Pozdní potrat ve II. trimestru. Máte zkušenost?

miccka
20. kvě 2010

Ahoj holky. Bohužel zakládám tohle smutné téma. Chtěla jsem vás poprosit, zda máte některá (nebo vaše známé a kamarádky) zkušenost s potratem v 6.měsíci. Při kontrole na ultrazvuku moje mudra již neslyšela u miminka srdíčko, přitom vše se vyvíjelo naprosto normálně, oba genetické screeningy v pořádku. Vyvolávali mi potrat, dost otřesný zážitek. Miminko bylo v pořádku, žádný uzel na pupečníku, žádné vady. Hledala jsem na netu holky, které mají podobnou zkušenost, ale spíš se jednalo o indukovaný potrat kvůli VV. Já nic takového neměla. Budu ráda, když si o tom budu moct s někým popovídat, kdo má podobnou zkušenost. Mám za sebou už jedno zamlklé těhotenství v 10.týdnu, ale to se vůbec nedá srovnávat. Je to sice také otřesný zážitek, ale uspí vás a provedou revizi, během 15 minut je po všem. Přetrvává jen smutek v duši. Ale porodit mrtvé miminko, to nepřeji ani největšímu nepříteli. Dítko doma ještě žádné nemáme, o to všechno je to smutnější ☹
Díky. Mirka

felicitta
23. lis 2010

@berule
Fakt jo?To mě nikdo neřekl,jen že to mám hlásit u zubaře a tak...Zatím jsem nic takového neměla,ale si mě docela vyděsila...Na tu gyndu běž určitě,asi to nic nebude,někdy se to může stát a nic to neznamená,pokuď Tě nebolí bříško tak je to ok,ale pro jistotu......Jsi na neschopence?Já právě ano a tak jsem to musela říct v práci,takže vím o čem mluvíš nechci aby mě pak všichni litovali a vyptávali se to je peklo....Už jsi něco nabrala?Já to schovávat nemůžu,mám nahoře 9 kg,hrůza ....Ale doktorka mě chválí,že když máš normální váhu před tak to nevadí,když je to víc...No vypadám jako slon 😀 😀 😀 Můžu se zeptat kolik je Ti roků?My se potřebujeme dočkat alspoň půlky ůnora,pak budu nejštastnější ženská na světe....Snad to obě zvládneme,musíme věřit.....

felicitta
23. lis 2010

@berule
Jo a ještě kolik pícháš?Já mám 0,6.....

kackag
23. lis 2010

@berule berule, můžu se tě zeptat za jak dlouho jsi po potrau otěhotněla?
Já jsem taky trpěla, protože jsme to všem řekli, tak jsem potom ještě v nemocnici zaúkolovala rodinu ať zase každýmu vysvětlí,abych se vyarovala okamžikům, kdy se mně budou ptát .Myslela jsem, že nejhorší to bude s mojí Aničkou, která se na mimi strašně těšila,ale vzala to úplně úžasně, řekla" hmm, tak budeme mít miminko třeba příští vánoce" 🙂 byla ráda, že jsem v pořádku a dál to neřešila. Já si furt vyčítala,že se mi to stalo kvůli stresu,který jsem v tu chvíli prožívala,ale znám takovejch ženskejch,který se stresovali rozhodně víc a donosili dítě.

veruska007
23. lis 2010

@felicitta

http://www.maminka.cz/jmena/

Tady muzes vybrat jmeno pro mimco i podle narodnosti. Perske tam neni, ale Aramejske, Iranske... treba se vam bude neco libi.
Mimochodem, co treba Miriam? To je taky z blizkeho vychodu.

berule
23. lis 2010

@felicitta No a mě zase nikdo toho zubaře neřekl, neděs se, to oni asi říkají pro jistotu. Já jsem na úp, takže mi neschopenku asi nikdo nedá. Jinak mě nic nebolí, uvidím, v pondělí mám jít do poradny, tak nevím jestli to nevydržím, když už za celý den zase nic, nebo asi brnknu sestře. Já mám 0,2 ml, prý to nejmenší co jde. No já jsem hodně přibrala od srpna do října než jsem zjistila, že jsem těhu, za poslední měsíc nic. Ale asi to bylo i tím, že mi bylo špatně po tom železu. Teď je mi dobře a mám obavy, že se rozpapám.

berule
23. lis 2010

@kackag 27.7.2009 mi zjistili, že mimi je mrtvé a otěhotněla jsem září 2010. Ale doktor říkal tak půl roku pauzu a pak se může zkoušet, po prvním potratu mi řekl dokonce že můžem už po 3 měsíčkách. Mě zase vyčítali, že jsem uklízela chatu, že jsem chovala mladší holčinu atd atd. Já to neposlouchala, pže to říkala tchýně 😀 . Ale ty řeči po vesnici že je to kvůli manželovi, že mě nechal vézt kočár s dcerou...... kolikrát jsem na tím musela kroutit hlavou, co vymysleli za blbosti.

berule
23. lis 2010

@felicitta Bude mi v lednu 30. Musíme tomu věřit a myslet pozitivně a dočkáme se všichni 🙂 🙂

kackag
23. lis 2010

@berule to chápu.Vesnice je na ty klepy horší.To jsi měla docela dlouhou pauzu.Já to tak dlouho nevydržím, tlačí mně stejně věk.Berule,já se svými zkušenosti budu lítat k doktorovi každou chvíli, už mám na něj i mobil, tak mu můžu zavolat, protože teď naposledy mně pobolívalo břicho a nechtěla jsem dělat hééérečku a nakonec z toho vznikly kontrakce po 5min a už jsem pelášila do nemocnice.Budu ze sebe klidně dělat chudinku 🙂 ale pokud tě nic nebolí,tak jsi klidnější a navíc ti říkali,že se to stát může , max. bych si tam zavolala pro klid

berule
23. lis 2010

@kackag Jo dlouhá pauza, když mi to doktor oznámil a že nevědí proč se to zase stalo, tak se zeptal jestli budu chtít znovu otěhotnět a já se složila a začala na něho řvát, že žádné děti už nechci, že není možné aby se to opakovalo zase skoro ve stejném týdnu, takže jsem pak měla strach otěhotnět, pak zase nechtěl manžel, že by to bylo zase stejný, no a nakonec jsme se shodli, že to zkusíme, ale je z toho docela na nervy, furt lítáme po doktorech, když mi nasadili ty injekce, tak si to furt vyčítal, že kvůli němu do sebe musím pichat, že kdyby nechtěl mimčo, tak si nic nepíchám. No je to hrůza co rodiče vytrpí, aby mohli muchlat malého drobečka v náručí.

veruska007
23. lis 2010

No, uprimne receno, ja nekdy premyslim nad tim, jestli se miminko nenarodilo predcasne i kvuli kolotoci, co jsem mela doma s 1,5 letym chlapeckem. Co zacaly vedra, strasne mi vyskocil tlak. Mela jsem lezet a odpocivat, protoze doktorka rikala, ze organismus tu zatez s malym a s miminkem spatne snasi. Manzel se mi vysmal, ze driv chodily tehotne i do pole, ze by sel s malym na hriste ho ani nenapadlo. Tak jsem tehotna nakladala do tramvaji kocarek, travila cele dny na hristi, zvedala malyho na skluzavku, doma na prebalovak, do zidlicky, do postylky, behala za nim, kolikrat jsem usinala vycerpanim a manzel vrcel, ze nema teplou veceri... no, a pak jedno k druhymu a miminko se narodilo v 19.tt. Toz nevim, jestli priste nebudu radsi delat lazara, abych pak nemusela premyslet, jestli by treba nebylo vsechno jinak... No, v zari mi bylo 30, je to uz skoro 4 mesice, chtela bych byt zase tehulka a aby vsechno dobre dopadlo...

holmes
23. lis 2010

Miccko sice nemám úplně stejnou zkušenost jako ty a další mámy odtud,ale mám za sebou loni 2x potrat v I.trimestru.Další těhotenství lékař doporučil za 3 měsíce.V dubnu jsme byla na potratu a koncem května otěhotněla,bohužel v červenci opět zmlklo.I když jsem o něj přišla v 10.týdnu,stejně jsem se s tím vyrovnávala velmi špatně.Jsem už starší máma a neměla jsem mnoho času na další pokusy(..Můžu říct,že mě postavilo na nohy až 3.těhotenství letos v březnu.....Užila jsem si spoustu strachu,hlavně po předchozích zkušenostech a později zase z předčasného porodu nebo genetické vady,pracuji totiž na JIP pro nedonošené děti a ten strach z toho,že víte o co jde ,je nepopsatelný.Nyní mám doma skro 5 týdenního chlapečka a jsem štastná,že ho mám.Už jsem to letos v zimě vzdávala a naplánoval si další studium a zvyšování kvalifikce.....Držím ti pěsti a hlavně nezdávej to,je to nepopsatelný pocit držet mrnouska po porodu.

Ewiku držím ti pěsti at vše dobře dopadne a ty Felicito neváhej a věk 35 let není zase tak moc....mě je 44 let a nelituji ničeho.Moje dospělá 20 letá dcera je celá unešená z maličkýho bratříčka......Kdybych se měla znovu rozhodnout ,jestli našeho synka chci,neváhala bych.nyní jsem o 20 a 24 let starší do prvních dvou porodů a miminka si užívám víc než před čtvrtstoletím.Takže holky neváhejte,pak si budete v 50 vyčítat,že jste do toho nešly.

Držím všem pěsti at se vám zadaří a máte ze svých dětiček jen radost...

kackag
23. lis 2010

@veruska007 já myslím,že tobě se to už podruhé nestane, vždyť jsi měla špatné trriple testy ne??nebo si to špatně pamatuji.Jestli to bylo tak, tak příroda se s tím vypořádala sama a příště to už bude v pořádku.

veruska007
23. lis 2010

@kackag Tripply jsem mela pozitivni, ale falesne. Na pitve vubec nic nezjistili, miminko bylo zdrave. I placenta.

kackag
23. lis 2010

@holmes moc ti gratuluji a tiše závidím 🙂 takovéto podpory mně vždycky postaví na nohy,když čtu, že se to nakonec někomu podařilo 🙂

lucie.krajcarova
23. lis 2010

holky, pěkně jste se rozjely. a ty těhulky tady mi dodávají odvahu 🙂 a naději 🙂 dnes jsem 29dc, včera trochu špinění, ale dnes nic... tak čekám..

kackag
23. lis 2010

@veruska007 aha a co třeba genetika,imunologie,hematologie?Máte výsledky. Ty chlapi jsou hrozní, jak to čtu.Můj manžel se nepoučil ani po tom všem, taky jsem zase dělala všechno doma.Jednou jedinkrát vyluxoval a pak by jsme tady asi umřeli v prachu, maminku mám taky daleko,akorát občas mi tchýně vyžehlila.Zase Mudr koucký tvrdí, že ležení nezabrání předčasnému porodu, akorát by jsme se měly vyvarovat těžkých prací.No a já než vyluxuju celej barák,tak to možná těžký je ☹

holmes
23. lis 2010

kackag děkuji ti.Přiznám se,že až od loňské zkušenosti,chápu jak se cítí ženy po potratech nebo co je problémové těhotenství.Přistupuji k tomu,tak,že jsem potřebovala od života ťafku.První dvě děti jsem odnosila a porodila ani nevím jak.Noční služby až do mateřské a nechápala jsem proč je tolik těhotných na neschopence..no..ted tu zkušenost mám,dokonce i z porodu.......hypoxie plodu.....strach největší,aby matýsek nebyl kříšen.Hlavou mi proběhli všechny donošený kříšený děti co jsem zažila při mé praxi a děsila se do předu.Musím poděkovat doktrům a porodní asistence v jičínské nemocnici,že vše řešili rychle a matýsek se pocísařském řezu narodil zdravý....

A jak se znám tak tato zkušenost se přenese i do mého povolání a já zase budu ještě víc vstřícná ke všem rodičům našich mrňavoučkých pacientů.

Verusko někdy se stane,že se nikdy příčina předčasnéhp porodu nebo úmrtí dítěte nenajde.....Triple testy jsou velmi nejistý,pozitivní je má většina těhotných...i já.V 12.týdnu těhtenství jsme si zapalatila nové vyšetření krve a ultrazvuku na genetické vady,které z 90 % odpovídá a to jsem měla negativní,amniocentézu jsem odmítla a nelituji toho🙂.

holmes
23. lis 2010

kackag já měla zakázáno dělat všechno,ani cvičit mě nenechali a můj manžel mě hlídal.To i za cenu,že u nás všechno musel dělat on.....nakupoval,uklízel,opravujem dům......vše dělal jen on.....a já jen když odjel do práce a pak byl doma řev.Mámu mám 200 km a dcera,když přijde pomoci,tak se akorát naštvu.)).A i ted jsem po řezu omezená.....3 měsíce žádnej můj oblíbenej sport,nic těžkýho dělat,nosit.....

berule
23. lis 2010

@holmes Ahoj, je to krásný mít vytoužené miminko, moc ti k němu blahopřeji 🙂

berule
23. lis 2010

@kackag já jsem naposledy měla taky špatný ten screening ve 12.tt, co jsme si sami platili, poslali mě na plodovku a tam mi řekli, že naše holčička je úplně v pořádku a za 4 týdny bylo všechno jinak. Jdu 2.12. zase na ten screening, tak už se trošku bojím, ale vím na 100%, že na plodovku už mě nikdo nedostane 😢 nepotřebuju, aby se to všechno opakovalo.

felicitta
23. lis 2010

Jé jste se ale krásně rozpovídaly,hnedle to to trochu veselejší....

@berule Musíme holt hezky pomalu,týden po týdnu,domlouvat mimču a věřit..To já malé pořád slibuji všechno možné ať se drží a je statečná... 🙂

@holmes Vítej u nás,jsem ráda že tu máme odbornici na ty hodně malinké mimi....Dokážu si představit tvůj strach z nedonošeného nebo kříšeného dítěte,jsem se o takové plno let 24 hodin denně starala....Ty víš za za jakou cenu je ta záchrana třeba na tom 24-25tt....A v televizi potom ukážou 2 děti ze 100 které jsou zdravé,o zbytku se nemluví...
Řekni mi upřímně z tvé zkušenosti od kdy má to malé reálnou,solidní šanci přežít zdravé?Já myslím tak ten 30tt...?

lucie.krajcarova
23. lis 2010

@holmes známé se narodila holčička ve 24tt. je možné, že bude nakonec v pořádku? nevím, jaké má perspektivy. řekli matce, že kdyby se malá narodila o den dřív, tak je to bráno jako potrat.. tak se tě ptám jako odborníka. díky.

kackag
23. lis 2010

@berule myslíš,že se to stalo kvůli plodovce??To asi ne.Já teda taky nebyla na plodovce ikdyž mně tam hnali, ale po tom všem co se mi stalo jsem už nechtěla riskovat,ale stejně se to o pár týdnů déle také nepodařilo(23tt) ☹

berule
23. lis 2010

@kackag Jen vím, že švagrová byla na plodovce a ještě ten večer ji začalo bolet břicho a taky přišla o miminko a bylo to 3 měsíce předtím, než jsem o něj přišla já, mě sice řekl gynekolog, že to z toho asi nebude, ale na genetice mi řekla dr., že mimi už bylo mumifikované, takže bylo ve mě dýl, já jsem byla v 18.tt na plodovce a klidně po týdnu mohlo umřít, když už bylo mumifikované, tak si to aspoň vysvětluju já...laik. A sama řekla, že mi na 100% nemůžou říct, že to nebylo z plodovky, ale že mě nechce od ní zrazovat, kdybych jindy musela jít.

kackag
23. lis 2010

@lucie.krajcarova kamarádka porodila na 24tt a varovali ji těsně před porodem, stejně jako mně, že když se podaří zachránit mimi tak bude velmi těžce postižené(slepý,hluchý a spoustu jiných vad a postižení), naštěstí v neštěstí mimi nepřežilo porod,jsou ještě malinkaté a je to pro ně náročné,lepší by byl asi císař.Říkaji 23-24tt je šedá zóna, hranice mezi porodem a potratem a nedokážou pomoci.Ono i mimi narozené na 25-28tt musí být hodně velký bojovník aby bylo zdravé ☹ Holky přečtěte si fotoblog jedné uživatelky,která s vámi četovala 21.srpna, jmenuje se "adajar" a té se narodil chlapeček na 26tt a to jsme brečela radostí,když jsem to četla, jakej byl ten malej bojovník,fakt šikulka 🙂 a to je jak říká felicitta fakt jeden z mála

kackag
23. lis 2010

@berule to je mi líto a je to hrozné.Jsem taky proti tomu, vždyť dneska už dělají už kvalitní UZ a tam to také zjistí a srdeční vadu určitě a navíc je to docela velký zákrok, to mimi se prý zalekne a utíká před tou jehlou.

felicitta
24. lis 2010

VYHLÍDKY PŘEDČASNĚ NAROZENÝCH

Podle týdnu těhotenství ve chvíli porodu lze rozdělit nedonošené děti do několika skupin
24.-28. týden: extrémní nezralost, šance na přežití kolem 70 procent, s vývojovými odchylkami se bude potýkat 40 procent.
28.-32. týden: těžce nezralé děti, přežívá asi 90 procent, 15 procent mívá lehký i závažný handicap.
32.-34. týden: dobrá prognóza, odchylky od vývoje čili opoždění se objevují asi u pěti procent.
Po 34. týdnu: bez větší újmy na zdraví by měly přežít všechny, prognóza je dobrá.

U všech skupin je důležitým faktorem váha a kondice dítěte.
Počty novorozenců v České republice pod 1000 gramů:
1997: 320, 1998: 337, 1999: 346
2000: 327, 2001: 334, 2002: 348, 2003: 390.

U těchto dětí se dětská mozková obrna vyskytovala u 10 až 25 procent, poruchy zraku u osmi až 15 procent.

zlobilek
24. lis 2010

já sem naštěstí nepatřím, mám hezkého kluka i když po rizikovém tehotenství a narodil se pouze týden před termínem.
já jen zděšěně koukám na ty čísla - prognozy. držím vám všetkým palčeky. mne manžel také v tehotenství hodne obskakoval a dělal skoro vše, protože nemáme nikoho, kdo by nám pomohl. tak se držte, at vaše mimča vydrží co nejdíl s váma v bríšku. já byla otevřená na 2prsty asi od 6měs. a jedna kamarádka také a se obávala předčasného porodu a nakonec to protáhla skoro o 2týdny, pak ji vyvolávali porod a kluk pořádnej cvalda, říkala, že tak velkej macek, že se mu ani ven nechctělo. rodila přirozeně. 😀

veruska007
24. lis 2010

No, ja si taky uzila kolem porodu s malym - vyvolavali mi ho kvuli zjistenemu neprospivani a hypoxii, cely porod nas oba monitorovali, ale je uplne v poradku. Ted se miminko narodilo v 19.tt, nejakou dobu se pry uz nevyvijelo, ale jeste par dni pred tim bylo zive... Tak tezko rict, co se stalo. Snad uz to priste bude lepsi. Z predcasne narozeneho ditka mam strach, kamaradky se mne ptaji, proc nemohli tak male dite zachranit... no, nemohli. I hypoteticky, kdyby to slo, mozna bych to ani nechtela. Jinak ja slysela, po odberu plodovky je 1% potratu a tady na Konikovi je plno holcin, co ten potrat fakt mely. Nesla bych na to. Ale tentokrat uz pujdu na screening v 1. trimestru. A pry me budou hlidat jako rizikove tehotenstvi primo ve fakultce. Tak uvidime. Jsem 12 dc, tak uvidim. Po ovulce zkusim brat progesteron, vzdycky, kdyz jsem ho mela, tak jsem otehotnela 😉

ee.liska
24. lis 2010

holky jen nakukuji a chci vám všem dodat optimismu 🙂 nás potkal zamlklý potrat ve 24 tt a dnes už máme doma 3 měsíčního chlapečka . nebojte, i když je to těžké věřit, zase bude dobře 😉