Je pro 4měsíční dítě lepší řád, nebo neřád? 🙂

lrg
23. črc 2013

Tak předně, momentálně žádný řád nemáme i kdybych chtěla, protože dcera (4M) je kojená a krmím jí jak si řekne, ne podle hodin. Spánek na povel taky nefunguje, přes den spí jen chvilku v kočárku, nebo doma na hrací dece, ale jsou to jen takový dvacetiminutoví šlofíci. Rituál s koupáním taky nemáme, protože má at.ekzém, takže jí jen očišťuju a mažu, ale to dělám několikrát za den. Ale celkem se nám jí daří kolem 20h uspat v postýlce, kolem půlnoci chodíme spát s manželem, nakojím, vezmeme si jí k sobě a pak krmím každé dvě hodiny, do toho ještě přebaluju a mažu když je potřeba. Ráno se defintivně vzbudí pokaždé jinak, někdy v 6, někdy se válíme do půl 10 (ale to teda hodně vyjímečně 🙂 ) No nebudu to sálodlouze rozepisovat, chci jen říct, že každý den je všechno jinak, vařím, uklízím, chodíme ven pokaždé v jinou dobu, jak jsme napapaní, jak usne nebo neusne a začíná mě to trochu znervózňovat, protože mám pocit, že bychom nějaký režim mít měli ale nevím, jak jí ho zavést, chtěla bych ji třeba naučit spát v poledne, ale i kdyby byla sebeochrápanější, jak jí dám do postýlky, řve a řve. Takže to nechávám na ní, když si chce při hraní na dece zdřímnout, ale přijde mi, že celkově spí dost málo. Možná je ještě maličká, ale nevím jestli nějaký řád budeme mít i později. Manžel dělá krátký-dlouhý týden, takže jednou přijde domu večer, druhý den má zase celý volno, takže to máme každý den jinak. Do toho hodně si malou bere tchýně, ale ne každý den a ne ve stejnou dobu. A já nevím, jestli to tak není špatně, že nemáme žádný harmonogram, na druhou stranu když pročítám starší diskuze, kde holky píšou, že i uklízí v přesnou hodinu, nevím, jestli by mě taková těžká rutina nezabila 🙂

jika10
23. črc 2013

Ja tedy nevim, nase mala ma dost pevny rezim od konce 2M a myslim, ze to vyhuvuje jak ji, tak nam. Preci jenom vim, kdy si muzu jit neco nekam zaridit a muzu nechat hlidat babicku a i kdyz babicce rekneme v kolik ma papat, v kolik jit spat, tak se to dodrzuje. Mala jde vecer spat ve 20h, budi se na prvni jidlo v 5 rano a pak jeste spinka a budi se mezi 8-8,30h. V 10h dostane bastu, hraje si a v 11h jde spinkat a chrupe tak do 12,30h, ve 13h dostane bastu a pak si hraje, jdeme ven, kdyz tam neni vedro k padnuti a dalsi papani ma ve 4h, pak jde spinkat a budi se kolem 5h. No a v 7h vecer koupacka, jidlo a spat. Uz sama vecer o pul sedme zacina pofnukavat a davat najevo, jestli jsem nahodou nezapomnela. Asi mame tu vyhodu, ze mala je na UM a rezim se asi nastavuje lip, protoze vim, kolik toho snedla

schnek
23. črc 2013

řekla bych, že úplně nejvíc záleží na tom konkrétním dítku a té konkrétní mamince (spíš víc na dítku). Za nejdůležitější považuji spokojenost dítěte. Proč by ses měla řídit tím, jak to dělají ostatní? dělej to, co cítíš, že je správné. Vyhovuje vám "neřád"? super. Proč by tě mělo trápit, že jiným vyhovuje řád? Bavil by tě řád, který by tobě ani dítěti nevyhovoval?

ufo8
23. črc 2013

no podle mě záleží na každým dítěti a mamce, prostě si to udělat a zařídit tak, aby to oběma vyhovovalo. A podle mě je fajn tomu dítěti nějaký řád postupně zavádět, ale tím nemyslím s jídlem. Malý kojenec potřebuje jíst častěji a jinak než pak větší děti a navíc v těchhle teplech se může chtít třeba jenom napít a tak, takže kojení bych neřešila vůbec.
Já jsem u obou dětí začínala řád nastolovat u večerního usínání, taky jsem každý den nekoupala, dá se nastavit i jiný rituál než koupání, můžeš třeba zazpívat jednu písničku (já zpívám jednu ukolíbavku už 3 roky každý večer 😀 ) nebo cokoli jinýho, aby si miminko zvykalo na to, že až se ta věc udělá, že jde do postýlky a spinkat. Na spaní v přesnou hodinu je ještě malinká, každý mimčo potřebuje spát jindy a je zbytečný ji dávat spát když se jí prostě nechce, ty znervózníš a mimino bude zbytečně ječet.
Že si ji bere babička buď ráda a že je to pokaždý jindy to přece vůbec nevadí, vždyť přece dělat stejný věci pořád ve stejnou hodinu / minutu musí být úplně na palici.
A jinak má zkušenost s oběma dětma - když se jim tak nějak zrovna ustálily časy spaní, jídla, hraní si a já si na to zvykla tak někdo zamával kouzelným proutkem a hned to bylo zase jinak 😀 😀 😀

berynka
23. črc 2013

@lrg my to máme hodně podobné, jak popisuješ 😉 , jen já navíc do toho musím ještě nějak napasovat druhou dceru 🙂 . Jisté máme jen to, že když chci, aby malá v osm večer usnula, tak před tím musí spát nejpozději do půl šesté a koupeme ob den. Ostatní prostě řeším operativně.

petaov
23. črc 2013

Já myslím, že to děláš skvěle! Přizpůsobuješ se potřebám dítěte a tak by to mělo být. Mi bylo vždycky proti srsti vnucovat řád malému miminku. Tím neodsuzuji ty maminky, které řád mají, jen já jsem ho na své dítě aplikovat nechtěla. Kojila jsem, kdy si malý řekl, každý den spal jinak (a to spí do teď). Obecně se říká, že miminko najede na režim tak nějak samo. Někdo říká do půl roku, u nás to nebylo ani v roce. Po roce se nám postupně upravil režim s jídlem (i když ne vždy), ale vstávání a usínání je různé. Co se týče vstávání, jsem za to ráda, že nevstává pravidelně v 7h, ale občas si pospí i do 9h, někdy do 10h. Až bude starší, uvidíš, že se to samo upraví. Zastávám heslo, že do roka si dítě neumí vymýšlet a proto by se mělo skákat jak ono píská 🙂 Řekla bych, že do budoucna to mají děti bez řádu lepší, protože když se těm s řádem něco náhle naruší. můžou z toho být pak vykolejené 🙂

bjoucik.15
23. črc 2013

tak u nás je řád takový že ráno když se probudí má mlíko, večer koupačka, kašička a jde se spinkat. Tím můj řád končí. Hodiny neřeším a jelikož mám psa chodím ven venčit když si řekne. Tchýně a moje mamka si malou berou jak chtěj. Takže u nás jasný neřád a nějak nás to netrápí 🙂 jo ještě jestli se dá říkat řádem i obsah jídla, tak má stále stejné. Ráno mlíko, dopo ovoce, odpo teplé jídlo, sváča pribiňák nebo přesnídávka a večer kaše....

nerreidda
23. črc 2013

u nás se ten "řád" zavedl tak nějak sám 🙂 a dodnes to funguje,jsem za to ráda. Když to u vás funguje bez řádu, tak tomu nech volný průběh a neřeš to 🙂

zlatickamoje
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
favofrenki
23. črc 2013

Já jsem chtěla zavést řád hned, ale nepovedlo se. 🙂 Přestala jsem to řešit protože když už jsme na nějaký řád najeli tak malý zase poskočil ve vývoji nebo se něco změnilo a řád byl fuč. Ano je to i mou pohodlností 🙂 Až teď má náš den řád který se mění jen lehce podle toho jak dlouho malý odpoledne spí. Přišlo to tak nějak samo a já zjistila že jsem sama klidnější když vím co bude.

jancip
23. črc 2013

@lrg Tak jak píší holky, záleží na konkrétním dítku a mamince. My jsme strašně dlouho žádný řád neměli, když jsem si myslela, že už je nějaká pravidelnost, tak to bylo za chvíli zase jinak...Až teď bych mohla mluvit o nějakém "řádu", ale došli jsme k tomu tak nějak přirozeně a ne každý den to tak úplně je.

olcab
23. črc 2013

tak u nás je to hodně podobné,mám pocit že s první dcerou,jsme si zavedli režim tak nějak hned od začátku a hlavně už mi usínala někdy kolem 18-19hodiny,ale prostě druhá ne a ne, spát tou dobou nebude,usíná až tak kolem 21.hodiny( a to dřív usínala i ještě dýl..),prostě je to o tom dítěti a tomu ja se k ní přizpůzobíš,režim si uděláš časem a podle mě ho i nějak trošku zkoriguješ,přeci jen bude víc a víc aktivní ...u první jsem to taky neřešila nějak moc a naučila se spát po obědě,pak i sama... 😉

kachen
23. črc 2013

hele, asi tak jak pise @schnek. Souhlasim a dal uz jsem necetla. Moje nemela nikdy rad. Snad jen s obedem a naslednym spanim (kdyz jsme doma), pac na to se tesim uz od rana 😀 . Spis bych rekla, ze ma naucenej nas rad/nerad. A je to spokojeny a stastny dite. A my taky.

marecek4
24. črc 2013

záleží na Tobě,jak budeš do budoucna zvládat i ostatní věci a jestli si nějaký řád zavedeš ono s dětmi je stejně těžké cokoliv plánovat a dodržovat,spíš nezapomeň v tom neřádu myslet i na sebe a najít si chvilku na kosmetiku,kadeřníka a tak,aby jsi byla spokojená i Ty a ne jen mimčo,takže pro dítko neřád a pro Tebe miniřád 🙂

josefka
18. srp 2013

Ja myslim, ze zalezi na tobe, jak te rad ci nerad stresuje. Dite se prizpusobi. Ja jsem totalne neradova a jakykoliv pocit, ze neco musim v nejakou hodinu udelat me nervuje. Dceri jsem nerad nahradila zvyky. Takze napr. Spat chodi podle toho, jak se ji chce pres den a vecer podle toho, kdy spi naposledy pres den. Nicmene pokazde ma stejny ritual a vi, ze se jde spat. Navic oba pracujeme, ja prijdu v 5 a M v 6:30 a tak je mi lito, davat ji spat v 7 nebo v 8. Jidlo ma podle hladu resp. Podle toho, kdy se probudi. Kdyz vstane v 9, chce v 10 snidat a nebude ve 12 obedvat, proste si odpocitavam hodiny. Rad nam taky nevyhovuje, kdyz chceme nekam jit .... Takze mi zijeme v neradu a zije se nam dobre.

cibetkaa
19. srp 2013

My jsme pravidelný režim neměli od začátku a nemáme doteď. Dcera jí, když má hlad, jde spát, když je unavená. Prostě vycházím vstříc jejím aktuálním potřebám a funguje to naprosto skvěle. Je to pohodový, usměvavý miminko, který pláče opravdu jen tehdy, když potřebuje dát najevo, že má hlad, je unavená, nebo jí něco bolí. Naprosto v pohodě snáší různý výlety, návštěvy, nákupy apod. Když má hlad, je jí jedno, jestli jí nakrmím doma, v parku nebo v autě. Když je unavená, usne doma v postýlce, v kočárku i v autosedačce. Vyhovuje to takhle nám všem, takže nevidím důvod něco zásadně měnit. Samozřejmě je to individuální. Umím si představit, že je spousta dětí, kterým by to takhle nevyhovovalo a které pravidelný řád naopak potřebují. A myslím, že o tom to právě je - naslouchat svému dítěti a jeho potřebám a snažit se, aby bylo spokojené. Pokud vám tedy vyhovuje "neřád", nestresuj se tím, jak to mají ostatní a řiď se svou vlastní intuicí.

helulicek
19. srp 2013

Tak u nás máme "řád" 🙂 Ale vyhovuje to nám i dětem. Okolo toho 4měsíce jsme pomalu na něj najížděli - u nás tedy po obědě spát (starší už teď nespí každý den, ale v pokoji si chvilku sám hraje, odpočívá) a večer mezi 19,30-20h koupačka a spát (jinak maldší má taky AE, tak koupání není každý den), občas z něj vybočíme - dovolená, akce, návštěva atd. Násilím jsem to ale nějak nehrotila, pomalu jsme na něj najížděli...
Sestřenka jsou zas absolutní "neřádi" a taky jim to vyhovuje, hlavně že jsou děti spokojený.
Záleží jak to cítíš ty a dítě 😉

majajaja
19. srp 2013

Já myslím že řád je dobrý pro každé dítě - v jakémkoliv věku. Přece jsou i vnitřní hodiny a ten režim dává klid.

clare01
10. únor 2014

Taky se snažíme dodržovat řád, protože předtím jsme měli neřád 🙂 a bylo to hrozný.
Všichni strašně utahaní, nedalo se nic naplánovat, protože jsme nevěděli dopředu, kdy se bude vůbec krmit atd.
V noci ani nemluvím.
Co máme řád, je vše úplně jiné, vyspíme se, víme kdy půjdem ven, kdy bude kašička a spinkáme celou noc 🙂