Zemřelo mi dítě

miliharmi
24. bře 2008

Stalo se vám to také? Máte někdy pocit, že to zvládáte a jindy se pod tou bolestí hroutíte? Zkusme si spolu psát, nejlépe rozumí ten, kdo to sám zažil.

Jmenuji se Milena, před rokem mi zemřela dvouletá holčička na herpetickou encefalitidu. Občas se potřebuji z toho vypsat, stále to hodně bolí.

miliharmi
autor
29. lis 2011

@romcame Psychologa můžeš zkusit, bohužel nemohu souhlasit, že každý psycholog nebo psychiatr je schopen skutečně pomoci, někdy to taky může být i k horšímu, moje osobní zkušenost není dobrá, nedoporučuji jít k někomu jen tak. Jsou maminky, kterým návštěva u odborníka pomohla, takže opravdu hodně záleží na výběru odborníka, bohužel pokud nejsi z velkoměsta, výběr se dost zužuje.
Tady je třeba sezman odborníků, se kterými mají ostatní maminky dobrou zkušenost, ale to víš, tyto zkušenosti jsou hodně individuální.
http://www.dlouhacesta.cz/files/uploaded/UserFi...

leiladelly
29. lis 2011

@miliharmi Já myslím, že je dobré vybrat si na základě doporučení, ne hledat nějak anonymně, např. v telefonním seznamu. Zvlášť u psychologa či psychiatra je to oblast dost citlivá a ne-dobrá volba může člověka i poškodit. To je pravda. Minimálně ztratí důvěru v pomoc .

romcame
29. lis 2011

@aninam No to nemyslíš važně ☹ co by dcerka mela na majetek když zila jen tři týdny a to ješte v nemocnici ☹ ☹ proč nám to tak komplikuji ☹

romcame
29. lis 2011

@miliharmi No já zatím nikam nejdu a když bude potřeba tak to nechám asi na manželovi at mi nekoho doporučí ( má tu více známých jako já a tak si s tim poradí ) ale moc děkuji

aninam
29. lis 2011

@romcame tak tohle presne byla ma reakce, jen jsem te na to chtela pripravit!

romcame
29. lis 2011

@aninam jojo moc děkuji to bych asi ty papíry vyhodila všechny když bych to otevřela tu obálku a to budu muset nekam posílat?

aninam
29. lis 2011

@romcame jen to podepisete a posles to zpet. Pak ti prijde pozastaveni pozustalosti pro nemajetek.

lucisa
29. lis 2011

@romcame je mi moc líto, co se vám stalo, takovou bolest žádná slova nezmírní, jen chci potvrdit slova @aninam ohledně pozůstalosti, kamaráce se narodilo miminko velmi postižené (přišli na to pozdě a nešel už potrat a předčasný porod nechtěl ona kvůli možným komplikacím, takže dcerku donosila až do termínu), žila jen 3 dny a přesto musel manžel k notáři podepsat papír, že malá nemá žádný majetek.
Ono je to sice divné, ale představ si situaci, že třeba ještě nenarozené dítě má po porodu dědit třeba po otci, který zemřel ještě před narozením svého potomka. Dítě se dnem porodu stane dědicem a když poté bohužel zemře (z jakéhokoliv důvodu), ten majetek prostě byl jeho.
Asi to není častý případ, ale zákon musí myslet i na tohle.

Ale to je úplně jedno, tobě přeji hlavně hodně sil a čas, ať to zdárně skončí dalším těhu a krásným zdravým miminkem.

aninam
29. lis 2011

@lucisa u
@romcame to skonci dobre! Stejne jako u jine znas. Sice znam pripad tady ve Strakonicich, kdy umrelo matce 6 deti a az 7 bylo zdrave (vsechny pri porodu), ale tam byla zdravotni komplikace matky. Coz se za minuleho rezimu neresilo.

romcame
29. lis 2011

@aninam No občas to v tom našem státe nechápu ☹ ☹

romcame
29. lis 2011

@lucisa No to máš asi pravdu že na to musí stat myslet ( ale ruku na srdce přijít o manžela a pak ještě o díte to už by bylo opravdu moc ještě že se mi to nestalo ). A dekuji za podporu. Snad mi pani doktorka brzy povoli další miminko.

kkatka113
29. lis 2011

@aninam To vazne toto bolo treba? No moj manzel bol nastastie take zlaticko ze to vsetko vybavil za mna a ja som na ziaden urad vobec nemusela ist :( Ale to mozno aj preto ze uz v brusku zomrela.... Si len pametam ako za mnou den po cisarskom reze prisla nejaka pani, bola zastupkyna matrikarky, a pytala sa ma na sposob pohrebu a podobne veci, ja som ani netusila ze taketo veci treba riesit, tak ma tym uplne sokovala, a ja som nebola schopna jej ani slovo povedat, som to potom povedala manzelovi ze co sa stalo a ten jej vynadal ze ako necitlivo sa spravaju v takychto situaciach a vyriesil to vsetko on, pohreb a podobne veci, mame malu rozsypanu v krematoriu na tej spolocnej lucke, bolo strasne tazke tam na dusicky ist a zapalit sviecku, ten den som bola uplne mimo lebo to bolo dost kratko po tom co som sa vratila z nemocnice.....no je to tak nespravodlive ze sa taketo veci deju :(

sabatko
30. lis 2011

Ahoj všem, přiznám se, že vám sem občas nakukuji. Jsem teta také jednoho úzasného andělíčka, neteřinka mi zemřela už před 15. lety jako sedmiletá a já nikdy nezapomenu na Velikonoce, kdy jsme pro ni a jejího staršího brášku chystava pomlázkovou výslužku, bydlela jsem tehdy ještě s rodiči a místo toho jsem otevřela dveře a tam stál brácha se slovy "Věruška nám umřela.." Je pravda, že tato informace opravdu zasáhne celou rodinu, navíc neteřinka trpěla slabým Down syndromem, takže zatímco švagrová a její rodina se viděli v jejím starším zdravém bráchovi, tak my jsme milovali naši malou holčičku, chodila jsem s ní cvičit mluvení a když mi poprvé řekla teta (byly jí 4 roky), tak jsme měla podobné pocity, jako když mi můj malý syn řekl poprvé máma. Ale ze všech nejvíc ji miloval brácha, její smrt ho tak hluboce zasáhla, nejdříve měsíce truchlil, stále dokola si pouštěl videa, kam jsme natáčeli její, pro mnoho lidí drobnosti, pro nás obrovské úspěchy - jak v necelých čtyřech letech začíná chodit, jak otvírá sama jogurt, jak jí spolu zpíváme Tři čuníky - ty milovala nejvíc. A pak se brácha zatvrdil - vůči celému světu a vůči všem, jako by ztratil chuť cokoliv dělat, o čemkoliv snít. Našel si práci v jiném městě, odcizil se postupně našim rodičům, no a nakonec i mně. Zůstával dál se ženou i synem, ale jak je to nyní, to nevím. Naposledy jsme se viděli v nemocnici, když nám před 3 lety umíral táta, řekl mi, že se rozhodl, že žádnou další bolest už zažít nechce a když jsme mu přinesla tatínkovo parte, tak mi schválně neotevřel, na pohřeb nepřišel a už se nikdy neozval. Mezitím nám umřela loni i maminka a tentokrát už jsem neměla odvahu mu to jet říct. Vím, že to do vašeho tématu ani moc nepatří, ale i když mám skvělého manžela a malého synáčka, tak žijeme 400 km daleko od domova a nevím, jak bych to tady někomu vyprávěla. To, že když jedu do původního domova, tak spím u kamarádky a pokaždé jedu na hřbitov rozsvítit svíčku někomu, kdo mě naučil pokoře a radosti z maličkostí. Tak se ještě jednou omlouvám, za svůj vpád a smekám před vámi, jste silní a z celého srdce vám v tento adventní čas přeji, abyste to zvládli, vzpomínky nikdy nenahradí ty, co jsme ztratili, ale tím jsou všchni také s námi, žijí v nás.Hodně štěstí a sil vám všem.

aninam
30. lis 2011

@sabatko jsi statecna, jen nechapu tveho bratra ☹ Je mi lito, ze se takhle odtahnul. Ztracet a nabývat je přirozené, nemusel přijet na pohřeb (to ani já po nikom nechci, také mi pohřby od té doby nedělají dobře), ale mohl poslat kytičku a poskytnout obejmutí ☹

aninam
30. lis 2011

@kkatka113 bohužel ano! Jsi šťastná žena, že tohle za tebe vyřídil manžel. U nás to bylo tak, že ohledně narození (rodný list, pojišťovna) vyřídil manžel sám, ohledně pohřbu, jsem vyřizovala já.

lavazza
30. lis 2011

@romcame taky sem se divila co je to za kravinu,ale prý se to musí,člověk nemá náladu někde chodit,má co dělat sám s sebou a natož ještě řešit nějaký majetek čerstvě narozeného a bohužel zemřelého miminka,fakt síla

lavazza
30. lis 2011

@lucisa asi je to pravda,ale kdyby zákony myslely i na jiné věci

lucisa
30. lis 2011

@romcame , @lavazza já vím, je to hrozné, ale bohužel jsem téměř popsala případ mé spolužačky. Byla v sedmém měsíci, když přímo před jejími zraky zemřel manžel, resp. byl tak těžce zraněn, že bylo jasné, že nepřežije, zemřel za pár hodin (na hasičské soutěži se mu pod rukama roztrhl rozdělovač vody a roztříštil mu hlavu, ovšem zachránil tím život spoustě malých dětí - byla to dětská soutěž a rozdělovač měl výrobní vadu 😖 ). Ona chudák udržela malou v sobě ještě měsíc a pak předčasně porodila, byla úplně na dně, protože miminko bylo po třech neúspěších vymodlené. No a když později dostala Verunka reakci na očkování a bylo to sní hodně špatné, myslela, že se ze všeho sesype. Malou se tehdy podařilo zachránit, měla asi 10 měs.a právě už měla po zemřelém otci dědictví........ ☹

@sabatko je to hrozné, u nás v rodině se stalo něco podobného, když jsem byla v 1. třídě zemřela má 29letá teta na rakovinu, měla dceru stejně starou jako já a syn byl o 1,5 roku starší. Celá rodina to strašně špatně nesla, nejvíc samozřejmě moje babička, jíž zemřelo dítě. No a strejda se taky začal postupně odcizovat naší rodině, kdo ví, z jakého důvodu došel k názoru, že jsme za její smrt zodpovědni a dopadlo to tak, že úplně zamezil kontaktu dětí s námi, takže babi přišla nejen o dceru, ale i o dvě vnoučata, já o sestřenici a bratrance, atd.
Já sama jsem se v dospělosti asi 3x pokoušela znovu navázat kontakty, nechtěla jsem se vzdát, byli jsme dospělí, takže nám nikdo nemohl bránit, ale nedopadlo to. Je pravdou, že mi odpověděli, poslali pozdrav, napsali, jak se mají, poslali fotky dětí, babička byla šťastná i za tohle, protože jim celé roky kupovala a schovávala dárky nejen na narozeniny, ale i na vánoce, ale víc z jejich strany k ničemu nedošlo. Takže mi docvaklo, že jsou ta pouta už tak zpřetrhaná, že jsme pro ně v podstatě cizí rodina. Budiž jim ke cti, že byli pozváni i k dědickému řízení po smrti babi a dědy a oni poslali notářsky ověřený dopis, že se všeho vzdávají, že na to nemají nárok, takže oficiálně potvrdili, že se necítí být s námi nijak spojováni..... 😖
I tohle se v životě stává.......

romcame
1. pro 2011

@lavazza No práve jsem rada že to alespon malilinko zvládam a ne ještě řešit pozůstalost a malinke ☹

aninam
1. pro 2011

@romcame ale tohle vsechno k tomu patri. Kdyz umre stary clovek, je steny postup. Bohuzel. Tim, co se mi stalo, jsem se naucila veci prijimat tak, jak jsou....

romcame
1. pro 2011

@aninam No ja vim a to jsem se ted dozvedela že mame nárok na porodne ( i když mala zemřela ) ale já to nechtela čerpat protože ted je nám to k nicemu ale na druhé miminko nam to nedaji protože nárok je jen u prvniho žijiciho narozeneho miminka ( stále ted stat nechápu ) ☹

aninam
1. pro 2011

@romcame jen ho cerpej!!! Nenech jim to... Pak uz te nic nedaji. Pekne dojdi na socialku, ikdyby si to mela "setrit" na dalsi!

aninam
1. pro 2011

@romcame a zkus se zeptat i na pohrebne, tusim, ze nezaopatrene dite ma narok, neni to taky mala castka je to 5tis. i to vam urcite do noveho bytecku pomuze!

aninam
1. pro 2011

@romcame http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/pohrebne
tak urcite na to narok je, nenech se odbyt, ale bude potreba umrtniho listu.

romcame
1. pro 2011

@aninam no nenechám jim nic ( i když malou nám to nevratí ) a dekuji za rady . Jsi moc hodna

bobacik2316
1. pro 2011

ahojte,tak po nejakej dobe som sem znovu zabludila,dnes by mal môj synček 7rôčkov a stále to bolí,Kevinko,myslíme stále na teba,vždy budeš môj malinký anjelik,chýba nám velmi,dnešný deň je pre mňa vždy smutný,premieta sa mi všetko,čo sa vtedy odohralo a je to ako by to bolo včera....Všetkým maminkám,ktoré prešli tou najsilnejšou bolestou,prajem vela vela síl...

aninam
1. pro 2011

@romcame tak ja jim to taky nenechala, jen predavam dal. Preci jen si uprimne rekneme, ze vsechno neco stoji. I ten pohreb! Nam treba tech 5tis. nepokrylo ani naklady na jeho odchod a to nebyl ani obrad.

aninam
1. pro 2011

@bobacik2316 velke obejmuti ode me prijmi!!! Je to tezke a v techto dnech vzdy bude ☹ Vis to sama 😢 😢 😢 😢

romcame
1. pro 2011

@aninam No myslím že to je docela málo ale každá koruna dobra ale miminko už nám to nevrátí

aninam
1. pro 2011

@romcame to je jasne, ze ti to mimco nevrati. Nikdy nezapomenes.