Jak spíte s malým miminkem?

mysicka_lb
15. čer 2014

Ahoj maminky, objevila jsem tu několik diskuzí na téma, jak spí vaše miminko, kolikrát se budí za noc apod. Ale mě by zajímalo, jak spíte vy samy od té doby, co máte dítě. Např. můj malý usíná okolo desáté hodiny večer, ale já sama jdu spát až okolo půlnoci. Pak se budí okolo 4.30 ráno, hodinku nakrmím a poňuchňám a spíme dále co cca 8h ráno. Pak opět cca hodinku nakrmím a pohraju si a spíme dále do cca 11h. Pak teprve vstáváme. Takže když to sečtu, vychází mi v ideálním případě okolo 8 - 9 hodin spánku pro mě, což mi přijde akorát, vzhledem k tomu, že je ten spánek několikrát za noc přerušovaný. Setkávám se ale s názory, že jako matka NESMÍM spát tak dlouho a snad ani NESMÍM být vyspalá a v pohodě.... Tak mě zajímá, jestli opravdu každý drží běžné ráno okolo sedmé až osmé hodiny. A pokud ano, zda je pak po prokojené noci opravdu vyspalý, nebo vstává prostě proto, že je "ráno". Jaký režim spánku máte s malými miminky vy?

gosa22
15. čer 2014

zhruba do půl roku jsme si s myšákem pospinkávali třeba do 11 h, jak se probudil, dala jsem si ho k sobě...taky usínal až kolem desáté...pak se to posouvalo, ubývá spánku přes den a dnes kolem osmé už chrní, bez nucení, je prostě vyběhaný a spokojený 😉 přes den si s ním doteď ráda lehnu, vstáváme po sedmé ráno, tak proč se nedospat? nevidím v tom nic špatného...necítím se za celý rok vyčerpaná, ani vycucnutá...jen tak akorát přirozeně občas unavená, ale nijak zdrchaná, že mám malé dítě...naopak...moooc si to spolu užíváme a neznám nic krásnějšího, než když mě myšáček obejme kolem krku a po obídku mi funí do obličeje a spokojeně odpočívá...a já s ním 😉 😉 😉

gwennie
15. čer 2014

@mysicka_lb Jéé, prosím tě, buď ráda, že můžeš takhle spát! Co je ti do názoru ostatních... takové blbosti ti můžou říkat snad jen ti, co závidí, že u nich to tak nejde:-P vžyť spánek je základ! Bez spánku není energie, imunita, nic! Klidně pospávej celý den, když ti mimi přes den nespí... Buď ráda, že máš zatím jen jedno a jde to takhle dělat 🙂

melodygirl
15. čer 2014

Co je to za nesmysly, že matka nesmí být vyspalá???? 😀 😀 😀 Kdo to tvrdí???Ty to máš úúúúplně krásné. A děláš to nejlíp jak být v pohodě a fit. Sice mrňous se kojí dlouho, ale vstávat jen dvakrát za noc je opravdu luxus. Moje malá se budila v tomto věku tak cca 3x, ale pila rychle cca 8 minut a hotovo. Ale věkem se rytmus spánku mění. Pokud máš pohodové dítě, tak s největší pravděpodobností budeš mít i do budoucna noci klidné. U nás se to zhoršilo ve 4 měsíci, kdy se začala budit co hodinu až dvě, a to trvalo téměř do roka a třičtvrtě, což jsem tedy kojila. Ale nešlo o hlad, ale lehčí spánek, mám dost náročné a dráždivé dítě. Nyní jsou dceři skoro dva a půl a budí se i 4 x za noc, s tím že spí cca 12 h, protože od roku a půl přes den spí zřídka kdy. Takže u mě bylo pravidlo, když dcera spí, spím taky, protože mě nikdo v noci nezastoupí a i přes to jsem to odnesla zdravotně. Takže nechápu ty masochistky, které tvrdí takové nesmysly 😀

jija
15. čer 2014

@mysicka_lb obe deti spi max do 8, takze budicek mezi 6 az 8 podle nich, nejradsi jsem kdyz se mi podari vstat o neco driv nez oni - umyju se, najim a prevliknu, mam to radsi nez vstavat a delat vsechno az s nimi
Ale vyspana jsem, nevyspana jsem byla kdyz se narodil maly protoze do 3 mesicu spal akorat od pulnoci do 6 ale pak zacal spat od 10 do 8 a pak usinal uz v 8 takze to uz se spalo super🙂

milmic
15. čer 2014

@mysicka_lb Nebudu to brát jako provokaci. 😀 😀 😀 Ne vážně, to je báječný! Co bych za to dala.
Mě obě děti vstávaly jako maličký co 2 hodiny, s tím rozdílem, že dcerka spala do cca sedmi hodin a syn tak do půl páté. 😝 Ale přeučila jsem ho to!
Po prokojené noci vyspaná nejsem, ale co naplat, když dítě vstává no.
Já kdybych měla takto spicí miminko jako Ty, tak si budu užííííívááááááááát. 😎

hofka1
15. čer 2014

ano, provokace🙂 malej usíná 8-9 večer (já kolem 11), za noc se vzbudí několikrát s řevem, sice hned zas zabere, ale já se v kuse víc jak 3 hodiny nevyspala ani nepamatuju, ráno v 7 je totálně vzbuzenej, takže žádný další vyspávání pro měk tomu ještě jedno starší dítko co spát ráno taky nenechá .. ale zatím fungujou hormony, sice ráno pro mě nic moc, ale jak vstanu, oklepu to a jedu zas až do večera🙂

mysicka_lb
autor
15. čer 2014

Díky za odpovědi! Jen bych ještě podotkla, že zase takový spáč není - přes den pak už nespí prakticky vůbec, max na 15 minut občas poklimbá....

latkovkybrno
15. čer 2014

Jani 🙂 já jsem spala s Bertíkem od jeho narození a dodnes, kdy jsou mu za měsíc dva roky, tak tak činím kdykoli můžu a mám pocit, že si tělo o to říká. Nikdo teda neměl touhu to komentovat a když už tak asi jen moje máma a to naopak pozitivně a manžel taky pozitivně. Spi, spi a spi. Kdykoli můžeš a chceš ! A na ostatní se vyprdni. Jasan, jsou lidi, co spánek nepotřebují moc a lidé, co naopak více. Pokud se ty cítíš unavená, lehni si a spinkej. Maminka musí být odpočatá, aby taky měla nějakou trpělivost, energii apod. Nejsme roboti 🙂

latkovkybrno
15. čer 2014

@mysicka_lb Počkej, Vašík má 2 měsíce a skoro nespí přes den ?? 😕 Tak to by mě zabilo.. Nespavé dítko je moje noční můra, poněvadž já jsem spavec veliký a teda Hubert naštěstí po mě.. A jakto, že nespí ? Pláče ? Nebo prostě nepotřebuje a jen kouká. O to více musíš být unavená, ne ? Je potřeba, abys tu energii někde nasbírala.

mysicka_lb
autor
15. čer 2014

@latkovkybrno Jj, přes den už pak toho moc nenaspí, to už se mu musím věnovat, povídat si s ním, chovat ho a tak.... Max na chvilku poklimbá, ale to stihnu s bídou umýt lahvičku po krmení, dojít si na WC apod. Dělám pak prostě všechno s ním, ale to se celkem dá.... Většinou nepláče a jen tak kouká, nebo si "povídá". Plakat začne jen ve chvíli, kdy se mu nikdo nevěnuje nebo když se nudí. Musím mu pořád dávat nějaké podněty, ale naštěstí je pro něj zatím dostatečně zajímavé, když před ním věším prádlo, vezu ho v kočárku nebo mu pouštím broučky na kolotoči. Přes den už si pak ale rozhodně neschrupnu ani neodpočinu, tak mám holt dlouhou noc.

latkovkybrno
15. čer 2014

@mysicka_lb Jani tak to potom ti, co ti říkají, že jakoby nemáš nárok být unavená nebo tak, jsou úplně mimo. Já na tvém místě bych padala na hubu a hodně. Věnovat se dítku na 100% je nádherná a moje nejmilejší činnost, ale nemít přes den aspoň hodinku oddech, tak bych byla asi protivná. Hubert spí po obědě dodnes 2-3 hod.. a jako mimi spál i více a v noci 12 hod. Když se ještě budil na jídlo, tak ano, byla jsem více unavená, taky mi přerušovaný spánek bere energii. No, nejsem na to hrdá, závidím supermatkám co to tak necítí, ale nechci si na nic hrát, prostě je to tak a noční vstávání nepatří mezi moje hobby.

marton
15. čer 2014

@mysicka_lb Taky závidím 🙂 .Se všemi dětmi jsem spala kdykoliv to šlo,tj,kdy spaly i oni.Dopoledne i po obědě.S dvojčaty jsem se celou noc vyspala až nedávno, a to jim budou 4 roky 😒 .

barinkas
15. čer 2014

@mysicka_lb máš bezva mimčo 🙂 ale já měla taky... malá jak byla mimi, tak chodila teda spát pozdě, nechtěla, usínala kolem 11 až a s řevem, krmila jsem ji kolem 4-5 ráno a pak spala často i do 11... já samozřejmě taky, nevidím na tom nic špatného. Nikdy jsem nebyla utahaná, v tom byla a je zlatá 🙂 Když byla malinká od narozené, spala pořád, jen jsem ji budila na kojení přes den. Pak trošku větší, spala po obědě a večer jak kdy kolem 5 tak na hoďku. Od cca 8 měsíců spala už jen po obědě, 1,5-2 hodiny. Noc celou. Ovšem teď bude mít 2 roky, chodí spát kolem půl 10, vstává mezi 8-9. Pak teda se musí unavit, ale po obědě spí i 4 hodiny 😀 V tomto dokonalé dítě, vše si udělám, navařím, uklidím, dám si kafe ...

zickemartina
15. čer 2014

Taky jsme byli posunuti na dlouhe spani cca od 22:00 do 10:00 jen kojeni bylo vicekrat za noc. potom se mu to zkratilo ze vstaval okolo 9:00 ale v 11:00 uz zase chrnel do jedny, potom se najedl pohral si sli jsme na hodku ven a mezi 15:00 a 16:00 hodinou mi zase na hodinku az dve vytuhl tohle jsme drzeli skoro rok az nas zacali vsichni deptat ze je to spatne ze je velky a ma spat jednou denne, tak abych mela klid jsme to odbourali ale poledni spani se nam nenatahlo - spis ted jednou za tri dny dospava tak ze mi v poledne naspi treba 4 hodiny. nebo usne pozdeji a spi az do rana .
uzivej a nenech si do toho kecat.!!!!!!!!!!! to je mezi tebou a prckem - az se mu to prestane libit spat te nenecha!!!!!

pisisvori
16. čer 2014

@mysicka_lb vykašli se na ostatní a buď ráda, že to máš takhle. Já jsme ranní ptáče a dcera usínala v 10 večer, pak se od půl 1-1 budila x krát a v 5-půl 6 zase byla vzhůru...pak už spala jen po půl hodinkách (asi 3x za den), takže jsem neměla kdy vše dospat...a prostě ani při vysílení už jsem na povel (když třeba o víkendu vzal na hodinu manžel dceru ven) usnout nemohla jak jsem byla nevyspalá a vyčerpaná

helcenka
16. čer 2014

@mysicka_lb - to je nějaká blbina, ne? Když je o děťátko postaráno a navíc když ještě spíte společně, tak proč by sis nemohla pospat? Pokud vám to takhle vyhovuje, máš o všechno postaráno, tak proč ne. Nepotřebuješ být přece strhaná matka, nevyspalá. A když si stihneš přes den udělat, co potřebuješ byla bych naprosto v klidu.
Já třeba s prvním chodila spát po obědě, a to hlavně proto, že spal sice už jako malé miminečko celou noc (tedy cca od 21 do 5), ale budil se kolem 5 a už nespal, až pak po obědě. No a když jsem šla spát třeba o půlnoci, tak vstával v pět, to jsem opravdu vyspalá nebyla. Tak jsme po obědě na 2 hodinky ulehli spolu a bylo to v pohodě. Občas, když jsem potřebovala něco udělat, co s malým nešlo, tak jsem spát nešla, ale tak 5x do týdne ano. To víš, že jsem poslouchala kdejaké řeči, že si po obědě vyspávám... A co je komu vůbec do toho, hlavně když já jsem byla vyspalá a v pohodě, pak jsem s malým lítala v létě třeba do osmi do večera venku a unavená jsem nebyla a užívali jsme si to.
Když se nám pak narodilo druhé mimi, tak už to nešlo, protože každé dítko spalo úplně jinak, takže jsem byla dost vyčerpaná, protože druhá nezbeda se budila každou 1,5 hodinu až do roku a půl...
Takže naspi, co jde a na ostatní se "vyprdni" 😀 .

alverka
16. čer 2014

To je nesmysl 😀 . Užij si to, naše dítko taky spalo dýl jako malinké, teď už po 7me spát nemůžu, to už si chce hrát, taky chodím spát kolem půlnoci. Ale byla i doba když vstávalo v 6, takže 7 je supr . A samozřejmě, když to šlo, spala jsem klidně i do 9te, půl 10te, co bych teď za to dala! Ale nechápu, proč podobné nesmyslné názory vůbec řešíš 😉 .

chroustinka
16. čer 2014

@mysicka_lb bud rada ze to takto krasne dospis dopoledne s druhym ditkema ruznymi rezimy diky rozdilnemu veku deti to uz mozne nebude 🙂
P.S. me zase spi celou noc druhatko 🙂 od porodnice, takze v noci nevstavam jsem nevstavala nikdy, zato budicek mezi 6-7 ale to mi nevadi

andelka
16. čer 2014

Já bych spala kdybych mohla. Ale obě děti jsou ranní ptáčata, vstávají běžně odjakživa mezi 5 a 6h. A v noci se budili x krát. Takže abych dala dohromady aspoň 5h, musela jsem chodit do postele nejpozději v 21h. Dneska už je to dobrý, malej spí od 20h do 5.30 tak průměrně obvykle, se starším musím být někdy vzhůru dýl, když přes den spí, tak před 21h nezalehne. Ale já 21.30 ideálně už spím, prootže na ranní vstávání jsem si za 4 roky ještě nezvykla. Buď ráda že můžeš vylézt z postele v 11. 😉

caboonek
16. čer 2014

Užívej si to!!! Já jsem 3měsíce kojila co 2-3h, nebyl rozdíl mezi dnem a nocí, všedním dnem a víkendem...Byl to mazec...Měla jsem pocit, že jsem zestárla o 10 let. Od 4měs. se budí v 1h, pak pravidelně před pátou, ale vydrží se mnou v peřinách do 7ranní. Už jsme na UM z mých zdrav. důvodů, ale je to lepší a lepší. Spinká ještě hodinku dopoledne a odpoledne v kočárku na procházce. Když se mi ho podaří utahat, tak se vzbudí jen jednou za noc. Bude mít 5měsíců. To si potom připadám jako královna, vyspaná, odpočinutá. Už se nemůžu dočkat první noci bez probuzení. To bude oslava!!! A taky zajdu na kosmetiku a ke kadeřnici....jako pravidelně 😎

zelva
16. čer 2014

@mysicka_lb Tak takový luxus jsem tedy nezažila. S prvním klukem jsem vstávala v noci co tři hodiny. Byl jako na klíček, vždy po třech hodinách chtěl nakojit. Tehdy mi to přišlo hrozný, že takhle často musím vstávat, ale to jsem ještě nevěděla, co přijde s druhým synem 😀 Ten byl totiž nespavec, přes den spal třeba jen půl hodinky a to asi do jeho 9 měsíců. A v noci? V šestinedělí jsem k němu vstávala každou hodinu a čtvrt!!! Přesně takhle se budil na kojení. To byla vražda. Sotva jsem zamhouřila oko, už jsem zase vstávala. Sama nevím, jak jsem to tenkrát dala, když jsem se nemohla dospat ani přes den. Začala jsem také hodně pít kafe, které jsem do té doby vůbec nepila. No dala jsem to a jsem ráda, že se dneska krásně vyspím. Synovi je 2,5 let a spí teď přes den daleko lépe než když byl malinkaté mimi. 😀 😀

anetka1701
16. čer 2014

Měla jsem s oběma dcerama docela štěstí - v noci vstávaly, ale "napít a spát" a dost často jsem je nechávala spát semnou v posteli - na prsu (a já spala taky)... A je fakt, že jsem i dost spala přes den. Blbý jenom začlo být, když starší přestala přes den spát a já přišla o svoje polední spaní :oD To mi chybí doteďka a jsem ráda za každej den, kdy se mi ho podaří "urvat" - když třeba starší někdo hlídá nebo usneme po obědě u televize :oD Buď ráda že ti dobře spí a užívej si to - řeči že máš být unavená jsou jen závistné...

aemmi
16. čer 2014

@mysicka_lb To ti někdo asi závidí 😀 spi, když máš potřebu, já ji asi měla vždy nějakou menší a čas, kdy dítko spalo, jsem si radši užívala sama pro sebe. S první dcerkou jsem si na únavu nestěžovala, druhá spala šílěně, do půl roku věku usínala mezi půlnocí a druhou hodinou ranní a to ještě spala u prsa většinou, pořádně to zalomila, když starší vstávala. Unavená jsem byla, ale během dopoledne jsem to nějak rozchodila.

penelopaw
28. lis 2018

Spánek je velké téma a kdo většinou řeší spánek svého dítěte, dělá tak proto, že vlastně řeší ten svůj a je nevyspalý 🙂. Aspoň já to tak tedy rozhodně měla. U prvního dítěte jsem byla jako chodící zombie a měla jsem pocit, že umřu. Syn ovšem spal luxusně, pouze se budil, a mně trvalo vždy hrozně dlouho po každém kojení usnout, děsně dlouho jsem usínala a když už jsem se konečně začala nořit do takového toho hlubokého mrtvolného spánku, dítko se vzbudilo znovu. Navíc fungovaly hormony, takže stačilo, když přes celý byt dítě trochu víc zhluboka vydechlo, a já byla okamžitě vzhůru. Nakonec jsem začala spát s ním, takže jsem kolikrát kojila v polospánku, a byť se zprvu budil kolem 6. - 7. hodiny, zlomila jsem postupně jeho odpor a začal se mnou spát do 10 🙂. Protože jinak bych nebyla schopná vůbec fungovat. Když se pak narodila holčička, paradoxně jsem byla mnohem víc odpočinutá, i když se budila mnohe mčastěji za noc (ještě nedávno to bylo i 12x). Moje tělo nějak už najelo na nouzový režim a pokaždé jsem vždy ihned usnula, spadla do hluboké fáze spánku, a budila se odpočinutá 🙂. Vstáváme cca kolem deváté hodiny, takže nám toho sice ráno kupa uteče, ale jsme mnohem víc v pohodě (= já jsem mnohem víc v pohodě). Ačkoli připouštím, že bych klidně spala i do 11, kdyby ti malí prevíti nechtěli nakrmit a nebudili mne 😀. Sama jsem velký spáč, takže 6 hodin (a ještě přerušovaného) spánku by mi fakt nestačilo, v bezdětných dobách jsem byla s to spát i 12 hodin a ještě mi to bylo málo. Takže když se zadaří a jsem unavená (teď jsem navíc potřetí těhotná a jak hormony zase pracují, uprostřed noci se vzbudím a třeba i dvě hodiny čumákuju do stropu a nemohu usnout), lehnu si s dětmi po o., pokud se mi tedy podaří do postele nahnat i toho nejstaršího, který už po jídle spát odmítá 🙂. Nicméně pocit únavy mám permanentní, ale to nebude jen o spánku :D. Přijde mi, že každý to má jinak, můj muž je třeba schopen fungovat po 8mi hodinovém spánku, já fakt ne,. Kamarádka běžně vstávala s chlapečkem v 6, ale šli si pak třeba v 9 ještě lehnout a po obědě si dali znovu šlofíka. Takže bych to shrnula tak, že co komu vyhovuje, to je pro něj správné 😉.