Zánět plodových obalů a pupečníku. Jak mu předejít?

veronyk
4. lis 2008

Ve 23. týdnu těhotenství jsme přišli o druhé miminko. Příčina - Zánět plodových obalů a pupečníku. O první miminko jsme přišli ve 24. týdnu - příčina nezjištěna. Máte někdo podobnou zkušenost se zánětem? Jak vám lékař vysvětlil možnou příčinu zánětu a jak postupoval v dalším těhotenství. Mně doktorka řekla, že zánět mohl být způsoben nějakou virozou, která přešla na placentu. Já jsem ale žádné potíže neměla a o miminko jsme přišli během pár hodin. Prošla jsem různá vyšetření na chlamýdie,zánětlivá onemocnění hrdal, topxoplazmozu listeriozu. Vše negativní. Čekám na poslední výsledky vyšetření na trombofilní mutace - zatím rozbor není hotový.Chci znovu otěhotnět a tak bych ráda věděla, čemu se vyvarovat. Mně lékaři řekli, že zánětu se nedá zabránit, nemohu mu nijak předejít, ale já bych ráda věděla čemu se vyvarovat, už nechi znovu prožívat to samé.....Děkuji

evuse
5. lis 2008

Uff, to je hrozný ☹ , je mi to moc líto...

Dělali ti i vyšetření na streptokoka?

"Existuje jedna z bakterií, jejíž výskyt je spojen s vysokými riziky závažných infekcí novorozenců a se zvýšeným rizikem zánětů plodových obalů a tím i hrozbou předčasného porodu. Je to Streptococcus agalactiae. Jedná se o běžný mikroorganizmus genitálního ústrojí (proniká sem z trávicího traktu). Jeho výskyt je tedy poměrně častý. "

zuz141
5. lis 2008

S tím Strep agal ma evuse pravdu. Par let jsem delala v mikrobiologii a prodavala jsem kultivacni medium presne na kultivaci tyhle mrchy, Strep agal, pro tehotny a novorozence. Veronyk, chtej kultivaci na tenhle mikroorganismus, a NENECH SE ODBYT. Oni totiz nasi doktori to nekteri vysetruji, nekteri ne. Je to velmi levny test, da se udelat na kultivacni pude za 3 (slovy tri) koruny nebo na drazsi selektivni pude asi za 20 korun, coz je porad smesna castka. Lepsi je ta selektivni puda, protoze na ni ten Strep naroste barevne (ostre fialove) a doktor nemusi badat mezi ostatnima hemolyzama, co to je. Fakt na tom trvej a bud protivna - i ja jsem totiz zjistila, ze nijak jinak s doktorama niceho nedosahnu. Ja jsem mela zamlkly plod, doktorka to nepoznala (!!!) a malem jsem nebyla. Ale jsem z oboru, takze se mi ten ultrazvuk nelibil, sla jsem do spitalu, no a tam okamzite poznali pruser... K doktorum zadna prehnana ucta a jit drsne na dren, jinak se clovek niceho nedobere. Bohuzel.

veronyk
autor
6. lis 2008

Děkuji, za radu. Nevím jestli mi dělala doktorka na streptokoka rozbor, příští týden jdu na kontrolu tak se zeptám a pokud rozbor nedělala, budu ho chtít. Jen nevím, jestli se teď něco pozná, v nemocnici mi dávali do žíliy antibiotika a doma jsem je jedla ještě týden. Dělá se rozbor na streptokoka v těhotenství pravidelně? Pokud by se zjistil, šel by vyléčit antibiotiky a tím by šlo potratu (předčasnému porodu) zabránit?

evuse
6. lis 2008

Podle rozpisu, co mi dali u nás na gyndě, kdy se dělá jaké vyšetření se až ve 36-37tt dělá vyšetření detekce streptokoků skupiny B v pochvě . Alůe nevím, jestli je to ten streptokok Streptococcus agalactiae, nebo jiný. Zkus nějak zatlačit na doktorku a vyptat se jí na to, jak píše zuz141 .

zuz141
6. lis 2008

Strep agal je ze skupiny B, myslim ze jiny se ani nevystretruje. Spis mi 37. tyden priapada dost pozde...
Veronyk, zalezi, jaky antibiotika jsi brala, ono je totiz asi 4000 antibiotik a jen nektera jsou na Streptococcus🙂 A kultivaci ti muze udelat kazdy doktor, kdo umi udebrat posevni ster - poradna nebo gynekolog.

mamina
6. lis 2008

Zuzi,ve 37. se to dělá proto,aby se stihl zaléčit do porodu.Přece jen se vyskytuje v pochvě a pochvou pak prochází i miminko... Mě na něj dali antibiotika v čípku na 10 dní a do porodu jsem byla ok.Ušetřilo mi to jednu kapačku v porodnici a nemusela jsem se bát o mimčo.

zuz141
6. lis 2008

Mami, toz to jo, hlavne ze je mimi zdrave. Jinak ja k vam nahlizim z diskuse na tema Zamlkle tehotenstvi....toz tak, no 😔

evuse
7. lis 2008

Zuz141, já vím, četla jsem to, tak tam jsem taky přispěla ☹ . A hele, další mímo už je na cestě. Džím palce, ať ti to taky brzo vyjde 🙂