Ukončení těhotenství z důvodu jedné ledviny u plodu

krtecek29
21. led 2014

Chtěla jsem se zeptat jestli byste některá ukončila těhotenství pokud by plodu byla zjištěna pouze jedna ledvina. Zjištěno to bylo v cca 21 týdu. Jedná se o případ matky, které je 30 let, jedná se o její první těhotenství a otěhoteněla napoprvé, tudíž se nesnažila několik let..

berenika39
21. led 2014

@krtecek29 tak to je samozřejmě o kvalitním screeningu, psala jsi jen o izolované ledvině. rozhodnutí je stejně jen na tobě. žádná internetová diskuse od svědomí neuleví. nikdo další do toho nevidí. akorát ty máš rozum, informace, to dítě má JEN ten život, no.

krtecek29
autor
21. led 2014

@berenika39 to mas pravdu.jen jsem chtěla znát nazor někoho jiného protože nejsem sama schopna objektivně posoudit jestli z toho dělám větší problém nez je

blondynka400
21. led 2014

@krtecek29 to si musíte probrat doma s otcem dítěte. Tohle ti neporadí nikdo, ani doktor. Já třeba vím,že u nás by tohle byl tohle dost problém a chtěl by, abych na přerušení šla...

hela82
21. led 2014

@krtecek29 Ja bych kvuli chybejici ledvine tehotenstvi taky neukoncovala. Neudelala jsem to ani ze zavaznejsiho duvodu a jsem za sve rozhodnuti hrozne stastna. Uvidis co reknou na genetice a preji vam jenom same dobre zpravy!

berenika39
21. led 2014

@krtecek29 ja vim. snazim se ti rozumet. musi to byt strasne tezky, drzim palce, at se rozhodnes spravne, hodne sily.

krtecek29
autor
21. led 2014

@blondynka400 a mužů se zeptat proč by partner chtěl aby jsi šla na ukončení?obdivu ze to tady tak

krtecek29
autor
21. led 2014

@berenika39 moc děkuju.jsem rada ze mě za to neodsuzujete..ze mam vůbec takové myšlenky

blondynka400
21. led 2014

@krtecek29 proč? No my měli dohodu, že kdyby mimi něco bylo, cokoliv, půjde pryč. Ale pro mne to znamená něco závažného,třeba DS a tak. V mém okolí je ale třeba chlapeček co měl rozštěp patra, bohužel jak to tak bývá, ten nikdy nechodí sám, takže k tomu má i mozkovou dysfunkci, je geniální, ale v životě nepoužitelný, ve zkratce "divný" , v rodině zase měla holčička nějakou vadu v ledvinách (už si přesně napamatuji co), za první rok byla na 10 operacích, do konce života bude mít následky a bude mít šíleně omezení. To jsou věci, které by manžel určitě nezkousl a asi ani já. Ale jedna ledvina mi až takový problém nepřipadá. On prostě takový je, těžko nějak víc říct.....

krtecek29
autor
21. led 2014

@blondynka400 díky za příspěvek. My máme právě taky strach aby tam nebyl ještě nějaký jiný problém a hlavně nám nikdo nemůže zaručit ze druhá ledvina bude pořád ok a ze se neobjeví ještě nějaká jiná vada.nejhorší na tom je to ze už od 13 týdne víme ze tam je nějaký problém ale doktoři nám byli schopni říct až teď ze ledvina chybí a teď už je to všechno horší když jsem v takovem stadiu těhotenství

loafeer
21. led 2014

@krtecek29 pockej jeste, jak dopadne vysetreni a jak se k tomu budou stavet lekari

granta
21. led 2014

Ježiši ne! Můj syn se také narodil s jednou ledvinou! Moje teta má také jednu ledvinu.... Mému synovi jsou teď tři roky, nemá žádné problémy, jen chodíme na preventivní prohlídky. Proboha neblázněte lidi! Když si představím, že můj syn by nebyl jen kvůli tomu, že nemá dvě ledviny, tak mám husí kůži. Na nefrologii mi řekli, že je hodně lidí s jednou ledvinou, jen o tom neví. I má teta se do dozvěděla až v době, kdy porodila dvě děti...!

prapodivna
21. led 2014

No, hlavně že bude jakékoli dítě zdravé, ti nezaručí nikdo. Můžeš jít na potrat, udělat si další, to bude vypadat báječně a nakonec se ukáže, že to tak není, a problémy budou třeba větší, než by byly ty s ledvinou. Je to ruská ruleta a jistotu nemáme žádná nikdy. Když už lidi chtějí mít děti, měli by s tím počítat. a taky potrat ve vyšším stadiu těhotenství, to není nic pěkného 😒

prapodivna
21. led 2014

jinak ta omezení o kterých jsi psala, ta jsou jen preventivní, aby člověk nezkazil i tu jedinou ledvinu.

janinek
22. led 2014

@krtecek29 Zkus si vyhledat nejake anglicke diskuse, v CR to asi nebude moc casty jev, tak k tomu moc zkusenosti nenajdes. Tohle co by kdyby ti nijak nepomuze, kdyz to rikaji lide, co v tvoji situaci nejsou. Ono i ti, co si timhle rozhodovanim prosli, meli jine podminky a vyhlidky.

Chtej vic vysetreni, chtej videt vice doktoru, vic nazoru. Ptej se, co to znamena ted pro plod a tebe behem tehu, jaky bude porod (jestli ti budou nutit cisare), hlavne se ptej na prognozu pak, jaka omeznei by dite pak melo, jaka vy, co dalsi deti? Kolik takovych deti doktori uz potkali/rodili, jak to s nimi dopadlo. Je problem jen ta chybejici ledvina nebo je tam neco dalsiho?

A hlavne o tom mluvte s manzelem a snazte se prijit na to, co chcete vy. Preji hodne ZDRAVI obema.

krtecek29
autor
22. led 2014

@janinek my o tom s manželem mluvíme,hlavně já to porad resim a je to už hodně vysilujicí. Resime to ze tam jenejaky problém už cca 10tydnu.na všechno se poptam akorát mi nikdo nzarucí,ze tam třeba jiný problém nebude,u těch ledvin prý bývají někdy další vady.ptala jsem se i dětské lékařky ke které jsem kdysi chodila a ta mi taky řekl,ze lidské tělo neni stroj ze to může byt v pořádku ale taky spat ne

punky
22. led 2014

@krtecek29 samozrejme to neni jako zit se dvema ledvinama a clovek na sebe musi bejt opatrnejsi pri nachlazeni a nepit vetsi mnozstvi alkoholu ktere skodi i zdravemu cloveku.pritel jed v pohode nepozoruju na nem nic co by nasvedcovalo tomu ze mu jedna ledvina brani v normalnim zivote.je to tve rozhodnuti co udelas ja ti pouze napsala nazor 🙂 a mysliom si ze bez ledviny se da zit kvalitni zivot 😉

lucieandrlova
22. led 2014

Rozhodnutí je samozřejmě na Vás a partnerovi, je to vaše odpovědnost, Váš život. Určitě bych to probrala s pracovníky lékařství (nejen doktory, ale i sestrami, protože ty kolikrát mají jiný úhel pohledu než doktoři).
Ale já osobně bych si v podobné situaci dítě nechala a to z několika důvodů:
- po 30-ti letech bude každý rok těžší a těžší mít dítě bez vývojových vad (to riziko se jen a jen zvyšuje)
- ve 20-týdnu už bych asi neuměla jít na potrat (od 17-tého týdne miminko "kopalo"), nešla bych ani na amniocentézu, protože stejně bych nedokázala v tomto týdnu dát toho tvorečka ze mě pryč
- můj bratr se narodil se zdravými orgány a tedy "zdravý", ve 4 letech mu diagnostikovali Tourettův syndrom a žít s touto nemocí je mnohem mnohem těžší než nemít 1 ledvinu
- beru život tak jak přijde a doufám, že se naše rodinka budeme mít stále rádi za všech okolností, ať už budeme zdraví nebo by se nám něco stalo. Teď jsem zdravá, ale nějak si neumím představit, že by mě dal manžel "pryč", kdybych třeba přišla o nohu, o ruku nebo o prso... V životě žádné jistoty nejsou!
Zjistěte rizika při pokračování těhotenství, zvažte rizika při ukončení těhotenství a s partnerem se rozhodněte.
Přeji hodně štěstí!

scvrcek
22. led 2014

@krtecek29 neřeš cobykdyby - co když tam ještě je nějaký problém další - takhle přeci nemůžeš uvažovat! Jediný problém, o kterém víte, je chybějící ledvina. To je podle mě vážně "prkotina", kvůli které bych na potrat nešla. I kdyby na utz bylo všechno v pořádku, stejně nikdy nevíš, jestli tam náhodou někde nějaký problém není, vždycky to dítě může mít mnohem horší vady a přitom na utz být v pořádku! Tuhle nejistotu máš vždycky přece...

blondynka400
22. led 2014

@krtecek29 když to máš těžký, podle genetických testů a UTZ může být miminko ok a pak ve skutečnosti není.... Nevím odkud jsi, ale zkus Mudr. Břeštáka v Praze, on má takový zvláštní dar co se týče prenatální medicíny, málokdy se plete, vidí "víc" než ostatní.

liss_durman
22. led 2014

@krtecek29 Těžká situace ☹ Vůbec ti nezávidím. Rozhodnutí je na vás, rodičích. Pokud to vypadá, že je problém "jen" v chybějící ledvině, já osobně bych na potrat nešla. Upřímně měla bych problém jít na potrat i s DS, o tom jsem v minulém těhu jen uvažovala zatímco jsem čekala, až mě objednají na amnio a pak nekonečný den po, kdy mi sdělili výsledky. A jen ta představa, že někdy po 20tt půjdu na potrat, byla strašná ☹ Oni doktoři ty problémy, které může člověk s jednou ledvinou mít, spíš zveličují, aby se tak nějak kryli. Je to spíš horší scénář, co jsi četla. Děťátko a pak i dospělák může fungovat úplně normálně. Koneckonců jak tu padlo, je spousta lidí, kteří žijou bez ledviny a třeba o tom ani nevěděli (dřív byla medicína na jiné úrovni a možná to bylo milosrdnější v lecčems, i když bych za moderní ultrazvuky a metody nic nevyměnila!!!).
@blondynka400 Do 24tt může matka žádat o ukončení těhotenství kvůli genetické vadě, ale i později může samozřejmě být těhotenství ukončeno kvůli vadě neslučitelné se životem. Bohužel jsem s jednou takovou paní seděla v čekárně u doktora, té to ukončili ve 33. týdnu. Nic příjemného ☹

amabilis
22. led 2014

@krtecek29 Koukej, nakonec je to hlavně tvoje rozhodnutí a tvoje svědomí. Je mi moc líto, co musíš řešit a špatně se radí, dokud to člověk neprožívá sám, přeci jen na to pak má jiný úhled pohledu. Ale je potřeba si uvědomit, že každé těhotenství znamená riziko, že to těhotentví není v pořádku. Pořád tam je šance, že bude něco, co se nepodaří při prenatální diagnostice odhalit a o tom to právě je. Pokud se někdo rozhodne mít dítě, nezbývá mu, než tohle riziko podstoupit.

@blondynka400 Tak pokud je divný a geniální, tak bude mít nejspíš aspergův syndrom a víš kolik jich po světě běhá? Na většině z nich to totiž nejde skoro poznat a zřejmě jich je v Praze plný matfyz 😀 Takže tam jde jen o to, jak moc je to autistické spektrum zasažené. Pokud jen trošku, tak to vůbec být znát nemusí a může to klidně mít i tvoje dítě, aniž bys to někdy poznala, jen bude prostě citlivější, vzteklejší apod. Ale které dítě není, že 😅

laurital
22. led 2014

V tomto případě za sebe říkám jednoznačně NE a to se přiznávám, že třeba v případě DS bych ukončení pravděpodobně podstoupila.

blondynka400
22. led 2014

@amabilis ne ten to není. Byli s ním všude možně. Já to napsala pouze pro příklad toho,co může být. A na něm to prostě poznat je, že "normální" není. A normální život mít taky nebude, už teď se docela trápí....
@liss_durman tak to je pro mne tedy novinka. Všechny případy co jsem znala (z dob na vysoký) museli dítě donosit až do konce....

liss_durman
22. led 2014

@blondynka400 Já jsem se taky docela divila. Nevím, o jakou vadu konkrétně šlo, ale dokonce to přede mnou i řešila s tou paní sestřička (někam telefonovala, jestli má nárok na nějakou část PPM, když byla na ukončení těhu ve 33. týdnu, kdy by vlastně už mohla jít na MD), takže to není jen moje domněnka, ale opravdu to tak bylo. Taky nechápu, že se na nějakou tak závažnou vadu přišlo až takhle pozdě? Jak je to možné?

blondynka400
22. led 2014

@liss_durman jo máš pravdu, je to tak. Koukala jsem teď na to... To bych ale neudělala... Podle mne už je to dost veliké miminko a má právo si "dožít" svůj život, i když krátký.... Ono bohužel ne všechny testy vše zachytí, UTZ provádějí i ne úplně zkušení doktoři.....

liss_durman
22. led 2014

@blondynka400 No je to smutný ☹ Paní taky byla úplně na dně a já se jí vůbec nedivím. Jen mě to hrozně děsí, že se na to prostě přišlo až takhle dlouho... Vždyť jsou ty velké utz v 1. a 2. trimestru, ty by to měly odhalit. Ale nechci na to teď vůbec myslet...

marukm
22. led 2014

@krtecek29 Nechci kopírovat názory ostatních. Nicméně kvůli takovému prolbému bych na přerušení nešla. I když bych nad tím bezpochyby uvažovala. Nestydím se za to. My s manželem od začátku víme, že pokud by se vyskytla nějaká vada (a to nejen vada neslučitelná se životem, ale prostě nějaká vážnější vada), asi bych na přerušení šla. Není to kvůli tomu, že když dítě není dokonalé (což ti nikdy nikdo stejně nezaručí), nechci ho. Trpěla bych. Ale z hlediska životní perspektivy: chtěla bych, aby i pro to dítě stál život za to...

blondynka400
22. led 2014

@liss_durman měly by ale... Nám jeden profesor na vysoký říkal, že vše je jenom pravděpodobnost a předpoklady a že dokuď to miminko nevyleze ven, nikdy nevíš. A ono třeba v tom 20tt fakt něco nemusí být vidět, ani to nemusí být ničí chyba. Proto se třeba UTZ posunul z 20tt na 22tt, protože tam je toho vidět o hodně víc.... Určitě bude vše ok, proč by nebylo 🙂

janinek
22. led 2014

@krtecek29 Musi to byt hrozne tezke, ale tak jeste mate chvilku na rozmyslenou. Hlavne se musite rozhodnout vy dva, vase dite to bude, vy se o nej budete starat. Zadna z diskutujicich tady vam nebude behat domu pomahat nebo vas vozit s mimcem po nemocnicich, kdyz by doslo na nejakou horsi variantu. kazdy mame jine moznosti, jine zazemi, jine schopnosti. Ze zkusenosti ti reknu, jsi urcite silnejsi, nez si myslis, a zvladnes vic, nez si ted myslis. A nejvic te prace a starosti bude cekat tebe, ty budes s ditetem doma, ty budes nejvic unavena a ze vseho vycerpana. Ale takhle dopredu ti asi nikdo z doktoru nic poradne nerekne, i kdyz ti reknou nejaka cisla, tak to jsou jen cisla. U psychologa jsi byla? myslim, ze je pro vas nejduleztiejsi se rozhodnout a stat si za vasim rozhodnutim a byt si jisti. Nenechat se asi nejak ovlivnit okolim, je to vase dite, vase radost, vase starost. A cist si prubehy na Internetu bude dvousecne, nektere ti dodaji hrozne moc nadeje, jine te uvedou spis do deprese. Ale aspon budes znat ruzne pripady, jak to muze dopadnout.

jasekd
22. led 2014

@krtecek29 syn se narodil s vadou ledviny, resp. mocoveho systemu. Vedeli jsme to od 20.tt. Ostatni se zdalo dobre, ale stopro jistotu nemas nikdy. Byl od narozeni sledovan, dva roky na antibiotikach, ve 2,5 letech odoperovan, ted je kontrolovan a bran jako zdravy. Ledviny ma obe, ta na te nemocne strane ma o neco nizsi funkci, a ta druha maka i za ni. Zname syn se narodil zdravy, resp. neprisli na to. Pak si nechal apro sichr udelat UZ. Misto jedne ledviny cysta, funkce temer zadna... Odoperovan asi na roce a pul, ledvinu mu vzali, delala by akorat problemy. Byli z toho spatni, samozrejme, hodne jsme to spolu resily, i my si prosli spoustou vysetreni, tak jsme to spolu probiraly, ale jde to, kluk neni nijak zvlast omezeny a tak zive a zlobive dite jsem dlouho nevidela 😵 😀
MOje dcera se narodila zdrava, resp. vypadala na UZ, ze je vse OK. Pak jsem si vsimli urcite vady a rozjela se masinerie vysetreni, vylucovaly se ruzne syndromy, nektere i hodne vazne , s mental . i teles. postizenim! Dopadlo to dobre, ma jen tu izolovanou vadu, kterou to zaclo, a jezdi na kontroly, protoze je onkologicky rizikova... Na rozdil od tehotenstvi se synem jsme cekali zdrave dite! Zivot nejde podle planu 🙂
Priznavam, ze s potvrzenym DS nebo treba Edwardsem bych asi na UPT sla 😔 Myslim, ze nejsem tak statecna nechat si takto postizene dite, ale nevim, a dekuju, ze jsem to nemusela resit, a ze se dcercina vada neukazala na UZ a ja nemusela premyslet, co by kdyby 😵 Protoze v jejim pripade bych sla na potrat zbytecne 😕 Klukova vada na UZ nebyla vazna, tam jsem preruseni resit nemusela.
Drzim palce.