Zemřelo mi dítě

miliharmi
24. bře 2008

Stalo se vám to také? Máte někdy pocit, že to zvládáte a jindy se pod tou bolestí hroutíte? Zkusme si spolu psát, nejlépe rozumí ten, kdo to sám zažil.

Jmenuji se Milena, před rokem mi zemřela dvouletá holčička na herpetickou encefalitidu. Občas se potřebuji z toho vypsat, stále to hodně bolí.

zicon
21. pro 2009

Obdivujem Vas ,ze mate tu silu a dokazete oslavovat vianoce. Ja by som to nezvladol. Ak by sa niektoremu dietatu nieco stalo v zivote uz ziadne vianoce neoslavujem a to iste by som pozadoval od zvysku rodiny. Detom zvysnym sa to da vysvetlit, panboh nam vzal nase dieta tak preco oslavovat narodenie jeho.

jaspina
21. pro 2009

Omlouvám se, že vám lezu do tématu - občas čtu a je mi u nich fakt smutno, že se takové věci musí stát ☹
Ale nedá mi to nereagovat na Zicona.. Neslavit vánoce a požadovat to po zbytku rodiny? 😅 Přijde mi to fakt úplně mimo.. jasně, když je to čerstvé tak je to na člověku, jak to cítí - ale pozděj vysvětlit zbylým děltem, že prostě vánoce nejsou a nebudou? Aby tím i děti trpěli do budoucna a zatrpkly? Vánoce jsou rodinné svátky a určitě je na místě si vzpomenout na ty, co už odešli.. ale život jde dál a proč z něj vyškrtnout to hezké? I když to v sobě nese i příchuť hořkosti..
Maminky držím vám palce, aby jste si i tak svátky užily a vím, že vaši andílci budou s váma 😔

diapozitiv01
21. pro 2009

Kazdy robime ako citime 😉 .

janka35
21. pro 2009

my vianoce oslavujeme aj ked s velkou bolestou v srdci,nemozem mojim detom nepostavit stromcek a nedat tam darceky ,syn ma 6 rokov a caka na darceky pod stromcekom ,sice oci mi zalievaju slzy ked vidim ako sa deti tesia darcekom a myslim pritom na Veroniku a nase posledne vianoce 2006 a jej radost a to ze to budu uz tretie vianoce bez nej ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

dada78
21. pro 2009

zicon, odporúčam Ti prečítať si knižku Chatrč http://www.abcknihy.sk/Kniha/chatrc-2102436.aspx
my sme ju kúpili k Vianociam pre svokra, ale neodolala som a pustila som sa do jej čítania. Povedala by som,že lepšiu som nikdy nečítala, nie je to reklama, ale môj pocit. Opisuje príbeh otca, ktorý prišiel o dcérku, vyčitky, zlé pocity a pod, otázky prečo a samozrejme smerované na Boha, ako to mohol dopustiť.... Nie je to násilné vnucovanie Božej vôle alebo akéhosi zámeru, skôr jemné, priam s láskou vysvetlenie,čo robí Boh a do čoho on nemôže zasahovať, pretože máme slobodnú vôľu. Nechcem prezrádzať veľa, ale môžem povedať, že aj mne toho dosť dalo, tiež mi odpovedala na určité otázky.

myslím,že niktorá z mamičiek,ktorá máme v nebi anjelika nemôžeme naplno oslavovať Vianoce ani iné sviatky, vždy nám pri stole bude ten náš pokladík chýbať, ale Vianoce sú neni o stromčeku a darčekoch, ale o láske, ktorá prišla na svet, priniesla pokoj a chce ho dať aj nám

janka35
21. pro 2009

ano vianoce nie su len o stromceku a darcekoch ale deti sa tesia hlavne tomu a dolezite je stastie nasich deti ktore nam ostali,ved vsetko robime pre ne

zicon
21. pro 2009

Prečo vyškrtnuť zo života to pekné - lebo ostane chut zatrpknutia a ja sa tvrdo drzim hesla bud vsetko alebo nic.

jaspina
21. pro 2009

Zicon a ty bys chtěl zůstat celý život zatrpklý a už si neužít nic krásného? Copak nestačí ta hrůza, která je potkala - to si mají ještě záměrně zbytek život ničit tím, že si to hezké odepřou?

gogoska123
21. pro 2009

zicon: nedá mi to, abych také neřekla svůj názor. Maminky téhle diskuze mají společené to, že si v sobě nesou obrovskou bolest, kterou nepochopí nikdo, kdo nezažil Ztratili svoji budoucnost, zemřelo jim dítě, ať už kvůli tragické události nebo vinou nemoci či zavinění někoho jiného. Mají ale také společné to, že se rozhodli nezanevřít na to krásné v životě a jdou dál. Netýká se to jen Vánoc a jiných svátků, ale i narozenin a různých jiných výročí. Je pravda, že si při nich to, že nám naše dítě chybí, uvědomuje daleko víc než v jiných obdobích. Ale i přes tu obrovskou bolest a prázdnotu, kterou cítí každý rodič po smrti svého dítěte, nebo možná právě proto, si vážíme a užíváme těch hezkých chvil o to víc. Víme daleko víc než ostatní, jak jsou pomýjivé.... Osobně nevidím důvod, proč už nic v životě neslavit a neužívat si toho hezkého, co nám život přichází. Tady neplatí všechno nebo nic...Spíš bych to řekla, buď žijem nebo ne.

lindda
21. pro 2009

aj ja si myslim ze treba oslavit víanoce kadzy s nas raz umrie ci mlady alebo stary taky je zivot vesely ale i smutny to k tomu patri je tazke ked zomrie diata kazda z vas to vie a myslim ,ze vianoce su o odpustani a spomínaní

aninam
21. pro 2009

Zicon: i ja si dovolim oporovat. Lonske vanoce bylo mozna to, co me drzelo pri zivote a zahanelo zle myslenky!! Maly se narodil 21.11.2008 a uz v tuhle dobu, vlastne dnes jsem ho videla naposledy ziveho a privezla mu darecky v podobe ponozek a nejenom jemu, ale i celemu oddeleni, jsme vedeli, ze maly ceka jen a jen na svuj odchod. Jeho duse byla davno v "trapu" a jeho telo cekalo az selze nektery z organu... Cele ty PRVNI vanoce s nim a zaroven bez nej jsem jen pekla a rozdavala cukrovi a pekla a uklizela a pletla ponozky pro cele oddeleni... Vanoce byly slzave, stejne tak novy rok, ale muzu rici, ze diky nim jsem mohla jit i o kousek dal. Mohla jsem pect, zdobit stromecek, mit okna, prat zaclony........mela jsem co delat a neutapela se v slzach, ikdyz doba v obdobi pauzy mezi pecenim a vecer byly slzave.... Nikdy nezapomeneme na sve nejblizsi, ale i smrt je soucast lidskeho zivota, stejne jako vanoce, svatky, narozeniny, prvni krucky nasich dalsich deti atd. To uz se jako nesmime nikdy zasmat? Nikdy uz nesmim rici zadny vtip? To mam "nemoc", kterou nelze utlumit? (zamerne nepisu vylecit, pac tohle nikdo nikdy nevyleci) I pres tu bolest dokazeme jit dal a i pres tu atmosferu vanoc dokazeme davat radost a darecky svym blizkym a hlavne, jak tu psaly uz jine, vanoce nejsou jen o stresu z uklizeni a baleni darku, ale hlavne o tom, ze se rodina sejde pohromade a nejaky cas travi spolecne, mame se snad izolovat?

fiallinka
21. pro 2009

zicon: a co ty zbylé děti, těm mám vánoce pokazit? Nene, právě i díky radosti ostatních můžu zažít radost i já, každý rok větší...snad...

zazit
21. pro 2009

nevím jak začít, nakoukla jsem do vasi diskuze a mám oči plne slz a dekuju osudu, ze mě nic takového nepotkalo a pevne doufam a verim, ze nepotka! Tajil se mi dech, když jsem si precetla pribeh aninam - v srpnu se mi narodil chlapecek a taky mi porod zacali vyvolavat medikamenty (praskla mi voda, ale ani 24h po odtoku jsem se nezacala otevirat), ale mela jsem nastesti osviceneho porodnika, který nám po prvním pokusu o vyvolani navrhl, ze kvůli detatku by doporucil cisarsky rez, ale ze samozrejme, pokud chceme, tak muzeme zkusit dal vyvolavat, rozhodli jsme se ihned pro cisare a Tomasek se vyklubal na svet s apgar skóre 10 10 10, je nepredstavitelne, ze bych se mohla dostat pod ruku takove "odbornici", jako aninam, která pod srdcem devet mesicu nosila stejne zdraveho chlapecka jako je můj Tomasek a neschopnost nejake kravy (omlouvam se, ale nevim, jak jinak to napsat) mu zabila mozek a znemoznila zit naprosto zdravemu, nadhernemu chlapeckovi a zkazila navzdycky zivot jeho rodine a hlavně jeho mamince! Aninam moc obdivuji, jak si silna zena, ja bych se s tím asi neumela vyrovnat a jit dal! Preju ti moc stesti s dalsim miminkem! Prosím te, zajisti si, co nejlepsi peci, ať tentokrat vsechno dobre dopadne, hrozne drzim palce!

Samozrejme jsou strasne pribehy i všech ostatnich maminek, ale mela jsem silu precist si jen jeden a ta podobnost s vyvolanim porodu me vydesila!

dada78
21. pro 2009

ani, my sme Romankovi tiež ako posledný darček - k jeho pol roku mu kúpili ponožky, to bolo jediné, čo sme mohli mu dať,keď bol na prístrojoch 😔

a ešte dodám k tým Vianociam, myslím,že naši anjelikovia by si neželali,aby sme prestali žiť a prijímať aj tie príjemné veci čo prináša. Ja mám pocit,že Romanko je stále pri mne, už aj podvedome si poviem, Rominko pomôž mi s týmto - napr.dnes keď som robila odpaľované venčeky a fakt sú super 🙂

aninam
21. pro 2009

zazit, snazim se nenechat nic nahode, ale co je do vinku osudu dano, tomu se nevyhneme..... I loni to melo byt pod lekarskou kontrolou a sama si cetla! A muzu rici, ze ja si nemohu vubec nic vycitat, ikdyz jsem taky pochybovala, ale ja pro vsechna svoje tehotenstvi delala, co jsem mohla, tedy i ted. A jak by vam rekli maminky andilku, diky tomu (je to smutne, ale je to tak), co se nam stalo, mame individualni pristup lekaru. Nejspise pujdu planovanym cisarem a apgar bude jako u tebe 🙂

zazit
21. pro 2009

aninam urcite si nic vycitat ani nemuzes, nemuzes za to, ze jsi prisla pod ruku neschopne dr, moc drzim palce a preju ať se tesite ze zdravouckeho miminka, které si moc zaslouzite!

zazit
21. pro 2009

A vezmi si urcite k porodu muze, ať pak miminko hned ohlida!!! Já jsem ho tam mela (mela jsem epiduralni anestezii - umrtvili mi jen spodek, chtěla jsem vědet, ze je mimi v poradku) a byla jsem rada, ze ho muze jit pohlidat, kdyz ho odnesli na kontrolovani

aninam
22. pro 2009

zazit, to je nase podminka, manzel u porodu. Sice nebude u zakroku, aby mohl byt s malym, ale bude tam!!! Byl i u prvniho porodu, akorat u klesti mu doporucili, aby odesel, tak byl 1,5 hodinu na chodbe....

gogoska123
22. pro 2009

aninam: koukala jsem, že příběh Honzulky už je na DC...

anta
22. pro 2009

Holčiny, maminky, budoucí maminky, dětičky a andělíčkové. Nevím, jak vám popřát krásné vánoce, ani nevím, zda se to vůbec hodí. Ale co se hodí je popřát mnohem mnohem šťastnější, zdravější a pohodovější celý nastávající rok 2010. 😒 Budu na vás i nadále myslet, i když se zde objevuji zřídka, ale vězte, že vaše příběhy mě silně oslovují 😔

aninam
22. pro 2009

gogoska, jj posilala jsem ho tam a chci se po novem roce prihlasit do projektu Nejste sami, abych pomahala jinym maminkam, bude to takove "zpestreni" pri materske.....

aninam
22. pro 2009

anta, urcite se hodi poprat krasne svatky, ikdyz u nas budou v ramci moznosti 😉

gogoska123
22. pro 2009

aninam: to je od tebe moc hezké a je vidět, jak jsi statečná a silná osobnost 🙂 A věřím, že ti to moc pomůže. Sama jsem se stala dobrovolníkem v Krči u dětí na chirurgii, tak nějak mi to pomáhá, že když už mě se nestalo nic moc dobrého, tak to dobré můžu dát já ostatním.

anta: i já ti přeji šťastný a pohodový rok 2010, hlavně ať jste všichni zdraví a nikomu se nestane nic zlého! A přeji to i maminkám a jejich dětem, i těm všem našim andělíčkům v nebíčku.

diapozitiv01
22. pro 2009

Gogosik ty v nicom nezaostavas,, 🙂 ,

Inac vsetky mamicky anjelikov zelam vam pekne sviatky,,
uzite si ich ako vam len srdiecko dovoli 🙂 .

No a nas tiez cakaju 1. vianoce bez Maximka,,,hoci je mi strasne smutno, na vianoce sa ja tesim, vzdy som ich mala rada...

gogoska123
22. pro 2009

dia: 🙂 snažím se, co mi síly stačí 🙂

aninam
22. pro 2009

Dia, i ja mam vanoce rada........ takova krasna atmosfera a rodina pohromade, 25teho jedeme k Honzovo rodicum a zitra prijede bracha, je to takova hezka doba. Je fakt, ze ten spunt by se tu ted uz plazil a kricel mama a tata a baba, coz mozna uz by i chodil kolem nabytku, kdyby!! Ja na to slovo zacinam byt alergicka, KDYBY = chyby. Proste by nechodil, jen by tu lezel a kricel, to by bylo vse, co by umel....bohuzel. V nebicku je mu dobre....mel by peklo na zemi...

Vsem preji krasne svatky a kupu stesti v novem roce, ale urcite jsem prijdu jeste zitra, pozitri.........atd.

anta
22. pro 2009

Ani, tak v tom případě se opravuji, všem holčinkám - maminkám, pěkné prožití svátků vánočních v rámci možností a andělíčkům pusinku do nebíčka. Moc na vás myslím 😉

bronia13
22. pro 2009

aninam - nas drobec uz chodi a lozi - no lozi nechod, a mele a mele a presne na to myslim ze keby tu bola Emmuska ze ake to by bolo, ona by mala vyse 2 rokov ze ako by sa hrali a tak.

tiez vam vsetkym prajem Vesele Vianoce.

lena13
22. pro 2009

devcatka preji Vam krasne vanoce a vasim detickam posilam pusinky at do nebicka nebo do vasich naruci 😵

gogoska123
23. pro 2009

Přeji všem Vánoce šťastné a pohodové tak, jak je v naší bolesti možné. A našim andílkům posílám do nebíčka hodně lásky a pusinek. Všechny se moc držte! 🙂