Jak rozjet laktaci, když nemůžu být s miminkem? Co vše mohu udělat pro podporu kojení?

Zodpovězené
25. led 2019

Dobrý den,

po porodu mi syna odvezli do jiné nemocnice. Bohužel nemohl proběhnout bonding, ani první přisátí. Měla jsem ho jen pár minut v náručí. Můj zdravotní stav neumožňoval přejezd za ním, takže si pomáhám odsávačkou, každé 2,5 hod po 15 min na každém prsu. Jsem třetí den po porodu a dnes ze mě poprvé šli nějaké kapičky mléka. Syna samozřejmě krmí z flašky, tak mám strach, aby se potom uměl chytit prsa.

Co všechno můžu udělat pro podporu kojení? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

především přeji hodně hodně sil a rychlé uzdravení, abyste mohli být co nejdříve spolu.

Děláte to správně a je vidět, že pravidelné odsávání již má své výsledky, první mléko se objevilo. Pokračujte. Odstávat stačí po 3-4 hodinách, jde nyní především o pravidelnou stimulaci, ne o nějaké ždímání, stačí tedy cca 10-15 min, nebo i déle, dokud teče mléko. Buďte opatrná a volte správnou sílu sání, abyste si prsa neporanila. Mazejte je hojivou mastí (kokosový olej, Purelan apod).

Bylo by fajn, kdyby se Vám podařilo domluvit s personálem na dětském, kde je syn, aby dokrmovali stříkačkou po prstu. Zvyk na lahvičku může miminko získat poměrně rychle a přeučování je náročné. To hlavní Vás teprve čeká, až budete moci být se synem v kontaktu. Udělejte si pelíšek a tam spolu buďte. Zkuste předem rodinu a tatínka připravit na to, že se takto zahnízdíte a bylo by fajn, aby se o Vás starali - jídlo, praní, vaření atd. Na Vás bude se sžít se svým mláďátkem a rozkojit se. Právě nonstop kontakt (ideálně kůže na kůži) je pro rozkojení se to nejdůležitější. Právě protože nemohl proběhnout bondig, uděláte si takový restart a budete zkoušet kojit miminko v savčí poloze.

Zkuste se podívat na www.prirozenekojeni.cz. Samozřejmostí je společné spaní, žádný dudlík, žádná lahvička. Zkuste si po návratu domů najít dobrou LP, která by Vám se vším mohla pomoci (seznam je na stejných www stránkách).

Držím palce, aby vše dopadlo dobře.


Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová