Zbily jste někdy své dítě?

vrtelka
11. říj 2013

Je mi hrozně,ale přetekla mi trpělivost vzala jsem ten na boty jak se tím obouvají a seřezala jsem ji teda řádně,až má obtisk na stehně ,ale ted se dívám ,že se nervuji asi zbytečně ona je vysmátá a ,už o tom ani neví. ☹

berenika39
16. říj 2013

@jarkalada za sebe - už se skoro i bojím písat 😀 , já používám takovou tu gramofonovou desku: Petře, bla bla bla. A znova, pořád důsledně to samé, a on vidí, že to myslím vážně. Já jsem fakt - ěkdy možnái zbytečně - důsledná - prostě ho "utluču argumentama" 😀 😀 , proč jelepší, abchom to udělali tak, jak navrhuji já🙂). nevzdávám to.
Prostě když chce něco, co nemůže mít, tak tak dlouho hučím, a třeba i to samé (to ho obzvlášt odradí 😀 ) , než uzná, že asi nic jiného nebude. Samozřejmě že ne vždycky na to byl čas a prostor, když se začal vztekat, tak co? Nic. Vztekáš se? OK, já vím, je to k vzteku, jdem...i jsem ho odnesla třeba, mluvila na něj, ale jako dát mu za to nazaek - to bych semusela stydět. Vážně. On má problém, ne já🙂)

U nás tedy rozhovory vypadaly dost často jak u blbých na dvorečku.
Jé, tady mají letadlo se spidermanem....(nesnáším spidermana)
Krásný. Na co ho spiderman potřebuje, když umí lítat....
ted nějaká filosofie ..debata....a: Koupíš mi ho?
Na co? Je spidermanovo.
Ale já ho chci!
A čím bude lítat spiderman?
Nepotřebuje letadlo, on umí ítat!
A mezitím jsme byli 200m od hračkárny a už viděl zase něco jinýho.

Tohle je z nedávné doby, jsem si to ted vybavila, já ho prostě vždycky ukecám. 😀

marcinek
16. říj 2013

@leni78 tak ja se samozrejme taky snazim predchazet zachvatum vzteku, ale ne uplne za kazdou cenu. Treba kdyz jdeme do obchodu a domluvime se, ze dceri koupim musli tycinku, tak koupim jen tu musli tycinku a jineho nic, i kdyz treba pro dceru je tam lakadel hodne a premlouva me. Ale proste ji vysvetlim, ze jsme se domluvili pouze na 1 veci a na tom trvam, i za cenu, ze zacne natahovat a brecet, ze chce to a to.Za chvili stejne prestane a je rada za tu musli tycinku.

tvarohacek
16. říj 2013

@berenika39 u nás se osvědčuje vyjádřit porozumění...vím, že by si chtěl to a to...kdybych měla víc korunek, ráda ti to koupím...(od čtyř let už tohle chápal)

kocicinka
16. říj 2013

Ale vy tu všichni dokola omíláte jen to kino.
Myslím, že Leni78 to myslela tak, že když jdou do kina, tak to bere tak, že si to všichni užijí. Do kina se nechodí každý den. Je to jako, když člověk jede na dovolenou, tak si taky na to dopředu našetří, aby si to tam mohl užít a nekoukat co co stojí. V tom je podle mě jádro oné hádky- nepochopení situace.
Já jsem pro důslednost, ale ne za každou cenu. Dítě není otrok, po němž se vyžaduje neustálé poslouchání.Ale mělo by znát své hranice. Důležité však je, jak se nastavují. V tom vidím rozdíl.
Ale rozhodně si nemyslím, že plácnutí pozadku je týrání. Občas se mu neubráníme ani my. Matka je taky jenom člověk. Ale téměř vždy to jde vyřešit i jinak

marcinek
16. říj 2013

@leni78 a nekdy ji radsi necham vyvztekat, protoze si myslim, ze nez tomu branit, tak je lepsi, aby dala i pruchod svym emocim a dostala to ze sebe. Takze kdyz chce treba bonbom pred obedem a ja ji ho nechci dovolit s tim, ze si ho da az po obede a ona chytne hysterak, tak ji radsi poslu do pokoje, at se vyvzteka a pak prijde. Mezitim se ji zeptam jestli uz je klidna a ona mi odpovi, ze ne, ze je jeste vzteka. Za par minut prijde, bavime se normalne a o bonbonu uz nic nevi.

marcinek
16. říj 2013

@berenika39 o tom spidermanovi me to teda pobavilo 🙂

lenka5731
16. říj 2013

@tvarohacek u nas by tohle nezabralo, akorat by nasledovala půlhodinova debata, proč nemáme korunky ... proč táta vydělává málo a proč já jsem doma a nejdu do práce, abychom jich měli víc. O (její) mladší sestru se přece může starat babička. Pak večer manželovi po návratu z práce řekne, že musí víc pracovat... atd. atd Je jí 5 let.

leni78
16. říj 2013

@marcinek Takhle je to v pohodě. 🙂 Proč ne, o tom jsem taky v jednom z příspěvků psala, nechat dite byt, pokud je uz vzteklé a je v bezpečí.

berenika39
16. říj 2013

@marcinek jo, to já mám denně nonstop v době, kdy jsme spolu. naučila jsem si ho všechno "vykomunikovat", a on ted pořád diskutuje a diskutuje.....a někdy mám co dělat, aybch mu stačila🙂)). ale má díky tomu přehled, fakt🙂))).

MOžná děti někdy podceňujeme, a hledáme cesty, jak je usměrnit...zbytečně🙂

luckap91
16. říj 2013

Myslím, že by to nemělo fungovat naopak - že rodič bude poslouchat svě dítě jen proto, že má strach z toho, aby mu dítě neudělalo v obchodě scénu. Chápu, pro každou maminku je dost nepříjemný, když se jí dítě začne v obchodě vztekat, že něco urputně chce/potřebuje a maminka odmítá to "něco superdůležitýho" koupit, a tak to vlastně nakonec koupí, protože nechce tu hroznou scénu a navíc před tolika lidmi. A na druhou stranu, když maminka před lidmi své dítě plácne přes zadek, už si o ní zase myslí, že své dítě BIJE. Ale ono, pokud je člověk normální, tak by si měl uvědomit, že je značný rozdíl mezi BITÍM a plácnutím na zadek jako signál, že prostě NE. Hodlám nekoukat na ostatní lidi, ať už budeme kdekoli. Je to naše dítě a ostatní si mohou myslet co chtějí. Až bude dítě rozmazlené a sprosté na rodiče, kteří mu darovali život, tak zrovna těm ostatním lidem to bude jedno a jen si budou ukazovat, co jsem to vychovala za spratka. Na obou rukou bych nespočítala, kolikrát jsem jako malá klečela na kolenou v rohu obýváku, jéminkote. A zaplať pánbůh za to! Škoda každý rány, která padne vedle. I vařečkou jsme dostávaly (mám ještě dvě ségry), ale v žádným případě nemůžu říct, že bychom byly rozmazlené, nevychované a nebo nectili svoje rodiče. Za jejich důslednou a přísnou výchovu je i přesto milujeme, protože to není každý den jen o zakázech, přísnosti... Dělali to kvůli nám a jsem moc ráda, jak jsem vychovaná 🙂 Je více těch hezčích dnů, kdy si dítě nevymyslí, že potřebuje všechno na světě. Nijak nám to do budoucna neublížilo a chtěla bych naše děti vychovávat v podobném duchu - řád, domluva, max. napomenutí, ale při porušení hold plácnutí přes zadek či trest u většího dítěte. Takle to funguje v normálním životě a není třeba dětem svět vymalovávat na růžovo, jako že se s nimi vždycky bude někdo "crcat" ... to je prostě realita. Samozřejmě... láska a vlídnost musí vyvažovat přísnost a důslednost. Takže jak tu píše jedna paní... nevysedávat u netu (ať nakonec dítě nezačne u počítače vysedávat jako maminka a nestane se z děcka hacker v šesti letech, naproti tomu, aby venku lítal a hrál si s ostatními dětmi) ... takže maminky, šup za dětmi - věnovat a vychovávat! 😝

paolin
16. říj 2013

@kocicinka evulinkab to myslela jako nadsázku, protože leni tuhle "diagnostiku povahy" přes psané příspěvky na MMB provozuje velmi často 😉

paolin
16. říj 2013

@berenika39 to "pořád dokola" používá MM a funguje mu to 🙂 já tedy po x-tém zopakování skáču z krabičky 😒

berenika39
16. říj 2013

@paolin 😉 já jak jsem už starší matka, tak nemám jiný starosti, tak jsem celkem trpělivá a neřeším. jen si melu svou.

martina_z
16. říj 2013

@vrtelka Takze vidis, ze zbiti neni reseni, ba je primo uplne na ho...a "tomu na boty" se rika obouvák nebo lžíce na boty.

leni78
16. říj 2013

@paolin Jestli jsi psala o me, tak mi to prosím Te preloz, vůbec tomu nerozumím 🙂

kocicinka
16. říj 2013

Já jsem taky byla jako dítě bitá, a dodnes si to v sobě nesu a vnímám jako ukřivděnost. Můj muž též a dosud má s tátou problematickej vztah.
Třeba mě máma zbila vařečkou proto, že jsem si ve 4 letech pomalovala bělostné baletní piškoty( za které dala máma půl vejplaty). Z mého pohledu- nechtěla jsem je mít bílé, ale mít na nich kytičky. Co je na tom špatného?
Z jejího pohledu- zničila jsem drahou věc.Myslím, že ten trest byl neoprávněný, jen si vylila vztek.Neměl pražádný výchovný efekt. Akorát jsem se pak mámy bála. Tak se snažím vychovavat tak, aby syn jednou neměl blbé vzpomínkyProtože on je stejná citlivka, jako já.

tvarohacek
16. říj 2013

@lenka5731 dcera je bystrá 🙂 a dává prostor k diskuzi 🙂

leni78
16. říj 2013

@luckap91 Jenom podotknu, ze to, že nikomu nic není do toho, kdyz daš dítěti na veřejnosti na zadek. Dnes je naopak kampaň organizací proti násilí na dětech vedená tak, ze lidé mají přestat být nevsimavi a mají rodice upozorňovat, ze děti se nebiji, nebo chces li, neplacaji. To samé, pokud se někdo z okolí dozví, že deti doma za trest kleci. Můžeš z toho prostě mít problém. Ta doba je pryč, kdy do toho nikomu nic nebylo.

sisstin
16. říj 2013

mě jako mnohdy víc překvapí, jak rodiče se svýma dětma na veřejnosti mluví...typu "drž hubu, neotravuj, už mě sereš" atd. 😝

killi
16. říj 2013

Tak já nevím, ale pokud někdo vidí, že dítě dostane na veřejnosti na zadek tak je spíš ostuda toho rodiče, že nezvládá své emoce. Nehledě na to, jak se musí cítit to dítě. Nevím, jestli znáte transakční analýzu Erika Berneho, ale to hezky popisuje jak by se měli dospělí chovat, takže když třeba dítě v supermarketu zlobí a matka místo tzv. dospělého na něj řve jako tzv. rodič tak je to ukázka toho, že se neumí chovat ta matka, ne to dítě. Takže v tom je pak ten problém, nemůžu chtít ať se dítě chová jako tzv. dospělý, když i já se občas chovám jako tzv. dítě nebo rodič. Ale tady ty debaty už nemají smysl. Kdo četl nebo byl na nějaké přednášce tak ví o čem píšu. 😉

pisisvori
16. říj 2013

když to tady tak čtu, tak ty děti neustále vysvětlujícíh rodičů už musejí mít na ty řeči alergii a musí jim to jít jedním uchem tam a druhým ven a v duchu si musejí přát ať už sakra jednou přestanou🙂🙂. Fakt bych je chtěla slyšet za pár let v nějaké diskuzi o tom jak se jim líbila výchova jejich rodičů a jak oni to budou dělat u svých dětí zásadně jinak. 😀 😉

@leni78 to cos napsala v posledním příspěvku je dost drsné. Tyhle fanatiky nemůžu moc vystát s prominutím, možná by udělali líp kdyby se starali o děti, které rodiče opravdu bijí, týrají a podobně a nikoho to nezajímá a nikdo s tím moc nic neudělá....než otravovat normální slušné rodiče, kteří se svým dětem věnují , skvěle se o ně starají a jen jim 2x za 4 roky dají pohlavek.

killi
16. říj 2013

@pisisvori jde vidět, že máš páru co znamená to tvé tzv. neustálé vysvětlování. Jde o to, že s dítětem mluvíš jako sobě rovným. Ne, že ho poučuješ a chováš se jako, že jsi snědla všecku moudrost světa. Dcera, když byla na návštěvě u kamáradky a její otec na tu kamarádku zařval a pak ji dal na zadek, tak dcera z toho byla hotová, jak se někteří rodiče dokáží chovat.

pisisvori
16. říj 2013

@killi ale umím si představit 🙂. Ale některé maminky v téhle diskuzi nemají absolutně žádný nadhled a odstup...prostě jejich pravda je jejich pravda, pak bych fakt chtěla vidět ten repsekt k dítěti. Prostě nedokáží pochopit, že ty co ve své výchově použijí sem tam i pár na zadek jsou stejně tak dobré milující maminky, které se v 90% případů chovají tak jak tady oni popisují jen jsou pouze lidé tedy omylní s emocema a umí to i přiznat.... a jejich děti jsou slušné, šikovné, sebevědomé a mnohdy i lepší 🙂....jen nedělají ze všeho hned modlu a nezakládají "lidové milice", aby špízovali za dveřma domácností a zjišťovali, jestli náhodou Pepíček Horáčků nedostal už po třetí trest a nemělo by se volat na linku bezpečí🙂. Mluvím o těch "extrémních", vím, že jsou mezi nima i takové co mají rozum.
A věř, že někteří rodiče o takhle neustále vysvětlují potkávám na hřišti , v obchodě....a děti je mají dost na háku
. Prostě za mě ve všem zdravý rozum a zlatá střední cesta.

killi
16. říj 2013

@pisisvori hezky napsáno 🙂 já mám kamarádky psycholožky a taky občas tápou a neví si rady. Extrémy taky nemám ráda. . Každej musí jednat podle svého svědomí, aby si pak v budoucnu nemusel nic vyčítat. 🙂

pisisvori
16. říj 2013

@killi souhlas🙂

sammaelka
16. říj 2013

@leni78 A to ji mám omlouvám donekonečna "že tomu nerozumí" ? 😉 😕 Domácnost máme také uzpůsobenou tomu, aby si malá při běžném pohybu po bytě a hraní neublížila, to je jasné. Ale nevím, ty když si chceš dát s mužem (mamkou, kamarádkou,...) kafe/čaj/teplý nápoj v obýváku, tak ho postavíš do kuchyně na linku ke zdi a na každé napití vstáváš a běháš tam? 😨
Já jsem to uvedla jako příklad, mohla jse třeba uvést běhání do silnice nebo sahání na horkou troubu, to je jedno. Prostě jsou momenty, kdy je nutné, aby dítě vědělo, že něco NESMÍ a opravdu nesmí rezolutně. Nebo uzpůsobíš i silnici před domem, aby byla pro dítě bezpečná?

killi
16. říj 2013

@sammaelka ) Máš naprostou pravdu. Kdybych měla všecko uzpůsobit, tak bych asi musela pozvat nákladák a půlku nábytku a věcí odstěhovat🙂 Dítě se naučí, že nesmí. Právě, že čím víc ho od toho odtrhujeme a nedáme mu prostor, tím víc ho to láká. 😉 My uzpůsobili jen ty nejdůležitější jako třeba krb, schody a zásuvky a některé šuplíky, kde jsou dokumenty. 😉

leni78
16. říj 2013

Proč bys měla do nekonečna dítě omlouvat, ze tomu nerozumí ? 🙂 A s tím kafem. My to řešíme uzpusobenou domácností k věku a horké pití pijem trochu vychladle a drzime si ho v ruce, aby do toho malej nedrkl. Je to podes 🙂 Co se týče chůzi podél silnice, jak to myslíš ? Já dokud nerozumí tomu, ze je normální chodit po chodníku, dak dávám na dítě pozor, aby do silnice nemohlo vbehnout. Ja kdyz někdy vidim ty laxní rodiče podél silnice, tak me jima hrůza. Tam pokud dítě vlitne pod kola tak si nema cenu hrát na pokus omyl, jestli rozumí slovu ne a stůj. To samé s horkou konvici na ubrusu.

marcinek
16. říj 2013

@sammaelka ja sama jsem to vyresila tak, ze co slo odstranit, tak jsem dala pryc jako kytky, figurky, dekorace ty je lakaly nejvic, ubrusy jsem zrusila, pouzivame jen prostirani. A kdyz prijde navsteva, tak kafe davame na konf. stolek, ale vzdycky radsi si ho navsteva drzela v ruce nebo jsme porad vysvetlovali: au au boli, horky, bebi. A porad davat pozor.Za chvili je to prestane zajimat, ale stejne porad davat pozor. Zrovna ja mela polity nohy litrem horkyho caje, tak vim jak to moc boli. A z nasi skupiny na MK je holcina, co se ji skoro rocni chlapecek polil horkym kafem, ktere postavil dedecek na kraj kuchynske linky, byl v ohrozeni zivota. Proto ja treba varim jen na zadnich plotynkach, mam z toho trochu schizu

leni78
16. říj 2013

@marcinek MM se v testvi taky oparil horkým kafem a byl v nemocnici, ma jizvu na trupu. A k tomu jak to říkají, tak můj malej asi od roka říká paaliii 🙂 je tak toztomilej. Jak musím pořát ležet, tak ho hlídá babička a ja mu rikam večer- co jste dělali ? Vařila babička ? A on pálí. Asi ho babička taky hodně upozorňuje, zvlášť kdyz ona sama ma zkušenost, ze se jí oparil syn. Vzpomínala chudak, jak na něj koukala přes sklo. Hrůza.