Pozdní potrat ve II. trimestru. Máte zkušenost?

miccka
20. kvě 2010

Ahoj holky. Bohužel zakládám tohle smutné téma. Chtěla jsem vás poprosit, zda máte některá (nebo vaše známé a kamarádky) zkušenost s potratem v 6.měsíci. Při kontrole na ultrazvuku moje mudra již neslyšela u miminka srdíčko, přitom vše se vyvíjelo naprosto normálně, oba genetické screeningy v pořádku. Vyvolávali mi potrat, dost otřesný zážitek. Miminko bylo v pořádku, žádný uzel na pupečníku, žádné vady. Hledala jsem na netu holky, které mají podobnou zkušenost, ale spíš se jednalo o indukovaný potrat kvůli VV. Já nic takového neměla. Budu ráda, když si o tom budu moct s někým popovídat, kdo má podobnou zkušenost. Mám za sebou už jedno zamlklé těhotenství v 10.týdnu, ale to se vůbec nedá srovnávat. Je to sice také otřesný zážitek, ale uspí vás a provedou revizi, během 15 minut je po všem. Přetrvává jen smutek v duši. Ale porodit mrtvé miminko, to nepřeji ani největšímu nepříteli. Dítko doma ještě žádné nemáme, o to všechno je to smutnější ☹
Díky. Mirka

margie
13. říj 2014

@petulkast Ahoj laktace to určite není to se nemusíš bát. Právě jak si to mackas tak se ti tam tvoří tekutina. Jsem 3 měsíce po potratu a kdybych to zmackla tak tam kapka bude taky. S otěhotněním by to souvislost Mít nemělo.

zhortova
13. říj 2014

@margie....tak jak zvládáš první den v nové práci? Jsou na Tebe hodní? Věřím, že to bude aspoň fajn změna. Přeci jen práce nás aspoň odvede od neustálých myšlenek na těhu. Mě konečně dorazila druhá mrška, tak jdu ve čtvrtek na to vyšetření čípku. No jsem docela zvědavá, jak nakonec dopadnu. Určo pak budu zase informovat.

potrat
13. říj 2014

@margie...ahoj,tak jak v práci....jak píše@zhortova...určitě přijdeš na jiné myšlenky.Já jak jsem doma...tak mi z toho pomalu začíná hrabat 😉 no dej vědět jak bylo... 🙂

potrat
13. říj 2014

@zhortova...to dej určitě vědět jak to probíhalo,jsem docela zvědavá...a zjisti jak se to vyšetření nazývá.já jedu příští týden na to imuno,tak bych se na to zeptala.já vás holky budu informovat už další týden...jak jsem pochodila u profesorky Ulčové,až na ní vybalím všechny papíry...tak tam budu asi dlouho. ☹

margie
13. říj 2014

Ahoj holky tak v práci chaos, je to nove postavena továrna a leva ruka neví co dela prava. celý den mi nebyli schopni zprovoznit počítač takže jsem jen koukala a nic nedělala. Všude všichni jen pobíhají. Pak jsem se dozvěděla že me určite brzy ceka sluzebka do Francie a to možná az na 2 týdny. A pak ještě do Rumunska a z toho jsem fakt "nadsena". ttakže mysl 🤐 et na něco jiného nebude vůbec problém. No jsem fakt na to zvedava. 29.10. potrebuju jít pro ty výsledky z ty hysteroskopie tak me snad pusti.

margie
13. říj 2014

@potrat jsem strasne zvedava co ti Ulcova řekne hlavně ať si dela poznámky jinak si to prostě nebude pamatovat co vam navrhla za léčbu.

@zhortova tak určite dej vědět me tohle vyšetření nikdy nenabidli a ani netuším jak to probiha

77merlinka
14. říj 2014

ač s těžkým srdcem, přidávám se k vám...
v září 2013 jsem potratila v 7tt, tenkrát jsem to těžce nesla...za 9měs jsem otěhotněla znovu...bylo to vytoužené miminko, které jsme si dovezli ze svatební cesty v Chorvatsku. Věřili jsme, že bude všechno v pořádku a dočkáme se zdravého miminka....bohužel v pátek 10.10.2014 ve 4hod jsme o našeho milovaného chlapečka Lukáška přišli, narodil se nečekaně příliš brzy ve 20tt a nemůžu se z toho nějak vzpamatovat... je to hrozně těžké, ikdyž byl maličký, pro nás už to byl človíček a živý tvoreček...
už od začátku těhotenství jsem měla všechno problémové, do 15týdne nevolnosti, ve 12tt nám vyšel pozitivní screening, měla jsem nějaký hormon nižší a tvrdili mě, že je to spíš kvůli věku. Měli jsme jít na konzultaci genetiky, ale už jsme se tam nedostali. Od 14tt jsem ležela v nemocnici s hematomem, který krvácel, měla jsem navíc níž placentu přes branku, hematom na placentu naléhal, nahlodával cévky, částečně placentu odlučoval a proto to údajně furt zlobilo...bylo to hrozné takovou dobu v nemocnici, jen kapačky a léky do žíly, furt ležet, mohla jsem jen na wc...ale řekla jsem, že pro miminko vydržím všechno. Bylo to jak na houpačce, jeden den už jsem jen špinila, druhý den to zase krvácelo víc a furt dokola nekonečný příběh. Bála jsem se stoupnout, v noci se budila po hodině, abych zkontrolovala, jestli to moc nekrvácí...hrozné..Ale furt jsem věřila, že to vybojujem a bude zase dobře. Pak došel další šok, měla jsem zvýšené jaterní testy a zjistili mě protilátky na hepatitidu E, o které jsem celou dobu nevěděla. Zjistili jsme, že jsem si ji dovezla z Chorvatska už v červnu a tam jsem i otěhotněla. Měla jsem to v sobě celou dobu bez jakýchkoli příznaků. Když mi tohle řekli, tak to se mnou málem praštilo, skoro 7týdnů v nemocnici psychika nic moc a ted tohle...
V pátek v noci jsem zakrvácela víc, odešla sraženina a začaly mě bolesti. Na UTZ malinký žil, hematom už nebyl viditelný, věřila jsem, že už to bude dobrý....ale začly mi velké bolesti, nepomáhala injekce ani kapačka...bolesti jsem měla snad už po minutě, nemohla jsem to skoro udýchat....pak mi praskla voda, porodní cesty povolili a Lukášek se narodil s váhou 240g samozřejmě neslučitelnou se životem....vím, že byl ještě hodně malinký, ale i tak to strašně bolí, furt na něj myslíme. Tělíčko poslali na expertízu, aby se zjistilo co se stalo...je tam pravděpodobnost, že vir měl odemě...
Ted je to hrozné, hlavně k večeru, kdy se hlásil kopanečkama, tak se spouští slzavé údolí...manžel mi moc pomáhá ikdyž sám to taky těžce nese...
Přebolí to holky??? Co dělat, aby to bylo lepší co nejdříve...děkuji

zhortova
14. říj 2014

@77merlinka Je mi to neskutečně moc líto. Člověk když si čte Tvůj příběh, tak se hned dostává do toho svého. Ale určitě je dobré, že I když jsi byla hospitalizovaná, tak jsi nepřestala doufat, že to zvládnete, to je určitě dobrá cesta. Konec je teda hrozný, ale bohužel jsme si tím tady prošly všechny. Jsi moc silná a je fajn, že máš manžela, který Tě v této těžké chvíli podporuje. My se tu s holkama vzájemně povzbuzujeme a probíráme různá vyšetření, která celkově absolvujeme. Myslím, že Ti pak zpráva ukase, kde pravděpodobně celkově nastal problem. Jak je vidět, bohužel se toho asi sešlo vice. A jakykoliv vir či zánět je velký problém, bohužel. U mě testy ukázaly zase listeriózu a doted není nikomu jasné, jestli to způsobilo to či ne a čím vice toho člověk absolvuje, tím má hlavu větší jak balón a vše přestává být srozumitelné. Bohužel život je pes. Ale uvidíš, že časem to bude lepší a lepší. Samozřejmě, že na takovou škaredou zkušenost člověk v životě nikdy nezapomene, ale bude to zase lepší. Určitě by se pak dušička zhojila vydařeným dalším těhotenstvím. Uvidíš, co celkově navrhnou doktoři. Určitě je fajn, abys absolvovala nějaká vyšetření, vyléčila případnou infekci a jak to pak půjde i po psychické stránce, tak pak klidně můžeš plánovat další těhu...záleží, jak se na to budete cítit. Ale já bych to nechtěla vzdát. Sice 2 či vice nezdarů už máme za námi, ale nevzdávejme to!!!

zhortova
14. říj 2014

@margie Tak my novou továrnu nemáme, ale taky je tu borčus, kde to jen jde. Tak nezoufej, myslím, že situace je všude tak nějak podobná. Teda, tak to na Tebe vybalili docela rychle...na služebku. Já jsem dříve jezdila docela hodně, ale časem jsem začala odmítat, protože mi byl tak nějak přednější soukromý život. A taky mám doma zvířectvo, manžel dělá na směny...tak je to vše tak nějak víc komplikovanější. Ale na druhou stranu na služebce fakt přijdeš na jiné myšlenky. Ale úplně cítím, jak firma chce vyzkoušet odolnost nového pracovníka....když Tě hned tak chtějí vyslat na služebku. Předpokládám, že by nemuseli dělat problém. Na doktora máš nárok a když jdeš pro výsledky, co jsou pro Tebe tak důležité....

potrat
14. říj 2014

@77merlinka...čtu tvuj příběh a je mi to moc,moc líto.Je to hrozný čím sis prošla,ted bude nejduležitější zpráva zpitvy proč se to stalo,a určitě budeš procházet dalšími vyetřeními.Ta bolest přebolí...ale v srdci ti zustane napořád.Já přišla o svého chlapečka...taky měl být Lukášek před 3 měsíci,občas si ještě popláču,ale už ta bolest není taková.Musíme věřit,že další těhu už vyjde,ale bude to stejně těžké,hlavně psychika.Mě ted čeká řada vyšetření,protože už jsem přišla o miminko už po třetí,a teprve ted se mnou něco budou dělat.Musíme být všechny silné,nic jiného nezbývá. 🙂 Opatruj se 🙂

potrat
14. říj 2014

@margie...tak koukám,že v práci docela frmol,a ještě služebky...to se podíváš po světě... 🙂 Určitě dám další středu vědět,jak to probíhalo u Ulčové,jsme objednáni na 10:30...čekali jste tam dlouho?Nebo přijdete na řadu,tak nák podle objednání?Prý den předtím nesmíme tučná jídla,říkala sestra.Sice nevím z jakého duvodu,ale to zvládnem aspon bude dietka... 😉

margie
14. říj 2014

@potrat taky nám říkala žádné tučné a 4 dny bez sexu. Brali nám krev me vyšetřila a muž musel dát sperma. Docela jsme čekali než nás vzala s tím že měla důležitý telefon, po druhé jsme zase nečekali vůbec takže je to spíš o náhodě. má toho skutecne hodně tak se občas ztrácí co ji řekneš. no uvidíte sami. Já k ni jdu 29.

margie
14. říj 2014

@77merlinka moc me to mrzí čim jsi si prošla Já to zažila 3x a nepřála bych tohle zažit nikomu. Určite to hodně boli a bolet ještě bude. Jsou to 3 měsíce a občas si vzpomenu a je mi do breku. ted jsem začala chodit do prace a tam na to nemam čas. Na mrnouse asi nikdy nezapomenes a budu ti moc prat aby jsi byla rychle zdrava. určite se ale nevrhej rychle do dalšího tehu aby jsi zapomněla nech se poslat na vyšetření ať se to náhodou neopakuje. Abys nemusela prozivat to co mi. Určite tady s námi můžeš sdílet radosti i bolesti

77merlinka
15. říj 2014

@margie děkuji
já se zařekla, že už další těhu nechci...ale ted jsme si s manželem říkali, že uvidíme, co napíšou v pitevní zprávě, myslíme si,že to bylo blbá souhra náhod, že jsem měla vir v sobě a současně otěhotněla...
každopádně v září 2013 jsem potratila v 7tt, takže kdybychom se rozhodli přece jenom pro jeden poslední pokus, určitě bychom prošli nějakým vyšetřením na genetice nebo co by nám doporučili, pokud by zjistili někde problém, do dalšího těhu bych už určitě nešla, tohle bylo hodně psychicky náročné už jen tím pobytem v nemocnici navíc ještě s hrozným koncem...
udivíme, co nám řeknou

margie
15. říj 2014

@77merlinka Já te naprosto chápu ale ted je hodně brzo dělat nejake závěry dej tomu čas i ta bolest se zlepší. Určite se nech poslat kam to půjde kdyby jste se rozhodli. My všechny tu potratili kolem 20 týdnu +/- týden ale ta touha po dítěti je tak silna ze to chceme znova zkusit. Dej si určite čas a uvidíš. ty už nějake Dítě máš?

77merlinka
15. říj 2014

@margie ano má dva kluky 6 a 10let, ale jsou to moje děti, manžel je vyženil...tak jsme chtěli spolu jeho vlastní, ikdyž kluky jako vlastní bere

margie
16. říj 2014

@77merlinka tak jestli už máš 2 kluky tak tohle mohla byt náhoda. Možná me napadá nějaký imuno problém ale to všechno se dá léčit. Chápu i tvého muže ze s tebou chce "vlastní" děti. Počkejte na protokol a budeš vědět více. Držím palce.

margie
16. říj 2014

@potrat
@zhortova Ahoj holky tak jak se máte? Já jjsem z prace zatím dost otravena ale musím to vydržet. Uprime koukám i po něčem jiném. No zatím je to týden tak se to snad zlepší. Opatrujte se.

zhortova
16. říj 2014

@margie Ahoječky...juj, tak to mě mrzí, že to v práci zrovna není ideální. Ale rozhodně se zbytečně netrap. Pokud by to neodpovídalo tomu, co bys chtěla, tak je pak lepší zavčasu raději odejít a hledat něco jiného. Já mám v práci zatím klid, ale jelikož celkově není moc práce, tak nám začínají šahat na peníze, čímž asi chtějí docela dost lidí donutit odejít sami. Já to tak beru, že tu tak nějak jen na chvíli přežívám, tak uvidíme. Dnes odpoledne frčím na to vyšetření dostatečnosti čípku. No vůbec netuším, co mám od toho čekat a jak to vše probíhá, tak snad to bude jen ambulatně a výsledky budu snad hned znát. Upřímně se mi tam úplně přestává chtít. Však víte jak, čím vice vyšetření, tím to akorát dává více nejasností. Ale aspoň snad budu zase o fous chytřejší. Tak mě držte pěsti a já budu zase samo informovat, jak jsem na vyšetření dopadla.

77merlinka
16. říj 2014

@margie děkuji...

potrat
16. říj 2014

@margie...ahoj u nás nic nového...snad přiští týden už budu vědět víc.Chci ještě volat do Plzně té doktorce,co mě měla nastarosti,kdy jsem ležela v nemocnici,co mě ještě čeká za vyšetření,abych to podstoupila co nejdřív,protože ty vajíčka máme zamražené do konce unora a pak by jsme museli zase platit.A jsou na tebe v práci aspon hodný?když už to tam není nic moc.... 🙂

potrat
16. říj 2014

@zhortova...ahojky...no určitě dej dneska vědět jak si dopadla a jak vše probíhalo,už ted jsem napnutá a myslím na tebe.Jinak s tou prací...všude je něco,člověk si nevybere.Já už pomalu taky budu muset něco schánět,učím se německy...ale nějak mi to už do hlavy neleze...20let ze školy udělá své. 🙂

zhortova
16. říj 2014

Ahoj krásky...tak hlásím návrat zpět z vyšetření. Nevím, jestli se mám radovat či ne. Takže ten zákrok se oficiálně jmenuje Sono HSG. Je to docela nepříjemné, když doktorka roztahuje vyšetřovacím zrcadlem vnitřek, ale rozhodně se to dá přežít. Zkoumala vejcovody a celkově tvar dělohy...vše v normě. No a když pak sestřička začala trubičkou dovnitř pouštět tekutinu, tak bylo jasno. Představte si, že i při menší náplni se děložní hrdlo začalo otvírat. Bylo to naprosto vidět. Takže větší objem už ani nezkoušela...takže je konečně ve všem jasno. Sice pitevní zpráva ukázala tu infekci, ale ta byla skutečně až následná. Takže můj problém je inkompetence děložního hrdla. Upřímně když jsem viděla, jak se to vše otvírá i při malém množství, tak mě teda do jásotu nebylo. Ale doktorka to brala pozitivně, že je teda nadmíru jasné, že v dalším těhu je naprosto nezbytná cerkláž. Ale myslím že u @potrat...to bohužel nedopadlo ani přes tento zákrok že? Jasně, že nikde není psáno, že tohle pomůže. A navíc jak nás informuje @khoki....tak infekce se tam může dostat už jenom samotným zákrokem. Ale tohle je nejspíš jediné řešení, co u mě můžou zkoušet. No a co se týče infekce, tak mi zjistila uvnitř streptokoka a jakousi kvasinku candida albinans....tak jsem musela zase nechat moč a když v moči nic nebude, tak se to prý extra neléčí, že jsou takové "běžné" bakterie a rozhodně nemají vliv na potrat. Pokud ale v moči něco bude, tak mi ještě dá antibiotika...Takže kočky...našel se problém těch mých dvou potratů...jen nechápu, proč to muselo všechno takhle dopadnout, než mi někdo nabídl toto vyšetření? Vždyť je to údajně starší typ vyšetření, žádná novinka...tak proč to už neudělali dříve? Takže @potrat....pokud jsi na tomto nebyla...zkus se na to zeptat. U mě je problém v té konizaci. Prý to u někoho nemusí problém udělat, ale pravděpodobně u mě ano. A navíc prý ty dvě revize po potratech mohou do určité míry ten čípek taky porušit...tak to prý taky mohlo mít vliv...ale spíše ta "zprdolená" konizace v roce 2002. Tak se teď už jen můžu modlit, aby to zkusili sešít...mít naprostý klidový režim a vydržet. Ale i tak to prostě nemusí zase dopadnout. No a ofiko si mám teda ještě zajít na vyšetření zubů kvůli zánětu, zda náhodou něco není. To ORL dopadlo dobře a klidně se prý koncem roku až začátkem roku můžeme snažit...no stejně to tak bude ten půl rok, jak se stejně všude říká. Tak co na to kočky říkáte? Trošku mi tímto ta optimistická nálada přechází....

potrat
16. říj 2014

@zhortova...no tak to je docela nářez s tím hrdlem,takže jediný problém jo toto.U mě si myslím,že to bude stejné.Proto se tam vytváří ty infekce,protože to hrdlo je oslabené.Určtě si o toto vyšetření řeknu také,ale já vím,že poukud se to u mě taky prokáže,už do toho znovu nepujdu.Zašitá jsem už byla a nepomohlo to,už bych další tehu se špatným koncem nezvládla.Samozřejmě uvidím jak všechna vyšetření dopadnou a pak uvidíme.Ted mi třeba říkali,že hrdlem to není měla jsem ho pořád stejné nezkracovalo se...ale já mám na to svuj názor 🙂 🙂 No držím palečky...aby to všechno dobře dopadlo.A co tvuj manžel říkal na to vyšetření?

margie
16. říj 2014

@zhortova tak ti nevím jestli mám gratulovat, ale je dobře, že se přišlo na problém a asi to opravdu bude chtít to těhotenství prostě odležet, protože asi jaká koliv námahu by mohla mít na tu těsnost hrdla vliv. Ale určitě to se dá, prostě budeš jen ležet a ležet a jen se chodit vyčůrat a pomaloučku se budeš zakulacovat. A podle mě i ten sex na to měl vliv, že to nedrželo. Takže to jsou vlastně dobré zprávy, budeš vědět jak dál a prostě tomu podřídíte doma 9 měsíců 🙂 to dáš a budete tě pak čekat odměna.

luckaamilan
16. říj 2014

@77merlinka
dobrý večer, neda mi neodpoved. moc ma to mrzi. Prezila som nieco podobne. Moje uzasne miminko mi zomrelo okolo 20tt, sla som na velky ultrazvuk a uz nebilo srdiecko. bolo to neico strasne. bola som uplne k.o. Nevieme dovod, mozno leidenska mutace, mozno infekce, mozno stres .... mala som toho hodne v praci. Po 2 mesiacoch som otehotnela znovu a mame krasneho uzasneho chlapecka. Casto na svoje prve miminko myslim, stale nemozem uverit, ze sa nam to stalo. Ale pisem vam preto, aby ste vedeli ,ze to naozaj preboli, spomienka zostane navzdy, ale preboli to, no nezabudnete nikdy. ja si stale vycitam, ze som si svoje miminko nepohladila, ani neviem ako vypadalo. doktor ma odhovoril, ale moznost som mala, len po epidurale som bola uplne jak opita a nedokazala som realne uvazovat a dala sa ovlivnit, strasne to lutujem. drzim vam palecky.

zhortova
17. říj 2014

@potrat Asi bych se na to zkusila zeptat. Ja jsem cipek mela taky celou dobu v pohode, taky se nezkracoval a proto se rozhodli udelat tu cerklaz, ale az v tom 22.tydnu, kdyz uz jsem byla otevrena a holt se tam dostala asi infekce, coz se pry podle doktorky udelalo holt pozde. Jen teda nevim, jestli to sesiti vubec pomuze, i kdyz budu jen lezet. Tobe to sesiti delali prosimte kdy? Kdyz jsem totiz videla, jak se to hrdlo otvira i kdyz je tam male mnozstvi tekutiny, tak vubec nechapu, jak to takhle samo mohlo vydrzet az do 21.tydne a to jsem se doma rozhodne nesetrila. Urcite to jeste chci zkusit a pevne verim, ze i doktori budou delat maximum, aby se to treti tehu zadarilo.

zhortova
17. říj 2014

@margie jj, urcite by se to nejak zaridilo, protoze clovek by tomu podridil vse. Jen se obavam, aby to melo vubec smysl. Ale doktorka pusobila docela nadsene, ze se tohle zjistilo a ze tohle umi resit. Sama se po tom vysetreni divim, ze jsem v tehu vydrzela tak dlouho, kdyz se to hrdlo tak razantne otvira i pri male pritomnosti tekutiny. Ale musim verit, ze kdyz se to sesije po tom prvnim screeningu, tak se snad dockam nejakeho kloudnejsiho vysledku.

zhortova
17. říj 2014

@potrat No jinak manzel vcera zacal hned hystercit, ze to snad neznamena, abych musela cele tehu lezet v porodnici. Asi se obava, ze zustane sam na barak a ja budu lezet v porodnici. Ale obavam se, ze presne takhle by to dopadlo. Sice vim, ze radu zenskych nakonec pusti domu a lezi doma, ale ja bych snad i pak byla radsi, kdybych byla pod dohledem. Myslim, ze si zatim moc neuvedomuje, jak to vsechno bohuzel muze byt. Ale urcite by to doma zvladl, jen by to celkove bylo vse dost komplikovane.

ppetrac
17. říj 2014

Ahoj holky, doufala jsem, že se do této skupiny nikdy nedostanu, ale moje noční můra se už brzy stane skutečností! Včera mi z pl. vody zjistili závažnou vadu u miminka. Měla jsem jet na ukončení na Bulovku, ale tam by to bylo až v pondělí, tak za chvíli vyrážím na Mělník. Strašně se toho bojím, doufám, že to bude rychle za mnou!! :(