Pozdní potrat ve II. trimestru. Máte zkušenost?

miccka
20. kvě 2010

Ahoj holky. Bohužel zakládám tohle smutné téma. Chtěla jsem vás poprosit, zda máte některá (nebo vaše známé a kamarádky) zkušenost s potratem v 6.měsíci. Při kontrole na ultrazvuku moje mudra již neslyšela u miminka srdíčko, přitom vše se vyvíjelo naprosto normálně, oba genetické screeningy v pořádku. Vyvolávali mi potrat, dost otřesný zážitek. Miminko bylo v pořádku, žádný uzel na pupečníku, žádné vady. Hledala jsem na netu holky, které mají podobnou zkušenost, ale spíš se jednalo o indukovaný potrat kvůli VV. Já nic takového neměla. Budu ráda, když si o tom budu moct s někým popovídat, kdo má podobnou zkušenost. Mám za sebou už jedno zamlklé těhotenství v 10.týdnu, ale to se vůbec nedá srovnávat. Je to sice také otřesný zážitek, ale uspí vás a provedou revizi, během 15 minut je po všem. Přetrvává jen smutek v duši. Ale porodit mrtvé miminko, to nepřeji ani největšímu nepříteli. Dítko doma ještě žádné nemáme, o to všechno je to smutnější ☹
Díky. Mirka

lucie.krajcarova
6. bře 2011

@felicitta jj pro mě bylo to pečivo taky nejtěžší. ale koupila jsem si chleby - polystyrény a různé kukuřičné, dají se na to mazat pomazánky, paštiky a tak. furt lepší než nic a je třeba mít ten jídelníček trochu bohatší. mně to vyšlo, že každý den jím šunku, sýr a vejce 🙂))

klara.k
7. bře 2011

@veruska007 - k Vlašínovi jsme taky chodili, byli jsme u něj asi 4x, je to sice odborník, ale chování měl trochu jako řezník. nebyla jsem z něj odvařená. Chytrý chlap, ale některými řečmi mě fakt dostal. Ale až budu zase těhotná, tak k němu na utz budu chtít, právě kvůli jeho odbornosti.

@adonai - je mi to moc líto, buď silná, moc na tebe myslím, ať to zvládneš. Dej nám potom vědět, že jsi v pořádku.

@felicitta - já jsem teda zhubla sama, jak jsem byla vystresovaná, tak jsem vůbec nejedla. Vždycky nás nakrmila moje mamka a jedli jsme třeba jen jednou denně, takže jsem všechno shodila tak nějak sama. dokonce mi padá snubní prsten, ale chuť se mi už vrátila, ale začala jsem chodit aspoň 1x týdně cvičit, tak snad moc nenaberu.

felicitta
7. bře 2011

@klara.k To to závidím,já sice taky nejedla ale jak jsem psala 8 kg šlo dolů a asi 4 zatím ne..Ale to jsem celá já,měla jsem se víc hlídat v těhu...Včera jsem byla poprvé na zumbě a bavilo mě to tak doufám že mi to vydrží. :-

kackag
7. bře 2011

@duhovka ahoj, mně taky řekli při obou potratech, že na vině byl zánět plodových obalů(chorioamnitis)nejdříve II stupně a naposledy III stupně. Byla jsem u několika doktorů a pokaždé mi neřekli nic zásadního jak se to dá ovlivnit, jenom se to musí hlídat a brát častěji stěry a tak.. . Nejlépe mi to vysvětlil Dr.Koucký mrkni na http://www.porodnice.cz/predcasny-porod-zname-p....
a ještě mi odpověděl toto:
S touto anamnézou bych doporučil následující: od počátku dalšího těh.miniheparin, Utrogestan vag. 2 tbl denně, od 16.týdne monitorovat cervikometrii a bude-li zkrácení pod 25mm, patříte k ženám,které z cerkláže profitovat mohou.Bohužel,drtivá většina kolegů nesmyslně směšuje dva pojmy, zánět a infekce, přitom zánět je vlastním podkladem potratu,předčasného porodu i porodu v termínu,infekce je jen jednou z více potenciálních spouštěcích příčin zánětlivého procesu u prvních dvou jmenovaných. Protože zánět provází dysbalance srážlivosti,velmi zvolna se ukazuje,že ženy PROFITUJÍ z její úpravy miniheparin. Jenže tohle vím možná jen já a pár dalších kolegů v ČR.

klara.k
7. bře 2011

@felicitta tak já teda nehlídala a taky jsem hodně nabrala, ale já to měla komplikované na začátku těhotenství, ležela jsem v nemocnici a hodně jsem tam zhubla, takže jsem nejdřív nabrala zpět sou váhu, pak něco navíc a teď jsem se vlastně vrátila na svou původní váhu - tedy tu před nemocnicí. Takže to mohlo být taky lepší.

kackag
7. bře 2011

Ahoj holky, dlouho jsem tu nebyla,protože jsme měli jarní prázdniny a koukám,jak jste se hezky rozpovídaly.
@adonai moc mně to mrzí, doufám,že už to máš za sebou
☹ a bude už jenom lépe ☹

@felicitta jsem moc ráda,že se ti už daří lépe 🙂 třeba teď se z tebe stane paní cvičitelka 😀 😀 a pak budeš mít o zábavu postaráno 🙂 a taky až půjdeš do práce,tak přijdeš na jiné myšlenky.

Holky, mně se taky od posledního potratu nepodařilo úplně zhubnout.Mám třeba 2 kila navíc,ale mně spíš vadí, že se mi změnila postava, a těch špeků mně trochu přibylo.Já chodím jenom na jógu, pomáhá mně to hlavně i psychicky a na postavu zatím kašlu, když chci zkusit ještě jedno těhotenství, tak by mi to bylo potom k ničemu 🙂

okurkaa
7. bře 2011

@duhovka Delali mi v nemocnici steh a pak jsem dostala infekci. Myslim, ze z toho vznikl ten zanet plodovych obalu. Kdyz uz jsem rodila, tak jsem mela zkazenou i vodu. Dostala jsem kontrakce, tak mi vyndali steh a dva dny jsme cekali, nez porodim. Nemohli mi porod vyvolat kvuli zakonu, museli ho nechat rozjet. Jen mi porad brali krev, jestli ta infekce neni tak velka, aby me ohrozila na zivote.... Proste hruza...Ted je to pet mesicu a muzeme se zacit snazit. Jeste mi delali imunologii a zjistili mi alergii na spermie. Tak mi nasadili Prednison a tento mesic to snad zkusime 😉

duhovka
7. bře 2011

@kackag
ahoj, moc děkuji za radu...Kači, tobě neřekli, z čeho by to mohlo být? Napadlo tě pak pátrat po příčině? Třeba bazén, styk nebo co já vím?
Vezmu si tu tvoji odpověď pozítří do genetu a zkusím se zeptat🙂 dám pak určo vědět... Myslím, že z nás tady budou mít doktoři radost, jak jim budeme do všeho kecat...ale na druhou stranu...líná huba, hotové neštěstí

@adonai
myslím na tebe! Vím, čím se procházíš (jako tady my všechny) a jsme s tebou! Budeš to mít teď těžké, ale každým dnem je to lepší...nejsou to jen kecy, ale čas fakt pomáhá....jen tomu všemu nech volný průběh a kašli na to, co tomu řeknou lidi...když se ti chce plakat, tak plač....a za chvíli už budete řešit další snažení🙂 Ozvi se, že jsi v pořádku.

@okurka
jak je možné, že dostaneš infekci v nemocnici? Kde to jsme? A steh myslíš tu cerkláž nebo jak se to jmenuje? Pane jo, ale co si na nich vezmeš, viď? Taky sis zkusila☹ držím pěsti na snažení...my už taky stojíme skoro na startu...11.4. už můžeme🙂

felicitta
7. bře 2011

@kackag Ahoj no paní cvičitelka asi težko,jsem ráda že jsem to ufuněla,byla jsem červená jako prasátko,tekl ze mě pot a asi jsem moc ladně nevypadala 😀 To je přesně ono,jak píšeš nějak se mi změnila postava,břicho mám takové povadlé a hrozně jsem přibrala na stehnech,jediné co mi zmizelo ůplně a to opravdu ůplně jsou prsa,nikdy jsem nic moc neměla ale teť nemám vůbec nic 😠 Se mě prostě ty prsa přestěhovaly na stehna,tak so může manžel sáhnout tam..Teda kdybych ho nechala,já mám nějakou blokádu,pořád ten spodek spojuji s tím porodem a absolutně se nedokážu přemoci,na sex ani pomyšlení..Manžel je chudák,je mi ho líto,,,Bylo to u Vás podobné?

okurkaa
7. bře 2011

@duhovka Je to strasny, taky jsem z toho byla hotova, jak je to mozne. Ale vsichni jsou kryty, protoze jim pred kazdym vykonem podepisujes tisic papiru...Jo, steh je cerklaz, pri pristim tehu me ceka preventivne hned na zacatku. Mam nedostatecne fungujici hrdlo....

okurkaa
7. bře 2011

@duhovka Je to strasny, taky jsem z toho byla hotova, jak je to mozne. Ale vsichni jsou kryty, protoze jim pred kazdym vykonem podepisujes tisic papiru...Jo, steh je cerklaz, pri pristim tehu me ceka preventivne hned na zacatku. Mam nedostatecne fungujici hrdlo....Drzim ti palce...

duhovka
7. bře 2011

@okurka
A to nedostatečně fungující hrdlo ti zjistili kdy? Moje mamča porodila první dítě v 6. měsíci a zemřelo, pak měla ségru a mě a u obou ji taky dělali tu cerkláž a musela fakt 9 měsíců ležet. Jen jsem myslela, že toto už se nedělá... Je to smutné...když si říkáš, že to vlastně děláš proto, aby tam mimi zůstalo a nakonec to způsobí potrat...To bylo první mimi nebo už máš nějaké doma?

okurkaa
7. bře 2011

@duhovka Jeste zadne doma nemame. Mame to v rode, moje mamka i jeji segra nas taky nemohly vynosit a musely lezet. Pry se to dneska uz dela jen vyjimecne a ja budu patrit mezi ne. Minule mi ji udelali moc pozde, nechali cipek zkratit tak, ze uz ten steh nemel kde drzet. Vak plodovych obalu nalehal na ten steh a tim hrozilo ze praskne a nejak tam vznikla ta infekce...Cekali jsme dvojcatka, tak uvidime, treba jedno mimi se udrzi dele...
A co ty, ty jsi to nezdedila?

kackag
7. bře 2011

@felicitta mám to úplně přesně a to jsem už 5 měsíců po ☹ s postavou nejsem vůbec spokojená,stále se s tím smiřuji a největší problém mám s tím sexem ☹ taky manžela lituji,ale vůbec nemám na to chuť a vůbec nevím co s tím mám dělat,stále čekám,že to přijde a ono nic.Nechci říct,že jsme spolu ještě nespali,to ne,ale není to tak časté jako dříve,vlastně dá se říct,že jsem to dělala jenom kvůli němu,aby mi neutekl 😀 😀 možná to jaro mně probudí 🙂

kackag
7. bře 2011

@duhovka já samozřejmě pátrám,ale těch příčin může být tolik ☹ v tomto případě mi žádný doktor něřekne přesnou příčinu.Já trpím často na různé výtoky a mykózy,ale zrovna v těhotenství jsem neměla žádný problém ☹

duhovka
7. bře 2011

@okurkaa
No moje ségra žádné problémy neměla-má dvě děti. Doktorovi jsem to říkala a nepamatuju se, že by mi říkal, že je potřeba toto udělat. Naposledy jsem u něj byla ve 14. tt, tak nevím, jestli ještě nebylo brzo něco poznat. Kdy to zjistil u tebe?

duhovka
7. bře 2011

@kackag
Kači, ta doporučení byla odpoveď lékaře přímo k tvému případu? Minule jsi psala o tom, že navštěvuješ nějakého odborníka v Praze. Ten doktor Koutský mi přijde jako hrozně fajn a odborník k tomu. Chodíš k němj?

okurkaa
7. bře 2011

@duhovka No, moje segra taky ne. Ale ja to zdedila....Zjistili to v 17tt s dvojcaty a to uz bylo pozde. S tim jednim si myslim, ze se cipek zacne zkracovat az kolem 20tt. Kdyz uz je dloha vetsi a tlaci na hrdlo...

felicitta
7. bře 2011

@kackag No já bych asi spíš potřebovala zemětřesení 😀 Mám za dva týdny termín na Mirenu tak se už pak nebudu moct na nic vymlouvat...To že to tak máš i po 5 měsících mě docela uklidnilo,asi je to normální..

kackag
7. bře 2011

@duhovka byla to taková stručná a výstižná odpoveď ne přímo na můj dotaz,ale hodně podobný.Mně totiž odpověděl,ale bylo to moc dlouhý,ale v podstatě stejný.To je Dr.koucký, který pracuje u Apolináře,ale má na www.porodnice.cz poradnu,Myslím,že je hodně šikovný a hlavně ví o této problematice hodně,prostě jde s dobou,což se o většině doktorů říct nedá ☹ aspoň u nás.Já bych k němu chtěla dojíždět do poradny až budu těhu.Teď jsem byla dvakrát na vyšetření ve FN Plzeň u doc.Ulčové Gallové, která se zajíma reprodukční imunologií a zkoumá příčiny neplodnosti a opakovaného potrácení, ale výsledky budu mít až 23.3..Byla jsem tam nejdříve s manželem a vzali nám krev,pak jsem tam byla ještě jednou sama a brali mi vzorky ovulačního hlenu a ještě tento týden jim tam jede manžel odevzdat vzorek spermatu 🙂 a pak nám řekne výsledek, tak jsem zvědavá,dám vědět 🙂 Je to takový můj poslední pokus ☹

klara.k
8. bře 2011

ahoj, i já to mám se sexem podobné. Taky už jsme sex měli a bylo to i vcelku příjemné, ale prostě nějak je to spíš kvůli manželovi, přesně jak píšete, aby neutekl. Někdy po tom a někdy i při tom začnu hrozně brečet, což nám taky nepřidává, a teď jsme měli sex zakázaný kvůli infekci, tak jsem to uvítala. Taky doufám, že se to změní, ale u nás je to ještě jiné, tím umělým oplodněním - když stejně přirozeně neotěhotním, tak proč to vlastně dělat, že. Je to dost šílené. Snad se to překoná.

Jinak vám přeji pěkný den, ať se vám všem vydaří jak nejlépe to půjde.

Jo a postava, tak nějak nemůžu přijít na to, co se změnilo, ale je prostě jiná. Říká to i manžel, sice prej pořád dobrý, ale bylo něco jinak. Ale to vem klidně čert, nikdy jsem to nějak moc neřešila, tak nebudu ani teď.

felicitta
8. bře 2011

@kackag Ahoj Kači,
nevím jestli si to pamatuješ,ale taky jsem psala Dr.Koutskýmu,šlo o to vyvolání porodu,no to je jedno jen jsem si vzpoměla že mi psal že by mi rád nabídl poradnu,ale momentálně žádnou nemá,že možná na podzim ale že neví zda zůstane v ČR..To jen aby jsi s tím raději nepočítala...Jinak jaká je ta Ulčová?Prý je v imunilogii machr?

@klara.k Ahoj Klarko,máš recht máme ůplně jiné starosti než řešit postavu...No stejně se pokouším,ale obávám se že jsem žravá a líná a tu dietu co psal Luci stejně nevydržím.. 😀 Koukám že s tím sexem je to u všech stejné a já si myslela že jsem jediná,snad to příjde samo....Chuděro to umělé asi taky není žádná slast že?Musíš u toho píchat nějaké hormony?

klara.k
8. bře 2011

@felicitta Já jsem vlastně byla na umělým loni, a to jsem si píchala hormony, pak ti pod narkozou odeberou vajíčka, oplodní je, kultivují v misce a pak ti zavedou 2 embrya a zbytek se zamrazí. Já jsem měla kliku, že se nám hned jedno děťátko uchytilo, ale bohužel ... a teď máme tedy ještě 3 embrya v mrazáku, tak mi je budou zavádět v květnu. A to žádné hormony brát nemusíš, jen něco na posílení sliznice, aby byla pěkně vyvynutá a mohli se tam pěkně uhnízdit. Doufám, že nám to vyjde. Pokud ne, tak znovu píchání hormonů a to celé dokola, můžeš na to jít celkem třikrát, pak už si to hradíš sama. ono i to, že ti to platí pojištovna tak nás vyšlo na téměř 30.000,-. Ale člověk udělá cokoliv. Navíc jsem byla se zdravotními potížemi v nemocnici, špatně jsem snášela právě ty hormony, měla jsem tzv. hyperstimulační syndrom.

felicitta
8. bře 2011

@klara.k No pane máš toho tady hodně za sebou,moc Ti budu držet k tom květnu palce....

kackag
8. bře 2011

@felicitta vím,psal mi to taky,uvidím až to bude aktuální,tak mu zkusím napsat,jestli nebude,tak se nedá nic dělat.Hele,já ještě nevím jaká je Ulčová,ale je hrozně příjemná a je to vlastně asi největší machr v ČR ve svém oboru, tak jsem to chtěla zkusit, uvidíme jaké budou výsledky,ale moc od toho radši neočekávám,ale byla bych šťastná kdyby nám nějaký problémek našla 🙂 zkoumá vlastně všelijaké protilátky,jako jestli si moje tělo nevytváří protilátky proti plodu nebo jestli manželovo sperma nemá v sobě nějaké protilátky ... atd.

sue_m
10. bře 2011

Ahoj holky,
pročetla jsem celou vaši diskuzi a moc mě mrzí, když čtu co se všechno stalo... Ráda bych se k vám přidávala ve šťastnější diskuzi. My jsme přišli o dvojčátka ve 21.týdnu. Jedno ráno jsem se probudila, už jsem měla kontrakce a ještě ten den v noci bylo po všem. Nepovedlo se udržet ani jedno miminko. Do poslední chvíle jim bušila srdíčka a já jsem je cítila kopat... Jenže kontrakce se nepodařilo zastavit. Teď už je to měsíc a já ani nevím jak je možný, že ten měsíc tak utekl a co jsem vlastně dělala. Pořád mám tendence dávat si ruku na břicho a jakoby čekat na zakopání. Jenže pak si znova a znova uvědomuju, co se vlastně stalo. Často si říkám, že jsem snad ještě úpně nepřijala ten fakt, pořád mi to přijde tak neuvěřitelné... ale pak si zase tu realitu tvrdě uvědomuju.

adonai
10. bře 2011

ahoj holky, tak už je to za mnou. Dalo se to zvládnout, psychicky jsem se sesypala až při odchodu z nemocnice.

@lucie.krajcarova - moc děkuji za doporučení, že si mám vzít nadstandart.

klara.k
10. bře 2011

ach holky, je mi to tak líto. Co na to říct jiného. Držte se, musíte být silné a zvládnout to.

lucie.krajcarova
10. bře 2011

@sue_m Je mi to nesmírně líto 😢 😢 😢 😢 😢 😢 😢 😢 😢 😢 snad máš už to nejhorší za sebou..... budeme rády, když tady budeš s námi, vzájemně si tady pomáháme.
@adonai tak už jsi doma, to je dobře, doma je líp než v nemocnici... a jak ti je teď? jestli hodně špatně, doporučím psychologa přimo na bulovce. je fakt dobrej. a jestli ti to nevadí, napíšeš, jak to probíhalo? jsi moc statečná...

lucie.krajcarova
10. bře 2011

@adonai a taky je mi to moc a moc líto 😝 😔 😔 😔 😔 😔 😔 😔