Zemřelo mi dítě

miliharmi
24. bře 2008

Stalo se vám to také? Máte někdy pocit, že to zvládáte a jindy se pod tou bolestí hroutíte? Zkusme si spolu psát, nejlépe rozumí ten, kdo to sám zažil.

Jmenuji se Milena, před rokem mi zemřela dvouletá holčička na herpetickou encefalitidu. Občas se potřebuji z toho vypsat, stále to hodně bolí.

zuzanaj54
25. čer 2012

@ursul tak presne takyto nejaky sen som mala prvykrat minuly tyzden. Malinku som drzala v rukach, ale vedela som, ze je mrtva. Ale ona sa hybala a ja som citila. V sne som plakala. A pytala sa ludi, ako je to mozne, ze sa hybe, nemoze to byt omyl, mozno naozaj zije. Moja sestra na to povedala, ze nie, nemoze, ze to len jej telicko uz pracuje, rozklada sa, preto sa hybe. To bolo jedno z najhorsich prebudeni ☹

zuzanaj54
25. čer 2012

@liave moje sny su zvlastne, po smrti malinkej sa mi nesnivalo dlho nic, vraj aj na to, aby sa ti snivalo, musi mat telo trosku relaxu a u mna ten spanok bol len bezvedomie. Prvykrat sa mi o malinkej snivalo az v mesiac, ked som otehotnela (5mesiacov po tom), bol to pekny, ale kratky sen, krasne sa smiala. A hned dalsiu noc sa mi snivalo, ze som tehotna. Odvtedy viac nie. Hovorim si, pockam, uvidim na konci mesiaca, co povie test. A ten povedal //. A teraz sa mi s nou snivalo uz len nieco hrozne. Ja tak velmi dufam, ze pride nejaky krasny sen, mozno nejake znamenie od nej, ze sa ma dobre, tam, kde je 😔

zuzanaj54
25. čer 2012

@ursul kde mas fotky malickeho, ja sa nejak neviem zorientovat v tvojich albumoch, rada by som si pozrela.

liave
25. čer 2012

@zuzanaj54 je mi luto ze ste dostali malinku nadej a potom sa vam stratila ☹ no ja som si casom uvedomila ze to bolo predpriprava hniezdocka pre nasu petku ...mozno je to divne no mne vtedy posepkala sestricka po kyrete(musela som ist na zakrok potom) ze sliznica je pripravena teraz najlepsie pocat a cuduj s asvete ono to naozja vyslo...velmi som s abala a zapasila som so vselijakymi myslienkami pocas tehu,ale napokon som zistila ze naozja petka je petka a filipko je filipko a lijka je lijka...najradsej by som ich tu mala vsetkcyh 3 a dovolim si povedat aj 4 lebo aj to male 8tt malo byt nase milovane dietatko ☹ ☹ no preluskali sme to a sme vdacny za tych dvoch malych loptosov....zuzka ja si myslim ze laurinka vam posle signal ked bude pripraveny ten pravy drobcek pre vas xxx...prepac ak pisem nejake nevhodniosti ja som presvedcena ze tam to niekde je ...ze pride ten spravny cloviecik stvoreny pre vas a ze laurinka ho pre nieco vybrala a ten drobcek si vybral vas rovnako ako laurinka...laurinka bude pre vase deticky tym cim ju budete vy dalej nosit...u nas je to zatial babatko lijka o ktorom petka vie ze je nase a lubime ho...zatial nechape ale aj k tomu pride...a drobec filipko zatial vzdy ked vidi fotku napodobnuje spanok a potom posle pusu 🙂 nejak otmu dvaame taky prirodzeny vyvoj uvidime ked pridu uz zvedavejsie otazky ako to poriesime...
ja osobne sa priznam ja som mala dost problem s liinimi osobnymi vecickami...ja som ziadne nenechala pre dalsie deti ☹ odlozila som tie ktore mi su spomienkou a tie su v krabici do ktorej chodim nakukat a hladkat a poplakat si...no vsekto co patrilo kedy lijke som nejak nedokazala pouzivat pri detoch...mozno som ja v tomto divna... 😕

@ursul citala som tvoj pripsevok preto som to nejak zhrnula do jendeho s tym odidenim z jedneho dna na druhy ☹ a po tolkych stravenych chvilach mesiacoch muselo byt brutalne tazke a verim ze stale je ☹ to sa neda s tym len tak prechodit ☹ ako som povedal dnes ked som videla fotky ani som sa nezmohla na komentare...je to nadherny chlapcek a tie fotky s tou tortickou ma uplne zaklincovali ☹ a ta v tom kociku s tymi fialovo bielimi dupackami...konecna...srdce mi tiska aj teraz ☹ a ak si dobre pametam tak si nieco spominala aj o otcovi malinkeho...ak smiem opytat co sa udialo?to musela byt pre teba dalsia rana ☹ i ked nechem velmi vyzvedat asi vraciat sa k tomu vsektemu nieje jednoduche pre teba...viem ze co sa tyka spomienok rany nejatrim pretoze to je nieco co si aj tak nesieme so sebou a bolia aj bez otazok inych ...no ak nechem sa pytat na veci ktore by ti mozno boli zatazko otvarat...posielam objatie
a pripajam sa k tomu ze ja tiez mam husiu kozu ked vidim ako si pisu maminky k fotkam "nas anjelik" presne toto som par krat hovorila mojmu drahemu ...ze mna az mrazi z toho ☹ chapem ich zmyslanie no mne je to strasne prosti srsti...deti nie su anjelikmi hlavne ked su tu medzi nami...su poklady milacikovia susnikovia a drobcekovia a babulka a aaa co j aviem co ...ale pre boha nie anjelikovia! ☹

liave
25. čer 2012

@zuzanaj54 zuzka no ja by som tiez velmi nehovorila o spanku prvy rok ☹ to bolo tak ebdenie zo zavretymi coami...ale obcas som mala nieco ako mikrospanok a tam sa pomiesalo vsetko mozne realita s tuzbami a to boli ine muky obcas...
@ursul @zuzanaj54 inak to s tym objimanim dom mavala aj ja ☹ a obcas este mavam...najhorsie sny vsak ktore sa mi snivali bolo ze som chodila po nejakom dome a pocula plakat dietatko a nemohla som ho najst a ked som ho konecne nasla tak zomieralo ale ja som ho nemohla dosiahnut az ked zomrelo som ho vzala na ruky a pokazde to bola moja lijka a ja som uz len kricala a plakala a porsila aby mi ju vratili spat ☹ a znova zacinam mat taketo sny ...nuz blizia sa narodeninky mozno preto ☹

@ursul a si s ama pytala na profilovku...no som ju radsej dala prec,lebo som sa dostala do nejakych tych potyciek a diskutujuce mali vacsi problem s mojim vyzorom ako prispevkami tak som si povedala nebudem drazdit 😕

zuzanaj54
25. čer 2012

@ursul tak uz som ho videla a zase placem ☹ Tak nadherny chlapcek, v takom nadhernom veku ☹ Preco sa musia diat takeho hrozostrasne ale hlavne NEZMYSELNE veci!! ja to nikdy nepochopim. Nejaka chudera bakteria! Teraz uz viem, preco sa s tym vyrovnavas tak tazko☹ videla som jeho fotocku aj na Dlhej ceste, uz vtedy som si hovorila, aky krasny chlapcek a ze ta maminka, ktora to pisala, ho musela velmi lubit☹

zoja
26. čer 2012

@zuzanaj54 ja som si ani nevedela predstavit ako tieto prve narodeniny nasej veroniky prezijeme, utiekli sme prec k moru, najhorsie, ze tento den je o to horsi, ze mame maleho syna, ktory ma narodeniny tiez a tak isto aj manzel.. 20.6 - magicky datum doteraz pre nasu rodinu, uz nikdy nim vsak nebude, oslava pretata smutkom, ako vysvetlit vsak malemu chlapciatku, ze nema tortu, party a vesele tvare okolo seba?? Premahanie a potom zadusajuci sa plac do vankusa , ked zaspal. Mam pocit, ze meliem z posledneho, tak kruto to zacina vsetko doliehat, tak strasne to boli, , mam chut vrieskat ked pocujem slova, ze neboj to preboli a bude dobre. Budu to dva mesiace, co odisla a uy sa nevratila, stale pocujem ako mi vravi do telefonu, mami neboj pridem a potom uz len slova Vasa dcera zomrela, necakane bez akehokolvek upozornenia ako sa taketo nieco moze vobec stat?? Ako mam kazdy den malemu vysvetlovat, ze jej je uz dobre, ked to sama neviem, ze ju nemoze uz nikdy vidiet, tak strasne sa tesil na let lietadlom a tak strasne bol smutny ked ju v oblakoch nevidel, ved sme mu vraveli , ze je v nebicku...

zuzanaj54
26. čer 2012

@liave urcite som nechcela povedat, ze ked je dietatko chore, ze sa clovek na to pripravi a az tak ho to neprekvapi. Viem, ze sa na to pripravit neda a vzdy je to sok. Len som mozno myslela to, ze ak je to nahle a z nicoho nic, ze ten sok ma mozno trochu iny priebeh. U mna to vyzeralo asi tak, ze som nebola schopna plakat hned v tu noc. A dalsi mesiac, mozno viac, som sa v noci budila na kojenie, cez den som sa pristihla, ze idem s plienkou v ruke, cestou na nakup som kontrolovala, ci netreba kupit plienky, pri prani som vzdy automaticky pozrela, ci malinkej nieco netreba oprat...mozog bol naprogramovany na urcite cinnosti a dlho negoval fakt, ze sa nieco stalo. Ale mozno to tak bolo aj u teba, ono je to asi u kazdeho ine.
Mrzi ma, ze mas taketo nocne mory, ja som bola z toho mojho jedineho zleho sna uplne vykolajena, nezvladla by som to dlhodobo. Ved je to nespravodlive, dost trapenia mame cez den, aspon noc by mohla byt pokojna a nie este taketo nocne mory preboha! Ja stale prosim malinku, nech mi pride do sna, ale nech je to sen krasny, nech ju mozem vystiskat 😔 a budem dufat, ze mozno aj touto formou mi da nejake znamenie, ze sa ma dobre, ja nanho tak velmi cakam, nech mi je aspon trochu lahsie 😔 dufam, ze naozaj pomoze vybrat aj surodenceka a ze ho posle v tom spravnom case. A asi aj pre nas ostatne Laurinka nasim babatkom, navzdy malinkou sestrickou.
Velmi vystizne si to napisala s tymi anjelikmi. Ved je tolko krasnych osloveni pre deticky, preco prave anjelik. A mozno ludom, ktori to nezazili, to pride ako uplne normalne, ved je to pekne slovko, tak preco nie, nespajaju si to s jeho obsahom, mozno len my si pri tomto slovicku vzdy predstavime aj jeho vyznam a je to nas problem☹

liave
26. čer 2012

@zuzanaj54 moja ja viem ze si to tak nemyselal srdecko...ja som to napisala tak ako som to citila vtedy a citim aj teraz proste sok to bude vzdy pre kazdu matku aj ked s tym takpovediac rata ☹ presne aj ja som mala take navyky ktore som akosi nedokazala hned korigovat 😒 a noci?to bolo pre mna najhorsie a ked drahy robil nocne co on teda robil kazdy treti tyzden tak to som chodila k nasim lebo ja som bola zrela na samovrazdu ☹ aj s audialo par zlyhani na ktore nie som hrda ale napokn som to vybojovala ...ale tazke noci i dni to boli...vlasten som ani nezila ...prve dva roky urcite nie...mala som kopu zmiesanych pocitov ..navyse nemala som nikoho v okoli s kym by som pokecala o tomto a anjeliky som objavila tak po roku a pol od liinej sprti...predierala som s asama a dnes viem ake velke medzeri v smuteni mam...no snazim sa obcas apson pomoct zienkam ktore to prezivaju ...najviac ma bolelo ked som nedavno pomahala zienke ktoru poznam osobne a kedysi som jej bola lektorkou tanca ☹ ojooooj tazko sa z takym niecim bojuje..zuzi len tolko ti poviem budu lepsie dni a ty najdes opet silu sa usmiat...uz nikdy to nebude bez pocitu "viny" ze mas chut sa smiat...ale pridu tie krajsie dni...ja som si po case zacala smutok obracat na radost...slnecne luce su pozdrav od mojej dcery,rosa ci dazd je pripomienka mojich slz za milovanou osobou,vanok ci vietor mi hovori ze ona s ahra s mojimi vlasmi a kazde rocne obdobie mi pripomina aka velka slecna je z nej...takto som si to zacala pretvarat a zacalo s ami lahsie dychat,no samozrejme az po tom vsetkom ked som si vyplakala tu najvacsiu boest z duse...a laurinka pride do snicka uvids...ja mam dokonca niekedy pocit ze ked sa s nou v tichu noci rozpravam ze proste je niekde pri mne...mozno to potvrdia aj niektore maminky ze citia pritomnost svojich anjelikov...

a co s atyka tych osloveni...tak nejak neviem preco ale mne to vzdy islo tak proti srsti...pre mna boli vzdy anjelici napriek tomu ze nie som pobozna symbolom cistych dusi...a mozno preto ze ako deti sme chodili k mojej prababke detom na hrobceky ☹ som to vzdy spajala so zosnulimi detickami...neviem ...ale vzdy som mala zvlastny pocit ked niekto volal svoje dieta anjelikom ☹

liave
26. čer 2012

@zoja aaaaach ako tazko citam tvoje riadky ☹ viem co s avam stalo a je to strasne tazke...slova bude lepsie nie su urcite to co zalepi vase rany ☹ i ked kazdy vieme ze raz si tu bolest osvojime kazdy ☹ no zit uz nebudeme nikdy ako predtym ☹
je mi luto vaseho trapenia a predstavit si ako sa da "rozumne" vysvetlitr malemu chlapcovy smrt sestry musi byt priam nerealne...ako vysvetlit nebo ked sami nevieme ci existuje ☹
moja neter si pameta chvile ked som prisla o dcerku bola vtedy este mala ale pametala si vela a raz po asi 3 rokoch ked uz bola dost velka prisla od nej otazka...evka a kde si nechala svoje dietatko naozaj? 😨 😨 😨 zostala som sokovana z jej otazky ,ale napokon som jej vysvetlila co sa stalo a ona si len matne spominala na prazdu postielku v nasom byte pri navsteve...napkon sme sa zhodli na tom ze nebo je v nasich srdciach ☹ vtedy jedina normalna vec aka ma napdala...odvteyd sme s ao tom nebavili...
@zoja prajem ti/vam vela vela sil...je pred vami dlhaaaa cesta ...posielam vam objatie a myslienku na vasu bolest a vasu dcerku xxx

zuzanaj54
26. čer 2012

@zoja uplne ta chapem a je mi z toho velmi smutno ☹ neviem, co sa stalo Veronike, ani kolko mala rokov, ale asi to bolo nahle. Takze presne viem, co prezivas. A je mi to velmi luto. Tiez som neznasala reci, ze neboj, bude lepsie. Neviem, co pomaha tebe, ale ja sa snazim robit vsetko, co mi aspon trochu pomaha. Najprv som sa snazila vyrozpravat, kazdy, kto mal ochotu pocuvat, bol moja obet a potom par ludi, ktori boli ochotni pocuvat dookola vzdy znova a znova. Nevyhla som sa ani psychiatrovi a psychoterapeuticke. A vela mi to davalo a dava. A tiez mi vela pomohol a stale pomaha Plamienok, mozno si o nich pocula. Tam sa da zajst naozaj hocikedy a vzdy Ta vypocuju, poradia, povzbudia. A ked som mala pocit, ze uz vsetko, co mi mohlo pomoct, mi pomohlo, ze uz mi to nedokaze viac pomoct a ja sa este stale potrebujem pomoct, stale sa citim zle, tak som sa zacala snazit z toho vypisat. No a momentalne pomaha, vzdy s tymi pismenkami odide jeden balvan z mojho obrovskeho nakladu a mne je nachvilu lahsie. Tak mozno skus sa z toho vypisat.
Inak to co povedal syncek v lietadle, je hrozne smutne. Zazivam to dennodenne pri mojej 3-rocnej dcerke Adelke. Ta mi to vobec neulahcuje. Najprv jej to prislo ako senzacia mat sestricku anjelika, to nema kazdy. Lenze potom prisla na to, ze to nie je az tak vyhodne a kazdy den prisla s novou fantaziou, napr. ze Laurinka ma na brusku gombicek a ked ju - Adelku za nou do nebicka odvezieme, ze ona ho stisne a Laurinka sa znovu premeni z anjelika na Laurinku a bude s nou pozerat rozpravky😔
vela ludi, ktori sa snazili nejakym sposobom utesit, nam vraveli, ved este mate Adelku, mate pre koho zit. Na jednej strane je to pravda, keby nebolo jej, nevstanem z postele. Na druhej strane sa nedokazem tesit vobec z nicoho. A teda tak naozaj ani z nej. Podla mna ked clovek strati dietatko, je to, ako keby tak trochu stratil vsetky. Mysli len a len na to, ktore mu tak velmi chyba a nedokaze sa radovat z toho, ktore tu ostalo. Je to smutne, ten krasny trojrocny vek mojej starsej dcerky sa uz nikdy nezopakuje.
Prajem Ti strasne vela sily, lebo viem, ze ju budes potrebovat. Je to tazke, ja nie som na tom ovela lepsie, ale som pol kroka pred tebou. Posielam objatie a myslim na Veroniku.

zoja
26. čer 2012

@liave dakujem kazdy bozi den som sem pisala a vzdy mazala ako najst spravne slova ako vyjadrit svoje pocity, ked sme sa fotili, tak som nasla par zaberov kde sa usmievam a je mi zo seba zle, ze to dokazem, ako mozem? najhorsie su noci, ked obaja spia, je to moj cas, konecne mozem revat len keby ten rev isiel aj cez hrdlo von, mam pocit, ze uz mam hrce na krku z toho ako to nevie ist von, ten vresk co sa mi derie a neda sa pustit, vsetci vravia , ze som silna, ako ma obdivuju ako to viem zvladnut a pritom pravda je inde, mre mi vnutro a nebyt maleho tak tu uz asi nie som, odislo s nou velky kus mna a nechapem ako sa to da prezit, ved mi zomrelo moje dieta, moja krasna ,velka dcera co mala zivot pred sebou, tolko veci si vycitam, ze som jej nedovolila co chcela, darmo si hovorim, ze vzdy som to robila pre jej dobro, aby z nej bol dobry clovek, nepomaha to, mohla som jej viac plnit jej sny , ktore uz nikdy neprezije, mohla byt o ne tu stastnejsia

abbey1
26. čer 2012

Dievčatá, včera som sem napísala dlhočizný text a následne som ho celý zmazala. ☹
Som rada, že vás tu môžem počítať, ale momentálne nevládzem písať, i keď by som mala tak veľa čo povedať.
Ale blížia sa nám Filipkove narodeniny, a teda aj narodeniny mojej maminky, s tým ožívajú všetky hlavne smutné spomienky a sú silnejšie ako ja.
Už je to skoro 17 a 12 rokov, čo som stratila svojich najbližších, ale bolesť ma ešte vždy dokáže paralizovať a znemožniť prežívať krásne obdobie s našimi dcérkami. Poznáte to asi každá, ale slniečko snáď opäť aspoň vykukne spoza oblakov a bude zasa trošku dobre a veselo. 😉

zuzanaj54
26. čer 2012

@liave muselo to byt tazke, neviem si predstavit, ze by som bola taky dlhy cas so svojim smutkom sama, bez pomoci a podpory a bez nejakeho spoluzdielania bolesti. Vobec sa necudujem tvojim zlyhaniam. Aj tak si nakoniec tu dlhu cestu presla, mala si dost sily, zvladla si to. Mna neraz napadlo, ze by som mala ist za Laurinkou, ze je predsa taka malicka, musim ist za nou, postarat sa o nu. Keby nie Adelky, neviem neviem.
A to, ako si opisala tvoj terajsi vztah k Lijke, je naozaj krasne. Nadherne si to vyjadrila. Kiez by som raz prezivala to iste.

liave
26. čer 2012

@zuzanaj54 krasne si to napisala az som si poplakala koko pravdy mas...ja som sice prisla o prvorodenu a ani by ma vo sne nenapadlo ze budem mat dalsie deti vtedy nie...no viem o com hovoris...chut zit je tazka ked covek pride o dieta...ale ked si clovek nemoze svoj zial a bol vyplakat na plno je tiez tazke...musi fungovat ako stroj lebo inak s aneda...a potom tie pekne pocity ktore by mali prirodzene plynut su udupane este vac do uzadia... ☹

@zoja netusim ako ti pomoct keby som mohla kricim s tebou ☹ keby som ohla placem s tebou...no netusim ako to vsetko dostat von aby si s anedusila ☹ lebo myslim ze dusit sa dusis...ja som obcas mala pocit ze mi na hrudi sedi panel ktory mi coskoro rozmliazdi hrud ☹ a mam ho vzdy ked spominam...je pravda ze po rokoch je to trosku ina zataz no viem z eje tam a ze ma dusi ☹
vycitiky svedomia ze clovek mohol urobit viac ☹ zu bohuzial beznym procesom smutenia ☹ len ak mozem povedat nepoddaj s aim lebo ta znicia ☹ ja som predsvedcena i ked ta nepoznam ze tvoja veronika nemohla byt stastnejsia..ze nemohla mat lepsiu maminku a milujucejsiu ako si ty...ze nikto na svete nemohol jej zivot urobit krajsim a pestrejsim ako ty...to bol dovod preco si bola ty jej maminou...ja tomu zoja verim a stavim sa ze i ked ta pohlad na fotky tvojej dcery bude boliet ...ja verim ze ked si ich pozries uvidis to stastie a lasku v ktorom zila...ze tvoje myslienky su velkym dosledkom toho tazkeho panela ktory ti lezi na hrudi...posielam pohladenie tvojej krasnej veronike xxx

zoja
26. čer 2012

@zoja dakujem aj tebe, tiez som sebecka a tu aspon citim, ze nie som sama co toto preziva, aj ked to tu bolest nezmensi, som v stave ked uz o tom prestavam rozpravat a prichytavam sa pri tom, ze mi vadia aj reci kamaratiek o ich dcerach v jej veku (mala by teraz 21 mala autonehodu), ten prvy mesiac bol ako v tranze, nic som necitila, bola ako robot, teraz vsak to je zo dna na den horsie, jakub je velmi vnimavy on si vsetko vysvetli tak po svojom , dnes ked sme leteli domov, tak oproti nam sedelo dievcatko a vravi mi, maminka mozem jej povedat, ze kika zomrela? toto je to najhorsie , co robit v takej chvilke ako zareagovat, aby to neublizilo jeho dusicke? vravim, ze radsej nie, nepoznali ju , ale mozes to posepkat mne a tak mi to posepkal... on to dava zo seba von takto, aj mne povie nemysli na to a nebudes tolko smutna. NIe je vsak dna kedy by sa nehral taku svoju hru, ze kde je kika? vtedy sa prituli a sam si odpovie, ja viem je v nebicku lebo "zamrela " , uz sa nikdy nevrati?? a ja mu ako robot odpovedam stale to iste, nie srdiecko uz sa nevrati, je tam a urcite jej je uz dobre

liave
26. čer 2012

@abbey1 ako s ahovori ze cas je najlepsi lekar ☹ no napriek tomu rok co rok prezivame smutok z nasich strat rovnako ☹ ako pozeram u vas po 17 a 12 rokoch no stale prazdno a smutok v dusi ☹
presne ako pises aj ja byvam paralizovana a uz minimalne mesiace pred danym vyrocim ci narodeninami riesim ako ten den prezijem ☹ hoc cely rok okrem sviatkov je znesitelnejsi tieto datumy sa nedaju przit len tak ☹
posielam objatie xxx a myslienku na vas aby ste tie smutne dni prezili hlavne s pokojom v dusi ...xxx

@zuznaj54 keby som to nezacala prezivat v sebe aspon takto urcite by som sa zblaznila ☹ boli vselijake stavy ver mi ☹ aj ja som chcela ist z anou ☹ aj ja som chela umriet ...ved ja som jedina kto sa o nu mohol postarat ☹ a nedovolili mi to ☹ dnes som rada ze som vydrzala pretoze som mala byt tu a mam byt tu a starat sa o tie poklady ktore mi lijka nachystala ☹ obcas verim tomu ze bez nej by som ich nemala ☹ ☹ ☹ i ked viem ze chcem ich vsetkych no takto to asi malo byt ...

ursul
26. čer 2012

@zoja
@liave
@abbey1
@zuzanaj54 moje mile je strašne čo si človek musi prežit....prečo nevinne detičky musia odchadzat..či mal či velke ,ale su to naše detičky..je to nespravodlive..je mi to tak moc luto ☹

zoja
26. čer 2012

cez slzy uz poriadne nevidim a poslem si spravu sebe @liave, ja uz teraz nejako viem, ze jakub bol dar , aby sme toto prezili, cele tehotenstvo s nim bolo tazke, vymodlene a vylezane, do toho osudneho dna som mala vacsi strach onho azda prave tym cim som si pri nom presla a ona uz bola velkacka co vstupovala do sveta dospelych o nu to bol taky iny strach - strach z nastrach co jej zivot donesie , ale nikdy vo sne by ma nenapadlo, ze som sa mala bat o nu v takejto suvislosti, bola plna zivota a tolko ludi ju milovalo, co je toto za spravodlivost? Som taka plna hnevu, na seba na vsetko co som mala spravit a nespravila. Nedokazem vyhodit papier z cukrikov co jedla naposledy a nechala na stole vo svojej izbe, uz som ho mala v ruke a bola na ceste do kuchyne, nieco ma vsak zvrtlo a musela som ho vratit a dat jej ho do suflika,viem , ze je to chore a musim to riesit , ale nemam silu, mam pocit, akoby som ju mazala z nasho zivota

zoja
26. čer 2012

teraz pocas pobytu sme si zaplatili let padakom, takym tym co taha cln po mori, ja co som "dos..ta" z vysok som sa nechala na to nahovorit, v myslienkach som to robila pre nu, viem, ze by bola na mna pysna, ze som sa prekonala, isli sme vsetci traja, ja maleho na kolenach a moj muz vedla nas, myslela som , ze tam hore sa aspon vyvrieskam, presne vsak s takym pocitom stiahnuteho hrdla ako som na to isla som aj dosadla, prva myslienka vsak bola strasne morbidna, že tentokrat sme sa s nou nestretli... pritom som mala hore strasny strach, ze padneme, ze som koza, ze som sa dala na to nahovorit a zobrat na to aj jakuba..

zoja
26. čer 2012

@ursul toto si hovorim aj ja, tolko starych ludi co prezili plnohodnotny zivot sa trapi v hospicoch a uz by chceli mat pokoj a ist tam niekde kde by im bolo dobre a neda sa im a ziju v trapeni a v bolesti.. taki tu ostavaju a odchadzaju co maju zivot pred sebou

ursul
26. čer 2012

@zoja presne tak ..je mi luto čo musiš preživat...neviem čo povedat..myslim na teba...

liave
26. čer 2012

@zoja ja som to pochopila moja...viem si predstavit iba zlomok bolesti ktoru prezivas ☹ ja som nemala sancu prezit so svojou dcerou roky dostala som do daru iba dni ☹ no vnutro mam rozbite na marne kusky ...ja som drzala este polroka malej izbicku pripravenu na jej prichod...vsetko oblecenie postielku plienocky vsetko ...kremiky ...keby sme po jej smrti necestovali do zahranicia neutekali pred nasopu bolestou mozno tam sedim do dnes a schovavam pouzite tuby do zaludka ci ogrckane bodynka ☹ do dnes mam hrkalku pri sebe a dudlik ktory mala ..a este par drobnosti ktore jednoducho nemozem dat prec...chapem ako sa citis zoja a nieje to chore...je to normalne...su to veci ktore ta spajaju s tvojou veronikou a poct ze ak ich vyhodis akoby si vyhodila ju,je urcite desivy ☹ prezivaj si to tak ako citis ze ti to vyhovuje...potrebujes naozja velmi vela casu...je to prilis certsve a nie je to par krasnych chvil je to dcera za ktorou places... ☹ chvile dni mesiace a roky ☹

liave
26. čer 2012

@ursul :( ursul pravdu mas...a este my si to tu prezivame a precitujeme este tie hrozne myslienky...teda neviem ako vy zienky ale ja som mavala tak emuky ☹ pri myslienke na to ci lijka netrpela ked zomierala a pod... ☹ to su dalsie uskalia ktore som musela milion krat spracovat vo svojej hlave ☹
@zoja podobne pocity mavam aj ja v niektorych situaciach take morbidnejsie 😖 ono asi treba robit nejaky adrenalinovy sport alebo apson nieco adrenalinovejsie aby si si mohla zavrieskat 😖 ja som tak bola asi pred dvoma tt na kolotoci...to bol ale taky riadny 😕 a ja co som nikdy na kolotococh nekricala tam som vrieskala o 106 ...asi si budete o mne mysliet ze som sisi a ze co sem pletiem kolotoce,ale ja som to potrebovala ako sol...hucala som strasne a plakala do toho ked som zliezla dolu bolo jednoduche povedat z evietor mi fukal do oci preto tie slzy ☹

ursul
26. čer 2012

@liave ja zase mava ked ma to prepada viac..nebudem tvrdit ..čas to otupi...že ja sa kyvem sedim a kyvem sa hore dole a potom mam nahle chut kopnut alebo uderit do mura..som vyšinuta 😕

zoja
26. čer 2012

jakub mal s nou sen, snivalo sa mu, ze prisla za nim a on ked sa jej spytal, ze ci sa vratila, tak mu povedala, ze nie , ze tam ma vela robotky. ked som mu povedala, ze ked nabuduce sa mu zasa zasniva s nou, tak nech jej povie , ze ju velmi lubim a nech sa na mna nehneva, ked som bola na nu aj prisna a on mi na to vravi, ja jej to poviem teraz,isiel do jej izby a povedal presne to co som mu povedala ja, na to sa zas otocil ku mne a vravi, maminka ona to vie a nehneva sa... co je toto?? alebo v aute ked sme isli tak som prepla stanicu a hrali pesnicku co pocuvala ked bola ona od barbary hascakovej - anjel - vravim kubko tuto pesnicku si kika ako male dievcatko stale spievala, zrazu si nieco pohundral pod nos, tak som sa ho spytala o vravi a on, ze podakoval som sa jej , ze nam ju dala zahrat a ja , ze co ti povedala a on, ze spytala sa ma za co jej dakujem... on s nou vedie normalne rozhovory az ma to desi, konzultovala som to s detskou psycholoickou a vraj je to normalne, ze deti to spracovavaju aj takymto sposobom

zuzanaj54
26. čer 2012

@zoja velmi dobre poznam tiez pocity viny, ze som mohla urobit viac, aby som ju zachranila, a tiez sa priplazili a zacali vrtat pochybnosti, ci som bola dobra maminka...najviac si vycitam a vzdy ma to bude boliet, tesne pred vianocami na poslednu chvilu som malinkej kupila darcek - krasny traktorik so zvieratkami, ktory hral a vydaval zvuky. Vzdy som ho pre nu chcela, bol vypredany a kratko pred vianocami ho dostali. A pamatam si ako dnes, ze sedim, balim darceky, drzim ho v ruke a rozmyslam a rozmyslam. Nakoniec som ho odlozila na inu najblizsiu prilezitost, lebo uz som medzitym nakupila kopec inych darcekov. Nikdy ho nevidela. A aj ked kratko, tak velmi by sa z neho tesila, mala rada hracky, ktore sa hybali a vydavali zvuky 😔 Vzdy som si hovorila, ze som ju mohla urobit este stastnejsou, ale potom som samu seba presvedcila o tom, co aj bola pravda, ze ona s nami stastna bola. O tomto musis samu seba cim skor presvedcit, kazda matka obcas zvysi hlas, zlyha, zakaze...to neznamena, ze jej dieta nie je stastne. Ak si dcerku lubila, urcite bola stastna. Je mi to velmi luto, ze odisla tak necakane a v tak krasnom veku. Tych spolocnych spomienok, ktore ta teraz tak velmi bolia, musi byt spusta ☹ a kolko rockov ma Jakubko? deticky sa s tym vysporiadavaju po svojom, pre nas niekedy ten ich sposob je este vacsie jatrenie nasej rany. Poznam to, ale vzdy sa snazim najst take odpovede na jej otazky, ktore by ma najmenej boleli a ani ju nezatazovali, aj ked niekedy je to tazke ☹

liave
26. čer 2012

@ursul nie si vysinuta xxx potrebujes svoje ventil ☹ kazdemu pomaha nieco ine...ja mavam aj ine flashe ale ot tu radsej pisat nebudem 😒 uz to byva menej no ten kolotoc mi strasne otvoril dusu ...asi to budem rpaktizovat castejsie 😒

@zoja aj aj som pocula o takom ventilovani a prijmani faktu deticiek ...a i ked by to bolo nieco ine....msylim ze desit ta to nemusi ...mozno ma jakubko anjela strazneho stale pri sebe a pride cas ked uz nebude mat schopnost s nim hovorit ani ho vidiet ...

neviem ci sa na mna niekto nenahnevate uz som to sem raz davala tento link no stoji za pozretie...

https://www.youtube.com/watch?v=z4G-s5ZhMjQ
liave
26. čer 2012

pardon nie len link ale film urcite ...

zuzanaj54
26. čer 2012

@liave pises mi zo srdca, ako keby o mne. Hrkalka je so mnou na ceste kamkolvek a postielka aj s pyzamkom, ktore naposledny mala na sebe, nachystana...predsa pre nu. Na policke kremiky, v sufliku vecicky, nachystane a dlho to tak aj ostane 😔 aj mne sa osvedcil ako najlepsi liek plac, vela placu.