Pozdní potrat ve II. trimestru. Máte zkušenost?

miccka
20. kvě 2010

Ahoj holky. Bohužel zakládám tohle smutné téma. Chtěla jsem vás poprosit, zda máte některá (nebo vaše známé a kamarádky) zkušenost s potratem v 6.měsíci. Při kontrole na ultrazvuku moje mudra již neslyšela u miminka srdíčko, přitom vše se vyvíjelo naprosto normálně, oba genetické screeningy v pořádku. Vyvolávali mi potrat, dost otřesný zážitek. Miminko bylo v pořádku, žádný uzel na pupečníku, žádné vady. Hledala jsem na netu holky, které mají podobnou zkušenost, ale spíš se jednalo o indukovaný potrat kvůli VV. Já nic takového neměla. Budu ráda, když si o tom budu moct s někým popovídat, kdo má podobnou zkušenost. Mám za sebou už jedno zamlklé těhotenství v 10.týdnu, ale to se vůbec nedá srovnávat. Je to sice také otřesný zážitek, ale uspí vás a provedou revizi, během 15 minut je po všem. Přetrvává jen smutek v duši. Ale porodit mrtvé miminko, to nepřeji ani největšímu nepříteli. Dítko doma ještě žádné nemáme, o to všechno je to smutnější ☹
Díky. Mirka

felicitta
27. zář 2010

To jsem happy,že nejsem sama,a že mám šanci že se to přibírání zastaví ,sem při predchozím těhotenství přibrala strašně málo asi 4 kg do toho osudného 26 tt. ale teť je vše ůplně jiné,hlavně nechodím do práce asi je to ten důvod.Jediné co mám nateklé jsou prsa,mělá jsem smutné dvojky a teť mám mega prsa,mám pocit že mám ty kila převážně tam,až to bolí.Beru Utrogestan,ale z toho ty kila asi nebudou že?Od příštího týdne začínám píchat miniheparin,jsem v poradně na hematologii a tam si lékař myslí že mé dvě těhotenství tak skončila z důvodu trombofilního stavu,doufám že je to pravda a konečně se dočkáme zdravého mimi..Jinak se nebojím té plodovky,že by to mohlo bolet,ale o to mimi a také se mohou ukázat falešné pozitivitivní výsledky a všechny nemoci se také netestují tak nevím...Asi půjdu pouze v případě pozitivního triplle testu,jeden mám teť to je ten placený +ultrazvuk a pak se dělá ještě jednou v 16tt pokuď vím?Lucie proč jsi na tom byla ty,kvůli věku?Verusko proč tam chtěla murda poslat tebe?A jak jste na tom ještě plánujete a čekáte až se uzdraví tělo a dušička a nebo už snažílkujete??
Já jsem čekala a sbírala odvahu 14 let a teť jsem z toho špatná,tolik jsem se těšila a najednou je ti vše ůplně jinak nežli jsem si vždy představovala,mám hororové sny,pořád brečím,padají mi vlasy a mám akné,navíc ty kila a nejhorší na tom je že mě nikdo nechápe pro mé okolí je vše ok,myslím že vše plyne z mého strašného strachu že to zase nebude dobré,což si má rodina prostě nepřipouští pro ně to dobré bude a hotovo tak ani nemám s kým o tom promluvit...No a to počasí je na depku optimální že?

felicitta
27. zář 2010

@lucie.krajcarova
Lucie nevíš náhodou na jaké vady se přišlo,jak si psala že máš známé a u jejich odběru se něco zjistilo?
Děkuji

lucie.krajcarova
27. zář 2010

@felicitta ano u nás byly špatné triply na vývojové vady, no a z plodovky se to potvrdilo... dělali předtím ještě kontrolní ultrazvuk a ten našel další prvky podporující downa. být tebou, neohlížím se tolik na váhu, hlavně a´t jsi v pořádku. sama teď váhu řeším, ale jsem zdravá. až budu těhu, tak to budu brát volněji. Obávám se, že z plodovky jsou ty výsledky už definitivní. ale stále je tak 10% vad, které nic neodhalí a prostě můžou se ukázat až po porodu. prostě jsou screeningy, které odhalí hodně, ale ne vše. tak i po tomto zákroku maminka stále nemá jistotu. ale tu nemáš nikdy.. být tebou, určitě bych na všechny screeningy šla. až budu příště těhotná, tak mě tam pošlou asi preventivně - jak na plodovku tak na choriové klky v prvním trimestru. a navíc už mi bude 34, takže i z důvodu věku budou doktoři opatrnější.
mám za sebou dva měsíce očisty, jako zdravotní pauzy, a teď jsem se na to už vrhli. zdravotně jsem fit, psychicky taky je to lepší.
když si budeš chtít popovídat, klidně napiš. to víš, každý nemá pohodové těhotenství, problémy můžou nastat kdykoliv. kámoška zrovna teď porodila dítě v 24+0tt. asi není velká šance, že dítě přežije... tak budď ráda za to své v bříšku, ať je tam co nejdelé. a který jsi týden?

co se týče teěch vad, nejvíc se zjišťujé rozštěp páteře a down, pak edwardův syndrom - neslučitelný se životem. rizika těchto vad ti zjistí v triplech v 16tt. no a ta plodovka to může vyvrátit nebo potvrdit.

felicitta
27. zář 2010

@lucie.krajcarova Děkuji,jsi moc hodná...Prostě se povídá lépe s někým kdo ví jak moc to vše bolí a že ten strach nezmizí nikdy...Jasně že ty kila nejsou prioritní,jen mám takovou smůlu,že vždy když jsem v poradně tak jsou všechny těhule,mladé a super štíhlé mají pouze to bříško,no prostě závidím!Jsem teť ve 12 tt a se dělají ty první odběry + ultrazvuk je to placené,ale prý se tam dá zjistit 90% těch klasických vad a pak následuje ten v 16tt a tam už jen 60%...Já se musím přiznat že kdybych měla znovu rodit na 26tt to znamená že bych opet měla na výběr jako tenkrát buď uděláme císaře nebo dítě zemře,rozhodla bych se proti císaři,dítě narozené na 26tt nemá reálnou šanci,vím že ukazují v televizi ůplný opak malinkaté deti které to přežijí a jsou zdravé,ale to jsou ty vyjímky a ty těžce postižené jako byla má dcerka se nikde neukazují,vím že je to pro to dítě jen a jen trápení....A tak egoistická bych už podruhé nebyla...
Strašně moc drzím pěsti ať to brzo klapne a je vše v nejlepším pořádku 🙂

lucie.krajcarova
27. zář 2010

@felicitta no vidíš, ono je to trochu izáležitost věku, to přibírání... člověk ty kila nabere i před těhu. jinak já zas znám maminky o deset let mladší a po roce od porodu jsou mnohem tlustější než já 🙂)) takže je to individuální. bude lepší, když půjdeš na všechny testy. mne v gennetunabídli už odběr choriových klků v prvním trimestru, něco jako plodovka ale plodovky je v té době málo. asi na to půjdu. nevím, jestli se to platí. ale ostatní NT screening a plodovku budu mít zadara kvůli tomu, co se nám stalo.. ale stejně na to nemyslím, a radši ani ty ne. a pořád nevím, ve které jsi týdnu? nechceš si to dát na profil?

felicitta
27. zář 2010

@lucie.krajcarova ve 12tt....

felicitta
27. zář 2010

@lucie.krajcarova teda ve 12 tt podle ultrazvuku,podle mensttruace v 11tt....

felicitta
27. zář 2010

@lucie.krajcarova Obdivuji tvoje rozhodnutí jít na všechna ta vyšetření,za prvé já jsem srab a bojím se bolestí a za druhé bych se fakt bála o to malé,vím že to riziko je minimální,ale stejně...Říkám si ale že když něco sebemenšího v těch testech nebude souhlasit,půjdu na tu plodovku také,přežili to ostatní,tak se to asi dá vydržet...Jsem slyšela že u toho odběru záleží kde je placenta,že když je na přední straně, je to více nebezpečné a bolí to více,víš o tom něco?
Fakt tě to vůbec nebolelo?Do kolikáteho týdne se to těhotenství dá ukončit ze zdravotních důvodů?To musí být šílená doba čekat na ty výsledky,nevím jestli bych to vůbec zvládla,už tak jsem na kopr...Ale je moc dobře že máš naprosto jasno co chceš a co ne!! 🙂

lucie.krajcarova
27. zář 2010

@felicitta no budu těhotná už potřetí a jedno dítě už mám.. možná to je snazší. prostě víme, jaký je náš kluk živý, a to je zdravý... takže tak...

veruska007
28. zář 2010

Ahoj, Felicita.

Mne taky doktorka chtela poslat na plodovku, protoze mi vysel pozitivni tripple test - vyvojove poruchy mozku. Ale na velky utz. jsem mela cekat do 22.tt (meli dovolenou), a navic doktorka rikala, ze pozitivni tripple testy ma v ordinaci kazdou chvili a za celou jeji praxi (je uz starsi) se prokazaly jen 4x.

Navic, nechali bychom si dite i postizene. Dvoji kamaradi ted cekali postizene dite (prokazane vsemi testy) a dite se narodilo zdrave. Navic, i zdrave dite muze skoncit postizene - diky porodnim a poporodnim poranenim, urazum, onemocnenim... proste bychom to nechali osudu.

My nechavame vsemu volny prubeh, kdyz tehu vyjde, tak super, kdyz ne, tak se nic nedeje. V praci o mne stoji, Honzika vezmou do jesli... jeste bychom chteli dve deti, ale museli bychom to stihnout, nez mi bude 35.
Tentokrat si zaplatime velky utz. ve 13.tt, a jinak to resit nebudeme. Teda, az budu tehu. Mam tento mesic velmi podivny graf BT (merim, abych se nenervovala s tehu testy, mela jsem dlouho negativni i v tehotenstvi).

Tehu ze zdravotnich duvodu lze ukoncit, myslim, do 24.tt.

veruska007
28. zář 2010

Jo, a depku mam ted taky. Teda, spis jsem desne protivna, vycerpana, ekzem mam strasny, hlavne na rukach, tak mam komplex, kdyz mam nekomu podat ruku. Asi je to tim pocasim, porad poprcha, uz nekolik dni.

felicitta
28. zář 2010

Ahoj Veru,
za ten přístup co se týče toho možného postižení Vás oba obdivuji...Já o sobě vím že už bych na to neměla sílu,devět let jsem spala asi 3 hodiny,zbytek dne bylo přebálení,měnit polohu,dávat léky,napít,nakrmit,odsávat hleny,cvičení,jezdění po nemocnicích a therapií..Asi záleží jak moc velké to postižení je,ale u mé dcery musím dnes s odstupem času říct bylo její usnutí navždy její vysvobození. ☹
S tou depkou poraď,jsi od fochu!Ne vážně,dá se s tím něco dělat?Nějaká meditace nebo joga?
Hele a taky si myslím co jsem o tobě četla se ani nedivím,že se cítíš unavená a protivná!Bereš si toho myslím strašně moc,teda já kdybych měla malé dítě,jezdila denně tolik na rotopedu,psala nějaké diplomové práce+brigáda,tak nebudu unavená,ale mrtvá!! 🙂 😀

veruska007
29. zář 2010

Ahojky,
ja cetla nejaky clanek o tom, ze chceme prilis dokonale deti... a je fakt, ze muzu odmitnout narozeni mozna postizeneho ditete, a pak budu mit zdrave ditko a stejne mi nikdo nezaruci, ze se mu nic nestane. My bychom si proste nechali i takove ditko. Vim, ze by to bylo hrozne tezke, ale porad lepsi nez se srovnavat s tim, ze jsme meli dite, kteremu jsme nedali sanci.

Jo, na depku pomaha neco delat, udelat si radost, trochu sportu na endorfiny, odreagovat se, zajit nekam s prateli, pestovat konicky... caj z trezalky, neco sladkeho, hodne spanku, relaxace, joga...

Ja vcerejsi vecer probrecela, je to dva mesice a porad na to nemuzu zapomenout. Odpoledne mám brigádu, tak se docela těším, aspoň přijdu na chvíli na jiné myšlenky. A jestli Honzík usne, tak budu chvíli psát disertačku... ale zatím na to nevypadá. Dáme oběd, pojedu na brigádu, cestou předám Honzíka manželovi...

Navíc je mi divně, graf BT mám na mne docela atypický, ovulka byla cca pred tydnem, ale porad me boli podbrisek, prsa... toz nevim.

felicitta
29. zář 2010

@veruska007 Ahoj Veru,to chce asi více času nežli se to uklidní.Máš nějakou antikoncepci,anebo už by to i mohlo být?
Já jsem se právě vrátila z poradny pro rizikové t. ta mudra co mi dělala ultrazvuk byla upřímná (až moc) a řekla mi že moc šancí nevidí,že když se to stalo dvakrát a příčina žádná,je velká pravděpodobnost,že to skončí opět špatně...
Bude mi hlídat pravidelně průtok tepen v placentě,budu píchat ten heparin,ale jestli to bude stačit mi prostě nikdo nedokáže říct.Jestli by se to mělo stát potřetí tak vážně nevím co se mnou bude.
Ale zatím se snažím vidět vše pozitivně a snažím se pevně věřit!
S tím brečením si myslím, si ulévá dušička,já brečím do dnes,časem se to zlepší,ale zapomenout to nejde nikdy ☹

@lucie.krajcarova Kdy budeš dělat test,nebo netestuješ?

veruska007
29. zář 2010

Cauky, ja antikoncepci neberu, manzel byl dost proti (uz jsem ji jednou brala ze zdr. duvodu, 9 mesicu jsem ji brala a dalsiho pul roku se davala dohromady, rozhodilo mi to v tele snad vsechno), navic porodni asistentka doporucila snazit se hned, ze pokud byly pozitivni tripply a vysoky stres, tak to bylo nejspis tim. Navic mi doktorka nasadila na udrzeni tehu zpocatku Provera a kamaradka (zenska sestra) pak rikala, ze Provera prave casto zpusobuje vyvojove vady, proto se v tehu nedoporucuje. Tak jsme tomu nechali volny prubeh. Ale zatim myslim, ze se organismus dava dohromady, takze jsem merila bt, at vim, kdy cekat ms.

A nechces zkusit bylinky a cviceni podle Mojzisove. Na koniku ma nejaka divcina poradnu ohledne bylinek, radi i na udrzeni tehu. A cviky dle Mojzisove se taky cvici i v tehotenstvi (asi 3 z 10).

Proste zkus udelat, co budes moct, a zbytek nech na prirode. proti ni v duseldku stejne nic nezmuzes.

Holky, taky vas ve druhe pulce cyklu (cca tyden po ovulce) nekdy hooodne bolel podbrisek?

felicitta
29. zář 2010

@veruska007
Tak to mě teda ne,pouze v den kdy jsem to očekávala...Třeba už se hlásí mrška.?

Tu Mojžíšovou vůbec neznám ale budu se informovat a pokuď to bude dávat smysl určitě to ráda zkusím,díky moc za tip! 🙂

lucie.krajcarova
29. zář 2010

@felicitta netestuji, před 14 dny jsem to dostala 🙂 ale možná to vyjde teď a budu testovat v říjnu.
Určitě nic nevzdávej. Představ si, co se stalo mé kamarádce. má zdravou holčičku a chtěli druhé. skončilo to potratem v 10tt, za dva měsíce opět těhotná azase potrat v 8tt. nechtěla to nechat doktorůml, tak šla za léčitelem. přišel na to, že jim ložnicí prochází nějaká špatná energie, nad jejím břichem a hlavou manžela, když leží v posteli. tak jim poradil, co s tím, mají nějaké bylinky a věří tomu, že to pomůže!!! naděje umírá poslední!

felicitta
29. zář 2010

@lucie.krajcarova
Taky se chytám každého stébla,chápu když je někdo tak zoufalej že hledá alternativu,jedno jak divnou...
Přece nechci tolik,jen to jedno,jedinné vymodlené dítě! 😠

Ale dost nářku,když budu brečet asi mimi štastné nebude,jsem dnes viděla jaké je to šídlo,sebou tak šilo,že se nedalo ani změřit 🙂 🙂 🙂

Takže držím pěstičky!

lucie.krajcarova
29. zář 2010

@felicitta jéé super, že sis sem dala už týden těhu 🙂) hlavně ať je zdravé!!!

veruska007
30. zář 2010

Ta metoda Mojžíšové je vcelku známá, je o tom dost na netu, jinak to vyšlo i v knížce, u nás to mají běžně v knihovně. Tak to můžeš zkusit. Podporuje to udržení těhotenství a otěhotnění, ale je to také dobré na zpevnění zad a pánevního dna.

Možná mě bolí cysta, na poslední prohlídce jsem nějakou měla. Tak je to třeba tím.

veruska007
30. zář 2010

A musím se pochlubit, za poslední dva měsíce 5 kg dole, a to si večer dáváme pravidelně burčák nebo víno a pytlík křupek. Asi na tom rotopedu fakt něco bude. Dá se to i s Honzíkem, šlapu a při tom mu čtu, držím obal a Honzík vkládá tvary a tak. Hoďku to vydrží. Tak jsem happy, nemohla jsem zhubnout aspoň dva roky ani gram! Jezdím jak to vyjde, 3x - 5x týdně, hodinu, s malou zátěží, cca 21 km/h v průměru 😅 .

felicitta
1. říj 2010

@veruska007
Závidím nejen ty kila,ale i ten burčák,holky mě se tak strašně stýská po pivu a vínu....

Ten rotoped je jasnej,když je pohyb pravidelný tak je to panečku hned znát,ale je to jen tvoje zásluha,když máš ti disciplínu tak si to zasloužíš 🙂

Já jsem se včera stavovala v práci a tak mě potěšilo,že se jim nezdám tlustá,dokonce jsem dostala i pochvalu za hezké bříško,tak nevím hned mám větší sebevědomí,, 😀

veruska007
1. říj 2010

Nj, musim se sebou neco delat 😉. A navic mi to dost pomaha i psychicky. A taky zabiju trochu casu behem dne, jinak porad neco ctu, neco hraju...uprimne receno, moc me to nebavi 😉. Vcera vecer jsme se pekne opili domacim burcakem od manzelova kolegy. Akorat maly zase vstaval v 5:30 ☹

felicitta
5. říj 2010

@veruska007 Ahojda,jsem si tě vzala příkladem a začala jsem v rámci mých možností také sportovat,teda nic moc,ale chodím na procházky a to se snažím jít hodinu dopoledne se psem a večer s manželem asi půl hodky,nevím jestli mi to zastaví tu váhu,ale dělá mi to dobře..Se totiž doma strašně nudím,nevím jestli se nevrátím do práce.. 😒

veruska007
5. říj 2010

Jj, ja taky nejsem ten typ, co by si uzival zavreny doma klidne nekolik tydnu. Nechapu holky, co jsou dobrovolne cele tehotenstvi doma. Ja potrebuju neco delat. Ted mam ten doktorat, brigadu, Honzika... a jsem vcelku spokojena. Na vikend jedu s kamaradkou do Luhacovic, tak se moc tesim. Aspon si na chvili odpocinu od toho mumraje doma.

felicitta
5. říj 2010

@veruska007 No já jsem se na to těšila,doma jsem nikdy nebyla,když se mi narodila dcera žila jsem v zahraničí a tam je zvykem dávat dítě do jeslí,naše finanční situace nebyla super tak jsem zůstala doma jen 2 měsíce..A tak jsem si říkala že si ti tentokrát užiju,budu na sebe mít čas a na koníčky,ale fakt mě to už omrzelo a to jsem doma teprve 7 týden.
Tak si to užij a odpočiň si,jedeš s Honzíkem? 🙂

felicitta
5. říj 2010

@veruska007 A ještě mám dotaz nevíš náhodou jestli se dá napsat to cvičení podle Mojžíšové jako rehabilitace?

veruska007
5. říj 2010

Myslim, ze neda - co jsem cetla, zatim se to povazuje za alternativni pristup. Takze leda ze bys mela klasickou rehabku a mela stesti na doktorku, ktera zna i toto. Navic jsem cetla, ze toto cviceni by se nemelo zacinat az v tehotenstvi, nekdy vyvolalo potrat.

Jedu sama, dostala jsem to od manzela ke 30. narozeninam. Tak jsem se domluvila s kamaradkou a jedeme spolu. Huraaaa!

lucie.krajcarova
5. říj 2010

@felicitta to děláš super,že se pohybuješ, chůze je skvělá. jen pozor na kostrč, mě bolela při chůzi po tvrdším povrchu. s tou mojžíšovou jsem to také zaslechla tak, že je to dobré, když se nedaří otěhotnět..

@veruska007 gratulace k narozkám a bezva manželovi, který umí udělat radost\!!!! mně se takové dárky moc líbí. třeba taky někdy něco podobného dostanu 🙂

veruska007
6. říj 2010

Jj, ja si to prala, uz potrebuju vypadnout. Porad jsme se tesili na dovcu, manzel slibil, ze pojedeme i po tom potratu... a najednou se mu nechce ☹. Tak aspon ten vikend. Ja uz fakt potrebuju trochu odpocinek. Akorat zrovna cekam ms a myslim, ze fakt dojede ☹.