Ukončení těhotenství z důvodu jedné ledviny u plodu

krtecek29
21. led 2014

Chtěla jsem se zeptat jestli byste některá ukončila těhotenství pokud by plodu byla zjištěna pouze jedna ledvina. Zjištěno to bylo v cca 21 týdu. Jedná se o případ matky, které je 30 let, jedná se o její první těhotenství a otěhoteněla napoprvé, tudíž se nesnažila několik let..

blondynka400
22. led 2014

@krtecek29 to jsem si nevšimla. Promiň.
Co přesně potřebuješ vědět? Tady je to fajn napsáno, ale žádné velké detaily. http://www.antikoncepce.cz/antikoncepce/planova...
No když to je o co jsem psala. Někdo je odborník a někdo rádoby odborník. Většina doktrů patří podle mne do druhé skupiny 🤐 Já bych šla jinam... Záasdní je doktorům nevěřit, bohužel... Ale to už je teď jedno.

krtecek29
autor
22. led 2014

@blondynka400 děkuju. chtěla jsem vědět jestli se opravdu můžu rozhodnout to ukončit i v tomto mém případě. můj gynekolog říká, že jo, ale minule v té olomouci se na to moc netvářili, když jsem se na to zeptala. no já jsem doktorům naivně věřila. četla jsem, že ten vedoucí na prenatalu je odborník, tak jsem byla opravu znechucená, když se přišel podívat na utz a hned pokrčil ramenama a že neví. to mě fakt dostalo.

blondynka400
22. led 2014

@krtecek29 ono jde o to, jak ti genetik zprávu napíše. Ale mám známou, co šla na přerušení s rozštěpem rtu, což je fakt jenom kosmetický detial (ne jako patro), oproti Vašemu případu vyloženě banalita a nebylo to problém ve 23tt.
To se ti ani nedivím.... 😒 Škoda že jsi se nepídila dřív, Břešťák by takovýto přístup určitě neměl 😔

elentari
22. led 2014

@krtecek29 myslím na Vás, ať se rozhodnete správně... neříkám tak ani tak, ale správně... pro všechny zúčastněné strany 😉

Je hrozně těžké se rozhodnout, co je správné, to moc dobře ví každý, na kom je někdo závislý... Bohužel takových rozhodnutí ještě bude mraky. Jsem věřící, ale nikoho neodsuzuji, co se týče takovýchto témat, vím, že to musí být těžké. Ale myslím, že bych to měla lehčí. Sama s tím nic nezmůžu, tak bych se spolehla na Toho nahoře, že to zařídí tak, jak to má být 😉

Držím palce, ať konečně najdete odborníky, kteří Vám dají plnohodnotné informace.

werumka
22. led 2014

@krtecek29 Ahoj, já bych ze zkušenosti radila se zkusit zkontaktovat s více lékaři, požádat o konzultaci. Ve své podstatě, pokud člověk doktora nezná, nevěří mu, nemá ověřené jeho znalosti a postupy, tak je to rozhodování vždy tak trochu naslepo. Zkusila bych napsat do více pracovišť, vzít si s sebou úplnou dokumentaci. Konečné rozhodnutí je vždy na vás. A vždycky bude záležet na tom, na jakou stranu budete primárně orientovaní - jestli na stranu přerušení těhotenství nebo na hledání důvodů proč těhotenství neukončit. Každý to v sobě máme nějak nastavené a podle toho jednáme. Ale skutečně se může stát, že lékaři mají různé názory vyplývající z jejich zkušeností. Rozhodně Ti to dá větší náhled do problematiky, než my tady. Zkusila bych se spojit i s urologem - ten určitě o takové lidi pečuje.

krtecek29
autor
22. led 2014

no jo, měla jsem se pídit dřív. Ale tak mi bylo řečeno, že je to ta hydronefroza a to jsem nepovažovala za moc velký problém až v tom 19 týdnu začali kombinovat agneze, podkovovitá, hydronefroza..a to kdyby nám nedomluvila genetička tu olomouc, tak se verdikt (kdoví jaký) dozvím až dneska. měla jsem jít dnes na další kontrolu po tom 19 týdnu, ale genetička nás naštěstí poslala do té olomouce dřív. já jsem se ptala svého gynekologa jestli kdybych šla na ukončení by to považoval za nemorální, tak mi řekl, že to v žádném případě, že to bude respektovat a chápat, že ví, ž to je těžké. Myslím, že na mě dost vidí, že se trápím. řekl mi, že je to častá vada - 1%. to mi ale nepříjde jako moc častá vada..

werumka
22. led 2014

@krtecek29 Víš co, nejhorší je, když člověk v těhotenství pořád běhá po doktorech a když sedí v čekárně, tak má čas přemýšlet nad tím, co mu řeknou, co je špatně, je něco špatně? Zvlášť, když nějaký problém je. Je to permanentní stres. A člověk i vlivem hormonů nedokáže uvažovat tak, jak by asi uvažoval, kdyby těhotný nebyl. Ten čas na přemýšlení je strašně dlouhý a odpovědí málo. 1% je 100 000 lidí, to kdyby se Ti tady u nás v republice sešlo, tak Ti nestačí náměstí 🙂

krtecek29
autor
22. led 2014

@werumka to máš pravdu s tím přemýšlením. Já od toho 14 týdne nemyslím na nic jiného. chvilku jsem byla doma na nemocenské a to teprve byla katastrofa. já jsem těm doktorům právě naivně věřila, ale po každé kontrole jsem byla čím dál víc znechucenější z toho, že nejsou schopni nám dát jasnou odpověď. Můj gynekolog mi řekl, že 20 týden bude rozhodující, že se tam dozvím všechno a tak to teda vůbe nebylo. když mi řekl, že je tam cysta na té pravé straně u ledviny, tak mě ani ve snu nenapadlo, že by tam ledvina nemusela být. ale tak já jsem vůbec nevědělajaké různé vady můžou v těhotenství nastat. byla jsem akorát "vystreslá" at vyjde dobře šíjové projasnění a nosní kůstka a ani mě nenapadlo, že můžou přijít nějaké další problémy , kromě vady srdce. nebyla jsem vůbec znalá no. teď už vím kolik toho může být.... a jsou toho fakt kvanta..

bledulka
22. led 2014

@krtecek29 tak jsem se zeptala .. kdybych čekalá já miminko s jednu ledvinou, tak by mi jako babička na nefroložka v jednom potrat rozhodně rozmluvila..
jedná-li se pouze o to, že chybí ledvina, tak se s tím dá plnohodnotně žít. Děti se pak vyšetřují v nějakých intervalech,jak jim ta ledvina funguje,ale normálně sportují, atd.. ano, víc se dbá na vyléčení -přeléčení nemocí,ale nic dramatického,.. Nedoporučuje riskantní sporty (lezení, často je problém prý snowboard),ale jinak žijí plnohodnotným životem.. ledvina většinou funguje dobře ( i jakoby převezme funkci za druhou)

horší je to u polycystozy ledvin,kdy se dítě narodí a už má jakoby selhané ledviny.. to pak jsou děti na peritoneální dialýze hned odmalinka a čekají na váhu 10 kilo, než mohou být transpantováni....tam už pak samozřejmě omezení jsou

krtecek29
autor
22. led 2014

@bledulka moc děkuji, jsi moc hodná. říkala ti, že většinou fungují dobře? a někdy teda ne jo? já vím, že se ptám blbě...

krtecek29
autor
22. led 2014

já vím, že je to dost blbé, ale já si zatím to těhotenství vůbec neuživám, prostě se pořád bojím co bude po porodu. a bojím se, že když se rozhodnu si dítě nechat, že se budu strachovat až do konce těhotenství, že nějak nebudu schopna se s tím smířit. samozřejmě po porodu se to může všechno změnit a můžu si říkat jak hloupá jsem byla, že jsem toho našeho chlapečka chtěla dát pryč, to všechno mě napadá, ale teď bohužel převládá jen ten strach. asi jsem dost úzkostlivá.

bledulka
22. led 2014

@krtecek29 říkala, že chybějící jedna ledvina nebývá obvykle spojena s jinou vadou. Popisovala mi,jak k tomu během vývoje v začátku těhu došlo (zárodečné listy..) ,al už ti to nedokážu popsat. A ta jedna ledvina prý bývá někdy i trochu větší, prý to to tělo kompenzuje a ledvina pracuje dobře..

ale víš co, stoprocentní jistotu ti nikdo nedá... proto říkala "většinou" z jejího tonu a mluvy jsem pochopila, že toto není z jejího pohledu takový problém a indikace k potratu a i když jsem se cíleně ptala, co by radila mě,kdyby šlo o jejího vnuka, tak mi říkala, že rozhodně by mi potrat nedoporučovala
u té polycystozy mi pak právě říkala, že tam to není žádná sláva, že tam už se děti musí hned dialyzovat...
jete to prober osobně s dr 🙂

drž se 🙂

krtecek29
autor
22. led 2014

@bledulka moc děkuji 🙂

kudrlenkaa
24. led 2014

@krtecek29 Mám kamarádku, která bylo v těhu taky zjištěno, že mimi má jednu ledvinu. Byl to pro ně šok, ale miminko si nechala. V sobotu tady byl krásný klouček na návštěvě, je mu 9 měsíců a má se čile k světu 🙂 .

partyzanka91
26. led 2014

Určitě bych si miminko vzít nenechala. Samozřejmě bych si asi dopředu zjistila co všechno to pro dítko bude obnášet a zda bude nějaké omezení (např. ve sportu a tak), ale vím že s jednou ledvinou se žít dá, spousta lidí si jí nechá vzít aby darovali a mají jen jednu. Bylo by tedy asi dobré udělat plodovou vodu jestli není ještě nějaký jiný problém, ale pokud je mimi úplně v pořádku na potrat bych nešla. Navíc přijít o miminko ve 21. týdnu jedocela záhul pro psychiku, už cítíme pohyby, mimi už má zcela lidskou podobu, vnímá zvuky... Navíc to že bylo velké štěstí a povedlo se hned napoprvé nemusí platit znovu a nové mimi byste se mohli snažit velmi velmi dlouho a třeba, jak píšou holky by pak byl zas jiný problém a horší.

janakropackova
7. únor 2014

Mám dítě které prenatálně mělo deformaci 4stupně oboustraně na obou ledvinách. Nechtěli nám dovolit aby se narodil. vybojovali jsme si ho a dnes? jedna je uplně OK a druhá funguje na 40%. Není to tak jak u Vás, že by neměl jednu, ale nemusel mít plně funkční ani jednu. Je to naprosto zdravý kluk a dřív? Dřív se to nezjišťovalo, nešlo to a u mnoha lidí se to zjistilo až v dospělosti. Nikdo s toho vědu nedělal. Takže. Ne, nikdy bych to jako důvod k potratu nebrala.

marmor
10. kvě 2014

Mám dceru, která se narodila s jednou ledvinou. V těhotenství mi to nikdo neřekl. Je jí nyní 11 let a je v pořádku. Zdravá, krásná holka. Druhá ledvina automaticky přebrala funkci obou. Takže jít na přerušení kvůli takové malichernosti je nesmysl!!!

marie_anna
10. kvě 2014

Něco takového bych nikdy nepodstoupila.

dezyre
10. kvě 2014

mě by zajímalo jak se zakladatelka nakonec rozhodla, ale asi se to nedozvíme... je neaktivní :/

marie_anna
10. kvě 2014

Přededstava, že hotové, prakticky zdravé miminko, které už je napojené na svou maminku do takové míry, že už by zanedlouho mohlo opustit lůno a přežít i venku, je legálně zabito a vyhozeno do koše, mě naplňuje pocitem extrémní beznaděje nad tím, že je něco takového ve světě vůbec možné.

madormi
10. kvě 2014

@krtecek29 já teda nevím, ale myslella jsem,že s jednou ledvinou se dá žít nebo? pokud se nepletu a je to tak, tak nevidím důvod proč ho nechat zabít. nečetla jsem tedy předchozí komenty, teprv se na to chystám, ale pokud opravdu dítku chybí jen jedna ledvina s čímž se dá plnohodnotně žít i když určitě to obnáší nějaká omezení, tak ani omylem ukončit těhu!!

hancazivocich
10. kvě 2014

@krtecek29 - je zvýšené riziko proto, pže ledviny jsou normálně párový orgán - takže při postižení zánětem, úrazem, atd - přebírá funkci druhá ledvina... V případě jedné ledviny - zdravé, funkční - je prostě potřeba hlavně zvýšené opatrnosti - prevence zánětu, tuším, že i ve sportu je nějaké omezení (je jakoby potřeba si tu ledvinu ,,víc chránit") Ale víš např. kolik náhodně zjištěným ,,solitárních" ledvin prochází urolog. ambulancí? A lidé s tím žijí i několik let.. A neví to.. Jen v dnešní době prenatálních ultrazvuků, atd..se na to přichází tak brzy...

vlajka1
10. kvě 2014

Tehotenstvi bych neukoncovala. Bratranec ma prvniho syna s jednou ledvinou, rodili v centru, pro jistotu, kdyby mely nastat komplikace. Nenastaly, chlapeckovi je uz 8 let a je naprosto zdravy a nema zadne potize.

marmor
11. kvě 2014

Takhle vypadá dítě s jednou ledivnou... 😉

dezyre
11. kvě 2014

Riziko tady vždy je, že u lidí s jednou ledvinou se může cokoliv stát i s tou druhou zdravou, ale když to vezmeme z jiné stránky, když nám člen rodiny onemocní a potřebuje transplantaci ledviny a vy jste zrovna vhodný dárce,tak ve většině případů bez rozmyslu svoji ledvinu darujeme a taky budeme mít jen jednu.. já osobně bych nad potratem z důvodu jedné ledviny plodu ani nezauvažovala, samozřejmě pokud by se k tomu nevázali jiné vývojové vady..

mafeska
11. kvě 2014

@dezyre tak to mě taky, pročítám všechny 4 stránky příspěvek po příspěvku a jejího rozhodnutí se už asi nedočteme..

dezyre
12. kvě 2014

@mafeska já mám takovou obavu, že když tu není, tak na své rozhodnutí není vůbec hrdá a to, že se nepřišla pochlubit svědčí o tom, že se rozhodla těhotenství ukončit (ale jen čistě moje dedukce). Bohužel dnešní doba umožňuje rodit na první pohled "dokonalé" děti. Druhý pohled už bohužel může být trochu jiný. Ale proč zvyšovat to riziko a přivést na svět dítě, které má malou chybičku (i když ve většině případů žijí naprosto normální život). Nepřála bych nikomu nic zlého, ale ne nadarmo se říká, kdo vybírá přebere.

mafeska
12. kvě 2014

@dezyre myslím si to samé, její příspěvky mě v tom utvrzovaly a to že tu není by to jen potvrzovalo. ale třeba se mýlím (a doufám v to).

verosek
12. kvě 2014

taky jsem na toto téma narazila včera. A přesně jako vy, myslím si, že tu není proto, že se rozhodla o ukončení. Ale kdo ví. Jsem ráda, že jsem nemusela řešit těžká rozhodnutí v těhotenství. Držím palce a hodně sil. Ať už to dopadlo jakkoliv.

hujerovka
19. pro 2016

Ahoj já osobně mám jednu ledvinu a žiju plnohodnotným zivotem🙂
Aktuálně jsem v 7tt a čeká me návštěva nefrologa a podobně ale myslím si, že to opravdu není důvod k odstranění plodu.