Zbily jste někdy své dítě?

vrtelka
11. říj 2013

Je mi hrozně,ale přetekla mi trpělivost vzala jsem ten na boty jak se tím obouvají a seřezala jsem ji teda řádně,až má obtisk na stehně ,ale ted se dívám ,že se nervuji asi zbytečně ona je vysmátá a ,už o tom ani neví. ☹

lucieandrlova
12. říj 2013

@superkousky nevím, zda skutečně odpovídáte mně, protože mám doma tvrdohlavé batole, ne miminko. Ale to je jedno. Fackování neschvaluji. Přijde mi ponižující dát někomu facku. A já chci vychovávat ne někoho ponižovat... Táta i starší bratr nás fackovali a nemyslím si, že to prospělo vztahům a k Vaší větě - ano, klidně bych jim po tom fackování teď řekla: Trhni si lopatkou, mám tě u ...

baris
12. říj 2013

jinak nesouhlasím s bitím dětí - mlátit je hlava nehlaval, jen si myslím, že někdy plácnutí přes zadek vydá za 1000 vysvětlení.

A každé dítě je jiné - na starší dceru se stačí škaredě podívat a hned vi o co jde - udělala něco špatně. Na mladší funguje jen zahrozit tím, že jí plesknu po zadku.

Nebo vy jste nikdy neplácli dítě přes ruku, když bralo co nemělo, straklo prsty do zásuvek??????

werumka
12. říj 2013

@betelgeuzz Já jsem moc dobře věděla, že jsem si to zasloužila a moc dobře jsem věděla, za co to dostávám. To, že jsem se u toho necítila zrovna dvakrát mi přišlo celkem normální a asi to i měl být tak trochu účel. Utéct z domova jsem nechtěla nikdy a nenávist jsem k nim taky necítila. Knížka Respektovat a být respektován je supr a určitě rozšíří obzor, že se dají věci dělat jinak. Neříkám, že obhajuji mlácení. Jen jsem chtěla nastínit, že se tady ta diskuze opravdu odvíjí od lidí, kteří nikdy neuhodí, protože s tím mají špatnou zkušenost a pak od lidí, kteří s tím špatnou zkušenost nemají. Syn vždycky nejdřív dostane domluveno. I já jsem nejdřív domluveno dostala. Ale měli mě radši nechat, ať skončím v nemocnici na kapačkách? Ne, to neměli. I tak jsem tam byla dost. Chápu obě strany - dítě, ale i rodiče.

cernalu
12. říj 2013

@leni78 a který zákon to je?

werumka
12. říj 2013

@baris Taky to tak dělám. Prostě existuje strop, který když přejde, tak dostane přes zadek.

ninive211
12. říj 2013

@cernalu mrkni o stránku předtím, uvádím tam § zákona o rodině, kde jsou řešeny "přiměřené výchovné prostředky": Nikde ale samozřejmě není taxativně vypsáno, zda vařečka je či není přiměřený prostředek - vždy to musí být adekvátní situaci, adekvátní věku i rozumovým schopnostem dítěte.

leni78
12. říj 2013

@cernalu Řekla bych týrání svěřené osoby, nebo tyrani. Je na soudu, jak situaci zhodnotí.

leni78
12. říj 2013

@werumka Funguje to podobně jako Stockholmsky syndrom. Oběti domácího násilí rodice a jejich chování obhajují, mnohdy v něm pokračují na svých potomcich. To je ten následek, který si postižení neuvědomují.

werumka
12. říj 2013

@leni78 Tyjo, to mě fakt pobavilo tohle - jakože vzhledem k mým rodičům 😀 Je vidět, že jsme na internetu, nemá smysl se bavit o soukromých věcech, do kterých ostatní nevidí 😉 Pěkný den!

leni78
12. říj 2013

@baris Plácání přes ruku je Imho strašně ponižující. My jsme přizpůsobili prostředí, nenapadlo by me dítě placat přes ruku, abych predesla jeho úrazu. Několikrát jsem viděla ve společnosti rodičů a dětí, jak malé dite placali pred ruku a pokaždé to v dítěti vyvolá litostivy nechapavy výraz, to mam chuť vždycky řvát. Me to prijde tak, ze to svědčí o nízké inteligenci rodičů, nebo nevím. Vzdyt ty deti jsou maličké. Taky pohlavek nepochopím. Za to bych tatinkum tu ruku zlamala, kdybych byla nasilnicky typ.

superkousky
12. říj 2013

@leni78
Pokud správně tuším,tak naše soudy musí zohledňovat verdikt NS a ten došel k názoru,že jednorázový výprask vařečkou nelze považovat za týrání dítěte.
Týrání vyžaduje pravidelnost 😉

Loučím se a doufám,že tu za 15let nebude muset být u každé školy detektor kovu jako v jiných státech,kde se momentálně preferuje velmi oblíbená a hlavně roky „osvědčená“ volná výchova 😕 .

betelgeuzz
12. říj 2013

@baris zásuvky mám zaslepený, abych nemusela řešit, že tam děti chodí. Ten přístup - dítě šáhne do zásuvky, dostane plácnuto vede často i k tomu, že se dítě samo plácne a pak tam jde šáhnout. To plácnutí bere jako cenu za to, že si chce šáhnout. Já radši učím děti, že se něco nedělá a ne obchodování, když uděláš tohle, já udělám tohle.
@superkousky to ale motáš dohromady volnou výchovu a demokratickou, to je trochu rozdíl. O volné výchově tu nikdo nepsal. Pouze o výchově bez fyzických trestů.

leni78
12. říj 2013

@superkousky Podle mého názoru soud zohledňuje komplexní ovzduší v rodině. Samozřejmě pokud je vše v naprostém pořádku, a jednou matka zazmatkovala a zmlatila dite vareckou ( coz je i tak podivný ), tak rodina bude i nadále pospolu. Každopádně to neznamená, ze když zmlati dítě vareckou, nemůže ji svědek nahlásit na policii. Tak to prostě je. Je tam podezření.

leni78
12. říj 2013

Holky je zvláštní, ze kdyz se v čechách mluví o fyzických trestech, tak se odněkud vynoří lidé, kteří omlouvaji fyzické tresty tím, zr kdyz deti nebudou takto trestat, tak z nich zákonitě vyrostou špatní lidé. Kde se tohle bere ? Tomu přeci nemůže nikdo věřit.

ninive211
12. říj 2013

@leni78 Co je definice domácího násilí? Občasné plácnutí dítěte přes ruku nebo po zadku v tom správném okamžiku je podle tebe TAKY násilí??? No to snad NE!!! Ty jsi nikdy, ale opravdu NIKDY neplácla svoje dítě ani přes prsty? Pak jsi buď svatá a papež by tě měl blahořečit, anebo máš opravdu svaté děti, které jsou už od miminka natolik rozumově vyspělé, že vědí, že nesmějí sahat na rozpálený sporák, že nesmějí sahat na rozbité střepy, že si nesmějí dávat do pusy bahýnko a psí hovínka a mlátit cizí děti na hřišti lopatičkou po hlavě...tak potom teda opravdu KLOBOUK DOLŮ.

Jako ponižující být chápala facku přes obličej, to naprosto souhlasím, plácnutí menšího dítěte přes ruku, aby nedělalo některé věci, které jsou třeba podle mě jako matky dítěti nebezpečné a škodlivé, opravdu NENÍ týrání a není to ponižující!!! Achjo ☹ Doufám, že máte opravdu tak svaté a hodné děti, že opravdu nikdy nebudete muset porušit svoje zásady. Ještě znovu opakuji, jsem v zásadě PROTI fyzickým trestům, ale kritizovat tady maminky, které občas plácnou dítě po ruce (protože to malé dítě spíš pochopí, že udělalo něco špatně, než když mu to budeš v klidu milionkrát dokola opakovat), že se z jejich dětí pomalu díky tomu stanou kriminálníci, protože jako děti dostaly párkrát (předpokládám oprávněně) na zadek...
Jinak celou dobu se v této diskuzi nebavíme o domácím násilí (pod čímž chápu dlouhodobé a soustavné týrání svěřené osoby), ale o zcela mimořádném trestu vůči dítěti v okamžiku, kdy pravděpodobně nic jiného prostě nepomáhalo. Jinak zcela sdílím obavy s @superkousky ohledně budoucnosti naší společnosti...kam až povede tady ta "extra volná liberální americká výchova" - doufám, že se nám to nevymstí. Tato výchova je typická pro porevoluční roky a začátek 21.století - tedy pro rodiče nar. převážně v 70. letech. Nyní už je vidět, jaký to má vliv a co jsme se bavili se svými vrstevníky, resp. vrstevnicemi (80.ročníky), které teď rodí děti anebo se rodit teprve chystají - veskrze tuto extra liberální výchovu skoro všichni odsuzují jako špatný příklad a druhý extrém oproti "výchově rákoskou".

betelgeuzz
12. říj 2013

@leni78 jak píšu výš, většina totiž zná výchovu s tresty a výchovu bez trestů si představit nedokážou. myslí si, že jde o volnou výchovu, kdy děti můžou všechno. Jenže tak to není, jsou i jiné způsoby, jak dítě vychovat a často i účinnější. Občas slyším stesky od matek, které děti bijí, že dítě je neposlouchá, a i když mu daly na zadek, tak to nepomohlo. Mně z toho vyplývá, že je bití neúčinné. Ale ony se toho nechtějí vzdát a tvrdí, že třeba RABR by na jejich děti nefungoval. Přitom to ale nikdy nezkusily.

leni78
12. říj 2013

@ninive211 Nikdy, opravdu nikdy, jsem svoje dítě neplacla přes prsty. Svůj názor na to jsem uz psala.

ninive211
12. říj 2013

@leni78 Pak skláním hlubokou poklonu a jsi opravdu svatá 🙂

kalo
12. říj 2013

@leni78 já z těch tvých názorů asi odpadnu....Hold tu nikdo není tak dokonalý jako ty. Každý aťsi vychovává děti podle svého svědomí a svých hranic.
Kecy o týrání, když dítě dostane na zadek, fakt nemusím. V dnešní době je prostě rodič bezmezvým otrokem svých dětí a je v módě, aby si dítě určovalo hranice samo...Následky pak ale nese rodič.
Když dítě např.schválně něco drahého rozbije nebo je na tebe drzé, tak předpokládám, že ty s klidem řekneš: to se nedělá a jdeš koupit za pár ticíc věc novou. Nebo...co vzít dítě rovnou k psychologovi?? 🙄 (to se teď taky dost nosí...)

betelgeuzz
12. říj 2013

@kalo a když ho za to zbiješ, tak to něco spraví? Akorát si ulevíš. U nás si dítě hranice samo neurčuje, naopak je má občas přísnější, než děti, které jsou plácány.

leni78
12. říj 2013

@kalo Hlavně neprekrucovat prosím 🙂 psala jsem o týrání jako reakci na zmlaceni vareckou, ne placnout na zadek. Nevkladej mi do úst, co jsem neřekla. Dokonalá se necitim, taky mi ujely nervy, psala jsem o tom výše.

jaja.m
12. říj 2013

@kalo Konečně někdo normální,já už nevěřim svým očím co tu leni78 a další píšou.Jak někdo může napsat že je to týrání dětí??Panebože já nechci vidět co z těch dětí vyroste,když jejich rodiče vše řeší domluvou nebo čím...Vždyť si z toho dítě nic neveme.V tom případě na sebe asi budu muset poslet sociálku,že týrám své dítě.Malá když se vzteká ne bo na mě začne křičet a chce mě plácnout,tak jí buď přes zadek či ruce prostě plácnu a to jsem to teď musela udělat i v kauflandu natřísklym lidma,protože co v tom kočárku vyváděla to bylo hrozný ječela na mě na celý kaufland,tak sem jí vytáhla a už ji dostala a NIKDO upozorňuju NIKDO se nad tim nepozastavil.
A teď otázka pro leni78 a jiný matky stejného názoru:To jsem jí měla v tom krámě začít potichounkým hláskem vysvětlovat,ale beruško takhle se přeci nekřičí,to masíčko se nedá syrové jíst. 😀 omlouvá se,ale popadám se za břicho

jaja.m
12. říj 2013

2krát jsem jí já i manžel nahlas řekla,že to se jíst nedá a odpověď?začla řvát ještě víc,takže sociálko pojď na mě

suzief
12. říj 2013

když vidím ty rozmazlené spratky, liskala bych je pořád🙂 jako dítě jsem taky slušně dostala, když jsem si zasloužila a vyrostla ze mě snad normální osoba. Nebála bych se toho. Samozřejmě bych zkoušela hned zezačátku jiné možnosti ale kdyby to nikam nevedlo, tak bych sáhla i po takovém řešení. Přece se jednou nenechám ovládat a vydírat svým dítětem, to fakt ne🙂

leni78
12. říj 2013

@jaja.m Rozumím tomu správně, ze jsi mlatila dítě věkově v kočárku ? Teď jsem si to přečetla znovu, asi jo. A k Tvé otázce, to nemůžeš myslet vážně.

edeltraut
12. říj 2013

Narazila jsem tu na zajímavý článek a v něm byl tento odstavec. Úplně vidím moje synovce - uvztekané děti, které mávají mámou jak se jim zachce. Žijí mimo ČR a "plácnutí" je u nich taky smrtelný hřích. Myslela jsem si, že kluci jsou takoví, protože jim máma v pravý čas nedala na zadek, ale možná jim jen zapomněla nastavit hranice....

Někteří lidé se nikdy nerozzlobí, protože mají strach, že by tím mohli své děti traumatizovat. Popírají své potřeby a potlačují emoce. Velkou nevýhodou tohoto přístupu je fakt, že dítě nevědomě bere neprojevený hněv rodiče na sebe a dříve či později ho dá najevo. Nedokáže ale rozpoznat, odkud jeho vztek pramení, protože není jeho. Za takového dítěte se může stát opravdový tyran, který se vzteká při sebemenší frustraci. Často slyšíme, že je to důsledek mírných či žádných trestů nebo málo přísných rodičů, ale opak je pravdou – může za to potlačování hněvu rodičů!

zuuuzaaa
12. říj 2013

@lubinkova naprosto s vámi souhlasím, dnešní výchova je téměř nevýchova...my jsme taky dostali občas na zadek a co nic se nestalo, svou mámu mám stejně ráda, dnešním dětem když jednu dáte, tak rodiče div ne proklínají a čím to je? tím že se dětem ihned plní vše co se jim na očích vidí a pouze toho zneužívají..tím neříkám bít za každou blbost, ale když už si to zaslouží tak proč ne....

petrajurinova
12. říj 2013

Tak jsem si přečetla diskuzi a zarazila mě jedna věc - na to jak to tu hýří emocemi a rozbíhá se diskuze od extrému k extrému, zakladatelka nepřidala ani jeden příspěvek i když byla speciálně na ni několikrát položená otázka - co bylo spouštěcím bodem výprasku a které dcery se to týkalo. Takže to ve mně vyvolává pocit, že tu @vrtelka z nudy nadhodila kontroverzní téma s cílem vyvolat hádku.

Jinak k tématu - osobně chápu, když matka plácne neposedné nebo vzteklé batole po zadku nebo ruce v okamžiku, kdy batole svým chováním ohrožuje své nebo cizí zdraví a není schopné pochopit význam slovního vysvětlování (a to opravdu 18ti měsíční dítě schopné není - ani když na něm někdo praktikuje pokusy s opičí gestikulací a pojmenováním znakování batolat) a klidně se přiznám k tomu, že jsem v tom věku holku raději plácla přes ručku než abych se dívala jak se spálí o troubu jen proto, že starší bráška zapomněl zavřít zábranu ve dveřích do kuchyně a pod. Na druhou stranu jakékoliv bití - i jen to plácnutí, o použití jakéhokoliv předmětu k uhození dítěte nemluvě - u dítěte které je schopné domluvy a pochopení (cca mezi 2. až 3. rokem života a později) mi připadá jako naprosté selhání dospělého. Dospělý odreaguje svůj stres, ale výchovný efekt to nemá žádný. Výchova je o hranicích, důslednosti a komunikaci, ne o fackách a jelitech od vařechy na zadku.

nynyha
12. říj 2013

Dlouho jsem váhala, zda se do téhle diskuze přidat, nebo ne. Nejprve z mé strany. Já osobně jsem od svých rodičů občas taky dostala. Občas na zadek, v pubertě pak také padlo pár facek. Tenkrát jsem si samozřejmě myslela, že nespravedlivě, dnes vím, že pokud bych přišla z třídních schůzek své šestnáctileté dcery, kde bych se dozvěděla, že propadá a ještě bych jí našla doma opilou, nejednala bych jinak. A výsledek? Když pominu to, že mě tahle facka probrala a já se začala učit, takže jsem nepropadla, tak si rozhodně nemyslím, že by ze mě vyrostla nějaká chudinka s nízkým sebevědomím, nebo kriminálník. A našim jsem za těch pár facek nedávno poděkovala a jsem jim za to vděčná, protože vím, že kdybych je nedostala, bylo by ze mně něco úplně jiného.

A teď ze strany rodiče. Mé dceři jsou dva roky, je jako všechny děti ve svém věku trvdohlavá a myslí si, že jí musí patřit celý svět. Chápu ji, a snažím se výstupům v obchodě předcházet, aby nedělala scény, ale přesto se mi občas stalo, že v obchodě křičela, že chce něco koupit a já to odmítla. Snažila jsem se vysvětlovat, slibovat, že koupíme něco jiného, ale vůbec jí to nezajímalo. Tak dostala rukou jedno plácnutí. Opravdu máte vy, zarputilé odpůrkyně fyzických trestů, pocit, že jsem ji zmlátila, jak se vyjádřila leni78? Každý na to kouká asi jinak, ale já beru jak mlácení, když někdo vezme vařečku, pásek, klacek,... a mlátí dítě hlava nehlava. S tím samozřejmě nesouhlasím a tohle odsuzuji, kord když je to například za známky, či za to, že dítě neposlechlo, nebo si neuklidilo pokoj, nebo já nevím co. Z dětí, které tohle zažívají často, asi opravdu silné osobnosti nevyrostou, ale stojím si za tím, že pokud je to občas a za nějaký "rozumný" důvod, tak to s tím dítětem nic neudělá a buďto si bude do konce života pamatovat, že do silnice se neutíká, a nebo nebude druhý den ani vědět, že nějaký výprask dostalo.

Tak, a teď mě tady sežerte a pošlete na mě sociálku, že moje dcera ví, co je plácnutí přes zadek, či přes ruku.

sarriku
12. říj 2013

Rozhodně nezastávám rčení, že škoda každé rány, která padne vedle, to zavání bitím pro každou malichernost, jen chci říct, že když si dítě zaslouží, někdy je lepší fyzický trest úměrný jeho věku.
U nás to máma dělala tak, vím o tom, tuhle jsem si o tom povídaly, že jako batolatům nám dvakrát něco řekla a vysvětlovala a potřetí nás třepla po ruce, hezky podepřenou její rukou, aby se nám nevyvrátila,
jako později jsme dostávaly na zadek rukou nebo i vařečkou a plácačkou, samozřejmě ne hlava nehlava, rozhodně si z toho nenesu traumatizující zážitky, teď se tomu jenom směju, že jsme fakt dělaly kraviny.
A ve vyšším věku jsme dostávali rubem ruky po puse a pak nás nebila už vůbec, protože jsme si svoje následky chování řešili jinak.
Jednou jsem třeba naznačila mámě v těžké pubertě, že je to kráva, tak jsem pěkně dostala a ani se nedivím.
Když se ohlédnu, tak můžu naší mámě jenom poděkovat za její výchovu, smekám před ní klobouk, protože s pěti dětma.., nikdy nás netýrala a rozhodně si v tom nelibovala, vždycky to bylo zaslouženě a spravedlivě.
Jak tady někdo řekl, lepší jednou plácnout než 1000x vysvětlovat, jsem pro.
Příklad, když dítě chce pořád utíkat na silnici, ale jsou i věci, kdy vysvětlování není na místě, například, když je někdo na rodiče sprostý, lepší je když dítě ví hned za co dostalo a může si trest s tím spojit, než aby si vyslechlo domluvu, která ho po pěti vteřinách přestane bavit a už myslí na autíčka.
Já bych třeba za týrání označila i"výchovu" rodičů, když s dítětem nemluví, aby ho potrestali nebo podmíněnou lásku.
"Když se budeš dobře učit, budeš moje hodná holčička" nebo "Když dostaneš čtyřku, nebudu tě mít ráda."
Z toho si dítě může odnést blok do života strach z neúspěchu, nedejBože, kdyby doneslo čtyřku, tak co by se stalo?
I potom, co jsem dostala a hladila si bolavej zadek, svoji mámu jsem milovala a věděla jsem, že i ona má ráda mě a chce mě dobře vychovat.