Zbily jste někdy své dítě?

vrtelka
11. říj 2013

Je mi hrozně,ale přetekla mi trpělivost vzala jsem ten na boty jak se tím obouvají a seřezala jsem ji teda řádně,až má obtisk na stehně ,ale ted se dívám ,že se nervuji asi zbytečně ona je vysmátá a ,už o tom ani neví. ☹

leni78
16. říj 2013

@evulinkab Tvoje matka chudak nevěděla, ze při záchvatu vzteku řešením neni ani za a) domluva (záchvat vzteku je silný fyziologický stav, kdy mozek nastartoval na základě překročení individuální hranice stresu mechanismus, který volí pouze mezi dvema možnostmi a to útěk a útok. Pri tomto stavu člověk není schopen sebereflexe, ani ústupků, volí opravdu jen z daných dvou možnosti )
b) fyzický útok ze strany silnějšího k slabsimu - způsobí velké citové rany, které nechávají svou stopu v rámci psychického vývoje a stavu osobnosti.

Spravne řešení, jak dnes již většina maminek víme, je za c ) dítě v záchvatu vzteku necháme buď záchvat prožít a jen dohlížet aby si neublížilo ( tato varianta je možná pouze v bezpečném prostředí ). , nebo dítě chytnout přes rameno, nebo upevnit do kočárku a bezodkladně odejít a přerušit tak tok emocí. Snažit se co nejúčinněji převézt pozornost jinam, v případě silného záchvatu pouze odcházet.
Důležité je v období těchto opakujicich se záchvatu předcházet, snažit se nedostat do takzvaného konfliktu, nebo jej dále neprizivovat. To znamená nesnažit se jit s dítětem do konfliktu, snažit se vymyslet primitivní dětský kompromis, nabídnout alternativu.
Mnoho maminek často odmítá pochopit, ze dítě je v zachvatech nevinně, snaží se něco prosadit, něco moc chtějí, a často se jim dostane britke odezvy s hrozenim, vyhrozovanim, zvýšeným hlasem, odmítnutím požadavků nekompromisně z pozice síly. Dítě v době určité fáze vývoje mozku stres neunasi a nastartuje se záchvat. Pokud v této fázi dojde k fyzickému trestu, už své dítě v podstatě poskozujeme ve vývoji osobnosti.

Takhle nějak ve stručnosti k problematice záchvatu vzteku, syn je jednu dobu taky míval, neprijemne, ale zvládli jsme zdárně, brzy z toho vyrostl. 🙂

evulinkab
16. říj 2013

@berenika39 Podívej, ono vždycky všechno zjednosušit a myslet si, že když mu řeknu, že jdeme jen do kina a koupim mu jen popcorn, že díte si po kině nevzpomene, že má chut na zmrzku.Já s malým hodne mluvim, vysvetluji a muj syn ví, že pres cestu jezdi auta a musi zastavit...Ale když mi presto všechno po kine řekl, Mami, kup mi zmrzku...tak mi řekni, jak to řešit?Jak to nenechat dojit do situace, že chytne záchvat, protože ji chce??On je díte, proboha..!!!A vedel moc dobře, že jdeme jen do kina, že jsem mu tam koupila slibený popcorn..ale on si proste ve sve detské hlave usmyslel, že chce ješte i zmrzlinu.To mu ji mám koupit, aby bylo po jeho?A pak bude chtit treba jeste čokoládu, lizatko, novou hračku, atd atd.,..A já mám porad reagovat tak, že mu bud podvolím a nebo jak???Jak mu říct, že to nemuže dostat a nebýt přitom negativní a neříct NE???Prosím o vysvetlení...A to dodám, že opravdu se synem hodne mluvim, on je šikovný, jinak hodný chlapeček a máme bezproblémový vztah..až na jeho občasné výstupy(které jsou u dětí normální, já vím).A taky dodám, že jsem se snažila mu vysvetlit, že jsme byli v kine, že jsem mu koupila to a to, že zmrzlinu dostane jak nebude kašlat a nebude taková zima..ale ono to proste je díte a on ji chtel a začal se u nej spoustet tím, že jsem si stála za svým(myslím, že duslednost je prvořadá a když jsem poprvé řekla, že zmrzlinku opravdu v teto situaci ne, tak proste podvolit se jeho vzteku by byla mnohem vetší chyba)Nemyslíš?Nic není jen černé nebo bílé-S tou silnicí-já myslím, že to učí každá normální maminka sve díte, že na ceste jezdí auta a proto se musime zastavit a věř, že tento návyk jsem synovi predala a a naučila hned, jak to bylo možné.A moje máma nás to taky učila, přesto se ji segra vždy ve vzteku mela tendence vytrhnout a běžela tam-přestože vedela, že tam ty auta jezdí.

berenika39
16. říj 2013

@evulinkab a zase NE, NE, NE, NEjde to...
nechme to. je to tak, jak říkáš. ok?
jsme mimo téma, tak třeba to je důvod, proč už dál nepíši🙂.

leni78
16. říj 2013

@evulinkab Zeptám se, Ty jsi učitelka ve školce ? Nebo jsem to jen špatně pochopila ? A jak je na tom sestra dnes ? Ve třech, čtyřech letech záchvaty vzteku, ktere matka řešila fyzickými útoky, v šesti letech sestra napadla nožem otce. Myslim, ze to potřebovalo odborníka. Teda v této fázi určitě. Co se u vas vlastně dělo ? Téma fyzických trestů je velmi citlivé téma a i ta dětská psychika je kolikrát opravdu zahul. Cim dál víc se ale ujistuji, ze cestou fyzických trestů to nejde.

leni78
16. říj 2013

@evulinkab Buď mu tu zmrzku proste kup, kdyz ma na ni chuť, a pokud chce neco co fakt nejde aby dostalo, tak se snažit vymyslet kompromis, me to vycházelo, hodně záleží na tom, v jakém stavu je ta schopnost domluvy mezi rodicem a dítětem. Mnohdy uz je dítě tak ostražite, zničené, precitlivele, ze vecne neco chce, jsou problémy. Ja většinou synovi koupím co chce, kdyz je něco drahý pro danou příležitost, například při návštěvě hrackarny se mu líbí lego za 2000, tak mu proste reknu, ze je to fakt pěkný, ale ze asi upad, ze je to drahý na to abych mu to jen tak z fleku koupila. A on se směje, neměla jsem s ním problém. Paradoxně si vsimam, ze nejvíce zebraji děti, kterým se toho jen tak moc nekupuje ale treba se mýlím.

leni78
16. říj 2013

Holky kdyz jsme u těch nákupů, musím se s vámi o něco podělit. Minule jsem stála u kasy a přede mnou byl chlap s asi pěti letou dcerou. No možná o neco starší. A platil stravenkou a pokladní mu rekla, ze nemůže vracet, tak táta sahnul za sebe a vytáhl lizatko. Jo vlastně jeste jinak, ona mu ta pokladní rekla, že aby si jeste neco vybral, protože ona to pak nemá jak udělat v ty kase tak on vzal to lizatko. No a ta holka to pravděpodobně neslyšela nějak tam poskakovala tak jak děti a jak byla malá tak viděla jen ten pohyb otce pro lizo a na pult a teď nahlas spustila. Tatii tys mi koupil lizatko jo ? Fakt jo ? To jako faakt ? A to je pro me ? Tati to jsi koupil me ? Tatii tys mi nikdy nic nekoupil, tomu nemůžu uvěřit, fakt je to pro me ? No ve me se krve nedorezal a jemu vůbec nebylo trapně. Ten byl úplně na*raněn a prej, hele uklidni se to te nema co zajímat pro koho to mam. Stichni nebo uvidíš jak po tobe hrabnu. Takhle normálně. On byl totiž normálně nastvanej, ze ji jako byl donucen neco koupit, kdyz ma ve zvyku ji jako nerozmazlovat. Proste mazec. 🙂

paolin
16. říj 2013

@evulinkab některé děti jsou výchovně náročnější a podle mě je pak teorie sice hezká věc, ale je to hlavně o hledání té správné cesty a stojí to spoustu energie a nervů.

evulinkab
16. říj 2013

@leni78 Ty jsi normálne uplne mino 😀 😀 😀 Ale fakt🙂Segra je naprosto v pořadku, má 5 let přítele, plánují mimčo a po psych. stránce je na tom velice dobře🙂A to, že ji máma dvakrát plácla na zadek za její neposlušnost-no dle tebe to z ní mělo udelat psychicky nemocného človeka a v naší rodine nás fyz. trestaly(alespon dle tebe)Ne, netrestaly!!Já plácnuti pres zadek v případe, kdy je to potreba, neberu jako fyzický utok, který zanechá na detské dušičce do dospelosti šrám.

A no, jsem učitelka ve školce, mám přečetených spousty knížek o dětské psychice, vím o čem mluvim, nehlede na to, že i v tech knihách je psáno, že mnohdy je lehké plácnutí učinější než hodiny vysvetlování.Ty jednoduše jsi bud svatá 😀 😀 a máš svate deti nebo nevím.Jak mužeš napsat, tak mu tu zmrzlinu kup nebo udelej kompromis.Za 1)každý ti řekne, že ve výchove je duležitá duslednost a když jednou řekneš NE, tak by to melo platit a né že se podvolíš, protože se díte vzteká a vybrečí si to.Za 2) jaký kompromis???Co to je kompromis?že mu misto zmrzky(když kašlal) koupim treba lízátko?Uvedomuješ si, že tohle je brutální rozmazlování dítete a že z nej vyroste do budoucna človek sobecký, který bude chtit vše a všechno a když nebude po jeho, bude to psych. zvládat dosti špatne?Copak takhle to má v živote a v budoucnosti vypadat?S tebou opravdu nemá cenu diskutovat, já ti opravdu ze srdce přeji, aby se ti ta tvá objímaci výchova nevymstila, až tve deti přijdou do puberty a končím tuhle debatu.

A ano, zase se mýlíš 😀 - žebrají právěže nejvíc deti, které mají všechno a pořad jim to nestačí.Děti, které toho mají málo, tak jsou práve za to "málo" štastné a dokážou si štastně hrát treba s jednou panenkou nebo autíčkem.Děti, co mají vše, si toho "vše" vetsinou neváží a o spouste hraček ani nemají ponětí, že je mají doma ve skříni.

leni78
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
leni78
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
paolin
16. říj 2013

@leni78 nepleteš si tak trochu rozmazlenost s důsledností?

leni78
16. říj 2013

@evulinkab Tady máš to první co jsem vygooglila a podobných článků pro laiky je no. Porovnej je s tím, v jakém extrému jsi oproti clanku ty, dokonce paní učitelka, která si myslim by to měla mít v maliku. http://ona.idnes.cz/moje-dite-se-porad-vzteka-m...

leni78
16. říj 2013

@paolin Ne proc ? Reagovala jsem na konkrétní věc v textu.

evulinkab
16. říj 2013

@leni78 Ty ráda urážíš lidi, že?..Je videt, že proste když ti dojdou argumenty, tak proste utočíš a urážíš..A to ti zde nepíšu jen já, ale napsalo ti to už spoustu maminek tady, takže by ses mela predevším nad sebou zamyslet ty.Znovu ti opakuji, že jsem přečetla DOST knížek a vím, co a jak s detmi, pracuji s nimi nejen ted ve školce, ale už jako náctiletá jsem se pohybovala jako vedoucí apod. na ruzných taborech.A mužu ti říct, že i mé kolegyne a ředitelka je se mnou a s výsledky mé práce spokojená a to už nemluvim o tom, že děti byli dost neštastné, když jsem odešla min. týden na neschopenku.To o něčem svedčí, já mám vtah k detem a sve práci víc než skvelý.
A ano, já jsem opravdu učitelka ve školce s temito názory!S názorem, že deti se nemají rozmazlovat, že duležitá je duslednost ve výchove a že plácnutí dítete není totéž co fyz.týrání dítete.
A to ty jsi matka s temito názory?Jak mužeš vychovávat díte, když nemáš zakladní pojem o tom, co je duslednost, že tim že díteti vše dovolíš, tak mu škodíš do budoucího života.....atd..
Podivej, my hodne uzce spolupracujeme s detskými psychology, na konci října k nám jeden přijde do školky-dám mu přečíst tve názory a muj a at se mi jakožto odborník ve sve profesi k tomuto vyjádří .At zhodnotí i tvuj psych. stav dle tveho psaného textu(když to dokážeš ty, on jiste také)
A ted už opravdu ..bez komentáře....

marcinek
16. říj 2013

@berenika39 ty to popisujes jako ze deti si muzou vsechno a pokud udelaji neco spatne, tak je to chyba rodicu, ze je spatne vychovali. Ale prece deti jsou deti a ty proste zlobi. Vzdycky to tak bylo a bude. A to ze se jim nesmi rikat ne, tak to trochu ztraci logiku. My jim sice budem rikat vsechno v kladnych vetach a pak kdyz rekne ucitel ve skole: ted se neprochazej po tride, budes sedet, protoze je vyucovani, tak automaticky z toho bude zmatene, protoze rodice mu nic nezakazuji prece

leni78
16. říj 2013

@evulinkab Ne jen se mi nelíbí, kdyz paní učitelka ve školce, která ma na starost děti, propaguje fyzické tresty v tématu zvládání vzteku, coz svědčí o jejím postoji k dětem a její neodbornosti. Takže jsem prostě uvedla věci na správnou míru.

berenika39
16. říj 2013

hm, tak přesně takhle se děti učí, jak se má jednat lidmi, jak se chovat jeden ke druhému, jak řešit spory, jak reagovat v kritických situacích, co si může jeden ke druhému dovolit. my děti za jejich prohřešky bijeme.

někde udělali soudruzi z NDR chybu.

marcinek
16. říj 2013

@leni78 no to si delas srandu, to mu tu zmrzku mela koupit jen aby byl klid a bylo po jeho. Vzadnem pripade bych mu to nekoupila, uz jen z toho principu, ze se dohodlo, ze se pujde do kina a ne na zmrzku. Pak se nedivim, ze deti maji vsechno a nevazi si niceho, kdyz jim rodice koupi vse co chteji. To je presne ten pripad, kdy si myslim, ze rodice selhavaji, ze udelaji vsechno proto, aby se dite nevztekalo a meli od nej klid.

berenika39
16. říj 2013

@marcinek to ale ne, tak to není. petrje vychovaný úplně normálně, stejně jako všechny děti a rozhodně ví, co ano a co ne. akorát k tomu nedostával masáž zákazů.
neříkej mi, že je významově nějaký rozdíl ve větě:
Nelítej po třídě!
a
Ted je vyučování, posadíš se, prosím, přestávku si uděláme hned za chvíli a budeme dělat kotrmelce.

(v prvním případě pokud by to bylo přenesno na situaci ve školce třeba se dítě naprdne, vytočí, postaví do protiútoku a najust se rozebehně hlavou proti zdi, aby bylo vidět....v druhém případě se normálně zamyslí, že se může těšit a kotrmelce. A sedne si.

(vařím z vody, jen mě to ted tak napadlo,ale ten princip to je)

Nikdy nikde jsem nenapsala, že by petr mohl všechno, že mu všechno dovoluju, že mi skáče po hlavě a je nevychovanej. Naopak - je stará konzerva, má rád řád a víc než některé jiné děti potřebuje mít svoje jisté, svá pravidla, ty slavné hranice, jistotu - jak se co dělá, akorát ho - nerada používám to slovo, ale ted se hodí - nebuzeruju a on nemá důvod vzdorovat a dělat scény. To je celé.
Ted je už velký, už je to mnohem snazší.

kocicinka
16. říj 2013

@evulinkab Nejsem sice @berenika39, ale dovolím si odpovědět.
My dané situace řešíme v kostce takto: " Jonášku, půjdeme do kina,ale máme málo penízků, tak ti můžu koupit buď zmrzku, nebo popcorn. Obojí ne, jenom jedno, tak si vyber." Jonáš si vybere dejme tomu popcorn. Když by se po kině dožadoval ještě i zmrzliny( jakože ne, většinou nám takovéhle dohody fungují) tak mu připomenu naší dohodu a on to pochopí , kdyžtak řeknu, že až příště půjdeme do kina, bude si moct koupit zase tu zmrzku). Pokud by ji chtěl stále a šel do scény, většinou to značí to, že je unavenej a to se pak na něj nezlobím, protože za to nemůže( vím, že když je unavenej, páč už 2 roky po obědě nespí, tak se chová jinak, nežli když je odpočatý)

kocicinka
16. říj 2013

Jako mě to fakt přinutilo se zamyslet na tou výchovou, protože příkazy typu nelítej po třídě na Jonáše absolutně nefungují. To jde jedním uchem tam a druhým ven.

leni78
16. říj 2013

@marcinek Pokud bys měla dítě, které prožívá období zachvatů vzteku, tak se doporučuje předcházet konfliktům. Takže ano, pokud bude mít chuť na zmrzku, popkorn a jeste kolu, koupím mu to, protoze do kina jdem za zážitkem tak nemam problém. Nevím proc bych měla schválně říkat nekoupím, protoze jsem to rekla. Dite ma zkažené kino. No a potom je to o kompromisu. Tzn pokud chce dite to krásné auto co stojí na parkovišti, tak mu řeknu, ano to auto jr nádherné taky se mi líbí, tak víš co, doma se podíváme na net co to je za auto, vytisknem ho a nalepime na zeď huraaa. No a takhle nějak by to mělo vypadat. Kdo tohle nezna, moc se o výchovu dětí nezajímá. Jen upřesním, ze stále mluvím o zvládání dítěte připadajícího zachvatum vzteku, aby nedošlo k nějakému zobecnovani.

kocicinka
16. říj 2013

@evulinkab teda jako sorry, ale tohle už je opravdu hodně silné kafe.
Zase jedna diskuze, co se zvrtla☹
Jak můžeš chtít po někom, aby posuzoval osobnost@leni78 na základě několika příspěvků na netu. Neznáš ji, nevíš o ní nic a notabene na to, nechat ji někým posuzovat( a on by se ti na to i vykašlal, tím jsem si jistá), nemáš vůbec žádné právo!
Nezbývá mi, nežli přát svému synovi, aby na tebe nikde ve školském systému nenatrefil
A když už jsme u toho, ohánění se tím, že já jsem učitelka( doktorka, dětská sestra, atd atd) mi přijde ubohé a už jsem na to na MK alergická. Zajímavé je, že se s tím diskutující vytasí pokaždé, když jí dojdou reálné argumenty. V posledních příspěvcích jsi dost útočná a přitom si k tomu neměla sebemenší důvod, uvědomujete si to, paní učitelko?

kocicinka
16. říj 2013

@evulinkab jinak když už jsme u těch profesí, tak já jsem taky učitelka🙂 A mám na to i VŠ diplom 😀

marcinek
16. říj 2013

@leni78 je jasne, ze se dite musi motivovat a privest na jinou alternativu, ale ne za cenu, ze mu ustoupim a koupim vsechno co bude chtit, protoze to tam prodavaji. Takze si preje zmrzku, popcorn, kolu a k tomu prikoupim jeste hranolky, jen aby bylo spokojene, nemluve o tom, ze tato kombinace pochutin v takovem rozsahu neni pro male dite vubec vhodna a pak ho z toho bude treba bolet bricho

chris_n
16. říj 2013

sežerte se tu všechny navzájem 😀 haha...

jarkalada
16. říj 2013

@berenika39 jak se zachovat v případě, že i po tom vysvětlení bez negace stále /např./ lítá po třídě?

leni78
16. říj 2013

@marcinek Máš pravdu, ale vždyť podstata je v tom, předejít záchvatu vzteku. Ano, přeci mu nekoupím celé kino. Ale o tom jsem psala. Budu se snažit mu splnit přání v tom, s čím nemam problém, tam kde je riziko konfliktu, hledá se kompromis, i dětský. Hlavně ať je dítě v klidu. Jakmile je treba přetažené, začne vymyslet kraviny, tak to prostě bouchne tomu nezabranis a pak uz pokračují jiné kroky. O tom jsem psala. Je to uz hodně dokola, uz se nebudu opakovat. 🙂

marcinek
16. říj 2013

@berenika39 dobre, ale i ten zakaz lze vyjadrit tak, aby dite poslechlo a udelalo co ma. Ne jen treba "nelitej po tride" ale i " nebehej tu po tride, vsechny deti sedi, tak se taky posad at muzem pokracovat dal". To jsem nerekla, ze tvuj syn je nevychovanej a skace ti po hlave. Myslela jsem to vseobecne, ze pokud se detem vsechno dovoli a nestanovi se urcite hranice kam uz muzou zajit, tak si deti delaji podle sveho a prosazuji si svoje ego vic nez je zdravo, viz. treba vcera Krizovatky zivota. Pokud maminka nemela na dceru cas, vsechno ji dovolila, tak se pak nemuze divit, ze se k ni dcera chova sproste a nevazi si ji.

petrasipkova1
16. říj 2013

Je to zajímavé sledovat, jak se tahle diskuze udržuje na životě tolika dní. já tedy jen čtu, někdy se pravda bavím, jaké jsou tu extremistické názory z obou stran 🙂 Takže já jsem pro to, podle povahy dítěte, vychovávat individuálně, být důslední, nebát se v případě nouze plácnout lehce po zadku jako upozorňení, a nebát se říct slovo ne, rozphodně bych v kině dítěti nekoupila všechno co chce, zvlášť když jsme byli z domova domluvení, jak to proběhne, ale občas bych mu znenadání koupila co by chtěl pro radost, ale vždy jen jednu věc, já taky nemůžu mít všechno najednou. Prosím hlavně ty cvrčky nerozmazlujte, nedělejte z nich chudinky už dopředu, protože jen milou důsledností, pochopením, láskou, vstřícností se dosádne správných výsledků. A už se tu nedohadujte, nemá to cenu, kazíte si tím den, v mezích normy ať si každý vychovává děti jak chce, hlavně je všechny učte ať jsou slušní, jinak to tady půjde od 10 k 5. Myslím, že není správné prosazovat ani jeden model výchovy, které jsou tady prezentovány, jedno upozornění ýjimečně, když už se zdá že nic nepomáhá, na zadeček neudělá z dítěte psychopata, pokud někdo nechce říkat dětem zápory, tak je to také jeho věc, jen to ty děti budou mít těžší se pak zaklimatizovat v běžném životě, ale to je také věc dané rodiny. Pro normální, nefanatizující mamči je nejlepší vzít si od každého to nejlepší, dle selského rozumu 😀
Krásný den všem maminkám a jděte si radši hrát s dětma než tady vy\sedávat a debatovat dokolečka o tom samém 🙂