Jak omezit, ale nezastavit laktaci? Mám opravdu hodně mléka a bolestivá, tvrdá prsa.

Zodpovězené
4. únor 2019

Dobrý den,

jsem 4. den po porodu a mám mléka, že bych s ním mohla nakrmit všechny rozvojové země planety. V porodnici mi podle mě poradili hloupost - odstříkávat. No, mléka mám ještě víc, prsa tvrdá jako kámen a bolest, jako by mě do nich nakopl kůň. Jak omezit laktaci, prosím? Jinak to asi vzdám a nechám si snad píchnout injekci na úplné zastavení.

Děkuji

Dobrý den.

Gratuluji k rozběhnuté laktaci a zároveň chápu, i příliš mléka může pěkně potrápit. Překvapivě doporučím to samé, co v porodnici. Při nalitých prsou odstříkávejte, ale pozor - jen do uvolnění, do úlevy. Zkuste prsa nahřát, odstříkat (klidně jen ručně) do úlevy a změknutí prsou a poté zchlaďte. Takto vždy, když prsa bolí a není čas kojení.

Nebojte se, bouřlivá laktace po několika dnech (týdnech) postupně opadne, zmírní a mléko se postupně bude tvořit více a více až během kojení a prsa se přestanou nalívat. Naopak odsávání pravidelné a i déle než do úlevy laktaci stimuluje.

4. den po porodu je velmi brzy na to házet flintu do žita. Vím, že je to nyní velký nápor na nervy, vše bolí a vše je nové a intenzivní. Buďte co nejvíc s miminkem, ono Vám pomůže vše zvládnout. Kojení je to nejlepší, co pro něj můžete udělat, nejde zdaleka jen o výživu, kojení je vztah, je to to nejintimnější, co lze s miminkem zažít. Buďte šťastná, že vše jde tak, jak má a uvidíte, že za pár dní si začnete vše užívat.

Držím palce.


Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová