Režim dítěte a režim rodičů, když chceme jít večer ven

lu777
20. únor 2008

ahoj, malému bude měsíc a dr. nám říkala, že máme začít s režimem.. ve stejnou dobu koupat a dávat do postýlky a tak.. už jsem se na to stejně chystala, posledních několik dní malý začíná mít sám jakž takž nějaký režim (hodně zhruba), takže je asi na čase

chtěla bych se zeptat zkušenějších maminek: jak je to pak když se režim zavede? myslím tím, že my rádi chodíme večer ven, teď určitě budeme chodit míň, ale přece jen nebudeme dalších třeba pět let doma, že..
když malého naučím, že třeba v 6 nebo v 7 je koupel, jídlo a postýlka, jak to pak provozujete, když někam chcete jít? musíte mít pokaždé hlídání? 😕
a nebo se dá dát malé třeba do kočárku a dá se třeba za roh do restaurace (samozřejmě nekuřácké) nebo ke známým apod.? nerozhodí to malému režim, spí tam a nebo se naučí že jedině v postýlce a bez hlídání je pak člověk nahraný? jaké máte zkušenosti, jak a kam zvládáte večer chodit?

díky moc za odpovědi 🙂

kisorka
20. únor 2008

ahojte, no toto by aj mna zaujimalo. zatial ma malinka len tri mesiaciky ale jar a leto sa blizi a snim aj viac vyletov a dovolenky. 😎

veverica
20. únor 2008

podla mna zalezi ako bude babo reagovat na cudzich ludi, resp. tych ktorych bude vidat menej casto, ale asi je lepsie ho zvykat na spolocnost hned od malicka. A ak bude dobry spac tak by nemal byt problem 😉

amina
20. únor 2008

Holky, asi nejsem ta kovaná, ale mně se večer po narození prcka ani nikam nechtělo, docela jsem se těšila, že si můžu hodit po celém dni nohy nahoru, přečíst si něco, v klídku povečeřet. Pomyšlení jsem tedy na návštěvy ani restaurace neměla, docela ráda jsem se vyspala. A v podstatě to trvá doteď. Hlídací babičky nemám, cizím bych zatím nevěřila. Hlavně by mě to tam někde bez prcka asi moc nebavilo.

A co si pozvat známé domů, objednat donášku jídla atp.? Nevím, myslím, že prcek by měl uléhat večer do klídku a do své postýlky, na rodinné, večerní výletění čas přijde. A nemusí to trvat do pěti let, alespoň já myslím.

Ale obdivuji vaše nadšení, to já si radši vyrazím během dne někam sama, když mám ještě energii.

navi
20. únor 2008

lu závadět pevný režim měsíčnímu miminku mi přijde dost brzo 😕 Možná přibližně ve stejnou dobu koupat, dělat stejný rituály, ale když si malý začíná tvořit režim sám tak to nech na něm. Ono to ani přesně nejde, když má hlad před koupáním, tak mu najíst dát musíš a pak zase musíš počkat s koupáním režim nerežim. Luky si vytvořil režim sám a až tak kolem 3 měšíce a jak roste, tak si ho postupně i sám mění podle svých potřeb.
A když si malý zvykne usínat přibližně ve stejnou dobu a ty budeš chtít někam jít, tak ho dáš spinkat místo do postýlky do kočárku a je to 😉

kisorka
20. únor 2008

my verime tomu, ze babetka si vyberu rodicov akych zivotny styl im bude vyhovovat.
my sme velky vyletnici no zatial je zima, tak aspon do cajovnicky na koncertik zajdeme, alebo len tak na cajik s inymi maminkami a babenkami a malej sa to paci. ked je unavena zaspi v satke.
netreba to prehanat, ale zase treba ist s babom do sveta ak sa maminke ziada. prec su casy ked zena na materskej bola izolovana od sveta a kojit na verejnosti bolo tabu.ale kazde babo je ine, tak sa da velmi tazko radit.

jahodka11
20. únor 2008

lu, ja som sa od zaciatku ani nesnazila o nejaky rezim, akosi som nevedela ako na to...:( a dnes uz nejaky ten rezim mame, ani neviem ako 🙂 rano vstava okolo pol osmej, vzdy vydrzi byt 2 hodiny hore a potom si musi trosku pospat, niekedy aj hodinku...ako kedy a tak cely den..... vonku vydrzi spinkat dlhsie...,kupeme cca okolo siedmej, zavisi od posledneho papania a spinkat chodime okolo deviatej..... tak sa neboj, ono to pride samo, aspon u nas to tak bolo 🙂

co sa tyka vyletov a podobne, ja sa asi budem snazit, aby sme v lete boli vzdy o osmej vecer doma a kupali..... napr sa mi neosvedcilo kupat ho okolo siestej vecer, lebo potom mi zaspinka, ale samozrejme sa o hodinu zobudi a potom nie a nie spat....takze si myslim, ze o tej osmej nam to v lete bude vyhovovat.....🙂 akura uz moje serialiky nebudem moct pozerat 😅

paolin
20. únor 2008

amina, presne tak 🙂

myslim, ze hodne zalezi na typu mimca. nektere dokaze spat kdekoliv, nektere musi mit svuj klid.
syna vzbudil i spendlik, spadnuty na zem.
kazdopadne nam neurolozka rikala, ze i tvrde spici dite vnima hluk okoli a to muze mit vliv na jeho
psychicky vyvoj.

rezim dite urcite potrebuje. takovy dany kolobeh celeho dne. to ho udrzuje v pocitu bezpeci, protoze
to zna. jakakoliv zmena ho muze vydesit. no a v porodnici nam kladli na srdce - nesnazte se prizpusobovat
dite svemu rezimu. to nikdy nefunguje. meli pravdu..

stejne se ted radeji venujeme synovi, nez bychom nekde trajdali po hospudkach. a kdyz, tak s nim a do
nekurackych, s detskym koutkem. moznost hlidani mame omezenou. clovek si zvykne 😉

jahodka11
20. únor 2008

este som zabudla napisat, ze ked dodrzujeme nas rezim, maly je uplne kludny...ked ho narusime, nerobi mu to dobre....takze lu, sama prides na to, co je dobre, neboj, chce to cas...🙂)) ja si radsej odpustim pozvanie kamosov vecer na vinko momentalne, vzdy lepsie, ako keby som mu narusila rezim...v konecnom dosledku by som spravila sama sebe zle...🙂

jaduska
20. únor 2008

Podľa mňa sa treba prispôsobiť dieťatku. Naša malá mala do 5 mesiacov rovnaký režim,tak sama od seba, ja som nedodržiavala žiadne večerné rituály, väčšina lekárov dokonca už ani neodporúča každodenné kúpanie, vraj to pokožke viac škodí ako pomáha...
Potreby dieťatka sa menia podľa toho, ako rastie, hlavne čo sa týka spánku. Čím je väčšie, tým viac vníma aj ruchy okolo seba a môže v spoločnosti ťažšie zaspať.
Ale ako sa vraví, kým neskúsiš, tak nezistíš. Teoretické rady ti tu asi nepomôžu, lebo každé bábo je iné. Niektoré napr.nevie zaspať v absolútnom tichu. 😉

sue
20. únor 2008

My od narodenia kúpeme každý deň 18.00-18.30, von je 10.00-12.00 a 13.00-15.00 cca... ostatné sa rôzni, ale toto sme zatiaľ dodržali vždy s výnimkou poradní...
Čo sa týka toho byť von... teraz obavy nemám, lebo keĎ sme mimo domu, aj tam spíme, takže malý má to isté čo doma, dovolenka detto, horšie je leto... z toho mám aj ja obavy... podľa mňa dietko potrebuje večer kľud...

jahodka11
20. únor 2008

ale ako tu uz jedna mamina pisala, ja som tiez vecer dost unavena a asi budem vecer rada doma 🙂 po celom dni stravenom vonku.....si myslim, ani mi doma nebude nic chybat 🙂

zdenka26
20. únor 2008

Ahojky,tak my máme jen večerní řežim.Mezi šestou a půl sedmou koupeme,napapat a spinkat,kolem osmé většinou spí.Přes den řežim nemáme,protože malý usne kdy se mu zachce,takže jdeme ven v jednu a někdy až ve tři,Výlety z malým podnikáme.Nedávno jsme byli s manžou v restauračce,malý byl rozdělaný a spinkal celou dobu. 😉

gedren
20. únor 2008

My rezim nikdy nemeli a tim padem zase naopak se nase dite zvlada suprove prizpusobovat tem nenadalym situacim 🙂 - jako prave vecerni navsteva restaurace, cely den v praci, navsteva u nas do noci, celodenni cestovani...nerikam, ze uvedene veci delame furt, jsme spis domaci povaleci, ale kdyz uz nekam j(e)dem (chceme nebo musime), tak je to uplne v klidu.

On je trochu rozdil mezi tim, poskytnout diteti nejake mantinely a jistotu v zivote (coz je urcite prinosne az nutne), a mezi tim, chtit po nem natvrdo usinat v tolik a v tolik. U nas je to proste tak, ze 4x denne ji, 1x denne jdeme ven, vecer se mejem, pak jdem spolecne do loznice a casem usnem, pres den si taky parkrat dachne, ale v kolik presne se ty ktere veci odehraji, v tom je kazdy den jedinecny ;), zavisi to na mne i na ni, jak ma hlad, naladu, jak je unavena, proste co zrovna chce delat a taky kam a kdy pripadne je potreba jit. A co se tyce aspon ramcoveho casovani, v noci spi podle toho, jak jsem zvykla ja, tj. zhruba od 12 do 11 🙂, no a vyhovuje nam to obema (mimo jine i v tom, ze spolecny vecerni program fakt neni problem 🙂). Hlidat nedavame.

maja22
20. únor 2008

gedren: úplný súhlas 🙂 Až na to, že my zaspávame pred jedenástou a budíme sa okolo ôsmej (resp., on ma budí, keďže ja chodím spať neskoro v noci a o ôsmej mi je v posteli najlepšie 😀 ).

bramburka
21. únor 2008

my mame rezim, je to supr, vzdy v patek jedem k nasim, trochu se rozhodi, le necha e prevezt a prenest do postylky bet probuzení 😉

trixi
21. únor 2008

Ja som rezimovy zastanca. Asi aj preto, ze som narodena v znameni Panny a maly tiez. Maly si vytvoril rezim s nasou pomocou sam a velmi skoro. Vyhovuje nam to. Je kludny, velmi dobry. Ked chceme ist vecer von tak vzdy po siedmej hodine, ked maly zaspi. Mame velku vyhodu, ze byvame v dome s rodicmi, tak im dame vysielacku, a mozme ist. Dedko je super, vzdy ide za malym, u nas si pusti telku a strazi ho. Nikdy ho nenecha bez dozoru. Nevyuzivame nasich tak casto, cca raz do mesiaca zajdeme do kina. Vacsinou vecer sa mi nikam nechce ist. Padam od unavy, som rada, ked si v klude mozem pozriet spravy.
Moja sestra nemala s jej synom rezim, maly je v troch rokoch velmi nekludny, nevie si poobede pospinkat, casto byva predrazdeny. Ked boli nasi u nej na navsteve, malemu zaviedli rezim a dieta sa hned skludnilo.

zanetka82
21. únor 2008

Ja sem taky zastance režimu...my koupeme cca kolem 19.00 kolem 20.00 hod už spí oba kluci, vstavame v 7.00 rano. Staršího dam do školky a s kubíkem přes poledne jsme doma...kolem 11.00 hod jde spat vstava kolem 13.00 hod a poobědvame a pak vyražíme do ulic. Když si chceme občas někam vyjít tak hlída sestra 😉 ...i když je leto tak režim mame stejny uspím děti a na zahradce třeba grilujem a znamí přijdou k nam. mame chuvičky 🙂 ...podotykam že starší syn chodí spat i odpoledne, SÁM....uplně se na to těší

bananek
21. únor 2008

My máme taky super režim ráno stáváme v osum až v půl devaté tak že co nestihnu do té doby to už přes den teoreticky nestihnu pak po obědě jdeme nakoupit tak to si zdřímnem na hodinku až dvě jak máme právě náladu a pak jdeme večer kolem deváté spát ale zásadně jen z maminkou a předělat do postýlky?tak to znamená znovu uspávat,a takle spiíme už dva měsíce pak se mladá probudí jen na kojení a to o půl tretí a pak až v pět tak že se všichni vyspíme.V postýlce by jsme se nevyspali ani náhodou,ale myslím si že je to díky tomu že malou kojím má už skoro 7 měsíců a je na mě strašně závyslá a syna jsem nemohla od 5.týdne kojit byl na sunaru a spával od samého začátku v postýlce bez problému.A bez křiku a pláče. 😅

kacka79
21. únor 2008

Tak já pro nějaký úplně fixní režim taky nejsem, máme to tak, že každý den je jiný - hodně jezdíme po návštěvách a za jinými mimi a Filípek je rád, doma ho to neba.. okoukaný hračky 😀 Jinak te´d vyrážíme na měsíc na dovču kde bude časový posun a nevidím v tom žádný problém.. My žádný moc režim nemáme, ani já ani manžel nemáme práci od - do tak ani naše štěstíčko holt pevný režim mít nebude.. až začne školka nebo škola, budeme to muset začít řešit. Teď si užíváme toho že můžeme dělat co chceme a kdy chceme.

lula5
21. únor 2008

My tiez mame rezim od narodenia kupeme medzi 18,30 - 19hod, jest a spat. Spanie bolo na zaciatku vselijake, ale uz je vzdy po jedeni v postielke a zaspi. Cez den spi kazdy den v rovnakom case - zatial.
Ale blizi sa jar a leto a ja urcite nebudem trvat na tomto hlavne vecernom rezime. Planujem to cele posunut na nejaku 21hod aj ked vela zavisi od malej. myslim, ze tym, ze bude dlho svetlo a bude teplo, aj ona sama si to prisposobi a zmeni. V principe som zastanca rezimov.

makyb78
21. únor 2008

Já jsem taky zastáncem režimu.Vyjímkou se to dá porušit.Starší od mala brzy vstává,podotýkám,že jsem ho to neučila a přestože půjde spát dlouho,ráno si nepospí.Malá má od narození koupání,kojení spaní.Syn ráno vstává do školky,takže večer chodí spát po večerníčku.A to už chci aby malá spala,aby ho případně nerušila.Po obědě chodil syn spát do nedávna a taky jsem ho nenutila.Ten režim nastal nenásilně,já nad tím ani nepřemýšlela,přišlo mi to tak normální
Na druhou stranu,když se režim poruší,tak to dítě může hůř usínat apod.Ale to je individuální,každé dítě je jiné.Občas nám pohlídají rodiče,ale moc to nebylo.A když tomu tak bylo,určitě ne proto,že by mi byli mé děti na obtíž.Z odkládání dětí na hlídání tady totiž někdo v podobné diskusi už nařknul,tak proto to zmiňuji.Ale večer si dám ráda o samotě s manžou kafčo,nejsem jen mamina,ale taky manželka.A já i MM sportujem,takže se v hlídání střídáme.PRoč bych se měla zříkat koníčků?Určitě to nepovažuju za sobeckost,jak jsem psala-jsem maminka,manželka,dcera,kamarádka atd.Takže některé události se prostě musí obejít bez dětí,dokonce se některé ani pro děti podle mě nehodí.
Každému to vyhovuje jinak a stejně si to každý zařídí podle svého.Takže když někomu chodí spát děti večer v sedm,neznamená to,že jim to někdo nařizuje.Já to po dětech nechci,máme to tak zažité a i to pro ně podle mého v životě představuje nějakou jistotu.Podle mého nemusím být s dítětěm nonstop,ale musí vědět,že vždy příjdu,že jsem tu pro něj.V určitém věku je to pro dítě hodně podstatné a důležité to pochopit.
Trocha benevolentnosti režimu neškodí,ale nic se nemá přehánět 😉

kisorka
21. únor 2008

myslim ze deti maju radi nejaky ten rezim a rovnake ritualy, lebo im to poskytuje istotu, veci co uz poznaju.
ale netreba byt toho otrokom, my zijeme ako sam zivot ide a niekedy je navsteva, niekedy vylet, inokedy plavanie, tancovanie s miminkami... a da sa to do toho "rezimu" krasne vtesnat, aby babo malo pocit istoty ale aj spoznavanie novych veci, miest, ludi. ked je blizko maminky ako u nas v satke ma predsa tu najvacsiu istotu nech je kdekolvek.

makyb78
21. únor 2008

No nevím jestli by můj téměř šestiletý syn měl jistotu v šátku 😀 ,ale pokud to jde je s námi skoro všude. 😉

angua27
21. únor 2008

súhlasím s kisorkou.
ešte pred narodením syna som si povedala, že sa bude deň riadiť hlavne podľa neho. lenže Matej si určil, že deň je noc a noc je deň. to sa nedalo dlhodobo udržať a tak som na radu sestier s pôrodnice pomaly začala zavádzať ohraničenia dňa a noci a tým pádom aj režim. ráno o siedmej - pol ôsmej sme sa zobudil na papanie, prezliekli, zažlo sa, zapli zvuky, večer o siedmej sa kúpalo, zvuky sa stlmili, svetlo tiež, papanie, spanie. po 3 týždňoch sa deň s nocou pomaly otočil a Maťo si sám vyžiadal režim. spí cez deň v približne rovnakých časoch, papá v rovnakých časoch. nie je však pre neho dôležité, aby zaspával v postieľke, vie to aj v kočíku, v autosedačke, na deke, v šatke. takže ak chceme ísť niekam na výlet, stačí mať zo sebou nejakú vec, kde sa môže vyspať. teším sa na leto, na výlety, návštevy a tak, ale budem sa o tieto veci snažiť hlavne cez deň, aby mal malý večer už svôj kľud a pohodku doma, prípadne u babky, kde spíme. nerada ho už počas nočného spánku prenášam. ak si vtedy dohodneme stretnutie, príde ho zatiaľ niekto postrážiť. aj tak sme však večer väčšinou s drahým unavení a sme radi, že sme radi a spolu. a radšej si kamarátov a známach pozveme k nám. 😀

biba12
21. únor 2008

Ja som prvykrat sla von spolu s muzom po 2 mesiacoch. NAsi prisli strazit, ale maly im cely cas prespal, takze vela roboty nemali. Boli sme prec len 2,5 hodiny. Teraz, ked ideme von tak tiez pride jedna alebo sruha babka strazit. Maly si odmalicka zvykol sam od seba , ze spat vecer chodi cca o 19-19:30 hod. Takze mozem pokojne chodit aj vecer cvicit , viem, ze bude spinkat. Ja si myslim, ze nejaky ten rezim je dolezity. Moj maly napr. cez den nespi. Resp. 2 hodiny sme hore, hrame sa a potom spi 20 minut. Doma mi este nespal viac ako pol hodinu. Aj v kociku je po polhodine hore a chce sa pozerat okolo, vydrzi tak 20 minut a potom zase zaspi, ale len na tych jeho 20 minut. A tiez zaspi hocikde, ked prejdu jeho 2 hodiny, v autosedacke, nosici, v kociku..

andelka
21. únor 2008

Tohle téma je super, já zatím mimčo nemám, ale tak podvědomě jsem si taky myslela, že malé děťátko by určitý režim mít mělo. Na druhou stranu máme ve vedlejším bytě asi 3 měsíční mimi a rodiče (velmi mladí) chodí dost často s kamarády odpoledně pryč, malého berou sebou a vracívají se někdy v 21h někdy o půlnoci. Možná je malý flexibilní a nevadí mu, že se asi při převlékání, přendávání do postýlky probudí. Nevím, já bych asi zkoušela od narození zavést, kdy se bude koupat, kdy před spaním papat a kdy se uloží do postýlky. Pokud by to teda šlo.

lu777
autor
22. únor 2008

holky, díky za reakce.. spadnul mi internet 🙄 tak to čtu až dnes

já jsem spíš zastánce režimu - ale zase to nechci nějak sílit a nebo být pak skoro otrokem toho režimu a mimoto je fakt, že každý den je trošku jiný.. ani my s mužem nechodíme spát přesně ve stejnou hodinu, ale např. mezi 10. a půlnocí, ale někdy taky odpadneme v 8, že..

právě přemýšlím jak to sladit.. doma určitě jsme a budeme víc, ale zas jen doma to bych fakt nevydržela.. mimoto mám muže, který je hodně společenský a když se "nevyvenčí", tak to s ním fakt nejde... zatím to řešíme tak, že máme víc návštěv doma a nebo jdeme někam hodně blízko a tak.. ale už se nemůžeme dočkat, až vyrazíme někam na výlet a už máme i nějaké letenky za dva měsíce..
a taky já bych ráda ještě jedno dítko, muž je nerozhodný, je mi jasné, že pokud budeme jen trčet doma, tak bude asi pak proti 😒
tak si radši odpočnu i teď přes den, abych večer měla ještě energii třeba dvakrát za týden někam jít 😉 i kdyby to mělo být jako včera za roh do kavárny na malé pivo 😅 😅
zatím je to jednoduché, malému je teprve měsíc a spí prakticky kdekoli a když spát chce, tak ho neprobudí nic.. naopak když nechce, tak není síly, která by ho uspala 😅

asi uvidím jak se to postupně vyvine, jak bude malý spát a tak.. je jasné, že některé věci se s malým dítětem dělat nedají.. ale zase si myslím, že rodiče by měli i když mají dítě spolu "chodit", aby se udržoval vztah.. však tam to celé začalo 🙂

gangulienka
22. únor 2008

ahoj, my tiez uz mame vecerny rezim aj ked mala ma len 2 mesiace. okolo 19.00 vykupat, pohrat sa, napapat a okolo 20.00 zaspinkat. Vyhovuje mi to preto, lebo takto mam aspon vecer chvilu cas pre seba, v klude sa porozpravat s muzikom, daco si precitat, vypit cajik, kuknut telku 😉 .Ale raz, niekedy aj dva krat do tyzdna sa stane ze ideme na navstevu alebo niekde von a prideme neskor. Mala je hore ked chce a ked je uz moc unavena a uplackana tak ju uspim bud v babyvaku, alebo na rukach a je to ok.
myslim, ze rezim je fajn (aj ked mame len ten vecerny, lebo cez den je to stale inak ) ale sem tam ho porusit nevadi 🙂

aponchie
22. únor 2008

u nas byl rezim v tom ze se v urcitou dobu chodilo ven na prochazky mezi 9.30az11.30 potom odpoledne ,vecer mezi 7az8 koupani atd mezi8az9spanek to staci myslim pro zacatek

katarina82
22. únor 2008

Deniska mi chodila donedávna spát po půlnoci a já z toho byla nešťastná, protože mi všichni tvrdili, že musíme mít režim, že se musí večer vykoupat a jít spát...
Jenže to nešlo, malá byla čilá a takové ty metody dát do postýlky a čekat než usne, chodit jí tam furt uklidňovat... To u nás stejně nešlo.
Jednou jsem to zkusila, chytla hysterák jak blázen a bylo to 🙄 Tak jsem se na celý režim vyprdla, že se to časem nějak srovná. No a týden na to-to jí byly tři měsíce, začala sama usínat kolem půl deváté a teď už to druhý týden máme tak, že o půl osmé vykoupeme a v osm spíme 🙂 😎
Žádné uspávání, prostě se vykoupe, nají a usne. Paráda. Ale tohle si určila sama, kdyby nezačala usínat sama, tak by ještě teď chodila spát o půlnoci a do ničeho bych jí nenutila. Za ty prořvané noci by mi to nestálo.