Pozdní potrat ve II. trimestru. Máte zkušenost?

miccka
20. kvě 2010

Ahoj holky. Bohužel zakládám tohle smutné téma. Chtěla jsem vás poprosit, zda máte některá (nebo vaše známé a kamarádky) zkušenost s potratem v 6.měsíci. Při kontrole na ultrazvuku moje mudra již neslyšela u miminka srdíčko, přitom vše se vyvíjelo naprosto normálně, oba genetické screeningy v pořádku. Vyvolávali mi potrat, dost otřesný zážitek. Miminko bylo v pořádku, žádný uzel na pupečníku, žádné vady. Hledala jsem na netu holky, které mají podobnou zkušenost, ale spíš se jednalo o indukovaný potrat kvůli VV. Já nic takového neměla. Budu ráda, když si o tom budu moct s někým popovídat, kdo má podobnou zkušenost. Mám za sebou už jedno zamlklé těhotenství v 10.týdnu, ale to se vůbec nedá srovnávat. Je to sice také otřesný zážitek, ale uspí vás a provedou revizi, během 15 minut je po všem. Přetrvává jen smutek v duši. Ale porodit mrtvé miminko, to nepřeji ani největšímu nepříteli. Dítko doma ještě žádné nemáme, o to všechno je to smutnější ☹
Díky. Mirka

r_jitu
8. led 2011

felicitta: Moc na tebe myslím. Manžel je dle mého názoru stejně nešťastný jako ty a navíc má strach o tebe, jsi to jediné, co má a teď se moc bojí, že by mohl přijít i o tebe. Určitě na tebe nekouká jako na neschopnou nebo podobně. To je jen tvé veliké zoufalství a strach co tě nutí si tohle myslet nebo to tak vidět. Je to šílená zkouška, určitě jste si to nezasloužili. Jsem s tebou a držím ti všechny palce co mám. Naše Jája bude doma minimálně 6 týdnů a protože se i u ní objevily psychické potíže, věřím, že jí nepožene nikam do práce hned po vypršení šestinedělí. Trvej natom, aby za tebou hned v nemocnici poslali psychologa. Je to veliká zátěž jak pro psychiku, tak pro tvůj organismus a ty budeš potřebovat nějakého odborníka, který by ti byl k dispozici když budeš mít potřebu o všem mluvit.
Z lidí na vesnici neměj strach. je pravda, že dneska jsou lidi v mnohém lhostejní a Bohu-žel to přišlo i k nám na vesnice. Mají také další vlastnost a tou je zvědavost. Doporučovala bych to, co psala Verča, napsat všem SMS (nejlépe i nějakým známým ze vsi) a pak se k tomu s nikým, kdo ti není blízý už nevracej. Lidi ti určitě také přáli zdravé miminko a bude jim tě také líto, jen nevědí, jak na tebe, aby ti neublížili víc, než ti ublížil život sám.
S maželem budete potřebovat hodně sil, abyste se přes to vše přenesli. i on může navštívit odborníka, ale určitě budete potřebovat jeden druhého.
Dej vědět, jak bude něco nového a věř, že všechny, co tu jsme, ti přejeme jen to nejlepší.

maova
8. led 2011

Já jsem vždycky od gynekologa měla neschopenku taky do konce šestinedělí a potom jsem si musela zajít k obvodní doktorce pro další prodloužení. O psychologa bych si asi taky rovnou řekla, nikdy jsem to neudělala a prala jsem se se vším s pomocí manžela a snažila se před ostatníma dělat, že je to všechno dobré, ale není to dobře. Všichni to po čase vezmou jako minulost a už těžko pochopí, že tebe to může třeba i po dvou letech stále trápit.
A co se týče zkušeností s lidma, tak u mě bylo okolí hodně tolerantní a třeba v práci se nikdo ani slovem nezmínil. Kamarádi se ptají často jak se máme, jak nám je, jak pokračuje adopce, ale u těch to beru tak, že je hezké, že nás mají rádi. A když nechci, tak se o tom prostě nebavím a každý to pochopí.

felicitta
9. led 2011

Odpověď na dotaz
kouckymichal2 | 9.1.2011

Dobrý den,chápu,že velmi stresující , nicméně z etických důvodů je tento postup v podstatě jediný , který lze považovat za přijatelný. Musím být velmi "tvrdý" a napsat realisticky: nemůžeme zabít živé dítě v děloze ve stávající situaci.Zbývá je počkat, horizont dnů až pár týdnů.... Uvedený postup je shodný ve většině vyspělých státech světa. Jediné,co mohu doporučit do dalšího těh. je především vyloučit vrozenou vadu dělohy a především trombofilie - všechny zásadní - více hematolog a i kdyby se na nic nepřišlo, ve VAŠEM případě od počátku těh.podat miniheparin,tak jak na pár světových pracovištích.... Bohužel, uvedené zatím není součástí klinické praxe, na našem pracovišti jsem zodpovědný za podobné postupy osobně já a nejspíše nikde v ČR zatím také není zavedeno....úspěchy však jsou většinou vidět. U žen , zejména s anamnézou nevysvětlitelných potratů, předčasných porodů a plodů s intrauterinní růstovou restrikcí ( plac.poruchy) emprické podání miniheparinu v dalším těh.zvyšuje šance na další úspěšné těhotenství. Vyžaduje však vyčerpávající znalosti bazálu medicíny - patologické fyziologie - a aniž se chci dotknout kolegů, bez toho postupy v medicíně dále nelze posunout....Vysvětlení pro tento postup je pro laika nemožné, osobní pomoc na naší klinice také zatím nemohu nabídnout, poradnu dočasně nemám, pracovně předimeznován,dále nevím,jestli neodejdu... 🙂 , možná budu mít poradnu na podzim,důvodem je dokončení PhD studia ( potřebuji mít prostor na své výzkumné aktivity....)

Tak jsem dostala odpověď,musím říct že mě to spíše vyděsilo,to že píše i pár týdnů,jinak mi příjde divné že píše o miniheparinu jako o možnosti pouze na pár místech ve světě,zde v HK je to běžná věc...Tu vrozenou vadu dělohy si myslím že už mi mě snad někdo upozornil kdyby to byla má situace,nevím...Pohyby cítím dál,takže vážně nevím jak dlouho to může trvat,jen vím že moc dlouho už to nevydržím,zítra musí manžel do práce a mám být doma sama,neřekla jsem mu to ale nevím jestli to zvládnu..Ale díky lékům jsem v takovém jako transu,piju k tomu trochu vína tak toho o světě moc nevím,jen když mi spadne hladine jsem schopná vůbec psát a myslet,tak do sebe jdu zase něco hodit...Je to divné,ale mám daleko menší bříško,nevím zda je to psychické,nebo už jsem cvok..
Jinak všem znovu moc děkuji za podporu...A Martinko Tobě za info adopce!
A všem těhulím nadále dobré výsledky a vše nej,nej.....
Veru toho čípku se neboj,já jsem 6 let po konizaci,tak mám z čípku asi půlku a jsem zcela zavřená..Neboj bude to dobré..Škoda že nebydlíš blíže,jezdila bych Ti malého koupat a moc ráda...

veruska007
9. led 2011

@felicitta Pořád na Tebe moc myslím a na dálku Ti posílám sílu. Nedokážu si ani představit, jak hrozné to pro Tebe je. Ale věř, že tou obětí dáváš svému miminku nesmírný dar být s Tebou a v pokoji umřít. Zní to strašně, ale je to to jediné a poslední, co pro něj můžeš udělat.

No, já jsem z toho čípku trochu překvapená... každopádně už to těhotenství není tak krásné a bezstarostné jako dřív a je mi to trošku líto... že už se z toho neraduju jako dřív a spíš se bojím, aby bylo všechno v pořádku... ještě 10 týdnů a bude to stejně dlouho, jako když se mi rozjel porod u Jakoubka... no, však to znáš.

Moc a moc na Tebe myslím. Opatruj se a žij.

lucie.krajcarova
9. led 2011

@felicitta ach jo, kočko, tak moc toho pan doktor nenapsal, čeho by se dalo chytit...
co se týče vesnice, záleží na tobě. u nás to věděli všichni okolní sousedi, že jsem těhu. když jsem pak jela do nemocnice, poprosila jsem manžela, a´t všechny navštíví a řekne jim, co se nám stalo. věděla jsem, že bych neměla sílu cokoliv vysvětlovat sama. no a byl to dobrý tah... pár sousedů prostě pak za námi přišlo a hlavně ženské byly moc empatické. vlastně jsem se dozvěděla, proč jedna má jen jedináčka, prostě tři těhotenství jí taky skončily předčasně... takže můžu říct, že naše vztahy se upevnily. jedna sousedka ale se ani neptala, jak se mám, a to mi přišlo hrozné. sice jsem přišla na to, že mi celkem pomáhá o tom mluvit (jen s někým samozřejmě), ale když se někdo chová, že se nic nestalo, tak to mě ranilo. stačilo by podat ruku, obejmout, ne jen slova. takže u nás o stěhování nikdo nemluvil. ovšem samozřejmě jsem měla hrůzu z toho, až budu chodit po vesnici bez bříška... naopak v práci to nevěděl nikdo, protože jsem stále na rodičovské.
Veru, tak držím palce na ten prodej. jestli si pamatuju, chtěla ses stěhovat i dřív ne? takže to prostě takhle spojíte. a přeji hodně síly a zdraví do dalšího těhu.

veruska007
9. led 2011

No, my hypoteticky uvažovali o stěhování do většího, ale asi jen měsíc. A jak jsme přišli o Jakoubka, tak jsem se pak chtěla stěhovat moooc a pořád chci 😉.

kackag
9. led 2011

@felicitta ahoj, s lidmi si vůbec starosti nedělej, myslím, že budou právě hodný a budou se snažit pomoci,tak to bylo aspoň u mně.Někteří se nedokážou o tom s tebou bavit,protože nevědí, jestli ti to je vhod a jestli ti to neublíží,ale přesto se snaží a jsou hodní. Poprosila jsem manžela,kamarádku a švagrovou,ať to řeknou nejvíce lidem,kteří věděli o mém těhotenství a některým jsem napsala SMS a ať mi nevolají, že se někdy ozvu sama.Opravdu se to podařilo,tak, že jsem se nedostala do trapné situace a většina lidí mně spíš litovala, ale všichni byli hodní.

A manžel ☹ vždyť víš,psali jsem si tu už jednou,že chlapi to prožívají, možná více než my a jsou z toho špatní, ale každopádně, tě moc miluje 🙂
Držím ti palečky ať to máš co nejdříve za sebou

kackag
9. led 2011

@veruska007 veru, já jsem to taky měla. Doktor mi řekl hned na začátku,že se mu nazdá čípek, tak jsem 14dní do další kontroli ležela a stresovala se a on mi pak řekl, že je úplně v pořádku. To bude dobrý.

berule
9. led 2011

@felicitta Ahoj, taky na tebe pořád myslím, jestli je něco nového. Taky mi přijde divné, že dr. Koucký si myslí, že nikde v republice nedávají heparin. Jen se stačí kouknout sem na koníka, kolik nás si ho píchá. Já vím, je to hrůza zůstat doma sama, držím pěsti ať to zvládneš. Drž se, když tak napiš sem a třeba přijdeš na jiné myšlenky.

veruska007
10. led 2011

@kackag Diky, taky doufam, ze to bude priste lepsi. No, minule jsem mela cipek v poradku a do tydne byl Jakoubek na svete... tak treba to ted bude naopak. Jen se snazim vic setrit, maleho skoro nenosim a zvedam jen kdyz je moc potreba, tak snad to bude lepsi. Akorat dnes maly vstaval ve 4h, tak jsem mrtva. A to jdu odpo na brigadu ☹

okurkaa
10. led 2011

@veruska007 Verusko, snad to bude dobry. Ja mam s cipkem taky starosti. O dvojcatka jsem prisla ve 20tt kvuli nedostatecnosti cipku. Jsem domluvena s doktorem, ze pri pristim tehu mi bude delat steh uz preventivne na zacatku tehu a stejne budeme mit vsichni hodne prace, abych mimi vubec donosila. Ale snad to bude dobre, hlavne se setri.
😉

veruska007
10. led 2011

@okurkaa Diky moc. No, ja doufam, ze to snad tentokrat vyjde. Minule jsem mela cipek dlouhy, a stejne to nedopadlo. Tak uvidim, co mi reknou na rizikove poradne za tyden. Porodni asistentka rikala, ze v 9.tt je na sledovani cipku brzo, ze se jeste uvidi, co s tim. Ale trosku mi to tu radost z miminka pokazilo ☹ .

okurkaa
10. led 2011

@veruska007 No to si taky myslim, ale zase je fajn, ze ho sledujou tak brzy. Me rikali ze az od 20tt a to uz bylo pozde...Uz dlouho Vas ctu, vlasne od potratu a moc drzim palce. Taky jsem chtela otehotnet hned po 3 mesicich, ale doktori to neradi vidi, kdyz jsem cekala dvojcatka. Mam pry vydrzet pul roku. Asi to dodrzim, porad se nejak necitim.

kackag
10. led 2011

@okurkaa ahoj, taky to vydržím půl roku, bude to v březnu,ale minule jsem čekala celý rok,aby si tělo odpočinulo a stejně nic, takže myslím,že je to jedno

Holky,tak dneska jsem byla na endokrinologii.Sama jsem se tam objednala,abych měla klid a našli mi nějaký uzlik na ŠZ, tak jsem dostala Euthyrox na půl roku a pak znovu na kontrolu a kdybych byla těhu,tak mám okamžitě zavolat a budou si mně hlídat.Ptala jsem se doktorky, jestli ty potraty můžu mít z toho a řekla,že ne,ale nikdy nevíš ☹

okurkaa
10. led 2011

@kackag A kdy jsi potratila? U me to bude pul roku v dubnu. Jenze mam po tom potratu rozhasenou imunitu a behem 2 mesicu se mi docela zhorsila cytologie a to jsem ji mela uplne v poradku. Mela jsem i zanet delohy a byla jsem strasne dlouho na ATB. V patek jdu k doktorovi pro vysledky, tak uvidim, jestli mi vubec dovoli tehu nebo se mnou budou neco delat....Dneska jsem byla na imunologi, tu mas?

kackag
10. led 2011

@okurkaa já jsem potratila v září v 23tt a nebylo to poprvé,takže mám imunologii,genetiku i hematologii a jsou v pořádku, akorát teď jsem byla na té štítné žláze.Jinak to bylo vždy asi kvůli infekci, tak jsem se domluvila s doktorem, že měsíc před si půjdu nechat udělat stěry a chci si taky nasadit kůru s Wobenzymem, kvůli té infekci a zánětu.Taky mi říkal, že příští těhu mně v 16tt udělá steh a pak budu asi ležet v nemocnici ☹ takže taky není moc růžové, ale co by jsme pro mimi neudělaly,že 🙂
Aha, tak u tebe je lepší počkat, když se ti ktomu přidali ještě další problémy.A co máš s imunitou?

okurkaa
10. led 2011

@kackag Ja doufam, ze imunita bude ok, ale jsem oslabena po ATB. ,Ale mame v rodine nedostatecnost delozniho hrdla. Ale moje mamka zvladla 3, i kdyz to musela vzdycky prolezet v nemocnici. Tak doufam, ze se mi to taky jednou podari. Zacala jsi se nejdriv otvirat nebo to prislo najednou? A jakou infekci ti zjistili?

kackag
10. led 2011

@okurkaa prostě tam žádný jiný problém nebyl a vždycky tam bylo zvýšené CRP(zánětlivé markery), tak řekli,že to bylo nějakou infekcí, ale nikdy mně doktor nekontroloval pravidelně čípek,tak si myslím,že jsem se klidně mohla otvírat už delší dobu a když je ženská otevřená, tak infekce se tam potom může dostat snadno.Když jsem přijela do nemoc. tak už jsem měla kontrakce,které už nedokázali zastavit žádnými léky a musela jsem porodit.Tak mně příště bude pravidelně kontrolovat čípek,brát stěry,nabírat krev na CRP a ještě mně zašije ☹ jinak jsem zdravá ☹
A mamka byla taky vždycky zašitá?

okurkaa
10. led 2011

@kackag Jo byla a pokazdý to steh udrzel a její segra taky. Tak to máme v rodine. Klidně jsi se mohla otvirat a pak nasledovala infekce a to je pak konec. Taky jsem ji dostala a to se pak porod nedal zastavit. Tak snad se nam to priste podari. Už máte zažádáno o adopci? My budeme žádost podávat tento měsíc.

kackag
10. led 2011

@okurkaa my nebudeme žádat o adopci.Máme už sedmiletou aničku a u ní probíhalo všechno v pohodě,tak věřím, že se to ještě povede a když ne,tak přinejhorším bude Anička jedináček ☹ Kdybych neměla ani jedno dítě,tak určitě zažádám.
A v kolikátém týdnu mamku zašívali??Snad se to s tím stehem vám podaří.
já mám z toho strach,protože,když budou hrdlo zašívat, tak se tam ta infekce může taky dostat ☹

veruska007
11. led 2011

No, já s tímhle teda zkušenost vůbec nemám, v rodině s tím nikdo problém neměl a já měla v předchozích dvou těhotenstvích taky čípek v pohodě až do porodu... Ale uvidíme, v pondělí jdu na kontrolu, třeba se to zlepší, když se budu víc šetřit.

kackag
11. led 2011

@veruska007 veru, já myslím,že u tebe je to momentální jenom a bude to dobrý.Pokud si s tím nikdy problémy neměla. Doktor mi ještě říkal,že může být nedostatečnost děložního hrdla získáná z častých revizí, protože tam to hrdlo uměle roztahují.

veruska007
11. led 2011

No jo, ale mne hrdlo myslim umele roztahovat nemuseli, Jakoubek se v 19.tt narodil spontanne a revizi jsem mela jen proto, ze se neodloucila placenta - ale predpokladam, ze to jsem jeste byla prirozene otevrena... tak uvidim, snad to bude dobry. Je skoda, ze tentokrat uz to tehotenstvi neberu tak bezstarostne a porad mam dost strach se z nej radovat. Minule jsem behem vteriny prisla bez jakehokoli varovani o vsechny nadeje na miminko... a ted se bojim, ze se to muze stat znovu ☹.

kackag
11. led 2011

@veruska007 právě proto,že ti hrdlo neroztahovali,tak proto to bude dobrý 🙂
to je samozřejmý, že to těhotenství takhle prožíváš,po tom co máš za sebou.Hele já si už asi nechám v příštím těhu napsat pravidelně diazepam na zklidnění,abych se tak nenervovala a nevyvádělo mně všechno z míry,protože už nevím 😀
Moje máma mi vždycky říkala, neupínej se na to, co když to zase nevyjde a já jí říkala,že to nebudu dělat, protože pak to dítě v břiše nebude cítit moji lásku a hlavně to dost dobře nejde, ale příště to budu asi muset tak brát ☹

felicitta
11. led 2011

Ahoj holčičky,tak dnes je to druhý den co necítím pohyby,takže jedu dnes odpoledne k mé gynekoložce na ultrazvuk a strašně moc doufám že už andílek usnul a já se budu hned moct rozjet do nemocnice,sice se moc bojím toho vpichu do dělohy a epidurálu taky,ale hlavně ať už je to za námi a nemusím čekat dál,třeba to nebude ani tak hrozné,vždy když si vezme ten Lexaurin nevím o světě třeba mi to pomůže..Prosím moc mi držte palečky,třeba už budu mít štěstí a v noci rodit.
Uvažujeme o adopci,ale nevím zda to není pouze z té hrozné bolesti nad ztrátou,nevím třeba se nám povede najít smysl života i bez mimi,není to teť důležité ale každá myšlenka jiným směrem nám pomáhá nemyslet na momentální situaci.
Holky jak dlouho se krvácí po té konečné revizi,celé šestinedělí?

@kackag Víš s tím pokusen se na dítě nevázat to nejde,příroda to tak zařídila,také jsem se snažila,ale jak cítíš pohyby je to prostě tvé dítě a miluješ ho nade vše,je plno lidí co dávají rady jak to udělat ale to nedokáže nikdo posoudit jaké to opravdu je..Ten diazepam je dobrý nápad,bude Ti líp a mimi v bříšku veselé,trochu strachu nám všem zůstane vždycky to je ale přece normální,já jsem se od 20tt tak moc bála že jsem myslela že se zblázním,vím zní to divně ale co vím že je to špatné jakoby to ze mě opadlo a pocítila jsem i ůlevu,asi už nejsem normální..

@veruska007 Veru na ten strach fakt není recept,je šíleně stresující ale jsi ale silná holka a zvládneš to,ten stav čípku se také může během těhu měnit a ty budeš tentokrát hlídaná,tak se neboj to bude dobré...

@okurkaa Už jsem se také trochu informovala to je maraton po ůřadech co?Aspoň vím na koho se obrátit když nebudu něco vědět pro případ že se pro adopci rozhodneme 🙂 Jsem se dozvěděla že v našem věku máme šanci na mimi pod 1 rok,to je moc krásný.Já bych také chtěla ale manžel se brání,že jsme starali tolik let o dcerku,pořád se náš živit točil jen kolem téma dítě a už prostě nemůže,nemá sílu..Nechci na něho tlačit,tohle těhotenství jsem si také vybojovala a teť musí trpět i on,tak nevím ale představa malé postýlky a ještě menšího uzlíčku v něm mě naplnuje tak moc štěstím,že mám pocit že bez nedokážu žít,ale třeba to jsou momentálně hormony..Každá myšlenka jiným směrem mi pomáhá nemyslet na tu hrůzu co mě čeká,tak myslím na adopci...

Berule moc na Tebe myslím!!!

veruska007
11. led 2011

@felicitta Ahojky,
moc na Tebe myslím. Je fajn, že Ti lexaurin pomáhá. Toho porodu se neboj, to uteče, ani nebudeš vědět jak. Já porodila dřív, než jsem si vůbec uvědomila, co se děje. Bolelo to teda jak normální porod... ale časem na to taky zapomeneš... ono to vedle té psychické bolesti pak ani tolik nebolí. A epidurál je taky v pohodě, neboj. Ono ti to stejně bude všechno jedno. Já pak musela ještě na revizi, protože se mi neodloučila placenta. Krvácela jsem pak dobré 3 týdny, ze začátku docela dost. Ale někdo skoro nekrvácí. Uvidíš. Držím palečky.

berule
11. led 2011

@felicitta Děkuju, já taky pořád přemýšlím, jak na tom jsi. Já jsem krvácela asi jen týden, další týden to bylo už jen jako výtok. Nevím, asi jsem divná, ale když jsem poprvé byla na revizi, tak mě nic nebolelo ale o to horší jsem na tom byla psychicky. Pak když jsem musela rodit a měla jsem strašné bolesti, tak jsem asi veškerou tu psychickou bolest vrazila do porodu a pak se mi ulevilo, jsem byla šťastná, že už to mám za sebou. Budu na tebe myslet ať to dnes dopadne u dr. dobře a máš to brzy za sebou a můžeš se léčit na dušičce.

kackag
11. led 2011

@felicitta ahoj, moc ti držím palce ať to dobře dopadne a je to rychlé.
Já jsem krvácela asi týden a pak jsem ještě týden špinila.Berule má pravdu,taky se mi po porodu trochu psychicky ulevilo .Bude lépe 🙂 a ten lexaurin jsem brala radši celé šestinedělí, protože ty hormony stále působí.
Budu na tebe myslet.papa

okurkaa
11. led 2011

@felicitta Moc drzim palce, hlavne at uz to mate za sebou. Je to uplne normalni, me se taky po porodu ulevilo. A to jsme s manzelem necekali tak dlouho, ale taky mi porod nesmeli nijak urychlit, nastesti jsem dostala kontrakce a praskla mi voda. Kyretaz jsem taky mela, pry do 30tt je vzdycky a krvacela jsem asi tyden. Tak hodne sil.

r_jitu
11. led 2011

Felicitta: moc ti přeju, aby to už bylo všechno za tebou. určitě to z tebe všechno opadne a pak se budete snažit myslet už jiným a věřím, že veselejším směrem. Nesnaž se ale dělat hrdinu a pokud budeš mít splýn, tak to řeš s doktorem. Je fakt, že se člověk dlouho snaží a pak se z toho zbytečně zhroutí. Drž se děvče. Přeji tobě i tvému muži už jen to dobré. Zlého jste si užili až až. Buď šťastná, že ho máš a že se máte rádi. Je mnoho žen, které takové štěstí nemají. A s adopcí nespěchej. Nejdříve si to pořádně proberte. Myslím si ale, že pokud jste se snažili i po těch trablech mít děťátko, tak jste schopni udělat šťastný a bezpečný domov pro jiné dítě.
Myslím na tebe, papa