Zemřelo mi dítě

miliharmi
24. bře 2008

Stalo se vám to také? Máte někdy pocit, že to zvládáte a jindy se pod tou bolestí hroutíte? Zkusme si spolu psát, nejlépe rozumí ten, kdo to sám zažil.

Jmenuji se Milena, před rokem mi zemřela dvouletá holčička na herpetickou encefalitidu. Občas se potřebuji z toho vypsat, stále to hodně bolí.

miliharmi
autor
18. únor 2012

@gabtcha Nyni koukám, že Karlíček měl 16.2. narozeniny. I když tady byl tak krátce, je dobře, že se narodil, v nebi není čas, tam Karlík žije stále. Krásné narozeniny Karlíku.

trilka
20. únor 2012

VIEM CO PREZIVATE AJ MNE ZOMRELA DCERKA NA LEUKEMIU O CHVILKU TO BUDE ROK 23.3.2012,JE TO VELMI TAZKE VELMI MY CHYBA

abriela
20. únor 2012

@trilka bolest nikdy neutichne ale musime ist dalej. My mame rok - 30.3. ☹

ursul
20. únor 2012

je to smutne, ze musime ist dalej aj ked nechceme, aj ked mame stale pocit, že prečo sme radsej mi nezomreli.

trilka
21. únor 2012

@abriela Ahoj ako Vam zomrela?Je to tazke mate este deti?Ja mam este syna bude mat 7rokov a som 5 mesiacov tehotna Chyba my nas anjelik ☹

abriela
21. únor 2012

@trilka odisla v 22tt tehotenstva. Ine deti zatial nemam. Verim, ze sa mi najblizsi mesiac ked tomu bude rok vrati v podobe fazulky do bruska. Drzim ti palce, nech tvoje babo v brusku pekne raste a je zdrave.

trilka
21. únor 2012

@abriela dakujem pekne aj tebe prajem nech sa Vam to podari nech mame aspon trosku chut do zuvota lebo ja som ju upne stratila ,tri rocky som sa o nu starala s laskou a Boh my ju zobral preco prave deti ved oni nikomu nic nespravili

ursul
21. únor 2012

@trilka je strašne prist o dieta , kazda strata je strašna . je strašne ked sa o dietatko staras davas mu všetku lasku zazivas vsetky tie krasne chvilky, usmev svojho slniečka pritulenie pusinky a potom je koniec je to strasne to prazdno a srdce napoly odumrete do konca zivota. je strasne nemat chut zit a pritom vediet ze zijes musis zit pre tych čo su tu. bolest bude nekonecna a navždy,len ten čas niečo otupi a to ze clovek sa stym smutkom nauči žit...

gabtcha
21. únor 2012

@miliharmi Děkuji, že sis vzpomněla. Řádně jsme Karlíka oslavili a všichni ve třech si vyšli🙂 Věříme, že on se má vůbec nejlíp z nás... tak ať nás tato víra posiluje než se opět shledáme.

trilka
21. únor 2012

@ursul je to tazke a este ked zorela taka malicka v tych najkrajsich rokoch niekedy uz nevladzem ale len pozeram na muza,syna a na to male co mam v brusku inak by som to nezvladla urcite ☹

leeenka26
21. únor 2012

@trilka Ahoj, chapem presne co prezivas, ja som tiez prisla o synceka, narodil sa skor, v 26. tt, 7.3.2011, takze tiez budeme mat za chvilu rok. Nam zil len 2 mesiace, aj ked niekedy si poviem, ze radsej by som bola, keby isiel do neba hned ako sa narodil, aby nemusel prezit ani zlomok ani stotinu z tej bolesti a aby sme sa my ako rodicia nemuseli tolko natrapit a este mat aj falosnu nadej den co den, aj ked ti vsetci lekari s chladnym ksichtom povedia ze uz nie je sanca, verit nechces a nemozes. Ved ide o tvoje dieta ☹
Je mi hrozne luto tvojej dcerky. Ja som tiez terat tehotna a nastastie som uz presla tym tyzdnom nestastnym, znova cakam chlapceka. Nikdy nas nepreboli strata nasich deti, nikdy, neexistuje nic a nikto, kto by nam pomohol, musime ist dalej aj ked s odumretym srdcom ako napisala ursul. Je to tak. Niekedy mam pocit, ze cas je k nam milosrdni len naoko a vlastne vnutorne nas to zoziera coraz viac. Keby som teraz nebola tehotna, tak neviem co by bolo. Pretoze aj teraz, ked cakam babo a kazdy nezainteresovani si mysli, ako je to super a ako som stastna a ako neviem co, nie je to tak...stastie tu je, tesim sa nan, velmi, snivala som o tom uz ked som vedela, ako Samko skonci 😢 aby sa mi vratil...Vcera som nevedela zaspat a rozmyslala, ako vysvetlim svojmu druhemu synovi, ze mal brata.

ursul
21. únor 2012

@trilka presne viem o čom pišeš moj malinky mal takmer dva ročky ked sa to stalo... je to strašne. mysli na babatko určite sa kusok z malickej k tebe vrati...

tamulik
21. únor 2012

@trilka ahoj , aj nam zomrela dcerka na leukemiu, teraz v marci to bude 5 rokov. chyba mi kazdy den, kazdu sekundu zo dna. mne ked moja mala zomrela tak som mala doma dvojrocneho drobca ktoremu sa bolo treba venovat. potom som otehotnela a aj ked nemame dievcatko ale zasa chalana, vyzera ako keby mojej Tamarke z oka vypadol. tak isto sa smeje, este aj v noci tak isto spinka 🙂 .

trilka
21. únor 2012

@tamulik ja si myslim,ze je lepsie ked mate chlapceka aj ja by som chcela lebo nenosi jej satky ne iny hoci sa moze na Tamarku podobat ale myslim si ze je to ine.Kde ste chodili na onko?my do KE a kolko mala rockov?

trilka
21. únor 2012

@leeenka26 napisala si to pekne je to pravda tesim sa ze aj ty cakas babo,rozmyslas ako vysvetlis synovi,ze mal braceka tiez som si tym presla musela som prvi nasemu syncekovy vysvetlovat preco sme vzdy v nemocnici a potom ako zomrela ze je anjelik neveril my ukazoval vzdy na dom smutku tak som ho zobrala na pohreb aby vydel kde sa mame chodit modlit a ze s cyntorina ide do nebicka aj pre neho je to tazke kazdy den ju spomyna nema sa skym hrat je mu smutno ona bola taky maly dirigent vzdy mu rozkazovala a on ju pocuval lebo vedel,ze je chorucka ☹

tamulik
21. únor 2012

@trilka aj my sme boli v ke. Tamarka mala pocas liecby 8 rokov, ale my sme sa liecili iba 3 mesiace mala agresivnu formu ALL z kopou komplikacii. zistili jej leukemiu 18. decembra a 21. marca zomrela v Bratislave kam nas poslala primarka oravkinova na operaciu zaludka.
a tvoja mala mala kolko rokov? pozeram ze ste z he, my sme z michaloviec. nam tam stale vraveli ze sme v smrtiacom trojuholniku : michalovce, strazske , humenne. asi nieco na tom bude

trilka
22. únor 2012

@tamulik moja mala dva rocky ked nam zistili leukemiu mala AML M7 najhorsi tip maju ju len dospeli len 1dieta zo 100 ju ma.My sme sa liecili rok aj tri mesiace,boli sme aj na transplantacii kostnej drene bolo dobre 5 mesiacov a potom sa nam to vratilo v decembri na Stefana a v marci zomrela.Bola si v Ke spokojna?Mna tam velmi sklamali oznamili my po telefone,ze my dcerka zomiera oznamilai my to v pondelok a v stredu zomrela a viem,ze zomrela aj koli nim viem kolko chyb pri mojej malej spravili niektore si aj priznali lebo ja som tak y clovek,ze som ticho odtial podtial a potom poviem svoje ked mam uz toho dost.Sestricky niektore tam boli otrasne vobec nemali vztah k detom.Akolko je uz tomu co Tamuska vam zomrela?

trilka
22. únor 2012

@tamulik a prepac uz viem je tomu 5 rokov bude v marci,je to strasne chyba my velmi:((

tamulik
22. únor 2012

@trilka ja som viac nebola spokojna s pristupom v Bratislave. a im aj davam velku vinu za to ze Tamarka zomrela. bola si s malou v nemocnici? mne dovolili byt s Tamarkou po cely cas, tri mesiace v kuse, ani raz doma. skomplikoval sa jej stav hned po prvej chemo, a skoncili sme na are. tam som takisto mohla byt s nou, ale na izbe matiek. potom sme zasa sli na onko a to sme mali 1-ku izbu aby ju nikto neotravoval pretoze uz nechodila a bola napojena na kyslik. k nam sa sestricky celkom slusne spravali ale mozno sa od vtedy zmenil personal. ale my sme v tom case boli najhorsi a najtazsi pripad aky mali. vlastne az po trapanobiopsii kostnej drene zistili ze ma typ ktory v tom case na svete mali este tri deti. takze sanca na vyliecenie nulova, ale to sme my s manzelom nevedeli. stale sme si mysleli ze azda to bude dobre. tolko si moja princezna vytrpela bolesti, ze jeden clovek za dva svoje zivoty si tolko nevytrpi. a to trvalo iba tri mesiace, ale nam sa to zdalo ze to trva neskutocne dlhe roky.
ale aspon sa jej snazili pomoct od bolesti, bola napojena na morfium a kazdu hodinu sa jej automaticky podal. uplne jej ustala krvotvorba, takze kazdy den krv, plazma, dosticky. a stale dookola. k tomu rehabilitacna sestra, polohovanie aby nemala dekumbity a atd. ale ved to poznas tiez ste si uzili svoje. ja stale vravim ze sa to malo stat mne alebo manzelovi a nie nasmu dietatu. je to nespravodlive.
kto vam bol osetrujucim lekarom? nas mal na starosti mudr. jenco

trilka
22. únor 2012

Mudr.Jenco je skvelý doktor a clovek.Zachranil mojej Tamarke viac krat zivot,co iny doktory to maly v pazi.Nasa bola doktorka Feketeova nebola zla mali sme ju radi aj ona nas len ma prekvapilo ako sa zachovala na konci,ze my ani nepovedala,ze my Tami zomiera.V Bratislave sme my boli na transplantacke a tam boli velmi zlate sestricky a to neprehanam,vzdy my vysli v ustreti aj von ma vyhanali ked my Tami zaspala a potom my len zavolali ked vstala aby som prisla a to sa my v kosiciach nestalo tam som nemohla ist ani do obchodu lebo som sa vratila a ona plakala,neskor si uz zvikla tak bola zlatucka a cakala ma kedy sa vratim ale zaciatky boli tazke ,My sme zvladali vsetko krasne,boli komplikacie ale dali sa zvladnut,doteraz nikto nechape akoze sa jej to vratilo ked este zaciatkom decembra bolo vsetko ok a koncom decembra co bolo len dva tyzdne bol navrat a potom to uz islo dole vodou,spamatame sa niekedy z tolkej bolesti?

trilka
22. únor 2012

@tamulik Mudr.Jenco je skvelý doktor a clovek.Zachranil mojej Tamarke viac krat zivot,co iny doktory to maly v pazi.Nasa bola doktorka Feketeova nebola zla mali sme ju radi aj ona nas len ma prekvapilo ako sa zachovala na konci,ze my ani nepovedala,ze my Tami zomiera.V Bratislave sme my boli na transplantacke a tam boli velmi zlate sestricky a to neprehanam,vzdy my vysli v ustreti aj von ma vyhanali ked my Tami zaspala a potom my len zavolali ked vstala aby som prisla a to sa my v kosiciach nestalo tam som nemohla ist ani do obchodu lebo som sa vratila a ona plakala,neskor si uz zvikla tak bola zlatucka a cakala ma kedy sa vratim ale zaciatky boli tazke ,My sme zvladali vsetko krasne,boli komplikacie ale dali sa zvladnut,doteraz nikto nechape akoze sa jej to vratilo ked este zaciatkom decembra bolo vsetko ok a koncom decembra co bolo len dva tyzdne bol navrat a potom to uz islo dole vodou,spamatame sa niekedy z tolkej bolesti?

ursul
22. únor 2012

@trilka nie ☹

tamulik
22. únor 2012

@trilka vy ste v Bratialave lezali na transplantacnom, my zasa na onko. ja som zo sestrickami nemala problem, iba s lekarkou ktora mala na starosti moju Tamarku, davala dost najavo ze sme dosli z inej onkologie a ze sme z vychodu. a ked mi Tamarka upadla do komy, tak dosla za mnou a opytala sa ma: no a co sa rozhodla dnes zomriet. ja som v tom momente nevedela ci mam plakat, ci ju mam zaskrtit alebo co mam robit. ☹ .
a nikdy sa nespamatame z bolesti ktora nam ostala v srdciach, iba sa s nou naucime zit. ja sa usmievam, jasim s detmi a snazim sa im nedavat najavo ako ma v mojom vnutri nieco strasne boli, oni za nic nemozu, ale vecer ked ich dam spat pretvarka opadne a ja som zasa ta nestastna mama ktora prisla o svoje druhe ja. aj po piatich rokoch to boli stale.
a ako vidim ty si mala tiez Tamarku, take krasne meno .

abbey1
22. únor 2012

@trilka Náš Filipko mal AML 5. A bojoval 13 mesiacov. Hrôza. Boli sme v Ba na detskej onko, tak si pamätám veľa dobrých i zlýcch ľudí. Bohužiaľ.Na ARE sme boli týždeň.
Bude to už 12 rokov, ale tých hrozných spomienok sa nedokážem zbaviť a ani so stratou milovaného synčeka.
@tamulik Ktorá doktorka to bola taká taktná? Ja by som tam uškrtila viaceré. Nám najviac pomohli Dr jasenková a Čižmár (trošku svojský, ale inak úžasný človek, ktorému na deťoch veľmi záleží)

tamulik
22. únor 2012

@abbey1 aj k nam bola mudr. jasenkova mila, zariadila prelozenie z chirurgie na onko, ale dali nas na odd. velke deti, a osetrujucou lekarkou bola subova. bola maximalne neprijemna. Pri Husakovej mi Tamarka upadla do komy, v noci jej kolisal tlak, ale akoze nic sa nedialo ved na rano sme mali objednanu sanitku aby nas poslali naspat do ke. Vobec jej nevadilo ze uz cakame nielen na darcu kostnej drene ale aj na srdce, a doslo k poskodeniu obliciek, ani sa neunuvala prist pozriet ked jej volala sestra ze tlak je zly. ale Subova 😢 , ani slov nemam

abbey1
22. únor 2012

@tamulik Nás Šubová prijímala a ja som ju oslovila ako sanitárku. Ona tak ozaj pôsobila a aj sa správala. Je to taká jednoduchšia žena a myslím, že na oddelení len do počtu. My sme ju našťastie ako ošetrujúcu nikdy nemali a ani Husákovú, ale tiež si o nej nič dobré nemyslím. Ja som vždy so všetkým "otravovala" Jasenkovú (zlatá žena) a Čižmára. On bol 3.človek, ktorý sa dozvedel, že som otehotnela a radili sme sa sním, čo ďalej.Ozaj hlavne týmto 2 budem vďačná do smrti, aj keď sa Filipka zachrániť nepodarilo. Ale dr jasenkovú "sledujeme" ďalej práve kvôli Plamienku. Aj teraz budem naháňať darcov 2%. 😉
Je mi hrozne ľúto, čo sa Tamarke stalo, a že to malo takýto hrozný priebeh. Nám Filipo skončil na ARE, lebo mu pri zavádzaní katétru prepichli cievu a museli mu robiť tamponádu srdca.Následne sa im ešte prebral pri operácii a a snažili sa to utajiť. 😒 Potom ale skačkali na ARE, tam sa nemôžem sťažovať.

abbey1
22. únor 2012

@tamulik Inak hrozné je, že i na takomto oddelení dokážu pracovať takýto ľahostajní a neprofesionální ľudia. tam by mala bať len špička a špičkovo zaplatená.

trilka
23. únor 2012

@tamulik Ano nase Tamarky mali krasne meno,aj maju lebo vzdy su nase ja ju s muzom a Patrikom spomynam ako keby tu bola chodime spolu na cyntorin,mame to len takych desat krokov ja z domu vidim na Tamarku,byvam posledna v dedine a este pri cintorine .Ja sa nedokazem pretvarovat musim to vzy zo seba dostat lebo by som sa asi zadusila ale vidim,ze ani po rokoch to nebude lepsie:((

veve39
23. únor 2012

@tamulik citala som tvoj prispevok, nechcem sa zapajat, lebo cokolvek clovek napise moze vyzniet nevhodne...

ked si pisala o arogantnej a neempatickej lekarke z detskej onkologie z BA (napriek tomu, ze s nou nemam osobnu skusenost), pomyslela som si presne na tuto jednu osobu, ktora tam pracuje, ze to bola pravdepodobne ona - a tak zial aj je...)
je to nesmierne smutne, ak na takom odd. s tak obrovskou bolestou a strachom rodicov, ktorym sa zrutil po oznameni dg. dietatka cely dovtedajsi zivot, pracuju ludia s takymto spravanim - mimochodom co viem, je to matka 3 deti....

tamulik
23. únor 2012

no zial aj takychto oddeleniach sa najdu lekari ktori maju daleko od prijemnych. ale zasa na druhej strane na ich ospravedlnenie ked sa kazdy den pozeraju na to utrpenie deti a na tu bolest, smrt a nekonecny smutok rodicov sa mozno obrnia skrupinou neprijemnosti. aspon ja sa tak utesujem o dr. subovej ze mozno to tak nemyslela ako to vyznelo. ale aj tak to boli a tazia tie jej slova, a snad si niekedi ona sama uvedomi ako ublizila slovom rodicom ktorím uz aj tak zivot ublizil
@abbey1 Tamarke pri zavadzani pegu prepichli pecen na operacke, tak krvacala do brusnej dutiny. a na onko mi to nepovedali ale az ked 2 hodiny po operacii prisiel za nami chirurg. chcem sa ta opytat , su tvoje deti sledovane na onko? my mame pozitivnu onko genetiku , tak maly je sledovany, starsi nie, ten je uplne v poriadku ale maly ma zdr. problemy. nam ani neodporucali si odlozit pupocnikovu krv ☹