Zbily jste někdy své dítě?

vrtelka
11. říj 2013

Je mi hrozně,ale přetekla mi trpělivost vzala jsem ten na boty jak se tím obouvají a seřezala jsem ji teda řádně,až má obtisk na stehně ,ale ted se dívám ,že se nervuji asi zbytečně ona je vysmátá a ,už o tom ani neví. ☹

sammaelka
16. říj 2013

@leni78 To uz je ale slovickareni...u nas na vsi sice chodniky (nekde) jsou, ale treba zrovna pred barakem zadne nemame. A kdyz dite vybehne z domu, jak mam uzpusobit silnici tomu, aby se mu nic nestalo? Nijak. Takze diteti musis vysvetlit, ze pred domem pobihat jen tak nesmi, protoze tam jezdi auta a mohlo by se neco stat. A kdyz dite neposlechne? Reknes mu to znova, popr. durazneji. A kdyz znovu neposlechne?
Jako samozrejme, nenechat behat male dite samotne je jasne, davat pozor a hlidat take. Ale ja mluvila o tom, ze se dite musi naucit, ze neco nesmi, ze neco je opravdu nebezpecne a proste pres to nejede vlak. A kdyz nepomuze vysvetleni ani nekolikere upozorneni, a dite stale tu spatnou cinnost opakuje, i pres domluvy, pak je podle mne placnuti pres rucku nebo pres zadek na miste.
Ja spis nechapu to - " dokud dite neni schopne samo...." - a jak toho to dite ma dosahnout? Toho pochopeni myslim? Kdyz mu to nevysvetlim, popr. nezakazu, jak si na to ma prijit samo?

@killi Dekuju, presne, souhlasim s tebou. Veci, ktere sly uzpusobit diteti, jsme uzpusobili. Ale treba zrovna ta trouba se proste presunout neda a kdyz v ni pecu, byva sklo teple, nekdy i horke (neni to sice na zpusobeni popaleniny, ale pali to na dotek). A pokud dcera neposlechne Ne, neposlechne nesmis, neposlechne pali, auvi,... tak uz ji pres rucku placnu. Nebo ji mam snad nechat aby se spalila? A ne porad ji taky stojim za zadkem abych mohla "hlidat", ono spalit si rucku o troubu je otazka vteriny, to same s tim stazenym ubrusem ze stolku.

leni78
16. říj 2013

@pisisvori Ja přece neříkám ze bych na veřejnosti někoho upozornila, ze nema dávat dítěti na zadek. Jen jsem chtěla reagovat na to, ze nikomu nic není do toho, co se u něho doma děje. Nebo na veřejnosti. Je taková doba, ze je s tím potřeba počítat, ze se někdo dítěte zastane. V mnohých státech je to tabu, dat dítěti na zadek, natož na veřejnosti a postupně k tomu spěje i nase společnost. Asi by to chtělo přijmout jako možnost, nez nadávat do fanatiků tomu, kdo se o tom zmini. To prijde drsné zase me 🙂 .

petrajurinova
16. říj 2013

@pisisvori no u nás se vysvětluje, diskutuje a hledá odpovědi stále dokola a asi by ses divila, ale synovi to zdá se vůbec neleze na nervy. Právě naopak, ptá se čím dál víc a co se dozví pouští dále do světa. Učitelky, družinářky i další lidé s kterými přichází do kontaktu se dost diví a chválí ho, že je na svůj věk chytrý a schopný rozumně argumentovat, že dokáže nejen mluvit, ale i poslouchat. A nikdy nikde jsem neslyšela, že by byl drzý. Občas se někomu zdá příliš upovídaný, ale nikdy si na něj nikdo nestěžoval, že by byl neposlušný, umíněný nebo vzteklý.

leni78
16. říj 2013

@petrajurinova Taky to tak vidim.

luckap91
16. říj 2013

@leni78: ... nevim, asi jsem to blbě napsala. Ale Tvůj dodatek mě celkem zarazil - jako by plácnutí přes zadek mělo být fyzický týrání...? ... ono je spoustu děsných případů, kdy dítě je opravdu týráno a né zrovna plácnutím přes zadek. Tak si myslim, že kampaně by se měly zaměřit na rodiny, kde je to opravdu potřeba a ne, když mě někdo uvidí, jak >>> plácnu > plácnu << , tak bych z toho mohla mít nějaký problémy nebo oplejtačky.. Ono.. fakt je to dneska dost těžký .. u nás v maloměstě (2tis. obyvatel), máme tu základní školu a situace, která se odehrála v minulým školním roce - zcela normální hodina, učitelka v klidu vyučuje a najednou se takový čtvrťák v lavici postaví, otočí se ke třídě a zavře do třídy: "Ta má ale kozy, co?" + čůrání na okna v tělocvičně nebo zacpáný pisoár ručníkem a ještě v něm nas*áno.. fakt lahůdka... copak bude tenhle klučina dělat v devítce? .. už teď k němu do třídy učitelé chodit nechtějí, protože když si pozvali do školy rodiče (mimochodem, rodiče slušní, po městě naprosto bezkonfliktní, sympatičtí.. žádná etnická menšina), tak právě ti rodiče na učitelku oponují tím, že si celý učitelský sbor vymýšlí a že jejich synoveček by nikdy nic takovýho neudělal... Zaslepení rodiče svoji láskou ke svému synovečkovi.. proč by mu měli nevěřit? Tak kde je chyba, jak by to mohli řešit? 😕 .. 😒 ..

leni78
16. říj 2013

@sammaelka Tak jasně ze všude neni chodník a každá silnice vypadá jinak 😀 prosím te o jak starém dítěti se bavis, ať mam prehled, ja nevím, co porad resis s tou silnicí, dítě si proste do určitého věku hlidam a kdyz uz mam jistotu tak nějak, tak jde samo, ne za ruku, ale dál od silnice, ja jdu blíž k silnici. Nepoustim ho nikam z dosahu. To je prostě individuální k věku, ja nejsem zastánce toho, aby dítě se samo dostalo k silnici a ja na něho volala ne a stůj. Držím si ho v dosahu. Samozřejmě větší dítě už by zásady provozu mělo s dohledem zvládat samo tzn rozhlidni se atd. Me porazilo auto při hře a běhu pro míč do silnice v 7 letech, vedela jsem, ze u silnice si hrát nebudu, ale běžela jsem na dvorek a utekl mi míč. Naštěstí řidič byl znalý pravidlo míče ve vozovce takze dupnul na brzdu, nemýlil se, zpoza zaparkovaných aut jsem vbehla za míčem ja a jen mi brzdící pneumatikou sedrel kůži ze zadku. Nemohl za to nikdo. Samozřejmě v te době jsem věděla, ze bez rozhlidnuti do vozovky ne, přesto se to stalo. Deti no. Jsou to trestiprdla. Proto si dítě radši hlidam.

leni78
16. říj 2013

@luckap91 ja neříkám ze plácnutí na zadek je týrání.

petrajurinova
16. říj 2013

@luckap91 trošku zmatek v tom příbuzenském poměru - tak rodiče a syn nebo synoveček a strejda s tetou? Osobně bych v takovém případě asi prvořadě nezvolila řešení přes rodiče, ale usoudila bych, že chlapec tráví příliš času u televize a počítače a přebírá ze zhlédnutého teatrální chování - na místě jeho učitelky bych mu tedy v popsané situaci zadala samostatnou práci - vyhledat si potřebné údaje a napsat referát o kozách o zadané délce a rozsahu (dle vlastního uvážení by mohl zvolit zda se bude jeho práce týkat - biologie (pojednání o zvířatech) nebo mluvnice (rozbor několika růzých významů slova původního i přenesených) a tento referát pak přednést před třídou.

luckap91
16. říj 2013

@petrajurinova Blbě jsem to napsala - měla jsem na mysli synoveček, jako zdrobnělinu jejich syna. Tudíž rodiče se synem. To se omlouvám za zmatek 🙂 .. ale řešení se mi líbí 🙂 ..jen pak ještě dořešit ten zbytek...

petrajurinova
16. říj 2013

@luckap91 no ono pokud rodiče na své dítě hledí příliš nekriticky a popírají, že by se mohlo chovat jinak než dokonale, tak se s tím celkem nic jiného, než je z řešení takových problémů vynechat asi dělat nedá. A vzhledem k propagovanému trendu - že vyrušují děti, které se nudí, je třeba takové dítko více zaměstnat a rozvíjet samostudiem - to ještě nikdy nikomu neublížilo.

betelgeuzz
16. říj 2013

@sammaelka tak konkrétně s tou troubou jsem dceři vysvětlovala, že pálí, a jednou, když už trouba nebyla zaplá,ale byla ještě dost teplá, jsem ji nechala šáhnout. Už to nikdy nezkoušela a kolem trouby chodí velkým obloukem se slovy pálí, není nad vlastní zkušenosti, 100x lepší, než ji plácat 🙂 po tom plácnutí bych si nebyla jistá, že to jednou za mými zády nezkusí.
@sisstin souhlas, to pak člověk nevím, co je lepší, jestli to plácání, nebo takové nadávání. Mně se nelíbí ani jedno.

xveronikaxx
16. říj 2013

@petrajurinova řešení mě rozesmálo, to je hodně dobré...🙂

@luckap91
myslím si, že v tomto případě dost selhává učitelský sbor, který si neumí zjednat pořádek. a pokud pedagog není schopen získat autoritu žáků, měl by zvážit, zda je na správném místě... když to vztáhnu jinak - řidič autobusu....napadne sníh a je led, vozovka je špatně sjízdná..stěžuje si silničářům, ať s tím něco udělají a oni říkají, že vozovka je ok, ať neprudí... a tak nasedá každý den celou zimu a bojí se... je chyba na straně silničářů? ano, jistě. Ale ve chvíli, kdy nabourá, tak je to chyba především řidiče, protože sednul za volant a nepřizpůsobil jízdu vozovce...
chápeš, jak to myslím?
pedagog přece zvolil svou profesi vyučování a dozor nad žáky a přece musí počítat s tím, že se občas naskytne problémový žák a má být připraven tuto situaci řešit...(mimochodem na tuto problematiku se vynakládá neskutečné množstí peněz včetně financí z EU a pedagogové jsou neustále přeškolováni na nové metody a postupy) a jestliže si s tou situací neví rady celý sbor, pak bych dost zvažovala, zda v takové nekompetentní instituci nechávat své dítě....
když to vztáhnu na sebe - i u nás ve třídě na základce bylo pěkný kvítko.. při hodině nohy na stole, sprostej jak dlaždič... byly učitelky, u kterých si nedovolil ani pípnout, byly učitelky, u kterých si házel tenisákem z poslední lavice o tabuli... a ne, žádná ho nemlátila pravítkem přes prsty....

luckap91
16. říj 2013

@xveronikaxx: .. jo, je to hodně o učitelích a jaký respekt u žáků si dokáží sjednat, to bez pochyby 🙂 ..taky znám situace z moji vlastní zkušenosti, ze základky.. 🙂 .. teď jsem si ještě vzpomněla - před šesti lety můj manžel trénoval na fotbale malý žáky .. no..a při fotbale se musí občas běhat, takže ty tréninky spočívaly mimochodem v uběhnutí určitého počtu koleček kolem hřiště. Všichni klučíci se bez problému zapojili, jen jeden začal stávkovat, že běhat nebude. Po několikátém zopakování úkolu si chlapeček běhání nerozmyslel, ačkoli ostatní s během problém neměli. Chlapeček odešel domů a při dalším tréninku s chlapečkem přišla i maminka, která manžela seřvala, jako jak si dovoluje nutit jejího synka do běhání, když nechce... A tak si říkám, že ti rodiče jsou občas opravdu až moc zaslepení... 😖 .. to mi jen připomnělo to, když si sbor pozve kvůli určitému problému do školy rodiče, že nakonec z toho ten kluk výjde jako hero před celou třídou, když dokáže obalamutit rodiče a s učitelskýma si může dělat vlastně co chce a nic se mu nestane...

jarkalada
16. říj 2013

@petrajurinova no, s tím studentem a jeho trestem v podobě zadání úkolu si bohužel myslím, že by dopadlo nejspíš tak, že by se na to úplně vykašlal, a pak to s patřičným projevem přednesl učitelce, že jí má na háku...

petrajurinova
17. říj 2013

@jarkalada pokud jsem dobře četla, tak nejde o studenta, ale o žáka 4. třídy ZŠ - to je cca 9-leté dítě, pokud by na zadaný úkol reagoval tím, že by se na to jak píšeš vykašlal a s patřičným projevem přednesl učitelce že ji má na háku, byl by to ve spojení s dalšími prohřešky, které luckap91 v příspěvku nadhodila a vzhledem k negativnímu postoji rodičů při snahách o řešení už dostatečný důvod pro podnět k šetření situace v rodině a výchově dítěte pro úřad sociální péče, takové chování totiž opravdu ukazuje na problém v rodině, i když se rodiče na venek chovají jako bezúhonní lidé.

leni78
17. říj 2013

@petrajurinova Já jsem si myslela, že ve škole funguje školní psycholog, pedagopsychologicka poradna, kde se komplexně zjišťuje ve spolupráci rodičů, dítěte a třídního učitele zdroj problemu a na základě tohoto zjištění se situace řeší. Těch možných problémů, ze kterých vznikají poruchy chování je přeci více. Nebo je realita taková, ze se situace řeší tak, jak pises ? Zdá se mi to protiprávní. Podle me takhle ten postup jak pises ty, nastaveny není. Ty jsi někdy byla svědkem toho, jak nejaký učitel takhle tu situaci s problémem v chování řešil ?

petrajurinova
17. říj 2013

@leni78 no pokud sis přečetla co psala luckap91, tak rodiče se na řešení problému podílet odmítají, naopak popírají, že by nějaký problém byl - podle nich si všichi ve škole vymýšlejí a dítě je vzorné. V takovém případě školní psycholog nic nezmůže, protože bez souhlasu rodičů nesmí s dítětem v podstatě ani mluvit. Dost dobře nechápu, co se ti na tom zdá protiprávního - naopak, pokud existuje podezření, že v rodině je problém a rodiče při jeho řešení odmítají spolupracovat má učitel (stejně jako dětský lékař) povinnost podat podnět k prošetření situace.

leni78
17. říj 2013

@petrajurinova Počkej ale to je jen subjektivní pohled učitele, že rodice nechtějí spolupracovat. To nemáš nikde dolozene. Nemůžeš přeci tvrdit, ze rodiče nechtěli spolupracovat, a proto se volalo na socialku. To je opravdu protiprávní. 🙂 Tady je určitý postup, který je potřeba dodržet. To mi chceš říct, že učitel se nepohodne na osobní schůzce s rodiči, protoze obě strany maji vůči sobě výhrady a výsledkem je to, ze škola zvedne telefon a volá na socialku ze chyba je v rodině ? Takhle si to podala a je to špatně samozřejmě. Ty nejsi učitelka doufam.

petrajurinova
17. říj 2013

@leni78 prosím tě, pokud chceš kolem sebe kopat, přečti si všechny související příspěvky, chvíli o nich popřemýšlej a pak reaguj. A to, že pokud má pedagogický sbor a školní psycholog pocit, že rodiče při řešení problémů opakovaně nespolupracují, problémy bagatelizují nebo popírají opravdu JE důvodem, aby ten podnět na sociálku (někdy v závažnějších případech, než je pokřikování na učitele nebo močení po oknech i na policii) dali. A pak je na posouzení daného úřadu, zda je v tom daném případu potřeba nějakým způsobem jednat. Někdo totiž problém řešit musí a když se škola a rodina nedohodnou, je na místě prostředník a tím je dle zákona právě úřad sociální péče, který má povinnost zajistit aby dítěti nebylo pácháno příkoří - ať už ze strany nevšímavých rodičů nebo ze strany zaujatých učitelů.

leni78
17. říj 2013

Prosím te proč bych měla kolem sebe kopat ? Jen me zajímá, kde jsi přišla na takové řešení problematického žáka a vysvětlovala jsem ti, ze to takhle učitel nemá právo udelat. Že existují postupy, které jsou tu v zájmu dítěte i všech stran. Nemůžeš to prostě takhle střílet od boku. Příspěvky jsem si přečetla a zaujaly mne, proto o nich diskutuju. Teď o školním psychologovi najednou nenápadně pises, předtím jsi nepsala. proto jsem ti psala ze tebou zvolený postup je špatně. Jsi schopna to fakticky přijmout, co ti píšu, pochopit, nebo nemluvím tvou řečí ? Pokud se neshodneme, nevadí, jen verim, ze učitelka nejsi. Protože nejdřív paní učitelka ze školky s minimem přehledu o řešení záchvatu vzteku, pak jeste paní učitelka opět se svérázným projevem a postupy, to uz by bylo o strach dítě nekam pustit, co se ve školství vlastně děje.

petrajurinova
17. říj 2013

@leni78 nestřílím od boku, na to jsem 5 let studovala abych věděla co má nebo nemá učitel právo udělat. O školním psychologovi jsem nepsala, protože k tomu nebyl důvod, vzhledem k tomu, že luckap91 uváděla, že škola si rodiče pozvala a snažila se situaci řešit je samozřejmostí že při takovém jednání ten školní psycholog byl a na jednání se podílel. Pokud jsi tak úžasně znalá ´pravidel a postupů ve všech odvětvích lidské činnosti jak se tady snažíš v diskuzích prezentovat, mělo by ti to být z jejího příspěvku jasné.
Ještě by mě zajímalo, co vlastně přesně učitel nemá právo udělat? Zadat nudícímu se žáku práci navíc? K tomu učitel samozřejmě právo má. Dát úřadu sociální péče podnět na prošetření chování a výchovné situace dítěte? K to mu má samozřejmě taky právo - stejně jako kterýkoliv jiný občan ČR. (pro pochopení - podnět sociálce na prošetření situace může klidně dát i tvá souseka, když například při pohledu z okna usoudí, že své dítě oblékáš nepřiměřeně počasí a pak je na sociálce zda to vyhodnotí jako podnět, kterým se mají nebo nemají zabývat).
Jsem schopna z většiny tvých reakcí na mé i cizí příspěvky pochopit, že sem chodíš jen proto abys zdůraznila jak jsou všichni blbí a téměř nesvéprávní, kdežto ty máš obrovské znalosti a zkušenosti ve všech oblastech. Možná bys měla uvažovat o domácím vzdělávání aby ti někdo nezasahoval do tvé zkreslené představy o fungování světa.

chris_n
17. říj 2013

ja si myslím, že tahle diskuse je bezpředmětná, každý na to má svůj názor a každý vychovává jiným způsobem.... z větší části naučeným ze své původní rodiny... Nevidím nic špatného na tom na jednu stranu s dítětem mluvit a vysvětlovat... ale na druhou stranu, když dostane přes ruce, přes zadek, atd.... Nemyslím něco násilného, opasek a tak (ikdyz já tak taky párkrát dostala a uvědomila jsem si tím spoustu věcí....). Tak to nechcte být sakra ženský a jděte si s těma svýma dětma hrát nebo se jim věnovat!

lenka5731
17. říj 2013

@chris_n "jděte si s těma svýma dětma hrát nebo se jim věnovat!" - trefný

chris_n
17. říj 2013

@lenka5731 ted jsem trochu na rozpacích, jestli semnou souhlasíš nebo ne...

lenka5731
17. říj 2013

@chris_n souhlasím. 😉 😉

leni78
17. říj 2013

@petrajurinova Tak si to shrneme. Žák je neúnosně zlobivy. Učitelka si pozvala rodiče, na schůzce došlo k slovní potyčce a rozchodu ve zlém.

Ty jsi navrhla, ze řešením by mělo být zavolání socialce a to na základě toho, že " vina je jasně na straně rodiny protože rodina nema zajem ".

Na to jsem namitla, kde jsi vzala info o takovém postupu, který se mi zdá špatně. Správný postup je v první fázi řešení za přítomnosti všech stran u školního psychologa, kde se odhalí důvod problémů a ten se pak bude v pořádku řešit.

Potom jsi začala napadat moje příspěvky, motat pate přes deváté a dvakrát jsi se snažila do textu propašovat přítomnost školního psychologa, o kterém jsi se původně nezminovala, což je natolik důležitá fáze, ze bych neměla důvod reagovat.

Takže bych to uzavřela tím, ať si každý udělá obrázek sám. Problémy ve škole s chováním mají různé důvody. Od psychické poruchy, přes sikanu, zneužívání, problémy doma. Po zjištění příčiny se pracuje na její nápravě. Neni možné, aby škola neodborne určila, ze je problém doma a za zády rodičů volala na socialku. Pochopim, ze pokud by byly indicie, ze je doma dite tyrano, nebo se rodiče o dítě nestaraji, dítě chodí špinavé, bez jídla, tak chápu ze zvát rodiče ke konzultaci kr skolnimu psychologovi je zbytecne, tam je jasne odkud vitr fouká. Ale volat na socialku, proto ze rodiče si dovolili se zhadat se školou, kdyz dejme tomu hájili syna, který klidně muže mít psychiatrických problém, je špatný postup.

petrajurinova
17. říj 2013

@leni78 buď jsi četla nepozorně, nebo jsi četla něco úplně jiného než tady bylo napsáno, nebo to co tady je dost překrucuješ.
1) v prvním příspěvku bylo napsáno, že žák opakovaně porušuje kázeň - močí na okna v tělocvičně, ucpal pisoár ručníkem a vykonal na něj velkou potřebu - vše samozřejmě nechal na místě, a jako poslední známý kousek vulgárně slovně napadl učitelku při vyučování. Rodiče byli přizváni do školy k řešení kázeňských problémů žáka a reagovali prohlášením, že si celý učitelský sbor vymýšlí a jejich syn by nikdy nic takového neudělal.
2) v mé reakci bylo, že bych v prvé řadě při posledním jmenovaném prohřešku nevolala rodiče, ale zadala chlapci práci navíc, kterou by měl přednést před třídou - když se nudí a chce se veřejně projevovat, ať má jeho projev aspoň smysl
3)reakcí na tento můj příspěvek bylo prohlášení, že by kluk stejně žádný úkol nesplnil a ještě by veřejně deklamoval učitelce že "ji má na háku"
4) na což jsem reagovala tím, že po předchozích prohřešcích a prokázané nechuti rodičů na spolupráci při řešení, by v takové situaci bylo na místě upozornit na problém úřad sociální péče.

Přítomnost školního psychologa při jednání zástupce školy a rodičů žáka s opakovanými kázeňskými problémy je tak automatická a samozřejmá, že jsem opravdu nepokládala za nutné na to upozorňovat.

Problémy s chováním mají samozřejmě různé problémy, ale škola není povinná zjišťovat, jestli se chlapeček špatně vyspal, je rozmazlený, někdo mu šlápl na kuří oko nebo jestli mu rodiče pravidelně otloukají pozadí aby si odreagovali svůj stres. Škola má vzdělávat, pokud je problém s chováním a rodiče se při pokusu o zjištění příčiny a zajištění nápravy staví do opozice a nepostarají se o nápravu, je v pravomoci učitele postoupit daný výchovný problém příslušné instituci. Konzultace situace a stavu dítěte s psychologem ať už školním nebo privátním a vyhledání jeho pomoci je krok, který je v pravomoci rodiče nikoliv školy, učitel nemůže nařídit žákovi konzultaci s psychologem, to může jen zákonný zástupce. Psycholog tak v takovém případě pouze podává konzultaci učiteli a "asistuje" při jednání s rodiči.

Ty si o tom můžeš myslet co chceš. A mám pocit, že o tobě už si tady většina diskutujících svůj obrázek udělala a jen se modlí za to, aby se s někým jako jsi ty nesetkala v reálném životě.

katfan
20. říj 2013

@vrtelka tak k tomu asi tolik:ohýbaj ma mamko,pokial som ja Janko,až ja budem Jano,neohneš ma mamo.Sice je to slovensky,ale snad si to přeložíte.a je na tom velký kus pravdy.Samozřejmě,řezání za každou blbost absolutně neschvaluju,ale občas nějaká výchovná je potřeba.Tyhle nová výchovné metody bez ukládání jakýchkoliv hranic a mantinelů povedou akorát k tomu,že za pár let tady budou pobíhat nevychovaní puberťáci,kteří nebudou respektovat nikoho a nic.

lenuskin
23. říj 2013

@katfan Stručně, jasně řečeno a ještě je to svatá pravda. 🙂

diviska
23. říj 2013

jedna výchovná nebo výprask - obojí je kontraproduktivní a jen to v dětech vzbuzuje dojem, že násilí je normální