Zemřelo mi dítě

miliharmi
24. bře 2008

Stalo se vám to také? Máte někdy pocit, že to zvládáte a jindy se pod tou bolestí hroutíte? Zkusme si spolu psát, nejlépe rozumí ten, kdo to sám zažil.

Jmenuji se Milena, před rokem mi zemřela dvouletá holčička na herpetickou encefalitidu. Občas se potřebuji z toho vypsat, stále to hodně bolí.

katuscakzms
3. říj 2011

@irriss jeeej dakujem za vsetko...............som tu pri vas vsetkych kocky spokojna a stastna aj ked ta bolest tam v srdiecku je a bude ale tato diskusia je ako moja rodina 😢 fnuk od statsia...ze ste

tamulik
4. říj 2011

@katuscakzms ahoj . tak ani my nejdeme na stretnutie rodin, kedze ani pracovne nam to nevychadza, a nasa Tamarka tiez zomrela v nemocnici. je to od nich svinstvo, no ale co uz narobime, prezijeme to. prezili sme horsie a sme tu.
ja som tiez rada ze tato diskusia existuje.

katuscakzms
4. říj 2011

@tamulik je zaujimave ze pribehy o detoch uverejnia ale myslim si ze len preto aby druhy vedeli ake to je,,tazke,, ked dieta zomrie v nemocnici,mozno taka mala reklamka pre nich,lebo pribeh nam bez problemov zverejnili,ale stretnutie nie,lebo na to este niesu pripraveny aby ich psycholog alebo ich sedenia vedeli pomoct rodinam ktorym deti zomreli v nemocnici...........a mne islo len o to stretnut tam niekoho z rovnakym osudom bez ohladu na to kde nase deti zomreli,porozpravat sa a byt obklopena niekym kto my rozumie..........hmmm ale ked nechcu,ok budeme si pisat tu na diskusii a podporovat sa virtualne 😉

luznicarka
4. říj 2011

@tamulik a @katuscakzms proboha co je to za hnusnou organizaci že ještě rozděluje jestli dítě zemřelo doma nebo v emocnici přeci je jedno kde umře malý dítě, ale důležitý je přeci poskytnout rodině pomoc poradit pohladit dušičku a pomoct se vyrovnat a ne ještě takhle sortovat holky zlatý . Todle je fakt hnusný já sem moc nechodím ale todle mě teda dožralo dyť bolest máte stejnou jako ti co jim zemřelo dítě doma ne ? Nebo je to jiná bolest a o to přeci na takovým setkání de podělit se o bolest protože sdílená bolest je o něco málo menší bolestí . Tak to vidím já. Držte se ono se to časem zlepší pomalu postupně ale zlepší a ta bolest nebude nijak menší jen se prostě zapouzdří. Důležié je jít pomalu dál a věřit že bude zase líp 😉 😉 moc Vám přeju aby i Vám bylo opravdu líp časem tak jako je tomu i u mě.

katuscakzms
4. říj 2011

@luznicarka organizacia je dobra v tom ze pomaha nevyliecitelne chorim detom byt doma alebo zomriet doma a samozrejme ze tym padom pomaha aj ich rodinam,to si na nich cenim ze umoznuju taketo nieco a pomozu so vsetkym,maju sestricky,lekarov alebo zaobstaraju potrebne pristroje a myslim si ze asi preto pomahaju len tym ,,svojim,,je to smutne ze sa k nim nemozeme priclenit,kebyze ich spoznam skor vyuzijem ich pomoc ale nevedela som no myslela som si ze my pomozu aspon teraz ale nie,zatial na to nemaju skolenych co by vedeli pomoct rodinam ktorym dieta zomrelo v nemocnici lebo je to ,,ine,, hoc asi vsetky co nieco podobne prezili mozu potvrdit ze ano lisi sa to prostredim a urcite este v inych veciach ale ,,bolest,,je rovnaka
☹ prajem im aby aj nadalej pomahali tym co si to zasluzia no strasne ma mrzelo ze nemozme ist aj my na to stretnutie kedze to delia,ale som uz zmierena ako som pisala v predchadzajucich spravach vystacime si tu a budeme podporovat jedna druhu ako to pojde.....

tamulik
5. říj 2011

@katuscakzms no ano, organizacia je dobra. ale povedzme si pravdu , pomahaju najviac v Bratislave a v okoli. k nam na vychod nedojdu. vsetky akcie maju v bratislave, a zial nie kazdy moze dochadzat tam. a tiez si vyberaju deti z kramarov ... . ze nikoho neoslovili ( aspon neviem o tom) z kosickej nemocnice. ved tak isto su tam deti nevyliecitelne chore !
a my si budeme robit navzajom psychologov ☹

katuscakzms
5. říj 2011

@tamulik hmmm to hej,mas pravdu.............,zo zaciatku som rozmyslala nad tym ze im napisem a poprosim ich aby stiahli nas pribeh,kedze k nim nepatrime,lebo beriem to tak ze ho uverejnili len ako ponaucenie pre tych ktory nevyuzivaju ich pomoc aby sa nad tym zamysleli ake to je tazke v nemocnici a oslovili ich ako som pisala skor ,,taka reklama pre nich,, a to nechcem aby nas pribeh sluzil na to..........tak neviem idem im asi napisat........ 😝

irriss
5. říj 2011

@katuscakzms
😉
Dobre a spravne rozhodnuti...a jsme porad u toho...Nekdo holt umi dobre "hospodarit a vydelavat" na cizi bolesti...

katuscakzms
5. říj 2011

@irriss uz som poslala mail,tak uvidim co my odpisu,v kazdom pripade robia dobro,ale nechcem aspon teraz to tak citim aby nasa bolest nesluzila ako reklama,teraz sa citim celkom dobre ,,lieky urobili zazrak,,takze sa nehnevam na nich ze na to stretnutie nejdem,ale nemozem popriet ze ma to zo zaciatku dost nastvalo a hlavne som citila velky smutok ze tam nemozem,teraz je to uz dobre,viem ze ked budem mat zly den,pridem tu a vyrozpravam sa zo svojej bolesti alebo porozpravam o mojej Sofinke,ze trebars podporim inu zronenu mamku lebo aj to dodava silu potrebovat oporu ale aj byt oporov druhemu 🙂

irriss
5. říj 2011

@katuscakzms
Tak jako Laska je bez hranic je i Bolest bez hranic...

jakmile nekdo urci hranice, roztridi do supliku a na nekoho zapomene, je pro mne nekompetentni vykonavat danou funkci...

Prijde mi, ze Sofinka jim poslouzila k tomu, aby ukazali, ze tam ne, ale u nich ano....Prijde mi to vazne jako Reklama na provozovatele telefonni site, ktery se predhani s ostatnimi. Vzdyt neni mozne se soustredit na jeden kraj, na jedno misto, to znamena, ze jim jde i o jejich "POHODLI"...jinak nevidim duvod, proc se nerozsirit ..urcite by nasly i sponzorske dary...Nevidim do toho, Tvou situaci znam myslim dobre a toto mne vazne rozhorcilo..ber to tak, ze "ty jsi tlumena 😉 "...setris energii a to je super...ale ja to vidim jako "treti" svym zpusobem "nezainteresovany" pozorovatel a mozna proto mam k tomu postoj takovy jaky mam...coz je negativni....Kdyz jsi mi to napsala do e-mailu, tak nas to doma bolelo vsechny ...ale to ty uz davno vis.. 🙂
Mame Te radi, drz se..vice do e-mailu..pa

gabtcha
5. říj 2011

@m1rti ahoj, cetla jsem zpravu az nyni. Pribeh o nasem Karlikovi mam popsany v mém fotoblogu Karlík.

m1rti
6. říj 2011

@gabtcha Podívám se, děkuji .... moc držím palce, naše Markétka je taky prosincová ...

katuscakzms
11. říj 2011

aj na vas ide v takomto skaredom pocasiii depresia,myslim na svoju bambulku ako by som si ju bola obliekala uz do teplych veci,bundicka,ciapocka,teple topanocky a cajik,deka po ruke keby jej bola zimka ach je to tazke mysliet len na to ze by som ......

kkatka113
12. říj 2011

@katuscakzms Ahoj, ja ti odpoviem aj ked je to moj prvy prispevok k tejto teme. Vcera to boli dva tyzdne po sekcii mojej mrtvej dcerky v 31.tyzdni tehotenstva. Toto pocasie zvladam velmi tazko, ale myslim ze aj keby svietilo slniecko tak by to nebolo o nic lahsie.... ani neviem co napisat, pretoze mam pocit ze o tom stale dokola rozpravam a nejak sa neviem s tym zmierit a vyrozpravat sa z toho....je to to najtazsie co sa zene moze stat si myslim, prist o svoje dietatko. Moja mala bola este nenarodena, okrem kopancov som ju nepoznala a pritom som ju lubila najviac na svete. Je to take nespravodlive ked vam zomrie uplne zdrave babo bez toho aby ste tusili ze sa nieco vo vas deje a citili nejaku zmenu...ja som necitila pohyby tak som sla na pohotovost a zistili ze pupocna snura sa nejak blbo dokrcila a mala sa zadusila...inak podla pitvy uplne zdrava, o to viac to cloveka mrzi....teraz nas caka hnusna jesen, najhorsie dusicky v zivote a dlhe dlhe tyzdne cakania kym budem moct opat otehotniet, doktorka povedala ze uz o pol roka aj napriek sekcii, hovorime si ze pockame takych 8 mesiacov najmenej aby bolo vsetko ok ale ako sa poznam tak tomu od aprila dame volny priebeh...Hlavu hore kocky, vsetko sa na lepsie obrati len to chce cas, a s dalsimi detickami pride radost aj ked na tieto nase nikdy nezabudneme, ale tak to ma byt, ja ani nechcem zabudnut.

abbey1
12. říj 2011

Musím trošku zareagovať na príspevky o Plamienku. Veľmi ma mrzí a aj zaskočilo, ako sa zachovali ku katuscakzms. To bolo nešťastné a nesprávne ropzhodnutie.
Ale doktorku jasenkovú poznám od r.1997 a musím povedať, že je to jeden z mála ľudí, ktorým by som mohla z vďaky bozkávať ruky i nohy. To čo robia ona a jej spoplupracovníci je neskutočné. V rámci svojho voľna, na úkor osobného života a oddychu sa pustili do boja a založili 1: detský hospic na Slovensku!!!!Nikto netuší, čo to obnášalo, rozbehnúť takú organizáciu. bojobvať o povolenia, peniaze a zíkavať ľudí ochotných dobrovoľnícky pre nich pracovať. A to už nejdem písať o osobnom vyrovnávaní sa s utrpením, ktorého sú každodenne súčasťou. Sú radi, že sa im darí pracovať aspoň v takomto rozsahum, ako finančne a personálne zvládajú.
Preto ma neskutočne zabolelo, ako ich tu obviňujete, že separujú a vyberajú si pacientov, nechodia na východ a podobne. Myslíte, že sú vôbec schponí precestovať stovky kilometrov denne? Ja viem, že na celom Slovensku sú deti, ktoré neskutočne potrebujú ich pomoc, ale obviniť Plamienok, že im nepomáha, bolo neľudské a nevďačné!!§
Nebolo by lepšie pripojiť ruku k dieľu, pdnietiť vznik podobnej organizácie i v iných mestách Slovenska a osobne sa trošku angažovať? Tým nechcem útočiť na mainky, ktoré nedávno prišli o dioeťatko, ale len naznačiť, že začať musíme každý od seba a nie obviňovať tých, ktorí sa ozaj snažia a robia, čo je v ich silách.

abbey1
12. říj 2011

@katuscakzms Mrzí ma, ako si dopadla s Plamienkom a ich stretnutím. Ani my sme neboli, nepodarilo sa nám z pracovných dôvodov.
Verím, že sa to vysvetlí a neverím, že chceli váš príbeh lenvyužiť. To určite nie.
A ako som písala už mnohjo krát. Nepoteším ťa, lebo bolesť zo straty sa nikdy nezmierni. U nás je to už 11 rokov a krízu mám každú chvíľku ia nočné mory. U nás je to našťastie ľahšiey, lebo máme naše dve slečny.
Často na vás myslím, lenm nestíham prispievať.

abbey1
12. říj 2011

Sorry za chyby, ale Zara mi ťuká na klávesnicu. 😉

veve39
12. říj 2011

@abbey1 velmi pekne si to napisala, skutocne sa tu na Plamienok znieslo dost rozhorcenej kritiky....Ja ich sledujem uz dlhe roky "z dialky", je uzasne, co robia
ich fungovanie je postavene na entuziazme a ludskej voli pomoct rodicom v tych najtazsich chvilach
to nie je ziadna organizacia s mega podporou oficialnych struktur, to je par zanietencov, ktori sa rozhodli prebit lady v dovtedy prazdnom terene a pomahat tam, kde si dovtedy nikto netrufol....preto samozrejme nemozu byt vsade, napr.na vychodnom slovensku, kedze vsetko robia svojpomocne a nemaju na to kapacity...snad by sa mohli od nich "zapalit" aj lekari ci zdravotnici v inych castiach krajiny - lebo vieme, ze medicinske ci zdravotne povolanie je tu nutne...
velmi ma mrzi ich nestastne a ja osobne si myslim ze aj nespravne rozhodnutie neumoznit ucast @katuscakzms na stretnuti rodin po strate dietatka
ich "profesionalita" (asi su zatial psychologicky pripraveni len na sprevadzanie rodin kde dietatko zomrelo doma) zatienila empatiu a uvedomenie si, ake moze byt stretnutie dolezite aj pre rodinu s odlisnym pribehom, ale rovnakou bolestou...
napriek tomu si ich velmi vazim, dr.jasenkova je pre mna anjel v ludskej podobe - kiezby ich bolo medzi lekarmi viac a drzim im velmi palce, aby vedeli v buducnosti lepsie rozlisit spravnost rozhodnutia

miliharmi
autor
12. říj 2011

Nechci do toho příliš zasahovat, protože neznám všechny souvislosti. ale z pohledu z dálky se mi to jeví tak, že na Slovensku možná chybí organizace jako je Dlouhá cesta u nás v ČR, která by se věnovala pomoci všem pozůstalým rodičům nezávisle na věku nebo způsobu smrti. To co dělá Plamienok je podle podobné tomu, co unás dělá Klíček (dětský hospic + pomoc hospitalizovaným dětem a jejich rodičům a také se věnují pozůstalým rodičům, ale spíš těm, kteří prošli jejich péčí v době umírání jejich dítěte. Takže nejspíš by to chtělo ještě sdružení, které by pomáhalo všem pozůstalým rodičům, DC je také teprve na začátku a její činnost není zatím tak rozsáhlá, v zahraničí funguje mnoho takovým pomocných skupin, ale u nás v ČR a SR je to všechno v začátcích. Pokud taková svépomocná skupina existuje i na Slovensku, pak bude dobré, kdo o ní víte, sem napsat.

katuscakzms
12. říj 2011

@kkatka113 ahoj velmi mam mrzi co sa ti stalo,vzdy sa my tisnu slzy do oci ked sa dozviem ze zase.......nepreboli to nikdy to viem,musime sa naucit s tym zit,aj ked je to tazke a nevieme si to predstavit,ale treba nechat tomu volny priebeh a nech ta strasna bolest aspon trosku ustane,ja som to po 2 mesiacoch nezvladla a zrutila som sa odzrkadlilo sa to na mojich zdr.problemoch zo srdcom,teraz beriem lieky predpisane psichyatrom na zvladnutie tohto tazkeho obdobia a musim sa priznat ze to zvladam lahsie a citim sa lepsie aj ked neprestavam na Sofinku mysliet ale niesom uz v takej uzkosti ako pred tym,aj ked sa my stane ze zabudnem zobrat lieky a vtedy uz citim ze som uzkostliva a placliva,nikdy by som neverila tomu ze lieky vedia az takto pomoct,co ti napisat.......drzte sa,lebo nieje to jednoduche ale prajem vam zdrave dietatko nech mate novu radost,ale mozno to bude zniet kruto ale vdaka tej bolesti ktoru teraz citime a budeme citit nikdy nezabudneme na nase deticky ktore su teraz malinkymi anjelikmi a davaju na nas pozor,vela statsia 🙂

katuscakzms
12. říj 2011

@abbey1 dakujem ,priznavam ze ma mrzi ze nas nechceli na tom stretnuti,lebo bolo to aj celkom blizko kde by sme sa boli schopny dostat ale ako som uz pisala obdivujem ich za to co robia pre deticky ktore su nasim zivotom a potrebuju najviac tej pomoci,ano trapila som sa lebo som do toho stretnutia vkladala istu nadej na pomoc ale prehlatla som to a stravila a teraz my je aj lepsie po tych liekoch od psychiatra takze som aj pani doktorke napisla ze si pomozem inak a to tu na tejto diskusii ktora my pomaha a urcite aj ostatnym mamkam a taktiez som jej napisla ze si cenim co robia,ten pribeh napadlo ma to ci to nieje aj z tychto dovodov ako som pislala a le vysvetlila my to brala som to trosku aj tak ze ked su niekde rodicia z detickami nevyliecitelne chorymi,tak po precitani pribehov ako je moj kde my dcerka zomrela v nemocnici by si uvedomili ake je to tazke byt alebo nemoct byt v nemocnici pri svojom dietatku a poziadali ich o pomoc co by bolo dobre pre celu rodinu,aj keby to tak bolo tak by to mozno aspon niektorym pomohlo,ale nieje to tak,a je to uz jedno clovek niekedy dlhym premyslanim viac skomplikuje ako poriesi,ale som im vdacna za to ze vobec suuu a to aj vedia 🙂

abbey1
12. říj 2011

@miliharmi Presne i to pomenovala. Viem, že v Košiciach funguje nejaká rodičovská organizácia.
My sme osobne v kontakte len s Plamienkom. Náš Filipko zomrel bohužiaľ v čase, keď ešte Plamienok nefungoval. S dr jasenkovou sme sa spoznali na detskej onko a zostali sme v kontakte. Potom sme chodili na rôzne ich benefície a stretnutia. Teraz už len zháňam prispievatelov s 1% z daní, na viac mi bohužiaľ nezostáva čas. Občas nejaký sponzor. Filiko nám zomrel doma, ale na žiadnom stretnutí nás neodmietli. Viem ,že tam chodili i rodičia, ktorí síce využívali služby Plamienka, ale dieťatko im zomrelo v nemocnici. Predpokladám, že toho majú strašne veľa a nastal problém v komunikácii.
Veľmi ma to mrzí ohľadne Katuscakzms a pevne verím, že sa ich vzájomná dôvera napraví. Dúfam v to.

abbey1
12. říj 2011

@katuscakzms Práve som ti išla písať a spýtať sa, či ti odpísali na mail. Vieš , problém je aj v tom, že gro organizácie zostáva, ale často sa menia ľudia okolo a niekto mohol nie práve najcitlivejšie kominikovať s tebou. ja tam tiež nemôžem dať ruku za každého. Ale moje osobné skúsenosti s nimi sú úžasné. Som rada, že sa to trochu vysvetlilo a verím, že sa ešte spoločne s nimi a aj so mnou stretnete.
Viem ako ti je ťažko. ja mám každú chhvíľu ťažké obdobie, hlavne po nociach. priznám sa, že sa často snažím na malinkého ani nemyslieť, lebo idem do krízy. Stále prevažujú tie hrozné spomienky a zatieňujú všetko krásne , čo sme spolu prežili. A hlavne sa strašne bojím o moje 2 dcérky. Hrôza.

katuscakzms
12. říj 2011

@abbey1 ahoj,ja som komunikovala z dr.Jasenkovou,pisla ze sa budu robyt sedenia pre rodiny ktorym deti zomreli v nemocnici ale u nich v centre co je pre mna dost daleko a nerealne ale popri vsetkom co sme si pisali som jej pisla ze napriek mojim pocitom som stasna ze existuju a takto pomahaju cenim si ich prave koli tomu ze pomahaju ,,detom,, je tu malo takych a napriek mojmu sklamaniu a pocitom nestastia ze nemozeme ist na stertnutie som nezanevrela na organizaciu,delim moje pocity hnevu alebo sklamania ale to co robia ? ved na to sa hnevat nemozem,mozem len odporucat aj ked ich nepoznam pretoze vediet o nich skor tak vyuzijem ich pomoc a preto viem ze by som ich odporucala ostatnym co som aj urobila a to sa nezmeni lebo je malo tych co pomahaju a ty co pomahaju su uzsny aj ked mne nie ale to je moj problem 🙂

kkatka113
13. říj 2011

@katuscakzms dakujem, ake pekne a pravdive slova si napisala..tiez mam niekedy pocit strasnej uzkosti a zufalstva, ale ono to potom po chvilke prejde...som rozmyslala ci navstivit nejakeho psychologa lebo mi to odporucaju ludia ze to pomoze sa vyrozpravat...ale mam nastastie okolo seba tolko ludi ktorym to mozem stale dokola vesat na nos, ze si myslim ze to zvladnem aj bez toho...je mi luto ze musis brat aj lieky, aj ked kratkodobo verim ze su ucinne a pomahaju...zelam aj ja tebe aby si sa coskoro tesila z dalsieho babatka a zmiernila tym bolest nad stratou dcerky. Verim ze to pomoze, drz sa.

katuscakzms
13. říj 2011

@kkatka113 dakujem ti,ale pametaj ze ak sa uzkost bude zhorsovat radsej zajdi k lekarovi ja som si tiez myslela ze to zvladnem bez liekov a chcela som to zvladnut bez liekov a taktiez mala som sa s kym o tom rozpravat ale napriek tomu som to nezvladla a musela ist rovno na lieky ziadny psycholog ale rovno psychiater,snad to zvladnes ved kazdy sme iny ale nepodcenuj svoje pocity tak ako ja,prajem vela vela sil 🙂

kkatka113
13. říj 2011

@katuscakzms Dakujem za radu. No ja viem ze to nebude lahke, je zhruba dva tyzdne po a ja sa chystam v pondelok do prace, viem totiz ze musim...lebo sama doma cele dni, to mi naozaj nerobi dobre... a planujeme s manzelom rozne vylety a podobne, uz mame zaplatenu silvestrovsku lyzovacku, planujeme more vo februari....no budem sa velmi snazit planovat nieco pekne vzdy v blizkej buducnosti a sa na to upnem, nech sa mam na co tesit, a potom uz bude jar a onedlho budem dufam opat cakat babatko...myslim si ze toto je cesta ako sa z toho dostat a co najmenej na to mysliet...jasne, clovek si nepomoze a spomenie si na to kazdu chvilku, ale ako bude ubiehat cas, tak to snad bude o kusok jednoduchsie... musi byt... no ja som vecny optimista, ani toto ma nemoze zlomit, a verim ze tento dalsi pokus uz vyjde so stastnym koncom. Nie som bezcitna a slecinku vo mne som nadovsetko lubila aj ked som ju nemohla poznat, ale nic ine nam neostava ako sa s tym zmierit. Dufam ze to zvladnem bez pomoci doktorov, zatial tomu verim. PEkny vecer zelam a naozaj ti prajem len to najlepsie, nech sa uz stastie obrati, musi sa, nikto si toto nezasluzi.

katuscakzms
13. říj 2011

@kkatka113 uzasna optimisticka odpoved si silna,drz sa svojich planov pretoze ako pises ti mozu velmi pomoct,tak nech sa to podari a samozrejme aj malinky zazrak 🙂

lejdik
17. říj 2011

Nevím přesně jak moc a jaké organizace jste probíraly, ale náhodou jsem Vám chtěla poslat pozvánku na občasnké sdružení Andělské děti, které jsem založili v minulém roce a pomalu se propracováli k nějakým prostorům a podpoře měst. A konečně mohu řící, že se mám podařilo a získali jsme prostory v malé vesničce Rochov na Litoměřicku, kde si nyní budujeme prostory pro rodiny. Jsme stále v začátcích a jedná se spíše o setkávání rodin než nějakou akreditovanou sociální službu. Ráda Vás všechny zvu k nám. Pokud se nám podaří prostory zkulturnit do listopadu rádi bychom se setkali a otevřeli už v letošním roce před Vánoci.
www.andelskedeti.cz

katuscakzms
19. říj 2011

baby,dnes nam donesu pomnicek a ja som z toho hotova,som nervozna a miesaju sa vo mne rozne pocity,bojim sa toho ze to budem vsetko prezivat od znovu ale chcem ist na cintorin a byt pri tom,len som taka vydesena,som statsna ze uz to bude pekne a upravene ale zaroven sa my chce strasne revat ☹ bojim bojim a velmi.......