Pozdní potrat ve II. trimestru. Máte zkušenost?

miccka
20. kvě 2010

Ahoj holky. Bohužel zakládám tohle smutné téma. Chtěla jsem vás poprosit, zda máte některá (nebo vaše známé a kamarádky) zkušenost s potratem v 6.měsíci. Při kontrole na ultrazvuku moje mudra již neslyšela u miminka srdíčko, přitom vše se vyvíjelo naprosto normálně, oba genetické screeningy v pořádku. Vyvolávali mi potrat, dost otřesný zážitek. Miminko bylo v pořádku, žádný uzel na pupečníku, žádné vady. Hledala jsem na netu holky, které mají podobnou zkušenost, ale spíš se jednalo o indukovaný potrat kvůli VV. Já nic takového neměla. Budu ráda, když si o tom budu moct s někým popovídat, kdo má podobnou zkušenost. Mám za sebou už jedno zamlklé těhotenství v 10.týdnu, ale to se vůbec nedá srovnávat. Je to sice také otřesný zážitek, ale uspí vás a provedou revizi, během 15 minut je po všem. Přetrvává jen smutek v duši. Ale porodit mrtvé miminko, to nepřeji ani největšímu nepříteli. Dítko doma ještě žádné nemáme, o to všechno je to smutnější ☹
Díky. Mirka

margie
2. říj 2014

Taky jsem se chtěla zeptat, jak to jde v práci? 🙂 A jak se cítíš po zapojení do pracovního procesu?

zhortova
2. říj 2014

@margie @potrat...holky, tak v práci je to docela až nad mé očekávání. Řadu lidí jsem teda ještě nepotkala, ale všichni mě přijali docela vstřícně, kolegyně mi už držela místo vedla sebe a neustále vedle mě kecá, že mi už z toho jde hlava kolem. Ale je to fajn. Ale celkově je to ve firmě zvláštní. Nemáme práci, takže co během dne se tak nějak nechává na nás. Tak jsem moc ráda, že mám přístup na koníka a můžu sledovat všechny naše novinky. Příští týden musím na periodickou prohlídku v rámci práce, a pak ještě frčím na infekční, ORL a hematologii...tak asi zrovna moc času v práci nestrávím, ale tím, že není práce, tak to ani nikdo neřeší. Sama se divím, že firma takhle může existovat. Ale kolegyně, která má zase práce moc, tak by chtěla pomoci, tak se asi postupně trošku zapojím, abych tam vyloženě neseděla. Ale nastíním...ráno tak hodinová snídaně s kafíčkem, pak hodinový pokec u čajíčku, obídek...chvilka volna na surf na netu, odpolední kávička, surf na netu a tradá domů. Ale musím říct, že holt doma je doma. Přijdu domů až po 18h a nějak přestávám stíhat domácnost.

zhortova
2. říj 2014

@margie @potrat....jinak obecně se ani moc lidí nevyptávalo. Možná to už většina věděla a jednoduše nic neříkali a když už se někdo zeptal, tak jsem odpověděla, že jsem holt měla nějaké zdravotní problémy. A těm skutečně fajn kolegům jsem holt řekla pravdu. Ale kupodivu mě tak viditelně nelitovali, za což jsem byla ráda. Ale řeknu vám, že pokud by nevyšel třetí pokus, tak já bych se tam snad už ani nevrátila. Bylo by mi to fakt už trapné. Takže si musíme držet pěstičky a věřit, že nám ten další pokud už zkrátka vyjde.

jhoki
2. říj 2014

@zhortova Faktor VIII ti změří z krve na hematolce, není to nějaká velká speciálka. Já neměla žádné známky zánětu jako vysoké leukocyty nebo CRP, ani to nikdy nemívám, když jsem nemocná. f.VIII jsem měla přes 200 procent, pak se to normalizovalo po ATB léčbě. Jo, ale nesmí se to vyšetřovat těsně po těhu, to nemá význam.

jhoki
2. říj 2014

@maova Taky mi pomohla ta autovakcína, některých bakterii jsem se zbavila a už se pak neobjevily. Ty ATB jsou takový udržovák, myslím. Jinak moje bývala doktorka, hematolog a doktoři v nemocnici samozřejmě na nic nepřišli, čím to je u mě způsobené. Ten můj současný doktor má na to úplně jiný názor. Vše začíná u špatné imunity a imunolog na to taky nic.

jhoki
2. říj 2014

@margie Ten f.VIII se musí dělat s odstupem času po těhu. Důvod je ten, že je normální, že v těhu je zvýšený. Takže minimálně šestinedělí bych to netestovala.

jhoki
2. říj 2014

@zhortova Ještě jsem zapomněla...zvýšení DD znamená, že v těle vznikla nějaká sraženina, ale v těhu je opět mírné zvýšení DD normální.

potrat
3. říj 2014

@zhortova...tak to je super,že tě takhle v práci vzali,a koukám,že tam máš pohodičku 🙂 to je dobře,aspon jedno pozitivum.Jinak u mě nic nového,ale jak sem dlouho doma,už mě to přestává bavit,ale zatím jiná práce není.Tak ted šrotím nemčinu,ale 20l,ze školy,takže žádný zázrak. 😉

zhortova
3. říj 2014

@potrat Tak aspoň máš takovou náplň. Ale když to v práci bylo tak katastrofální, nemělo by smysl aspoň zkusit něco najít? Spíš teda taky záleží na Tvých plánech....ono taky asi není ideal, když bys někam nastoupila a pak byla hned těhu, to se asi zrovna ve zkušebce moc nevyplácí nebo pak po neschopence ten úřad práce...akorát to má taky své nevýhody. Takže by to chtělo být asi těda těhu, oni tu neschopenku taky neprodlužují věčně a když by pak člověk musel k reviznímu doktorovi...nemám s tím zkušenosti.

zhortova
3. říj 2014

@jhoki tak to je teda fakt zajímavé. Právě na to zvýšené DD se jen doktorka ptala, jak se cítím, jestli nemám problemy. Ale bylo mi tehdy fajn, jen jsem byla drobně nachlazená, tak mi řekla, že teda to zvýšené DD může být asi tímto, že to není zase nic extra vážného a že se uvidí na další kontrole. No a k té už nedošlo, neboť díky infekci jsem potratila. Tak jsem si právě říkala, jestli se teda nějak podle této hladiny DD dá zjistit, že už je v těle něco špatně.

margie
3. říj 2014

@jhoki No mě ho měřili po 2 měsících, ale nějaký problém s krví mít budu, protože ve 20 jsem prodělala trombozu. Údajně to byla kombinace kouření a antikoncepce. Čert ví, třeba je to kombinace obojího. Uvidím co řekne ta hysteroskopie v pondělí.

margie
3. říj 2014

@zhortova Tak to je super že máš v práci klídeček a pohodičku. Dostaneš se mezi lidi, přijdeš na jiné myšlenky, zatím se dodělají vyšetření a pak už budeme jen a jen držet pěsti.
- Holky Docela mě to teď dostalo jak tady holky říkali, že už neměli sílu. Také jsem začínala přemýšlet, jestli to ještě vůbec má cenu do toho jít a znova to prožívat. Ale adopce nepřichází v úvahu, peníze na náhradní matku nemáme a kamarádku co by mi odnosila dítě, takovou taky nemám. Takže musím doufat a pevně věřit, že pokud si člověk něco opravdu přeje z celého srdce tak se to splní.

jhoki
3. říj 2014

@margie Pokud už jsi měla v minulosti trombozu, myslím, že to bude ten problém.

zhortova
3. říj 2014

@margie určitě to nevzdávej, budu Tě podporovat. Já to taky ještě nechci vzdávat i po těch slavných dvou nezdarech. Jsou za námi další vyšetření a ačkoliv se třeba nic nenajde, tak musíme udělat maximum, i když na tu psychiku je to teda dost nápor. Ale kdo říká, že do třetice se nezadaří? Já jsem ani o jiných variantách nepřemýšlela. Ale právě moje nejlepší kamarádka, která má teď akorát termín mi navážno řekla, že když vidí, jaké s tím mám problémy, že by neměla problém nám dítě odnosit. Když to řekla, tak mě to teda fakt zarazilo, manžela taky...ani nevím, jestli něco takového je u nás legální..., ale když to píšeš, tak asi jo, ale skutečně jsem se o to takhle nezajímala a zatím to chci ještě zkusit a pevně věřím, že to vyjde.
Ale jo, v práci to je zatím fajn, protože tam nejsem až tak sama a kolegyně taky nemají práci. Dokonce nám ta pracovní doba i ubíhá. Ale teda příští týden budu mít hned čtvery další vyšetření.

jhoki
3. říj 2014

@zhortova Legální to je, ty a manžel budete biologičtí rodiče a ta tvoje kamarádka bude těhulovat. Jenže jako matka bude napsána ona a ty musíš mimčo pak adoptovat. Uvažovala jsem o tom taky, ale kde je jistota, že po porodu dítě budu mít já? Asi bych se zbláznila, kdyby mi pak ta náhradní mamina řekla, že si ho nechá. 😢 Ty DD se běžně používají pro potvrzení trombů v těle, u tromboz, infarktů, mrtviček, atd...záněty, nádory. Mírné zvýšení je v těhu normální, záleží, jak ty výsledky doktor interpretuje. Mě v nemocnici řekli na můj bakteriologický nález, že někdo to tak má. A můj doktor řekl, že absolutně neee, zvláště v těhu tam může být jen laktobacil. Tak si vyber, že?

jhoki
3. říj 2014

@zhortova Já se taky ještě dobrovolně chystám na endokrinologii.

zhortova
3. říj 2014

@jhoki aha, tak to je zajímavé. No já o tom zatím takhle vůbec neuvažuji, jen mi to kamarádka sama nabídla. Ale s manželem jsme rozhodnutí jít do dalšího pokusu. Pokud by se u mě prokázal ten čípek, tak je to stejně takové pořád hraniční. Na jednu stranu můžu být sešitá, ležet a vydržím do nějakého reálnějšího termínu nebo mě taky můžou sešít a opět to nevyjde, protože se může spustit porod....no takže taky pořád žádná jistota, ale my to mimčo tak chceme, že je to pro nás takhle reálnější.
V ramci toho DD mě jen napsala, že je hraničně vyšší na 0,54 a jen se právě ptala, jestli se cítím dobře, že by to mohlo ukazovat na zánět. Ale půjdu za ní příští týden...tak se schválně zeptám, jestli se už na základě tohoto výsledku nedalo něco dělat nebo zjistit. No předpokládám, že mi řekne, že ne, ale zeptat se můžu. Pořád mě štve, že i při tomto potratu tam bylo výrazné retroplacentární krvácení.

jhoki
4. říj 2014

@zhortova Já bych na šití jít nemohla, protože riziko infekce je ještě vyšší. Ten steh je živná půda pro bakterie, rostou tam pak jak houby po dešti.Dneska se to už moc nedělá.

margie
5. říj 2014

Ahoj holky, tak zítra v 7 ráno nastupuju do nemocnice na ten odběr vzorku z dělohy. Má to být v narkóze tak max na 20 min, takže by to mělo být v pohodě. Takže další test u pokusného králíka 🙂 Výsledky budou tak za měsíc. Dám vědět jak to probíhalo. Kdy vás čekají další vyšetření?

potrat
5. říj 2014

@margie...tak držím palečky,at ti to dobře dopadne.Já se ráno objednávám k Ulčový a na to umělko.aaž budu mít výsledky,tak se musím objednat do Pzně kvuli kompletnímu přeléčení.až zítra dorazíš dej vědět jak to probíhalo 🙂

potrat
5. říj 2014

@...holky jinak k tomu šití...doktoři to nedělají rádi,má to opravdu svá rizika,vím,že některým ženským to pomuže,ale nám slabším to spíš muže ublížit kvuli tem infekcím,hrozně se to množí po zašití a nemužou ven.Mě řekli doktoři,žepokud mi to jednou nepomohlo
,tak podruhé nemám vyhráno,ženská musí být bez jakékoliv infekce a i tak nemá vyhráno.šít nebo nešít tot je otázka.Musíme jen doufat,že snad příště,,, 😒

zhortova
6. říj 2014

@potrat No určitě to není ideální, ale mě už ani moc na výběr nedávají. Nedělají to běžně, ale v opravdu odůvodněných situacích. A když nedrží čípek, tak by to asi pomoct mohlo a hlídat holt bakterie. Já bych do toho dobrovolně nešla, ale tak nějak nemám na výběr. Všichni do papírů píšou, že cerkláž je velmi doporučovaná...a kdo jiný než doktor by měl vědět. Na druhou stranu je pravda, že mě teď sešívaly a infekce nebyla (aspoň podle testů před operací), pak týden dobrý a pak už ne...a najednou důvodem potratu je infekce...akorat mi z krve zjistili listeriózu...ale divné, že předtím nebyla...Zítra jdu na infekční, tak jsem zvědavá, jestli dostanu antibiotika či co bude.

zhortova
6. říj 2014

@margie tak držím moc pěsti, ať to dobře dopadne a přinese aspoň nějaké výsledky. Však dej pak vědět, jak to dopadlo a probíhalo. Myslím na Tebe!

potrat
6. říj 2014

@zhortova...no to máš pravdu,co jiného by nám mělo pomoct,když už ani ten steh.Já jak byla ted v nemocnici,tak mě nešily, atduvod infekce,a ani se jim moc nechtělo,dr:Landsmanová mi říkala,že pokud už jsem jednou zašitá byla a nepomohlo to asi by to dopadlo stejně.A když mě šili tenkrat 7 let zpátky,tak jsem infekci neměla.Steh mi vydržel 8T a pak konec,ale za celou dobu mi nikdo neudělal žádné kultivace.Já se dneska objednávala k dr:Ulčové a na to umělko,tak jedu 22.10.Jinak práci zatím nehledám,mám docela pěknou nemocenskou,a kdybych šla po Novým roce to toho těhu,tak at jsem doma v klidu,Stejně mě čeká řada vyšetření,to by asi v nový práci nebylo moc dobrý brát si hned volna.No a ta listerioza u tebe...taky nic moc,a nebyl to ten duvod potratu?Zítra dej vědět. 🙂

zhortova
7. říj 2014

@potrat Jj, je mi jasné, že ten šev není vůbec ideální, ale skutečně je i hodně případů, kdy to skutečně pomůže. Mě ho udělali jen proto, že tam nebyla infekce a ve finale po pitvě tam infekce byla. Ale jsou v tom strašné zmatky, protože u jednoho doktora bakterie jsou, u druhého ne, bakterie, co našly v porodnice vůbec nikde v těle...takže docela nechápu. Celkem se toho bojím, když tak píšete, že ani ten steh nepomohl a navíc Ty jsi ještě i ležela....no jenže co zbývá...holt extra moc na vybranou nemám. Před chvílí jsem byla na těch infekcích...znovu mi vzal odběry a jen mi řekl, že podle těch výsledků to není vůbec vážné, je tam jakási hladina 1:100 a to prý v těle běžně bývá, že se s tím ani nic nedělá. Tak se jen překontroluje ta hladina a když to bude stejné, tak nic...možná by prý ale stálo za to jít na to imuno....ale doktorce přišlo zbytečné mi psát poukaz. Takže hladina listeria 1:100 je prý naprosto běžná....no je to divné, ale tak uvidíme po těch odběrech, výsledky budou 21.10. Ve čtvrtek teda ještě fičím na ORL a hematologii. Určo pisni, co u té vaší Ulčové...držím pěsti, ať se vše vyvíjí podle představ a ozvi se s novinkami!

zhortova
7. říj 2014

@margie kočko...tak jak jsi dopadla? Doufám, že vše bylo podle plánu a moc Tě netrápili. Držím pěstičky a čekám na novinky!

margie
7. říj 2014

Ahoj holky, včera jsem nějak neměla sílu psát. Nevím co tam dávají za narkozy, ale byla jsem celý den grogy z toho. A to nebyla moje první narkoza. Přišla jsem na ambulanci v 7 ráno, kolem 8 mě uložili na pokoj, v 9 jsem šla na řadu a v půl 10 bylo hotovo. Maličko jsem krvácela, ale to je běžné a teď už jenom špiním. Doktor řekl, že děloho je volná a správně zabalená bez přepážek, vzali z ní 2 proužky na histologii a rovnou volal prof. Učové a objednal mě na 29.10. že budou výsledky. cca ve 3 odpol mě prospustili, ale hlava se mi pořád motala a žaludek jako na vodě. Doma jsem zbytek odpoledne prospala, pak se najedla osprchovala a zase šla spát. Nic mě ale nebolelo ani teď ani po zákroku. Doktoři i sestry byli moc milí. Musíme dodržovat šestinedělí, doktor pak řekl min 4 týdny. Nechci absolutně riskovat nějakou infekci, takže určitě to dodržím. Tím se vše opět posouvá, takže snažení podle mě nejdříve na vánoce.

margie
7. říj 2014

Ještě mě napadlo k tomu vašemu šití, vždyť by vám přece doktoři mohli dát preventivně antibiotika, aby byla fakt jistota že nepropukne žádná infekce. Doktor mi říkal, že jsou i antibiotika které dítěti neuškodí. Nejsem doktor, ale selský rozum mi říká, lepší je to vzít preventivně než aby bylo zase pozdě. A když to ten čípek potřebuje, tak to šití asi musí být.

@zhortova, to že tě nechtějí poslat na imunologii, mi přijde hloupé. Měli by se vyčerpat všechny možnosti co existují. K té Ulčové se můžeš klidně objednat i sama, nepotřebuješ doporučení. Je pravda, že pojedeš přes celou republiky, ale podle mě by to stálo zato. Já sice mám na ní svůj názor, ale prý je to jediný odborník na reprodukční imunologii u nás. Koukni sem na ty stránky http://www.genetika-plzen.cz/reprodukcni-imunol....

@potrat je super, že chcete jít do dalšího pokusu, mám z toho ohromnou radost.

potrat
7. říj 2014

@margie...včera jsem na tebe myslela jak jsi na tom 🙂 ...tak hlavně,že vše dopadlo dobře a hlavně aby byli výsledky ok a mohla se dál snažit o mimi.Já se včera konečně objednala k dr:Ulčový na 22.10.a když jsem řekla sestře,že je mi 38l,hned řekla,že už v tolika letech neberou vzorek děl.hlenu.Taky mi to mohli říct hned,zase mi utekl měsíc.No já to snažení vidiím až tak leden,unor,protože jsem teprve na začátku všech vyšetření.pak mě ještě čeká vyšetření na Lochotíně v rizikové poradně,a podle mě pujdu i na ten zákrok co si byla včera ty.no a pak se uvidi.Ještě máme dlouhou cestu před sebou... 🙂

potrat
7. říj 2014

@...holky ještě jsem přemýšlela,nad hlenovou zátkou v těhotenství...jestli jí nemáme třeba nejakou slabou,protože ta zátka,zabranuje infekcím.A já vždycky když jsem začala rodit,nebo když odtekla plodovka,nevšimla jsem si,že ze mě ta zátka odtéká.moje doktorka mi říkala,že muže být problém tam.Dělali vám někdy vyšetření na tu hlenovou zátku?Asi moc přemýšlím,ale hledám vše co by nám mohli vyšetřit. 🙂