Zemřelo mi dítě

miliharmi
24. bře 2008

Stalo se vám to také? Máte někdy pocit, že to zvládáte a jindy se pod tou bolestí hroutíte? Zkusme si spolu psát, nejlépe rozumí ten, kdo to sám zažil.

Jmenuji se Milena, před rokem mi zemřela dvouletá holčička na herpetickou encefalitidu. Občas se potřebuji z toho vypsat, stále to hodně bolí.

lucisa
2. dub 2011

@koniarova ach jo, už zase? a proč zrovna tohle téma tak láká....... 😖 jdu se na to kouknout.....

denisece
2. dub 2011

@gwenni
Ivanka to vážne si ho počula plakať?? :(

gwenni
4. dub 2011

@denisece áno počula som ho plakať a chodila som po celom byte že od kadiaľ som to počula ale nikde nič už nebolo počuť ...zostala som taká zarazená, lebo som si myslela že som už zabudla na to ako znel jeho plač ...a tak isto neviem od kadiaľ by mohol byť ten krátky žalostný plač novorodenietka počuť keď tu v našom dome nikto nemá dieťatko, podľa mňa sa mi chcel Maxík pripomenúť lebo nedávno som kôli tomu plakala že si už neviem vybaviť v spomienkach ako ten jeho plač znel.

Manželovi sa zase stalo, že bol na cintoríne zapáliť nášmu chlapčekovi sviečku a že zrazu zacítil neskutočne nádhernú vôňu, že ešte nikdy nič tak krásne necítil voňať a že keď sa pýtal svojej mamy či to cíti tak ona nič necítila ..no a potom sa o tomto rozprával s našim kamarátom kňazom čo nám Maxíka pokrstil a aj pochoval a on mu povedal, že sa hovorí že anjeli nádherne voňajú ...tak to bolo asi znamenie z nebies a Maxinko prišiel niečo povedať svojmu ockovi .... možno to že sa už ku nám čo skoro zase vráti 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 lebo mne je poslednou dobou veľmi ťažko neprejde deň kedy by som neplakala ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

denisece
4. dub 2011

:((( Ivka, ja ta tak obdivujem kolko si toho presla... je to fakt obdivuhodne, ze este vladzes, dufam, ze Maxik sa ti coskoro vrati ale v inom telicku, kolko este musis cakat moja?
a s tym Maxikom, je to krasne, ze sa Vam pripomina aj tebe aj manzelovi. Moze byt, ze ked si tak plakala a on to vsetko vidi, tak sa ti chcel pripomenut, presne ako pises, ja som zase citala, ze anjeliky ostavaju pri svojich mamickach dovtedy, kym sa s ich smrtou nevyrovnaju, tak im pomahaju a ked su vyrovnane tak sa vratia, ale v inom telicku... 🙂 to by bolo super ... je to velmi tazkee a ty si lezala s Maxikom v Roosveltke?
ja na teba myslim kazdy den, ze ktovie ako to prezivas a tak ci ta niekedy tesi nieco este ze to musi byt strasne aj anjelikov si citam a vobec nechapem ako to pan boh mysli, ked niekomu berie a niekomu nie...
je to nespravodlive cele, ale co uz, musis s tym nejako bojovat a verit, ze maxik sa ti vrati... a ta baba u ktorej si bola je nejaka vestica? lebo ked som nad tebou rozmyslala, tak som ti chcela navrhnut, ci by si nechcela ist dakedy k nejakej??
boze ja ti tak prajem min. dvojicky, aby tvoje srdce uz nepoznalo zial, ale to uz navzdy bude, ale deticky by ta urcite potesili a Maxik by na vas daval pozor 😉
drz saaa Ivka a nevzdaavaj to, myslim na teba 😵

dasa711
7. dub 2011

@gwenni vela síl a hlavne radostí v živote prajem Tebe ale aj ostatným čo niečo tak smutné prežili!!!!

abriela
7. dub 2011

@sisusiak Moja neviem ci ti to pomoze, ale sucitim s tebou. Mna caka 9 noc bez mojej malej. Do sveta anjelov vstupila v 22tt a veru sa jej tam nechcelo. Ved kto by sa pytal na smrt. Lekari ma 6 dni napichavali, ale malicka bola silna. Ist von, vidiet ostatne deticky, mamicky s kocikmi je hrozne.
Vravim si, vsetko zle, je na nieco dobre, aj ked netusim preco si to musia odniest tie neviniatka. Raz to snad pochopime.
Prajem vela sil a lasky.

abriela
7. dub 2011

@denisece Mas pravdu, moj anjelik je so mnou skoro kazdu noc aj ked vela toho zatial nenaspim. Tesi ma, ze som s malou aspon takto aj ked tuzim byt pri nej.

denisece
7. dub 2011

@abriela
a co sa stalo malickej? je to hrozne smutne :((( drz sa abriela, aj ked asi neexistuju slova utechy na tak velku bolest... 😖

pink_lady
7. dub 2011

poprosim vas, ak mate o niekom podozrenie ze zavadza a klame, tak pred tym nes niekoho verejne "obvinite", napiste nam adminom, vdaka 😉

gwenni
7. dub 2011

@dasa711 ďakujem

gwenni
7. dub 2011

@denisece tak krásne si mi napísala ...toľko citu a porozumenia cítim z tvojich slov je to úžasné koľko veľa to vie človeku dať...
pýtala si sa či ma vie niečo potešiť áno vie .....v prvom rade je to môj manžel, v druhom rade Max a všetko s ním spojené jeho znamenia, ako keď zahrajú v rádiu jeho pesničku tak vždy veľmi intenzívne cítim pocit šťastia .....a aj tvoje slová ma potešili.
Neviem koľko ešte musím čakať, ale Max sa určite sám rozhodne kedy to bude a my budeme zase spolu 🙂
Áno ležali sme v Roosveltke prežili sme tam s manželom tie najhoršie-najpríšernejšie 3 dni v našom živote :(

gwenni
7. dub 2011

@awalancha3 napísala si to úplne presne všetky moje pocity...prečo sa to aj mne iba nesnívalo ???? ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹
Ja by som sa tiež chcela už zobudiť ☹

1sirka1
7. dub 2011

ahojte,
Modry konik bol moj najlepsi objav na internete. Moje patranie sa zacalo priblizne pred dvomi mesacmi ked mojmu este nenarodenemu synovcovi zistil HLHS- srdieckovu chorobu, vtedy som sa o pomoc obratila na forum srdieckove deti a ich rodicia. Bolo to velmi tazke obdobie ale aj vdaka dobrym radam a energii prave od babuliek z tohto fora som bola pripravena (vtedy som si to myslela) na vsetko. Moja sestra nieje moc internetovy fanusik a k takymto foram je skor nedoverciva, preto som sa uz na zaciatku do takehoto patrania pustila ja.

Dnes musim bohuzial zacat patrat znovu, moje otazky uz vsak su smerovane uplne inym smerom. Hoci sme vsetci vedeli, ze pri tej diagnoze je vysoka umrtnost, nikto sme si tuto moznost nepripustali, dnes je to mesiac od narodenia a cez dva tyzdne co nas nas malicky anielik opustil. Zil 12 dni abol to najkrajsie dietatko na svete. Vyrovnat sa stym vsetkym jevelmi tazke pre vsetkych, sme tri sestry a prezivame to dost spolocne,aj ked chapem,ze nikdy nebude moja bolest taka ako je sestrina.

Potrebujem vsak poradit, viem ze kazda mamicka to preziva individualne a ze nejaky univerzalny navod neexstuje, no moja sestra je na tom velmi zle a stale sa to len zhorsuje a zhorsuje, preto budem vdacna za kazdu radu a moznost, co by som mohla vyskusat,povedat,spravit aby som jej aspon ciastocne pomohla prekonat to najhorsie obdobie. Mozno bude moja sestra ako niektora z vas respektive pomoze jej nieco z toho co pomohlo vam, ja vsak naozaj netusim aky pristup mam zvolit, ona sa teraz dost uzatvara a nerada by som prepasla nejaku poslednu moznost dostat sa k nej a pomoct jej. V nedelu sa knim stahujem a naozaj mi pomoze vsetko co sa da vyskusat.

Idem zapalit sviecku za naseho anielika venujem ju aj vasim a vsetkym ostatnym detickam ktore museli odist skor ako by sme si to my ostatny zelali a nechali tu smutnychrodicov ktory sa stym musia nejako vysporiadat.

miliharmi
autor
8. dub 2011

@1sirka1 Ahoj, chlapečka je mi moc moc líto, jste bezva sestry, když se o sebe vzájemně tak staráte, myslím, že s takovou oporou to sestra zvládne. Nyní napíšu jen, že stav, který popisuješ, je normální, 14 dní je velmi málo, takže počítejte s tím, že jí bude ještě hůř, než se to začne zlepšovat. Momentálně nechtějte sestru tzv. z toho co nejrychleji dostat, nepůjde to a spíš by jí to poškodilo, potřebuje oplakat svého chlapečka a truchlit pro něj. V této fázi jí nejvíc pomůžete, když v tom budete s ní a budete s ní plakat, když uvidí, že ta bolest je aspoň trochu rozdělená, že na ní není sama. Pokud o tom potřebuje mluvit, vyprávět, co všechno bylo, tak jí naslouchejte a nechte ji vypovídat, mluvte o tom malém, hlavně se netvařte, že je to pryč a jakoby ani nebyl, to zdrtí každou andělskou maminku a je to častá reakce. Pokud mluvit nemůže nebo nechce, tak ji nenuťte, časem třeba začne. Pokud mohu posoudit, myslím, že v tuto chvíli je nejdůležitější nechat vyplakat, dát čas na truchlení a netlačit na to, aby byla silná a vzchopila se. Pokud bude mít dost času, postupně najde sílu a touhu jít dál.
Jestli se chceš ještě něco zeptat, klidně se ptej. 🙂

lenkaskulcova
8. dub 2011

@1sirka1
ahoj...je mi neskutočne luto čo sa stalo, je to najhoršia vec na svete..
mam otázku...preco sa stahuješ k sestre? požiadala ta o to? Viem že ma do toho nič, ale ak by som ti mala radit ( prezila som smrt vlastneho syna), nepomozes jej tým že sa k nej prestahujes...napís o tom viac prosím.
moja skusenost je takaá, že okolie mi davalo navody, tlačilo ma do toho ako správne trávit cas, ako sa správat, citit....mali proste inu predstavu, ak sa to dá tak nazvat. Po dvoch rokoch terapie som ako tak sa citila ok, je to už á rokov čo syn zomrel...to len aby si mala predstavu ze ako dlho to trvá, a stále trvá...aj ked nepochybujem o tvojom dobrom umysle...ale ja by som pri sebe nezniesla, sestru, mamu, otca....len manžela, je to vec medzi nami dvoma, a my sme si to museli prezit, preplakat.....

lenkaskulcova
8. dub 2011

@lenkaskulcova myslela som 8 rokov od smrti syna...a mam dve zdrave detičky 🙂

mathyasko
8. dub 2011

@abriela Je mi to velmi luto. Muselo to byt strasne:( Ale prajem ti vela sily a odvahy. Tu stratu nemoze clovek prekonat, mozno sa s nou len treba naucit zit. Ja mam za sebou 3 potraty a sama viem, ze sa s tym nikdy nevyrovnam uplne. Preto sa to snazim prezivat. Prajem ti vela, vela sily.

bronia13
9. dub 2011

@1sirka1 mne tiez zomrela dcerka a my sme ju dali spopolnit a mame ju doma a mam tam anjeliky okolo nej, manzel vyrezal take srdiecko a dnu sme dali kinder vajicko s jej popolom a ako pisem mame ho doma s plno anjelikmi a zapalujem jej sviecku. Na zaciatku ma teta a sesternica odhovarali ze ju mame pochovat ze jej bude tam lepsie ale ked potom prisli domov a videli to tak mi same kupili anjelikov aby som ich mala viacej, no mne to pomaha, tak isto mi pomaha sa o nej rozpravat a hlavne s niekym kdo to prezil ten to najlepsie pochopi, no dufam ze som ti trosku pomohla.

bronia13
9. dub 2011

@abriela to mi je luto, mne sa dcerka narodila v 27tt a zomrela po 25 dnoch. predstav si ze niektore deticky preziju v 24tt - to musi byt fakt zazrak, skoda ze si ju nemohla aspon ten mesiac este donosit co by mala sancu naprezitie 😔

mircalla
10. dub 2011

@pink_lady Presne tak
@koniarova nemam slov k tvojmu prispevku

denisece
10. dub 2011

@gwenni
Ivkaaa ja by som ti stale pisala len aby si nebola smutna, ale to sa neda :( bez Maxika to musi byt hrozne, myslim na teba stale, si velmi silna baba a drzim palce, aby sa Maxik vratil v novom telicku... 🙂

abriela
11. dub 2011

@bronia13 na svet sa nepytala a ani von z bezpecia nechcela. 6 dni ma napichavali, skoncilo to cisarskym. Mala bola silna, ale aj keby sa narodila normalnelne, cakali by ju operacie, cize ani v 30tt by to asi nezvladla.
Taktiez kazdy vecer zapalujem sviecku a pomaha to.
To, ze si svoje dietatko drzala v rukach muselo byt potom pre vas este horsie. Mas pravdu, rozpravanie aj pisanie pomaha. Takze dakujem.

abriela
11. dub 2011

@denisece Mala mala defekt brusnej dutiny - vonku creva a pecen - diagnoza rozsiahla omfalokela. Vyskyt 1:10 000. Dovod, pricina preco - nezistena. Na jednej stranke som sa sice docitala, ze byva u obeznych ludi. Ale viem ze je to blbost kedze ja som skor podvyzivena ako obezna.
O danej chorobe je na nasich strankach velmi malo, nasla som na Morave jednu mamicku kt. ma synceka s danym problemom (ma 2 roky) a plno info z inych statoch. Deti dokazu fungovat po 1-2 operaciach normalne, aj ked to zavisi od velkosti otvorenia bruska. Vedela som to od 12tt, verila som na zazrak.
V 20tt sa to roztiahlo tak, ze lekar diagnostikoval trvale nasledky a malu pravdepodobnost uspesnosti plastickej operacie. Asi by ma ani toto neodradilo, malicku sme chceli ale k diagnoze este nieco pridal. Malicka mala kratke dlhe kosti - rammenne aj stehenne. Ja aj partner mame 178 cm, takze predpoklady na to, ze zaostavala nemala.
Nechapem co merali lekari do 20tt, preco na to neprisli, ked este v 19tt sa partner na poradni pytal na rozmery kostici je vsetko OK.
Viem, ze to uz nezmenim a viem, ze malicka by hned po narodeni musela zazivat bolest a trpiet, ale chyba mi tak ci tak. Ved pre nasu malu Kiku sme uz pozerali kocik.

@mathyasko dakujem za slova pochopenia a prianie

ivkamb
11. dub 2011

@abriela je mi velmi luto ze si o svoju malicku prisla ☹ ☹ ☹ v nebicku jej je dobre viem ze nic nezmierni tvoju bolest ale musis byt silna, raz sa s nou stretnes a potom budes stastna 🙂 je to hrozne ked nam zomrie dieta akoby nam vytrhli z hrude srdce, ale musime byt silne lebo nase deti sa na nas z nebicka divaju a urcite nas nevidia radi smutne ☹ drz sa a keby daco tak kludne napis IP 🙂

1sirka1
12. dub 2011

moc dakujem vsetkym, za vsetky rady, skusim sa toho drzat, momentalne je lepsie obdobie, ked bude zle napisem zas o radu.. dakujem

zasha
14. dub 2011

@pink_lady v takychto smutnych temach 😖 sa da aj klamat ??

alenka83
18. dub 2011

ahoj, prosím o radu české maminky, kterým umřelo miminko hned po porodu. Jak je to s úřady? Musíme pro rodný list a pakjak kam dál? Na pohřební službu, i když nic nechceme? Nebo jak to je? Kolik se platí? Nebo jak to je, prosím? Jsme bezradní...

paolin
18. dub 2011

Ali.. 😢 😢 myslím, že na matriku pro rodný a úmrtní list..zkus si tam zavolat..pokud nechcete pohřeb, nemusíš nic řešit. asi bude potřeba poslat úmrtní list na sociálku nebo pracák kvůli mateřské..myslím, že máš nárok na 2 týdny 😒 😔

lucenek
18. dub 2011

@alenka83
záleží v které tt bylo dítě porozeno..do 24tt se neřeší nic ani úmrtní list. čr má zákon že do 24tt se jedná o abort, nad 24tt je porod a ted se to dělí na to jestli dítě přežije 24 nebo 72 hodin, ale..tohle by ti měli v porodnici říct, nejlíp bude když kontaktuješ sociální pracovnici nebo vedení gyn. kliniky
(spoustu okolností toto ovlivnuje, donošenost, následná resuscitace) 😔

pehu
18. dub 2011

@alenka83
Nám vše vysvětlila soc. pracovnice v nemocnici. Píšu, jen na co si vzpomíná. Vše vyřizoval manžel.
Manžel musel na matrice vyzvednout rodný list. Vím, že jel na pohřební službu s úmrtní zprávou. Myslím, že po zpopelnění, jel opět na matriku, kde mu vydali úmrtní list. Zpopelnění stálo necelých 5 000,- Kč. Na úmrtí dítěte máte nárok na sociálce na pohřebné, které činí 5 000,- Kč, pokud proběhl pohřeb. Stačí jen úmrtní list a faktura o zpopelnění. My jsme žádný obřad apod. neměli, já a rodina bychom to nezvládli. Jen jsme urnu s popelem uložili do hrobu. Také jsme museli na pojišťovnu, kde holčičce "jako" vystavili průkaz a pak jej hned zrušili, protože jí dělali nějaké úkony a samozřejmě to musí pojišťovna klinice proplatit.