Co je malý na světě, bojím se o něj hrozně moc

anastacia01
7. lis 2017

Co se narodil malej, pořád mam o něj strach. První rok jsem vůbec neridila auto, vyhybala jsem se dojizdeni kamkoliv,navstevy,nakupy atd. Po roce to bylo lepší, ale tyden jsem z plánované cesty nespala. Dnes je to ještě lepší, občas řídím, kdyz jede i přítel a uplne sama jsem si troufla jet tak 3x,kdyz mě k tomu situace donutila. Ale k věci,ze které nespim hodne dlouho a vidim to pořád před očima. Šli jsme s malym z prochajdy domů, u naseho baráku je parkoviště,kde syn s tatinkem hrali mezi auty na schovavanou. Ka stala opodál na chodniku a sledovala. Když tu najednou se vyritilo auto. Pritel za autem,malej před nim. Zustali jsme stát jak opatření, ja s malym jsme sr divali sobě do očí,trnula jsem strachy a v hlavě mi prolitlo- hlavně se nerozbehni ke mě,stůj na místě. V tu chvili by se mi krve nedořezal. Kdybych se za nim rozběhla,nestihla bych to ty 4metry k nemu a srazilo by mě to auto. Přítel se zas bál za nim ze zadu vybehnout aby se nelekl a nezabehl pod to auto. No prostě to byl mzik a my neudelali vůbec nic! Osud to tak asi nechtěl, ale pořád na to myslim, co kdyby, pořád si predstavuju katastrofický scénář. Nikdy jsem nebyla žádná hysterka, naopak, ale co je malý na světě, bojim se o něj hrozně moc.

terinda
7. lis 2017

Tak už si nehrajte na parkovišti mezi auty 🙄

Strach o dítě je normální, ale nesmí se to přehánět.

blahova_andrea
7. lis 2017

všichni máme o děti strach, ale co popisuješ už mi nepřijde úplně "normální". každopádně pokud jsi od jeho narození nastavená tak, jak popisuješ, tak absolutně nechápu tu hru na schovku mezi auty na parkovišti. já jsem matka flegma, jen tak něco neřeším, ale zrovna toto by mě ani ve snu nenapadlo a muže taky ne. to mi přijde jako docela hazard i při mé lehkovážnosti. určitě jste se poučili. jen se bojím, aby to s tvými úzkostnými mateřskými stavy nezamávalo ještě víc. možná by to pak chtělo si popovídat s odborníkem. ono to pak totiž není dobré pro tebe, ale hlavně ani pro zdravý vývoj dítěte 😉

verulevrtule
7. lis 2017

Jak pise Terinda, strach je normalni. Ale takto se brzo zblaznite, pridelavate si vrasky. Hrat si na schovku na parkovisti... Neudelali by jste nestastne jen sebe, a to mi verte, bratra v osmi letech prejel nakladak..

verulevrtule
7. lis 2017

@blahova_andrea Zaslouzila maminka 😇

journals
7. lis 2017

Strach chápu, ale na parkovišti mezi auty si už nehrajte. Prosím za všechny řidiče. U nás je u baráku taky takové "pěkné" parkoviště, kam si rodiče chodí s dětmi hrát. Kromě toho, že jsme s manželem už dost alergičtí na to, když si děti u našeho nového auta hážou s míčem a motaj se tam na bruslích a kolech, tak vždycky fakt trnu, kde se jaké dítě vyřítí. Ty tříleté dětičky na kolech jsou stašně rychlé, rovnováha je ještě dost špatná a jezdí si tam hlava nehlava. Maminky si často udělají takový hlouček, kde jsou děti, to vůbec neřeší.
Fakt nesnáším rodiče, kteří si s dětmi hrají na parkovišti. Parkovací místa nejsou na hraní!!! Je to opravdu nebezpečné.

karlajasmine
7. lis 2017

Mě tohle připomíná jednu maminku, kterou znám, která je tak uzkostlivá, že dítě nepustí vůbec nikam bez ní, ale zároveň pro ni není problém jet někam s dítětem bez autosedačky. Je potřeba myslet hlavně rozumově - jet na návštěvu je normální, hrát si na schovku mezi autama na parkovišti je s prominutím fakt debilita..Dítě má mít z aut respekt, ne si plést parkoviště s hřištětem..

usvitka
7. lis 2017

Ohledně strachu z výletů, návštěv a podobně bych kontaktovala psychologa a zkusila to probrat, působí to na mě trošku patologicky a odborník by mohl poradit, jak se vypořádat s iracionálním strachem.
A ohledně hry na parkovišti/cestě, prostě kdekoliv, kde jezdí auta souhlasím s ostatními, prostě tam děcko volně nemá co pobíhat!
Jsem flegmatická do aleluja, dítě padá a blbne jak se mu chce, ale prostě na parkovišti, přes cestu, na úzkém chodníku a podobně buď za ruku, nebo v náručí a to zcela bez diskuze. Malá má 21 měsíců a trvám na tom, že je na tom vývojově jak štěně- koordinace není dokonalá, poslouchání není nic moc a o přemýšlení a zvažování důsledků, či předvídání nemůže být řeč a toto vše prostě musí zastat rodič, pokud chce aby jeho dítě dožilo alespoň do věku kdy poskládá kloudnou srozumitelnou větu!

pajush
7. lis 2017

Já bych s tím něco začla dělat, protože kromě toho že ty jsi z toho strachu na prášky tak časem z toho bude na prášky malej. Bude to voser mít ouzkostlivou matku věčně za prdelí. Hraní na parkoviśti řešit nebudu, holky to výše shrnuly do puntíku. Ale z tou tvojí úzkostí bych zkusila pracovat.

anastacia01
autor
7. lis 2017

Ježis holky,ja nejsem žádná uzkostna matka co svy dítě nikam k nikomu nepouští,naopak..maly je u babicek každý vikend a nepremyslim nad tim, jestli se mu tam zrovna něco nestalo,prostě odjede a prijede celej a zdrvej. Jen ta blbá hra na parkovišti,je to navic jednosmerka a to auto tam nemělo co dělat,proto jsme to necekali. A tomu klukovi nejsou ani 2,takze tata na nej delal jen baf za autem,žádný hry atp..jinak mu opravdu za prdeli nebeham, doma si vařím a on si lítá po bytě kde chce,venku na hristi to samy. Jen sem se svěřila s prozatím mou první chvilkou,kdy jsem se o něj tak moc bála.

verulevrtule
7. lis 2017

@anastacia01 Ale napsala jste to tak, ze Vas asi vsichni jako uzkostnou vidi :/

odula
7. lis 2017

@journals a ja nesnasim řidice, co jezdi na parkaci jak magoři. My mame parkoviste pred domem,naproti nemu predzahradky. Deti si tam hrajou věčně a nejen naše. Kdykoliv se muze stat ze odnekud vybehne capart. Takze ja a vsichni ostatni jezdime ne tricitkou,ani dvacitkou,ale cca petkou a nohu na brzde. Ted jsem zase byla v cechach a zustava mi rozum stat jak se spousta ceskych ridicu chova na parkovisti bezohledne. Nejen ze klidne profici 30,ale je jim putna ze tam treba chodi i lidi a jo,dokonce i deti. Takze asi tak. 😠 nerikam ze parkac je hriste,taky neni parkoviste jako parkoviste,ale asi by se clovek nebal o zivot svuj a ditete,kdyby řidiči nejezdili jako macha. 😒

odula
7. lis 2017

@anastacia01 hele, pracuj s tim. Mozna zkus kontaktovat odbornika. Takova ta svirava uzkost muze snadno prejit v neurozu nebo i fobii. Vim o cem mluvim 😒

brokovich
7. lis 2017

Úplně jsi mi připomněla naše dvě "krvebysevemněnedořezal". Jednou, když dítě jelo na odrážedle za mnou a neodbočilo na chodníku doleva (byl to jen kousek cesty po chodníku za barák, kde je hřiště a park), ale jelo rovně furt pryč, na přechod, kde byla červená. Naštěstí tam vjel jen asi půl metru a nic nejelo, ale hrozný scénář jsem měla před očima pěkně dlouho. A to byl za mnou půldruhýho metru. A na stejném místě se zas stalo, že jsme měli na přechodu zelenou, ale vjelo tam auto, které si asi nevšimlo semaforu (a tedy toho, že svítí červená) a prostě vjelo na přechod. Naštěstí jsme tam nestihli vstoupit, ale jak je dítko (26 m) naučený, že jdeme na zelenou, tak jsem byla ráda, že "nevyrazil vpřed" a čekal, až vykročím já. Takže pro mě ponaučení: na chodníku u silnice nikdy nespouštět dítě z očí ani na vteřinu a nenechat ho tam jezdit na kole (radši vzít kolo do ruky a dojít do bezpečí) a za druhé, i když je zelená, vždy koukat a čekat, kdyby něco jelo. Zcela chápu tvůj strach, je normální. Malej ještě nikdy nebyl bez nás přes noc, bojim se o něj pořád a samozřejmě to lepší nebude, ba naopak. Snažím se už na ty dva incidenty nemyslet, ale samozřejmě si na to sem tam vzpomenu. Bojim se třeba i v metru stát s malým moc blízko, radši si stoupneme kus dál, aby třeba někdo nešel a nestrčil do nás, omylem samozřejmě. Takže když to tak po sobě čtu, tak jsi na tom ještě dobře. 🙂

janulkakraniska
7. lis 2017

Když bude takto člověk přemýšlet,nevyleze z domu...
A řeknu ti,že čím víc se bojis,že se něco stane,tak se stane...
Máme ztupene snad všechny rohy na nábytku,nože nejvýš,co to jde,vyndane skleněné výplně ze dveří,prilepene kraje koberců,aby nezakopli a to jsem chtěla detskou helmicku pro batolata,postroj na vycházky,aby mi mladší nevletela pod auto...Hrůza ze všeho...
Máme už za sebou u syna rozbitou hlavu,u dcery popáleniny...
Jednou otocis hlavu na 5 vteřin...stokrát si můžeš myslet,stokrát můžeš opakovat,nedělej,nechod tam,pálí...
Jako na potvoru prcek prostě musi zkusit...
A že jsem si připadala jako nejhorší matka pod sluncem...z kolika lidí a maminek najednou vylezlo,co mají za sebou jejich děti...
Tak moc držím pěsti,ať se ti podaří hlídat líp a nejlíp,ať vás to nepotká☹

anazuzzuzana
7. lis 2017

@anastacia01 myslím, že strach o děti je normální. Pokud bys měla takový, že už to tebe a tvé dítě hodně omezuje, tak asi bude lepší ten odborník... ale nejsi v tom sama. Já jsem obecně matka salámistka, ale už mě asi třikrát přepadl z ničeho nic úplně svíravý strach, že můj syn umře. Prostě, že to neskutečné štěstí, které v něm mám, musí skončit,... ani nevím proč, prostě to na mě tak padlo a já si už představovala, jak jsem zlomená, protože umřel...jako hrůza, zní to jak úplné psycho...svěřila jsem se s tím nej kamarádce a ta mi řekla, že už to párkrát taky zažila...naštěstí mě mnohem častěji přepadá pocit neskutečného štěstí, když třeba něco nového usilovně zkouší nebo tak a já ho pozoruju a najednou mi úplně vyhrknou slzy štěstí 🙂 matky jsou prostě do určité míry magoři, to už je náš osud...a s tím parkovištěm, jasný, je to blbost, ale to víš. Osobně si myslím, že každé dítě se min. jednou dostalo do situace kdy nedošlo ke tragédii jen díky strašnému štěstí...já jsem takhle jednou byla s kamarádkou a dětma na výletě, daly jsmě pauzičku u cesty na trávě v takové mikro vesničce před nějakým plotem, syn něco zkoumal asi 10m od nás a najednou ke mě běží a až tehdy jsem viděla, že část toho plotu jsou vlastně vrata, která se úplně neslyšně otevřela a z nich bez nasratování mírně z kopečku vyjíždí - couvá X5...kdyby si syn nevšiml, že se kus plotu před ním otevřel a něco z něj vyjíždí, tak je po něm. My nic neslyšely a řidič by neměl šanci ho vidět...takže tak

dzogobela
7. lis 2017

Ale bohuzel jsi to napsala tak, ze vypadas jako velmi uzkostna matka... Navic ta, co si hraje s ditetem mezi auty na parkovisti 😀 vlastne nevim, co jsi tim prispevkem chtela rict a o cem tu chces diskutovat.

anastacia01
autor
7. lis 2017

@dzogobela ano napsala jsem svoje myšlenky,ktery se mi honí v hlavě,mezi ne patří strach o maleho a úzkost. Svěřila jsem se s jednim příběhem, na ktery kdyz si vzpomenu,sevre se to ze mě. Myslela jsem,ze to má každá máma, ze mi napíšete treba,bud v klidu,stává se to. Ale vy jste tu ze mě udelali psychicky narušenou kravku, co stoji dítěti za prdeli a necha si dítě hrát mezi auty. Naopak, jsem celkem salamista, ale hold jsem ted těhotná, doma věčně sama, tak jsem se chtěla ženským, co jsou taky matky a znaji tyhle pocity.

anastacia01
autor
7. lis 2017

@anazuzzuzana
@janulkakraniska
@brokovich
Diky, že alespon vy jste to pochopili a neudělali ze mě blázna. Chybama se clověk učí,od te doby nechodi jinak nez za ruku. A na tom parkovišti v jednosmerce stojí 6 aut u maly bytovky, jsem z malyho města, někteří si asi představili parkoviste u nakupaku.

fallingstars
7. lis 2017

Mně teda i s Tvou dodatečnou obhajobou nepřipadá úplně normální rok neřídit auto a tak nějak rezignovat na normální život s autem, to mi přehnanou úzkostlivostí zavání.

Na parkovišti by mě teda taky nenapadlo si hrát, nemůžete vědět, zda v některým autě někdo není (kdo se zrovna pro něco sehnul) a nerozjede se a takovej prcek schovanej za autem prostě při sebelepší vůli řidiče vidět není...😒 A upřímně - taky si myslím, že jestli jsi tu situaci vyhodnotila, že k synovi doběhnout nestihneš nebo ses tam nevydala, aby to auto nesrazilo Tebe, nebyla ta situace až takový drama. Ono jestli to je takový malý parkoviště, dost dobře si ani nedovedu představit, jak se tam “vyřítilo” auto (což neznamená, že auto jedoucí 40 by nestačilo k tragédii...) Ale dovedu si představit, že člověk neudělá nic, protože jednoduše nestihne zareagovat, nejsme stroje a je to prostě lidský, mně se to stalo x-krát, naštěstí to - stejně jako tady - nikdy netpůsobilo nějakou tragédii. Prostě se mi ovšem nezdá, že v nějaký fakt krizový situaci stojim, nic nedělám a koukam se na svoje dítě, aby se něco nestalo mě...

Berte to tak, že jste ponaučení a měli jste štěstí. A možná bych zvážila, jak se trochu hodit do klidu...Nikdo z Tebe tady kravku nedělá, ale jako salámista teda taky nepůsobíš 🤔😀

ariadna12
8. lis 2017

Mozna jsi to mela napsat podrobneji, aby bylo jasne, jak to je. Taky se bojim ridit, je to tim, ze jsem neprakticka, kocham se jako doktor ve Vesnicko ma strediskova, a nechci nic zpusobit, takze te v tomhle chapu. Na druhou stranu - jednou pujde dite do skolky, skoly, atd., takze ho nejde do nekonecna pred vsim chranit, protoze by nebylo pripravene na zivot. Pozor na prehnanou protektivnost, podle vyzkumu uzkostne matky maji uzkostne deti, male nervacky.

kuliseks
8. lis 2017

Nebud hned nastvana, kdyz to tu holky nepochopily tak, jak jsi to myslela. On psany projev je malokdy pochopeny presne tak, jak je mysleny 🙂 i e-maily a smsky casto navodi spatny dojem, protoze za tim neni slyset ton hlasu, usmev, nervozita atd 🙂 proto je potreba taky vic premyslet, jak co napsat a treba si to po sobe i precist. Kdyz uz to teda beres tak nastvane, ze Te tu osocuji a delaji z Tebe buhvico 🙂 nebo to naopak ber s rezervou. Neni chyba jen u tech, co to nepochopily, ale i u toho, kdo to spravne nedokazal popsat tak, aby se to spravne pochopilo 🙂

Jinak moji kamaradku u doktorky taky servali na pohotovosti za to, ze musi maleho porad hlidat, a to u nej byla, kdyz uklouzl ve vane a rozbil si bradu. Vedela, ze delala co mohla. Proste nejsme stroje, nekdy se spatne veci stavaji, tak se jen musime snazit predejit tomu, cemu predejit dokazeme.. a ano... predvidat... plati to i u toho rizeni aut. Ja treba neridim uz roky, bojim se ( ani to nesouvisi s detmi), ale manzel jezdi proste podle me skvele.. a porad je videt, jak uvazuje za ostatni... na dalnici, u chodniku, kdyz jede dite na kole apod. Tak vy taky takhle uvazujte, kdyz jste nekde s ditetem nebo v aute.. eliminujete pak tu moznost, ze se neco stane. Ale strach mam o maleho taky, ten je proste bezny. Je to bezbranny clovicek, ktery je na nas zavisly. Ale proto my musime byt silni, aby on byl v pohode a ucil se od nas. Urcite ta uzkost prejde, pripadne si promluv s kamaradkami, jestli to maji podobne a tak. To Te muze taky uklidnit.

japona
8. lis 2017

@anastacia01 Strach je normální, ale jen, pokud neovlivňuje život. U vás je to již "za hranou" - rok se bát ridit auto, týden nespat před cestou, atd. Doporučuji se sverit do rukou odborníkovi..
Co se týká hrani si mezi auty jste si už přečetla.. je to hodně nebezpečné. Nikdy nevíte, zda v tom autě někdo nesedí a ZROVNA se nezačne rozjíždět. Batole tesne za autem v zrcátku nevidíte! Mezi auty vždy za ruku a co nejrychleji pryc..

odula
8. lis 2017

@anazuzzuzana no tak ja strasne doufam ze x5 ma jako standardni vybaveni ASPON couvaci senzory. 😉 a ty sejmou i 20 cm styblo travy. ja tedy kdyz couvam na parkovisti tak je mam vzdycky zapnuty a couvam min nez krokem ... To jen tak k tomu.

odula
8. lis 2017

Zensky do haje sepsout ze si dite hraje mezi auty pred bytovkou... no my to mame stejne a ridici s tim proste pocitaj a nejezdi jak paka...
@fallingstars 40 by jel na parkaci jenom totalni idiot a ver mi,ze 40 k tragedii staci bohate. Na parkaci ani ne 10. Max.

@anastacia01
Hele ja mam deti 3 a jsem strachy posrana. Nemuzes proste nikdy kontrolovat a ovlivnit vsechno. Psala jsem ti at s tim pracujes,protoze z vlastni zkusenosti vim,ze ten strach,kdyz ho nezacnes kontrolovat,roste. Jinak jak jsme byly v tech cechach,tak mi taky poradne zatrnulo. Vratila jsem se pro deti k babicce a dcera me videla a chtela za mnou vybehnout. Na ulici byl provoz, ja rvala jak silena,babicka jak silena a ona to proste neslysela a pochopitelne jely auta, ktera by ji nevidela,pac na u chodniku parkujou dalsi... ja na ruce maly batole... asi tak. Mazec. S detma jsou furt takovyhle situace ktery proste casto neovlivnis,I kdyz pro jejich bezpecnost udelas maximum. Nevracej se k tomu,nepremejslej co kdyby,to dokaze cloveka hrozne leptat.

fallingstars
8. lis 2017

@odula To byl příklad 🙄 Ano, k tragédii stačí, i když dítě blbě spadne na stojící auto...

odula
8. lis 2017

@fallingstars no tak me zaujalo uz to,ze te to napadlo (ze by auto jelo na parkovisti 40 ) 😉 😀

fallingstars
8. lis 2017

@odula Mě zase zaujalo, že se zastáváš hry mezi auty 😅

gorda
8. lis 2017

Doporucila bych autorce precist si svuj puvodni prispevek. 😉 Nez se tady rozcilovat nad nepochopenim. A potom to teda napis znovu a lepe, protoze takhle nejak nechapu smysl prispevku. Ted to neni ani povzdech, ani prosba o radu, ani rada druhym...

journals
8. lis 2017

@odula Myslím, že všichni se tu shodneme na tom, že nesnášíme řidiče šílence obecně 😉 nevím proč jsem u toho označená? Jako že jezdím jako blázen? Věř, že na úzkém a narvaném parkovišti to ve velkém SUV ani nejde.
Argumentovat tím, že řidiči musí počítat s tím, že odkudkoliv vyjede dítě, je fakt hodně hloupé. Vždy je lepší takovým věcem předcházet, než pak řešit a žít s následky. Hra na parkovišti mi prostě přijde jako hodně riziková.
Podívej, máme na autě snad vše, co je možné - parkovací senzory, celkem širokoúhlou zadní kameru, velké zadní okno. Ale když ti mezi auty vyjede tříleté dítě na kole a švihá to okolo tvého auta necelý metr v momentě, když ty couváš...zlatá kamera! Nepřála bych ti to zažít. Myslela jsem, že tu zapovídanou maminku na druhém konci parkovišti profackuju. A takových dětiček máš na parkovišti třeba 7, 10. Paráda! Na tyhle věci stačí sekunda a je zle! Já prostě nevím, co je to teď za módu brát děti místo do lesa a do parků na parkoviště 😒

nafuka
8. lis 2017

máte pěkně blbý nápady, nikdy nevíte kam se dítě rozběhne, tak proboha příště přemýšlejte!