Dítě a studium - dá se to?

toga25
5. únor 2014

Ahoj maminky, chtěla jsem se zeptat, která máte zkušenosti, jestli mi můžete poradit a podělit se. Zvažovala jsem, že si podám přihlášku na vysokou školu - samozřejmě dálkově. Kdybych se dostala a začala by škola v září, moje malé by mělo cca 2 měsíce. Myslíte, že se dá skloubit studium, kdy bych musela 1x týdně nebo 1x za 14 dní na jeden den dojíždět do školy?

asenberuska
5. únor 2014

ahoj, já tak studuju,teď už teda se dvěma dětma,a úplně v pohodě to zvládám.Ale musím zase říct,že mám zlaté děti,ani jedno nepláče,oba spí od narození celou noc...A taky mám super chlapa,který je kdykoli hlídá (když teda není v práci), když potřebuju.

kacikaci
5. únor 2014

Tady je odkaz na skupinu studijící maminky, můžeš si tam pročíst info a zkušenosti..https://www.modrykonik.cz/group/2123/detail/
za sebe..já začala vš kombi studium, když jsem porodila..tři týdny po narození dcery jsem už seděla na první přednášce..s jedním mimčem, které je ještě opravdový prcek se to dá krásně..
já to teď zvládám i s dvouleťačkou a půlročními dvojčaty..
takže s chutí do toho 😉 aspoň se dostaneš mezi lidi..

berusinecka
5. únor 2014

Ahojky, já jsem teda studovala dálkově a pracovala, ještě před těhotenstvím. Ve čtvrťáku se mi narodil syn (na začátku zkouškového. Na první zkoušku jsem šla 3 týdny po porodu, byla to supr akce- musela jsem malého kojit při písemné zkoušce a následně chovala u ústní zkoušky) a státnice jsem dělala, když měl syn rok. Ty dva roky byly náročné. Měli jsme hodně předmětů, velké požadavky, nikdo mi nepomáhal-manžel byl věčně v práci, babička daleko a druhá babi blízko ale taktéž v práci, takže jsem se učila během kojení, vaření, uklízení,... Naštěstí byl syn hodný, neplakával, ani dudlík nepotřeboval. Jsem ráda, že jsem studium nepřerušila a ani ho nebojkotovala. Alespoň jsem to pak už měla za sebou.
Dle mého názoru do toho jdi. Nevím kolik máš let, ale URČITĚ to zkus. Nic za to nedáš. 🙂 Vždycky to můžeš pak přerušit. Navíc když budeš čekat, bude první, pak přijde druhé, pak práce (takže budeš mít práci, dvě děti) a na školu nebudeš mít ani čas ani sílu. Teď máš odhodlání do toho jít a čím dřív s tím začneš, tím dřív si na tu hoňku zvykneš. Pokud by jsi mohla dát někomu mimi na hlídání, tak by to bylo supr. Určitě to zvládneš. Uvidíš 😀
Za mě ANO 🙂 🙂 🙂 🙂

marukm
5. únor 2014

Já jsem na tom dost podobně. TP mám červenec, podaří se mi tedy snad dokončit 1. ročník NMgr. Ve druháku už mě budou čekat "jen" 3 povinné předměty a pak ještě nějaké ty povinně viltelné a volitelné..u nás to bohužel nejde kombinovaně.:/

Trochu mám strach z hlídání - resp.
@berusinecka
@kacikaci , jak jste to měli s hlídáním? Manžel může hlídat později odpoledne/večer. Máme jen jednu babičku a ta bydlí mimo a pracuje. Prababičky jsou taky mimo. Nechali vás chodit do školy s mimčem? Bojím se, že u nás tak vstřícní nebudou. A nejsem si jistá, jak je to s hlídáním u tak malých dětí...

Díky!

P.S.: @toga25 Jdi do toho. Život je o výzvách. A téhle určitě litovat nebudeš!🙂

kacikaci
5. únor 2014

@marukm co se týká školy - denně tam potkáváš na chodbách kojící matky, teď při zkouškách tam jezdí maminky i s kočárkem..takže žádný problém..
ad hlídání - já mám úžasnou rodinu, všichni mě max. porpdorují bez nich bych to nedala!
moje máma bydlí od nás 15 minut, takže hlídá odpolko po práci, když se učím, manža večer nebo o víkendu..no tento pátek jedu zase na zk. a bude hlídat chvíli můj táta, poprvé sám všechny tři, tak jsem na něho zvědavá 😀
a tchýně bydlí v brně kde studuju, takže buď hlídá při přednáškách nebo zkouškách a nebo jezdí hlídat do phy..
máme ještě i tři prababičky i pradědy, ale z nich je schopná už jen jedna a to jen na hlídání dcery, na mimča už si netroufá..

baterie
5. únor 2014

Tohle se těžko předvídá. Já jsem přerušila před posledním semestrem na rok studium, protože se malá narodila akorát do zkouškového a následných státnic. A ještě, že jsem to udělala - měla jsem docela dlouho zdravotní komplikace, takže jsem měsíc jen ležela. A mám sice super hlídací babičky i manžela, ale třeba dcerka se nikdy nenaučila pít z flašky, takže dokud byla kojená, nikdo jí nemohl delší dobu hlídat. A že bych ji vzala sebou, to taky neexistovalo, protože byla dost uplakaná, nespavá. Takže ted po roce začínám, dřív bych to nedala. Ale takových případů moc není, spíš všichni kolem mě mají zlaté, spící děti jak z reklamy 🙂 Jedna moje známa chodí s manducou i do divadla 🙂
Taky záleží, o jakou školu se jedná. Z vlastní zkušenosti vím, že nároky na státní škole se nedají srovnat s nároky na soukromé.
A poslední věc, já jsem si miminko chtěla užít co nejdéle, bez dalších starostí. Ale každý to má jinak, takže musíš podle sebe. Když budeš chtít, zvládneš všechno 🙂

toga25
autor
5. únor 2014

Já už jednu VŠ mám, ale právě jsem chtěla zkusit i tento obor. Bavil mě už na střední škole a drží se mě to doteď 🙂 Jenže - partner jezdí domů kolem 5 večer, v pátky kolem půl třetí, víkendy volné, ale taky někdy je v práci 14 dní v kuse... babička i oba dědečci pracují, možná by to šlo skloubit, určitě by ochotně pohlídali. Neumím si ale představit studium právě s kojeným dítětem. Dá se to řešit i tak, že bych nejezdila na ten den do školy s ním? Cestovala bych vlakem, což se mi samotné s miminkem nechce ☹ A jsou takhle vstřícní k maminkám v Olomouci na univerzitě? Nebo Brně? Vždycky, když jste kojily, jste měli miminko ve škole s sebou nebo jste třeba mlíčko odstříkali a nechali babičkám? Dá se to?

berusinecka
5. únor 2014

@toga25 Tak určitě nemusíš cestovat s malým. Můžeš ho nechat doma, odstříkat mléko, popř. sunar. studium jako dálkař budeš mít nejspíš v pátek nebo v sobotu. Třeba by si rodina mohla hlídání a práci dle rozvrhu přizpůsobit a pomoct. Navíc jak víš, ne v každém předmětu je docházka. Většinou to bývá samostudium a s učiteli se dá taky domluvit. Sice jak s kterýma, ale když za nimi zajdeš a řekneš že jsi šestinedělka a z daleka, tak to většinou pochopí. Maximálně jim navrhneš, že napíšeš práci navíc. to ocení. Já byla v Brně na masárně. Mě se narodil na začátku zkouškového, takže pak už měl v dalším semestru 5 měsíců. Ale vůbec mi nechtěl pít z flašky, tak jsem chodila s ním. A ty se hlásíš kam?

toga25
autor
5. únor 2014

Aha, tak zkusím to všechno probrat s rodinou, jestli by mi vyhověli, ale myslím, že by neměl být problém 🙂 Mám v plánu právě do té Olomouce na Palackého UNI nebo případně MU v Brně 🙂 Jen mám strach, aby mi učitelé neřekli, že je to můj problém, že mám dítě, že se mám podle toho zařídit 🙂 Je pravda, že za pokus to stojí a přerušit nebo ukončit můžu kdykoliv 🙂

berusinecka
5. únor 2014

@toga25 A jaký obor? Já měla první stupeň.
A samozřejmě ti to říct můžou, ale snaha se počíná a pokud budeš vše odevzdávat,... tak ti snad vyjdou vstříc 🙂

toga25
autor
5. únor 2014

Zvažovala jsem psychologii, ale zase berou tak 50 z 500 takže to je opravdu o náhodě, ale právě, kdybych se nedostala letos, zkusila bych to příště a neztrácela bych zbytečně další roky váhání 🙂

kacikaci
5. únor 2014

@toga25 jsem na MU, a jsou tam opravdu velice vstřícní co se týče rodičovství..když je vidět snaha, lze se dohodnout na všem..ale asi jen na dálkovém..

berusinecka
5. únor 2014

@toga25 Tak dělají se testy studijních předpokladů, a ty se dají naučit a odvodit. Ale je to i o štěstí. Zkus to. 🙂 Zkusíš a uvidíš 🙂 🙂

toga25
autor
5. únor 2014

MU je právě taková vedlejší varianta, tenhle obor tam mají v souvislém 5ti letém studiu a já bych to spíš měla rozdělené na 3 Bc. + 2 NMgr., abych si popřípadě mohla dát pauzu, kdyby bylo třeba nemusela nic přerušovat 🙂 Už jsem si jeden test zkoušela a nedopadlo to tak strašně ale souhlasím, že štěstí taky musí být 😀

berusinecka
5. únor 2014

@toga25 Nevím jak ostatní, ale já jsem byla ráda, že jsem měla přímo pětileté. Zbytečné je dělat bakalářky navíc. Zase je pravda, že kdyby se nedařilo, tak aspoň Bc, ale i tak jsem spíš pro pětileté. Bakalářky, pak zase přihláška na magisterské,... Přerušení není taková hrůza, to tam řeší den co den. Manžel už přerušoval dvakrát, kvůli akutnímu zdravotnímu stavu. Ale to si musíš zvážit, kde je to lepší.... 🙂

toga25
autor
5. únor 2014

To je právě to... Kdybych neměla prcka, tak by mi to bylo jedno, možná bych uvážila to 5tileté, ale jak už je to dítě... Navíc ted je pro mě opravdu asi výhodnější ty 3+2 roky, je pravda, že je to zbytečně komplikované - 2x přijímačky, 2x státnice, 2x závěrečná práce, ale zase se opravdu může stát cokoliv a je pro mě lepší mít aspon to Bc. než pak nic a u sebe si nejsem moc jistá, že kdybych přerušila, že se vrátím. Zato když už studuju, chci to dotáhnout do konce a vidina, že mám před sebou poslední rok je lepší než 3 roky a NMgr můžu kdykoliv zkusit jindy časem. Navíc si pamatuju, jak sem psala bakalářku na poslední chvíli a měla jsem to nakonec za týden 😀 Když si na to vzpomenu 😅. Navíc přítel má bohužel takové zaměstnání, že může být pryč i na několik měsíců a pak by to bylo o dost těžší... ☹ Takže pro mě je asi rozumnější varianta 3+2. Škoda, že jsem to nezačla studovat už po střední místo toho co už mám 😀