Jak lze časově zvládat podnikání při miminku?

lacime
30. čer 2014

Milé maminky,

doufám, že si při mém dotazu nebudete klepat na čelo, ale zajímala by mne jedna věc a jelikož nemáme v mém okolí vůbec nikoho, kdo by měl miminko a celkově o dětech nevím v podstatě vůbec nic, tak si vlastně nějak celé to mateřství nedovedu představit. Abych se tady zbytečně zdlouhavě nerozepisovala, tak moje otázka zní: jak moc lze pracovat při péči o mimčo? Opravdu se omlouvám se hloupý dotaz, ale zkrátka si to nedovedu představit. Podnikáme s manželem a moje práce je hooodně o práci na PC, schůzkách s klienty (např. 4x týdně 2 hodinová schůzka), zařizování věcí v terénu (jízda autem, tam něco domluvit, zase jet dále..) a pak cca průměrně 3x měsíčně jsme s manželem pryč úplně na celý den (od rána až do noci). Například by mne zajímalo, jak moc je reálné, že vůbec něco na tom počítači stihnu udělat a budu moci si třeba prcka vzít sebou na pár hodin na "pracovní výlet"? Asi to taky hodně záleží, jaké miminko je a nelze to paušalizovat, že?
Problém je totiž to, že si nemohu dovolit přestat pracovat třeba na pár měsíců, či dokonce let, takže budu muset chviličku po porodu zase naběhnout, i když budu se snažit předat práci třeba více manželovi, ale to půjde minimálně. A právě kvůli naši firmě už jsme párkrát miminko "přesunuli na další rok" a to už více nechci, chtěla jsem být vždy mladá maminka a to už ani teď nestíhám, takže už to nechci dál oddalovat a říkat si, že potom a potom....
Jo jinak máme babičky, které můžou čas od času pohlídat (např. jak budeme celý den pryč), ale nejde to tak pořád, případně chůva, ale raději opravdu minimálně, taky si chci prcka užít! Děkuji za rady a ještě jednou se omlouvám za stupidní dotaz 🙂

moudivlacek
30. čer 2014

zalezi na miminku,me malej od narozeni do roka nespal za den ani vterinu a porad jen plakal, takze si to ani nedokazu predstavit s tou praci, max po vecerch nocich, ale zas pokud by mimco casto vstavalo v noci, tak nevim, jak dlouho bys ten kolotoc zvladla, asi bych mimco neodkladala, pracovat budete oba s manzelem asi do duchodu 😀

kathy.skal
30. čer 2014

no jako...bez babiček bych si to nedovedla představit. Já sice nepodnikám, ale pracuju ve firmě, kde mám domluvenou práci z domu, je to taky hodně práce na pc. Dokud byly děti malé, tak do 1 roku, tak práce celkem šla. To mají děti pravidelný rytmus - najíst, napít, přebalit a spát. S tím, jak děti začaly chodit a víc si vynucovat pozornost, už to šlo těžko - člověk se nemůže na práci soustředit, dělá chyby, když potřebuješ přemýšlet (v mém případě např. na reklamací), děti dělají rámus a přemýšlení nejde. Musela bys mít hodně hodné dítě..ale to dopředu nikdo neřekne

barborka09
30. čer 2014

@lacime Dokud nebudeš mít dítě doma a nebudeš vědět jaké povahy dítě je tak vše tady je pouze teorie. Taky jsem chtěla ihned po porodu občas pracovat a měla jsem to štěští, že malá byla hodná a dalo se to nějak zvládat. Občas pohlídala babička. Ale mít dítě které měla ségra tak neuděláš vůbec nic - malý neustále plakal, spal minimálně, neustále vyžadoval pozornost. S takovým dítětem je člověk vůbec rád že se občas nají, trochu uklidí a ne ještě pracovat. No nicméně i kdybys měla štěstí na hodné miminko, tak to bude pěkný záhul. Ostatní kámošky když jím dítě uslo, tak si šla odpočinout taky, večer uspaly dítě, v klidu sedly k televizi nebo ke knížce. Kdežto já každou chvíli seděla u počítače a místo oddychu jsem pracovala. Je pravda že práce nebyla pravidelná, takže jsem si taky mohla občas odpočinout. Tak držím palce ať se mimi brzo povede no a až to bude tak to prostě budeš řešit podle aktuální situace. Dopředu to fakt nenaplánuješ.

hhanca
30. čer 2014

Já bych určitě nespolíhala na to, že miminko bude spací a "hodné". Obecně nemám ráda, označení hodné miminko, protože přece to, které pláče není "zlobivé", jen ho něco trápí!
Já si taky malovala kolik toho stihnu a jak budu manželovi v podnikání pomáhat...to byla teorie! Praxe ale naprosto jiná! Náš prcek byl od narození plačící miminko, měl velké problémy s bolestí bříška a nic jiného než chování a houpání na míči nezabíralo. Pak taky často papal, nechtěla jsem vůbec dávat UM, tak jsme kojili třeba co hodinu. Prostě ten den tak rychle utekl a já jsem byla večer tak unavená, že nějaká další práce byla teda úplně odepsaná. První rok byl nejnáročnější, teďka mu je 16M a je to podstatně lepší. Hlavně už přes den spí, což dříve bylo tak 10 minut pokud jsem ho nechovala a nehoupala 🙂 A hlavně už spí celou noc! Do roka jsme vstávali 6-15x za noc a to je člověk rád, že pak přes den funguje.
Ale opravdu je každé dítko jiné! Známá ani nevěděla, že nějaký miminko má, spalo celou noc od narození a přes den vydrželo ležet jen tak v postýlce a koukat...to fakt neznám 🙂

cabalkova
30. čer 2014

@lacime Naprosto tvuj dotaz chapu, jsem ci byla jsem ve stejne situaci, bez moji prace se neobejdeme. Mam tedy oproti tobe vyhodu, ze delam na pocitaci z domova a nejsem limitovana schuzkami ani pracovni dobou nekoho jineho, takze v tomto ohledu to mam jednodussi. Ze sve zkusenosti bych ti doporucila, abyste s manzelem praci preorganizovali tak, abys ty mela na starosti jen ty pocitacove veci a ty vyjezdy obstaral manzel. V ramci dne ci noci si myslim, ze si cas na prac vysetris (kdyz mi kamaradky rikaly, ze to nepujde, tak jsem jim proste odpovidala svym heslem "nechtel, musel", proste kdyz vis, ze to bez toho nepujde, tak si to nejak zaridis i za cenu nocniho nespani ci ranniho vstavani), ale dvouhodinove vysadky s dojezdem na presny cas si myslim, ze nemusi fungovat nebo by pro tebe byly za cenu zbytecneho stresu. Taky hodne zalezi na tom, jake miminko bude, a hlavne sama to vidim ted u druheho prtatka, ono to strasne rychle utika, tak si ho budes chtit taky uzit a ne jen porad pracovat. Ja toho stiham docela dost, ale mam treba vyhrazeny jeden vsedni den v tydnu, kdy jsem proste s detmi a vsechno pracovni hazim za hlavu, ne ze bych nemohla pracovat nebo je nemela kam dat, ale proste je to nas spolecne prozity cas a vzdycky mam pocit, ze je to pro me obrovska odmena, ze je mam a muzu s nimi takhle byt... tak i tohle nejak zarad do sveho uvazovani. 🙂 Drzim palce, at vsechno klapne podle tvych predstav.

javva
30. čer 2014

Záleží na miminku a na práci. Třeba u tebe bych to těžko představovala. Pracuju jako kosmetická poradkyně, je to jiný styl práce. Zatím nikomu nevadilo, že mám s sebou dítě. Ale co na to řeknou tvoji obchodní partneři to nevím. Byla bych tebou, pátek bych udělala víkendem a byla bych s dítětem. Od pondělí do čtvrtka by se o dítě starala chůva. Asi tak.

suzief
30. čer 2014

Podle me to moc skloubit nejde.bud si najdete chůvu nebo pracovni posilu, obojí dělat na 100℅ nelze. Leda dočasně dokud bude energie ale podle me člověk musí vždy něco obětovat, když se chce posunout v životě dal.

jajulin
30. čer 2014

@lacime Jak psaly holky přede mnou, hodně záleží na povaze miminka, ale určitě i na tvé povaze - jestli si dokážeš věci zorganizovat a jsi vnitřně disciplinovaná. Když musíš, tak musíš. Pro mě bylo nejnáročnější období od 6 do 18 měsíců dětí. A paradoxně jsem zjistila, že při dvou dětech mám víc času než při jednom 🙂. Já se dva roky věnuji podnikání, ale jen na dvě dopoledne v týdnu. Středeční dopoledne hlídají manželovi rodiče, páteční dopoledne manžel. Když nemůže, vezmou to opět rodiče, jsou v důchodu. Plánuji se k tomuto systému vrátit opět v únoru 2015, kdy miminku budou 4 měsíce, starší dva budou chodit do školky. Pro mě je nejdůležitější příslib hlídání od rodičů, bez toho bych se mohla jít klouzat.

antoinet
1. črc 2014

Mám kolegyni, která pracuje s malým dítětem, dostala pracovní nabídku, kterou nechtěla odmítnout, protože by se už neopakovala a vysvětlovala mi, jak to má zařízené. Pomáhá jí mamka a manžel, mají přesný rozpis toho, kdy kdo kde je a kdo se stará o dítě. Ona je pryč 2 dny v týdnu, jinak pracuje na noťasu a mobilu, když dítě spí, takže nemá přes den čas na domácí práce a odpočinek, uklízí, žehlí apod. v noci a kdy odpočívá, to nevím. Prý jim to funguje, ale dítě si podávají ve dveřích. Chci tím říct, že to určitě jde, ale jen při výborné organizaci. Já bych to třeba nedokázala, dítě mám hodné, ale každý den je jiný - někdy hodně spí a udělám resty doma, jindy si chce hodně hrát, pak třeba jdeme na očkování a je pár dní uplakaný a chce se jen chovat nebo když je horko, pije každou hodinu (kojím), navíc i já potřebuju doplňovat energii, občas si schrupnu, mrknu na koníka apod., takže si to nedovedu představit.

makuka88
1. črc 2014

Zdravím, já jsem živnostník a neumím si představit, že jsem 5 let pracovala na něčem co teď nechám plavat .... Takže normálně budu pracovat s malým ....jsem vděčná za to, že to jde a upřímně, sedět doma na rodičáku a koukat do zdi se mi vážně nechce ... Asi nikdo neodhadne jak bude mít "hodné" či "zlobivé" miminko, ale myslím si, že 3x -4x týdně si na chvíli odskočit do práce, nemůže být na škodu...další věc jsou peníze .... 🙂 Takže za mě ano, zcela normálně ... je to jen můj názor ...

nkubountova
1. črc 2014

@lacime Podnikám a s mimčem rozhodně nehodlám přestat, už jsme domluveni, že na mateřskou půjde skoromanžel a po mateřské se do podnikání přidá🙂)

jahodarka
1. črc 2014

@lacime jde to! 🙂 mam svou ucetni firmu, zamestnavam nekolik lidi, ale uctuji i ja sama nekolik firem, navic sama delam veskery obchod a vedeni firmy, lidi mam jen na uctovani. Pracuju celou dobu bez preruseni, nemam ani jednu babicku, nemam chuvu na stale hlidani. Je to o organizaci casu a taky samozrejme povaze tvoji a miminka jak uz psaly holky prede mnou. Navic se to postupem casu taky meni.
Ja hodne pracuju po vecerech a po nocich nebo kdyz deti spi pres den, cca do roka jsem dite vzdy brala na jednani s sebou, to jeste celkem slo a kdyz ne, vyuzivam bud na chvili chuvu nebo takova ta hlidaci centra/soukr. jeslicky, kde hlidaji miminka od narozeni klidne i jednorazove na par hodin nebo cely den.. Ted cekam treti dite a vzhledem k tomu, ze mezi nejmladsimi nebude rozdil ani rok a pul, obavam se, ze uz to asi tak zvladat nebudu a budu muset nejakou svou praci predelegovat na nekoho jineho, ale rozhodne ne celou. Je to neco za neco, rozhodne nesmis mit trndenci byt dokonala matka... Ja mam pani na uklid a na zehleni, to uz bych opravdu nezvladla, obcas tu neni kam slapnout, na druhou stranu normalne temer denne varim, pecu, hraju si s detma. Ze zacatku ti mozna bude chvilku trvat, nez ziskas patricnou moralku a naucis se prinutit k praci pres to vsechno, ale jde jen o zvyk, takze se neboj, hlavni je chtit. 🙂 drzim palce!

lacime
autor
4. črc 2014

@moudivlacek
@kathy.skal
@barborka09
@hhanca
@cabalkova
@javva
@suzief
@jajulin
@antoinet
@makuka88
@nkubountova
@jahodarka
Holky moc Vám děkuju za Vaše příspěvky a rady. Já jsem nakonec došla k závěru, že jelikož stejně mimčo chceme, jelikož není na co čekat, vhledem k věku a firmu, kterou pár let buduji, k ledu taky nepoložím, takže prostě to nějak bude muset jít. A jak moc to půjde, zda budu moct pracovat jako dřív, nebo o něco méně a budu potřebovat pomoct, či nebudu moc pracovat skoro vůbec, to se prostě uvidí. Protože tak jako tak, nějak se to vyřešit bude muset, ale tento most budu muset přejít asi až k němu dojdu. Takže se tím pokusím nestresovat, ono to prostě nějak bude muset jít 🙂 Protože stejně to asi dopředu nijak nevyřeším, protože taky jak jste říkali, záleží na miminku i dalších okolnostech a to teď předem prostě člověk nemůže odhadnout. Každopádně jsem moc ráda, že se tu objevili i názory ze stran podnikatelek, že to jde, tak třeba to zvládneme taky! 🙂

lacime
autor
7. črc 2014

@jahodarka jahodarko, můžu se, prosím, ještě zeptat na to, jak je to pak s rodičovskou a mateřskou? Já jsem si začala platit nemocenské (115 Kč). Ale abych pak dostala rodičovskou, tak já sama nemohu pracovat, ale musí to jakoby vykonávat někdo za mě? Problém je v tom, že zaměstnance nemám, jen manžel se mnou dělá, ale neofiko. Takže pokud já někoho zaměstnám, bude to v pohodě, nebo se mi to ani neoplatí? Problém je ale v tom, že nemáme provozovnu, vše děláme doma a v kanclu. Nevadí to, že provozovnu nemáme? A ten zaměstnanec musí být na HPP, nebo stačí třeba dohoda, či jinak? Nikdo mi na to pořádně nedokáže odpovědět, tak jsem doufala, že Ty bys mohla vědět 🙂 Děkuji 🙂

lacime
autor
7. črc 2014

@jahodarka jahodarko, můžu se, prosím, ještě zeptat na to, jak je to pak s rodičovskou a mateřskou? Já jsem si začala platit nemocenské (115 Kč). Ale abych pak dostala rodičovskou, tak já sama nemohu pracovat, ale musí to jakoby vykonávat někdo za mě? Problém je v tom, že zaměstnance nemám, jen manžel se mnou dělá, ale neofiko. Takže pokud já někoho zaměstnám, bude to v pohodě, nebo se mi to ani neoplatí? Problém je ale v tom, že nemáme provozovnu, vše děláme doma a v kanclu. Nevadí to, že provozovnu nemáme? A ten zaměstnanec musí být na HPP, nebo stačí třeba dohoda, či jinak? Nikdo mi na to pořádně nedokáže odpovědět, tak jsem doufala, že Ty bys mohla vědět 🙂 Děkuji 🙂