Zemřelo mi dítě

miliharmi
24. bře 2008

Stalo se vám to také? Máte někdy pocit, že to zvládáte a jindy se pod tou bolestí hroutíte? Zkusme si spolu psát, nejlépe rozumí ten, kdo to sám zažil.

Jmenuji se Milena, před rokem mi zemřela dvouletá holčička na herpetickou encefalitidu. Občas se potřebuji z toho vypsat, stále to hodně bolí.

miliharmi
autor
17. pro 2011

@katuscakzms To dělá ta obrovská bolest, je to asi u všech největší bolest, jakou jsme v životě zažily a nedá se s žádnou jinou srovnat, takže každá někdy máme pocit, že jsme se z toho zbláznily, zvlášť dokud je to takhle čerstvé jako u tebe. Určitě to bude lepší, najdeš sílu i rozvahu a naučíš se s tím žít, věřím, že ano. Momentálně si nic nevyčítej, že se chováš divně, v nenormální situaci je normální chovat se divně a tahle situace normální není, rodiče by neměli pohřbívat své děti. ☹

leiladelly
17. pro 2011

@katuscakzms Víš, to bude vše trvat dlouho, než člověk dojde k nějakému vnitřnímu klidu, ke smíření, k tomu, že bolest tady sice bude stále přítomná, ale už ne tolik akutní, už nebude vyplňovat každou minutu, nebude pak vyplňovat každou hodinu, postupně nebude vyplňovat ani každý den, zůstane uzamčená, sice přítomná, ale vedle ní časem budeš opět vidět i jiné věci a radovat se ze života. Máš právo po takové ztrátě na všechno.. Chovat se jakkoli, co Ti pomůže, co Ti ulehčí v Tvém kříži, který neseš. Ti, kteří Tě mají rádi, pochopí. Ostatní nestojí za to , aby ses trápila. Já jsem před sedmi lety 17, prosince pohřbila svého muže. Vánoce na dlouho ztratily pro mne smysl a jeho dárky, které nechal stát na schodech, tam stály do dubna asi. Vím, že ztratit dítě je ještě ztráta větší, těžko to porovnávat, ale je to ztráta největší. Ale mechanismus hojení té psychické rány je podobný. Časem se člověk vrátí do života, bohužel bohatší o smutnou zkušenost, ale vrátí. Jsme orientování pro život.... Moc Ti přeji hodně síly a víry pro zvládnutí toho, co Ti Osud nadělil. 🙂

abbey1
17. pro 2011

@katuscakzms Cítiš sa úplne normálne po takej strate. Ja sa tak cítim iteraz po toľkých rokoch. Občas mávam stav až úzkosti, hlavne v noci, keď babule spia a ja rozmýšľam o tom, aký je život nespravodlivý a ako som v mnohých situáciach bezmocná. Najhoršie pre rodiča je cítiť, že nemôže urobiť nič, aby pomohol svojemu dieťaťu. S tým ja bojujem najviac. rada mám život pevne pod kontrolou, ale sú chvíle, keď nezmôžeš vôbec nič. A tým sme si všetky prešli. Vyrovnať sa s tým je ťažké. U teba o to viac, že Spfinka bola vaša jediná. Tým nechcem povedať, že ak mám viac detí strata bolí menje. To vôbec nie. Len sú tu deti, kvôli ktorým musíš vstať, ísť do obchodu, napísať úlohy, ísť na ihrisko, smiať sa,..... ja som otehotnela so Sabi v najnevhodnejšiu dobu, keď sa Filipkov stav začínal rapídne zhoršovať a ver, že sme zvažovali ako ďalej. S odstupom času som si uvedomila, že to bolo to najlepšie, čo nás vtedy mohlo postretnúť. Nemať ju v tej chvíli, tak tá bolesť nado mnou zvíťazí a ja to nezvládnem a naše manželstvo určite nie. Sabi sme si priniesli predčasne z pôrodnice a Filipko o 2 hod zomrel Počkal na sestričku a vzdal vopred prehraní boj. ☹ 😖
Prajem ti, a aj ostatným maminám, veľa síl a hlavne v tomto období, keď všetci túžime byť so svojimi milovanými a s niektorými nemôžeme.Je to ťažké a bolestivé a navždy bude.

miliharmi
autor
17. pro 2011

@leiladelly To jsi popsala úžasně přesně ten postup, dovolím si zkopírovat
bolest tady sice bude stále přítomná, ale už ne tolik akutní, už nebude vyplňovat každou minutu, nebude pak vyplňovat každou hodinu, postupně nebude vyplňovat ani každý den, zůstane uzamčená, sice přítomná, ale vedle ní časem budeš opět vidět i jiné věci a radovat se ze života.
To je přesně ono, takto to obvykle funguje.
Je mi moc líto tvé těžké ztráty, kterou si dnes připomínáš, je dobře, že žiješ dál plný život a manžel jistě zůstává ve Tvém srdci.

leiladelly
17. pro 2011

@miliharmi Já Ti moc děkuji za Tvoje slova. Vím, že Tě potkala také velká ztráta, člověk musí využít všechny možnosti, jak tu bolest přetavit v něco pozitivního. Mně napřed umřel tatínek, se kterým jsme byli jedna duše, měli jsme vedle sebe ordinace a díra v životě po jeho naprosto nečekaném odchodu byla šílená. Můj muž mi pomohl se s tím srovnat, potkala jsem ho krátce po smrti tatínka, byl forenzní psycholog. Pak mi také moc pomohl jeden anesteziolog, na kurzu resuscitace , asi dva roky po smrti tatínka, když jsme resuscitovali a on mě chválil, že to dělám dobře, vybavilo se mi, jak jsem resuscitovala marně tatínka a on mi tehdy řekl, že jsou momenty, kdy by nepomohl ani tým a pacient v ten moment na sále a náhlá smrt srdeční k nim patří. Pomohlo mi to ke smíření se s během věcí. Muž zemřel za nejasných příčin a musím říci, že to je ta nejhorší zkušenost, kterou člověk může udělat (kromě ztráty dítěte). Vyšetřování uzavřeno jako sebevražda bez motivu , z hlediska smíření se neřešitelná. Chybí tam ten důvod a tázání se, zda člověk měl něco vidět a neviděl, a mohl zabránit a nezabránil je skoro nikdy nekončící. A když měl můj nedonošený syn těžkou rotavirozu ve dvou měsích, třikrát ho dávali na JIP, říkala jsem si, že toto už nedám. Ale dostaneme naloženo jen tolik , kolik uneseme. Přečkal to, i když zpětně viděno ne všichni lékaři tomu věřili, ale mne asi chránila naděj , že věci půjdou dobrým směrem. Jen člověka to vše změní, jsem jiným člověkem, než jsem bývala dřív.

katuscakzms
18. pro 2011

dakujem vam za vsetko,ste pre mna jedine skym sa mozem porozpravat o Sofinke a povedat co citim...myslela som si ze vianoce niejako zvladnem ale neviem ked pri stole budeme len styria a nie piati,neviem co to zo mnou uroby ale viem ze sa budem snazit byt silna koli rodicom aby na mne nic nezbadali a netrapili sa a potom sa niekde v kute sama vyplacem ☹ ....velmi sa obavam aj silvestra toho prelomu ...ze skonci rok 2011 ktory bol pre mna poslednym so Sofinkou a pride rok novy v ktorom uz moja Sofinka nebude neexistuje...neviem ci to popisujem spravne ale mam z toho zmiesane pocity,bojim sa niejako uzavriet tento rok ja viem ze v srdci a spomienkach bude ale uz sa uazavrie a skonci ☹ ...je to normalne ze takto zmyslam....je my skutocne nanic opet placem viac ako kedysi a nemam naladu nanic.........

miliharmi
autor
18. pro 2011

Tento den před 5 lety jsem tě naposledy držela v náručí, Milenko, pořád jsi moje holčička a já tě budu milovat až do konce svých dnů a potom ještě víc.

https://www.youtube.com/watch?v=Uq7eHBxWMGc
ursul
18. pro 2011

@katuscakzms ked ti je smutno mojka tak plac a hlavne to nedus v sebe tieto sviatky to je zabijak...

katkapapacova
18. pro 2011

@katuscakzms zuzka moja ani neviem co vsetko prezivas, je to tazke, ale neboj to ze bude novy rok neznamena ze Sofi zmizne, z mojho zivota Adamko nikdy nezmizne nech prejde aj sto dalsich rokov, silvestrov a vianoc, drzkaj sa

tamulik
18. pro 2011

Pred piatimi rokmi sa mi zacal pomaly rucat moj dovtedy nestarostny zivot, stacila k tomu jedna jedina veta : je mi velmi luto, Tamarka ma leukemiu, ma 93 % nadorovych buniek ktore sa nevyplavili do krvi ale ostali v kostnej dreni. este dnes Vas prevezieme na onkologiu ☹ . nemam rada tento datum, a prezit dnesny den bolo pre mna utrpenim, smiat sa aby chlapci neboli smutni, ale konecne je vecer a zajtra novy den do ktoreho vykrocime s usmevom 😖 .
a vsetke nezodpovedane otazky nechame na neskor, mozno niekedy sa dozvieme odpoved na otazku PRECO!.

tamulik
18. pro 2011

@katuscakzms sviatky nam nikomu nepridavaju na nalade, ale v nas vyvolavaju depresie. ale plac kolko len mozes a chces, vobec sa s tym netrap. Sofinka tu bude s tebou aj dalsi rok a potom dalsi, a dalsi, v tvojom srdiecku ostane uz navzdy, ci sa skonci rok 2011, alebo nie.aj moja Tamarka je stale s nami.
Drz sa , myslim na teba aby si zvladla tieto sviatky, verim ze su velmi tazke a smutne 😢

gabtcha
20. pro 2011

Ahojte, jak jsem slibila, tak se ozyvam. Prave jsme se vratili z porodnice. Od patku 16.12. mame na dennim svetle cernovlasku Editku🙂 Je to skutecne vanocni darek od naseho andilka Karlika. Jen ta podobnost v datu narozeni - Karlik 16.2., Editka 16.12. a co je uzasne, maji na minutu stejny cas porodu, oba v 11h48min. Vsem dekuji za podporu a vsem preju takovy zazrak v podobe zdraveho detatka, jko jsme dostali my.

ursul
20. pro 2011

blahozelaaaaam a velmi sa tesiiiiim cmucik malickej aj mame
@gabtcha

iveta1978
20. pro 2011

@gabtcha gratuluji !!!!! a ze srdce přeji hodně štěstí!!!! 😉 🙂

lucisa
20. pro 2011

@gabtcha krásná zprávička. Hodně štěstí, lásky, zdravíčka nejen o svátcích, ale v celém životě, moc ti to přeji a všem gratuluji. Malé velikánskou pusinku, ať ji má každý na světě rád!!!!! 🙂 🙂

berenika39
20. pro 2011

@gabtcha upřímně přeji zdraví a pohodu, už jen samé hezké chvíle...

gogoska123
21. pro 2011

@gabtcha Mám obrovskou radost a ze srdce gratuluju. Editce přeju do života jen samé štěstí, zdraví a spoustu lásky a Vám, ať Vám přináší jen samou radost!

radusv
21. pro 2011

@gabtcha taky holčička 🙂
moc a moc gratuluju a přeji Editce zdravíčko a samé štěstíčko 😵 a těším se na fotku 😉

misinn
21. pro 2011

@gabtcha jeeeeeej gratulujeeeem, velmi sa s vami tesim a prajem vam celej rodine vela vela zdravicka 😵 😵 😵 😵

veronik71
21. pro 2011

@gabtcha Gratuluji! Mám velkou radost! S dovolením přepošlu na prázdnou náruč 🙂

luznicarka
21. pro 2011

@gabtcha velikánská gratulace Editce velkou kopu zdraví a lásky aVám hodně šťastných let s ní 🙂

adulikh
21. pro 2011

@gabtcha gratulujem a želám hlavne veľa zdravia 🙂 😉

lussy23
21. pro 2011

@gabtcha gratulujem a prajem Vám i Bábetku veľa zdravíčka, mliečka a nech Vám Editka robí len radosť.

ursul
21. pro 2011

toto mi prislo velmi smutne ale pekne....

*************************
Chcela som ti dnes zavolať a povedať ti, ze ta ľúbim, ale tvoje staré číslo už nie je aktívne. Skúsila som operátora, povedal, ze je mu ľúto ale to číslo pre mňa nemá. Skúsila som ísť k tebe domov, ale ty tam už viac nebývaš. Na poste tvrdili, ze tvoju adresu nemajú.... asi preto, ze NEBO je príliš ďaleko. Ľúbim ta a veľmi mi chýbaš. Ostaneš navždy v mojom srdci. Milovaní odchádzajú, ale nikdy nebudú zabudnutí. Krásne Vianoce všetkým čo sú už v nebi.
*************************

katuscakzms
21. pro 2011

@ursul tak ako pises je to krasne a pritom smutne ....ale krasne

katuscakzms
21. pro 2011

@gabtcha juchuu doskali sme sa nadhernej spravy ....blahozelam a prajem krasne chvile nielen teraz cez sviatky ale po cely zivot.. 🙂 ....Editke posielam bostek a tebe velke objatie ......

mircalla
21. pro 2011

@gabtcha zo srdca gratulujem a zelam vela zdravicka a krasny zivot malickej

aninam
21. pro 2011

@gabtcha mocinky dodatecne gratuluji!!!!!

Ted toho mam moc! Chodim na dopoledne ucit, takze moc nestiham....

leopolda
21. pro 2011

@gabtcha moc gratuluji k narození Editky.Ať vám přináší jen samou radost.
Krásný vánoční zázrak.

abbey1
21. pro 2011

@gabtcha Blahoželáme k zaslúženému šťastíčku. 🙂