Zemřelo mi dítě

miliharmi
24. bře 2008

Stalo se vám to také? Máte někdy pocit, že to zvládáte a jindy se pod tou bolestí hroutíte? Zkusme si spolu psát, nejlépe rozumí ten, kdo to sám zažil.

Jmenuji se Milena, před rokem mi zemřela dvouletá holčička na herpetickou encefalitidu. Občas se potřebuji z toho vypsat, stále to hodně bolí.

gogoska123
14. črc 2010

@hansed pořád na Tebe musím myslet - tolik bych Ti přála, abys něco takového nemusela zažívat....kéž by to už bylo za Tebou...co se týče vidět/nevidět malou - člověk se neubrání na to nemyslet dopředu, ale určitě to poznáš na sále sama, jak to chceš..já se toho bála taky, taky jsem nad tím přemýšlela těch 25 dní Marečkova života, ale v momentě, kdy k tomu skutečně došlo, tak mi to přišlo naprosto přirozené. Je pravda, že je Tvá situace jiná, my s malým byli denně, doufali a proto to rozhodování taky bylo asi jiné - dnes jsem opravdu vděčná, že jsem s ním mohla být ve chvíli, kdy umíral, mhla jsem ho držet, rozloučit se s ním a být s ním ještě asi dvě hodiny potom, co navždy odešel....Nám dokonce sami lékaři nabídli otisky a vlásky, máme je schované a opatrujeme je jako poklad - je to to málo, co nám po malém zbylo, jeho část...a jestli můžu mluvit i za chlapi - tak přítelovi to nejdřív přišlo zvláštní, nechápal, k čemu nám všechny ty vzpomínkové věci budou - nedávno mi řekl, že dnes už to ví a že je moc rád, že se mohl s malým rozloučit a že má aspoň těch pár maličkostí. On je každý člověk jiný, osobně bych tohle ale neřešila žádnými úvahami, bude to jediný okamžik, kdy malou můžeš vidět a dotknout se, zpátky už to nevrátíš - rozhodovala bych se určitě "srdcem" , tedy tím, co ucítíš v danou chvíli, kdy to budeš řešit...Posílám hodně sil a moc na Tebe myslím!!! Držte se celá rodina!

janka2110
14. črc 2010

Ahojte mamicky a mamicky anjelikov.
Chcem sa s vami podelit o smutok a bolest.
Mam kamaratku Lenku,ktora bola tehotna( vlastne este je este niekolko hodin)kym sa lekari rozhodnu akobude rodit.
Ale poporiadku:Lenka ma 29 rokov a ked bola mala prekonala leukemiu a bola v nemocnici a mala chemoterapiu,ale leukemia sa zastavila a ona zila ako kazdy iny clovek.Mala priatela s ktorym ostala tehotna a asi v 5 tt potratila.Vtedy jej dr.povedal,ze prenu bybolo najlepsie keby nemala deti,Ze je tam riziko ze sa jej moze nieco stat.
Preslo niekolko rokov a teraz ostala znovu tehotna.Vsetko vyzeralo v poriadku testy...
Asi pred 2 tyzdnami zacala strasne krvacat z nosa tak ju zobrali do nemocnice a robili jej testy.Zistili,ze u nej znovu vypukla leukemia,ale poslali ju na druhy den domov kedze jej nemozu dat lieky kedze je tehotna a liecit.Treba cakat do porodu a po porode zacat u nej s liecbou,ktora sa nevie ci by bola uspesna kedze by bola dovtedy bez liecby.Ale babatko bolo uplne v poriadku.naskor som jej vynadala,ze ostala tehotna kedze vedela ze je tam riziko a teraz moze zomriet.No ona mi povedala,ze je to stoji za to zomriet ked privedie na svet dietatko.Ja som sa jej pytala ze stoji to za to aj ked ona bude mrtva a vlastne vobec nebude stym dietatom?Neviem ako by som sa zachovala v takej situacii ja.
Vcera rano citila ako ju maly kope a poobede bola na kontrole u dr.a on jej povedal,ze dietatko zomrelo.
Potom ju domov poslal zbalit si tasku a prist do nemocnice.Teraz je tam chudatko a caka od vcera ako sa rozhodnu doktori,ze ako bude rodit.Jedny navrhuju prirodzene a druhy cisarskym kedze ona nesmie stratit vela krvi koli chorobe.A potom sa zacne s liecbou u nej.Bola v 29 tt.
Ja viem,ze dietatku sa uz neda pomoct,ale modlim sa aby aspon Lenka bola v poriadku.Preco sa musia stavat taketo veci?ja dakujem kazdy den Bohu za to za mam zdrave deticky.

hansed
14. črc 2010

@pepibubu tak já vím, že mě manžel miluje, nechci, aby se trápil ještě víc než teď, když to půjde, tak bude se mnou v první době porodní, pak ho klidně pošlu ven, hlavní je, že se mnou bude pak....
@luznicarka já už mluvila se svým gynekologem, říkal, počkat tak 3-6 měsíců, ten rok by radil, kdybych musela na císaře.... takže doufám, že kolem nového roku se nám zadaří.....

hansed
14. črc 2010

@gogoska123 díky moc 😉

miliharmi
autor
14. črc 2010

@janka2110 I já se modlím za tvou kamarádku, je to moc těžký osud, doufám, že se aspoń podaří znovu tu leukémii porazit. ☹

janka2110
14. črc 2010

Dakujem mililharmi.

pink_lady
14. črc 2010

ahojte

ja vas citam dost casto, mam kamaratky ktore stretol podobny osud...vzdy ked ma maly "jeduje" tak si na ne spomeniem alebo precitam si tu par prispevkov a hned sa na vsetko pozeram inac...drzim vam vsetkym palce, Hansed, zvlast tebe. Je to az neuveritelne ☹ si strasne silna zena a urcite sa na sale rozhodnes tak aby to bolo najlepsie pre Teba i to dietatko.

janka je mi to luto, ☹ ale nechapem jednu vec, preco by lekari nemohli zahajit nejaku liecbu??? 😕 Ja som si tiez odzila svoje a pocas tehu mi davali lieky co sa vyslovne v tehu udajne nemohli...a keby aj fakt sa nemoze dany liek dat tak hladaju ine riesenia resp. sa snazia udrzat stav... 😕 ale asi je leukemia ina svina, moja babka na nu zomrela... ☹

fiallinka
14. črc 2010

@hansed ahoj, je mi moc líto, co prožíváš, a připojím se taky se zkušeností - v 36. týdnu mi umřelo jedno z dvojčátek, porod byl císařem a protože jsem byla v narkóze a potom dva dny na jipce, neviděla jsem ho, ač jsem chtěla... odrazovali mne od toho všichni doktoři i sestry, manžel to taky nechtěl, musela bych se pak nějak dobelhat na pitevnu... takže jsem to neprosadila.... jenže ještě teď je mi to pořád líto, chtěla bych ho obejmout, dát mu pusu, vyfotit si ho, myslím, že bych tím aspoň symbolicky tuto kapitolu svého života ukončila. Takže si to rozmysli dobře, většinou se to, hlavně v zahraničních materiálech doporučuje, ale každý na to fakt není...

a taky záleží na tom, kdy se to všechno stane, kdyby to u nás bylo o dost dřív - což bohužel i podruhé hrozí, tak už bych to nechtěla, miminko by nevypadalo moc miminkovitě...

pepibubu
15. črc 2010

@hansed hani, ani stínem mě nenapadlo že tě nemiluje.... Jestli teď nějak často škytáš tak je to i proto že váš příběh tak nějak doma probíráme, říkala jsem Honzovi o tom že Tvůj manžel nebude mít sílu tam být. A Honza, u nějž jsem si jistá že mě miluje, sám řekl, že neví zda by měl sílu u takového porodu být. Že kvůli mně ví že by být měl, ale fakt neví zda by to zvládl.

Každopádně hodně sil, budete je potřebovat. Myslím na vás, a moc moc vám přeju, aby se na vás osud už otočil i svou hezkou tváří.

fiallinka
16. črc 2010

holky, já už jsem se s tím setkala, že chlapi tu bolest nesou fakticky hůř, nechtějí být ani u porodu nebo dítě vidět, je to pro ně prostě úplně jiné než pro tu ženskou... svým způsobem jsou citlivější a míň odolní, řekla bych, my ženské svým způsobem uneseme hodně věcí a jiným způsobem... můj manžel malého vidět nechtěl ani za nic a jak říkám, já zase ano...

miliharmi
autor
16. črc 2010

Ahojky, jdu se trochu vyplakat. Na Rodině.cz se zase řeší téma děti v nemocnici, už nemám ani sílu tam nějak moc přispívat už proto, že jsem tam o tom všem psala několikrát, ale docela mě to všechno dostalo, začala jsem vzpomínat, znovu se mi vybavily všechny ty dohady a znemožňování mé přítomnosti a posílání pryč a moje prosby, aby mě aspoň zavolali, když se bude něco dít, což se nakonec stejně nestalo a to všechno se dělo v době, kdy moje holčička umírala, moje maličká umírala, byly to její poslední dny a já se musela dohadovat a uprošovat, abych mohla být s ní a stejně mi to bylo několikrát znemožněno. Jak nám to mohli udělat! Jak nám mohli tak ubližovat a někteří si tam v diskusi klidně napíší, že je to rozumné jednání, když matka poslechne zdravotníky a nechá dítě samotné. Myslela jsem, že už je to za mnou, ale zjišťuji, že když se mi to připomene, mám v sobě pořád ten vztek z toho, jak jsem byla vůči nim bezmocná a přitom se dělo to nejhorší, co se může mámě a dítěti stát.

gabtcha
16. črc 2010

@miliharmi Ahoj Mili, je mi lito, ze opet se Ti vybavuji tyto vzpominky bezmocnosti, kdy jsi touzila tolik Milence pomoct, ale bylo Ti braneno:( Ja mam dneska taky takovy divny den...vypadalo, ze dnes a zitra nebudu stihat, ze jsem mela naplanovano spoustu veci, ktere se kryly a vysledek je, ze nic neni, vse se zrusilo...a tak tim, ze jakoby nic nemusim a jsem tu sama, tak vzpominam a rikam si jake by to bylo, kdyby ... ac vim, ze je to k nicemu to rikat. Dneska ma Karlik presne 5 mesicu...a mi neprijde, ze to nekdy bude lepsi...je to momentalni stav, zitra budu snad smyslet uz jinak a taky nebudu sama, budu s manzelem🙂
Chodila jsem i na jine diskuze, ale nakonec jsem zustala jen u teto, bo to nejak vsechno nestiham a taky je toho nekdy moc, strasne moc dalsich a dalsich smutnych pribehu a snazim se byt co nejvic v pohode. Tady su, bych treba mohla nekoho podporit tak jako ty jsi me hodne podporila!! K Tvym zpravam stoji za to se vracet! Anebo naopak, kdyz potrebuji ja podporu a pochopeni, tak tady to najdu...ac mam skveleho manzela, se kterym neni problem o cemkoli mluvit. Za nej muzu jen dekovat!
Mili, preji Ti, by jsi pocitila vic klidu a aspon spetku toho, co prave proziva Tvoje Milenka!

miliharmi
autor
16. črc 2010

@gabtcha Děkuji, i u mě jde o momentální stav, vyvolaný tím článkem a diskusí pod ním, zítra bude líp, doufám i u vás. 😉

evulilik
17. črc 2010

ahojete všetky statočné maminy... občas sem nakuknem , lebo viem že každá máte ohromnu silu, ja dieťatko s mm ešte len planujem asi o rok, tak dúfam že nás nič takéto nestretne, nechcem sa tu zapájať, ale chcela som prispieť jednym videjkom ktoré tu jedna z užívateliek alebo členiek mk pridala len do inej témy , tak neviem či ste to už viveli, je to o mamičkách ktorým zomrelo dieťatko, o tom ako sa o tom dozvedeli , ako to prežívali a aj o tom ako sa sním rozlúčili... Držím Vám strašne palčeky, toto videjko som sem chcela dať len preto aby Vam dodalo silu v živote, ktorý je často nespravodlivý.. http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/210562269.... Nezabudajte na vieru, v čohokoľvek, či už v boha, alebo v silu života... držím Vám palce ....

ivuu
17. črc 2010

Ahojky...

@miliharmi fakt nechapu..a to psali maminky ktere mají nemocné dítě nebo andílka?Že jsou tak chytre?
Nedokažu si představit že by mě od male vyhnali když bojovala o život..ale nebylo to na aru ale na jip...měla jsme dokonce sni pokojik...

ja jsme se včera taky pěkně rozčilila v nemocnici. pustili nas v pondělí stim že crp je jen 1,6...jí co potřebuje a v patek přijit s eukazat na kontrolu..vedouci lekařka mě řekla že mam přijit přes ambulanci na jip že mi primaře gastro zavola...

tak jsme jeli s manželem..pulhodiny na všechno..mala byla v pohodě vysmata..dojdu na tu jip ..ta vedouci lekařka se ani nepřišla ukazat a že mame jit tama a tam odběry a třičtvrtě hodiny tam někde blomcat...
.tak jsme se tak nakrkla..pichat zase do sary..v pondělí měla odběry..27 mame jit zas..proboha proč?vždyt je jak cedník..tak jsem tam trochu sjela sestru ktera za nic nemohla..vedouci lekařka někde schovana...

valila jsem teda za tim primařem..stim že odběry odmitam..protože poznam kdyby se něco hrnulo ..no se zlou jsme se potazala..jsem nezoodpovědna matka..chci určovat lečbu sama...přitom ja jsme nikdy nic neodmitla ve dvě v noci jsme jela na pohotovost když měla kousek krve v plince...
a on že měla vysokou sedimentaci ale jak mi bylo vysvětleno...to pouze ukazuje že prodělala velke onemocneni a neni to aktulani ..ale crp ano...minule s afty to měla taky vysoke pak to slezlo...
takže nakonec ji ten odběr nedělal...napsal že to odmitam...a kdyby něco přijet..jako ja nakonec byla smiřena že ji tu krev vemou..ale...
štve že mě ti dr mezi sebbou vubec nekomunikuji...jeden v nedělu řekne..nepustim vas..neni vyloučen relaps...druhej den rano..jina dr..tak co chcete jít domu?
mě přijde že jsme tam jak naka atrakce že by si aji přali aby ten relaps měla..bylo by to totiž dě+sně zajimavy..a měli by zase co zkoumat..přitom mi primař gastro řekl že relaps vypada jinak...no internista ..že relaps neni vyloučený..
ja už jsme na ty dr tak vysazena...
😠
snažím se byt v pohodě..aby mala byla vpohodě a tam dělaj jako kdybych ji už měla tisknout parte... 😠

mimichodem
@gabtcha byl to Jimravovsky mladší myslím co mě tak sjel že jsme nezodpovědna..byl uplně nasranej...ale to ja taky..sakra neudělala bych nic co by male uškodilo ale když vidim že klinicky je dobra odchazeli jsme s dobrym krevním obrazem s negativním crp ..2stoličkama deně max bez krve..tuk tuk...tak sakryš proč ji dělat další trapení... 😠

@hansed myslím na Tebe...jsi statečna..ale nic jineho ti nezbyva..ja vím...mě taky každej na říkal jak statečně to nesu..ale nic jineho nešlo dělat..ale spiš jsme fungovala na setrvačnost...
@fiallinka čtu tě i na bc..je mi to moc líto jestli s eto potvrdí..rozhodla bych se jako ty... 😖
@gabtcha moc pusinek do nebička Karlíkovi k měsíčninám 😵 😵 😵

ani3012
17. črc 2010

@miliharmi s takým niečim môže súhlasiť bezdetná.Ak to povedala maminka ,tak sa strašne divím.
Ja som ležala s jednou v nemocnici (už je to cez 6 rokov ) jej malá mala srdcovú vadu.Volala sa Natálka.
Nemohli sme byť na izbe s detičkami cez noc,tak sme chodili o dve poschodia nižšie a keď niekomu bábo plakalo,tak nás zavolali. Ale maminka Natálky si chrňala skoro stále, telefónom ju budili asi 4 krát,než bola ochotná vsta´t k tej malej.Ráno vstávala na môj vkus hodne neskoro. a to ani nekojila.Natalka vtedy mala 5 mesiacov a ona vravela,že čoskoro zomrie,že doktor jej povedal,že nemá si k nej vytvárať citový vzťah. Mne sa chlpi zježili, keď som ju to počula vysloviť- ktroý lekár by to povedal ? 😠 ale hlavne : ktorá mama by to akceptovala ?!!!!
Ona to brala akoby mala nejakú pokazenú pračku,ktorá každú chvíľku doslúži
Natálka zomrela krátko po svojich dvoch narodeninách. 😔
Ja som vtedy tak strašne stískala môjho Paťka (mal 2,5 mesiaca ) a plakala...bolo mi malej tak strašne ľúto a ona nevyužila ten krátky čas,aby jej dala kopec lásky a nehy-ona jej ju odopierala 😢

fiallinka
17. črc 2010

@ivuu ivu, ono je to už potvrzené z plodovky ☹

ivuu
17. črc 2010

@fiallinka ach jo..doprčic... ☹ ☹ ☹ dokdy s emate rozhodnout nebo jste už na pevno rozhodnutí?

@ani3012 děsny děsny děsny..co k tomu říct..někteří dr jsou tak mimo..v jednaní s lidma..jeden ti doda optimizmus druhej tě uplně sestřelí ke dnu... a ta maminka...no coment..
když mi řekli nalez po kolono bala jsme se nani podívat protože co když umře..nesmim dovolit ji mírt rada aby to pak tak nebolelo..trvalo to par minut..pak jsme se na ni podívala..a řekla jsme si ..at je to jak chce budem bojovat ja tě nedam lehce...a vte chvili jsem to tak nějak přijmula ikdyž teda s mdlobama...
ale tohle nechapu.. 😠

ani3012
17. črc 2010

@ivuu ale to je dosť sebecké také niečo,nie? Malinká vlastne celý život žila ako nemilovaná.......veď vtedy tá mama musí zahorieť opičou láskou a nie zaradiť spätný chod.....

veronyk
17. črc 2010

Hanko, přeji ti hodně sil, abys vše zvládla. Také ti přeji, abys ses brzy dočkala děťátka. My jsme nečekali, otěhotněla jsem za 3 měsíce po šestinedělí . Tak nám to doporučil i lékař. Jen ti chci říct, mě je líto, že jsem se s našimi děťátky nemohla rozloučit, když o tom tak přemýšlím, ráda bych je obejmula a rozloučila se...Jsi moc statečná, to co prožíváš je hrozné. Myslím na tebe a držím ti palce.

fiallinka
17. črc 2010

@ivuu ivu, předběžně jsme dohodlí na tu redukci, ale až za tři týdny, asi hlavně proto, že jediný doktor, který to u nás v kraji dělá, je na dovolené... mně to přijde strašně pozdě, za tu dobu budu mít obrovské břicho a děti pořádně cítit... takže se snažím zjistit, jestli by mne na ten zákrok nevzali někde dřív. Rozhodovali jsme se dlouho, ani nechci psát všechny důvody, ale asi prostě to je pro nás lepší řešení. A budeme doufat, že to druhá holčička zvládne...

ivuu
17. črc 2010

@ani3012 ted nevim jestli jsme tě spravně pochopila..jakože je sobecke že jsem se na ni bala podivat ?
Bála jsme se šíleně...hlavou mi proběhly hrozne věci--jak to zvladnu pokud odejde ..a zpětně vím že to byl obrovskej šok ve kterem jsem uvažovala..než jsme to pobrala a zahořela přřesně jak pišeš tou opičí laskou...trvalo to par minut...
nevim jestli je to špatne ale jinak jsem se stim vypořadat rychleji nemohla...čekala jsem něco špatneho ale to co mi řekli bylo zdrcujici..
😒 no snad jsem to spravně popsala...

@fiallinka no taky bych byla pro co nejdřív...ještě se blbě zeptam..to jsou dvojvaječny?ted přesně nevim jestli i jednovaječny muže mít svou bublinku s plodovou vodou...vubec jak takova redukce probiha když je dětátko větší...
achjo..snad to druha holčička zvladne ☹

fiallinka
17. črc 2010

@ivuu ivi, jsou dvojvaječné ale kupodivu to jde, s větším rizikem i u jednovaječných... a redukce se dělá stejně jako v dřívějším týdnu, miminku se píchne (je to injekce jako u amniocentézy, čili nebolestivý, většinou ambulantní zákrok) do srdíčka látka na zastavení srdeční akce.... to tomu druhému neublíží, ale nicméně tělo cca v 10 -15% zareaguje porodem a víceméně se s tím nedá nic dělat... v opačném případě se mrtvé miminko zapouzdří, zmenčí, přijde o plodovku a v těle to zvládne až do konce. Je to drsné to takhle popisovat, ale tak to prostě je.

ivuu
17. črc 2010

@fiallinka takže bys obě donosila až dokonce? jsem měla mylnou představu a ted vím že uplně mimo že seto nemocne mimi vyjme z dělohy což je uplna kravina...
no je to drsny... ☹ ale tve rozhodnuti chapu...byla jsme taky na amnio kvuli DS..

fiallinka
17. črc 2010

@ivuu jj, bylo by to tak, ono z toho druhého miminka pak už moc miminko není, ono se tomu dokonce říká "papírový plod"... samozřejmě to není ideální, nebude mi z toho dobře na duši, ale je to jediné řešení... operace možná není...

hansed
17. črc 2010

Holky, byla jsem na kontrole v Motole, v pondělí teda nastupuju, aby mi vyvolali porod, pan doktor Vlk je příšerný doktor, věděl, že tam čekáme, od 11 hodin do půl 3 jsem stála na chodbě, protože v čekárně jsem málem omdlela vedrem, stejně si odešel a nechal nás čekat 🙄 pak se tedy v půl 2 začal kamarád, který mě vezl, vztekat, vlítnul na sestru i doktora a konečně se to začalo hýbat. Hlavička se nezvětšuje, ale je to bohužel na úkor mozku, který je utlačovaný a tudíž je ho čím dál míň, holčička váží 3,4 kg (a to do termínu porodu bychom měli 3 týdny 😀 ). Doktor se ještě snažil mi termín o další týden posunout, to už jsem řvala, že ne, že mi nevydrží nervy apod., naštěstí jsem už domluvená na hospitalizaci od minulého týdne.....
A už jsem se rozhodla, manžela do porodu nutit nebudu, už tak je to pro nás těžké, a malou vidět po porodu nechci, nezvládla bych to. I když mi radíte ze zkušenosti, já vím, že já tak silná bych nebyla. Znám naši holčičku ze 4D ultrazvuku a vím, že je to nejkrásnější miminko na světě, že je podobná manželovi a stačí mi to. Stane se andílkem, který nás bude ochraňovat a určitě nám brzy pošle další miminko 🙂
Holky, moc na vás myslím, ať jste všechny v pohodě, depky si nepřipouštíte a jste i nadále tak silné, jako teď 😉 Určitě se ozvu, až se vrátím z nemocnice, doufám, že to všechno budu s manželem zvládat....

ivuu
17. črc 2010

@fiallinka chapu..a držím šilěně palečky aby to holčička zvladla.. jak dlouho tam je roziko toho porodu..jestli třeba řeknli když neporodíte do týdne dvou..atd..je to nebezpečí zažehnane?nebo to hrozí neustale?

ivuu
17. črc 2010

@hansed dr na pěst 😠 😠 at to maš rychle za sebou...budu na tebe myslet celej den 😔 😔

ani3012
17. črc 2010

@ivuu veď ja som to ani nemyslela na teba 😉 ja si neviem a ani nechcem predstaviť,ako by som sa ja zachovala ,keby sa malej alebo Paťkovi také niečo malo prihodiť 😔

ivuu
17. črc 2010

@ani3012 tak to jsem si oddechla 😵
každej asi reaguje jinak.--a to je jasny že ta matka byla sobecka..a ani jako matka se nechovala... 😠