Jak intenzivně se partner podílí na péči o dítě?

janicka006
5. srp 2010

Jak intenzivně se váš partner podílí na péči o vaše dítě?????S čím pomáhá(byť je to třeba domácí práce a ne přímá péče o potomka)???Je nějaká činnost,kterou dělá výhradně on???

janicka006
autor
5. srp 2010

P.S. a jěště by men zajímalo,zda považujete pomoc partnera jako opodstatněnou nebo by se to mělo řídit systémem..ty chodíš do práce a zabezečuješ nás,tak já se plně straám o dítě...

tetes1
5. srp 2010

Já tu pomoc partnera ani nevnímám v pravém slova smyslu jako pomoc. Je to naše dítě,naše domácnost. Manžel chodí do práce,ale ta práce po několika hodinách skončí,mně práce s dětma neskončí.Ale konkrétně manžel koupe jednoho,já jednoho,krmí, vaří příkrmy,chodí s dětma na procházky, žehlí,vytírá,pere,občas uvaří. Nepřevlíká teda postele nebou nemyje koupelnu. V sobotu ráno vstává k dětem on v neděli já a druhý spí. Taky u našich dětí neznám, že by vyžadovaly jenom maminku nebo v případě pláče se nedaly utišit od tatínka,protože se jim hodně věnuje. Ale jsem si vědoma toho,že je to spíš rarita. Bohužel.

stylly
5. srp 2010

Manžel o víkendu vždy vstává s malým(cca 6.30) a nechává mě vyspat,takže jsou třeba tak do 10-11h spolu🙂..taky vařío víkendu,já jdu zatím dopo s maluškem ven,..když koupu tak pokaždé udělá kaši 🙂 Přebalího když je potřeba,...když nejsem na blízku a celkově mi moc pomáhá a to ani nemusím prosit,žadonit nebo říkat!!!!!

Mám zlatého muže

kjajule
5. srp 2010

My se o domácí práce dělíme , ale děláme to nějak automaticky...Většinou dopoledne stačím vyprat, dát nádobí do myčky a uvařit. Přítel zase žehlí ( to nedělám od té doby co se malej narodil...), vyndá nádobí z myčky, luxuje to taky moc často já nedělám...S koupáním se střídáme stejně tak s ukládáním do postýlky a výkendovým vstáváním...jeden spí druhej se stará...S papáním je to většinou tak že dopoledne krmím já odpo tatínek...Máme to tak nějak na přeskáčku 🙂
Když jde o umývání koupelny , oken převlíkání postelí apod tak to dělám jen já..namísto toho přítel seká trávník, myje a uklízí auto a zalejvá kytky... 🙂

hanule05
5. srp 2010

Hm, tak to vám závidím. Manžel nedělá žádné domácí práce.

Jediná "práce" kterou dělá, když přijede z práce, je, že si vezme na starost starší dcerku, jdou ven. A já v tu dobu většinou něco dělám, tedy pokud menší dcerka spí. Takže musím přiznat, že u nás zrovna super pořádek není. 😅 Ale já to nehrotím, co stihnu to stihnu, co nestihnu, počká na zítra...

Manžela se už ani nesnažím přesvědčovat, že by měl taky pomáhat. Jeho argument je, že on má náročnou práci, nosí peníze a já mám na starost domácnost. No prostě chlap ženskou práci nedělá. Párkrát jsem se s ním kvůli tomu pohádala, ale on se prostě nezmění. Kdo za to může? No přeci jeho maminka, ta mu to vtloukala do hlavy od malička: "drahoušku, tohle není chlapská práce..." No nezabily by jste ji?

kjajule
5. srp 2010

Taky myslím že je to o tom jak je ten chlap vychovanej od maminky...přítel je ze dvou kluků a ty museli doma pomáhat ...tchýně si to uměla zařídit kluci umejvali nádobí, uklízeli , luxovali a co bylo potřeba...Takže to ted přítel bere jako samozřejmost a dělení na chlapskou a ženskou práci u nás nefunguje... 🙂

berynka
6. srp 2010

Když byla Hedu malá, tak pořád jezdil s kočárkem, což byla pro mne veliká pomoc 😉. Dodělávala jsem školu a tak nějak pořád měla práci z domova. Teď spolu chodí často na půl dne na hřiště a na procházky. Co se týká domácnosti, tak má na starosti nádobí. Jinak na požádání (a bez řečí!!! 😀 ) nakupuje, luxuje 🙂 .

janicka006
autor
6. srp 2010

Tak manžel taky pomáhá..doma uklidí- umyje nádobí,vyluxuje,dojde nakoupit,pověsí prádlo..a co se týká malé,tak jí nakrmí,přebalí,jde s ní občas ven,večerní koupání je výhradně jeho parketa...ale jaksi požaduje,abych ho za to pořád p"plácala po ramenou"...a naopak když si já postěžuji,že jsem unavená,tak mi řekne,že jsem na dovolené a že on by byl doma klidně,tak ať jdu do práce.Takže se přiznám,že mi chybí spíš ta psychická podpora......protože třeba to,že je tady uklizeno,Míša zaopatřená,tak to on bere jako samozřejmost a po ramenou mne za to rozhodně neplácá....

momin
6. srp 2010

@janicka006 janičko ja to beru presne tak jak si psala v druhem prizpevku
Pritel chodi do prace,tak po nem pak doma nechci at prebaluje,krmi.koupe..... Ja to ani neberu jako povinost,bavi me se o maleho starat..... Vyhovuje nam to tak vsem tak proc nee.. 😉
S uklidem je to tak ze bezne prace ktere se musi delat kazdy den (myti nadobi a pod.) delam ja... Vetsi uklid delame vzdycky o vikendu (zametani,vysat,vytrit atd.) a to delame oba.....

momin
6. srp 2010

@janicka006 jo jo oni to ti chlapi nepochopi dokud si to nevyzkousi.. 🙂
ja sem si nasla praci na vikendy (prodej v malem obchudku) Takze kazdy vikend se stara muz. od te doby co sem zacla chodit do prace nerekne ani slovo kdyz reknu ze sem z maleho uz fakt unavena.. 🙂

kjajule
6. srp 2010

Mě přítel říká že by na měteřskou nešel ani na den...že mám svatou trpělivost...tak asi radši pomáhá abych mu nevyhrozovala že půjdu do práce at se stará zase on...😀

momin
6. srp 2010

@kjajule ha.. 🙂 Tak nekteri to asi chapou... 🙂 😉 Ale vetsina fakt neeeee....

vlastovka385
6. srp 2010

Já mám za manžela Balkánce, takže víme všichni, jak to tam chodí, ale já mám asi nějakou bílou vránu nebo co, protože on teda doma pomáhá. Asi je to tím, že vyrůstal bez otce jenom s mámou a mladší sestrou, tak je navyklý na dělbu práce. Vysává, žehlí, uklízí kuchyň, chodí se smetím, nakoupit. Měli jsme problém, jak se malý narodil, protože jsem měla trochu pocit, jako kdyby to dělal stylem "tak já to teda udělám, když jsi to neudělala ty", že si pořád myslí, že to je ženská práce, ale že se teda obětuje a udělá to. Teď už jsme si to celkem vyjasnili. Ale stejně má mnohem víc volnýho času než já, protože já ještě pracuju a to nemám žádný hlídání. Na jedné straně je to fajn, vydělám celkem hodně peněz, na druhé straně mám fakt minimum času pro sebe. Ale aspoň nemůže říct, že on vydělává a já mám makat doma. Co u nás drhne je péče o malýho, ani ne tak co se týče přebalování, krmení a koupání, to udělá, když mu řeknu (sám od sebe teda ne), ale spíš o chození s malým ven a hlídání, abych si mohla odpočinout. On ho pohlídá, když musím pracovat, protože to ví, že nám přináší peníze, ale jinak moc ne, hlavně ne v noci a to bych uvítala. I když ještě kojím, tak malej se budí tak 3krát za noc a myslím, že aspoň jednou by se nechal ukecat bez kojení. Teď je to teda trochu lepší, jak Tibor vyrostl, dokonce mi včera řekl, že v sobotu se bude o něj starat celej den, abych si mohla odpočinout, to jsem čučela jak puk.

k.jolanka
6. srp 2010

Ahoj, tak mě přítel taky pomáhá, ve všední dny chodí z práce v šest v sedm, tak to po něm ani nechci žádnou domácí práci, jen aby pohlídal malého než půjde spinkat a o víkendu uvaří, luxuje, žehlí, no prostě zastane všechno, občas sám od sebe, občas ho poprosím, ale ještě se mi nestalo, aby mi řekl, že to neudělá, protože je to ženská práce..upřímně si ani neumim představit svojí reakci, kdyby mi tohle řekl 😅 a to si myslím, že by na to asi měl právo, protože dělá dost fyzicky náročnou práci.. 😖 má svoje mouchy, ale v tomhle je zlatej. tak to abys svojí tchýni poděkovala no... 😅 přítelova babička je to samý, ta se mě pořád ptá jestli pro rodinu vařim a i přítele se ptá, co jsem mu udělala k večeři, když řeknu že nic, že vařil přítel, tak vidím, jak se jí jen protáčí panenky..občas nám udělá přepadovku, obhlídne byt od podlahy ke stropu, u dřezu se špinavým nádobím se jí div hlava nezatočí..prostě stará škola 😀

blandik
6. srp 2010

@janicka006 - na to bych doporučila nechat manžela s dítětem delší dobu o samotě - nekdy stačí i celý den, možná i déle. Druhý člověk nejlépe pochopí, co druhý člověk prožívá, až si to sám zažije. Když je na všechno kolem dítětě po určitou dobu sám, když se roztomilé batole změní v ječící, soptící sirénu - kde jakýkoliv rozum jde naprosto stranou.....Můj manžel se taky podílí na péči - krmí, přebalí, obleče, vykoupe, hraje si s ním, jde s ním sám ven, do zoo. Je fakt, že mě trošku vadí, že je to občas nesamostatné - že se mě ptá, co mu má dát k jídlu, co mu má obléct, jestli ho má obléct...A je fakt, že na to, aby si uvědomil, jak to může být s prckem náročné, musel s ním zůstat sám a postarat se o běžný chod... To byl večer vyřízený..Nechci tím přímo napsat, že by měl problém si představit onu náročnost, ale prostě pokud si to sám na vlastní kůži neprožil, tak měl jen takovou mlhavou představu a jen "věřil" tomu, co říkám, jaké to je. Vlastní zkušenost je holt vlastní zkušenost.

Ono ti chlapi většinou nechápou, že je to pro ženskou jak fyzický tak mentální záhul - určitý stereotyp, na víc je potřeba se totálně přeprogramovat na mimino a nechat své zájmy, svůj dřívější denní stereotyp někde zapomenut. Nemůžem odpočívat, když se nám zlíbí, vypnout, když se nám zlíbí....

brisalek
8. srp 2010

@blandik presne si to napsala, ja jsem s nasi malou prakticky tech 12 mesicu neodpocivala vubec🙂. Malo spinkala(ted tak 9-10hod v noci pres den 1-1,5h) ve 3 mesicich 3x pul hod pres den. V noci vstava tak 5 nejmene od 3,5 mesice....a do 7 mesicu jsem se ji musela snad kazdou minutu venovat aby neplakala...nastesti ted po roce, co uz krasne sama chodi se den ze dne vse zlepsuje a ja u sni i pres den uvarim...

navic me fascinuji reci typu:" on chudak chodi do prace tak si musi odpocinout..." vsichni jsme chodili do prace a vime, ze celych 8 hodin kazdy den malokdo pracuje🙂 kor pri kancelarskych profesich🙂.
Takze az ja budu chodit do prace taky si budu muset prece odpocinou a uz nebudu moc "nic" jineho delat🙂🙂 takze prat, zehlit, varit....a starat se o deti bude asi hospodyne, kterou nas pan tvorstva a zivitel rodiny jiste zvladne zaplatit 🙂 🙂

tetes1
8. srp 2010

@brisalek jj,tohle mě fascinuje taky. A nejvíc mi dojala moje máti,když jsem 3 měsíce před porodem musela ležet v nemocnici a manžel, tudíž vypral a vyžehlil dětské oblečky a máma hořekovala jaký je to chudák a jak je úžasnej,že to je hrozný......Tak jsem se ptala,jestli kdybych to prala a žehlila já,jestli bych byla taky takový chudák? Tak to prý je něco jiného. 😅 Samozřejmě,že jeho jsem chválila do nebes,ale co je moc to je moc.

momin
8. srp 2010

@brisalek
@tetes1 hmmmm..ale ono je neco jineho kdyz nekdo sedi 8 hodin v kancelari.... Nebo dela kazdy den 10-12 hodin ve fabrice..... fakt si myslim ze muj muz narok na odpocinek ma....

zdeniii
8. srp 2010

Ahojky, tak manžel nepomáhá vůbec s ničím, ani není skoro doma... 😢 Má pocit že zabezpečit naás finančně stačí... ale doufám, že brzy přijde na to že přichází o krásné chvíle... 😉 a změní se to!

tetes1
8. srp 2010

@momin nárok na odpočinek má každý i žena na MD.U nás to není,že bych manžela honila nebo ho úkolovala,dělá to sám,že ho to napadne a já za to samozřejmě patřičně děkuji (on mi taky děkuje třeba za vyžehlené prádlo) a chválím (páč bez toho to u chlapa nejde,ale i já jsem ráda za pochvalu). Možná by to u nás fungovalo jinak mít jedno dítě s tím přeci jen uděláš o něco víc než s dvojkama. Pokud ti to takhle vyhovuje,tak proč ne. To je každýho soukromá věc.Hlavně,aby takhle uznalý byl i manžel až budeš chodit do práce k tomu nakupovat,starat se o děti o domácnost,vyvařovat.......A ono někdy lepší ve fabrice s čistou hlavou než v kanclu. Ale to už je jiné téma. 😉

momin
8. srp 2010

@tetes1 he he tohle uz se mi tady stalo vickrat ze se maminky s dvojcatkama ohaneji tim ze matka co ma 1 dite nevi co je unava.... 😅 😎 takze se loucim...😉

preju pekny vecer!

tetes1
8. srp 2010

@momin ale to já nic takového neřekla ani netvrdím a ani si to nemyslím to vůbec nejsou má slova 😕 tak teď jsem z tvé reakce dost zmatená. 😕 jak jsi na to přišla,že bych se něčím takovým oháněla? 😕 já se vůbec nechtěla pouštět do debaty,co je náročnější,jestli dvojčata nebo jednoče.Ale tak víc času asi zaberou o tom snad není sporu,všechno děláš 2x a né vždycky se podaří skloubit režim,aby ve stejnou dobu spali a kdybych měla jedno a chtěla něco udělat,tak si ho třeba dám do manduci,ale dvě nedáš.Je s nima víc prádla na tom se snad taky shodneme a technicky je to náročnější než jedno. NIc víc,nic méně. Já rozhodně nejsem z těch,co by si mysleli,že mít jedno dítě je oproti dvěma brnkačka. Chodím na diskuzi jednomamek a víc co zažívali některé od začátku s mimčem s kolikama nebo ho nemohli zabavit a bylo ukňourané v noci nespalo.......a já takovéhle věci vůbec neznám,takže v té době jsem to měla i s dvojkama jednoduší než s takovým jedním dítkem. Teď když se hejbou je to asi větší honička,ale třeba za rok už si zas víc vyhrajou spolu a budu mít naopak větší pohodu než maminka s jedním dítětem,které jí bude pořád vyžadovat. Mrzí mi a dotýká se mi,když je někdo unáhlený v soudech,aniž by se zeptal. Tak příště prosím startuj raději na ty maminky dvojčat o kterých víš,že si myslí to co ty jsi uváděla ve svém příspěvku. 😉

ia.
9. srp 2010

ahoj, já po manžovi nevyžaduju extra pomoc v domácnosti, ale co se týče věcí okolo baráčku, tak mě ani nenapadne sekat zahradu nebo natírat zahradní nábytek, a na oplátku po něm nevyžaduju vaření, žehlení, nebo vytírání. Prostě to na MD stíhám, kdyby to tak nebylo, tak bych si řekla o pomoc. Pro mě je důležité, že manžel věnuje svůj volný čas mě a synovi, těší se na něho, uvědomuje si, jak rychle to všechno utíká, takže přichází z práce a věnuje se malému, večer ho koupe a občas uspává, a hlavně oceňuju to, že tak 4x týdně nejméně vstává ráno s malým (v 6h), mě nechají do 7h spát, udělá mu čaj, snídani, hraje si s ním a pak fičí do práce.

berenika39
9. srp 2010

u nás to jde taky samospádem, mm se stará sám a dobrovolně a o všechno, krom domácnosti (auta,chod bytu, víkendové akce, plus věnuje každou volnou chvíli prckovi. já zase v pohodě obstarám domácnost, nevidím v tom problém. pokud je třeba , jsme schopni si role vyměnit, ale obecně to máme klasicky rozdělené na ženské a mužské práce. manžel nepere,nevaří, nežehlí, nevytírá, já neměním olej u aut.
společně obstráme velké nákupy.

brisalek
9. srp 2010

jo holky jen problem je v tom, ze olej se meni jednou za rok a dneska uz to delaji spis v servisu pri kontrolach🙂🙂, ale vari , pere uklizi a zehli skoro kazdy den🙂 a kdyz nemame barak tak manza vlastne nedela skoro nic🙂. Ten muj je tak stredni cesta. Snazi se pomoc, ale spis co se mu naridi sam to nejak nikdy nepochopi co by bylo potreba ☹ a jak pisete vsechen volny cas venuje nam.

A urcite si to kazdy nastavi jak mu vyhovuje🙂

Myslim to spis obecne, ze jsem v tohle asi dost feministka, protoze me rozciluje jak se obecne muzi v tomhle podporuji, ze nejake "zenske" prace delat nemusi....proc ja mam delat praci muzskou a nosit domu penize, aby rodina mela to co potrebuje???

brisalek
9. srp 2010

Jo a omlouvamse ,ale je to uz asi do jine diskuze, to moje filozofovani 🙂

tetes1
9. srp 2010

Když je barák,tak je to asi taky něco jiného než v bytě,okolo baráku je pořád spousty práce v bytě toho myslím tolik není. A já zas nemám problém si vyměnit žárovku,dolít olej do auta,zajistit si přezutí gum,popřípadě si vyvrtat díru do zdi. Takže to víceméně nemáme rozdělené vůbec a každý udělá něco. 😉

brisalek
9. srp 2010

@tetes1 jo,jo asi tak. Ale teda tvuj manza je dobry s tim pranim, to muj byto nechall urcite mamince kdyz by to neudela ta moje i kdyz jsou obe doooost daleko🙂. Ale je to presne ono. Kdyz to udela chlap to je slavy🙂 Jako kdyby chvalil nekdo me , ze umim dobre zaparkovat🙂. Proste si myslim,ze normalni dnesi chlap by mel umet uvari a uklidit a vyprat , zehlit to uz je nane asi moc🙂. A melo by to byt normalni, ze kdyz je potreba udela to.

tetes1
9. srp 2010

@brisalek no,já jsem se taky nenarodila v jedné ruce s vařečkou a v druhé s žehličkou a musela jsem se to naučit,takže proč by nemohl chlap,když je to potřeba. Tchýně i moje máma se mu nabízely,že to udělají, on to odmítl,že prý by se cítil trapně,když to budou naše děti a on má ruce a nohy zdravé. 😉

brisalek
9. srp 2010

@tetes1 🙂 to je hezke, myslim, ze mas fajn chlapa🙂