Zbily jste někdy své dítě?

vrtelka
11. říj 2013

Je mi hrozně,ale přetekla mi trpělivost vzala jsem ten na boty jak se tím obouvají a seřezala jsem ji teda řádně,až má obtisk na stehně ,ale ted se dívám ,že se nervuji asi zbytečně ona je vysmátá a ,už o tom ani neví. ☹

killi
15. říj 2013

já taky nepsala o tom, že by to tak bral každej,. Já bych prostě měla pocit, že jsem selhala a ponížila akorád sama sebe. Mě osobně to prostě příjde jednodušší a učinnější v tu danou chvíli to řešit jinými způsoby. Dcera je těžká individualistka, vše musí být po jejím, pokud není tak volí jiné způsoby jak daného cíle dosáhnout a do toho je hodně citlivá. Bývala extrémně hyperaktivní, nespavá a mívala výkyvy nálad- to kvůli alergiím na potraviny. Takže opravdu znám spousty situací, kdy to nebylo vůbec jednoduché. Ale nikomu neberu jeho názor, každý aťsi vychovává podle nejlepšího svědomí.

babunka1
15. říj 2013

@lubinkova naprosto souhlasím...já teda zatím děti nemám, ale občas když vidím na ulici, jak se některé děti chovají a maminky řeknou jen něco ve stylu"tytyty miláčku to nesmíš", tak bych propleskla ty matky. Já jsem doma nikdy taky bitá nebyla..snad jen jednou jsem dostala na zadek vařečkou, ale měla jsem respekt. Takže za mě určitě lepší výchovná přes zadek než dlouhosáhlé domlouvání a křik...někde jsem i četla, že toto radí i odborníci.
Jedna paní od nás z vesnice má dost nevychovaného klučinu...jednou řekl mé skorotchýni (která je pro něj cizí paní), že je blbá nebo tak něco a maminka jediné co udělala bylo, že se culila a řekla mu "Martínku, to se neříká", ale takovým tónem, že to dítě si z toho fakt vůbec nic nedělalo. 😒

marcinek
15. říj 2013

@killi mas pravdu v tom, ze pokud jsou deti bity, tak to pak muzou pachat samy, pokud pochopily, ze to pro ne melo prinos. Me mama zbila, kdyz jsem byla v zime bobovat za barakem, potkala tam kamaradku, nasim nic nerekla a sla k ni domu. Mama mezitim behala po sidlisti a ve tme me hledala, byla strachy bez sebe. Ja zatim byla u nas v baraku jen v jinem byte. Coz se v jeji situaci ani nedivim, kdyz mi pak dala na zadek a vysvetlila mi proc to tak bylo. Zadne vztahy to mezi nami nenarusilo, bavime se normalne i kdyz se jako vsude jinde obcas pohadame.To same ocekavam od svych deti, ze radsi budou vnoucata drzet zkratka nez uprednostnovat zpusob americke vychovy, aby z nich pak vyrostli spratkove a my se pak s dcerou dohadovaly proc je nechci jako babicka hlidat.

petrajurinova
15. říj 2013

@evulinkab na tom chování dětí jak to popisuješ se nejvíce podepisuje chování jejich rodičů - předpokládám, že maminka asi nijak neřešila a snad se možná i tvářila jako že nic nevidí, když dítě na učitelku místo pozdravu vyplázlo jazyk. Děti jsou jako zrcadlo ve kterém se odráží chování jejich nejbližších - tedy většinou rodičů. Pokud jde matka s dítětem do obchodu, tam seřve prodavačku že v regálu není zboží, které ona zrovna chce, na křižovatce se začne rozčilovat, že "ten debil nezastavil a jede jak prase", sousedce přibouchne domovní dveře před nosem a škodolibě si pro sebe zahučí něco o "blbé krávě" a doma mává kolem dětí vařechou, tak dítě to slušné chování nemá od koho pochytit. On je totiž obrovský rozdíl mezi klasickou výchovou alá Marie Terezie, výchovou bez bití a tělesných trestů s vysvětlováním, zaměstnáváním a usměňováním dětské energie a nevýchovou (kterou teda bohužel v poslední době praktikuje čím dál tím více rodičů).

petrajurinova
15. říj 2013

@bublinka1980 není důležité jak dlouho jsem ve školství pracovala, ale určitě jsem neodcházela kvůli penězům - vlastně teď mám zhruba stejný příjem jako tam. Odešla jsem ze zdravotních důvodů - pracovala s mentálně postiženými žáky, převážně s dětmi s Downem a měla jsem nemocnou páteř. Ty děti jsou velmi impulsivní a dávají najevo emoce občas dost živelným způsobem (takové náhlé obětí od žáka, který je o hlavu větší a 50 kg těžší je někdy dost těžké ustát), takže jsem musela dočasně změnit povolání, abych neskončila na vozíku.

killi
15. říj 2013

@petrajurinova máte naprostou pravdu. Děti v nás vidí vzor a když chci, aby se dítě nějak chovalo, tak já mu musím jít příkladem. 🙂

killi
15. říj 2013

to že dítě nebiju a nekřičím po něm neznamená, že nevychovávám. To je to co si lidi pletou, jak píše petrajurinova je rozdíl mezi nevýchovou, klasickou výchovou s občasným bitím a pak výchova bez bití, řvaní, kde rodič vysvětlí, pomůže a situaci řeší s nadhledem a s tím, aby si dítě uvědomilo, že něco udělalo špatně a příště se v té situaci zachovalo jinak. 😉

petra49
15. říj 2013

Holky, já myslím, že tato diskuze nemá smysl. Každý jsme byl nějak vychován a bereme si z toho něco a každý se myslím snaží vychovávat, jak nejlíp to dovede.Všichni jsme jenom lidi a někdy ty nervy ujedou. Ať si každý vychovává podle svého a každý jednou sám uvidí v čem třeba udělal ve výchově chybu. Nejsme neomylní. já si třeba myslím, že mě naši vychovali dobře,jsem slušná, ke slušným lidem se chovám slušně. Vystudovala jsem, pracovala, založila si sviji rodinu, vážim si věcí, když jsem něco chtěla chodila jsem na brigády a vydělala si na to. jediné co bych našim vyčetla je, že jsem od nich cítila málo lásky a mohli mě třeba víc podporovat, ale i tak ze mě vyrostl slušný člověk. A kdyby....tady bude vždycky. Vím, že i když se budu snažit sebevíc,tak vždycky nějakou chybu ve výchově udělám. Důležité je dát dítěti lásku a podporovat ho a myslím, že není ani tak důležitý, když dostane jednu po zadku. A opravdu záleží jaké dítě je a na každýho platí jiný metr.

bublinka1980
15. říj 2013

@petrajurinova Otázka padla zcela jasně, dočkala jsem se jen vyhýbavé odpovědi. Nevadí. Každopádně nemůžeš srovnávat výuku u mentálně postižených žáků s výukou u zdravých dětí.
Nechci už o tom více polemizovat, takže z mé strany všeobecně končí příspěvky v této diskuzi. Maminkám přeji ať nepříjdou o své iluze a ideály a podaří se jim vychovat co nejlépe své děti.
Však všechny tady jednou sklidíme, co jsme zasely 🙂

vendi78
15. říj 2013

Můj skoro dvanáctiletý syn bit samozřejmě není, je už dost starý, že by mu to bylo fuk 🙂 ale vyčítá mi, že používám trest zákazu počítače. Tento trest přímo nesnáší, jenže je nejúčinnější. Kdybych byla jako ostatní rodiče, teda tak mi to tvrdí on, má to od kamarádů, nechám jej celý den sedět na počítači. Prý zákaz počítače jeho kamarádi neznají 🙂 Jenže mě vůbec nezajímá, jak svoje děti vychovávají ostatní. Mám svůj rozum a ze syna chci mít časem dospělého šikovného chlapa a né dospělé dítě neustále žijící ve virtuálním světě. Jsem zřejmě přísná matka, ale nedávno jsem byla v MHD pochválena jednou paní, že učím své dítě pouštět staré lidi sednout. Dnes už se to totiž moc neučí :( Bylo mi tehdy dobře na duši 🙂
Tím vším chci říct. Je jedno, co zde píšou ostatní. Jen ty sama víš, jak to celé bylo. Pokud si seš vědomá toho, že si ujela, promluv si s malou. Taky to dělám, když se někdy pohádám se svým pubertálním synem 🙂 Jakmile vychladnou emoce, je to pak daleko přínosnější debata.
Mimochodem, taky jsem byla doma řezaná, ale to mi tak nevadí, jako to, že jsem byla neustále ponižovaná, což jsem i dodnes ze strany otce. Je to cholerik a agresor. Šrámy na duši ale bolí víc. Když mě táta seřezal páskem bolelo to ten den, ale to že mi nadával do krav, slepic apod neustále nás ponižoval, to mě vadí dodnes. Nejhorší na tom je, že má stále pocit, že on je ten nejlepší člověk na světě a ostatní jsou hovada :(
Starší syn dostal na zadek rukou tak dvakrát třikrát, byl hroznej vztekloun. Jenže to mu byly tak tři čtyři roky a tvrdí, že si to nepamatuje a že by radši dostal přes pusu než zákaz počítače 🙂

leni78
15. říj 2013

@vendi78 Ale znají zákaz počítače. 🙂 Ja ho totiž taky zakazuju. Je to nejúčinnější. Zakazuju buď pc, nebo playstation, nebo obojí dohromady plus tv. To je pak vzorny 🙂 On pak zkouší zalezt k telefonu a mastit hry tam, ale to mu hned taky zatrhnu. Často to ale neni 🙂

vendi78
15. říj 2013

@leni78 mě je jasný, že kecá 🙂 Ale je pár spolužáků, kteří prosedí celé dny a večery u počítače a rodičům je to jedno :(

leni78
15. říj 2013

@vendi78 No tak to je zlý :-\

petrajurinova
15. říj 2013

@vendi78 pro některé rodiče je to pohodlnější - odložit dítě k obrazovce a nestarat se ani o to, co na té obrazovce je. 😒 - než aby dítě vychovávali a snažili se o to, aby z něj vyrostl člověk a ne biologické prodloužení elektrožrouta.
Zákaz počítače by v některých případech neměl být praktikován jako trest, ale spíše jako prevence v ochraně zdraví a psychického vývoje.

pisisvori
15. říj 2013

@killi no opravdu bych tohle chtěla vidět v praxi. Myslím, že to jde jen u některých dětí, které jsou tak hodné a uvědomělé nějak samy od sebe. Takové opravdu jsou, ale je jich málo🙂. Třeba moje dcera nikdy neutíkala, šla sama hezky vedle mne, nevyžadovala abych jí v obchodě něco koupila a tak u nás tohle dost dlouho fungovalo, ale opravdu bych chtěla vidět jak dítěti, které ti po 5 uteklo přes silnici vysvětluješ , že to nemá dělat...Uveď příklady , fakt by mě to zajímalo.

xveronikaxx
15. říj 2013

@killi zcela s tebou souhlasím

... jsou tu nastíněny 4 stupně výchovy...
1) mlácený a bití (výprask v pravém smyslu slova)
2) výchovné pohlavky a plesknutí rukou přes zadek či ručičku
3) výchova bez fyzických trestů, především spojená s domluvou, obětím, vysvětlováním, ne-fyzickými tresty
4) volná výchova (dítě si na to přijde zcela samo časem a zkušenostmi bez mého zásahu)
samozřejmě, že je špatně, když dítě něco provede a je mu to vytknuto s úsměvem nebo bez podtónu autority.... ale tak to zdejší pisatelky určitě nemyslely.. spíše obhajují a vyjadřují svůj názor ke stupni číslo 3.

Navíc spoustu z vás určitě praktikuje výchovu č. 4 a třeba si to ani neuvědomuje - třeba u puberťáků - ne nedělej to, budě ti špatně/budeš tam rychleji/ bude tě to mrzet atd - a pak reakce - dělej jak myslíš - a následně - já ti to říkala...

xveronikaxx
15. říj 2013

@pisisvori v anglii má skoro každé dítě vodící kšíry, kolem čtvrtého roku má zas takový náramek kolem ruky spojený s náramkem u osoby, co jde s ním...
nejdřív, když jsem to viděla, jsem si řikala, že mi to přijde ponižujicí, že je to jak u domácího mazlíčka, ale když jsem viděla, že se přede mnou holčička vysmekla mamince a chtěla si vzít balonek, co jí vypadl do vozovky, tak mi to přišlo jako docela bezpečný způsob procházky s dítětem...
možná to by bylo řešení, do doby, než to dítě pochopí, že utíkat přes vozovku nemá?

pisisvori
15. říj 2013

@xveronikaxx promiň to si trochu protiřečíš ne? Nedáš mu nazadek, ale přivážeš ho na vodítko???? Některé děti to pochopí hned jiné možná ve druhé třídě tím stylem co popisuje killi, aby to udělali kůli tomu, že samy vědí , že je to nebezpečné. Takže své 6 ti leté dítě budeš vodit na vodítku??? Víš přijde mi, že maminky, která tady obhajují respektovat a být respektován jsou z velké části skvělé teoretičky.

tvarohacek
15. říj 2013

@pisisvori pokud mělo dítě tendence běhat do silnice, tak jsem ho vzala do náruče s vysvětlením, že pokud nepůjde po chodníku, ale bude běhat do silnice, bude muset být u mě. Brzy ho to přešlo.

marcinek
15. říj 2013

@xveronikaxx vodici ksiry jsou podle me dobry pro deti,co zacnou zrovna chodit treba kdyz ma mama dvojcatka a kazde by se ji rozeslo na jinou stranu. Ale poutat 4-lete dite na voditko, tak to uz bych dobry nevidela. Verim, ze treba zrovna v nasem pripade by se hned vztekala, ptala proc ostatni to nemaji a hlavne pri chuzi s kocarem, psem na voditku a ditetem na voditku by to bylo o hubu. Spis jak ty nase holky utekly, tak to se nechaly unest, ani mi tak nevadilo, ze utekly jako ze nezastavily, kdyz jsme je volaly a blbly mezi temi auty. Jinak sama jde vzdy bud u me, nebo za ruku nebo za kocar...

xveronikaxx
15. říj 2013

@pisisvori ne svému dítěti na zadek nedám. a nejsem věštkyně, prostě vím, že jsem fyzické tresty doma nesnášela a nepraktikovala ani u svého prvního i ted u druhého psa..

jestli budu nebo nebudu používat vodítko? to nevím, okolo tří let věku dítěte ty kšíry byly docela fajn, měla jsem na nich 3 letého autistu, takže když nechtěl být v kočárku, mohl alespoň sám capkat (držení za ruku nesnášel) a když zakopl, tak jsem ho díky kšírám stihla vždy včas chytnout, aby si nenatloukl kolena a zároveň mi nemohl vběhnout na nebezpečná místa...
navíc, na konci příspěvku byl otazník, což dává prostor jako návrh řešení, nikoliv, že je to dogma.. je to jedna z variant, nic o tom, že bych vodila své 6 leté dítě na vodítku. Uváděla jsem příklad, jak to dělají v anglii a čeho jsem byla svědkem.. Navíc příklad s balonkem se obávám, že by nevyřešil ani tebou obhajovaný výprask.. to dítě prostě bylo zaujato, v tu chvíli i kdyby dostala výprask, nic by se nevyřešilo, první na co myslela - můj balonek - až potom možná někde - pozor vozovka..

mám pocit, že killi neříkala nic o tom, že dítě si na to přijde samo, ale že vychovává stylem, že mu vysvětluje, co udělalo špatně a snaží se, aby pochopilo, proč je to špatně.. a nemyslím si, že díky vysvětlování to pochopí později... upřímně - za co nejčastěji trestáš své dítě?

leni78
15. říj 2013

@xveronikaxx vodící ksiry s úspěchem používám 🙂 naposledy jsme je použili na posviceni, kde bylo mraky lidí. Lidé de za námi s údivem otaceli, někteří si asi mysleli, ze to mame jako módní doplněk 🙂 Muj tchán nás pochválil, ze je to úžasná vychytavka a on je na zdraví svého vnuka vyloženě vysazeny. 🙂

vrtulka81
15. říj 2013

Mam syna 13 let a protoze byl dlouho jedinacek,tak dostal snad co bych na jedne ruce spocitala,dnes toho lituju a u dcery to taky delam jinak,radši ji plesknu nez budu kolem toho vykladat zbytečné strory z ktereho ma dítě akorat dobry pocit ze se mu zase nic nestalo.nadarmo se nerika Ohybaj mňa mamko,dokud su ja Janko.A kdyz vidim ty zlaticka nekterych mamimek......
Jak tady píšete nasili plodi nasili,nikdo decko nebije jen tak pro radost,kdyz si zaslouží,tak ho plesknua rozhodne si z toho vycitky nedělám

pisisvori
15. říj 2013

@xveronikaxx podstata výchovy respektovat abýt respektován je to, aby dítě pochopilo , že to není správné a nedělalo tu danou ne věc ne proto, že ty to nařizuješ (nebo vysvětluješ to je úplně jedno), ale pro to, že pochopilo, že je to špatně, že zjistilo, že když něco třeba vyleje stojí ho to námahu..... Jestli mu zakážeš něco oblíbeného nebo dáš nazadek je stejná forma = za chybu trest a dítě tu věc nedělá jen proto, že se bojí že bude potrestáno(je jedno , jestli jednu nazadek nebo bez zmrzliny) a aby zase nebylo potrestáno.

xveronikaxx
15. říj 2013

@vrtulka81 já se omlouvám, ale z textu jsem nepochopila, čeho lituješ u syna...to že dostal vůbec, nebo to že dostal málo?

xveronikaxx
15. říj 2013

@pisisvori a jak se podle téhle příručky řeší třeba 5 ve škole? samozřejmě, z mojí strany by asi následovala domluva, že takhle se nebude moci stát pilotem a jít na vysokou, zvažovala bych i zákaz počítače, ale jak by se teda správně mělo řešit špatná známka ve škole? (nejedná se o žádný útok na nikoho, jen se prostě ptám).
Fyzický trest za mne nepřichází v úvahu (a už vůbec ne za známky, zažila jsem sama), ale jak tedy na to v tomto hyptotetickém příkladu?

vrtulka81
15. říj 2013

Toho ze nedostal

leni78
15. říj 2013

@xveronikaxx Známka je důsledek toho, kolik se toho naucilo. ja jako rodič se cítím zodpovědná za to, jak moje dite chodí do školy připravené. Nechápu, za co rodiče trestaji děti, kdyz přinesou špatnou znamku. Známka mi napoví, ze ma dítě někde mezery a je moje povinnost, se postarat o nápravu. Když jsou útěky z domova kvuli vysvědčení, je to Imho ta největší zpráva o inteligenci rodiče. Dítě se bojí výprasku. Jak je možné, ze rodič neví, co bude na vysvědčení ? Jeho zásluhou přineslo dítě špatné známky, ale někteří rodiče s iq necek, si tohle neuvědomují a čekají doma jak supi s rukou naprazenou. Někdy i řemenem. Ja bych to trestala. Jak by se dítě kvuli známce balo domů, tak dohled socialky a je to.

xveronikaxx
15. říj 2013

@leni78 s tím souhlasím. jako rodič přeci musím vědět, jak dítě prospívá ve škole a proto mne známka na vysvědčení nemůže překvapit.. takže po 5 by teda měla následovat otázka "proč"?
jestli dítě bylo ve škole nepozorné, chybělo, nevědělo nic, vyrušovalo a bylo vyvolané, učitelka si zasedla? a podle toho volit nápravu?

xveronikaxx
15. říj 2013

@vrtulka81 já nevím, ale přijde mi to divné, takhle to říct.. "lituji toho, že jsem syna netrestala víc...". vždy jsi přeci jednala podle svého nejlepšího přesvědčení v danou chvíli... hlavně ve věku 13 let už se nepodílí na výchově jen rodina, ale i další sociální skupiny (kamarádi, kolektiv ve škole apod.). Pokud ti ted syn zlobí dřív než víc, tak je to pubertou i přebírání některých vzorců chování od kamarádů ne? to přeci není tím, že jsi ho dřív víc nebila.... každopádně, přeci nikdy není pozdě na to, abys synovi vysvětlila, že některé věci nesmí... nebo v čem je konkrétně problém?