikdo. Muselas to mít opravdu strašné. Být tebou,tak znovu mě tam nikdo nedostane. Mě teda úplně automaticky dali léky na zastavení laktace, na pokoji jsem byla sama (jen poslední den jsem měla na pokoji holčinu po spontánním potratu), pustili mě až v pátek a to jsem rodila v pondělí. Jídlo mi nosili na pokoj, abych nemusela na chodbu mezi těhulky atd. A to jsem slyšela na tuto porodnici jen to nejhorší! Na porodním sále se mi dokonce strašně omlouvali za to, že uslyším křitět narozené miminka, ale že to bohužel jinak udělat nejde (v tu chvíli jsem to stejně ani nevnímala).

@klara.k
@berule
To je fakt hrozné, co tady popisujete. Je to fakt šílené. Obdivuji Vás, že jste to přesto zvládly, s takovým přístupem personálu. To je katastrofa. Taky bych uvažovala o napsání nějaké stížnosti, když nic, tak bych si aspoň ulevila. To já byla nespokojeá jen s 1 doktorem, ale ve srovnání s vaším vyprávěním se ke mě vlastně choval dobře. Je to nic proti tomu co jste zažily vy. Je mi to moc líto, že v takové situaci jste ještě musely řešit tohle.

swead
7. dub 2011

ahoj,

objevila jsem vaše téma, v r.2007 jsem si prošla tím samým, ve 22tt jsem byla na indukovaném potratu kvůli VVV, takže vím, co prožíváte. Věřte bude líp, bolest neodejde ale určitě se zmenší (tak to je u mě).
Jistě se Vám podaří rychle otěhotnět a mít další miminko, i když na tohle první se nedá zapomenout. Já sama jsem se v tom psychicky plácala strašně dlouho, žádný doktor (v nemocnici ani můj gynekolog) mi nenabídl pomoc psychologa, to beru jako svoji chybu, určitě by mi to v té době strašně pomohlo. Dostala jsem se z toho až, když jsem byla těhotná se synem, ten se narodil v r.2008 a ještě se nám poštěstila dcera, která se narodila v září 2010. Teď děkuji Bohu (ač jsem nevěřící), že nám dovolil mít 2 krásné a zdravé děti.
Dřív jsem byla malicherná, tahle zkušenost mě hodně změnila, jsem vděčná za každý den se svými dětmi, mužem, rodinou, ...... už neřeším kraviny. Držím vám všem palce.

ivcah
7. dub 2011

@klara.k No já vážně nestačím koukat, že je v civilizované společnost něco takového možné. Jak vidím, tak si vážně na Jihlavu nemůžu stěžovat až na jednoho blbýho porodníka. Po odborné stránce se o mě starali dobře. A kdykoli mi sestřičky přišly něco píchnout nebo přinesly prášek, tak mi hned vysvětlili na co je atd. Po potratu mi pomohli do sprchy a vůbec se pořád chodily ptát, jestli něco nepotřebuju. Sestřičky byly báječné. Ale starší doktoři se nemůžou s těma mladýma vůbec rovnat co do taktu.

ivcah
7. dub 2011

@berule Mě taky hrozně bolelo břicho - teda hlavně v noci. Ale dostávala jsem kapky proti bolesti - naštěstí měli pochopení, že bych se potřebovala alespoň trochu vyspat...

ivcah
7. dub 2011

@maculda Mě taky nosili jídlo až do postele abych nemusela na jídelnu. Já bych teda holky pro příště taky volila jinou porodnici. S takovouhle péčí by už mohl člověk skoro rodit doma.

veruska007
7. dub 2011

Hm, sekundarni traumatizace personalem, no. Ja teda vyplnila dotaznik spokojenosti a zminila jsem tam svou nespokojenost. Ale nic se nedeje. Snazim se presvedcit manzela, ze priste rodim ve Vyskove - Berule, jaky to tam bylo? Mame tam totiz znamosti (maminka tam pracovala, sestrin budouci manzel tam ma tatinka primare a maminku hlavni sestru, pracuji tam maminciny kamaradky...), tak ja doufam, ze bych tam mela VIP peci. Z Bohunic mam husi kuzi. Chodim tam ted do rizikove poradny a kdyz vidim, jak je dr. deset minut v ordinaci, pak leti k porodu, pak je deset minut v ordinaci, dalsi pul hodiny na operacnim sale, ... tak si rikam, ze ty rodicky musi mit uzasnou peci, za tu dobu, co tam stravi, by ani nestihl precist dokumentaci, natoz pacientce podat ruku a zeptat se ji na jmeno 🙄

kami77
7. dub 2011

Ahojky holky,musim Vam napsat i svoji zkusenost s FN Bohunice,ovsem bude uplne opacna s temi Vasemi...
Protoze jsme meli indukovany potrat,kvuli VVV miminka,tak jsem nastoupila v pondeli,sice na prijmove ambulanci jsme cekali pres dve hodiny,ale doktorka se mi omlouvala,ze se jim to dneska "prodluzuje".Pak me prijali na oddeleni rizikoveho tehotenstvi,kde je vedoucim lekarem as.Hruban.Nejprve jsem byla na pokoji sama,pak ke mne pridali holku s podobnym problemem.Ovsem po te ,co jsem zjistila,ze tyto indukovane potraty jsou vedeny na pokoji jsem pozadala o nadstandart,soukromi v takove to chvili je proste nadevse.Odpoledne mi zavedli tycinky do delozniho hrdla a na druhy den mi aplikovaly do delohy prostaglandin na vyvolani delozni kontrakce.Mela me na starosti jedna porodni asistentka,ktera me chodila porad kontrolovat,ptat se,byla super!!Zustala se mnou az do konce,a to mela po pracovni dobe!Leky proti bolesti jsem dostavala,nebylo nutne brat ohled na mimi ☹.Vecer mi udelali revizi.Ve stredu rano jsem dostala leky na zastaveni laktace a mohla jsem jit domu.
Ja jsem byla ,az samozrejme na male "drobnosti" ,spokojena s peci i pristupem,nemuzu si na FN Bohunici stezovat!

@veruska007 Ahojky ,taky jsem byla v peci as.Hrubana,je skvely,nemuzu si ho vynachvalit,vse nam vysvetlil a volil i velmi citlivy pristup.Muzu ho vsem doporucit 🙂

veruska007
7. dub 2011

@kami77 Teda, jak to popisujes, tak mam pocit, ze jsi rodila na Marsu 😝 . Ale samozrejme jsem rada, ze se k Tobe chovali hezky.

lucie.krajcarova
7. dub 2011

ahoj holky, konečně jsem vás dočetla... dnes mi z toho bylo fakt smutno... jak už jsme dávaly našim nenarozeným miminkům jména ☹ a ta jména už prostě nikomu jinému nedáme 😢 dneska mě to strašně bere. taky jsem si nemyslela, že na druhé dítě budem takhle dlouho čekat 😖 je to už osm měsíců ☹ asi fakt už potřebuju jít do práce, abych mě to tak nebralo a myslela jsem i na něco jiného..
holky, držte se a moc a moc zdravíčka.

veruska007
7. dub 2011

@lucie.krajcarova Ahoj, to me mrzi, ze se Martinkovi nelibi ve skolce. To Honzik obrecel, ze nepujde do jesli, ted chodim aspon 2x tydne na tehu cviceni s hlidanim deti, nez mu zapnu papuce, tak je pryc 😀 .

Neboj, zajdi do prace, naplanuj si krasnou dovolenou u more (aj za mne, ja po ni uz nekolik let straaaasne touzim a kdybych nebyla na neschopence, letime za dva tydny do Maroka k mori za 9 tis./os/all incl.). Budu na Tebe myslet, aby se vam brzo podarilo dalsi miminko. Ja se o nej sice hrozne bojim, ale moc mi to tehotenstvi pomohlo, dalo mi nadeji. Nakonec mi nasli genetickou poruchu, ale ted uz to snad bude dobry.

lucie.krajcarova
7. dub 2011

@veruska007 malej už je ve školce dobrej, nepláče, takže snad jsmte to nejhorší překonali. ale o to víc se chce tulit a mazlit, tak to je škoda, že na dovču nemůžeš.... my už pomalu chystáme dovču na korfu autem, to i kdybych byla těhu, tak se to dá 🙂)

veruska007
7. dub 2011

No, my zvazujeme autem na prelomu cervna / cervence aspon Chorvatsko nebo severni Italii, ale mame Felicii z 1996, tak nevim, jestli to prezije 😝 . Ale uz jsme premysleli, ze by se dalo vyjet pres noc, to bude mensi provoz a neupekli bychom se v aute, Honzik by spal a my bychom se nejak prostridali. Ale uvidime.

ivcah
7. dub 2011

No vidím, že plány na dovolené jsou v plném proudu. Dala jsem na tebe Verusko a už máme taky zamluveno na červenec. Letos teda moře ne, loni jsme se narajzovali dost 🙂 Máme zamluvené Mondsee v Rakousku. Už se tam moc těším, je tam prý nádherná příroda a ty jezera jsou nádherně čistá.