Malý byt, věčně se věnuju dítěti. Nezvládám

janicka006
26. kvě 2010

Ahojky všem,
chtěla bych poprosit o radu,jak se dostat do nějakého normálního životního rytmu,protože teď mám pocit,že žiju pod obrovským tlakem,který vychází od našeho miminka...
Jedná se mi o to,že máme byt 2+1,nijak velký.Takže když dáme malou spát,tak se bojím(vyloženě bojím) cokoli tady dělat,abych jí neprobudila.Takže nádobí myju až když je manžel doma,normálně jsem se nenajedla ani nepamatuju(jen to,co se dá čapnout do ruky-takže místo abych hubla,tak tloustnu- rohlík,banán,zmrzka,sušenky),s vařením jsem na štíru,jsem na manžela nepříjemná,když večer pustí televizi,šeptáme.....Připadám si jako blázen a nepřijde mi,že žijeme normálně.
Další věcí je to,že mám špatné svědomí,když malou nechám jen tak na dece nebo v sedačce.Přijde mi,jako že jsem se jí zbavila,je mi na obtíž,že se jí prostě musím pořááááád věnovat....ale je pravdou,že jsem z toho už docela dost vyčerpaná..jak fyzicky,tak i psychicky.
Co s tím????Chtěla bych si normálně udělat snídani,chvilku si přes den odpočinout,poklidit doma to nejnutnější.....

bajusik
26. kvě 2010

Ahojky, máme taky byt 2+1, ale stěhovali jsme se do něj až když měl prcek půl roku, předtím jsme bydleli v bytě 1+1. Prcka jsem takhle malého měla v houpačce, hráli jsme si. Četla jsem mu a když usnul, tak jsem dělala co bylo potřeba. V malém bytě to bohužel jinak nešlo. Samozřejmě takové vysávání nehrozilo, ale jinak prcek spinkal a já umývala nádobí, vařila, uklízela. Když jsem ho dala na deku, tak jsem si lehla k němu. všechno šlo. Teď když už je větší tak řádí sám. Televizi nějak extremně netlumíme, šeptání neřeším. Usne i když je u nás návštěva. Má svůj pokojíček a když jde spinkat, tak ho prostě zavřeme a jde se spinkat. Jasně, nebudu doma pořádat diskotéku, ale prostě tak nějak s ohledem na mimčo, ale nic přehnaně. Jestliže už jsem se dostala do stavu, kdy mi připadalo že už nemůžu, že jsem psychicky na dně, tak jsem buď sbalila mimčo a někomu ho dala na vožení ( příteli, mamce, švagrovce, babičkám ) a nebo jsem malého nechala s tatínkem doma a šla jsem třeba ke kadeřnici, nebo na solárko, nebo posedět a pokecat. A snídani si normálně udělej. Možná to řeknu hnusně, ale i ty musíš jíst a jestliže si dáš prcka třeba na deku vedle sebe tak se v klídku najez. Pokud ještě kojíš tak tím tuplem 😉

bertica.h
26. kvě 2010

Ahoj..no..neboj sa.toto zažíva snad každá mamička.Toto je náročné obdobie..
naša malá má rok a aj ked máme 3izbák,do kuchyne nevkrpčíme ,aby sme ju nezobudili.
A to spí zavretá v spálni.

Sme potichu..nie uplne,ale kedže sa budí na všetko..
Verím ti,že si vyčerpaná,ja som tiež.rok som sa nevyspala a neoddýchla si.
|Skús dať malú občas babke do kočíka a vyspi sa.

Pripomína mi to,čo píšeš nás...ale viem že to prejde..takto isto to bolo u nás aj u prvej dcére..a prešlo to.teraz je to s druhou..okupuje nám ložnici,my spíme s manželom v obývačke.on na zemi,ja na sedačke..no..proste to treba prežiť 😒

držím ti palce. 😉

jajik25
26. kvě 2010

Ahojky vím jaké to je.Zažila jsem si to dvakrát ale pak jsem si řekla že se nedá nic dělat a chvíli to beze mě musí vydržet.Vím že je to nefér ale říkej si že ty taky musíš odpočívat,uklidit,uvařit,najíst se a tak.Já to třeba dělám tak že když uklízím nebo vařím tak dám malýho do hrazdičky kde si hraje anebo ho posadím do vajíčka,dám mu nějaký chrastítka a vezmu si ho sebou,povídám si s ním,smějeme se a tak.Co se týče spaní tak bych tohle nedělala,potom si zvykne na úplný ticho a nebudeš moct udělat už vůbec nic.Mě malej spí hned vedle obýváku v postýlce a dělí nás jen závěs aby měl trochu soukromí,televize hraje normálně,někdy jde i pračka která je slyšet a je všechno v pohodě.Prostě jí na úplný tichi neuč,potom z toho budeš ještě víc nešťastná a to že jí chvíli nechám samotnou,že si hraje a tak tak se taky nic neděje aspoň bude víc samostatnější,taky není dobrý když si jen trochu zabrouká a ty budeš hned u ní.

jeudi
26. kvě 2010

ahojky mame taky maly byt a dve deti.taky se u nas septa kdyz malej spi.neboj se taky jsem ze zacatku neudelala nic do toho se dostanes casem.treba ja kdyz malej spi tak nezapinam ani pracku a mycku protoze to hluci.kdyz je vzhuru tak poklizim a mezitim treba na chvilku skocim k malymu a pohraju si s nim a pak zase.vyhoda je ze uz umi lezt takze se lip zabavi.a ty mas jeste malickate miminko ktere vetsinu casu prospi tak ho zvykej od malinka ne na absolutni ticho ale na trosku hluku jinak se z toho zblaznis,kdyz bude chtit spat tak spat bude.bude to dobry uvidis 😉

gs208
26. kvě 2010

Ahoj, souhlasím s jajik25, já sice miminko nemám, aby mě tu zase někdo nenapadal co radím, ale příbuzná malému od narození nedělala úplné ticho a sama jsem viděla, když jsem byla na návštěvě, že klidně luxovala v tom samém pokoji,malému tehdy byly necelý 3 měsíce. ne všechny děti spí takhle jako sumec, ale zvykat miminko na to, aby spalo při úplném tichu není moc dobré, to pak opravdu neuděláš nic

bertica.h
26. kvě 2010

gs som si aj ja hovorila,ale to nejde.sú deti,ktorým vadí všetko.myslíš,že my sa nechcem vyspať normálne s manželom v spálni?že ma baví rok chodiť cez celý byt a nakojiť malú,uložiť,zavriet dvere a zaa 10-12x za noc už rok?
a pri prvej to bolo takto isto,viem,že kým kojím sa nevyspím.
bohužial ,máme takto vnímavé deti..a bola by som blbá,keby som malú budila častejšie ako sa budí ešte ona sama.to mi bohato stačí..

momin
26. kvě 2010

janicko ja ted nemam moc cas.. zasednu az bude maly spat.. jen ti chci rict ze je opravdu hloupost zvykat si dite na uplne ticho kdyz spi-jeste pokud mate maly byt! me pred tim varovali uz v nemocnici..
mam kamaradku ktera ani nesplachovala na zachode kdyz ji mala usla... 😕
ted jeji malou vzbudi i kdyz vrzne postel..
Mluvte nahlas..delej vsechno normalne i kdyz ti mala spi..

a pokud ji nevadi kdyz je sama..klidne ji tak nech... Maly mel i obdobi po pul roce-kdyz mu vadilo ze sem se mu venovala-chtel si hrat sam a kdyz sem prisla jako ze si budu hrat s nim zacal rvat..
Ted ho mam zase porad za zadkem 😀
Ono se to vsechno jeste 100x zmeni.... 🙂

U nas se to nejak ustalilo po 3 mesici-maly zacal mit nejaky rezim..ja sem se taky zklidnila..a zjistila sem ze maly se beze me fakt chvili nezblazni... 🙂 😉

vlastovka385
26. kvě 2010

Ahojka, těžko radit, projde si tím každý. Je to velká změna, někdo to zvládá líp, někdo hůř, záleží na tom, jak jste nastavení a jaké máte mimčo. Zrovna včera jsme s manžou konstatovali, že nemáme skoro čas na sebe, ale určitě se i to dá zvládnout a naplánovat, až mimčo trošku vyroste. Bertica, taky už jsem se rok nevyspala, občas tělo začíná stávkovat, ale to je i věkem 🙂 . A to bych chtěla časem ještě jedno dítě 😀 .
Z mojí zkušenosti můžu říct, že mně se ulevilo hodně, když měl malej tak 4 měsíce a mohla jsem ho dát na deku pod hrazdičku a nenosit ho pořád na rukách. Do té doby to byl mazec, nechtěl beze mě být, v lehátku ani na dece mi nevydržel, pořád řval. Jak už dokázal být chvilku sám, tak jsem se i najedla a zašla si na WC. Teď už je to celkem pohoda, vydrží v ohrádce celkem dlouho si hrát sám, nebo jsme tam spolu, ohrádku má obrovskou. Ale musím taky říct, že mám celkem hodné dítě, ono tím, že se mi často budí v noci kvůli bříšku, tak to přes den dospává, takže není výjimka že spí i 3 hoďky, takže zvládnou spoustu práce i si odpočinout a trošku se dospat. Takže vydržet, bude líp.

andy80
26. kvě 2010

Ahoj Janičko,

neboj se v bytě něco dělat, když malá spí. Měla by si jí zvykat na zvuky, aby nespala v úplném tichu. Ono potom i když ti spí v kočáru, tak venku jezdí auta a tak. Když jí budeš zvykat na absolutní ticho, tak se ti v kočárku bude co cvhíli budit. Jinak neboj, bude to chvilku trvat než se zžiješ s mimčem a rozplánuješ si den tak, aby si všechno zvládala. Začátky jsou vždycky krušné, ale ono se to časem srovná. Jo holt my ženský musíme vydržet hodně. A klidně i uklízej a něco dělej když je malá vzhůru, dej si do lehátka, tak aby na tebe viděla a klidně si to nádobí umej. Ona tě bude pozorovat, je to pro ně zábavné, že se kolem nich něco děje.

brumdinka
26. kvě 2010

ahojte, janicka - neboj to zmákneš, co poradit, no předně by ses neměla bát že mimi "odkládáš" taky si musíš odpočinout, jinak s tim tichem to rozhodně nedělej nebo se z toho pozdějc zblázníš - vim o čem mluvim - taky máme byt 2-1, malej je odmališčka zvyklej, že si spí v pokoji a já dělala cokoli co bylo třeba, televize taky normálně hraje i se svítí a on klidně usne, naopak moje švagrová byla děsně potichu tchýně to samý na jejich malou a výsledek dneska má malá problémy se spánkem a vzbudí jí i spadnutej špendlík - takže rada ohledy ano, ale nic se nemá přehánět 🙄

hankac
26. kvě 2010

Ahoj Jani, kdysi jsem četla diskuzi ve snažilkách kam si přispívala - moc ti gratuluji k malé slečně!
Bude to znít blbě, ale na svědomí se vykašli, důležité je aby jsi byla v pohodě. Když potřebuješ jíst, tak se prostě najez a nic si nevyčítej - já jsem kluky dřív šupla to sedačky a koukali na mě, byli spokojení, že mě vidí a já se v klidu najedla. Brala jsem je takhle ze začátku i do koupelny, nebo do kuchyně, abych je měla na očích a mohla něco udělat. Je to otřepaná fráze, ale když budeš v pohodě ty, malá bude taky.
To úplné ticho není nejlepší nápad, chápu že si ráda když malá spí, ale musí si zvyknout na to, že se občas něco kolem děje. Vím, že každé dítě je jiné, ale naši jsou od mala zvyklí na "provozní" ruch, takže když spí, tak jim nevadí myčka, pračka, ani lux (pokud teda neluxuju úplně u nich 😀) Švára malou držela od mala v tichu a teď si nemůže ani uvařit vodu na kafe, když spí, protože by ji vzbudila.
Hlavně buď v klidu, nic si nevyčítej a vydrž, myslím že doma se všechno srovná a ty budeš mít větší pohodu.

zdenka33
26. kvě 2010

Ahojky neboj opravdu jsme si tím všechny prošli......veř,že bude líp 🙂 🙂 🙂 čim mimi bude starší tím budeš mít čas pak na vše 🙂 🙂 🙂

karomal
26. kvě 2010

Janičko, to bude jenom lepší, uvidíš. Nepíšeš, jak je mimčo velké... Moje Sára má teď čtyři měsíce a ze začátku jsem na tom byla jako ty s tím nestíháním. Největší výkon pro mě byl se osprchovat, to jsem byla fakt šťastná : ) Malá chtěla být pořád u prsa, a když jsem ji odložila, tak hned plakala. Tak prostě byla pořád u prsa no. Sedla jsem si k počítači, televizi, knížce, malou na kojícím polštáři a seděla/ležela třeba dvě hodiny. Věci jsem podělala, až přišel manžel z práce. Tak před třetím měsícem se to zlomilo a malá si začala hrát s hrazdičkou víc a víc času. Teď po čtvrtém měsíci ji i když oddělám od prsu spí klidně dál, jako třeba teď. Takže mám postupně zase víc a víc času na sebe. (No na sebe, jen to dopíšu a jdu žehlit : )
Malou jsem ze začátku uspávala u prsa i hodinu a víc. Nekoukala jsem do zdi, dívala jsem se na televizi a vždycky usla.
Navíc ti každá máma, co má víc dětí řekne, že tomu druhému se už nevěnuje tolik, jako prvnímu, že prostě není čas. A tak je to druhé mimčo samostatnější. Je důležité, aby se dítě naučilo hrát samo. A Sára kolikrát i dá najevo, že sama chce být, že jí ty naše opičky už unavujou : )
Tak vydrž, bude líp, uvidíš.

cplusz
26. kvě 2010

Ahoj Jani, mluvíš mi z duše...my máme 4+1, ale žijeme tu s tchýní a tchánem, takže mazec. Přijde mi, že jen uklízím vařím, peru, žehlím a pak mi je prcka hrozně líto, že on musí být "odstrčený" v sedačce...ale asi jak píší holky, tak se to spraví - jen je to opravdu obrovská změna! Tak se drž! 😉

misellll
26. kvě 2010

ahoj jani souhlasím se všema maminkama,zvakat mimi na absolutní ticho,vážně nebyl a není dobrej nápad,já jsem důkazem....Když se malá narodila a přivezli jsme si ji domů(taky byt 2+1)pořád jsem jen řvala na přítele,buď potichu malá spí,ta televize řve,vypni myčku,jdi telefonovat ven ať malou nevzbudíš....No prstě jsem,byla posedlá tím,aby malá měla na spánek klid.....Takže jsem si kopala sama jámu....Jak jinak to mohlo dopadnout než,ak,že pokud malá doma spinká neudělám absolutně nic,protože je vše vzbuí....já už jsem si to,ale postupem času zařídila tak,že ránno se budím dřív než malá,protože jsem vypozorovala,že ránno má malá nejtvrdší spánek a udělám si vše ránno a po zbytek dne se jí věnuju.Sprchuju se ránno,uklízim ránno,jen vaření-to dělám vprůběhu dne když je malá vzhůru....I ty si najdeš svůj rytmus a malá bude mít později svůj režim a vše půjde lépe a snáz.Jen opravdu poslechni holky a nezvykej malou ana absolutní ticho 😉

mates22
26. kvě 2010

ahoj, je to přesně tak, jak píšou ostatní....nakonec si zvykneš a hlavně je důležitý udělat si čas na sebe. A když malá spí, tak se neboj dělat běžnej hluk domácnosti - mytí nádobí, pračka, mluvení.......protože pokud malou navykneš na absolutní ticho, budeš mít později peklo, nebude ti spát, když uslyší nějaký zvuk. Mimča jsou na tohle uzpůsobený, aby si běžné zvuky odrušily. takže akorát moc ničím netřískat, ostrej zvuj-to je leká. Moje starší dcera v pokojíčku, kde mimčo spí, normálně zpívá, vříská, hraje si a v poho.
Co se týče špatného svědomí, když se nevěnuješ dítěti, klid, to máme všechny, ale děcku to nevadí, když je občas samo, pokud je v bezpečí a pohodlí. A navíc se dříve naučí samo se zabavit.
Co se týče jídla, to je klasika, člověku se nechce vařit sám pro sebe a tak se odbude, ale bacha, fakt se hlídej. Já po první dcerce přibrala 5 kilo, jak sem s ní byla doma a furt zobala, a k tomu ještě těch 10, co sem neshodila po porodu ☹
Teď s druhým jsem na předporodní váze a chystám se nějak se udržet, abych ještě aspoň trochu shodila a sem moc zvědavá, jak se udržím i příští 3 roky 😀. Je to věc vůle (u mě bohužel kolísavé) a navíc, pokud kojíš, tak bys měla jíst zdravě - ale to je spíš teorie, alespoň u mě.

takže držím palce a neboj, to zvládneš

luthien.k
26. kvě 2010

Jani, jen krátce: v přírodě to funguje tak, že když se matka stará o svá mláďata, musí se starat i sama o sebe, jinak by mláďata nepřežila, kdyby ona neměla dost sil. Stejně by to mělo fungovat i u nás lidí: dítě je důležité, věnujeme mu maximum péče a času, ale nesmíme zapomínat ani na sebe, svoje potřeby a taky potřeby ostatních (hlavně partnera).
Takže, sedět 24 hodin denně u dítěte je hloupost, nenajíst se pořádně je hloupost, nepopovídat si s partnerem, aby se dítě náhodou nevzbudilo, je hloupost 😉

luthien.k
26. kvě 2010

Jinak mně poradila moje kamarádka, abych se na to dívala takhle a musím říct, že mi to někdy hodně pomáhá, dávala příklad s medvědicí, bez které by medvídě v přírodě nepřežilo (někde to slyšela...) a od té doby, když je nejhůř, tak si v duchu opakuju: "Máma medvědice, máma medvědice..." 😉 😀

cocoska
26. kvě 2010

janicka - stala ses obeti kultu perfektnich matek. vyser se na to.

misellll
26. kvě 2010

janička-líbí se mi jak to napsala luthim.k-nenapsala bych to líp a s tou medvědicí,budu to muset,taky vyzkoušet 😀 😉

luthien.k
26. kvě 2010

@misellll 😉 😀 Fakt to pomáhá!

wacinka
26. kvě 2010

Jani nezvykej malinkou na absolutní ticho. Já při malé mohu dělat cokoliv a neprobudí se, to stejné je i venku, kdžy usne a náhodou nám začne hrát rozhlas, nebo manžel zapne motorovku... malá se neprobudí, je od mala naučená na zvuky. Nikdy jsme nešeptali a když k nám někdo přišel a začal šeptat, tak jsem vysvětlovala, že není důvod šeptat.

to, že se cítíš vyčerpaná, to pociťuje každá z nás. Já si také prošla tím, že jsem měla výčitky, že malou nechám chvilku v postýlce nebo na dece... ale na druhou stranu to miminko se musí naučít taky být chvíli samo. malá si teď už umí hrát sama a vydrží i pěkně dlouho, takže já si mezitím mohu uvařit poklidit...

nebo hlavu vzhůru, všechno se zlepší 🙂 Jsi šikovná mamka a zvládneš to. jsi ta nejlepší maminka jakou může Michalka mít a tak mě napadá je to moje jmenovkyně😀 já jsem taky Michaela 🙂

momin
26. kvě 2010

cocoska o cem to mluvis? Vzdyt se tady vsechny snazime poradit a rikame ze sme to zazily taky... 😕 😕 😕

brisalek
26. kvě 2010

plne souhlasim s luthien.k a cocoska, drz se a mysli i na sebbe a mimi bude mit to co nejjvic potrebuje spokojenou mamku, ktera je statsna, ze ma mimco.

Mala byla take silene narocna, nespala(cca 3x pul hodiny za den, pak zase vstavala a vstava xxxkrat v noci) kdyz jsem ji nenosila celem k sobe hlavickou nahoru tak plakala, plakala od 4-5hodin odpoledne az do 10 do vecera, kdyz po noseni, kolebani , zpivani......a vsem co jde usnula...pak jsme prisla na to, ze chce byt u prsa, takze usinala 2 hodiny a vic u prsa a pres den pul hodiny u prsa 20 minut v kocarku ...neexistovalo, ze jsem s ni sla ven na prochazku, na postu ....jen sama doma cele dny (babicky daleko, manza v praci)cukrbliky jen s ni az do 3-4 mesicu, pak se to trochu zlepsilo a od 6-7 je to uz docela fajn(sice malo papa, nic moc spi), ale uplny balzam proti zacatku. Ja jsem take byla hodne potichu, aby aspon tu chvilku spala, ale ted ji nic nevadi, kdyz spi tak spi🙂.

Nejvetsi chyba moje byla, ze jsem byla ze vseho vystarsena, chtela jsem byt perfektni a tak jsem si byla nejista jak co delat. Drz se a snaz se dat na svuj instink a delat to podle nej a nenechat se vyklat radou kohokoli🙂

brisalek
26. kvě 2010

Myslim, ze ccoska to myslela tak, aby se nesnazila ostat vseho, co kdo okolo rika, co vsechno musi mamina stihnou a jak to ma delat.

Mam znamou jeji dcera ve 3m vydrzela hodinu koukat na hrazdicku na jednu hracku a hjen si u toho broukat, spala 6h za den a 12 s jednim kojenim v noci uz od tech 3m, v 5 tady byli na navsteve dala ji k nam do postele ona tam sama usnula, kdyz ji v pul8 vecer vzali, ze jedou domu jen se podivala a zase spala v autosedacce. V7m jezdili na cviceni, po cviceni sla s kamoskou do obchodaku na obleceni pak na kafe , pak na obed...az v 5 podpo domu a mala porad v kocarku...atd atd, doma ma pani na uklid a zehleni...no a tahle mamina hrozne rada dava povysene rady jak deti uspavat, jak delat prikrmy, jak odstavovat....takze fakt nekoukej moc okolo.🙂 🙂 🙂

momin
26. kvě 2010

Ale vzdyt ji tady prave nikdo nerika co ma delat.. rikaji holky at si odpocine a at nejede na 200%.... 😕
Ale mozna sem si to spatne vysvetlila tak pardon... 🙂 😉

wacinka
26. kvě 2010

momin, holky asi myslí lidi z Janina okolí v blízkosti bydliště a tak myslím, že nemají namysli nás tady v diskusi 😉

momin
26. kvě 2010

Aha.. uz chapu.... 🙂 😉 Diky... 😉

mobina
26. kvě 2010

Já jsem teda asi matka herodes, protože jsem kluky nijak neizolovala. Teda toho staršího, u toho mladšího už to ani jinak nejde. Ten si holt musí zvyknout na hluk. Takže kluci spí a já normálně luxuju, mám puštěné rádio, prostě normálně funguju. Když mi usnou v absolutním tichu, tak je vzbudí i vrznutí parkety.
Co se věnování týče, tak když byli takhle malý, tak pokud neplakali, tak jsem je nechávala v postýlce. Později když byl starší na hrací dece, tak jsem to praktikovala podobně. Podle mě dítě musí mít taky prostor si ten svět objevovat sám 😉

marketa137
26. kvě 2010

Tak oba kluci byli po narození na JIRP 😒 takže první dny života slyšeli jen samé pípání a bylo kolem nich tolik doktorů a sester že moc klidu neměli a spinkali dobře. S prvnim synem jsme byli oba v 1 pokoji takže televize, muzika a mluvení bylo běžné. nekřičeli jsme ale normálně mluvili 😉 . te´d to je tak že manžel se staršim je v jednom pokoji a já s menšim v druhém pokoji ale telka běží normálně, když spinká tak hned vedle v kuchyni prostě vařim, dokonce ani ponorný mixér nebo když klepu řízky ho nevzbudí 🙂 . Musíme žít jako když jsme byla v těhu, ohledy samozřejmě na něj bereme ale vařit se musí 🙂 a myslim že je lepší aby byl na zvuky zvyklej. tchýně chodila po špičkách, nesmělo se v místnosti ani mluvit a když ěnkomu spadla lžička v kuchyni na zem tak jí dítě řvalo jako blázen. Takže všeho s míroua chce to trénovat pomaličku. pokud tě miminko v klidu vydrží nebo když spí tak si udělej co potřebuješ a klidně i uvař 😉 . Je fakt že obě děti a hlavně teda ten mladší je ve spinkání andílek. přes den spinká dost a v noci spinká většinou celou noc max se vzbudí na 1 krmení 🙂