Zemřelo mi dítě

miliharmi
24. bře 2008

Stalo se vám to také? Máte někdy pocit, že to zvládáte a jindy se pod tou bolestí hroutíte? Zkusme si spolu psát, nejlépe rozumí ten, kdo to sám zažil.

Jmenuji se Milena, před rokem mi zemřela dvouletá holčička na herpetickou encefalitidu. Občas se potřebuji z toho vypsat, stále to hodně bolí.

jika10
26. únor 2018

Maminky, moc mě mrzí co Vás potkalo. Bohužel to potkalo i mojí rodinu. Nestalo se to přímo mě, ale mému bratrovi a švagrové. O víkendu jsme pohřbili jejich 3 týdenní holčičku. Je to bolestivé a je mi to tak strašně líto. Chtěla bych jim nějak pomoct. Vědí, že když si budou chtít pokecat nebo jen třeba pobrečet, že tu pro ně jsem.
Ale chtěla bych se zeptat, zda je tu někdo, kdo nechával prošetřit postup lékařů. Mému bráchovi se tam nezdají v postupu nějaké věci, třeba to, že sanitka od volání dorazila až za 20 minut a to bydlí necelých 15 km od Třebíče a náledí ani kalamita nebyla a pak malou vezli 80 km do Brna na ARO a opět sanitkou. Tak jsem se chtěla zeptat, zda někdo něřešil prošetření postupu lékařů a případně neporadil, co mají udělat (ofotit si zdravotní dokumentaci v nemocnici? ), případně na koho se obrátit o pomoc. Děkuji

babanci
26. únor 2018

@jika10 Bohužel Ti neporadím, jak přesně postupovat, ale radím jen, udělejte to. Já to neudělala a dodnes, už 6 let, si to vyčítám. U nás pochybila jednoznačně, lékařka mojí dceru odbývala, že je to jen obratel, že záda bolí každého, nedoporučila jí na žádné odborné vyšetření, zkrátka vykašlala se na ní. Dokonce jí podezřívala ze simulování. Rodina říkala, nedělejme to, stejně nám jí nikdo nevrátí...ale ta doktorka není za to vůbec potrestaná a možná to dělá dalším. Chci za ní jít a do očí jí říct, co si myslím o takovém přístupu. Zatím to ale nedokážu, rozbrečela bych se a nebyla schopna slova. Ale jednou jí to musím říct.

jika10
26. únor 2018

@babanci Udělat to určitě chceme. Hlavně jim dr z ARA řekla, že malá nejspíš měla srdeční vadu. připadá nám divné, že by se na to nepřišlo už na UTZ v těhotenství ve 20-22 tt, kdy je to UTZ speciálně kvůli srdíčku, průtokům atd. Pak že po porodu nikdo nic nenašel a nakonec pediatr. Já si vzpomínám, že mojim holkám pediatra při každé návštěvě kontrolovala a poslouchala srdíčko. A také myslím, že dr mělo zarazit, že malá nepřibírá, i když jedla a že byla hodně spavá. Možná tady maličká mohla být, kdyby někdo něco nepodělal. A hlavně mě zaráří, že k nedýchajícímu novorozeněti pošlou sanitu a pak jí takovou dálku převáží jen v sanitě, jestli celý ten postup neměl být s vysláním vrtulníku a nějaký rychlejší postup. Už jen když to píšu, je tam spoustu ALE. Jen nevím jestli se obrátit na lékařskou komoru?

zvedavec2
26. únor 2018

@jika10 je mi to moc lito, kazdeho, kdo to zazil. Neumim ani nechci si to predstavit. Ale proc pisu - kvuli tomu prosetreni. Urcite ano! At nedoplati nekdo dalsi. 1) vyzadat od nemocnice kopii spisu ( bud pristup nebo kopie, oni ho nebudou chtit dar z ruky). 2) obratit se na lekarskou komoru s zadosti o prosetreni pristupu, postup a detaily n www.ferovanemocnice.cz

ferda1992
26. únor 2018

@jika10 co se týče ZZS. Tak 20 minut od zavolání to prostě tak někdy je Sanitky v blízkosti můžou být vyjeté k jiným případům. Takže k vám přinese sanitka treba z jiného okresu. Protože jsou vyjeté a přijíždí ta nejbližší co zrovna je. I kdyz třeba 50 km od vás. Bohužel to tak jen lidé si poslední dobou dělají že ZZS taxíka a vozime lidi s diagnozami s kterými můžou být doma. Takže zrovna když je sanitka nejvíce potřeba. Tak není.
Takže neheledejte vinu v ZZS protože jak říkám. Jede ta nejbližší ale volná.
Jinak to co se stalo. Je mi líto ☹

zvedavec2
26. únor 2018

@babanci uprimnou soustrast! Je to nocni mura kazdeho rodice. A jestli to chces prosetrit, neni pozde. Dokumentaci musi archivovat 10 let po smrti, takze si nic nevycitej a klidne do toho chod. Nic vam ji nevrati, ale dr alespon neznici dalsi zivoty!

Podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví o zdravotnické dokumentaci, se dokumentace uchovává minimálně po dobu 5 let. Tato minimální doba se má týkat pouze ambulantních vyšetření. Většinou se však jedná o dobu delší. Vyhláška například nařizuje registrujícímu lékaři uchovávat dokumentaci ještě 10 let od chvíle, kdy od něj pacient odešel nebo v případě lůžkové péče, musí její poskytovatel uchovávat dokumentaci pacienta 30 let od hospitalizace apod. Shodně je určena lhůta v případě úmrtí pacienta, kdy jsou poskytovatelé povinni uchovávat jeho dokumentaci ještě 10 let poté, co zemřel.

Pokud již dokumentace byla skartována, právo přístupu k dokumentaci nelze uplatnit.

jika10
26. únor 2018

@ferda1992 Já vím, že to občas může trvat, než sanitka vyjede, ale když pak čtete na internetu kam létá záchranářský vrtulník, tak nás prostě jen překvapilo, že když se jedná o nedýchajícího novorozence bez srdeční akce a pak převoz 80 km do specializované nemocnice, že to nebylo na vrtulník. Ale jak říkám, prošetření není na nás, ale na ČLK

bamak
Autor odpověď smazal
Zobraz
bamak
26. únor 2018

@jika10 je to to nejhorsi, co se muze stat, uprimnou soustrast.

babanci
26. únor 2018

@jika10 Ano,to je přesně to,co mě udivuje. Jeden opilec se přede mnou rozběhl proti rámu dveří,úmyslně a hned rezonance hlavy. Mojí dceru bolela záda rok zoufale a ani rentgen jí nikdo neudělal. Protože...slova lékařky,kdyby každého měli posílat na RTG,kam by naše zdravotnictví přišlo. Mojí dceři bylo 24 let a měla malé děcko.

jika10
26. únor 2018

@babanci Je mi líto, co se Vám stalo. Je to o to horší, že Vaše dcera již měla vlastní dítě. Slova lékařky nechápu, on ten RTG zas tolik určitě nestojí. Hlavně že se léčí feťáci, alkoholici, kteří do toho z 90% spadnou znova. To není utrácení peněz za zdravotnictví.
A přesně, hned druhý den jsme četli na internetu, jak pro popeláře se "zlomenou nohou" letěl vrtulník. Kde je ta hranice a podle čeho se vyhodnocuje, že má vzlítnout vrtulník a kdy stačí pouze sanitka.

clarrinka
14. črc 2018

@jika10 ahoj, my jsme před 10 dny přišli o naši nádhernou holčičku. 7.7 by ji bylo 5 měsíců. Záchranka u nás sice byla asi za 2 minuty, ale oživit už se jí nepodařilo. Měla zástavu srdíčka. Na soudním lékařství nám potom řekli, že měla vrozenou vadu, která je víceméně neodhalitelna. Zatím nám řekli, že měla kardiomyopatii. A ta se ve většině případů odhalí až při pitve. Takže na UTZ a tak bylo vše v pořádku. A taky mi malo pribirala i byla spavejsi, ale to prostě asi odhalit nešlo.

jika10
14. črc 2018

@clarrinka Je mi to moc líto. Upřímnou soustrast 😢

letadylkokane
14. črc 2018

@clarrinka uprimnou soustrast... Drzte se!

sweet81
14. črc 2018

@clarrinka to je hrozné😥 upřímnou soustrast. Držte se.

clarrinka
20. črc 2018

Děkuji ❤️

ellisabetha
20. črc 2018

Taky se k vám přidávám, 9.4. 20418 nám ve FN Ostrava zemřela naše holčička, 6 dní po narození. Narodila se dřív, 29.tt, dostala jsem preeklampsii, ale malá byla v pořádku, neměla s ničím problém, byla v inkubátoru a trochu ji pomáhaly dýchat přístroje, ale jinak s ním byli všichni spokojení. Ale 5.den jí předělávaji kanylu z pupíku do ruky. Pak dostala 6. den infekci a už se nedalo nic dělat. Byli jsme s ní do posledního dechu. Pořád to moc bolí a taky vidím pochybení nemocnice, jenže mi to nikdo nedokáže a nic už nám jí nevrátí.

jika10
20. črc 2018

@ellisabetha Je mi to moc líto, upřímnou soustrast 😢

sweet81
21. črc 2018

@ellisabetha 😔 je mi to moc líto😔 upřímnou soustrast.

lenkazub
23. zář 2018

Dobrý den. Tak i já se bohužel přidávám... Nám umrel po 18-ti dnech náš Ondrášek. Narodil se předčasně akutním cisarem v 30+5 kvůli špatným prutokum. Byl sice malinký (1170g)ale moc šikovný. Dýchal si sám a začal pěkně prospivat. 11.den po narození se vše otočilo... Objevilo se u něj krvácení do mozku 4.stupne. Nikdo tohle už nečekal. Během dalšího týdne jsme zazivali jen samé hrůzy od doktorů. Vždy jsme za malým šli s nadějí že se to zlepší a dostane se z toho ale z toho nás hned doktoři vyvedli. Každým dnem se horšil a 18.9.2018 5 minut po půlnoci vydechl naposledy. Byli jsme u něj do posledního vydechnuti. Ten den se mi ulevilo, že už se netrápí, ale teď si teprve začínám uvědomovat že už není a nikdy nebude. Že ho neuvidím vyrůstat. Přemýšlím zda jsem někde neudělala chybu že se to muselo stát... Je mi hrozně. Ještě jsem to ani nedokázala říct našemu synovi který je teď prvnacek. Nevím jak to vezme. Na bráchu se moc těšil. Všude hlásil že bude mít bráchu. I ve škole už hlásil že má bráchu v nemocnici a že až bude vetsi tak si ho přivezeme domu.... Jak mu to mám říct? Nedokážu mu to říct aniž bych se u toho nerozbrecela. Nechci ho trápit ale vím že bych mu to měla říct. Tento víkend je po dlouhé době kdy jsem doma aniž bych musela jet do Prahy za miminkem. Cítím hroznou prázdnotu. Nevím co mám dělat. Jen sedím, ležím a přemýšlím. Nemám teď smysl života. Bojím se jít ven aby se mě lidé neptali...

merope
23. zář 2018

@lenkazub To je hrozné - černá můra každé nastávající i stávající matky. U nás v rodině se stalo něco podobného - a prostě to tím pádem v člověku pořád je jako šílený strach, že vlastně nikdy nic není jisté.

Určitě je dobré o tom s lidmi mluvit - neřešit, že se u toho rozpláčeš, máš na to právo brečet v podobné situaci. Většina lidí v podobné situaci má sklony být empatická tak nějak přirozeně - neptají se příliš zbytečně, spíše nabídnou podporu, využij ji. Co se týče syna - myslím, že ač se na bráchu těšil, tak pořád si k němu neudělal takovou vazbu jako ty - řekni mu to a klidně u toho breč.

petrasipkova1
23. zář 2018

@lenkazub předem je mi moc líto, co Vás potkalo, je to strašné neštěstí, ALE, máte už jednoho syna, to je vas smysl života, je v první třídě a moc vás potřebuje! Prožijte tu lítost společně, plakat se nebojte. A moc Vám přeji ať čas co nejdříve tu bolest otupi.

jbzirafa
23. zář 2018

@lenkazub také mám zkušenost s predcasnym porodem a krvácením 3-4. Stupně. Také se přidávaly další komplikace, báli jsme se kam to dojde a jak kvalitní život bude dítě mít. I rozhodování o pokračování léčby či jen udržování životnich funkcí bylo těžké. Když se synem rozhodl odejít, věřila jsem, že už se nechtěl trápit a poslal bratrovi -dvojceti silu.druhé dítě potřebuje fungující rodiče, a váš syn vám bude oporou,nebojte se.

yelowangel
8. dub 2019

Přidávám se k vám. Můj chlapeček měl 3 roky a 8 měsíců a dnes jsme o něj přišli. Nejdřív mu diagnostikovali leukémii, k tomu dostal chřipku a ta mu sedla na plíce a úplně je zničila. Skončil na ARO na mimotělním oběhu a dnes v noci mu přestali reagovat zorničky. Masivní krvácení do mozku. Nebyla šance aby to přežil. Vůbec nevíme co budeme dělat, musíme zařídit pohřeb, sbalit Míšovi věci a hračky, vyrovnat se s tím...

lenkazub
8. dub 2019

@yelowangel je mi to strašné moc líto o to víc protože vím co prozivate,co jste prožívali a co vás ještě čeká. Brečím tu nad vaším příspěvkem protože mi to je opravdu moc líto že ti naši drobečkové dostali od osudu tak těžký a krátký život. Myslím na vás a posílám vám sílu. Držte se. A kdyby cokoliv pište. Mně to dost pomáhalo psát si s lidmi kteří prožili to stejné jako já.

merope
8. dub 2019

@yelowangel Neeee ☹

zelenaesmolda
Autor odpověď smazal
Zobraz
sweet81
8. dub 2019

@zelenaesmolda někomu pomáhá se z toho vypsat. Každý jsme jiný a ty to chápat nemusíš. To že to komentuješ, není vhodné...

babanci
8. dub 2019

@yelowangel Je mi to moc líto. Vím,co Vàs čeká, bohužel. Mojí dceři Adélce by bylo zítra 32 let. Zemřela před 7 lety. A ten náš život je pořád těžký. Snažíme se žít,ale už to není opravdový život. Chtěla bych Vás utěšit,ale vím z vlastní zkušenosti, že to nelze.

elikup
8. dub 2019

Věnuju se perinatalni ztrátě, třeba najdete útěchu i vy www.bylotu-nenitu.cz