Pozdní potrat ve II. trimestru. Máte zkušenost?

miccka
20. kvě 2010

Ahoj holky. Bohužel zakládám tohle smutné téma. Chtěla jsem vás poprosit, zda máte některá (nebo vaše známé a kamarádky) zkušenost s potratem v 6.měsíci. Při kontrole na ultrazvuku moje mudra již neslyšela u miminka srdíčko, přitom vše se vyvíjelo naprosto normálně, oba genetické screeningy v pořádku. Vyvolávali mi potrat, dost otřesný zážitek. Miminko bylo v pořádku, žádný uzel na pupečníku, žádné vady. Hledala jsem na netu holky, které mají podobnou zkušenost, ale spíš se jednalo o indukovaný potrat kvůli VV. Já nic takového neměla. Budu ráda, když si o tom budu moct s někým popovídat, kdo má podobnou zkušenost. Mám za sebou už jedno zamlklé těhotenství v 10.týdnu, ale to se vůbec nedá srovnávat. Je to sice také otřesný zážitek, ale uspí vás a provedou revizi, během 15 minut je po všem. Přetrvává jen smutek v duši. Ale porodit mrtvé miminko, to nepřeji ani největšímu nepříteli. Dítko doma ještě žádné nemáme, o to všechno je to smutnější ☹
Díky. Mirka

dvoracek
30. lis 2015

No tak me nic nebylo a pak jedno rano me zaclo pobolivat bricho,praskla voda a vytekla vsechna behem chvilky.takze nebylo co zachranovat.😩

jhoki
30. lis 2015

@dvoracek ☹(((((((((((( Je mi to líto. Je to nespravedlivé.

dvoracek
30. lis 2015

Zaziva to tolik zen,myslela jsem si ze je to casto na zacatku tehu,ale takto by me to nenapadlo,kdyz bylo vse v poradku. Le jsme tu jen jednou,takze budem bojovat ne?co nas nezabije,to nas posili.

verunka_korunka
30. lis 2015

@jhoki to je mi líto ☹ taky jsem dostala kortikoidy o 2 dny dříve. Ale porod jsem si mohla vybrat, jestli císař nebo normální. Ono u tak malých dětí je jedno jak jdou ven, císař je horší pro ženskou. Můžu se zeptat kde jsi byla v nemocnici? Ono dřív zachraňovat jde, ale je to na výlučné přání rodičů a musí podepsat nějaké papíry. Ale doktoři to nedělají rádi, ono se není čemu divit. Když jsem viděla holčičku narozenin 24+2 bez kortikoidu. Chudinka bojuje, má to těžké a jak bude zdravá nebo nemocná to nikdo neví ☹ bylo mi jí i maminky líto. Je to taková šílená nejistota.

jhoki
30. lis 2015

@verunka_korunka Byla jsem v Ostravě ve fakultce.

biharkaa
4. pro 2015

@miccka. Ahoj asi tak jako kazdou z vas me potkalo to co bych si v ani v tom nejhorsim snu nepomyslela .... Potrat ve 20.tydnu cele tehotenstvy probihalo bez problemu vsichni jsme se na maleho strasne tesily den pred potratem jsem byla na bezne gynekologicke prohlidce a i tam bylo vse tak jak ma byt maly rost slysela jsem jak mu tluce srdicko.Druhy den vecer jsme sly s pritelem lehnout a mely sme pohlavni styk kdyz v tom my praskla plodova voda a ja hned vedela ze neni neco v poradku ale podvedome jsem si rikala ze to nemuze byt mozne ze jsem se moznapomocila tak jsem se vysprchovala a sla si lehnout po 2hodinach me probudila bolest v ppdbrisku a kdyz jsem rozsvitila tak jsem nechapala vsude po postely byla krev okamzite jsme volaly sanitku a ty me prevezly do nemocnice a tam my rekly ze my odtekla plodova voda a miminko ve me umira stratila jsem pomerne hodne krve takze me hned napichly na kapacky a pichly injekci na to abych se otevrela a mohla pprodit po 27.hodinach kontrakci jsem porodila mrtvy ditea.Nikdo z doktoru my nedokazal odpovedet na otazku co se stalo.proc se to vlaste stalo kdyz celych 5.mesicu bylo vse v poradku.Mozna to tak chtela priroda nikdo s tim nic udelat uz nemuze.A muzu vam rict ze to byl ten nejotresnejsi zazitek.mym zivote neprala bych to nikomu ani tomu nejvetsimu nepritely ..... Dnes je to 2.mesic a porad se s tim nedokazu srovnat ale jak rikaji doktori i lide kolem jsem mlada a deti muzu mit vzdy.Ale na tohle nikdy nezapomenu bude pro me vzdy tim prvnim :(

dvoracek
4. pro 2015

@biharkaa je to hrozny,me se stalo to same,byla jsem v 17.tydnu,dnes je to 5.tydnu.akorat jsme pohlavni styk celou dobu nemeli.uplne vim,jak se citis.kdy se muzete pokouset znovu?drz se

sarka133
4. pro 2015

@biharkaa :( ☹ ☹ je mi to moc líto... taková bezmoc, vím, jak se cítíš. Člověk si říká, proč zrovna já. U mě praskla taky voda při pohlavním styku :( ale to jsem poznala, bylo jí dost. Když se na to podíváš zpětně, na poslední kontrole u dr, kontroloval ti délku čípku ultrazvukovou sondou nebo jen pohmatem? Nebo vůbec? Tvrdlo ti někdy bříško? Těch příčin je spousta. Mohla být i infekce. Držím palce, at to brzo "přebolí", jedině čas trochu pomůže.

jabadabadoo
4. pro 2015

@biharkaa to je mi moc líto ☹ , taky jsem to zažila......

evma2
7. pro 2015

Ahoj.I já mám za sebou takovej smutnej zážitek.Letos v dubnu jsem prodělala zamlkly potrat ve 13.týdnů.Zjistili to na prvni genetice,miminko se muselo prestat vyvijet o vikendu,jelikoz v patek jsem byla na gynde a bylo v poradku.Melo to byt nase druhé vytouzene dite.Doma už máme čtyřletou holčičku.Nastala revize,nemohla jsem se s tím doma smířit a tak jsme si s přítelem řekli,že se pokusíme znovu o miminko a vyšlo to,dvě čárky na testu,jenže to byly necelé tři měsíce od kyretaze.( někdo mi řekl,že to bylo brzo a někdo ne).Celé těhotenství bylo dobre,zářila jsem štěstím,genetika dopadla taky v pořádku.Čekali jsme druhou holčičku naši Karolinku,vybírala jsem ji oblečení a moc se na ní těšili.Jenže osud tomu tak nechtěl.Byla sobota a ja jsem večer trochu zacla mít narůžovělý výtok,řekla jsem si že to nic asi nebude a šla jsem spát,celou neděli naprosto v pořádku a vecer jsem zacla z ničeho nic víc krvácet,přítel mě rychle odvezl a tam začal kolotoč.Našli tam hematom a zjistili placentu previa.Ležela jsem tam 14 dni ,přes den jsem trochu krvacela a večer víc,byla jsem na kapackach atd.Po 14 dnech jsem tam zacla krvácet silneji a museli me převést do Olomouce,že když by mi museli udělat akutně císař,tak tady nejsou na to tak vybavení téma transfuzema.V Olmiku jsem ležela tři týdny na jipce a primář řekl,že to je začínající potrat,že musíme jen čekat,buď mi praskne voda,protože jsem měla kontrakce a tvrdlo mi břicho,jak jsem pořad brecela a byla ve stresu a nebo zacnu tak masivně krvácet,že budu muset akutně na císař a za dva dny se to stalo,už mi maličkou nedokázali ve mě udržet,transfuzema,nebo kapackama.Dvakrát jsem jim upadla do bezvědomí a zachránili mě za pět dvanáct.Moje malička prej chvíli žila,ale měla 15 cm a 250 g,byla jsem v 21 týdnů,tak se nedala zachránit 😢.

evma2
7. pro 2015

Obě zlaticka zustanou navždy v mym srdci a nikdy na ne nezapomenu ☹

sarka133
7. pro 2015

@evma2 je mi to mooc líto ☹ život je opravdu nespravedlivý.

veruka
7. pro 2015

@evma2 ☹ upřímnou soustrast a věřím,že se zdravého miminka dočkáte!!!

evusa85
7. pro 2015

Uz je to desat mesiacov, odkedy som musela porodit v 24. tyzdni. Ked si zacinam mysliet, ze som sa uz z toho trochu spamatala, staci ze uvidim nejake dieta, ktore by bolo priblizne rovnako stare ako moje dievcatko a znovu som v tom. Nanestastie vela zien v mojom okoli malo v maji termin, takze je premna utrpenim ked niektoru stretnem s kocikom. Tak som to v sebe vytesnila, ze vobec nemyslim na dalsie tehotenstvo. Vlastne sa bojim dalsieho tehotenstva.

sarka133
8. pro 2015

@evusa85 je mi to líto, bude lépe, uvidíte...já se po těch dvou porodopotratech ve 22tt bala taky uplne vseho. Nakonec zvitezila touha po díteti, ikdyby se to melo opakovat. Malej se mi narodil ve 31+5 zdravy a ted bojuju znova a naposled. Je to peklo i štěstí. Jsem ve 25tt a bojím se vseho. Kdo nezažil, nepochopí. Bojujte, jak se říka risk je zisk. Já tedy za sebe doporučuji otehotnet nejméne po roce,aby se telo dalo do kupy. Ale to je na každém, jak se kdo cítí. Držte se!

terinda
8. pro 2015

@evusa85 nic jiného než další těhotenství tě z toho nedostane. Drž se a neboj se. Přeju hodně štěstí 🙂

Mám toto taky za sebou, otěhotněla jsem po půl roce a už to dopadlo dobře.
Samozřejmě na to nikdy nezapomenu, to ani nejde 😔

sarka133
10. pro 2015

@jhoki ahoj jak jsi na tom? Ještě doufám 2v1. Ja mám za sebou test na cukrovku a na kontrole zatím OK, steh drží a čípek 42mm. Ale mám před s sebou ještě dlouhou cestu.Tak uvidíme zase za 14 dni. Musím si doma měřit tlak,pac ho mám vždy u dr vyšší- z nervu.

jhoki
11. pro 2015

@sarka133 Ahoj, byla jsem ve středu, CS 3, čípek 2,5 cm, stejné jako minule. Ozvy OK. Fuj, na cukrovku bych nešla.. 😝 Taky mám občas u sestry vyšší tlak z nervů a jak odejdu od doktora a zklidním se, mám ho jak mimi. 😀 Jdu až 30.12. Doktor má asi kolem Vánoc nějakou dovolenku a kdyby to bouchlo, už by to neměl být problém. Dnes 34+5, si myslím, že by měly být dozrále i plíce. Jinak už to je dost náročné, když ležím, je to v poho, když začnu chodit, břicho mě táhne dolů. Všichni říkalí, že magnezium se může do 36 t., mám povoleno až do konce, myslím, že u mě nehrozí, aby mi to způsobilo přenášení. 😀 😀 😀

sajnarka
11. pro 2015

Ahoj. Jsem 14 dní po potratu ve 23tt. Jak tady píše spousta z vas, cele těhotenství nebyl zádný problém. Šla jsem na druhy ultrazvuk a tam se vše posr....nejprve se jim nelíbilo, že nemám skoro žádnou plodovou vodu, ptali se, zda mi neodtekla, ale nic takového se nedělo. Tak pak další možnost, proč tam není byla, že bych měla problémy s placentou, ale taky bylo vše v pořádku. Poslední a nejhorší možnost byla, že malý nemá ledviny. Na ultrazvuku je nenašli, tak mě poslali na magnetickou, aby se to vědělo přesně. Po týdnu v pátek jsem šla na výsledky, které se posílali až do Motoly. První zpráva byla, že jde opravdu o případ, že se nevyvinula ani jedna ledvina a i kdyby se narodil, tak by přežil max dva dny. Jediná možnost byla jít na ukončení. Do nemocnice jsem nastoupila v pondělí, tam my vysvětlili, co se bude dít, že se musí narodil mrtvý, aby to bylo bráno jako potrat a ne porod. Malému stříkli do srdce nějakou látku, aby mu přestalo být. Převezli mě na pokoj a co tři hodiny jsem dostávala prášky pod jazyk a do pochvy. Co se dělo než se narodil, bylo to nejhorší. Malý se narodil mrtvý na druhý den po obědě. Museli mi i čistit dělohu. Domů mě pustili za dva dny, že vše proběhlo v pořádku. Po zdravotní stránce jsem v pořádku, horší je ta psychická. Nejraději bych se chtěla začít snažit o mimi co nejdřív, ale doktoři mi říkají, že mám počkat nejméně půl roku, že není kam spěchat. ☹

terinda
11. pro 2015

@sajnarka to je šílený, jak to, že se na to nepřišlo na prvním screeningu? Tam se přece kontrolujou všechny orgány 😕 Upřímnou soustrast a hodně štěstí do dalšího těhotenství.

jhoki
11. pro 2015

@sajnarka Je mi to líto 😢 😢 😢 Ve tvém případě si myslím, že to byla genetická vada, že se miminku nevyvinuly ledviny. Pomůže jen jedna věc, být znovu těhotná a donosit zdravé dítě.

sarka133
11. pro 2015

@jhoki tak super,už jsi za vodou.. 🙂 . Tiše ti závidím a přeju si byt tam,kde ty. No,mě se nikdo neptal zda chci nebo nechci jít na cukrovku. Mám rozpichany ruce,modřiny. Ale už to mám za sebou,tak hurá. A lezis poctivě? Já vždy když jsem po kontrole zájedu opatrně nakoupit něco málo. Nebo k našim na kaficko. Pak mám samozřejmě výčitky. Zatím dobrý,i dr mi řekl jít na procházku,to nejdu teda, ale do auta sednu. Tak se drz, a co čekas víš?

sarka133
11. pro 2015

@sajnarka ☹ je mi to líto ☹

jhoki
11. pro 2015

@sarka133 Můj doktor neposílá na cukrovku a ani bych na ni nešla, 5 let jsem ten test dělala jako zdravotník a stačilo mi. Můj gynekolog odebírá glykemii na lačno a glykovaný hemoglobin, pokud to máš ok, nikam nemusíš. Ležím dost, už mi to je nepříjemné chodit. Budeme mít chlapečka. 😎 A ty? Snad ještě vydržím, chtěla bych....

sajnarka
11. pro 2015

@terinda na prvním screeningu co jsem se dívala, tak byl nalezen močový měchýř a o ledvinách se nepsalo.
Jak dlouho bych měla čekat do dalšího těhotenství? ☹ měla bych radši počkat na genetiku?

terinda
11. pro 2015

@sajnarka dodržela bych doporučovaný půlrok a řešila s dr., jestli máte absolvovat další vyšetření 😨
A v těhotenství pak absolvovat 1.scr. v dobrém centru ...

sarka133
11. pro 2015

@jhoki aha,tak to ani netuším,ze jde. No byl to humus,hl.to čekání pak. My holčičku 🙂 snad se to povede a zůstane u mě co nejdyl to půjde. Už aby bylo za dalších 14dni.

jhoki
11. pro 2015

@sarka133 🙂 Tak to je super a holky jsou větší bojovnice! Jo, jde to i bez OGTT, můj doktor má trošku jiné metody než běžní gynekologové, asi proto k němu chodím. 🙂 Určitě to bude u tebe OK, čípku máš na rozdávání. Myslím, že ta cerkláž a utroš zabraly.

karkulinka77
14. pro 2015

Ahoj, nedá mi to abych nenapsala můj příběh. Před 11lety jsem porodila zdravého chlapečka. Veškerá vyšetření i celé těhotenství probíhalo bez problémů a já si říkala, že bych mohla rodit rok co rok. Jak jsem byla naivní. Po třech letech jsem otěhotněla, ale následovalo zamlklé těhotenství. Do půl roku druhé. Po dalších třech letech následovalo další zamlklé těhotenství no a aby toho nebylo málo, tak poslední bylo v 11týdnu, kdy jsem 14dní ležela v nemocnici se špiněním. S manželem jsme se hroutili, ale nechtěli jsme to vzdát. Prošli jsme si umělým oplodněním. Nejen dojíždění 350km do Brna, peníze, hormonální injekce do břicha, ale i 3 nezdary mě utvrdily v tom, že je na čase toho nechat. No ale nedalo mi to a po vyšetření na imunulogii mi byla zjištěna zvýšená buněčná imunita. Pochopila jsem, že jsem měla alergii na svá vlastní embrya a proto je mé tělo odmítalo. Začala jsem užívat prednison 5mg denně a podařilo se mi otěhotnět na poprvé. Od začátku jsem špinila a 2x dost silně krvácela. I tak se maličký držel zuby nehty. Stále jsem ležela a kdo si něco podobného nezažil, tak nemůže pochopit ten stres, beznaděj a hrůzu, která se ve mě odehrávala pokaždé, když jsem šla na záchod. Oba 2 screeningy dopadly výborně. Začala jsem si těhotenství konečně užívat. Byla jsem v 19 týdnu. Maličký kopal a já se vznášela v oblacích. Ve 21týdnu jsem šla na běžnou kontrolu, kde mi dr. řekl, že se mu nezdají stehenní kostičky. Prý se ale nemám znepokojovat. No obrečela jsem to, ale pořád jsem si říkala, že o nic nepůjde. Maličký prostě bude menší. Poslal mě na spec. UZ do H.K. a tam jsme se s manželem dozvěděli tu krutou pravdu. Skeletální dysplazie. Úplně jsem se zhroutila. 10min. na rozmyšlení, jestli si našeho chlapečka necháme. Na genetice nás paní doktorka přesvědčila. Prý se tyto případy časem horší a děti se rodí těžce postižení. Ve 23týdnu probíhal potrat. Nejhorší věc, co jsem kdy v životě zažila. Řekla jsem si, že už nikdy, ale červíček stále ve mě našeptává. Je to teprve týden. Dnes mi lékařka řekla, že když už se konečně našla příčina potratů a toto postižení je náhodilé, tak bysme to měli ještě jednou zkusit. Nejhorší je, že je mi 38let a já závidím každé mladé mamince, která má spousty času. Myslela jsem si, že jsem na světě sama a na čele mám vytetované znamení "POZOR, NESCHOPNÁ PORODIT DÍTĚ!!!!!!!! Sice mám jednoho syna, ale stále cítím, jako bysme nebyli úplná rodina. Myslím, že spousta z vás si prošla něčím podobným.

sajnarka
14. pro 2015

@karkulinka77 je mi to strašně moc líto ☹ po tolika špatných zkušenostech musíte být s manželem opravdu silní. Jestli lékařka řekla, že by to ještě zkusila, tak bych nad tím uvažovala. Proto vám přeji hodně sil a zdraví, ať to malé vyjde.