Ukončení těhotenství z důvodu jedné ledviny u plodu

krtecek29
21. led 2014

Chtěla jsem se zeptat jestli byste některá ukončila těhotenství pokud by plodu byla zjištěna pouze jedna ledvina. Zjištěno to bylo v cca 21 týdu. Jedná se o případ matky, které je 30 let, jedná se o její první těhotenství a otěhoteněla napoprvé, tudíž se nesnažila několik let..

scvrcek
21. led 2014

co já vím, tak s jednou ledvinou se dá celkem spokojeně žít, takže bych asi nepřemýšlela o konci těhotenství, pokud by dítě jinak bylo naprosto v pořádku...

zuza01
21. led 2014

Mě taky řekli, že dítě bude mít jen jednu ledvinu. Ve 30 tt. A spletli se, má obě a funkční, prostě nebyla vidět. Ale ani na vteřinu mě nenapadlo, že bych kvůli tomu ukončila těhotenství. To mi přijde ve srovnání s jinými vadami jako banalita, ačkoli vím, že jsou tam omezení a nijak to nezlehčuju. Takže ani náhodou.

terunka88
21. led 2014

Spousta lidí má jen 1 ledvinu a žijí plnohodnotným životem bez jakýchkoliv potíží 😉 http://www.ledviny.cz/clanky/zivot-s-jednou-led...
O ukončení těhotenství bych v tomhle případě osobně vůbec neuvažovala..

pisjutynka
21. led 2014

Za mě rozhodně ne - jako že bych na ukončení nešla.. sice je to omezení, ale dá se i tak žít s jednou ledvinou.. Vůbec si nedokážu představit, že bych kvůli tomu dala dítě pryč.

milada2
21. led 2014

To by me ani nenapadlo

krtecek29
autor
21. led 2014

@zuza01
To jsi měla štěstí.Na místě ledviny je cysta a není vidět jak do ledviny proudí krev, takže tam ledvina určitě není. To by bylo opravdu hodně zvláštní, kdyby se najednou ta renální céva (nejsem si přesně jistá názvem) objevila

scvrcek
21. led 2014

@krtecek29 malýmu objevili na utz po narození cysty v ledvině, po třech týdnech tam žádné nebyly...vím, že to je až po narození, ale i tak, může se stát cokoliv, ještě má na vývoj spoustu času...

zuza01
21. led 2014

@krtecek29 Já se s tím tenkrát smířila, že je jen jedna. Sice mě to vyděsilo, nepotěšilo, ale už jsem s tím počítala. Opravdu mě vůbec nenapadlo dítě kvůli tomu nemít.

hojda
21. led 2014

Nevidím k tomu žádný důvod. Příště se může narodit miminko zase s něčím jiným, zdravé dítě je opravdu velký dar!

vendullka
21. led 2014

Určitě ne....

d105
21. led 2014

náš skoro soused se narodil taky s jednou ledvinou a úplně v pohodě, a můj tchán má taky jen jednu 😉 , takže v pohodě..

berynka
21. led 2014

určitě neukončila!

pavlise
21. led 2014

Ve svém okolí mám hned dva lidi, co mají pouze jednu ledvinu a nemají s tím žádný problém. Oba na to dokonce přišli jen tak mimochodem až v dospělosti, kdy byli vyšetřování kvůli úplně jiným problémům (do té doby o tom vůbec nevěděli)... a ani v současnosti to vůbec neřeší, nechodí s tím k doktorovi, žijí prostě normálně. Nevím, jestli je to tak ve všech případech... znám jen tyto dva. Být Vámi asi bych to nevzdávala, ale nemůžu soudit...

ajinkafo
21. led 2014

spolužačka měla taky jednu ledvinu a co si pamatuju, tak si kvůli tomu hlídala pitný režim a nepila alkohol, toť vše 😉

zuzi.111
21. led 2014

Řekla bych, ze to snad ani nejde ukoncit v tomto pokrocilem stadiu. Protoze se nejedna o vadu neslucitelnou se zivotem. Takhle mi to aspon rekl doktor ( ale tykalo se to jineho problemu).

punky
21. led 2014

@krtecek29 jestli te muzu trochu uklidnit pritel se narodil s jednou ledvinou a funguje uplne v pohode on i ledvina 😉

krtecek29
autor
21. led 2014

@zuzi.111 Hm, tak to nevím. Já jdu v úterý na genetiku a tam to budu s doktorama konzultovat. Doktor se mě ptal jestli zvažuju ukončení a že podnět k tomu musí dát genetička. Takže si myslíš, že v tomto případě se nemůžu svobodně rozhodnout jo?

lck79
21. led 2014

@krtecek29 Ukončit těhotenství by mě ani nenapadlo. Bývalý přítel má taky jednu ledvinu, zjistili mu to až při odvodu na vojnu, nikdy neměl ani žádné zdravotní omezení, sportuje, všechno.

krtecek29
autor
21. led 2014

@lck79
@punky
To je super, že mi to tady píšete a jsem ráda, že je spousta lidí, kteří problém nemají, ale v tom případě moc nechápu proč se na stránkách o ledvinách píše, že je zde riziko zvýšeného tlaku, bílkoviny v moči, množství sodíku v moči a ty všechny věci můžou potom dělat "neplechu". Proč se všude píše jak je důležitéje neprohladnout, ihned léčit jakýkoliv zánět..Pokud bych se nikde nedočetla, že to může dělat problém, tak nad tím ani neuvažuju.

lck79
21. led 2014

@krtecek29 Tak určitě je lepší, když pak člověk na sebe v tomto ohledu dává větší pozor, ale tomu příteli, jak jsem psala, je už přes 40 a opravdu nikdy neměl jediný problém a to se nikdy nijak nešetřil v žádném ohledu. Kdyby mu tenkrát náhodou nezjistili, že má jen 1 ledvinu, tak to doteď neví 😉

zuzi.111
21. led 2014

@krtecek29 Presne ti to nepovim, neznam tuto legislativu. Ale byt tebou, o ukonceni bych neuvazovala, pokud je vse jinak v poradku. Uvidis, co rekne genetik, jestli neobjevi jeste jine, zavaznejsi problemy. Ale pokud by slo ciste jen o jednu ledvinu, urcite bych dite pryc nedavala.

josefina79
21. led 2014

Moje sestřenice se narodila pouze s jednou ledvinou a žije plnohodnotný život. Ano, musí na sebe dávat trochu víc pozor, ale není to nic dramatického. Můjj kolega z práce měl v cca 30 letch vážný zdravotní problém, kvůli kterému mu zkolabovaly obě ledviny (netuším přesně, co to bylo), nějakou dobu byl připojený na dialýzu, pak mu jednu ledvinu "daroval" bratr. Každý teď má tedy jednu. Oba jsou OK, sportují, mají rodiny. Jen to nesmí přehánět s alkoholem a to je tak jediné omezení o kterém vím.

loafeer
21. led 2014

Pokud tam není jiná závažná VVV, tak si mylsím, že jedna ledvina není důvodem k ukončení těhotenství. Taky mám sestřenici s jednou ledvinou. Ledviny jsou důleité a je třeba je chránit, ale pokud je ta druhá funkční, žít se s tím dá

laska.nezna.hranic
21. led 2014

nikdy. a i kdyby další dítě mělo obě, zaručí mu někdo, že s oběma i jednou tenhle svět opustí? nechápu, že lidi v honbě za dokonalostí klidně "vymění" život "neideálního" dítěte za jiný, který ani přijít nemusí. divný svět 😒 co si kdo udělá, to by měl přijmout a milovat. kolikrát ty utz nadělají víc škody než užitku

pe3ka
21. led 2014

Určitě neukončila, ani by mě to nenapadlo!

blondynka400
21. led 2014

@zuzi.111
@krtecek29 ukončit lze těhotenství do 24tt na přání matky pro jakoukoliv vývojovou vadu, stačí i třeba rozštěp rtu, nebo-li "banalita". Nemusí to být vada neslučitelná s životem. Po 24 tt nejde těhu ukončit z žádného důvodu.
Já osobně bych kvůli pozdezření, že jedna ledvina chybí na přerušení nešla.... Není ti nic vyloženě omezujicího ani na straně dítěte ani na straně rodičů.

jasekd
21. led 2014

@krtecek29 pokud jde "jen" o tu ledvinu, rozhodne bych nad tim neuvazovala. Druha ledvina prebere jeji funkci. Mam v okoli chlapecka s jednou ledvinou, a je OK. JIste je to omezeni, ale duvod ukonceni tehotenstvi by to pro me nebyl.

berenika39
21. led 2014

@krtecek29 zkus si představit, kolik mnohem, mnohem horších nemocí , a vážných, kolik rizik, kolik omezení může čekat na světě na úplně zdravé dokonalé dítě? co všechno ho může potkat? to by se chodilo na potrat i proto, že rodiče jsou alergici, tak aby dítě nemělo astma.
Pokud je to jenom jedna ledvina - a nechci to jakkoliv zlehčovat a podcenovat, tak je to v uvozovkcáh banální proti tomu, co potká někdy zdravě narozené děti.

krtecek29
autor
21. led 2014

@berenika39 to mas pravdu ale nikde neni řečeno ze tim ze dítě bude mit jen jednu ledviny máme "vybraný"všechny problémy.to nás může potkat i

krtecek29
autor
21. led 2014

Potkat i tak