Pozdní potrat ve II. trimestru. Máte zkušenost?

miccka
20. kvě 2010

Ahoj holky. Bohužel zakládám tohle smutné téma. Chtěla jsem vás poprosit, zda máte některá (nebo vaše známé a kamarádky) zkušenost s potratem v 6.měsíci. Při kontrole na ultrazvuku moje mudra již neslyšela u miminka srdíčko, přitom vše se vyvíjelo naprosto normálně, oba genetické screeningy v pořádku. Vyvolávali mi potrat, dost otřesný zážitek. Miminko bylo v pořádku, žádný uzel na pupečníku, žádné vady. Hledala jsem na netu holky, které mají podobnou zkušenost, ale spíš se jednalo o indukovaný potrat kvůli VV. Já nic takového neměla. Budu ráda, když si o tom budu moct s někým popovídat, kdo má podobnou zkušenost. Mám za sebou už jedno zamlklé těhotenství v 10.týdnu, ale to se vůbec nedá srovnávat. Je to sice také otřesný zážitek, ale uspí vás a provedou revizi, během 15 minut je po všem. Přetrvává jen smutek v duši. Ale porodit mrtvé miminko, to nepřeji ani největšímu nepříteli. Dítko doma ještě žádné nemáme, o to všechno je to smutnější ☹
Díky. Mirka

maova
14. únor 2011

@duhovka někdy si taky říkám, jak je možné, že tohle všechno se stalo, že se ta smůla přece musí jednou unavit. Ale zase jsem našla skvělého manžela a za něj jsem strašně moc ráda a vím, že spolu zvládneme všechno 🙂 Ale je to těžký, to přiznávám a jsou chvíle, kdy už přestávám věřit. Jednou to ale přece musí dopadnout dobře 🙂
Tobě moc přeju, ať už se příště nic špatného nestane 🙂

maova
14. únor 2011

@duhovka a moc děkuju 🙂

felicitta
14. únor 2011

@maova Závidím Ti že už máš v sobě tak uklizeno,taky bych se už konečně chtěla rozhodnout pro jedno řešení a za tím si stát,ale momentálně skáču z té možnosti se sestrou do adopce a zase do boje zkoušet to dál,fakt nevím,doufám že mi to ukáže čas..Manžel zastává názor že už jednou v životš musíme toto téma opusti a začít normálně žít,že nás ten čas s dcerkou stál strašně moc energie a obětí,že je pro něho nejdůležitější moje zdraví a nechce mě ztratit,vím že se teť o mě moc bál,že se z toho už nevzpamatuji,byla to pro něho hrozná doba...Taky si říkám že můžu být ráda že takového chlapa mám kolik lidí za celej život nenajdou slušného partnera,máme krásný vztah tak bych mohla být štastná,ale bez mimi mě to prostě nejde...
Jinak moc Vám přeji aby ten čáp přiletěl už brzo,musí to být užasné už vše připravovat a vědět že tam ten uzlíček štěstí určitě ležet bude!
Jo a mám dotaz ta laparoskopie,jak se to dělá u musí se po tom být doma,nebo se může hned do práce?

felicitta
14. únor 2011

@kackag To naprosto chápu,že ikdyž jedno dítě máš stejně Tě to trápí a jsi z toho stejně neštastná jako třeba já...Ba naopak musí být těžké když víš že už to jednou normálně klaplo se s tím vyrovnat proč máš teť problém...
Máš pravdu dokuď je nějaká naděje budeme bojovat dál,vždyť víme že to za to stojí 🙂

duhovka
14. únor 2011

@felicitty
Kdyz delali laparoskopii mne, tak jsem v neděli nastoupila do nemocnice, v pondělí to udelali a v úterý jsem šla domu. Blbě se mi oblikalo, protože jsem měla strach, at si ty dva stehy neutrhnu, ale asi jsem byla jen moc opatrná. Zůstala jsem doma a pracovala z domova, takže normálně fungujes, ale záleží kde pracujte a co děláš. Po víkendu jsem šla normálně do práce. Mas opravdu jen 2-3 dírky s tak jedním až dvěma stehy. Cela procedura je pod celkovou narkozou tak na 20 minut. Me dokonce doktor rekl, ze mi to možna pomohlo, ze jsem vůbec otehotnela... I kdyz kdo ví... Každopádně v dubnu 2010 laparka a v záři tehu. Jen mi teda zjistili, ze jeden vejcovod je nepruchozi, takže muzu otěhotnět jen jednou za dva mesice 🙂 Kdyby to fungovalo, jak ma 🙂

felicitta
15. únor 2011

@duhovka Díky,přemýšlím totiž jestli to mám nechat udělat teť když jsem jednou na neschopence,bylo by blbé nastoupit do práce a hned zase chybět...Ale nevím jestli se to dá dělat hned po porodu,uvidím...

verunenka
15. únor 2011

@duhovka ahojky moni, tebe pustili po laparoskopii na druhy den? Mně ji dělali taky v dubnu 2010, ja jsem nastupovala v utery ve stredu zakrok a domu jsem sla až v pátek. Nic mi samozřejmě nezjistli. Taky si myslím, že mi ta laparoskopie pomohla,protože v srpnu jsme uspěšně otehotněli...a na vanove potratili ☹

@felicitta ahojky, je mi moc líto co tě potkalo. Tak to si rikam porad taky, že je mi to blbe vuci holkám, kdyz chodim porad marodit. Nabidli mi lazne, tak nevim, jestli mam jet 😒 ....

felicitta
15. únor 2011

@verunenka Ahoj a děkuji...Do lázní jeď určitě,na nikoho neber ohled,je to tvé zdraví a mateřství pro které to děláš a pokud To to pomůže tak se vůbec nerozmýšlej!
Jak dlouho po té laparoskopii jsi musela zůstat doma ty,nežli jsi směla do práce?

veruska007
15. únor 2011

@verunenka Je, to je super, ze Ti nabidli lazne, to jed a hned! Urco Ti to moc pomuze, kdyz ne fyzicky, tak aspon psychicky moc a moc. A kamoska takhle byla v laznich...a za chvili byla tehule 😉.

verunenka
15. únor 2011

@felicitta Ja vím, že je to moje zdraví, jenže já místo, abych hleděla na sebe, tak hledim na druhé, abych to nekomlikovala...Já už jsem prostě taková. I ted do práce jak jsem se vracela, tak jsem mela moznost na vyber bud delat zpatky zastupce vedouci nebo na prodavacku. Tak jsem sla na prodavacku, chceme jit znovu na ivf co nejdriv, tak cca do 4mesicu a pokud by se to povedlo, tak jsem to nechtela komplikovat. Uz tak jsem zamesnanec na dvě veci, kdyz chodim porad marodit. Sla jsem po 3tydnech, protože to mam v praci docela náročné 😒 . Ale zaleží co delas ty za práci.

duhovka
15. únor 2011

ono asi záleží jak se po tom zákroku cítíš a jak tam mají volné postele🙂 Záleží i co tou laparoskopií zjišťují-u mě to byl jen malý zákrok-podívat se, zda je v břichu vše ok..., ale kamarádce by měli takto operovat myomy a to prý bude i na 3 týdny po operaci doma.
Jen mě překvapuje, že ti, Felicitty, tu laparku ještě nědělali...i když ty jsi asi neměla probém s otěhotněmím, viď? Mě to dělali právě proto, že se nám nedařilo otěhotnět...

Veru,
když nic nezjistili, tak proč nemůžeš otěhotnět normální cestou? Já myslela, že umělé se dělá až když vše ostatní selže....

verunenka
15. únor 2011

@veruska007 Bavila jsem se o tom s vedouci a ta si myslela, že mě pošlou, jenže jak jsem byla u prvniho gynekologa tak ten mi to nenabidl ani jsem se ho na to neptala, protoze jsem presla k jine a ta mi to hned nabidla. Uvidim jak dopadne vedouci u regionální(jestli jim dovoli misto mě)brigadnici. Urcite si myslím, ze to pomuze i hodne psychicky, manžel už to se mnou odmita řešit, že pořád na to nechce myslet, najednu stranu ho chapu, ale mně to pomáha, když o tom můžu mluvit,ještě ze jste tady vy, i kdyz je to moc smutné,co nas tady dá dohromady ☹Tak to hje moc fajn, ze se ji to povedlo 🙂

verunenka
15. únor 2011

@duhovka protože manžel, má trochu pomalejší sperma a já mám ještě mírnou alergii na jeho sperma,ale je to v normě. Tu laparoskopii mi delali az po 3neuspěšných pokusech, nevím proč mi to nedelali na začatku asi chteli nahrabat prasulky. K te laparoskopii mi delali jestě hystereskopii, to je přes spodek ani mi nerekli,že jsem sešita i ve spodu, to jsem zjistila až doma,jak jsem si davala cipky 😖

veruska007
15. únor 2011

@verunenka Tak to mas super s tema laznema. Mne to doktorka nenabidla, ale ani jsem se neptala, nemela bych kam dat Honzika ☹. Jo, manzel se se mnou o tom taky nebavi. Chtela jsem si o tom s nim promluvit vcera a prasknul dverma a sel na pocitac... no, to je teda empatie 😠

duhovka
15. únor 2011

@veruska007
Věru, vám neřekli, ze mate čekat minimalne pul roku než otehotnis znovu?

veruska007
15. únor 2011

@duhovka Ne, řekli tři měsíce a dokonce porodní asistentka říkala, že klidně můžeme zkoušet po šestinedělí, že i když to nevyjde, tak to není tím, že je to brzo, ale jiným problémem. Tak nám to vyšlo po těch 3 měsících (ale zkoušeli jsme to hned, jen to nešlo).

duhovka
15. únor 2011

@veruska007
To jsem z toho jelen... Ja myslela, ze kdyz potratis takhle pozdě, tak prave proto se musí čekat, at se dá VŠE do pořádku a nestane se to znovu. No, jdu k lékaři ve čtvrtek, tak uvidíme co rekne. Tak to je super, tak to asi taky zkusíme drive 🙂
Děkuji a opatruj se! Koukám, ze uz ti bezi 15. týden. Bylas na NT screeningu? Na triply půjdes?

lucie.krajcarova
15. únor 2011

@duhovka nás taky strašil doktor půlrokem, a já na něj vytřeštila oči 😠 no a prej by mohly stačit tři měsíce, třeba se to hned stejně nepovede, takže se to bude blížit tomu půl roku. na druhou stranu je dokázáno, že dobré výsledky jsou do roka od takových potratů. je to zvláštní... my taky čekali jen dva měsíce.

veruska007
15. únor 2011

@duhovka No, já nedávno četla nějakou lékařskou studii, a tam psali, že sice bylo dost potratů i brzy po otěhotnění, ale že to byly příčiny, na které ten čas vliv neměl, a že je naopak lepší otěhotnět co nejdřív po šestinedělí. Jinak prý by měly platit tři měsíce, šest je nějaké doporučení staré desítky let, ale to se prý dělaly revize jinak, takže déle trvalo, než se zhojilo hrdlo. No, a taky je prý větší problém, když se dělá pouze revize. Ale pokud je před tím spontánní potrat, tak se hrdlo rozevře samo, takže k poškození potom už nedojde a je to v podstatě jako po porodu.

Jinak na NT jsem byla, riziko 1:14000, takže super. A na tripply taky půjdu, doktorka tvrdí, že jsou povinné. Ale jdu až skoro za dva a půl týdne.

Jediný co mám je, že mám dělohu cca o měsíc větší, ale to jsem měla i v minulém těhu. A problémy to nedělá.

kackag
16. únor 2011

@duhovka tak mi jsme po potratu v 16tt týdnu čekali přesně rok, než jsem otěhotněla a stejně se to stalo znovu ☹ takže si myslím,že je to úplně jedno 😉 každopádně bych počkala na první menzes

kackag
16. únor 2011

@veruska007 veru ty už máš krásný týden 🙂 to není možný jak to utíká.Pamatuji si před chvílí jak jsi nám oznamovala dvě čárky na testu 🙂
tak se drž kočko 🙂

duhovka
16. únor 2011

@veruska007
dobre rano, tak možná tady je zakopaný pes...nejsem si jistá jestli jsem měla spontánní potrat-odtekla mi voda, ale porod nezačal sám....večer mi zavedli nějaké dilatační tyčinky, které roztáhly děložní hrlo a pak mi dávali tablety, aby začaly kontrakce, pak byl porod a kyretáž....tak že by možná proto ten půl rok????? No oficiálně mi to nikdo neřekl, takže čekám co můj gynekolog....ale stále čekám na výsledky z histologie....už je to 6 týdnů, furt tam volám a nic...mám strach, že doktor mi neřekne vůbec nic, protože se vymluví, že výsledky ještě nejsou☹
Uvidíme, ale manžel byl z toho, že bychom se začli snažit dříve nadšený....je fakt úžasný...Pravda je, že chtěl mimi už nějaký ten rok, jen já jsem se k tomu nějak neměla...teď chceme mimčo oba moc, tak snad to půjde rychleji než před časem.....

@lucie.krajcarova
Luci, jaks to myslela? dobré výsledky jsou do roka snažení nebo že do roka rodím?????

Holky, moc děkuji! To by znamenalo nečekat do léta, jupí!!! I když jsem naplánovala tolik akcí, že mi je pak bude líto zrušit....i když to je blbost, nebude, budeme rádi, že to rušíme, protože jsme těhu🙂!!!! Snad🙂

lucie.krajcarova
16. únor 2011

@duhovka četla jsem takový článek a psali tam, že pokud žena po potratu otěhotní do jednoho roku, tak má šanci na zdravé dítě a relativně snadné otěhotnění. je to nadějné 🙂

veruska007
16. únor 2011

No, když se roztahuje děložní hrdlo, teoreticky by se asi mělo čekat déle. Já porodila naprosto spontánně, odtekla plodová voda, jela jsem do porodnice, poslali mě domů, a pak mi stejně začaly kontrakce a dojeli jsme tak tak. Pak jsem byla na revizi kvůli přirostlé placentě, ale to si myslím, že bylo hredlo ještě dost roztažené. Manžel se taky chtěl začít snažit hned, já pořád bojovala se sebou, jestli hned nebo později nebo nikdy...

No, ještě měsíc a budu ve stejném tt, jako když umřel Jakoubek. Tak se bojím, že ten mašíc bude pěkný očistec. Pořád se kontroluju, přemýšlím, jestli mám takový výtok (že jo, v těhu je normální) nebo mi zas odtéká plodovka (zpočátku to bylo stejný), když mě bolí břicho tak přemýšlím, jestli je to pořád ok a tak... snažím se na to nesoustředit, ale zas tak úplně dokonalé sebeovládání nemám.

😖

kackag
16. únor 2011

@veruska007 to se ti ani nedivím, já se v příštím těhotenství asi zblázním strachy, proto to tak odkládám 🙂 proptože přesně vím,že mně jakékoliv píchnutí rozhodí,ale budu jezdit k doktorovi i s každým píchnutím, protože minule jsem si furt říkala,že hysterčím,že břicho bolí v těhu normálně,ale oni asi začínaly slabé kontrakce ☹ jenže to není k rozeznání, protože to břicho dole bolí furt stejnou bolestí ☹
potřebovala bych mít gynekologa za mažela aby byl furt se mnou a měla bych ho kdykoliv po ruce 😀 asi jedině pak bych se cítila 😀 v pohodě

veruska007
16. únor 2011

@kackag Jj, to je presne to, proc jsem si taky rikala, ze bych pockala... ale Honzik se porad ptal na miminko, nedalo se to vydrzet 😅 . A manzel chtel taky, tak jsem podlehla...no, jsem za to rada. Ale uz aby to bylo za mnou. Ted resime, jestli si kdyztak poridime i treti ... ja mam jeste slibenou tu holcicku 😀

kackag
16. únor 2011

@veruska007 tak si ještě uělejte holčičku 🙂 čím více dětí, tíme více starostí a hlavně radostí 🙂 a pokud není v ničem problém,tak ať se rodí sposty dětiček 😀

veruska007
16. únor 2011

@kackag ja vzdycky chtela tri deti, no, manzel je jedinacek, tak se boji toho chaosu, co je u nas, kdyz se vsichni sejdeme, prip. i s partnerama - a to jsem zatim jedina s ditetem, ostatni sourozenci jsou mladsi. To pak bude masakr 😀 . Uvidime, jestli treti, tak do tri let, to uz mi bude skoro 34... pozdeji to riskovat nebudu. Ale kdyby bylo druhy ditko taky jako Honzik, tak bychom to treti asi zkusili, jen to pry nesmeji byt trojcata 😅 . Ale s manzelem jsme probirali, ze kdybychom cekali treti, tak bychom si poridili novejsi auto... a to je pro nej strasna motivace 😀

duhovka
16. únor 2011

@veruska007
to je hezké, že chcete tolik dětí...to už se snad ta holčicka povést musí🙂
Já si myslím, že když bude v pohodě tohle tvé těhu, tak proč ne? Jen na to snažení bude méně času, když už budete mít dva rošťáky🙂, ale na to příjemné se čas najde vždycky, viď?

Holky, dneska jsem volala...opět...do nemocnice pro výsledky histologie...konečně to vzala staniční a pořádně se podívala a obtelefonovala co šlo a nakonec z ní vylezlo, že výsledky budou nejdříve za 2 měsíce (od potratu)....protože když je už miminko větší než 10 týdnů, tak to posílají jinam. Jak dlouho jste čekali na výsledky vy??????

@kackag
Kači a vy jste čekali rok, protože jste to chtěli dodržet nebo protože to chvíli trvalo než se povedlo otěhotnět?

@lucie.krajcarova
Luci, moc díky za poznatky z takového článku. Všichni říkají, že tělo po potratu je jako "pohnojené", tak doufám, že to vyjde. Co vy? Taky říkaj, že když to má být dobré, tak bude i kdyby trakaře padaly....tak nevím....

verunenka
16. únor 2011

Holky, tak vám zavidím, že přícházíte do jíneho stavu, přirozenou cestou. U nás je to běh na dlouhé míle. 😢 Chodit si pro vysledky,jestli jsem nebo nejsem tehotná je o ne nervy ☹,