Zemřelo mi dítě

miliharmi
24. bře 2008

Stalo se vám to také? Máte někdy pocit, že to zvládáte a jindy se pod tou bolestí hroutíte? Zkusme si spolu psát, nejlépe rozumí ten, kdo to sám zažil.

Jmenuji se Milena, před rokem mi zemřela dvouletá holčička na herpetickou encefalitidu. Občas se potřebuji z toho vypsat, stále to hodně bolí.

katuscakzms
28. lis 2011

@romcame ..samozrejme ze nemas motivaciu je to normalne po takomto udere,ani ja som nemala a nenachadzala som zmysel zit dalej jedine koli manzelovi,ale zivot pre mna ostal stat kym druhy sli rychlo ja vobec ale teraz uz aspon pomaly kracam....ked sa ti chce plakat plac,je to prirodzene a normalne danym okolnostiam,ja som tiez vela plakala a aj teraz sa neubranim slzam ale to uz tak bude....ale vyplac sa ak mas potrebu dostan to von zo svojho vnutra tak ako potrebujes,chces kricat tak kric,chces nieco robyt tak rob....nie to co ti povedia druhy ale to co chces ty...mysli na seba a snaz sa prezivat tieto dni akoto len pojde ale hlavne podla seba ....casom sa pohnes o kusok dalej,viem ze je tazke tomu uverit ani ja som nechcela ked som tu v maji prisla,ale teraz uz viem ze idem dalej aj ked pomaly ale uz idem a ako tak fungujem,co som samozrejme nemohla ked som bola na tom tak cerstvo ako ty,ale ta znama fraza cas ukaze a lieci je pravdiva ,nieco na tom bude lebo ozaj postupom casu nemozem povedat ze som zabudla alebo ze ma to neboli ale zijem a idem dalej tym casom sa to tak upokojilo ustalilo

monika15
29. lis 2011

wow baby tak to uz fakt velmi silna citliva tema :(

ja vam len chcem popriat vsetko naj do zivota nech sa vase anjeliky vratia.....

drzte sa .............

bronia13
29. lis 2011

@romcame kedy si mala cisarsky rez? vraj najlepsia doba je 2 roky od seba ale mne to povolili po pol roku, tak sme cakali 7 mesiacov.... tak dufam ze ti povolia co najskor otehotniet, drzim ti palce

miliharmi
autor
29. lis 2011

@katuscakzms Mám z Tebe radost, z toho co píšeš, že už pomalu začínáš kráčet vpřed, přitom nepopíráš a neutíkáš před bolestí, kterou máš v srdci, myslím, že jsi na dobré cestě to zvládnout. Však víš, tahle bolest se úplně neztratí nikdy, ale dá se naučit žít tak, aby život za to stál i s touto bolestí v srdci.
Posílám objetí všem maminkám a myslím na naše andílky.
@aninam Omlouvám se, že jsem nestihla napsat v den narozenin, ale na Honzulku jsem si vzpomněla, 21.11. se narodil i Tomík, rok po Milenčině smrti a taky měl HIE ovšem jen 2. st. a zázrakem se z toho dostal, myslím, že mu Milenka pomohla, abych se úplně neutrápila a pak jsem četla o Tvém Honzíkovi a moc se mě to dotklo, co se mu stalo.

katuscakzms
29. lis 2011

@miliharmi dakujem,velmi my pomohla tato diskusia a vy vsetky....pametam si ako som tu prvy krat prisla a bolo to hrozne....drzim palce vsetkym na mikulasa a vianoce aby sme ich zvladli s krasnymi spomienkami a dokazali si uctit tieto sviatky plnohodnotne,aby sme sa dokazali odovzdat tomuto caru a nezabudli ze su krasne a nasi anjelici urcite budu s nami a budu mat radost,aj ked to bude tazke ale mam v sebe pocit ze nesmiem zanevriet na sviatky ktore pridu ale prave naopak,citim v srdci ako by my moje dievcatko davalo silu precitit vsetky sviatky a chcelo aby som to urobila tak ako ked tu bola,ano bude to ine ale posnazim sa...posielam velke objatie vam vsetkym ktore ste tu a drzim palce.....

miliharmi
autor
29. lis 2011

@katuscakzms S těmi svátky to cítím naprosto stejně. 🙂

romcame
29. lis 2011

@bronia13 Já se moc těším že mi to povooli po půl roku moc na to spolíhám a upínám se k tomu tak snad bude pani doktorka na me hodna kdybych vedela jak pomoci tomu hojeni tak to udelám

aninam
29. lis 2011

@miliharmi tak to slysim uplne poprve (tedy ctu), tu souvislost mezi nami ☹ Nastesti je u Vas vse v poradku!!! Jezdite na kontroly? Oni nam rikali, ze to muze mit zvraty, ale u nas nemame cekat zazrak! Proto jsi mi asi hodne pomahala, alespon sem to vnitrne citila, ze ty me chapes jakoby vic....

romcame
29. lis 2011

Už jsem zase na dne ☹ asi to pro me bude den ode dne težší se s tim malinko vyrovnat . Asi to sama nezvládnu ☹

kkatka113
29. lis 2011

@romcame Drz sa moja, presne viem ako sa citis, a ak by to bolo naozaj moc moc zle ze uz fakt nevies co dalej, tak kludne chod k nejakemu psychologovi, ten ti poradi, vsak ludia tak chodievaju aj viac menej bez priciny, a ty na to teda dovod mas, a velmi velky :( JA som bola dnes u doktorky, tiez som po sekcii ako ty, doktorka povedala ze uz to mam komplet zahojene, a ze odporuca toho pol roka pockat, ale ak moc chceme tak mozme aj trochu skor, ale ze podla nej sa potrebuje aj dusa zahojit a vysporiadat sa s tym, aj preto ten polrok akurat....urcite toto povie aj tebe tvoj lekar uvidis, a drzim velmi palce aby to uz vyslo, a teraz hlavne aby si opat ziskala zmysel zit a energiu do dalsich dni. Bude lepsie uvidis, a kludne o tom pis stale dokola, velmi to pomaha, aspon mne. Ja o tom este neviem hovorit, vzdy mi tecu slzy, ale pisat si o tom viem bez slz, a je to super, lebo tu mame tu podporu co potrebujeme, a su tu presne ludia co nas vedia pochopit.

romcame
29. lis 2011

@kkatka113 JA nevim jestli k ty psycholožce jít protože mi dá léky a já žádne nechci. Uvidím co mi řekne moje doktorka za týden a pokud mi to za půl roku dovoli tak budu jen rada a budu se moc a moc na to tešit ale pokud řekne rok a vice tak to bude pro me hodne težke. Mě to připada že o tom píši stále dokola ( a nekoho už by to ani nemuselo zajímat )

aninam
29. lis 2011

@romcame ale zajima nas to, kocko! Klidne si dojdi k psycholozce jen vypovidat. Prave proto, ja musela mezi lidi. Protoze se vzdy nasel nekdo, kdo to jeste "nevedel" a ja mu mohla rict podrobnosti a bavit se s nim o tom, poplakat si a vse slo ven. Dokonce jsem nastoupila i do prace (za pult v lahudkach) na tyden a to me hodne pomohlo, pak jsem byla 14 dni doma, pac jsem si myslela, ze to bude lepsi, pak zas na tyden ke zname do novinoveho stanku a odtud jsem putovala na plny uvazek do sve profese ucitelky, to mi pomohlo nejvic. Pac jsem si myslela, ze uz nebudu moci ani ucit, ze se nebudu moci podivat na zadne dite a ze si vlastne z predmetu, co ucim, nic nepamatuji. Nakonec jsem zjistila, ze jde vse. Ja tu pomoc psycholozky vyhledala na Honzikovo svatek, ale ona na me proste ted nemela cas a ja za par dni odjizdime na dovolenou a kdyz uz jsem se vratila a mela termin u psycholozky, tak uz jsem se nedostavila. Nemela jsem duvod, uz jsem byla tehotna....
A to, ze ted se citis hur je logicke, ted ti teprve zacina vsechno dochazet, vsechny souvislosti a co se vlastne stalo ☹

romcame
29. lis 2011

@aninam No nevím moc se mi k tý psycholožce nechce stále doufám že to zvládnu sama hodne me sužuje to že musím denne na nový byt pro poštu ( ještě stále nemáme umrtni list ) . A já nevím jestli mám potřebu to stále povídat tem co to ještě neví ( moc bych u toho plakala). Já zatím do práce nemůžu ( jsem zamestnana na Morave mám to 200 km. ) Ale nejakou brigádu bych brala ale tady je to s prací špatne. No asi máš pravdu že mi to vše teprve dochází a navic jsem přes týden sama doma ( manžel jezdí jen na víkendy ) ☹

leiladelly
29. lis 2011

@romcame Psycholog, psycholožka Ti nedá automaticky léky, vyhodnotí, zda by pomohla "jen" psychoterapie, pokud stav vyhodnotila tak, že léky jsou potřeba, odešle pacienta k psychiatrovi. Prosím, pokud Ti mohu poradit, máš obrovskou psychickou bolest, po ztrátě holčičky, nech si pomoci. Už jen to , že se vypovídáš odborníkovi, budeš moci řícit cokoliv, co Tě trápí, budeš tu bolest sdílet, už jen to Ti trošku uleví. A co se týká léků, vím, že moje kolegyně psychiatryně léky po nějaké velké ztrátě doporučují (samozřejmě individuálně), také to trochu zmírní bolest a pomůže člověk postupně se krok za krokem vrátit do života a naučit se s tou bolestí žít, neprožívat ji už tak intenzivně, jakoby ji začlenit do svého života. Přeji sílu k zvládnutí toho, co Tě potkalo.

romcame
29. lis 2011

@leiladelly no tak uvidim jak to budu zvládat ( počkám ještě týden) a kdyžtak nekam zajdu . Moc dekuji za podporu a rady

leiladelly
29. lis 2011

@romcame Vůbec nemáš zač, pocity, bolest musí ven. Dělej věci, jak cítíš, pokud to půjde, pečuj o sebe, zkus dodržovat jakýsi řád, v jídle, v aktivitách. Pokud možno a pokud budeš chtít, plánuj čas, abys nebyla moc sama, respektive aspoň mi to pomohlo. Být sám doma s tou bolestí po ztrátě člověka bylo hrozné. Sice to zní jako jednoduchá pravda, ale je to moudrost velká, jediný pořádný lék je čas, on to postupně vše trošku zmírní. Ale v té první fázi si toto těžko představit, nech si pomoc, jak to budeš cítit sama, je to teď na okolí, aby za Tebe chvilku tahali pilku a podpořili Tě, snad máš kolem sebe dobré blízké, kteří to budou cítit stejně.

aninam
29. lis 2011

@leiladelly ja tenkrat volala vsude mozne a me prave rovnou posilali pro leky na psychiatrii a to ja nechtela, stejne jako @romcame. A kdyz uz me nekdo byl ochoten prijmout, tak to zrovna nebylo v tu dobu, kdy jsem to potrebovala, ale na "objednani". Cozpak jsem vedela, ze zrovna 10.2. v 10 hod. budu na uplnem dne a nedokazu to zrovna zvladnout? To me od toho odrazovalo a presvedcilo v to, ze to takhle u lidi s velkou ztratou nefunguje. Ja to tenkrat nechapala jako NEMOC a ja se proste nezblaznila, ja jen ztratila sve dite!

@romcame jeste ti poradim homeopatika - GELSEMIUM SEMPERVIRENS 15 CH - v tomhle redeni je dostanes bez predpisu. Dej si 5 granuli vecer pred spanim a pak muzes i rano, stejne tak i v dobe, kdy si myslis, ze to nezvladnes (max 3krat denne!). Pomohou ti zmirnit bolest. Ty jsem pouzivala celou dobu a i v dobe porodu s Lukym!

romcame
29. lis 2011

@leiladelly No snažím se delat alespon neco ale nemám motivaci ☹ a sama jsem a budu ( je to chvíli co jsem se přestehoval a nemám to moc známých a kamarádů ). Tak jsem hodne sama a chodím na nový byt se spíše dívat ( nemůžu moc zatím dělat jsem v 6 nedelí ). Cas hodne zalečí ale u me jo to hodne čerstve ☹ .

aninam
29. lis 2011

@romcame i ty prochazky na novy byt ti hodne pomahaji 😉 Jen chod! Me prinesla umrtni list tenkrat listonoska do prace ☹ Myslela jsem, ze uz smenu nedodelam, ale dodelala - musela!

romcame
29. lis 2011

@aninam moc děkuji kdyžtak zkusím ty homeopatika ale nechci brát žádne léky ( kvuli dalšímu těhu ) abych se vyvarovala nejakým příčinám na dřívejší porod

romcame
29. lis 2011

@aninam no musím tam chodit ( dnes jsem alespon umyla jednu místnost ) a za jak dlouho Vam přišel ten umrtní list? Nám řekli že to trvá chvíli dýl ale zatím nic nepřišlo. A já si ani pomalu nepamatuji tu cestu na byt ( jsem z toho vždy špatna ) jsem zvedava jak to příjde jestli zvládnu pro to jít na poštu a pak ho poslat do práce.

leiladelly
29. lis 2011

@aninam to je nějak špatně.... krizovou intervenci by měl udělat každý dobrý psycholog, je pravda, že na objednání to bude, což člověk po tak velké ztrátě těžko pochopí, protože ta bolest je akutní a člověka moc nezajímají takové ty praktické a pragmatické věci, že psycholog má plno... Každopádně jsi vše zvládla , moc gratuluji k chlapečkovi a hlavně, ať je vše v pořádku 🙂

aninam
29. lis 2011

@leiladelly no ono neni moc psychologu, kteri se zabyvaji touto oblasti....

aninam
29. lis 2011

@romcame rekla bych ze asi za 14 dnu? Presne ti to fakt nepovim ☹

leiladelly
29. lis 2011

@aninam tak vyloženě thantologií se jich asi moc nezabývá, ale jinak by to měl mít každý v repertoáru. Sice jsem psychologii vystudovala, ale živím se něčím jiným, tak nemohu říct přesně, jsem mimo obor, ale myslím, že klinický psycholog, který není nějak superspecializován musí krizovou intervenci při ztrátě dítět, blízké osoby zvládnout.

aninam
29. lis 2011

@leiladelly Jen pisi, co jsem zazila! Treba ja nedostala psychologa ani v porodnici.

leiladelly
29. lis 2011

@aninam
Jedna věc je, jak by to fungovat mělo, druhá věc je, jak je to v praxi. Nemocnice šetří všude a psychologie je pořád nedoceňovaný obor.

aninam
29. lis 2011

@leiladelly no me spis to,ze mi nedali psychologa mrzi min, nez to, ze me mazali "med kolem hu**!"

romcame
29. lis 2011

@aninam no snad nám příjde už brzy nejak nemám na to tam každý den chodit pro papír že nám dcerka umřela ☹

aninam
29. lis 2011

@romcame no ono neprijde jen to! Ale jeste od advokata papiry na pozustalost, tam budete muset podepsat, ze vase dcerka nemela zadny majetek!