Zemřelo mi dítě

miliharmi
24. bře 2008

Stalo se vám to také? Máte někdy pocit, že to zvládáte a jindy se pod tou bolestí hroutíte? Zkusme si spolu psát, nejlépe rozumí ten, kdo to sám zažil.

Jmenuji se Milena, před rokem mi zemřela dvouletá holčička na herpetickou encefalitidu. Občas se potřebuji z toho vypsat, stále to hodně bolí.

handav
16. led 2014

@livkazv Milá maminko, tvojí bolest naprosto chápu a bohužel vím, čím si procházíš. Je mi to líto. Nám v létě zemřel roční chlapeček, měl rok a dva týdny,... úmrtí sice bylo za tragických okolností, ale podle pitevní zprávy, to vypadá to že by měl v životě dost vážné zdravotní porblémy (měl nemocné srdíčko a navíc doktorům se nelíbí, že měl játra ve špatném stavu, že to mohlo signalizovat na nějaku ošklivou nemoc,...,to už se nikdy nedozvíme), taky neměl žádné příznaky, bylo to veselé pohodové dítě,...
TeDˇe bojím, pač čekáme další miminko, tak jen doufám, že bude zdravé, naštěstí si nás už pořádně hlídají.
Posílám ti moc sil a věř že těm naším andílkům je v nebíčku dobře a nic je nebolí !

livkazv
16. led 2014

@anichqa viem, že nie sme jediní, ktorým sa niečo také strašné prihodilo. A je mi ľúto, že sa to diať vôbec musí a nikdy nepochopím, prečo sa to takto stať muselo. Stále nad tým rozmýšľam, prečo som to nemohla byť radšej ja.... Dnes zapálim sviečku aj Vašej Monike.... Matúško zomrel na opuch mozgu.

livkazv
17. led 2014

@handav držím palčeky, aby to teraz dopadlo lepšie. Viem, alebo skôr dúfam, že mu je teraz lepšie... a ako tak čítam, má pri sebe veľa nových kamarátov, takých malinkých anjelikov.

handav
17. led 2014

@livkazv dekuji. Urcite je uz nic netrapi a v nebicku jim je dobre a delaji tam nejake lumparny.

lucka_ps
20. led 2014

Dobry den / ahojte,
niektore ma uz poznate, tie, ktore nie, by som chcela poprosit o pomoc. Vo svojom vyskume sa zaoberam prezivanim rodicov po strate dietata - uz narodeneho, v akomkolvek veku. Vyskumom by sme chceli pomoct rodicom v podobnej zivotnej situacii.
Ak by ste boli ochotne, pomohlo by mi vyplnenie alebo preposlanie dotaznika, ak poznate niekoho dalsieho s podobnou situaciou.
Dotaznik najdete na tomto linku:
https://docs.google.com/forms/d/1vq-q38AV32M3Vr...
Vopred Vam velmi pekne dakujem!
Lucia

livkazv
22. led 2014

@lucka_ps snažím sa prispieť, no dostala ma táto veta " Niekedy mi veľmi chýba moje dieťa, ktoré zomrelo." Toto asi môže napísať iba niekto, kto o tom doslova iba píše....

lucka_ps
22. led 2014

@livkazv Ďakujem Vám za snahu o vyplnenie dotazníka, a tiež za spätnú väzbu 🙂.
Tú vetu som nevymyslela ja. Je to položka zo zahraničného dotazníka, ktorý je najčastejšie používaný na hodnotenie zármutku - minulého a súčasného (Texaský revidovaný inventár zármutku), teda hodnotia sa zmeny, ktorými rodič v prežívanom zármutku prechádza v priebehu času. Vyplnených dotazníkpv mám zatiaľ 55 a väčšina žien odpovedá konkrétne na túto položku "veľmi súhlasím", teda v tej položke apriori nie je nič zlé, stačí keď človek označí ,,veľmi súhlasím". Mám vyplnené aj také dotazníky, v ktorých ženy označili "veľmi nesúhlasím", ale ani v tom prípade si nemyslím si, že je to možné súdiť, ako by to malo byť a pod. Z 15 rozhovorov, ktoré som zatiaľ mala so smútiacimi rodičmi tiež uvádzajú, že sa ich zármutok v priebehu času mení...
Ak sa Vás táto položka dotkla, mrzí ma to. Výskum chcem použiť aj k tomu, aby sa mohol tento konkrétny dotazník zrevidovať, vymyslieť nový. A či o tom doslova iba píšem... málokrát sa stáva, že si človek sám vyberie tak náročnú tému bez osobnej motivácie... Zomrel mi brat, 16 ročný, náhle.

anulka23
24. led 2014

ahojte mamulky pred tyzdnom som porodila v 20 tt mrtve dievcatko s hydrocephalom. cele tehotenstvo bolo komplikovane na zaciatku krvacanie ktore prestalo uz vyzeralo vsetko ok az na 16 tyzden a triplle testy kedy zistili ze miminko ma malo vody a ze bude na na 70 percent trizomiu 18 na amniocentezu som nesla s tym ze aj ked bude postihnute predsa bude nase milovane male miminko. v 20 tt som isla na sono cely den som bola nesvoja a ked uz som bola v ordinacii zacal sa cely tento pribeh dochtor po dlhej dobe pozerania na monitor oznamil ze dievactku nebije srdicko a ze musim ist do nemocnice porodit respektive potratit. v pondelok som nastupila na gyn. odd kde mi zacali capikmi vyvolavat porod do stvrtka som sa neotvara tak v piatok nasadili infuziu a doobeda som porodila v anestezii mrtve dievcatko viktoriu hned ma aj vycistili hladam mamicky s podobnym osudom ako sa vyrovnali so stratom pretoze stale tomu neverim ze som prosla o milovane dievcatkko...

maladama
24. led 2014

@anulka23 je mi moc líto tvojí ztráty... holčička se narodila spontánně, nebo císařským řezem?
Krásné jméno, Viktorie... nad zlou nemocí nevyhrála, ale život je někdy hodně krutý ☹
Ale aspoň máš doma chlapečka, jeho smích a objetí ti bude aspoň trochu pomáhat hojit tu velkou ránu na srdci!

ferdek29
24. led 2014

Ahoj maminky,ja som stratila 5,5 ročneho syna Jakubka.Zomrel pred 7 mesiacmi a pre mna je to ako keby to bolo len včera.

evakva
24. led 2014

@anulka23 Je mi to velmi luto. Aj mne odisla moja Veronika skor, nez som ju mohla spoznat. Zachranil ma syn a muz. Drz sa, plac, kric, len to nedus v sebe.

evakva
24. led 2014

@ferdek29 Jakubko bol velmi krasny chlapcek, co sa mu stalo (ak nechces, nemusis pisat). Nechapem, preco sa take veci deju. Ved tie deticky nic zle neurobili. Posielam objatie.

anulka23
24. led 2014

maladama ahoj musela som normalne davali mi 4 dni cipky na vyvolanie ktore nepomohli a na 5 den mi dali infuziu a po 2 hodinach som bola na sali aodtial uz sinic nepamatam

ferdek29
24. led 2014

@evakva mal chore srdiečko,nedavali mu ani rok,ale bol tu s nami aspon tych 5,5 roka.Prežil ich naplno za čo som vdačna,bohužial,ďalej už srdiečko nevladalo a tak po operacii a dva a pol mesiaci na pristrojoch odišiel.Je ťažke naučiť sa s tym žiť,lebo človek sa nikdy nezmiery s tým že stratil to najdrahsie čo v živote mal.Ale ja verím že sa s ním určite stretnem a už nas nič nerozdeli.Ja ako mamtka nechapem a ani nikdy nepochopim prečo musia deti tak velmi trpieť,prečo ked si prežiju tolko bolesti,a utrpenia musia aj tak odisť???Je to nespravodlivé ☹ ☹ ☹

emilia25
24. led 2014

Ahojte maminky tak aj ja pridam dnesny moj pribeh.tak 20.12 som bola na potvrdenie tehotnosti bol tam krasny plodovy vak ale este babatko tam nebolo.dalsie sono 10.1 ukazali dva plody jednemu krasne bilo srdiecko druhemu sa to nedálo 100percent potvrďit tak a dnesna poradna dopadla tak ze v maternici uz bol len jeden plod a ani jemu uz srdiecko nebilo mala som byt 11 a babatko bolo nejaky 9 tyzden a tak ma doktor hned poslal do nemocnice kde ma o 14hod. Cistili.ach stale musím premyslat preco preco sa to stalo.moc tuzim ešte po 4 zdravom babatku ale este raz zazit taketo sklamanie bolest tak neviem.dali sme si s muzom taky slub este to raz skusime je to nas posledny pokus potom sa budem musiet zmierit s tym ze 4 babatko nebude.

evakva
24. led 2014

@ferdek29 To ma velmi mrzi. Bol to skutocne bojovnik. Ja tiez nechapem, preco musia deticky tolko trpiet a aj napriek tomu odist. Tiez verim, ze nasi anjelici sa maju dobre, nic ich neboli a cakaju na nas.

ferdek29
24. led 2014

@evakva ano bol bojovnik 😉 aj v nemocnici pre neho robili možne aj nemožne prave koli tomu že toho tolko zvladol a bojoval do konca,len potom to už bolo viac o utrpení a tak som suhlasila zo zakladnou liečbou.Povedala som že už bolo toho dosť,upadal do komy s ktorej by sa už nikdy neprebral.Je ťažke vidieť tie všetky detičky ktore trpia.Hned oproti bola onkologia takže som toho utrpenia videla až,až.Všetci rodičia musia byť silny.Prežiť svoje dieťa je najhorsie čo može byť.A nikto nas nepochopí tak ako sa pochopime my ktorí sme si tym prešli.

pellullinka
24. led 2014

@anulka23 já sem přišla o miminko v 17tt,nevím pohlaví,je to už přes 6 let...z ničeho nic mi na kontrole bylo řečeno,že srdíčko netluce.
Je mi moc líto,co se ti stalo :(

evakva
24. led 2014

@ferdek29 Muselo to byt hrozne vidiet ho v nemocnici. Ja som malu videla len letmo, neviem, ci trpela. No i tak ma to polozilo a neverim, ze to bude niekedy aspon priblizne take, ako dovtedy. Cas dokaze vela, ale na tieto veci je aj on kratky.

bonavoxa
24. led 2014

@ferdek29 Je mi to velice líto. Opravdu nechápu, proč malé děti musí cítit bolest, strach, umírat. Když se dívám na usmátou fotku malého, tak si říkám, že byl šťastný, že jsi určitě udělala pro jeho úsměv všechno...a určitě jsi dokázala svého syna povzbudit gestem, dotykem, oblíbenou hračkou,... i v nejtěžších chvílích. Takovou velkou věc dokáže jenom mateřská láska...a to není málo. Přeju hodně sil.

maladama
24. led 2014

@anulka23 je to teď určitě jen malá útěcha, ale za nějakou dobu budeš vděčná za to, že to nebyl císař - protože když se rozhodnete to znova zkusit, nebudete muset čekat... po císaři se minimálně rok nedoporučuje otěhotnět, a to je moc dlouhé a smutné čekání. Proto doktoři v těchhle případech se snaží o spontánní potrat, co to jde, i když by spousta maminek v tu chvíli byla radši, aby je jen uspali a bylo po všem. Ale po šestinedělí jsou rády, že to bylo tak.

laurital
24. led 2014

@ferdek29 Jsi neuvěřitelně statečná ženská a hluboce se před tebou skláním.Hrozně bych tě chtěla obejmout a alespoň slovy utěšit.
A cokoliv napíšu, i když to myslím upřímně, bude znít jako omletá fráze.

ferdek29
24. led 2014

@evakva už nikdy nič nebude ako pred tým ☹ ja som bola z malym cely čas a aj dnes ked spominam na to čo bolo v nemocnici je to hrozne ťažke.Najhorsie je ked si spomeniem na den pred operaciou.Vedela som že je tam väčšia šanca na to že sa už nevrati.Vidim ho ako sedí ne posteli,a ja som za dverami plakala ked mi doktorka povedala že ho na druhy den budu operovať a ja som pochopila že je ma možno posledny den pred sebou.Ked sme ho niesli na operačku tak som plakala a maly mi povedal,že maminka neplač ja to zvladnem ☹ tak velmi chcel,tak velmi bojoval a ... ☹ dva krat im odisiel na sale,prisiel na mimotelovom obehu ale stale bojoval,bojoval lebo mi to slubil.

maladama
24. led 2014

@ferdek29 jsi moc statečná... Jakoubek nemohl mít lepší maminku...

bungo
24. led 2014

Poviem vam ze aj mne zomrelo babo malo mesiac celi mesiac sa trapilo a bojovalo o zivot toho roku by mala tatianka tak sa volala stiri roky.najhorsie na tom je ze zomrela na manzelove narodki.nic ine mi nezostavalo len ist dalej mam syna a malu cerku ale to prazno po dietati co zomrelo nenaplni uz nikdo.trapim sa ale musym is dal ved aj teras ked si na nu spomenie uz mam slzi v ociach.

ferdek29
24. led 2014

@bonavoxa
@laurital Ďakujem .myslím že každá matka ktora miluje svoje dieťa by pre neho urobila všetko čo by len mohla.Prajem všetkym maminkam aby im detičky robili len radosť a aby ich nikdy nevideli trapiť sa.Ked mi odisiel moj anjelik tak som sa prestala bať smrti,lebo viem,ťe ma tam čaka moja najväčšia laska.

laurital
24. led 2014

@ferdek29 Máš můj obdiv a úctu.Držte se a přeji už jen samé štěstí!

evakva
24. led 2014

@ferdek29 Muselo to byt hrozne drzat ho a vediet, ze to moze byt naposledy. Si silna zena, kazda sme.

bonavoxa
24. led 2014

@ferdek29 Když si to tak vezmeš, je to ,,štěstí", nebát se smrti. Kolik lidí si neváží toho co má, kolik lidí se honí za mamonem, zážitky, krásou, prchavými věcmi..a co jim nakonec zbyde...jen strach ze smrti. O dítě jsme teda nepřišla úplně, ale ke konci těhotenství jsem měla obrovské problémy, musela jsem ležet a malá nerostla. Doktoři už jenom mluvili o ,,ukončení" těhotenství, vadách, JIPkách...že nepřežije..Bylo
to před Vánocema..moje nejoblíbenější období. Nevím, jak jsme zvládla nebrečet a myslet pozitivně...kvůli malé. Nakonec to dobře dopadlo...malá se narodila maličká, ale šikovná..ani vady, ani JIPky, ani inkubátory...jen je citlivá a ze začátku nechtěla jíst...bylo to strašné, už jenom ten strach..všechno to ve mě zůstalo....taky se s tím vyrovnávám...na malou jsem opatrná, každý den dělám všechno pro ni..bude asi rozmazlená. Strach je nejhorší emoce asi...čemu prospívá..jen paralyzuje...

anulka23
24. led 2014

@pellullinka gratulujem k miminku nech ste zdravy a krasny aj ja sem mala termin na zacatku maja stalo nijak uz to nezmenim bolest zostane na vzdy a nic ju nenahradi...