4 měsíční dítě spí celou noc. Budit ho na kojení?

Zodpovězené
6. pro 2018

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli je normální, že téměř 4 měsíční miminko prospí celou noc (8-10hod). Přes den jí cca po 3-4 hodinách, je plně kojeno. Někde jsem četla, že když tolik spí, tak pak můžou mít glykemický šok nebo něco podobnýho, jakmile je maminka vzbudí, když dlouho spí. Takže je prý lepší je budit na noční kojení. Já si ale myslím a bylo nám i řečeno doktorkou, že pokud mimčo spí, není dobré ho budit, že si samo řekne o jidlo. Tak teď nevím a jsem na vážkách.

Poradíte mi prosím? Děkuji moc

Dobrý den. Myslím, že většina maminek 4 měsíčních dětí Vám tiše závidí 🙂. Celonoční spaní u kojených dětí v tomto věku je opravdu velmi neobvyklé, nicméně nebudila bych. Trochu bych se obávala možného rizika poklesu laktace díky dlouhým pauzám mezi kojením (pokud správně chápu, dítě je kojeno cca 6x za 24 hodin). To je poměrně málo a může se stát, že nabídka mléka klesne. Tělo zkrátka nemá potřebu vyrábět mléko. Pokud to však prozatím vyhovuje, miminko prospívá a svou potřebnou dávku si vypije, je spokojené, je vše ok. Žádný glykemický šok nehrozí. Buďte obezřetná, pokud se Vám v noci nalévají prsa a raději do úlevy odstříkejte, abyste se vyhnula možnému zánětu. Zároveň v případě, že se miminko začne v noci budit, a to např i po 2 hodinách, je opět třeba se přizpůsobit jeho potřebě a vyhovět mu. Může se to stát a není to známka žádného "slabého mléka" nebo laktační krize, ale jen a pouze změna rytmu a potřeb miminka.


Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová