Pozdní potrat ve II. trimestru. Máte zkušenost?

miccka
20. kvě 2010

Ahoj holky. Bohužel zakládám tohle smutné téma. Chtěla jsem vás poprosit, zda máte některá (nebo vaše známé a kamarádky) zkušenost s potratem v 6.měsíci. Při kontrole na ultrazvuku moje mudra již neslyšela u miminka srdíčko, přitom vše se vyvíjelo naprosto normálně, oba genetické screeningy v pořádku. Vyvolávali mi potrat, dost otřesný zážitek. Miminko bylo v pořádku, žádný uzel na pupečníku, žádné vady. Hledala jsem na netu holky, které mají podobnou zkušenost, ale spíš se jednalo o indukovaný potrat kvůli VV. Já nic takového neměla. Budu ráda, když si o tom budu moct s někým popovídat, kdo má podobnou zkušenost. Mám za sebou už jedno zamlklé těhotenství v 10.týdnu, ale to se vůbec nedá srovnávat. Je to sice také otřesný zážitek, ale uspí vás a provedou revizi, během 15 minut je po všem. Přetrvává jen smutek v duši. Ale porodit mrtvé miminko, to nepřeji ani největšímu nepříteli. Dítko doma ještě žádné nemáme, o to všechno je to smutnější ☹
Díky. Mirka

zhortova
19. pro 2014

@potrat No aspoň, že tak. Docela se mi ulevilo, i když správně by ta hodnota měla být nulová, ale určitě pokrok. No moc nevím, ale zajímavé je, že tuto bakterii mi zdůvodnili i po genetice plodu po potratu, že tam byla a teď taky. Ale nikdo mi k tomu moc neřekl, jen jsem pochopila, že v děloze tato bakterie není, spíš ve stolici. Tak docela nechápu a zvlášť po tom, co se fakt člověk snaží pořád spršit, no ale někde se asi potvora bere. Zjistili mi to z kultivace a pak to bylo i v moči, což není běžné....tak proto brali znova moč cévkou. To máš suprově zařízené, přesně tak, šetři se a odpočívej. Jak říkáš, doktorka mi řekla, že záleží, jak se ten čípek bude chovat. Když bude ok...tak stačí klidový režim, ale pokud bude nějak reagovat a zkracovat se, tak tvrdé ležení. Ale zatím jsme na začátku, tak je to ok...musíme prostě držet a držet!!!

potrat
22. pro 2014

@zhortova....ahoj...tak jak se cítíš?Kdy jedeš do té rizikovky?Asi až po svátkách nebo dřív?Dneska budu balit dárečky...a ještě jdu ke kadeřnici... 🙂 jinak u mě nic nového...cítím se dobře. 🙂 tak zatím pááá

zhortova
22. pro 2014

@potrat Ahoj, tak to jsem moc ráda, že je zatím vše v pohodě...jen tak dále. Já jdu do té rizikovky až 12.1, ale dnes jsem si měla volat skrz ty výsledky moči...a uf uf, je to v pořádku. Volala jsem v 10h a když mi řekla, ať volám raději až po 13h a rovnou k té speciální odbornici...tak mě docela vyděsila....ale bohudík výsledky přišly později. Takže nějaký ten zánět uvnitř se přeléčil a moč je v pořádku, na krvi se hodnoty snížily k lepším hodnotám...tak aspoň, že je to lepší. Přeci jen hned od začátku toto řešit, není zrovna ideál. Takže ani ta antibiotika nebudu muset. Tak doufejme, že se svátky přečkají v pohodě. Ty jdeš na ten první screening kdy? Myslím, že tak týden přede mnou že? Teda Ty budeš krasavice...já jsem kadeřnici nestihla, tak bych chtěla aspoň v tom lednu...přeci jen pak nevím, jak to po tom sešití vše bude...tak to ještě musím stihnout předtím 🙂. No a jinak přeji moc krásné svátečky...já tu budu občas...přeci jen pohádky, návštěvy, klídeček....

zhortova
22. pro 2014

Všem přidaným v naší skupince přeji co nejkrásnější prožití vánočních svátků, ať jsou hlavně v pohodě, poklidu, radosti. A pevně věřím, že nový rok nám přinese snad už jenom veselejší radosti. Toho špatného jsme si všechny prošly moc. Držím všem moc pěstičky, ať se pokud možno těm co se snaží, velmi brzo zadaří a ať jsou ty konce pro nás všechny více veselejší. Držte se a užívejte volna! Všem vám moc děkuji za soustavnou podporu a musím říct, že jsme naprosto báječná skupina, která se umí podržet ve správný čas!

margie
22. pro 2014

Ahoj holky, nějak jsem nepsala ale čtu vás každý den. Pracovně toho bylo nějak moc před vánocemi, služební cesta atd. Ještě zítra práce a pak chvilku volno a v pondělí zas do práce.
Mám radost tu číst samé pozitivní zprávy děláte mi jen a jen radost 😊tak jen tak pěkně dál. Opatrujte se odpočívejte a dávejte na sebe pozor 💗

potrat
22. pro 2014

ahoj holky.....taky bych chtěla Všem popřát krásný a pohodový vánoce....a každému aby se už splnilo jeho přání a do Nového roku jen to nejlepš....aby byl ještě lepší než tento 😉 Užijte si to.

potrat
22. pro 2014

@zhortova....tak to jsem ráda,že ti ti vyšlo vše v pořádku...určitě je ti hned veseleji.já jdu na genetiku 6.1.2015.takže týden před tebou. 🙂 já se byla nechat jen učesat...na melír už asi taky nestihnu...jestli si mě v tom lednu nechají vnemocnici...taky přeji kásné svátky....jojo taky budem samá návštěva,akorát na štědrý den jdu k rodičum,manžel je v práci 😒 ....páá

potrat
30. pro 2014

@...ahojte...tak jak je po svátkách?já jsem přecpaná...ale jinak v pohodě....dnes opět sněží...škoda,že nepadal na vánoce....,,,,,,,,,,,,@zhortova...a co ty,jak se máš? 🙂

zhortova
31. pro 2014

@potrat Ahoj kočko, tak to ráda slyším, že je vše v pohodě. U mě zatím taky....ale poslední kontrolu jsem měla začátkem prosince a teď až 12.ledna....tak se začínám docela bát...ale zatím je to tak nějak vše dobré, tak věřím, že i na screeningu to dopadne dobře. Ale už se tam asi bude domlouvat to sešití...tak to víš, že strach se zvyšuje. Ale jinak dobrý....odpočívám, ale rozhodně neležím...jen tak vše v klídečku. Dnes budeme doma...ani nikam nejdeme, tak to bude vše v klidu. Už mě i trošku chytá zase ta moje bazárková nakupovací mánie, ale manžel o tom nechce vůbec slyšet....a jako jsem fakt zatím na začátku, tak raději s mými zkušenostmi vše zatím odložím. Vánoce taky dobrý....nic pro mimčo jsme nekupovali ani nedostali...spíš jsme to jen oznámili, ale všichni to zatím bereme s rezervou, i když pevně věříme, že to teď už doklepeme...

potrat
31. pro 2014

@zhortova....tak to je super,že je vše v pořádku.My taky nic nekupujeme....řekla jsem až budu tak 25týden dřív né...jednou už jsem měla připravenej pokojíček a trochu výbavu...a pak zbyli jen oči pro pláč... 😠 My jsme taky dnes doma...jdeme tedy k našim,přijde i brácha s rodinou...máme to k mamce 5 minut...taky uplně neležím...ale nic těžkého nedělám.Ted od pondělka mám samé doktory....končím až v pátek...a taky nikdo neřeší ležení.Já s tím šitím nevím...mě se to zdá ve 13t...dost brzy...ale to musí vědět doktoři.Moje známá...je taky po 2 konizacích ležela od 20t těhu...šily jí 24t a steh vydržel 6 týdnu...a to byla uplně bez infekce...ted porodila 31t...a mě tenkrát ten steh vydržel 6-7t...tak podle mého čím déle tím líp...ale asi to fakt záleží na každé z nás...jak si to tělo poradí.No radči nad tím nebudeme ted přemýšlet...stejně nic nevymyslíme. 🙂 Tak si užijte Nový rok 2015...a at je štastnější než tento... 😉

zhortova
2. led 2015

@potrat jj, raději nad tím moc nepřemýšlet. Samozřejmě čím déle to bude držet samo, tak tím lépe. Ale šití ve 24.týdnu je už pozdě...alespoň podle obecných informací. Mě to říkali ve 22.týdnu, kdy už to skoro nechtěli dělat. Někomu to klidně vydrží dlouho...no u mě to vydrželo snad 5 dnů...takže fakt raději nemluvit. Musíme věřit, že to už vyjde. Já si stejně myslím, že se to šití bude domlouvat až kolem toho 16.týdne...ale kdoví. Nejraději bych se tomu vyhnula, ale doktorka je jiného názoru, je to odborník...tak komu jinému už věřit...ale bude to teda ještě peklo. Tak držím pěsti na kontroly a určitě pisni, jak jsi dopadla. Já jdu až 8. na hemato pro injekce a kontrolu. A toho 6.1. čekám jenom samé dobré zprávičky....

potrat
6. led 2015

@zhortova...ahojky...tak už mám po vyšetřeních,včera gynda dneska genetika.zatím je všechno v pořádku.čípek taky dobrý,ale jsem teprve 13+3.Na genetice vubec steh nedoporučují,ale myslím,že k tomu stejně dojde,pokud se bude zkracovat,ted mám čípek 4,6mm.No budou to ještě časy... ☹ Jinak na té genetice super doktor,řekl nám,že to vypadá na chlapečka,ale 100%,to ještě říct nemuže.A co ty jak je?Já jsem pořád unavená,ted ležím.Jo a řekl mi,at už spíše ležím.Tebe to čeká příští týden,tak jsem taky zvědavá... 🙂

zhortova
6. led 2015

@potrat Tak to je super, ze je vse v poradku. Tak pokud bude cipek drzet, tak je samo lepsi steh nemit, ale kdyby se pak znicehonic zkratil, tak to taky neni ideal. Jenze u Tebe vylozene neprokazali, ze hrdlo nedrzi. Ja to mam jako 100% pricinu obou potratu. Jen z toho super pocit nemam, ale co nadelam. Ja jsem ted docela nachcipana, hodne kaslu a pochybuji, ze budu na ctvrtek fit skrz krev. No tak uvidime. Tak asi kluk? Ono je to jeste brzy...ale manzel bude urco rad! Ja myslim, ze u nas to bude holka. Ale zatim nevim, uvidim, jak pak dopadnu v pondeli.

elana
6. led 2015

@potrat omlouvám se, že Vám sem lezu, zabrousila jsem náhodou a jen se začetla. Informoval Tě doktor o možnosti brát ve II. a III. trimestru Utrogestan jakožto prevenci předčasného porodu a zkracování čípku? Není to zas taková hit novinka, mě ho nasadil gynekolog už v těhotenství se synem (r. 2011), jen tedy preventivně (zašpinila jsem v 17.tt, cervikometrie byla ale ok), ale v Tvých příspěvcích jsem četla stále jen o možnosti stehu (který už dost lékařů dnes spíš zamítá coby neúčinný), ležení atd. a ten progesteron nikdo nezmínil (pokud ano, omlouvám se).

zde studie k tomu: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC346... a je toho samozřejmě mnohem, mnohem víc, jak říkám, ví se o tom už pár let. Stačí vaginálně 1-2 tobolky denně, ideálně večer, právě po celý II. a většinu III. trimestru, tedy nikoli jen v I. jak je to obvyklé.

zhortova
7. led 2015

@elana No určitě je to teda velmi zajímavá studie. Nevěděla jsem, že něco takového oficiálně je. Četla jsem řadu diskuzí od holek, co cerkláž absolvovaly...ve velkém procentu jim pomohla, když se udělala zavčas, ale jak říkáš, řada doktorů se na to moc netváří, jednak je to starší metoda a jednak má i tolik vedlejších účinků (začne pracovat děloha atd..), které se nedají ovlivnit. Ale právě v několika případech, holky i po cerkláži užívali utrogestan skoro celý druhý i třetí trimetr. Mě o této možnosti nikdo ani neříkal a myslím, že snad i v letáku u utrogestanu je psáno, že užívání by mělo být max. v 1.trimestru. Ale teď vidím, že skutečně to může účinek mít...zkusím se na to taky celkově poptat doktorů...Kontrolu mám za týden, ale utrogestan zatím beru 2x denně po 2 tabletách....tak uvidíme. Ale určitě super podnět....

elana
7. led 2015

@zhortova snad se s lékaři domluvíš, ten leták u Utrogestanu je starý, tehdy prostě kdy byl psán, tak všechny indikace co k jeho podávání byly, se týkaly hrozícího potratu v I. trimestru, taky se (celkem logicky) předpokládalo, že ve II. a III. trimestru ho produkuje placenta už v takovém množství, že kulička dvě denně, jsou jako kapka v moři. Až další pozorování ukázala, že ten uměle podávaný má vliv i na to (ne)zkracování čípku (byť se asi neví, jakým mechanismem to dělá), těch informací k tomu je už fakt dost (viz. i když si rozklikneš tu studii co jsem dávala, tak vpravo jsou další odkazy na relevantní články k tomu) a lékař, který jde s dobou, by o tom vědět už dávno měl (já nemám žádného mladíka, ale stále se vzdělává a jak jsem psala, nasadil mi to už před 4 roky, sice s lehce skeptickým komentářem: "no, voni na to teď dávají Utrogestan", ale prostě věděl o tom). Na porodnice.cz, kde odpovídá dr. Koucký, kapacita v oblasti předčasných porodů od Apolináře, je k tomu taky plno informací, on toho byl dost průkopníkem, v podstatě on se zasadil o to, aby tuto možnost obv. gynekologové znali.

tak holky Vám držím ze srdce palce, ať už to obě doklepete do šťastného konce...

potrat
7. led 2015

@zhortova...tak jsem ted dorazila z hematologie,výsledky v pořádku jen mám zvýšené leukocyty...což je prý v těhu normální.Já sice nestihla to vyšetření jestli hrdlo vydrží zátěž,ale kvuli tomu,že mám ty 2 konizace,a nenechali mi tám téměř nic...je to určitě také čípkem.17.1.2014 jsem ho měla 6.3mm a včera 4,3mm,takže se zkracuje...podle mého,kdyby se tam dolu nedostávali infekce...a opravdu bych ležela mohlo by to vydržet.Musíme to nechat už jen na doktorech.Ty když jsi byla předtím těhotná a šily tě až 22t...předtím si nic necítila,že není něco v pořádku?Nebo si byla málo hlídaná?Hlavně se brzy vykuríruj...at si v pořádku...koukám,že se tě to drží už od vánoc.Manžel by chtěl chlapečka a já holčičku...ale určitě oba dva budeme hlavně rádi,když to všechno vyjde a na pohlaví nezáleží.Co si pícháš za injekce...frexiparin.Ted jedu až 21.1 do té rizikovky,ale byla bych normálně ráda,kdybych tam zustala.Doma je doma...ale nevydržím celej den ležet...ale v té nemocnici ti nic jiného nezbývá.

potrat
7. led 2015

@elana....hned se podívám na ten příspěvek co si poslala.Jí utrogesan užívám 2-0-2.mám ho brát celé těhu,prý zabranuje infekcím.Taky mi doktorka doporučila Gynocaps.S.R. je to léčba na 24dní a je to prevence opakovaných infekcí(na které trpím),mám ty léky brat aspon do 24t.je to novinka,cítím se dobře.A ty si někdy prodělala potrat?Je pravda,že už se nikdo k tomu šítí nepřiklání...dělají to neradi,preferujou klid na lužku.Ale myslím,že když klid nepomuže a hrdlo se i tak zkracuje,nic jiného už jim nezbývá.Musíme věřit,že doktoři pro nás udělají tentokrát vše...věřit a zase věřit,nesmíme byt negativní,protože psychika dělá své.Jdu kouknout na ty studie a díky za info,jsem ráda,že si takhle mužem povídat a podporovat se 🙂

potrat
7. led 2015

@elana...tak koukám na tu studii,je to v angličtině,dá se to dát do čj?

zhortova
7. led 2015

@potrat Tak hlavně, že se to všechno hlídá...ona řada těch hodnot bývá v těhu vyšší běžně a ani to nemusí znamenat nic špatného....jen je to třeba posuzovat raději detailně a hlídat. Já tam jdu zítra, tak na mě mysli, ať to dopadne aspoň v nějaké přijatelné normě. Jj, zatím mám fraxik 0.4. No já myslím, že u mě podcenila moje doktorka kontroly. Ačkoliv jsem pořád říkala, jestli není problém v čípku...tak furt vše ok, jenže čípek zkontrolovala fakt tak 1x za měsíc. Cítila jsem se dobře, nic mi nebylo, žádné projevy, žádné krvácení, žádné bolesti a pak zničehonic během pár hodin stahy, krvácení a konec. A při tom druhém potratu jsem měla venku i plodové obaly v tom 21.týdnu...a já jsem neměla ani výtok, fakt nic. Takže takové nevyzpytatelné....ale musím říct, že tohle vše se projevilo +- pár dnů po styku....Tak já si myslím, že to na to mělo asi taky vliv. Já jsem prostě prcek, manžel má 2m...takže když se to vezme vše okolo, kdo ví. A super, že Ti ten utroš nechají během celého těhu...já se na to pak v to pondělí taky zeptám. Ale já myslím, že ve 13.týdnu mít čípek přes 4cm je furt ok....taková kritická hranice je kolem 1,5cm...aspoň to je tak psané i v té studii....Mě když šili v tom 22.týdnu tak jsem ho měla 3cm, ale po tom šití se radikálně zkrátil a do 5dnů se rozjely stahy, krvácení....No nemyslet na to, už je to za námi. Musíme věřit, že teď to už doklepeme. Naprosto rozumím. V porodnici je člověk fakt aspoň donucený ležet celý den...doma se sice snažíš, ale jdeš tam a tam....a neležíš úplně pořád....

potrat
7. led 2015

@zhortova...to máš pravdu s tím ležením.A co sex....mi máme přísný zákaz....ale mě to nevadí.Ted by to hlídaní čípku měli dělat častěji a i nabíraní kultivací.Já mám fraxík 0,6...a ted jsem ho doplácela a v listopadu sem neplatila ani jedno kč a ted za 4 balení 230kč....tak zase podražili.Přesně nemyslet na to....příroda si prý poradí.Tak zítra písni budu čekat...jen dobré zprávičky. 🙂

zhortova
7. led 2015

@potrat jj, on si pak člověk tak nějak zvykne ☹. Mě o sexu nikdo nic vyloženě nezakazoval, ale zakázali jsme si to sami 🙂, tak raději...přeci jen infekce, čípek...no já si myslím, že jsme tomu totiž jenom přidali, ale každý říká něco jiného. Fakt jsi doplácela? Já to měla taky bez doplatku ještě v prosinci...no tak to jsem zvědavá, co budu platit zítra. Určo dám vědět....

zhortova
7. led 2015

@margie Copak je u Tebe nového? Doufám, že sis o Vánocích aspoň trošku odpočala, i když jsi psala, že stejně do práce budeš chodit. A jak pokračují vyšetření? Pevně věřím, že tento rok už bude pro všechny mnohem šťastnější.

elana
7. led 2015

@potrat nene, potrat jsem neprodělala (určitě ne v takhle hrozném pozdním stádiu), já spíš dlouho nemohla otěhotnět, pak jsem měla mimoděložní, pak afetální vejce...ale pak už se povedl syn a bez větších problémů po něm dcera a děkuju Bohu, že jsem neřešila předčasné porodopotraty atd. jako Vy tady. Jak jsem psala, jen jsem zabrousila víceméně náhodou a začetla se a tohle mě k tomu napadlo, že by Vám mohlo tady pomoct jako informace. Studie jsou bohužel tedy v Aj, ale ten dr. Koucký od Apolináře je kapacita kterou můžou znát i zdejší lékaři a on se právě zasadil o to, aby se informace o možnosti Utrogestanu coby prevence zkracování čípku, dostala mezi širokou odbornou veřejnost. Každopádně Ty ho bereš, takže děláš maximum, když ho máš nasazený po celé těhotenství.

tak holky ještě jednou hodně štěstí, budu s dovolením nadále nakukovat, protože mě Vaše příběhy chytly, upřímně Vám držím palce a přeju do nového roku jen to dobré a lepší k tomu nejlepšímu, co Vás v něm čeká 😉 Miminka co nejdopečenější a pevné zdraví všem.

margie
8. led 2015

@zhortova Ahoj holky nechtěla jsem vám tu do toho zasahovat neboť u mě se nic neděje. Ale pravidelně vás čtu a těší mě dobré zprávy. vyšetření už mám všechny za sebou. V pondělí jdu k te Ulcove tak pak uvidíme co dál. Ale moc od toho nečekám vyloženě se nic neprokázalo. V práci střídavě dobré a jindy blázinec, za 14 dní mě zase čeká služební cesta tak se těším na nové kouty Evropy. Držím všechny palce ale jste optimisticky naladěné tak to dobře dopadne 😊

potrat
8. led 2015

@margie....a kam jedeš na služebku?No chybíš nám tady....holka 🙂 Měla si přes svátky volno?Tak dej vědět v pondělí...jak si dopadla...pááá

margie
8. led 2015

Byla jsem ve Francii a teď mě čeká Rumunsko. Je to docela zajímavé. Určitě dám vědět co mi řekne. O svátkách jsem byla doma ale jen ty státní svátky, zkušebka mi končí v patek. Holky já sem koukám skoro každý den a děláte mi jen a jen radost 😊

potrat
8. led 2015

@holky....zase jedna blbá zpráva...dneska mi volali z genetiky....vyšli i zvýšené testy na dawnuv syndrom....je to těsně na hranici....a už to berou jako pozitivní.jsem hotová...fakt ani jedno těhu nemuže být bez problému.Já vím,že to všechno muže vyjít dobře protože podle ultrazvuku to bylo ok....ale musím podstoupit ještě asi odběr plodovky...což pro mě znamená velké riziko....to mi rovnou řekli.21.1 musím na genetiku znova....a pak mám být v klidu.... 😢

tarra27
8. led 2015

@potrat v kolikatem jsi týdnů? Nemůžeš jít na nějaký velký ultrazvuk? Jinak známé vyšly opakovaně pozitivní testy na DOw. Sy. A mimi mela zdravé a dnes už jde do školy....normální hezke děcko a chytre.....pokud testy jsou hraniční, kdo ví jak to bude.....kdyby bylo jasné ze prostě je to špatně, tak se nedá nic dělat.....ale takové těsně na hranici.....to zkusila brát s rezervou. Drž se!

potrat
8. led 2015

@tarra27....jsem 13+5....já si myslím,že to bude dobré,vic se bojím toho odběru té plodovky....už mi 3krát odtekla voda...tak proto se bojím...