Riziko poškození plodu. Těhotenství nebo interupce?

elzinka
10. zář 2007

Ahoj,
začínám zcela neveselé téma. Chci se zeptat, jestli se některá musela rozhodovat, zda ukončit těhotenství nebo pokračovat dál a jak jste se rozhodly a popřípadě i dopadly. Doktor mi vzhledem k mé nemoci (trombocytopenie) řekl, že riziko, že dítě bude mít také málo destiček a může krvácet do mozku (narodí se postižené)je 10 %. Je prý na mě, jak se rozhodnu. Je to moje vymodlené těhotenství a teď tohle. Už ani nemám sílu brečet ☹ ☹ ☹

krista
10. zář 2007

Elzinka já neřeším podobný problém, chci ti jenom říct že ti fandím, chápu jak je to pro tebe moc těžké a ať se rozhodneš jakkoliv tak měj na paměti že na to rozhodnutí máš právo a nikdy si ho nevyčítej 😉

Hodně štěstíčka a budu držet palečky, jestli si miminko necháš aby žádné postižení nebylo 😉

romi.r
10. zář 2007

Ahoj elzi, to ti řekl gynekolog, hematolog nebo na genetice?

kaceenka81
10. zář 2007

elzinko je to tvoje rozhodnutí ale aby sis potom nevyčítala co kdyby...mé sestřenici řekli že riziko postižení je 25%jenomže ona zůstala po tragédii,která je postihla sama a tak chtěla mít aspon po příteli to miminko-rozhodla se tedy si ho nechat a narodil se jí zdravý chlapeček!

deina
10. zář 2007

Elzinka, to znamena, ze kazdemu tvojmu dietatu toto hrozi? ☹ 10% znie uz ako dost velky risk, ak sa rozhodnes pre babo, tak ti budem drzat palce, nech k tym 10% nepatri. Ak si tak velmi to dietatko zelas, nechcela by si skusit este zajst aj k inemu lekarovi, ci nemal podobny pripad? A ako ho riesil.

elzinka
autor
10. zář 2007

Ahoj,
díky za podporu.
Romi.r tohle mi dneska řekl gynekolog v poradně pro rizikové těhotenství, hematoložka řekla v pohodě a můj gynekolog měl strach spíš o mě. Tenhle gynekolog mi řekl, že u mě je riziko celkem malé a u dítěte 10% pravděpodobnost, že bude postižené, proto jsem z toho celá špatná, předtím jsem se na to ptala a všichni říkali, že jde hlavně o mě,abych případně nevykrvácela.

megie
10. zář 2007

el, tak sa bábenka určite nevzdávaj, nevyzerá to tak hrozne...
a ako aby si nevykrvácala pri pôrode, či kedy? 😕

krista
10. zář 2007

Jé Kacenka to je smutný příběh, ale aspoň hezký konec když se to tak vezme 😵

sue
10. zář 2007

Elzinka, nebola som v takej situácii a dúfam, že ani nikdy nebudem... preto pravdu povediac neviem ako sa cítiš a čo ti poradiť... len prajem, aby si sa rozhodla tak, aby si bola/ ste boli šťastní... rozhoduj sa srdiečkom... lebo rozum ti nepomôže v tomto prípade myslím 😔

veva1
10. zář 2007

elzinka aj ja vam drzim palce. Verim ze sa spravne rozhodnes. 😔

svetluska.p
10. zář 2007

desat percent je vela? 😕 😕 😕 😕

svetluska.l
10. zář 2007

Ahoj Elzinko,ja take neresim neco az tak dramatickeho jako ty,ale muj manzel ma tezkou cukrovku a riziko,ze to bude mit nase miminko,je 6%..predstav si,ze vic,nez kdybych mela cukrovku ja....ale jelikoz to hrozi u kazdeho meho tehotenstvi,tak miminko urcite chci...
Pocitam,ze u Tebe to hrozi take u kazdeho...myslim,ze to ucitis srdickem,jestli to mimi nechat nebo ne a jestli se rozhodnes pro,je hoooodne velika nadeje,ze bude zdrave...celych 90procent,tak to ber tak 🙂 Prteju Ti moc a moc stesti a hlavne hooodne zdravi🙂

mmia
10. zář 2007

Ahoj Elzinko, držím ti palce, ať se rozhodneš správně, jen chci říct, že bych se na to dívala z opačného pohledu. Je tu 90% šance, že tvoje mimi bude zdravé. 🙂

elzinka
autor
10. zář 2007

Ahoj holky,
díky moc za podporu 🙂

crysmile
10. zář 2007

elzinka, tvoje srdiecko ti povie co mas robit, len sa ukludni, zhlboka dychaj.. je to tvoje vymodlene dietatko.. 10 percent je vela, ale stale je tu 90 percent, ze to to dietatko mat nebude... drzim paste a verim ze Pan Boh sa postara..

bihan
10. zář 2007

Elzinka, ja si myslím, že 90%-ná šanca, že mimi sa narodí bez problémov je úplne nádherné číslo 😵 Keď si predstavím, že asi 30% tehotenstiev sa nedostane ďalej ako po prvý trimester, ja by som neváhala... navyše mimi bude mať rodičov, ktorý ho budú 100%-ne milovať 😉
A toto zrejme hrozí vášmu každému mimi nie? Ja by som myšlienku, že by som vôbec nemala mať detičky, nikdy nezvládla...

kristynaw
10. zář 2007

na to,ze je to vymodlene tehotenstvi je 10 % smesny cislo. je tam porad 90% ze vse bude ok.
Modli se dal!🙂ale urcite bych na preruseni nesla...10% je dost,ale i malo

jankajs
10. zář 2007

Tiež sa pripájam k tým 90%. Manželovmu kolegovi povedali, že na 100% ich dievčatko bude postihnuté, doslova ich bombardovali, aby si to nechali vziať, lebo to nemá cenu, aby sa trápili oni aj dieťa 😢 . Takmer ten nápor na nervy nevydržali. Tie spoločne preplakané dni sa nedali spočítať. Nakoniec sa rozhodli, že je to ich dieťa, nie lekárov a že oni sa oň budú starať, nech bude akékoľvek. Nezmierili sa s tým, ale prijali situáciu, aká bola. Výsledkom bolo zdravé dievčatko 😀 . Vtedy si veľmi vydýchli, že sa nerozhodli inak, aj keď mali chuť aktívnych lekárov priškrtiť za tie hrozné chvíle počas tehotenstva. No uznali, že to bola ich práca,pretože na tehotenstvo nepozerali emocionálne, skôr profesionálne. Nech je lekár akýkoľvek vychýrený odborník, pri takejto prognóze je lepšie obehnúť 2-3 ďalších, ktorí na vec môžu mať celkom iný názor. Hlavne netreba panikáriť, aj keď je to hrozná situácia. Držím palčeky. 😉

mimma
10. zář 2007

Elzinka, to je dobrá rada, veru obehni viacej odborníkov, keď sa nevieš rozhodnúť. Pokiaľ hematologička tvrdí, že v pohode, tak sa nevzdávaj. Čo ja viem, tak trombocytopénia nie je až taký ojedinelý jav a keď sa o tom vie, tak sa dá v tom prípade aj niečo robiť. A pred pôrodom ,alebo počas pôrodu sa podáva tromb. koncentrát, hematológ už bude vedieť čo s tým. a čo sa týka toho rizika u tvojho bábätka, 10percent nie je veľa, viem, že to ťa neuteší, keď tam nejaké to riziko je...ale v tehotenstve a počas pôrodu je vždy riziko, aj keď nie na percentá. Držím ti palce, aby všetko dobre dopadlo!!!

maruschka
10. zář 2007

elzinka a čo takto amniocentéza,tá to nemôže ukázať?Možno to by pomohlo ukázať,ako je na tom malinké.

schimi
11. zář 2007

Elzinko, těžko něco radit, ale myslím si, že riziko, že bude miminko taky postižené bude u Tebe vždycky a s věkem se to zlepšovat určitě nebude 😒 , takže bych myslela na těch 90%, kdy bude mimi v pořádku a Ty zvládneš porod bez větších potíží 😎 😎 ..

ronit
11. zář 2007

Elzinka, 10% je male percento, kazda zena ma 3-5% sancu na postihnute dietatko, takze u teba je to len trosku vyssie vdaka tej trombocytopenii, urcite to nevzdavaj ved takmer an 100% budes mat zdrave miminko. Boli studie kedy sli zeny na prerusenie tehotenstva,lebo mali vselijake choroby a porovnavali sa s tymi ktore si dietatko nechali napriek upozorneniu a takmer vsetky deticky boli uuplne zdrave.

ronit
11. zář 2007

okrem toho krvacanie do mozgu hrozi najma pri normalnom porode a ak by si sla na cisarsky tak myslim ze riziko znizujes ovela viac.

jankajs
11. zář 2007

- k amniocentéze - kolegyňa /42r/ na to nedávno šla, aby zistila, či je dieťa v poriadku a priniesla si túto skúsenosť:
jednej pani tam povedali, že podľa výsledkov bude mať syna a ten bude postihnutý. Má si rozmyslieť, čo ďalej. Pre ňu to bol šok - ako pre každú nastávajúcu matku.
Šla na opätovné vyšetrenie - tam dostala informáciu - dievčatko a zdravé.
Aj lekári sú len ľudia. Keďže sa pri tomto vyšetrení zisťuje aj pohlavie, je zrejmé, že pri prvom odbere sa stala chyba. Možno zamenili výsledky... Nevedno, no vtedy si kolegyňa uvedomila, že keby jej povedali, že dieťa nebude v poriadku, šla by za iným odborníkom na ďalšie vyšetrenia, ktoré by to mohli potvrdiť alebo vyvrátiť. Spočiatku zastávala názor, že si dieťa nenechá, keby nebolo OK, ale keď na UTZ videla, ako sa pred tou ihlou uhýba,že cíti isté ohrozenie, zmenila svoje zmýšľanie. Našťastie pre ňu - synček bude v poriadku.

elzinka
autor
12. zář 2007

Ahoj holky,
díky moc za vaše názory a podporu, moc si toho vážím. Dneska mi doktor řekl, že to je možná jediná šance mít mimi 😔 Příští týden jdu na hematologii, tak se snad dozvím víc a pak vám dám vědět.

jejke
12. zář 2007

Ahoj Elzinka, chcem Ti len povedat ze aj postihnute dietatko ma ´pravo na zivot, je to s nim iste tazke a velmi sa tie mamicky natrapia ale bez dietatka by ich zivot zmysel nemal, aspon takto to vysvetluje mnoho z nich...je to iste poslanie v zivote DAVAT SEBA...ja mam v rodine postihnute dietatko a viem aky anjel dokaze taketo babenko byt a ako velmi prejavuje lasku, hoci zo zivota vela nema...jeho zivot zmysel bez pochyb MA 🙂
Tak ako tu uz bolo popisane, aj ked lekari tvrdia nieco ine, napokon sa stava casto ze dietatko sa narodi zdrave a prave preto je toto asi skuska pre TEBA ako velmi dokazes lubit a obetovat sa.
Drzim Ti palceky aby bolo babatko zdrave, prosim Ta nechaj si ho 😉

biccy
12. zář 2007

Elzinka,ja som bola v takej situacii(operacia v 9tt),ze dvaja lekari mi hovorili,nech sa rozhodnem-ci si dietatko necham alebo nie.Treti mi povedal,ze to nie je ziadny problem (operacia aj dieta).Ja som dietatko velmi chcela a po vyjadreni prvych dvoch Dr. som bola velmi nestastna.Tak som sa samozrejme rozhodla si dieta nechat.A mame krasne a zdrave dievcatko. 🙂

musko
12. zář 2007

Elzi, ja myslím, že tu má rozhodujúce slovo hematológ - ak Ti Tvoja hematologička tvrdí, že je to v pohode, verila by som jej. Fakt sa skús popýtať na viacerých miestav a choď - pýtaj sa na genetiku. Tam Ti povedia viac. HGlavne, aby si Ty nemala komplik. pri porode 😉 . Držím palce!!!

elzinka
autor
21. zář 2007

Ahoj holky, tak dneska mi na hematologii řekli, že se nemám bát, ještě teda čekám na jeden krevní test na výsledky, ten je ale jak jsem pochopila rozhodující, pokud nebudu mít moc protilátek tak snad v pohodě.Výsledky budou příští čtvrtek, tak mi držte palečky.Pak dám vědět, jak jsem dopadla.

svetluska.l
21. zář 2007

Elzinko,moc na Tebe myslim a drzim palce,urcite to dopadne dobre a ty i miminko budete v poradku 😉

jankajs
21. zář 2007

elzinka - ak ty o dieťatko zabojuješ, posnaží sa aj ono. Len musí vedieť, či sa na teba môže spoľahnúť. Drž sa, bude to dobré, uvidíš.