Jak intenzivně se partner podílí na péči o dítě?

janicka006
5. srp 2010

Jak intenzivně se váš partner podílí na péči o vaše dítě?????S čím pomáhá(byť je to třeba domácí práce a ne přímá péče o potomka)???Je nějaká činnost,kterou dělá výhradně on???

kjajule
9. srp 2010

Mě třeba rozčiluje ta generace chlapů viz můj táta(cca kolem 50-ti)...On je teda superovej , ale doma nedělá nic...Dřez od nádobí snad v životě neviděl natož pračku , myčku, vysavač apod...Mamča mu ráno nosí i ponožky páč by si asi netrefil ani do vlastní skříně...je to jak starat se o malý děcko...
On to má prostě rozdělený na já chlap = auto, zahrada, zaměstnání
ty ženská = domácnost a děti...tenhle model mě teda dosti irituje... 😠
Oba moji rodiče chodí do práce ...ale jak já říkám mamča jde z práce do práce, natož můj táta jde z práce domů si odpočinout na gauč... ☹

kristi
9. srp 2010

@kjajule moje tchyne s tchánem to samo, ale maji to tak rozdeleny, mama mu nekeca do toho a tata ji nekeca do vareni, holt proste to tak je.

u nas doma tomu neni az tak jinak, my jsme si role rozdelili a vyhovuje nam to..ja do prace nemusim a ani nechci, tudiz je jasne, ze doma to stiham a muz si muze odpocinout po celodenni drine....kazdymu co jeho jes 🙂

dagina
9. srp 2010

@kristi a my si odpočneme kdy po celodenní dřině 🙂????

kristi
9. srp 2010

ja se nedru, mozna uvarim, pradlo dam do pracky, obcas neco do mycky a vyzhelim tak jednou za 10 dni....mne to nejak neubira energii....

kristi
9. srp 2010

btw. ja odpocivam ve vane, dam si ji kazdej den klidne na hodku, ctu si, jsem tam zavrena a relaaaaaax

berenika39
9. srp 2010

já nějak nevím, co by měl mm z těch domácích prací dělat....proč? pračka,myčka, to jde samo, vytřít,povlíknout, uvařit rychlovku - to je za kousek dopoledne hotový. celý den máme s petrem pro sebe. nežehlím. byt máme 100m2, jsme tu 4. nic, z čeho bych odpadávala únavou, mě nějak chlap v zástěře nesedí 😒 . ale je to jistě u každého doma jinak a nikomu neberu muže, co lítá s vysavačem.

kristi
9. srp 2010

@berenika39 asi tak 😉

berenika39
9. srp 2010

@kristi no ten můj se je schopnej postarat, když jsem byla v nemocnici, přežil, mě jen někdy připadá, že by některý ženy chtěly, aby chlap vydělával horentní sumy, pak se doma vrhnul na domácnost, obstaral děti a ještě servisoval byt a auta, zahrada aby kvetla a nákupy a čerstvé pečivo po cestě domů koupil......co potom zbyde na ženskou?
a k tomu se předpokládá, že všechen volný čas věnuje výhradně rodině, víkendové výlety, procházky s dětmi, vyčítá se jim každý samostatný program....to si myslím, že toho chlapa udusí, dřív nebo později. čas mateřský dovolený je výjiměčný, na všechno plno času, já vím, že až začnu chodit do práce, bude to trochu hektičtější, ale myslím, že není nutný si vyrábět z domácnosti druhou směnu.

podotýkám, to je můj názor a nikomu ho nenutím, vím, že to v každé rodině jinak.

lenkabu
9. srp 2010

Mně stačí když bude vydělávat ty horentní sumy 😀 😀 😀 Doma vyžaduju péči o děti,jsou taky jeho že. Domácnost se dá zvládnout,nicméně kdybych nemohla tak to umí taky.

berenika39
9. srp 2010

@lenkabu ale jooo, jenže pro mě péče o děti znamená trávit s nima čas, blbnout, koupat, učit zlobit a tak. a to musí ten chlap chtít sám od sebe. musí se popostrčit, to je mi jasný. takovéto "tady máš dítě a starej se, já už toho mám dost", to ho spíš odradí. takže péče o dítě je jasná, jen ne na povel a v případě mužovy nechuti to může být kontraproduktivní.

dadous
9. srp 2010

tak naš tatka pomaha 😅 zrovna dneska si vzal malou že s ní pujde udělat kolečko aby usnula a ja si mohla vyluxovat 😵 za 5 minut byl doma, že mlada strašně řve a nemuže ji utišit, tak jsme si to prohodily a zbytek vyluxoval on a ja uklidnila nikču 😀

berenika39
9. srp 2010

@dadous bingo, mm dneska navečer jel s malým do tesca pro pití a vrátili se s holou pr...í. doslova. teda jen prcek. už nemá plíny od zimy, tak ani nenosíme náhradní oblečení. mm ho vozil v takovým tom košíku-autě, a peta byl tím tak zaujatej, že se počůral. to auto je zespod děrovaný, takže to vykapalo ven, no ostuda, ale chlapi....znáte to 😀

dadous
9. srp 2010

@berenika39 no a ted budou v tescu zkoumat co jim to tam vyteklo 😀

berenika39
9. srp 2010

no na to jak přinesli nacucaný kratasy tak to snad nebylo tak strašný 😀 .
musíme k tématu: 😀

jinak oboje naše rodiče se k stáru totálně pomátli, protože (a oboje to mají naprosto stejně!!!! 😀 ) si ted v důchodu postupně mění role, děda se stará o babičku, vaří, myje nádobí, luxuje, babička sedí u telky u telenovely a plete košíky z papíru. tak nevíme, co nás na starý kolena čeká.

brisalek
9. srp 2010

@berenika39 me jen berenika pripada, ze to co pises, ze nektera zena ceka od chlapa" horentni sumy..." cela spolecnost ceka od zeny a to je normalni??? jo??? Ach vy supermatky, superzeny??? . Chudaci ty nase holky, co si vezmou vase syny🙂 🙂.
Ja jsem vydelavala horentni sumy, pekla, varila, zehlila....ale nechapu proc bych to mela delat jen ja??? a manzel, ktery vydelava jen o par tisic vic nez ja, ma stejne narocnou praci...ma prijit domu pohladit deti, pochvalit veceri v lepsim pripade🙂a jit na tenis... a ja uvarit, napsat ukoly, vyzehlit...a jeho urputne chvalit , kdyz po mesici upozornovani vymeni zarovku🙂 🙂.

berenika39
9. srp 2010

@brisalek ano, máš pravdu. nepouštím se do konfliktu. máš svůj názor a já svůj. to doufám nevadí.

petule246
9. srp 2010

@berenika39 - mm se vrací z práce kolem 8, tudíž po něm žádné extra výkony snad ani nemůžu chtít, nicméně si myslím, že i chlap, který vydělává horentní sumy, po sobě může dát hrnek od kávy do myčky 😉 Nijak svého může nezotročuju, ale není mi sympatický model, kdy muž přijde z práce, žena mu přinese večeři a otevře plzeň a o víkendu se manžel odejde zrelaxovat na golf ... co se mne konkrétně týče nepadám únavou, ale někdy je ten stereotyp pěkná pakárna a jsem ráda, že mm si s prckem skvěle rozumí a tudíž je schopen a dokonce rád se o něj (především) o víkendu postará (vyloženě by mne mrzelo a vadilo by mi, pokud by pro něj byl čas strávený s prckem a se mnou otrava), také rád a výborně vaří a griluje, takže mi sem tam odpadne vaření a už vůbec mu nevadí cestou z práce nakoupit (většinou mu nechávám velké nákupy, každodenní menší si obstarávám sama). Co se úklidu týče - využívám ho celkem minimálně, ale uvidíme, jak ho zapojím po narození 2. mimíse 🙂

berenika39
9. srp 2010

@petule246 ale nidke jsem nepsala, že by měla ženská skákat a muž pískat. domácnost je jako firma, musej všichni makat, aby běžela, logicky - mm dělá všechno normálně jako já - tj. odnese ze stolu talíř, ponožky hodí do koše(na prádlo), smetí vezme, zubní pastu mačká od kraje, večer si pivko otevře sám a mě donese víno. já jsem psala, že se mi zdá zbytečné, aby dneska, když jde všechno jednoduše, byl chlap u plotny,luxu,s hadrem a smetákem. samozřejmě je blbost lítat kolem muže, který pohrdá prácí ženy a neváží si toho. my žijeme jako dva rovnoprávný dospělý lidi, podílíme se na většině věcí oba, ale v principu máme role rozdělené na ženskou a mužskou, v těch hlavních věcech.

petule246
9. srp 2010

@berenika39 - nepsala jsem to konfliktně ... oba musí makat, s tím souhlasím 100%. Ale na rovinu říkám, že ten můj musí přinést ještě něco trochu víc než jen výplatní pásku 😀 😀

berenika39
9. srp 2010

@petule246 v pohodě, já vím, mám k nějakému dohadování už daleko, to radši zmizím 😀 . mám to stejně, je to tak, že nestačí, aby muž "jenom" vydělával. pořád ale vím o 100 dalších možnostech, jak se může podílet na chodu rodiny, než jsou klasické domácí práce.

co dělají ty mamči, kterým muž doma vypere, vyžehlí,uvaří,vyluxuje? starají se o děti? ale to to se nevylučuje, tak co tedy? 😉

petule246
9. srp 2010

@berenika39 - stejně tak já vím i o 100 dalších možnostech, jak se může žena podílet na chodu rodiny, než jsou klasické domácí práce neboli i když máme doma pár dní špinavou podlahu, jsme rádi, že se máme rádi 😀 😀 😀

berenika39
9. srp 2010

@petule246 chápu, já taky chodím občas s mm a petou na pískoviště na zahrádku před naší hospůdku Pod lípou na jedno černé🙂)))

luckahr
9. srp 2010

pridavam se k mensine - kristi, berenika, naprostej souhlas ve vsem 🙂 jaky si to udelas, takovy to mas. Ale my jsme narod vecne si stezujicich, ze................no kdyz to vyhovuje i tem chlapum, ze stojej se zehlickou v ruce nebo tridej barevny a bily pradlo, atd...........v tom jsem teda konzervativni, mozna je to i tim, ze MM pracuje fakt hodne (takze chtit po nem, aby po vecerech jeste pozehlil mi prijde proste mimo) a nejak mi neprijde nezvladnutelny tu domacnost pofackovat behem dne.
dagina - celodenni drina 😅 co tim vsechno myslis?

kjajule
9. srp 2010

Každej to má hald nastavený jinak mě chodí přítel z práce v půl čtvrté a v práci se nepředře...Malej je živel a abych třeba jen uvařila tak musí spát jinak to prostě nejde...Přes den už spí akorát hodku až dvě a denně musíme aspon na 3-4 hodky lítat venku jinak by se neunavil a spát večer nešel...
Je to takovej mamánek a vyžaduje pořád pozornost sám si moc nezahraje...vyžaduje asistenci... 😀
Takže u nás je prostě normální že já dám nadobí do myčky a přítel ho uklidí...
A že žehlí přítel mi nepřjde nějak moc mimo...nevadí mu to načež já to nesnáším... A neni to tak že bych ho k tomu přemlovala nebo nutia prostě oba děláme něco a až je hotovo tak máme oba volno a můžem se věnovat taky jeden druhému... 😉

luckahr
9. srp 2010

kjajule, jasny, kdyz ma pritel takovou praci, asi je to o necem jinym, MM podnika, takze pracovni doba nekoncici a nadre se fakt dost, tak pak je jasny, ze kazda na to mame jinej pohled 🙂

k.ate
9. srp 2010

Tak u nás manžel pomáhá se vším, pere v podstatě jenom on... 🙂 Já ho taky neotravuju s tím, že někde praskla žárovka, že netěsní nebo málo teče kohoutek atd., pokud zrovna nemá čas... 😕 Máme to tak půl na půl a nevidím na tom nic divnýho 🙂 Ale v tomhle mám asi štěstí... 🙂
Já doma byla zvyklá dělat spíš ty "mužský" práce, protože táta s náma nebydlel a brácha to nějak moc neřešil... Takže se s manželem teď kvuli tomu tak trochu "bijem" 😀 Protože oba chcem dělat v podstatě to samý a některý věci nám prostě nejdou pod ruku ani jednomu 😀 😀 😀

No a k tomu mytí nádobí. S myčkou by mě to možná i bavilo, ale vzhledem k tomu, že myčku nemáme, je to občas pořádná nuda 😀

tetes1
9. srp 2010

V tomhle mám priority jasné,nepotřebuji k životu horentní sumy,chci čas otce svých dětí. Ani to není tak,že by manžel přišel z práce a začal obstarávat domácnost. Ale když třeba večer kouká na fotbal bez problému u toho žehlí a né protože bych mu to řekla,to bych si asi ani nedovolila (on by mi to taky nidky neřekl),ale protože ho to napadne. On hraje fotbal já hraju nohejbal a do toho sportujeme spolu (bylo to tak i před dětmi,ale častěji),vydělávala jsem více než on nebo stejně (ale o tom to podle mě není),chtěli jsme trávit čas spolu,tak jsme se prostě oba starali o domácnost. Nediktujeme si,vycházíme si vstříc každý dle svých možností a funguje to bez problémů. Každý to má jinak,hlavní je,když jsou oba spokojený ať tak nebo tak.
Ale je fakt,že asi jsem moc emancipovaná,protože bych nikdy neřekla, manžel jde s dětma ven a já SI vyluxuju. Přeci neluxuju pro sebe,ale pro všechny,neberu to jako svojí povinnost nebo něco,co dělám jenom pro sebe. Ale na druhou stranu jsem raději,když jde s dětma ven a já udělám práci,kterou s dětma nestihnu než aby žehlil a já si hrála s dětma v pokojíčku.Určitě čas otce strávený s dětmi je pro mě důležitější než když se podílí na domácích pracích.

tetes1
9. srp 2010

Ještě teda dodám,že máme oba asi zvláštní vztah k domácnosti než mít svíčkovou na dvanáctou,tak raději vypadneme ven na celý den a klidně dáme někde klobásu nebo suchý rohlík. Máme ty priority asi trochu někde jinde. Pro mě výběr mezi sportovním turnajem a neumytýma oknama jasně zvítěží turnaj,byť přes okna nebude pomalu vidět. 😅

dagina
10. srp 2010

@luckahr přesně to, co myslela Kristi o chlapech a jejich celodenní dřině 😀.

kristi
10. srp 2010

no, muj proste rano vypadne a dorazi vecer, a pro me by ztratil to kouzlo chlapa, kdyby tady lital s vysavacem. To on je zase sikovnej, kdyz mu 5x reknu,t ak vynese kos a nekdy mi udela i kafe ( ale slaby ) 🙂