Rodina a tchýně zasahují do výchovy. Jaké jsou Vaše zkušenosti?

anna189
23. kvě 2020

Holky jak zvládáte u miminek přivlastnovani miminka u rodiny ze strany tchýně a ostatních a občas i nepříjemné poznámky? Mám 3 měsíční miminko a snažím se ke všem chovat hezky a vždy miminko poskytnout tak aby si jej užili, pohráli, pochovali... ale zastavam spise kontaktni výchovu. Nenechavam dítě vyplakat a když place třeba na oslavě mezi 10ti lidmi, chci jej k sobě...ale občas poslouchám jak tchýně nebo ostatní mluví na dítě ,,ta tvoje máma je hrozná" ..,,dej mi ji, já ji utesim, podej mi ji, já vychovala 3 děti a vím jak na to.. Tchýně koupila kočárek pro sebe domů aby mohla malou vozit po domě a ikdyz řeknu že ne ze placici dítě nepolozim do kočárku protože se uklidní u mě, jakmile ji má v náručí, hned ji cpe do toho kočárku se slovy ,,to víš že babička to umí a bude po mým"... nebo rekne ,,tobe se nechce domu k mamince vid" ... je to pro mě dost nepříjemné a těch situací je daleko více . jaké jsou vaše zkušenosti?

anna189
autor
26. kvě 2020

@levandule_k tchýně má kocarek, postylku, hračky, pyzamka a hromadu oblečení po větších dětech z vesnicr... to vše si porizovala těsně před narozením, vyfotila mi to a poslala se slovy ze se těší až u ní malinká bude... moc děkuji za podporu, dodávají mi sílu se nedat, věř mi, že kolikrát jsem si připadala už jako snacha herodes která nedopreje babičce vnoucku... tohle mi pomáhá

levandule_k
26. kvě 2020

@anna189 Cesta do pekla je dlážděná dobrými úmysly...tchyně to asi nedělá ze zlého úmyslu, možná se někde ve skrytu duše bojí, že bude odstrčená, nepotřebná...Musí ale pochopit, že role matky a babičky je jiná. Ona už matka není, je babička. O výchově rozhoduješ ty a manžel.

Ještě bych zkusila, nadchnout pro tvůj styl výchovy. Pozvat k sobě domů, ať jsi na své půdě. Tam ji říct, že chceš, aby byla babička, aby si užívala mimčo, ale musí respektovat určitá pravidla. Zkusila bych ji vysvětlit, proč chceš kontaktní výchovu a ne výchovu formou strachu a trestů. Klidně ji dala i nějaký materiály na prostudování domů (knížky, vytištěný články z netu, poslala ji odkaz na videa, zajímavý rozhovory) ať má čas to vstřebat. Když to nebude chtít pochopit, holt budeš muset zakročit a důsledně trvat na svém a ne se hroutit, že se křivě dívá, mračí, pomlouvá a osočuje tě.

Hračky jsou fajn, ale 3 měsíční miminko si ještě nehraje, to využije později, je fajn, že bude mít u babičky něco jiného.

vladimira_b_l
Autor odpověď smazal
Zobraz
anna189
autor
26. kvě 2020

@levandule_k moc hezky nápad... ale tchýně je zrovna ta generace která neustále opakuje ,,jo holka to za nás to bylo jinak... ostatní vnoučata vychovává po svém a děti mají skutečně dvojí výchovu...možná to už svagrova vzdala ať má klid nevím... jinak, já se opravdu snažila, dokonce na její ironickou poznámku že malinkou nevidí jsem řekla, že babička je vítaná kdykoliv, malá ji uvidí ráda kdykoliv a může si s ní pohrát, u nás si odpočinout, nic nedělat jen si užívat malou a mít ji ten den pro sebe.... a jak to dopadlo? Nebyla tady ani jednou, protože to je přece 5 minut autobusem a ona se nepotahne autobusem.. místo toho raději fnuka ironicky jak ji nevidí tak jak by potrebovala.. mnohdy jsem to velmi nepříjemné poznámky... já tam jezdit tak 1x týdne jak to vyhovuje mi, máme dost aktivit i s manželem ale ji to nevyhovuje, bohužel nic pro to udělat nechce... radši pomluvit... o jiné výchově ani nemluvě, to jsou samozřejmě moderní vymysly a blbostí které jsem si přečetla na maminkovskem bazarku

anna189
autor
26. kvě 2020

@vladimira_b_l nějaké zajímavé nápady na nastavení hranic? 😊

anna189
autor
26. kvě 2020

@levandule_k o tom že je malinka mamanek jsem slyšela za ty 3 měsíce už asi 100x... dotýká se mě to, třeba to myslí ze srandy ale...je to hloupá sranda teda 😊

vladimira_b_l
Autor odpověď smazal
Zobraz
levandule_k
26. kvě 2020

@anna189 jako chápu, že tě deptá poslouchat debilní poznámky, jak to děláš blbě a že ona to dělala jinak a správně.

Sto let za opicemi není, když zná miminkovský bazárek :D

K tomu vymezení, připravila bych si nějaké věty, kterými ji ukážu svoje hranice. např. pokud by začala, že jsou něco moderní výmysly, tak bych ledově pronesla, že žiji v roce 2020 a řada názorů z jejího mládí je překonaná. Zeptala bych se jí, jestli věří tomu, co říkám nebo si přeje sehnat vědecký článek, který doporučuje mazlení, kojení, chování, zkrátka, to co ty ve výchově preferuješ. Na větu, že malá mamánek, bych ji řekla, ať si nedělá starosti, že do 18 let ji na rukách určitě nosit nebudeš.

Jenom takové moje pozorování, matky, co preferovaly výchovný styl, nechat dítě vybrečet, radši uhoupat v kočárku než brát na ruce, dítě moc nechovat, aby nebylo rozmazlené atp. tak mají velkou tendenci, uzurpovat si dítě dcery nebo snachy a nutit jí svůj výchovný styl, jakoby si potřebovaly něco kompenzovat.

levandule_k
26. kvě 2020

@anna189 Chápu, že tě zraňuje, že malá je mamánek a ustát to je těžké, ale jsou to jen hloupé řeči, tak se jimi netrap.

lennus
26. kvě 2020

@anna189 Doporučuju nastavit si pravidla na začátku, vidím to u nás, tchyně si nedovolí a já si nenechám nic líbit. Jednu dobu jsem tam nejezdila, sasahovala do výchovy, ale dětem jsem nebránila stavit se s manželem za babičkou. Prostě být rázná a stát si za svým, zvyknou si

pavlina212
27. kvě 2020

Nebudes to mit vubec jednoduche. Tchyne je zdatna manipulatorka a moc dobre vi, ze te ma v hrsti. Jak tady nekdo trefne poznamenal, nuti ti svuji vychovu, aby si potvrdila, ze to delala dobre. Z toho duvodu muze na tvuj jiny styl reagovat prehnane - brat si to osobne. To ale neni tvuj problem, nemuzes ho vyresit.
Psala jsi tu o tipy, co delat, napisu par navrhu, treba nekoho napadne neco dalsiho:
1) Muj dum, muj hrad. Min casu, ktery travite u nich doma. At prijede k vam. Tvoje veta: babicka bude vzdycky vitana (samozrejme ohlasene), je genialne jednoducha. Na fnukani nereaguj. Jak jsem psala - to je jeji problem. Pokud neprijede, neprijede. Jeji volba.
2) Pokud uz jsi u nich, zaridte si to tak, at nejsi s ni sama s mimcem. At je tam i muz. Jako snacha ji hur budes posilat nekam... U nas mame pravidlo: svoje rodice si usmernuju ja, tchanovce zas partner.
3) Vykasli se na pomluvy. Pomlouva te, protoze te pomlouvat te chce. Nemuzes se chovat dostatecne spravne.
4) Nepripoustej diskuzi. Pomocne vety: Nam to takhle vyhovuje. Delame to takhle. To je normalni, sto lidi, sto nazoru, my to delame takhle. Tak to rekl pediatr.
Neargumentuj, nenos ji clanky. Pouzivej obraty: chci to takhle, budete to takhle, rozhodli jsme se takhle.... (pozor) nepridavej za to zadne vysvetleni protoze..., aby.... To bys ji lila vodu na mlyn. Zadne diskuze.
5) O tom, co dite zrovna dela a s kym rozhodujes ty a tatinek. Pokud ti odnese spici dite v autosedacce a zavre dvere, dones si ho hned zpet - bude tady s nami, kdyz se vzbudi, nevadi. Pokud dite place, automaticky si ho preber. Plac znamena, dejte mi mamu.
6) Nevyzadane rady a poznamky ignoruj. Bud proste zticha. Na takovy ty kecy, ktere rika o tobe diteti (osobne by me to asi nejvic iritovalo), bych asi reagovala tak, ze bych ji dite vzala se slovy mozna k diteti: to jsou zase zvlastni reci, pojd jdeme prebalit/nakojit/do kocarku. A odejit i s mimcem.
Priznam se, ze s poslednim bodem si nevim moc rady. Ja bych se asi vytocila do vrtule a poslala ji do... nekam.
Je mozne, ze se tchyne bude chovat trochu jako kdyz deteti bez hranic seberes pytlik bonbonu pred obedem.... Tak klidek. Decko se vyvzteka, pochopi, ze nektere veci proste nedostane a za chvilku je zas v pohode 🙂

anakolut
27. kvě 2020

@pavlina212 Konečně pořádné a aplikovatelné rady k věci 👍

priefi
27. kvě 2020

@anna189 měla jsem to z obou stran... Brzo pochopili, že takhle ne, že narazili. Hned na začátku je třeba nastavit hranice. A bacha na tyhle průpovídky, ono se to dítěti dostane pod kůži, i když je malinké, pokud to bude opakovat pořád. Zastav to, jak Tě před dítětem shazuje, protože až bude starší bude vědět, že může. Mě říci, něco takového, tak vypěním. Co si myslí... Jinak, když se nám narodil prvorozený, měla jsem pocit, že můj život nepatří mi, ale tchánům (a na začátku i mým rodičům, ale s těmi se to pak změnilo)... Nerada na to období vzpomínám. Pak se nastavily hranice a byl klid. Ovšem nutno říci, že před dítětem jsem je měla fakt ráda... Pak jsem je nemohla ani cítit, teď se snažím je tolerovat. Prostě se chovali hrozně

anna189
autor
27. kvě 2020

@pavlina212 to jsou fakt luxusní body a tipy na to jak reagovat...mooooc děkuji ❤🌸... já vlastně chci aby ji malá měla ráda a travila s ní dost času... ale upřímně jsem asi ráda na jednu stranu že je pohodlna na to jet autobusem a tím pádem nepřijede a mám klid... holky to byste museli zažít, se vším si dokážu poradit ale tady jsem snad poprvé narazila... nejvíce jsem si zatím nevěděla rady s tím shazovanim mě před miminkem... díky Pavli... pokusím se to aplikovat... jak je možné že každá druhá snacha má před tehotenstvim docela v pohodě tchyni a po porodu takto bojují? Setkávám se s tím často a i já jsem tedy ten případ a připadá mi to až úsměvné 😊

anna189
autor
27. kvě 2020

@pavlina212 Pavli, ten posledni bod mě fakt irituje že všeho nejvíce... jakoby se snažila dítěti nalhavat že přeci tam je spokojene a lásku si takto vynucovat...ale ten tvůj tip je bezvadný... nechci právě reagovat stejným způsobem že miminku začnu říkat že k babičce se mu nechce apod... je to super tip který neurazi ale dá najevo že takhle ne..

anna189
autor
27. kvě 2020

@priefi a čím to u vás přešlo? Ty jsi vychladla a neresila? Taky si právě myslím že miminku se to dostane pod kůži... celkově zrovna tyhle pitomý řeči mě s tvou nejvíce...jiné další vnouce dostane nakazano od rodiče že tohle ne a babička přijde a ,,pojď sem mi to nevadí, babička tě pomazli".. nebo zvýšeným hlasem na švagra ,,nezakazuj mu to jsou to přece deti"... nebo mají večerní program a babička si dožaduje přepsání vnoucka stylem ,,tak ho tady nech, vždyť place určitě chce být u me" navzájem si podkopavaji autoritu a výsledek je takový že vnoučata jsou opravdu rozmazleni, neposlouchají nikoho, skáčou jim na hlavě ale naopak lásku a objetí moc neznaji

priefi
Autor odpověď smazal
Zobraz
anna189
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz