Ukončení těhotenství ve 21. týdnu, máte zkušenosti?

gigca
29. kvě 2012

Ahoj, na genetice mi našli že miminko je nemocné a musíme ukončit těhotenství, jak ot vše probíhá? Prošli jste si tím někdo?? ☹

tehulka12
29. kvě 2012

@gigca To je mi moc lito,co te potkalo.Ja sama to za sebou nemam,ale jedna moje znama.Ona to ma kazda nemocnice trosku jinak.Myslim,ze ti nejdrive pichnou neco do delohy prez brisko,to vyvola stahy,ale jen male.Pak se k tomu davaji infuze s oxytocinem,aby ty stahy byly silnejsi.Picha se epidural,aby to nebolelo.Nekdy zacinaji tabletkou do pochva,ktera taky vyvolava stahy.Strasne moc drzim palce,at je to brzy za tebou a priste at to dopadne dobre.Ja mam za sebou jem revizi,protoze miminko se ptestalo vyvijet.Bylo mi pak strasne smutno.Ted nastesti vsechno vypada dobe.Preju to i tobe.Hodne sil.

gigca
autor
29. kvě 2012

@tehulka12 můžu se zeptat jak dlouho po zákroku vám trvalo než jsi zase otěhotněla?Mám z toho celkem obavy aby to pak šlo co nejdřív ☹

veruska007
29. kvě 2012

@gigca Ahoj, kukni na Maminky andílků a Pozdní potrat - chodilo tam pár maminek, co si tím prošly.

Já přišla o miminko v 19.tt, narodilo se spontánně tak brzo ☹. Musím říct, že to bolí, jako by umřelo skutečné miminko. Doporučuju Ti, aby ses s miminkem rozloučila a uchovala si na něj co nejvíc (i hmatatelných) vzpomínek. Nějaké informace o truchlení, když přijdeš o miminku, jsou na www.dlouhacesta.cz, sekce Prázdná kolébka.

Držím palce, ať to dobře zvládnete. Jinak, já pak otěhotněla za 3 měsíce, mám zdravého chlapečka

tehulka12
29. kvě 2012

@gigca
ja jsem pak jeste chytila boreliozu,tak jsem cekala,az to bude v poradku.Trvalo mi to proto trochu dele,ale kdyz to slo.Tak potom jsem byla tehotna rychle.Po te revizi mi doporucili 3mesice pockat,aby se telo vzpamatovalo.

eficenka
29. kvě 2012

@gigca to je mi moc líto... Máte ukončit těhotenství z důvodu toho rozštěpu? Nezkoušela si i jiné doktrory?
Švagrové taky chtěli vypsat žádanku na potrat,ale nesouhlasila....

bl4nche
29. kvě 2012

@eficenka: a jak dopadla? Prezilo miminko, nasledovaly operace?

eficenka
29. kvě 2012

@bl4nche
miminko si nechali, následovalo asi 5 operací... a už je malá v pořádku - má sice jizvičky, ale má se čile k světu...
Mě spíš přijde že někdy gynekologové a genetici donutí ženu k potratu i když je jiné řešení...
Ale pro daňový systém je to levnější a "nepředává" špatné geny

bl4nche
29. kvě 2012

To mi prijde neeticke. Pokud ty vady jsou charakteru "slucitelne se zivotem", meli by rozhodnuti nechat na rodicich. To je dobre, ze miminko prospiva - a co dychani nosem, krmeni - dari se?

crawler
29. kvě 2012

@eficenka to je moc dobře, že byla švagrová statečná a rozhodla se dát miminku šanci!!! držím pěsti, aby malá i nadále prospívala!

tehulka12
29. kvě 2012

@bl4nche rozhodnuti je vzdycky na rodicich,ikdyby ta vada slucitelna se zivotem nebyla.Proti tvoji vuli ti to preci nikdo neudela.

enah
29. kvě 2012

sice jsem v takovy situaci nebyla, ale myslim si, ze po porode se telo zotavi rychleji nez po kyretazi, a vubec psychicky, ze jsem nasilim porodila dite, ktere by po 9ti mesicich po porodu mozna zemrelo, ale mohla bych mu ukazat kousek sveta, lasku,a vedet, ze jsem pro ne udelala to nejlepsi - a dala jsem mu sanci to dohnat - stale se najdou zeny, kt. predpokaldali vadu neslucitelnou se zivotem a narodilo se jim zdravy dite! ja bych tu sanci musela dat./neco jineho je kdyz dite v maternici zemre - ale aj s tym se deji omyly a je lepsi pockat tyden-dva od takovy rezolutni zpravy lekare k rozhodnuti../

jo a velice zajimave skusenosti matek deti s rozstepem - http://www.rodina.cz/clanek8668.htm

enah
29. kvě 2012

reakce z clanku o detech s roztepem: Ano, je to opravdu tak, věřte tomu, že jsou lékaři, kteří maminkám, když náhodou v těhotenství zjistí, že čeká miminko s rozštěpem, raději doporučují potrat. Bohužel. Mně naštěstí nikdo potrat nedoporučoval, paní doktorka byla rozumná, a řekla mi, že to je pouze kosmetická vada, ale osobně znám maminky rozštěpových dětí, kterým lékař potrat doporučil. Lucka

dalsi reakce: Mám sestřenku, narodila se s rozštěpem, rtu, horního patra a nosíku. Prošla si spoustou operací.
Dneska je z ní holka jako modelka, je vystudovaá architektka a já jsem na ní moc pyšná.
A jsem moc ráda, že jí tehdy teta nedala k adopci, jak jí radil pan doktor... že poslechla sestřičku, která už tehdy věděla , že všem bude dělat jenom radost.

mm_mm
29. kvě 2012

Ahoj, já musela těhotenství ukončit v 19.tt - ty vady byly opravdu neslučitelný se životem. Ukončovali mi to v nemocnici v Ústí nad Labem. Dostala jsem epidurál , a i když to celkem trvalo 24 hodin, než to celý skončilo, bolesti jsem skoro necítila. 3 dny jsem musela být v nemocnici, za 14 dní jsem potom šla na kontrolu ke gynekologovi, chtěli mi nechat ještě neschiopenku, ale pochopili, když jsem jim řekla, že nechci. Musela jsem mezi lidi, jinak by mi hráblo. Drž se, je to o tom vydržet těch pár blbých dnů a týdnů, pak budeš cítit každý den, jak je ti líp a líp a pak zjistíš, že i takováhle šílenost se dá ustát...

eficenka
29. kvě 2012

@bl4nche
@crawler
miminko už samo dýchá nosíkem, kojení zprvu nebylo možné, byla zavedena sonda...
Ale už je jí půl roku a dostává příkrmy z lahvičky a pití ze saviček.... Jako každé normální miminko 🙂
@gigca je vada natolik závažná, že není možná po porodu operace? ono někdy je pro doktory snažší mimi odebrat, než pak "vícenákladově" operovat.... Moc na Vás myslím a držím palce, ať se dobře rozhodnete...
Nemohla byste zajít i jinam na genetiku?

paffi
30. kvě 2012

@gigca o jakou vadu se vlastně jedná? Známe taky v Olomouci -Dr. Polák- řekl, že doporučuje potrat kvůli nějaké vadě a ona se ještě pak objednala na konzultaci tuším do Brna a tam jí řekli, že ta vada se dá po porodu hned operovat a holčička je dnes po operaci a úplně v pořádku, bez výrazných omezení a nikdo na ní nepozná, že měla někdy nějaký problém.

crawler
30. kvě 2012

@gigca jinak jsem chtěla ještě napsat - v úvodním příspěvku píšeš "musíme ukončit těhotenství" - to je blbost - nemusíte - nikdo vás nenutí a pokud vás lékař do něčeho takového tlačí, tak je to hulvát! Jsi v půlce těhotenství a podle mě by bylo dobré zajít i jinam na konzultaci, jak výše radí holky. Já bych dala šanci za všech okolností - něco jiného je vada neslučitelná se životem, kdy miminko samo zemře v bříšku a ty musíš porodit mrtvé dítě a něco jiného je, když žije a vy ho usmrtíte - s tím bych nemohla žít 😔 Doufám, že se na mě nevrhnete jako supi, ale není všechno vždy tak, jak to vypadá a dnes je mnoho možností operací apod. Prostě mnoho variant, které nejsou tak extrémní jako to, co vám doporučuje lékař.

veruska007
30. kvě 2012

Jj, mě taky doktorka strašila postiženým miminkem ☹, ale manžel o tom ani nediskutoval. Věděli jsme, že bychom si miminko nechali i tak. Bohužel, za pár dní mi praskla voda a miminko se v 19.tt narodilo (umřelo krátce před narozením). Každopádně jsme se po dvou měsících z pitevní zprávy dozvěděli, že bylo úplně zdravé. Našli mi genetickou poruchu, která vyvolala potrat... ale určitě už nebudu věřit tomu, že je miminko postižené vždycky, když to lékaři prohlásí. Mám v okolí víc takových případů, kdy rodiče nešli na potrat a mají zdravé děti!

skurinka
30. kvě 2012

@gigca -o jakou vadu se jedna??bez jeste k jinymu odbornikovi.treba to bude vse v poradku.drzim ti pesti.vim o cem mluim sama jsem si tim prosla 😔

slundo
31. kvě 2012

Nevím kvůli čemu to je, ale chci jen říct, že někteří lékaři opravdu dokáží přesvědčivě doporučit, že potrat je jediná cesta.... mám v okolí spoustu kamarádek, které měly podezření na Downa a narodily se jim zdravé děti. I přesto jim bylo naznačeno, že je lepší těhotenství ukončit. Záleží na lékařích a na diagnoze. Známé se zas chlapeček narodil někdy po 20. týdnu, bylo to bráno jako potrat, ale ona moc chtěla, aby ho zachránili. Nakonec se jim povedlo lékaře přesvědčit. Teď už je to velký kluk, je teda na vozíku ,ale mentálně je na tom skvěle, chodí do normální školy, studuje gympl. Péče je samozřejmě náročná, ale jsou moc šťastný, že ho mají 🙂 Tak snad je to povzbuzení pro maminky, které si něčím takovým procházejí. Záleží na co se člověk cítí, ono ne každý na to má ( myšleno dobře). Přeju moc síly a podpory od blízkých. Brzy se určitě dočkáte zdravého prcka 🙂

gigca
autor
4. čer 2012

Jste moc fajn holky, četla jsme tu spousty názorů maminek co si tím procházé i těch co v tě situaci nejsou, ale nakonec jsme se do dlouhe konziltaci s lékařem rozhodli o ukončení. Miminko mělo tak rozsáhlou vadu, že by jeho léčba byla do konce života a navíc nebyly vyloučeny další neviditelné vady. V dnešní době je moc dobře že má člověk i když minimální čas na rozmyšlenou.Zvažuje všechny pro a proti a doufá že jeho rozhodnutá bude správné. Tak i já te´d doufám, že jsme udělali dobře a jak se uzdravít tak zkusíme další pokus a snad už bude úspěšný............

ilonne
4. čer 2012

@gigca Ahoj, naštěstí jsem v podobné situaci nebyla, znám to pouze od kamarádky. Moc Ti držím palce, ať to všechno zvládneš a jsi co nejdříve v pohodě. A hodně štěstí do dalšího pokusu. A pamatuj si, že každé Tvoje rozhodnutí je správné, ať uděláš, co uděláš.

enah
7. čer 2012

@gigca byla si na ultrazvuku i u jineho lekare? doufam, ze ano.

gigca
autor
8. čer 2012

@enah to víš že byla

skurinka
8. čer 2012

@gigca -a ty uz jsi byla miminko porodit nebo jeste ne?

gigca
autor
9. čer 2012

@skurinka je to něco malinko přes týden co se to vše semlelo :(

skurinka
9. čer 2012

@gigca -je mi to moc lito 😔 😔 jestli budes chtit vypovidat a nebo jen zanadavat tak pojd k nam-Maminky Andilku

pipuk
2. črc 2012

Ahojky, bohužel zkušenost mám a né moc pozitivní. Před 14 dni mi v Genetu řekli, že mi navrhují ukončit těhotenství kvůli vzácné chorobě 8 chromozomu, bohužel se na to přišlo hodně pozdě neboť všechny testy dopadly dobře až na plodovku, kterou jsme si naštěstí dali odebrat. Rodila jsem ve 27tt nejdříve mi chtěli dát tabletku do pochvy na vyvolání porodu, ale pak se rozhodli zavést do břicha kanilu a odsát část plodové vody a kanilou pouštět látku na vyvolání porodu. Zavedli mi také dilapany do pochvy, které způsobují že se ti rodidla lépe otevřou. Stále mi dávali antibiotika, protože malej se už po zásahu nehýbal. Druhý den se rozhodli, že mi zavedou kanilu i do míchy a budou aplikovat epidural, protože jsem byla v bolestech a porod stále nikde. Byla jsem dost vyčerpaná nejen fyzicky, ale i psychicky. Nicméně po 30 hodinách se podařilo, dost jsem krvácela a placenta se potrhala. Tohle ale tebe nečeká, většinou se porodí do 4 hodin a druhý den jdeš domu. Já měla bohužel už 27tt majel měřil 31cm a měl skoro 1kg. Dost blbá zkušenost na první dítě! Přeji ať vše zvládneš. Hlavně si nic nevyčítej - vychovávat postižené dítě není život ani pro tebe, ale ani pro něj.

katka133752
6. srp 2012

@veruska007 Ahoj, co ti našli za gen, poruchu?? Já přišla o miminko ve 23 tt. Měli jsme UTZ po 2 týdnech a maličká už vůbec nevyrostla ani o den a už byla menší o 4 týdny. A měli jsme nulovej průtok pupečníkem. Tak jsme vyběhali papíry do nemocnice a další den jsme nastoupili. Maličká ještě v bříšku kopala ale další den mi umřela v bříšku sama. Uvidíme jak dopadne genetika ale malá byla nejspíš zdravá a odešla nám brzo placenta. Ale bereme to jako naše první mimčo ikdyž se nenarodila živá. Už byla větší a bereme to jako dítě. Fotečky UTZ a rostoucího pupíčku jsme si nechali.

veruska007
6. srp 2012

@katka133752 Často to bývá trombofilie. Ale já měla poruchu nějakého genu... je to moc čísel a písmenek, fakt si to nepamatuju a normálně to ani doktoři neznají. Jen hematoložka k tomu něco věděla. Je mi moc líto Tvého miminka. Jakoubek by měl teď akorát dva roky. Taky umřel v bříšku těsně před tím, než přišel spontánně na svět. Držím palečky, ať to s dalším miminkem dopadne dobře. A z vlastní zkušenosti - vyhádej si pak rizikovou poradnu. Moje gynekoložka totiž následné těhotenství vůbec víc nesledovala, zvala mě na kontrolu po 5-6 týdnech, utz. mi udělala dvakrát... děs. Ani mě nikam neposlala. Kdybych nešla do rizikové poradny, tak by mi nedělali testy, nezjistili poruchu, nepíchala bych si injekce... a vůbec, začalo se to všechno řešit až jsem byla těhotná a prý je lépe napřed projít všemi vyšetřeními a těhotnět už vybavená případnými léky.

ivv1
12. srp 2012

Ahoj. Po přečtení co jsem píšete máte zkušenost některé s úmrtím miminka v těhotenství. Mě se to stalo před 14 dny. Karolínka do šestého měsíce prospívala normálně a pak začala být o 14 dní menší. Chodila jsem na kontroly do porodnice kde mi pokaždé jiný doktor říkal že se nemáme čeho bát. Ani ne za týden ve mě malé umřela a musela jsem jako skoro všechny rodit miminko mrtvé. Nevím jak se s tím mám vyrovnat. Mám v hlavě takový zmatek. Jeden den je mi to všechno líto a druhý si to vše vyčítám. Máme v rodině Downův syndrom ale na genetice kde jsem jezdila na odběry krve a ultrazvuk mi říkaly že mi odběr plodové vody nepotřebuje že už jedno zdravé dítě máme tak to není potřeba, že Karolínka bude zdravá. Já jsem jí tak věřila :( . Nevím co si o tom mám myslet. U prvního byla důležitá a teď ne? Komu jinému věřit než doktorům. Pak když slyším nebo čtu že řekly mamince že bude mít postižené dítě a oni si ho nechají a narodí se zdravé. Co to v dnešní době má znamenat. Dříve se měřilo jen břicho u doktora a dnes mají takových přístrojů apod.že by měly tedy podle zjistit v těhotenství různé vady apod. A nezjistí vám nic a nebo se popletou. Já tomu prostě nerozumím. Když by byla Karolínka zdravá jak říkala tak by asi nepřestala růst a pak mi neumřela. Chtěla bych sen zeptat nějakou radu jak se s tím vyrovnat a nebát se dalšího těhotenství. Je mi totiž den ode dne hůř.