Pozdní potrat ve II. trimestru. Máte zkušenost?

miccka
20. kvě 2010

Ahoj holky. Bohužel zakládám tohle smutné téma. Chtěla jsem vás poprosit, zda máte některá (nebo vaše známé a kamarádky) zkušenost s potratem v 6.měsíci. Při kontrole na ultrazvuku moje mudra již neslyšela u miminka srdíčko, přitom vše se vyvíjelo naprosto normálně, oba genetické screeningy v pořádku. Vyvolávali mi potrat, dost otřesný zážitek. Miminko bylo v pořádku, žádný uzel na pupečníku, žádné vady. Hledala jsem na netu holky, které mají podobnou zkušenost, ale spíš se jednalo o indukovaný potrat kvůli VV. Já nic takového neměla. Budu ráda, když si o tom budu moct s někým popovídat, kdo má podobnou zkušenost. Mám za sebou už jedno zamlklé těhotenství v 10.týdnu, ale to se vůbec nedá srovnávat. Je to sice také otřesný zážitek, ale uspí vás a provedou revizi, během 15 minut je po všem. Přetrvává jen smutek v duši. Ale porodit mrtvé miminko, to nepřeji ani největšímu nepříteli. Dítko doma ještě žádné nemáme, o to všechno je to smutnější ☹
Díky. Mirka

ivcah
10. dub 2011

Hm. Ta možnost, že porod nemusí dopadnout jen dobře, holt nikoho nenapadne. Pro všechny je to automatická a ta nejpřizozenjší věc. Statisticky vzato máme snad už to nejhorší za sebou. Snad už jsme si všechny to špané vybraly. Tak se tomu pokusíme věřit

veruska007
10. dub 2011

Moje maminka to měla taky tak, o jedno miminko přišla.... a my tři jsme byli v pohodě.

klara.k
11. dub 2011

ahoj holky, zdravím po víkendu. Já o víkendu na koníka nechodím. Píšu sem v práci a doma mi to zabírá moc času, vždycky se začtu a práce stojí, tak jsem si to doma zakázala. Chci vám jen říct, že já jsem měla teď dvě noci po sobě strašné sny. První byl, že jsem byla těhotná, cítím pohyby a vím že děťátko umírá, tak jsem byla včera celý den špatná a na dnešek se mi zdálo, že jsem těhotná, už bez nejakých hrůz, ale i tak mě to vzbudilo a zneklidnělo.

No vám snad bylo lépe, přeju pěkný den.

kackag
11. dub 2011

ahoj,jsem moc,moc,moc,moc ráda,že to Maova konečně šťastně dopadlo a mají holčičku.Martinko,z celého srdce vám to přeju a užívejte si krásné chvilky s Nelinkou 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂
Krásné jméno 🙂 tak se jmenuje můj andělíček 🙂

holky, já vás tady pravidelně pročítám a jsem stále s vámi a držím všem těhulkám i zatím netěhulkám palce.Akorát jsem se už asi dostala do stádia, kdy samozřejmě si stále na naší nelinku vzpomínám a nikdy nezapomenu,ale je to čím dál lepší a konečně teď po 7 měsících opět žiju a užívám si života a krásného jara 🙂 🙂 a přitom se připravuji na další těhu.
Prošla jsem dalším vyšetřením na reprodukční imunologii v Plzni u doc.Ulčové Gallové a vše je opět v naprostém pořádku, takže mi akorát doporučila vitamínovou kůru.
Všem vám přeju,aby vám co nejdříve bylo lépe a další těhu🙂

lucie.krajcarova
11. dub 2011

@kackag to jsou dobré zprávy. musím říct, že jsem na tom podobně. už je mi daleko líp. U nás je to už 9 měsíců. doufejme, že to bude jen a jen lepší 🙂

kackag
11. dub 2011

@lucie.krajcarova bude to lepší věřím tomu 🙂 🙂

maculda
12. dub 2011

@ivcah Tak to jsi dobrá, že si už dokžeš psát s těhotnou kamarádkou. Já jsem si už taky psala s kámoškou, se kterou jsme měli stejný termín, ale na osobní setkání to zatím ještě není... Ale časem to určitě půjde ...

@lucie.krajcarova říct to dětičkám ve školce, bylo v pohodě. že jsem těhotná jsem jim "oficiálně" řekla na konci 4. měsíce, ale už to stejně věděly od rodičů (bydlím ve vesnici, kde i učím v mš. Myslím, že rodiče věděli, že jsem těhotá dřív než já 😀 )Dětičky to strašně prožívaly, pořád se ptaly, kdy se narodí, jak se bude jmenovat atd atd. A to jsem od 2. měsíce nepracovala, ale občas jsem je navšívíla nebo je potkala na procházce. No a jednou, když jsem je potkala se mě jeden chlapeček zeptal, jak se daří mému miminku. Tak jsem mu řekla, že bylo moc nemocné a už je v nebíčku (jak mi to poradila psycholožka v nemocnici). Slyšely to i další děti a jejich reakce byly úžasné: Paní učitelko, nebudte smutná, ono se na vás dívá z nebíčka. Nebo Za chvilku se vám určitě narodí druhé miminko. A někteří dokonce: Nám včera umřelo morče, tak je taky v nebíčku. Moc se divily, jak to, že na tu "nemoc" neexistuje lék. Pak si to mezi sebou roznesly a bylo to. Když jsem nastoupila, tak už to skoro všechny věděly. Jen jedna holčička se mě asi po třech dnech v práci zeptala, jestli mi to miminko už vylezlo a než jsem stačila odpovědět, tak jí to druhá holčička už vysvětlila 🙂 Děti vůbec reagují na smrt úplně jinak než dospělí. Když někomu umře prarodič, oznamuje mi to spíše jako nějakou zvláštní událost, kterou prožil, jako něco extra. Nesetkala jsem se s tím,že by třeba kvůli tomu některé dítě ve školce plakalo.

@sue_m Dokážu si představit, jak jsi se cítila po té návštěvě. Muselo to být hrozné! Vůbec se nedivím, že tě to vzalo. Já mívám někdy taky takové pocity. Někteří lidi se tváří úplně jako by se nic nestalo. Možná o tom nechtějí začínat mluvit, aby nám neublížili, ale opak je pravdou. Tvářit se, jako že se nic nestalo není zrovna nejlpší řešení.

@veruska007 Veri, mám podobnou zkušenost - dnes jsem byla na odběrech krve. Ukázalo se, že mám zvýšené tendence ke srážení krve. Sestřičky dlouho zjištovaly, do jaké zkumavky mi mají krev nabrat, pak se mě ptaly, co se mi stalo, že mám takové speciální vyšetření. A když jsem jim to řekla, tak by byly rády, kdyby se spíš nezeptaly. Ale já (i ony) to ustály celkem v klidu. Jinak mám zkušenost, že lépe reagují těhulky a maminy, které si prošly něčím podobným, než lidi, kteří se rozhodli, že chtějí dítě, vlítli na to a za devět měsíců drželi zdravé mimi....

Ivach a ostatníem přeju jen "dobré" dny i noci

klara.k
12. dub 2011

Ahoj holky, tak vám jdu říct, že jsme dostali v CARu zelenou a můžeme se začít připravovat na zavedení embrijek. Jsem nervozní, mám hrozný strach a velikánskou radost.
Všem vám přeji pěkný den a také příjemné zprávy

veruska007
12. dub 2011

@klara.k Jeee, tak to gratuluju! To je super. Budu drzet palce.

@maculda Jejda, to je super, jestli Ti neco zjisti - s tou srazlivosti to pry byva bezne, asi si budes muset v tehu pichat injekce jako ja... ted se mi teda zacaly delat dost modriny ☹, tak jsem nevedela, kam to dnes pichnout, ale jinak verim, ze to pomuze.

To je fajn, ze to deti berou tak pekne. Honzik to nejak vubec nechapal, nejakou dobu se ptal po miminku a smal se, ze brecim, ale pak to vysumelo. Ted uz to chape vic, porad se na miminko pta, dnes mi do bricha strkal kaminek, ze pro miminko.

Ja teda taky jeste sem tam bojuju s peknou depkou, hlavne kdyz to doma neklape, jak bych chtela ☹ . Ale snad bude brzo lip.

klara.k
12. dub 2011

@veruska007 to ti krásně naskakují ty týdny, že. Je to krásně uklidňující, když to tak u vás vidím.

veruska007
12. dub 2011

@klara.k Diky, jj, hlavne je super, jak Vojtisek kope a ja vim, ze zije... moc doufam, ze ted to uz bude dobry. Ve ctvrtek uz zacnu pomalu nakupovat... nechybi nam teda nic, jen takove drobnosti... ale uz zacnu pokukovat.

ivcah
12. dub 2011

@klara.k To je super zpráva! Takže je všechno na dobré cestě. Tak budu držet palce!!!!!!!!!!!

maculda
12. dub 2011

@klara.k Tak to je moc dobrá zpráva. Paráda. Držím pěsti,aby se vše podařilo. 🙂
@veruska007 To je pěkné s tím kamínkem. Určitě se na brášku moc těší 😀 Pro mě je to, že mám tendence ke srážení krve dobrá zpráva, i když to zní divně. Ale aspon budeme vědět, proč se to stalo a příště tomu budeme moc předejít! Doktorka na hematologii mě utěšovala, že to nic není, že je to běžné, že příště budu "podchycená" a jíst tabletky na ředění krve, at nemám strach. Ale já jsem právě za to ráda...

sue_m
12. dub 2011

@kackag to je moc ráda, že už je trochu lépe a připravuješ se na další těhu! Na kdy ho plánujete? a jestli se můžu zeptat, jakou vitamínovou kůru máš doporučenou? také bych chtěla začít brát nějaké vitamíny, myslela jsem na Femibion.

@maculda děkuju... ono je opravdu těžké vplout znovu do toho normálního života.. v neděli jsme museli na sešlost znovu, tentokrát tam byly i manželovi babičky. Nikdo o tom vůbec nemluvil.. já bych to tedy nechtěla rozebírat před celou rodinou, ale aspoň slyšet slova soustrasti... ☹ takhle je to jakoby dvojčátka nikdy nebyly 😔 přišlo mi i, že jedna z babiček se na mě dívá tak jako nesouhlasně... tak nevím, třeba se mi jenom zdá, ale spíš myslím, že se nepletu...
Je supr, že ti našli tu srážlivost krve, já bych také byla ráda, kdyby to byl problém, který se dá řešit, existují na něj léky... já tu poruchu srážlivosti mám také, beru po IVF vždy anopyrin.
A děti u tebe reagovaly krásně 😵 někdy je těžké uvěřit tomu, co všechno chápou, i když někdy třeba po svém.

@veruska007 také se mi moc líbí, jak ti naskakují týdny! doufám, že jste v pořádku.. a věřím tomu, že už všechno v pořádku bude, hlavně že se přišlo na tu genetickou poruchu a máš ty injekce! A držím palce, abyste to doma měli co nejpříjemnější... to je hrozně důležitý, já nemám ráda, když u nás nastává ta studená atmosféra...

@klara.k to je paráda, že už můžete začít! A víte už, kdy do toho půjdete? držím moc palce... já věřím tomu, že největší lék pro mě bude miminko, i když to nikdy už nebudou dvojčátka. Ta byla naše první.

A já mám také novinu, jsme objednaní znovu do CARu, na konec dubna. Uf, uf... Zase to bude všechno začínat. Tak jsem na to moc zvědavá... a doufám, že pro nás budou mít pozitivní zprávy, ráda bych šla na KET v červnu... tak doufám, že to půjde. To už poběží pátý měsíc.. holky, jaké vyšetření jste všechny podstupovaly? My už máme udělanou imunologii a genetiku ještě z CARu...

ivcah
12. dub 2011

Tak to vypadá, že to tady bude brzy samá těhulka 😉 To bude moc hezký! Moc vám to všem přeju a doufám, že se za čas taky připojím... Moc držím palce
Akorát si připadám jediná, komu se žádné testy dělat nebudou ☹

sue_m
12. dub 2011

@ivcah ivco, o všechny testy si můžeš říct a máš na ně plný nárok! My jsme genetiku absolvovali v Gennetu v Praze a imunologické vyšetření v Imunni v Praze ( www.immunia.org ). Nás tam poslali z Gennetu, ale gynekoložka ti určitě doporučení tam může napsat. A kdyby nechtěla, vždy můžete jít jako samoplátci...

kackag
12. dub 2011

@sue_m mně ta doktorka z reprodukční imunologie v Plzni doporučila:kyselinu listovou 2x, pangamin 3x4, potom hořčík,vápník,zinek a selen a delší dobu už jím železo, protože mi zjistili absolutní nedostatek a v příštím těhu si mám taky píchat fraxiparin ikdyž mi na nic na hematologii nepřišli,ale prej z toho ženy po častým potratech profitují,není to na škodu.Taky jsem chtěla zahájit kůru s wobwenzymem,ale je strašně drahý,tak později 🙂 další těhu sice plánuji skoro každý měsíc si říkám,že začneme,ale strašně se toho bojím,tak odkládám měsíc od měsíce ☹

@ivcah ty testy si pro jistotu vyžádej.Já si je taky vyžádala sama.Mám za sebou genetiku,imunologii,hematologii,endokrinologii, to jsou asi ty nejdůležitější.

@klara.k tak to gratuluji, už bude zase lépe 🙂
@veruska007 veru gratuluji ke krásnému tt 🙂

ivcah
12. dub 2011

@sue_m Díky za radu. Tento týden jdu ještě ke svému doktorovi tak se poptám co a jak. Zatím ještě nemám ani výsledky z pitvy, tak mám ještě naději, že se něco najde tam ale říkali mi, ať s tím moc nepočítám. Je to hrozný, ale fakt by se mi moc ulevilo, kdyby se někde neco našlo. Už pro ten pocit, že se tomu dá příště vyhnout. Takhle je to takový buď a nebo ☹

lucie.krajcarova
12. dub 2011

@maculda teda, to je super, jak to ty dětičky berou, jsou opravdu úžasné 🙂 🙂 🙂
@klara.k tak to je bomba, moc držím palečky 🙂

veruska007
12. dub 2011

@ivcah Ahoj, nic si z toho nedelej. Mne taky dr. nikam neposlala. To az kdyz jsem se s dr. domluvila, ze mne teda posle na kontrolu do rizikove poradny, a tam se divili, proc nemam tu hematologii. A genetiku mi delali taky az z hematologie. Jinak jsem nikde nebyla. Pitva nic neprokazala, ale pry to cekali.

@sue_m Ja Te uplne chapu, taky jsem z nekolika stran slysela, ze se vlastne nic nestalo, a ze co ty matky vyvadeji, ze to jeste zadne dite neni a kdesi cosi, dokonce to nepochopili ani mi rodice, ze je nam smutno (ti teda aspon respektovali, ze nechci nikoho videt, dokonce oslavu narozenin o mesic posunuli). Zato tchyne s manzelem k nam vrthli hned druhy den pote... temer nasilim, manzel stal na jejich strane misto na me... dost hrozna zkusenost. Zkolabovala jsem tak, ze dojela rychlovka a dodnes nemam nejmensi chut se s nimi jeste nekdy videt 😒

kami77
12. dub 2011

@klara.k Tak to je super zprava!!!!drzim palce,at to vyjde a vsechno probiha na jednicku 😉

Co se tyka zkusenosti s pribuznymi...Presne v den ,kdy jsem prisla o mimi,slavil tchan velke narozeniny.Kazdy rok ,tak budou jeho narozeniny,i kdyz nechtene,spojeny se smutnym zazitkem... ☹ ale po tom,co se to dozvedel,okamzite presunul oslavu na pozdeji.Jinak s pribuznymi na toto tema nemluvime,proste to bylo a ted se musi dal...

Dneska je to presne mesic...najednu stranu si rikam,je to strasne davno,ale vzpominka na to,ze uz pod srdcem mimi nenosim me rozplace... ☹Je to proste jeste moc kratka doba...

Vsem tehulkam drzim palce,at vse probiha dal bez problemu,drzte se!!!

lucie.krajcarova
12. dub 2011

@kami77 ono to tak dávno není... my se taky "trefili" do narozek švagra,a to 30., ale všichni pochopili, že jsme nepřijeli slavit

klara.k
13. dub 2011

holky děkuju za to, že nám to přejete a myslíte na nás. Je to fajn vědět. Dnes si jdu píchnout injekci, abych dostala MS a jak přijde tak začínám brát hormony na sliznici a jak bude dost vysoká, tak šup zavedou nám embrya a budeme doufat, že se u nás udrží. Dnes ráno jsme šli s manželem spolu z domu, byl krásný východ slunka s mrakama, tak jsme se ptali našeho andílka, jestli nám to dovolí mít další miminko a prosili jsme ho, aby nám pomohl, že ho máme rádi a nechceme ho nahradit, ale chceme další děťátko. Kdyby žil, tak bysme to s ním taky řešili, tak i tak to s ním musím probrat, aby přece věděl co se děje a třeba nám opravdu pomůže. Já se toho docela bojím, moc se těším. Bojím se že to nevyjde a bojím se i toho že to vyjde. Abych to zvládla, jak psychicky, tak tělo aby mě nezradilo a aby nechtělo naše děťátko raději za bráchou než tady být s rodičema.

Holky na vás všechny často myslím a všem přeji jen a jen lepší zítřky.

ivcah
13. dub 2011

Ahoj holky, no s těma příbuznejma je to fakt horot. Někteří teda respektujou, že nechci nikoho vidět ani s nikým mluvit, nechodí k nám, nevolají a čekají až se ozvu sama. Ale třeba manželova mamka volá a ptá se, jak se mám. To mám chuť jít poslat někam s tím, že se mám furt stejně blbě, jak se mám asi mít. Většinou jí to už neberu, protože na to nemám nervy.
No a to než se to stalo, tak byla s manželem domluvená, že jí na zahradě vykope díry na stromky. No a ten den co se to stalo, tak se ho zeptala, jestli půjdou odpoledne vykopat ty dvě díry... Tak ji poslal někam
Dneska jsem měla zase hroznou noc. Celou jsem jí probrečela. Sice už teď spím líp v tom smyslu, že se nebudím každých 10 minut ale usnu až nad ránem, takže toho moc nenaspím ☹
Teď pořád přemýšlím, jestli už jít příští týden do práce. Na jednu stranu se mi to nechce odkládat, protože těšit se stejně nezačnu ale na druhou stranu nevim jak to půjde...
@klara.k Chápu. Taky se nemůžu zbavit myšlenky, že to příště dopadne stejně - že prostě nejsem schopná donosit normálně mimi jako ostatní. Někdy si říkám, že určitě jo, že když bude jedno tak to bude dělo určitě snášet líp,ale většinu času se bojím, že to příště dopadne stejně... Jistotu nám stejně nikdo nedá, tak musíme holt věřit.

Jo holky mimochodem jak dlouho po potratu se vrátí MS?

klara.k
13. dub 2011

@ivcah já porodila 9.11. a první MS jsem měla 7.1., tak cca 2 měsíce.

No a u nás je během chvilky změna, protože jsem nakonec MS dostala sama, tak jsme se MUDr. z CARu domluvili (Hlavně ona) že by chtěla aby jsme ještě ten jeden měsíc počkali. Já jsem se nebránila, takže se v tomto cyklu nic nekoná.

veruska007
13. dub 2011

To neva, tak budu drzet palce priste 😉. Nebo vam to treba vyjde zazrakem prirozene. Starsi chlapecek byl zazrakem, pul roku jsem nemela ms, pak jsem sla k dr., ta mi predepsala utros a clostyl, mela jsem je brat od pristiho cyklu, ale vyvolavacka nezabrala, druha taky ne.... no, a ja uz byla skoro v 3. mesici 😀 .

Ms jsem po revizi dostala po 5 nebo 6 tydnech, ted presne nevim. Jakoubek umrel deset let pote, co jsem prisla o babicku, ktera mne vychovavala, dva tydny pred sestrinymi narozeninami... a mesic nato jsem mela 30. Taky blbe nacasovany 😖 . Od te doby nemuzu vkrocit na hrbitov, driv jsem si tam chodila povidat za babickou, ted brecim, jen vidim branu.

klara.k
13. dub 2011

A já měla termín porodu na moje třicátiny, přesně na den, měla jsem mít nejhezčí dárek.

kami77
13. dub 2011

Ahojky,vidim,ze s temi " spravne nacasovynymi dny" to mame vsechny stejne!!!Ja jsem letos i loni o mimi prisla par dnu pred svymi narozeninami...Ted doufam,ze uz to bude lepsi.

Jinak me muj doktor rikal,ze by se MS mela objevit tak do tech 6 tydnu a pokud ne,tak ze se mam ozvat a da mi nejakou injekci,tak uvidime.Je to mesic a zatim nic.

@ivcah Pribuzni opravduji znaji miru tolerance a jsou opravdu empaticti... ☹Asi se jim nic podobneho nestalo,tak si rikaji,proc z toho delat " takovou vedu".
S tim spankem to asi nejakou dobu potrva.Ja se v noci taky z niceho nic vzbudim a havou mi bleskne,ze vsechno mohlo byt jinak...Musime se s tim prat a jeste to nejaky cas potrva.Jinak chapu Te,ze se necitis do prace.Nadruhou stranu to bude zmena a treba Te vytrhne od chmurnych myslenek.Snad jsou alespon Tvy kolegove empaticti... 😉

maculda
13. dub 2011

@ivcah Já dostala MS po 5 týdnech. Ale bylo to spíš takové špinění. No a 10 dnů nato znovu, tak uvidím co s tím... Jinak já šla do práce po 5 týdnech a přišlo mi to tak akurát. Ale myslím si, že je to hodně individuální. Záleží jak se na to cítíš (věřím ,že moc asi ne). Já jsem ráda, že jsem do práce nastoupila. Opravdu to zaměstnává myšlenky. Tím nechci říct, že bych si na mimi nevzpoměla, to snad ani nejde!

Otázku "Jak se máš?" fakt nesnáším. No jak bych se asi mohla mít? Prostě mi ještě pořád nejde na ni odpovědět "dobře".

@veruska007 @klara.k @kami77 To je hrůza s tím načasováním. Každou další oslavu narozenin budete mít spojenou i se smutnou vzpomínkou ☹

veruska007
13. dub 2011

No, ja otazku "Jak se mas" pokud mozno ignorovala, kdyz to byl nekdo docela blizky, tak jsem rekla, ze ted mame tezky obdobi...

S tou ms jsem to mela taky tak, mela jsem ji dvakrat po dvou tydnech, ale po tech 2 - 3 mesicich se to ustalilo... a hned byly // 😉.

Ja potom nemohla spavat, chodila jsem spat nad ranem, a to uz pak vstaval maly... coz ty depky jeste zhorsilo. Doted sem tam nemuzu spat, hodne mi pomaha usnout u nejake blbiny v televizi, a pak mne jen manzel presoupne do postele 😉