Manžel kategoricky odmítá být u porodu, máte zkušenost?

gwennie
2. dub 2013

Ahojte...hledala jsem ke svému problému něco na google, ale nikde nic... Asi dnes všichni otcové u porodu bývají... Máte někdo zkušenost s tím, že váš manžel / přítel to kategoricky odmítl? Manžel řekl, že i kdybych ho prosila na kolenou nebo naopak hrozila rozvodem, nikdy u porodu nebude, prý je to zbytečné, nesnáší krev, udělalo by se mu špatně, a možná bych se mu i - nechtěně samozřejmě - zhnusila...
Jak jste se s tím srovnaly? Mně to nějak nejde... připadá mi, že je to sobecké, a že mi není oporou...

dlabinecka
2. dub 2013

No, já nevim... A Tobě by nevadilo, kdyby ses mu pak zhnusila, kdyby to neustál? To není slabost, vlastně je to celkem přirozené. Já bych teda chlapa k porodu nikdy nenutila. pokud nechce, tak si najdi někoho jiného, sestru, kamarádku...

jaya
2. dub 2013

@gwennie No, asi je to sobecke. Muj muz taky na zacatku rikal, ze k porodu asi nepujde. Ja jsem ho nepresvedcovala, sam se pak rozhodl. Nakonec to byl nejkrasnejsi zazitek v jeho zivote. Na druhou stranu neni dobre to lamat pres koleno. Opravdu by to mohlo zapricinit, ze se vas vztah nejak zhorsi. Mam i kamaradku, ktera nakonec litovala, ze tam s ni jeji muz byl, protoze ji vubec nebyl oporou. Takze mozna bude lepsi vzit si tam svou porodni asistentku nebo dulu a muze nechat cekat pred dvermi porodniho salu. Nebud z toho smutna. Mozna k tomu jeste dozraje, a kdyz ne, tak si vem jinou psychickou podporu.

aktaka
2. dub 2013

@gwennie je jasné, že tě to trápí, ale je to jeho svobodná volba, jako je tvoje, že ho tam chceš. A jemu stejně tak může připadat sobecké, že ho k tomu nutíš. Co varianta, že bude na první dobu porodní a na samotný porod odejde? Hlavně bych ho nenutila, tvůj názor zná, třeba si to ještě rozmyslí.

lv
2. dub 2013

@gwennie že by mi tím udělal radost, že tam se mnou nechce, to tedy ne, ale respektovala bych to..co naděláš, nic. Třeba by fakt měl takové trauma, že by ti byl místo opory na obtíž..může tě podpořit předtím a potom, pomocí a péčí o tebe a miminko..

renny.enny
2. dub 2013

@gwennie ten můj taky odmítal být u porodu , pak teda kejvnul že půjde ( po mé scéně a naléhání) Porod ale nestihl, tak mi pak říkal že je šťastnej že to nestihl ( a to musím podotknout že je to zdravotní bratr i když to již druhým rokem nedělá )

ivarei
2. dub 2013

@gwennie Vážila bych si toho, že na rovinu řekl, že tam nechce být a proč. Znám i případy, kdy tam byl tatínek z donucení a jeho vnímání porodu tomu pak odpovídalo :-/

llluckaaa
2. dub 2013

@gwennie Já bych zase viděla sobectví v tom, že to na něm i přes jeho nechuť, vyžaduješ. Však může být s tebou na záčátku a pak čekat venku, to by byl kompromis, ne? A na akci s tebou může jít nějaká dula, která by ti asi stejně byla víc platnější. Ani bys z toho nakonec neměla sama dobrý pocit, kdybys viděla, jak je mu to nepříjemné a dělá se mu blbě.
Já se přiznám, že bych určitě nechtěla být taky u žádného porodu. Udělalo by se mi špatně, jak se znám. Takže se ani nedivím, že to má někdo také tak a snaží se tomu vyhnout.

dri
2. dub 2013

no já bych ho nenutila.Manžel u porodu byl,ale se mu moc nechtělo.Příště by mi stačilo,kdyby tam byl jen na první dobu porodní,to mi hodně pomáhal - masírova,nahříval vodou záda.Na samotný porod jsem ho už nepotřebovala,příště pak půjde za dveře 🙂

aktaka
2. dub 2013

Ještě si dovolím poznámku, působí to na mě trochu dojmem (ale to soudím jen z toho jednoho příspěvku), že ho tam chceš i z toho důvodu, že se to dnes tak dělá. A to by rozhodně neměl být rozhodující element.

marhulinka
2. dub 2013

Mě zase přijde sobecké,že ho tam tedy prostě chceš "za každou cenu"...Já manžela u porodu neměla,nechtěl on a já na tom netrvala. Proč taky,myslíš,že bez něj neporodíš? Hlavní je,že ti bude oporou po porodu 😉

schnek
2. dub 2013

hmm, to je zapeklitá situace. Já jsem manžela u porodů mít chtěla, především proto, aby se o mě postaral, aby si na mě zdravotníci nedovolovali... jemu se moc nechtělo, ale já jsem zastánce toho, že žena si nemůže vybrat, jestli toho bude nebo nebude, a u výroby snad byli oba, ne? asi těžko lámat to přes koleno, poohlédla bych se po dule nebo soukromé PA, koneckonců určitě ti bude schopnější lépe pomoct projít porodem. Navíc budeš moct déle s klidem zůstat doma a do nemocnice vyrazit až na samotný závěr, pokud bude všechno ok 😉 Ale určitě můžu říct, že by mě takový přístup partnera ranil.

gwennie
autor
2. dub 2013

@dlabinecka Jo, to je pravda.. tenhle úhel pohledu mi trochu unikl, děkuju

gwennie
autor
2. dub 2013

@aktaka určitě ho nenutím, tvářím se, že mi to nevadí, a chápu to... a to je částečně pravda, chápu to, ale tak nějak to zamrzí... spíš je to v tom taková nějaká skrytá závist, že pro všechny ostatní otce je to zásadní věc, u které chtějí být, a můj na to má jný názor 🙂

jjustyna
2. dub 2013

Můj manžel taky dlouho váhal. Nenutila jsem ho. Nakonec mi dal nejkrásnější dárek. Den před porodem mi zavolal, že jede domů a bude s námi. Porod mi vyvolávali, jakmile mi praskla voda, zavolala jsem mu, že jdu na vyšetřovnu a pak mu zavolám kdy může přijet a on mi řekl, že už je před nemocnicí. Byl se mnou na hekárně, bavil mě mezi kontrakcemi a pomohl mi, že to tam rychleji uteklo. Když mu asistentka řekla, že mi může pomoct přejít na sál, tak jsem mu znova řekla, že na mě může počkat na hekárně pokud chce, že mě tam pak převezou s malým. Vzal mě za ruku a šel se mnou do toho. Porod byl špatný, měla jsem velkou ztrátu krve, ale nakonec mi řekl asi tohle: co jsem nechtěl, to jsem neviděl...stoupal si schválně tak, aby byl u mé hlavy a ruky a ne jinde. Zdá se mi, že jsem tam byl k ničemu, ale pokud to tobě pomohlo, tak to zbytečné nebylo. V práci bych stejně nic neudělal, doma bych se užíral, takhle jsem věděl, že jsi v pořádku a pod kontrolou. A že jsem byl s vámi po porodu, že jsem držel syna, když byl pár minut na světě bylo nádherné. Když jsem se ho ale zeptala, jestli by si tohle nechal vysvětlit, tak řekl že ne, že by mi nevěřil a trval by si na svém. Prostě pokud na to chlap nepřijde sám, nenutit ho. Ale asi bych ho zkusila poprosit, ať přijde na ty dvě hodiny, kdy se s miminkem odpočívá před převozem na oddělení. Protože ne porod, ale ta neskutečná vlna emocí, co přišla po něm z nás udělala rodinu. U nás to v porodnici tak domluvit šlo, že zavolali chlapa až to všechno skončilo...

gwennie
autor
2. dub 2013

@llluckaaa Ne, ne, já ho vůbec nenutím, absolutně, jak jsem psala výše, tvářím se, že není problém, když teda nechce...

gwennie
autor
2. dub 2013

@aktaka Ano, to je částečně pravda, připadám si jak blázen, když řeknu komukoliv v okolí, že manžel tam nebude... něco jako bych dneska řekla, že nemám automatickou pračku a peru v ruce 🙂

naomi6
2. dub 2013

@gwennie Ahoj, úplně chápu, že tě to mrzí, ale sobecké to rozhodně není. Dokonce jsem četla, že muži by se neměli nutit být u porodu, pokud to sami nechtějí. Někdo na to prostě nemá povahu vidět něco takového. Netlačila bych na něj. Vždyť dřív také otcové nebyli u porodu a žádné následky to na dětěch ani na ženách nemá. A z muže nedělá otce to, zda byl u porodu, nebo ne! Naopak znám z okolí případ, kdy žena donutila muže být u porodu a naprosto jim to zkazilo sexuální život. Třeba Tě mile překvapí a nakonec si to rozmyslí. Ono ve finále máš u porodu co dělat sama se sebou a na nic, ani na chlapa nemáš náladu. U nás to bylo tak,ž e jsem byli s mužem domluvení, že bude se mnou jen na první dobu porodní, pak na to hlavní tam nepůjde, protože nesnáší krev. Jenže jsem měla tak rychlý porod, že jsme šli rovnou na sál a on tam už zůstal. Takže nakonec to bylo fajn. Držím palce

gwennie
autor
2. dub 2013

@schnek to je přesně ono....takový přístup mě ranil... ale nenutím ho, neřekla jsem ani půl slova, tak nějak to dusím v sobě...

gwennie
autor
2. dub 2013

@naomi6 pravda, taky jsem to četla... děkuju za podporu 😅

ketikus
2. dub 2013

Ja som rodila dvakrát: raz na Slovensku - bola pri mne mamka a druhýkrát v Čechách - zvládla som to sama. Túžila som po tom aby, bol pri mne manžel, ale tvrdohlavo odmietal tiež argumentoval tým, že mu nerobí dobre pohľad na krv a podľa neho to je ženská záležitosť - i keď so zatnutími zubami ale rešpektovala som to. Do porodnice ma odviezol a potom hned po porode prišiel za mnou a doma pomáhal najlepšie ako vedel. Myslím, že nie každý má na to žalúdok . Určite nebudeš jediná matka na svete, ktorá bude rodiť bez partnera.

santron
2. dub 2013

souhlasím s @naomi6. ale porod je ještě daleko a může se leccos změnit. my to měli naopak - já muže u porodu vůbec nechtěla ,ale nakonec ze situace vyplynulo, že tam byl a jsem za to ráda. až nastane porod, tak uvidíš, jak se manžel zachová.

naomi6
2. dub 2013

@gwennie Já to znám, v těhotenství je žena citlivá a mě taky všechno mrzelo a řešila jsem to. Tak si ještě promluvte. Do června je spoustu času, tak třeba se to nějak samo vyvrbí. Držím palce 😉

schnek
2. dub 2013

@gwennie a mluvila jsi s ním o tom? ve smyslu že bys byla ráda, aby tě podpořil a pomohl ti, byl u toho? ono pojď k porodu a pojď mi pomoct porodit naše dítě může pro něho vyznít úplně jinak. Možná bych domluvila s nějakou dulou nebo soukr. PA konzultaci, obvykle dělávají i kurz nebo přípravu k porodu (tím nemyslím to, co nabízí porodnice), třeba by mu to poskytlo jiný pohled na věc. Z mojí zkušenosti jsou to báječné ženy, které na člověka umí ohromně zapůsobit 😉

llluckaaa
2. dub 2013

@gwennie Aha, tak to jo. Radši ho nenuť. My jsme o tom taky doma mluvili a manžel se na přítomnost u porodu moc netvářil, což mi sice bylo líto, ale na druhou stranu jsem nechala rozhodnutí na něm. Prostě by mi nedělalo dobře vědět, že se porodu děsí, že se na to netěší a tam ještě řešit, jestli je v pohodě. To by ani žádná opora nebyla. Nakonec to dopadlo stejně jinak - měla jsem sekci a u ní být nesměl.
Mám kamarádku, která chce mít u porodu dulu a manželovi řekla, že dula má přednost a ať se připraví na situaci, že ho třeba ze sálu odvelí pryč 😀

maybe72
2. dub 2013

Všichni chlapi nejsou stejní. Ten Váš třeba nechce jít k porodu, ale až se vrátíte s broučkem z porodnice domů, perfektně se postará o vás oba... Rozhodně bych to teď nelámala přes koleno, máte před sebou ještě polovinu těhulkovského čekání, třeba za dva měsíce změní názor... My máme na přípravu k mateřství celých devět měsíců, postupně se nám vyplavují hormony, roste bříško, na všechno máme dost času. Tatínkům příroda žádný otcovský hormon nenadělila, trvá jim to všechno mnohem déle než nám a nutit ho k něčemu, o čem sám není přesvědčen, je na škodu věci.
Rodila jsem dvakrát (zatím 😉 ), manžel u obou porodů byl (a nakonec byl rád, že šel), ale fakt mu to dlouho trvalo, než se sám rozhoupal. Navíc poprvé (když nevěděl, do čeho jde) strašně těžko nesl bezmoc (viděl, že se trápím, že mě to bolí, ale ze svého pohledu mi tolik pomoci nemohl... - a to jsem rodila krásně, lehce a rychle)...
Hodně zdraví, ať jste všichni v pořádku, držím palce!

rozarka65
2. dub 2013

@gwennie Souhlasím s holkami... 😉 Určitě bych nenutila...vždyť by ti ani žádnou oporou nebyl,když by tam byl z donucení...a třeba si to ještě rozmyslí... 😉 Náš taťka chtěl být u porodu,ale první bohužel nestihl...když dorazil,tak už byla malá na světě...A u druhého jsem nechtěla,aby byl...chtěla jsem,aby byl doma s naším prvním dítkem (porod začal v noci...takže by to bylo složité a nebyla zvyklá na delší hlídání bez nás)...a nakonec jsem ráda,že tam nebyl...co jsem "předvedla" ani radši nemluvit... 😀 😝 ...a on by mi moc velkou oporou nebyl, protože je až moc citlivý...
Ale chápu tě,že tam nechceš být sama...jak píší holky...nemáš nějakou kamarádku,která by tam mohla být s tebou?
Držím pěsti... 😉

andy80
2. dub 2013

Pokud to muž kategoricky odmítá nemá cenu ho nutit, jednou bys mohla litovat. Chlap musí chtít sám.

milada2
2. dub 2013

Me by to sobecky prislo a urcite bych byla nastvana... Ty si taky nemuzes vybrat, jestli rodit chces nebo ne...

jasminy
2. dub 2013

Nenutila bych ho. Můj manžel taky nechtěl být u porodu, pak váhal a domluvili jsme se, že na samotný porod odejde ven. Ale měla jsem rychlý porod a on už odejít nechtěl. Zůstal a říkal, že nelituje...Nech to být, třeba změní názor, ale musí to udělat sám.

martiska36
2. dub 2013

@gwennie Tak ať je raděj doma, ale Ty k porodu nechoď sama. Vezmi si kamarádku, mámu, dulu, najmi asistentku, prostě nejdi do toho sama. Ten, kdo bude nakonec s Tebou Tě bude opečovávat a pomůže, když bude třeba, a chlap si třeba doma okouše všechny nehty, nebo vypije lahev, nebo...já nevím, ale nenutila bych ho. Prostě se těší svým způsobem a rozhodně nebude jediný taťka, co u porodu nebude. Když jsem rodila, muž se mnou byl, ale byla tam i maminka rodící sama a jedna měla právě dulu.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru