Jak nastavit bezmléčnou dietu při kojení kvůli podezření na ABKM u kojence?

Zodpovězené
11. pro 2018

Dobrý den,

potřebovala bych od vás poradit ohledně bezmléčné diety při kojení. Dcera (1m) má už přes týden zelenou plínku, nemá ovšem průjem ani hlen ve stolici. Nejdřív mi byli doktorkou poraděno nasadit Hylak. Stav se nezlepšil. Dnes mi telefon v ordinaci vzala sestřička a řekla, že paní doktorka má moc práce, že to vyřídíme spolu. Nakonec mi doporučila vynechat mléko. Neřekla ale jak moc. Něco jsem hledala na internetu, ale moc moudrá z toho nejsem. Když tedy mám vynechat mléko, musím se zbavit i potravin, u kterých není mléko v přímém složení, ale je u nich upozornění, že výrobek může obsahovat stopové množství mléka? A předpokládám, že v tomto případě nelze mléko nahradit bezlaktózovou variantou, když se jedná o alergii na bílkovinu, že?

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

předně je třeba říci, že pokud miminko nemá jiné trávicí potíže (nezvrací, nemá průjem, těžké koliky apod.) a váhově prospívá, je spokojené, nevidím v zelené barvě stolice žádný problém. ABKM se projevuje především neprospíváním, častými "prdíky", krvavými nitkami či hlenem ve stolici. Občas se může vyskytnout i vyrážka.

Nejsem výživový poradce ani dietolog, nicméně bezmléčná dieta je poměrně tvrdá. Zpočátku můžete zkusit jen vynechat mléko, máslo, sýry apod. Výrobky zakysané obsahují bílkovinu kravského mléka již naštěpenou a zpravidla tolik nevadí.


Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová