Pozdní potrat ve II. trimestru. Máte zkušenost?

miccka
20. kvě 2010

Ahoj holky. Bohužel zakládám tohle smutné téma. Chtěla jsem vás poprosit, zda máte některá (nebo vaše známé a kamarádky) zkušenost s potratem v 6.měsíci. Při kontrole na ultrazvuku moje mudra již neslyšela u miminka srdíčko, přitom vše se vyvíjelo naprosto normálně, oba genetické screeningy v pořádku. Vyvolávali mi potrat, dost otřesný zážitek. Miminko bylo v pořádku, žádný uzel na pupečníku, žádné vady. Hledala jsem na netu holky, které mají podobnou zkušenost, ale spíš se jednalo o indukovaný potrat kvůli VV. Já nic takového neměla. Budu ráda, když si o tom budu moct s někým popovídat, kdo má podobnou zkušenost. Mám za sebou už jedno zamlklé těhotenství v 10.týdnu, ale to se vůbec nedá srovnávat. Je to sice také otřesný zážitek, ale uspí vás a provedou revizi, během 15 minut je po všem. Přetrvává jen smutek v duši. Ale porodit mrtvé miminko, to nepřeji ani největšímu nepříteli. Dítko doma ještě žádné nemáme, o to všechno je to smutnější ☹
Díky. Mirka

okurkaa
20. kvě 2011

@sue_m Taky mi navrhuji jen jedno, ale ja premyslim o dvou a pak kdyz tak nasledna redukce. Rikam si, ze je preci jen vetsi sance na tehu. Ja vim, ze budu mit problem i s jednim, mame to dedicne. Budou mi uz na pocatku tehu delat preventivne steh.

sue_m
20. kvě 2011

@okurkaa já vím, právě že tam ta větší šance otěhu je... ale já bych tu redukci asi nedala 😒 neumím si představit, že by tam tloukla dvě srdíčka a já bych jedno nechala dobrovolně uspat 😔 to mi nějak nejde... myslíš, že budeš mít problém kvůli čípku? asi budeš muset celé těhu proležet, že, se stehem? 😒

okurkaa
20. kvě 2011

@sue_m Ja taky nejdriv zkusim jedno a kdyz se nebude darit, tak zkusim ty dve. Protoze ty dvojky jsou na me velka zatez uz hned od zacatku. Jo jo, budu muset lezet uplne od zacatku, ale co bych pro mimi neudelala 🙂

okurkaa
20. kvě 2011

@sue_m A ty mas taky problem s cipkem?

sue_m
20. kvě 2011

@okurkaa a budeš muset do nemocnice nebo můžeš ležet doma? já ležela až do konce těhotenství ( kvůli hemotomům a krvácení ) doma... aspoň, že doma, v nemocnici se mi to děsně vleklo. Já snad čípek mám dobrý, tedy doufám, u nás se spustil porod ve 21tt kvůli infekci... jinak děti byly zdravé... o čípku mi naposledy v 18tt doktorka říkala, že je v pohodě...

okurkaa
20. kvě 2011

@sue_m Rikali, ze pokud to pujde, tak doma. Ze v tom neni zadny rozdil. Ale ja jsem se zase citila v nemocnici vic pod kontrolou a tak nejak mi bylo psychicky lip. Me taky spustila porod infekce, v pitevni zprave jsme mela zanet plodovych obalu. Delali mi steh a myslim, ze mi tam tu infekci zavedli.

ivcah
20. kvě 2011

@kessinkaa Teda já jsem napnutá jako kšandy 😅 Neříkám, že musíme být první, které se to dozví, ale jak tam budou // tak se nezapomeň pochlubit. Držím palce!!! 😀

kessinkaa
20. kvě 2011

@ivcah dám sem hned foto jooo,jen aby tam nebylo prd,ale nesmíííííííííííííííí!!!

sue_m
22. kvě 2011

@ivcah víš co jsem ti chtěla ještě říct? moc mi pomohlo, jak jsi před pár dny napsala, že jsi se viděla s kamarádkou těhotnou a nezáviděla jsi jí, že je to jiný příběh.... jiný příběh, máš úplnou pravdu. Já tak záviděla kamarádce, která je těhotná, ale když si uvědomím, že to nejsou mé děti, že to je všechno jejich život, jiný příběh... tak mě to najednou úplně opouští, nezávidím jí a vůbec mi to tak bolestné nepřijde... je potřeba se na věci občas podívat úplně z jiného pohled... tak ti moc děkuju, ivco! 🙂

ivcah
22. kvě 2011

@kessinkaa Myslím, že všechny věříme, že tam něco bude 🙂 Něco, kvůli čemu se za devět měsíců nevyspíš 😀

@sue_m Tak to jsem ráda, že ti můj pohled na celou věc pomohl. Vy všechny jste mi taky hrozně pomohly, tak jsem ráda, že můžu oplácet 😉 Já jsem právě měla ze začátku strašný strach z toho, jak budu reagovat na děti a těhulky ale právě vůbec nic. Nevadí mi to, kámoška je jen těhotná stejně jako můžu být za čas i já a s mými andílky to nemá naprosto žádou souvislot. Ani je nevidím v jiných dětech... Mám je jen v sobě a tak to má být.

No hodně z nás už má zelenou na snažení a nám ostatním se to taky pěkně krátí 🙂 A to je přece zatraceně POZITIVNÍ

pingui
22. kvě 2011

ahoj,jsou to 3 týdny co jsem porodila mrtvý plod ve 30tt. Chytla jsem nějakou chřipku a pak další a virus napadl plod a ten pak měl vážné zdravotní problémy. I když jsem měla hotovou genetiku,amniocentézu a chlapec byl zdravý bohužel byla to smůla,asi.....Mám již dvě děti. Zatím ještě nemám po šestinedělí,ale asi už do dalšího nepůjdeme...těhotenství mám vždy velmi rizikové,už mi to asi stačilo.

pingui
22. kvě 2011

ještě omluva ,že semka k vám lezu! Jsem tady poprvé....myslím celkově na koníkovi 😀

sue_m
22. kvě 2011

@pingui to je mi moc líto, co se stalo tvému chlapečkovi... 😔 vůbec nevadí, že jsi k nám přišla, naopak, choď tak často, jak budeš chtít, tady je místo, kde se můžeš vypovídat za všeho, co tě jen napadne... všechny tady víme přesně, o čem mluvíš 😔 drž se...

@ivcah já jsem za začátku ostatní matky s dětma nesnášela... ty co jsem neznala, ty anonymní. Měla jsem na ně vztek. Ale po čase mě to pustilo. Naštěstí v okolí nemám moc kamarádek, co by čekaly miminko, jen opravdu pár. Ty mi ze začátku nevadily, ještě jsem byla ráda, říkala jsem si, že přece jsou to kamarádky a že na ně nechci mít ten vztek jako na ty "anonymní matky". Ale jak mě pustil vztek na ty neznámé matky, začalo mi být líto, že jedna kamarádka ty miminka čeká, záviděla jsem jí a pořád jsem si říkala, proč to nemohly přežít moje děti, proč ne právě ony... a proč tu nemůžou být. Ale když jsem si přečetla jak se na to díváš ty, tak to ze mě spadlo, podívala jsem se na to stejně a i se mi ulevilo. Beru to tak, že s mým mužem teď píšeme příběh své vlastní rodiny, kterou pořád utváříme a že to co se stalo je naší součástí. Děti už u sebe, v srdcích, budeme mít navždycky a navždycky nám budou chybět... Ale ostatní maminky, těhotné kamarádky, to už je jiný příběh a jsou to jiné životy.

pingui
23. kvě 2011

jak se rychle dostanu do diskuze? A nemusela bych projíždět všechny ty témata a hledat tu naši? Ty diskuze se řadí dle příspěvků? Když ten den nikdo nic nepíše tak je ta diskuze až na konci?
Jste tu některá doma na MD? Já mám 2letého kluka,ale už chodí do školky od dubna. Moc se mu tam líbí,jsem si myslela že budu doma s miminkem se mu věnovat a po obědě budu vyzvedávat tohohle staršího,ale když to tak dopadlo tak nastupuji do práce....Co doma sama 😒

pingui
23. kvě 2011

Jinak kupodivu já jsem psychicky uplně v pohodě,asi že už mám dva kluky...tak je to jiný. Mě spíš zajímá co se stalo,brali spousty vzorků,ze mě i z plodu.A nedali a neřekli mi žádné výsledky.Byl to opravdu velký nález,zaměstnala jsem celou kliniku.Lítali okolo mě jako zběsilí a teď mi nechtějí nic říct ☹ ,tak nevím co si mám myslet ☹
No ještě tam půjdu na kontrolu,tak na ně zkusím dupnout...vůbec teda netuším co jsem prodělala za infekci,nebo doma my všichni 😨

duhovka
23. kvě 2011

ahoj holky,
@pingui Vítej v diskuzi a snad ti pomůže jak tady nám všem. Je mi moc líto, co se vám stalo....Nás všechny to nějaký způsobem potkalo i když převážně asi v dřívějším tt. Každopádně všechny jsme přišly o dítě nebo děti a snažíme se s tím poprat. Jestli ti pomáhá to, že už detičky máš, tak je to super. Holky tady psaly tak i tak. My žádné dítko nemáme, tak mi to přijde o to horší, ale zase jsem měla čas si tesknit po svém a nemuset myslet na další dítě, které by mě potřebovalo... Do práce jsem šla týden po potratu a asi to bylo dobře...přišla jsem na jiné myšlenky a stejně by mi už našeho andílka nikdo nevrátil kdybych doma zůstala. Ale každá jsme jiná a každá to cítíme jinak. udělej to jen podle svého srdce...podle toho jak ty sama to budeš cítit. Bude lépe..jen to chce čas.

@okurka
myslíš, že se dá krátky nebo otevírající se brzo čípek podědit? Moje mamka to měla různě: první těhu ne a porodila ve 24 tt-mimi zemřelo, druhé-měla cerkláž a celé těhu proležela a třetí těhu sice taky rizikový, ale bez cerkláže....Já to doktorovi furt tlačila, ale on mi řekl, ať to neřeším, že každý těhu i žena je jiná☹ teď si říkám, jestli něco nezanedbal a já právě přes otevřený čípek nedostala tu infekci☹ Nevíš, jesti je možné, že 9.12. jsem ho měla ok a za měsíc se všechno změnilo?????

veruska007
23. kvě 2011

@pingui Ahoj, ja mam taky dvouleteho klucinu, kdyz mu byl 1,5 rok, prisli jsme o miminko. Pro mne to teda bylo horsi tim, ze byl doma, musela jsem se mu hodne venovat, nenechal me truchlit, ptal se po miminku, nemohla jsem byt chvili sama...

Jinak tehdy jsem byla na rodicovske dovolene, na materskou jsem narok nemela, otehotnela jsem znovu po 3 mesicich, akorat s materskou mi to nevyslo, tak jsem ted 3 mesice na rizikovem nez znovu nastoupim na materskou.

Vysledky jsem se dozvedela az po vice nez 3 mesicich z pitevni zpravy. Jinak diskusi si muzes hodit na netu mezi Oblibene polozky, takova hvezdicka - a doma to mam primo na liste 😉.

@duhovka
Mne si se teda neptala, ale mne vsichni dr. rikali to, co Tobe, ale neverim tomu ani za mak - tehotenstvi mam velmi podobne jako maminka, stejne zdravotni problemy, obe jsme prisly ve druhem tehotenstvi o dite (porad mi tvrdili, ze je to nahoda, nakonec jsem si vybehala geneticke vysetreni na hematologii... a problem se nasel, dedicny). Taky jsem mela velmi podobny porod, podobne silne bolesti, stejne obtize s kojenim, podobnou porodni vahu ditete... a klidne mi muze cela lekarska fakulta tvrdit, ze je to nahoda... tomu teda fakt neverim!

duhovka
23. kvě 2011

@veruska
taky si to začínám myslet...možná už jsem paranoidní🙂 Mě ti doktoři tak štvou! Všichni jsou ochotní jako pr.... nedej bože když se jich na něco zeptáš s tím, že to tak některá měla a jestli bys neměla taky...jsou strašlivě arogantní...Pravda je, že sestře taky první těhu nevyšlo, ale bylo to moc brzo...sice test //, ale za 14 dní dostala MS, tak nevím, zda se dá říci, že o první přišla. Jinak já jsem celá mamka-co se týká postavy a tak...žádné boky a docela hubeňour...taky říkala, že se jí moc nedařilo otěhotnět, ale dvě zdravé děti má, tak snad se nám taky zadaří🙂
jdeme teď ve čtvrtek do CARu, tak když mi clostík a utroš nenabídnou, tak si o něj řeknu....myslím, že postup by takový být měl....jednou to vyšlo, tak proč by nemělo podruhé🙂
Pěkně ti to nabíhá🙂 už nosíš těhu věci???

sue_m
23. kvě 2011

@veruska007 @duhovka ahojky, mě taky přijde, že mám hodně podobné těhotenství jako má mamka... třeba co se týče tvrdnutí břicha, začalo mi tvrdnout ve čtvrtém měsíci a mamce taky... taky první těhotenství měla rizikové a musela ležet...

okurkaa
23. kvě 2011

@duhovka Moje mamka mela dve tehu s cerklazi a musela lezet. Treti zvladla bez ni, ale taky ho cele prolezela. Dedicne je to urcite, ja jsme to taky rekla v CARU a uz jsme brana jako rizikova a cerklaz budu mit preventivne. Postavou jsem taky cela mamka. Jinak cipek se zkrati strasne rychle, me u dvojcat to bylo behem 14 dni a to pak dostanes infekci hned.

okurkaa
23. kvě 2011

@sue_m Me tvrdlo bricho snad uz od tretiho, bylo to strasne. A behem porodu jsme mela hrozne bolesti, coz moje mamka zase nevedela, ze nas rodi...
To je super, ze vam uz tehotne nic nedelaji. Me obcas prepadne strasna litost...

okurkaa
23. kvě 2011

@kessinkaa Jak se dari? Opatrujes miminka 🙂

sue_m
23. kvě 2011

@okurkaa to tvrdnutí je hrozné viď? ☹ já z toho byla vždycky vyděšená, tvrdlo mi prakticky celý den, magnesium nezabíralo... u porodu jsem pak měla naštěstí epidurál, takže o bolestech jsem nevěděla... ale předtím ty kontrakce, taky stály za to, ale co si vybavuji, dalo se to vydržet...
Mě spíš teď vyloženě fascinují dvojčátka. Když je někde potkáme nemůžu od nich odtrhnout oči... 😔

duhovka
23. kvě 2011

Holky, tak teď jste mi daly brouka do hlavy...s tím čípkem....teď už si čím dál více říkám, jestli to nezanedbal☹ vím, že už si na něm nic nevezmu, ale chci to mít jasný pro další těhu...Nepamatujete se některá, že by vám ho vyšetřovali nástupu do nemocnice před potratem? Nebo nemáte to v propouštěcí zprávě? Já si vůbec neuvědomuji, že by mi doktor něco ohledně čípku říkal..

kami77
23. kvě 2011

@pingui Ahoj,je mi lito,ze jsi diky okolnostem vstoupila do nasi diskuse ☹ Ja jsem taky na MD s 2.5 letym chlapeckem,ale v zari nastupuju zpatky do prace.Taky jsem se tesila,ze maly pujde do skolky a ja ho budu s braskou vyzvedavat po obede ze skolky,jenze osud rozhodl jinak.Museli jsme tehotenstvi prerusit v 19tt pro VV.Je to neco malo pres 2M.Ted cekame na pitevni zpravu a davame si pauzu,do srpna, a pak to zkusime znovu.Jinak mi tato diskuse moc pomohla se s tim vsim smirit...Holky jsou bezva!

sue_m
23. kvě 2011

@duhovka já jsem v 18tt na kontrole u mé doktorky měla čípek ok, celý a v pohodě. Aspoň mi to tak řekla. A při nástupu do nemocnice v 21tt jsem už čípek neměla žádný a byla jsem otevřená na špičku prstu.. takže, bůhví, kdy se zkrátil, kdy zmizel... myslela jsem, že se tak stalo těma kontrakcema, které jsem měla od rána, ale přesně to nevím. Nikdo mi to neřekl... nevím jestli se ten čípek dá nějak pořešit, co vím, tak na něj doktoři ordinují klidový režim, člověk musí ležet - ale to já dělala od druhého měsíce 😒

kessinkaa
23. kvě 2011

@okurkaa ahojky,opatruju,snad se drží a jsou zakouslé 🙂

pingui
23. kvě 2011

ahojky,já jsem zdravotník 😀 ,takže jim do toho dost kecám 😀 . Každopádně dědit se dá úplně všechno od plochých nohou až po pihu na nose a jiné věci a obtíže. Taky jsem podědila rizikové těhotenství po své matce. Taktéž máme v rodině mrtvé plody. Já už mám druhý. Před tím byly dvojčata,jedno mám-chlapečka.
Takže do dalšího už se mi fakt nechce,teďko u tohohle už to se mnou bylo špatný,nechci tu nechat sirotky. A taky se obávám že i s takovou anamnézou by mě stejně nikdo nehlídal ☹ ☹ . A mohlo by to dopadnout zase stejně

pingui
23. kvě 2011

Jinak já už jsem trošku starší,první syn má 16let a druhý nyní oslavil 2 roky. A já v srpnu budu mít 38let. 😉

duhovka
23. kvě 2011

@sue_m
v poště máte psaní, mladá paní🙂
jen k tomu čípku...to ti řekli při prohlídce před? Já si pamatuji, že v tom prosinci to byl 14 tt, tak mi řekl, že jsem zavřená, že tady problém nevidí, ale pak v nemocnici mi podle mě nic neřekli (teda byla jsem v šoku, tak to nemůžu odpřisáhnout), ale příště si na to dám pozor a budu to chtít sledovat. A taky budu tlačit na to, že se tohle už stalo a jaké těhu měla mamka.

@pingui
to je dobře, že se ozveš🙂 mě připadá, že z nás dělají hysterky a pak to tak dopadá☹ Vím, že to teď bude znít strašně, ale děti už máš vypiplané, tak si znovu můžeš užívat života. Jsi ještě mladá, tak to raději fakt už nepokoušej...ještě jak píšeš, že to s tebou bylo fakt špatný. Máš tady dva chlapy, kteří mámu potřebují!!! Ale jinak tě chápu..jak se jednou žena rozhodne mít děti...tak je vymalováno a vlak přes to nejede🙂